Mr. L. A. Kesper opende tentoonstelling „Keukenhof" Voor doen valse aangifte voor omzetbelasting 8 maanden opgelegd Kort en bondig J Haarlems particuliere bouwers kanten zich tegen aansluiting Vlammen in meubelwerkplaats Adres aan de raad Contactavond van Antivivisectie Stichting Opening bollentijd i n Haarlem Amsterdamse Beurs Opwinding in Duitsland over nieuwe „blokkade" van Berlijn Bloemendaal DONDERDAG 31 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 „Volksonderwijs" te Bennebroek aanschouwde „Meisjeslyceum" Acht maanden geëist tegen classificeerder Luchtverkenners exposeren eigen „kisten" J. Mooij kwart eeuw bij de Spoorwegen Regenten op studiereis naar België Bouzvkas Nederlandse Gemeenten Medewerking van Muzikale Werkgemeenschap Accolade Twee zilveren jubilea bij de P.T.T. Jaarvergaderingen van De Watervrienden I «P Vrijspraak geëist tegen NZH-buschauffeur Brandje in „Meer en Bos" Faillissementen Uitspraken Haarlemse rechtbank Amsterdammers bekennen diefstal Kleine Houtstraat Bejaarde voetgangster werd aangereden Grote stijging van levens- middelenprijzen verwacht Oscars uitgereikt Voordrachtavond Tob de Bordes Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld herkoos bestuur De nationale bloemententoonstelling Keukenhof te Lisse is vanmiddag officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Deze merkte in zijn openingsrede onder meer op dat hij, toen hij zes jaar geleden, de eerste .Keukenhof-opening" verrichtte, dit heeft gedaan met grote verwachtingen voor de toekomst. Elk jaar daarna, aldus de Com missaris der Koningin, is mij gebleken, hoe zich telkens in het voorjaar de Keu kenhof mooier en grootser en beter ge outilleerd aan ons vertoonde. De Keuken hof werd al zeer spoedig de instelling, die men zich moeilijk meer kan wegdenken. De tentoonstelling is er een van natio nale betekenis geworden. Zij heeft zich volgens spreker zelfs in zo korte tijd al een grote internationale vermaardheid verwor ven. „Ik ben trots op deze tentoonstelling", aldus de Commissaris der Koningin, „die ik zie als een sieraad voor Zuid-Holland". Men kan trots op iets zijn, zonder er zijn hart aan te geven, aldus vervolgde spre ker, maar als de Commissaris der Koningin er ook zijn hart aan geeft, dan is dat omdat hij 7.o grote waardering heeft voor de wijze waarop de Keukenhof wordt geleid, een wijze die niet alleen een grote energie van het bestuur verraadt, doch ook van de voorzitter die voor het kunstzinnig element bij voortduring op de bres staat. Aan hem is het te danken dat dit voortreffelijke staaltje van onpersoonlijke reclame voor de producten van het machtige bedrijf van wat men noemt de bollenstreek, is gewor den tot een culturele instelling in de ware zin des woords. Van de grote betekenis van de bollenstreek voor onze nationale econo mie zijn niet allen zich steeds volkomen bewust, aldus spreker. Daarom is het vol gens hem goed, dat daarover zo nu en dan een stem opklinkt, hetgeen bij de opening van de Keukenhof een welkome gelegen- De afdeling Bennebroek van de Vereni ging voor Volksonderwijs heeft Woensdag avond eer ingelegd met het laten optre den van de Toneelgroep van de Rijks kweekschool uit Haarlem, die onder grote belangstelling een zeer goede vertolking gaf van het toneelspel „Meisjeslyceum" van Ladislaus Fodor. De voorzitter van de afdeling, de heer A. Olivier hield een toespraak waarin hij er op wees dat de leden van Volksonder wijs en vele anderen de voorkeur geven aan de openbare school. Zij nemen het standpunt in, dat alleen deze school de basis kan leggen voor een verdraagzame omgang en goede samenwerking der leer lingen met anderen. Uiteraard doet dit niets af aan het respect clat men kan hebben voor de opvatting van anderen die menen dat bij zondere scholen nodig zijn. maar spreker meende dat het goed is, hier nog eens de opvatting van de voorstanders van open baar onderwijs te laten horen. Van de speelsters en spelers die mei elkaar zulk een uitstekende opvoering gaven, mogen wel in het bijzonder Conny van Bellen als Kathe Seidl, Bob Zuidema als dr. Stefan Hoffenreich en Willy Vooren als dr. Anna Mathé, genoemd worden. Na afloop bood de heer Olivier, daar ei nog geen bloeiende tulpen en narcisseri Wegens poging tot inbraak in Bloetnendaal Tegen de 45-jarige Amsterdamse clas sificeerder P. T. eiste de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen we gens poging tot diefstal een gevangenis straf voor de tijd van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. T. was, volgens zijn eigen verklaringen, in de avond van 21 Januari van dit jaar met een beitel, nijptang en twee lopers op zak naar Bloemendaal vertrokken om daar in te breken. Hij was een woning in het centrum van Bloemendaal binnengedrongen, werd daar bij echter onmiddellijk door de bewoner ontdekt en was weer op de vlucht geslagen. Later in de nacht werd hij door de po litie aangehouden. Voor de Haarlemse rechtbank verklaar de hij, dat zijn financiële toestand zodanig was, dat hij zich genoodzaakt had gezien om ergens in te Sreken. Dit werd beves tigd door de mededelingen van de verde diger, mr. H. J. M. Tonino, die uitvoerig de huiselijke omstandigheden van de ver dachte schetste. Daarbij wees hij vooral op het feit, dat de Bloemendaalse musicus, bij wie de verdachte had trachten in te breken, zich bijzonder in T. en diens gezin had geïnteresseerd en hem zelfs bijna aan een vrij goede betrekking had geholpen. Met het oog hierop vroeg mr. Tonino de rechtbank om de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stel'en. Dit verzoek werd echter afgewezen, waarna de uitspraak bepaald werd op 14 April. In het troephuis en het nabij gelegen terrein aan de Cruquiusweg van de lucht- verkennersgroep „Anthony Fokker" in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders wordt Zondagmid dag van half twee af een tentoonstelling gehouden van door de jongens zelf ver vaardigde vliegmodellen. Met deze model len wordt bij gunstig weer ook ge demonstreerd en gelijktijdig wordt een modelkampje ingericht. Vandaag is de heer J. Mooij, Westerstraat 2, Haarlem, wegwerker, 25 jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. De jubi laris was vroeger werkzaam aan het empla cement van het Haarlemse goederenstation cn is thans tewerk gesteld aan het per- sonenstation. De heer Mooij werd gehul digd door de chef van dienstkring Haarlem 1, de heer J. Brouwer, die een oorkonde van vijfentwintig jaar trouwe dienst en een geschenk in enveloppe overhandigde. Hier bij waren tftvens aanwezig de assistent chef en de administratief ambtenaar, de heren N. van Diemen en J. N. Peters. Van avond zal de jubilaris bezoek ontvangen van het ploegpersoneel. heid is. Ieder jaar zijn wij opnieuw ver heugd, aldus spreker, over de gestage voortgang die in dit opzicht valt te con stateren. Tenslotte sprak mr. Kesper de beste wensen uit voor de voortdurende bloei van deze streek, gewest en lar>d zo belangrijke tak van bedrijf, maar ook hoopte hij, dat de tentoonstelling van dit jaar de organi satoren, die grote voldoening zal verschaf fen, waarop hun energie en hun toewijding hun recht geven. St. Elisabeths gasthuis Naar wij vernemen hoopt het college van regenten van het St. Elisabeths gast huis te Haarlem vanavond terug te keren van een tweedaagse studiereis naar België. Het college, dat reist onder leiding van de voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, en waarvan ook de wethou der van Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker deel uitmaakt, heeft ziekenhuizen te Hasselt en Turnhout bezocht met het oog op de toekomstige bouw van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis. Ook de geneesheer-directeur, de heer P. A. Heeres, maakte de reis mee. De Vereniging van Bouwondernemers te Haarlem en omstreken heeft zich met een adres tot de Haarlemse raad gewend, waarin zij zich kant tegen de in het prae- advies van B. en W. voorgestelde aan sluiting van Haarlem bij de N.V. Bouwka® Nederlandse gemeenten, omdat, naar zii zegt, de particuliere bouwondernemers in Haarlem bereid en in staat zijn de woning bouw voor gegadigden, die met de ge bruikmaking van de voorgestelde gemeen telijke garantie over een eigen investering van slechts 15 der stichtingskosten be hoeven te beschikken, volledig te realise ren „en zulks op aanmerkelijk voordeliger voorwaarden dan bij de N.V. Bouwkas Nederlandse (in het adres abusievelijk Noord-Nederlandse genoemd, red.) Ge meenten het geval is". Het adres luidt onder meer: „Het verheugt ons dat, gelet op de be hoefte aan middenstandswoningen als mede ter opening van de mogelijkheid tot het verkrijgen van een eigen woning voor minder koopkrachtigen het College van B. en W. van mening is, dat het aandeel par ticuliere bouw van het totaal beschikbare bouwvolume vergroot dient te worden tot 40 Hierdoor wordt enerzijds de woning productie o.i. meer afgestemd op de be hoefte aan middenstandswoningen en an derzijds tegemoet gekomen aan de verlan gens van de particuliere bouwonderne mers om, meer dan tot dusver het geval was, bij de opheffing van het woningte- Op Dinsdagavond, 5 April wordt in het Nederlands Hervormd Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 een contact avond van de Anti-Vivisectie-Stichting gelegd onder het motto „Kunst en Weten schap". De kunst zal hierbij namelijk ge presenteerd worden als afwisseling van het programma, dat de Anti-Vivisectie stichting zal ontvouwen door de jonge muzikale werkgemeenschap „Accolade". Anti-vivisectite en „Accolade" hebben elkander gevonden in het besef dat zij el kanders doeleinden verstaan en elkanders diensten nodig hebben. De stichting omdat zij bij het propageren van haar standpunt de indruk van eenzijdigheid en negativis me, die vaak ten onrechte is gewekt, wil wegnemen en vooral ook de positieve aspecten in onze samenleving naar voren wenst te brengen. De muzikale werkge meenschap omdat zij een podium zocht om zich bij het publiek te introduceren. Zij is opgericht in Den Haag en wil vele jonge toonkunstenaars, die in de huioige om standigheden geen gelegenheid vinden hun talenten te ontwikkelen, daartoe een kans geven. De naam „Accolade" duidt er op, dat zij tevens een contact wil teweeg bren gen tussen deze groep en de jonge compo nisten, die min of meer in dezelfde om standigheden verkeren. Adviseur van „Ac colade" is de directeur van de Gemeente lijke Muziekbibliotheek te Den Haag, dr. W. Thysse, voorzitter de toonkunstenaar Paul Niessink en plaatsvervangend voor zitter-secretaris de heer J. van der Lugt. Als solisten zullen op 5 April optreden de sopraan Marijke van der Lugt en een nader bekend te maken pianist. Mevrouw mr. M. Stuart, presidente van de Anti-Viviseetie-Stiehting. zal op deze bijeenkomst het woord voeren en er zullen projecties worden vertoond van de Britse vivisectiebestrijder dr. M. Beddow Bayly. Deze zijn voorzien van begeleidende tekst in de vorm van een samenspraai? tussen Fè Sciarone en Johan Wolde van de hoor spelkern der Nederlandse Radio Unie. kort in Uw gemeente, te worden inge schakeld. Evenzeer heeft het onze instemming, dat het College van B. en W. Uw Raad voor stelt gemeentelijke garanties te verlenen ten behoeve van die ingezetenen, die tot dusver verstoken zijn gebleven van de verkrijging van een eigen woning. Zulks is, mits dit op verantwoorde wijze ge schiedt, naar onze mening alleszins aan te bevelen en zal er mede toe leiden, dat aan de grote behoefte aan woningen kan wor den voldaan. Ons bestuur is van mening, dat hiertoe de particuliere bouwondernemers volledig dienen <.e worden ingeschakeld, die alleen reeds uit hoofde van hun functie: de ver zorging van de woningbouw voor eigen rekening en risico, de meest aangeweze nen zijn om de bouw, ook van deze wo ningen, te verzorgen. Onze leden, allen erkende en solide bouwondernemers, zijn in staat en bereid, ter stimulering van het eigen-woningbe- zit, zoals voorgesteld in het prae-advies, middenstandswoningen te bouwen op ba sis van de Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953. Ter uitvoering van deze en andere mid- denstandsbouw, welke naar het voorstel van het College van B. en W. 40 van het beschikbare bouwvolume zal bedragen, zal het uiteraard noodzakelijk zijn, dat hiertoe de gemeente tegen redelijke voor waarden de benodigde bouwgrond be schikbaar stelt. Ons bestuur stelt er zeer veel prijs op, indien ook aan dit punt Uw Raad aan dacht zou willen besteden, waarbij wij U mogen verzoeken het daarheen te willen leiden, dat Uw gemeente hiertoe aan onze leden haar volle medewerking verleent, opdat ook metterdaad deze middenstands- woningbouw tot stand kan worden ge bracht. Gaarne zijn wij bereid ter zake in overleg te treden". Zowel de heer T. van den Brink, Ceder straat 49. IJmuiden-Oost, als de heer M. Luimes, Reigerstraat 76, Haarlem, respec tievelijk opzichter en chef-monteur, zijn vandaag vijfentwintig jaar in dienst van de P.T.T. De beide jubilarissen, die deze feestdag thuis doorbrengen, zijn onder anderen toe gesproken door de directeur van het tele foondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos. De heer Van den Brink kwam als vak werkman in dienst te IJmuiden en ver kreeg zijn -••aste aanstelling in 1934. Hij doorliep vervolgens verscheidene rangen er. werd tot opzichter benoemd in 1954, in welk jaar hij tevens naar Haarlem werd overgeplaatst. De heer Luimes trad te Haarlem in dienst als vakwerkman van de P.T.T. en verkreeg zijn vaste aanstelling eveneens in 1934. Ook hij doorliep de diverse rangen en werd in 1950 benoemd tot chef-monteur. De belangrijkste wijziging, die op de jaarvergadering van de Haarlemse zwem vereniging „De Watervrienden" tot stand kwam, was de overgang van het secreta riaat van mej. D. van Huizen in handen van de heer W. Honhof, Hospeslaan 21 in Haarlem. Voorzitter bleef H. Stapel, vice-voorzit- ter J. Laatsch. 2e secretaresse werd mej. D. van Huizen. Een andere belangrijke stap was de wis seling wan het penningmeesterschap. De ex-penningmeester P. van Lieshout werd namelijk gekozen tot voorzitter van de technische commissie en zijn financiële taak werd toegewezen aan de heer B. Schraa. 2e penningmeesteresse werd mej. R. de Gunst. Ook mevrouw Roubos en me vrouw Van Batenburg werden in het be stuur opgenomen, dat verder werd aange vuld met de voorzitters van de technische commissie, het jeugdbestuur, de wedstrijd en pologroep en de clubbesturen. oeeooo©ooeorxxx>>xx3ooooo(xxxx<x^v>^or<yvv>DC': p Vrijdag 1 April zal onder leiding van de Stichting Haarlems Bloei ter ge- legenheid van de opening van de bollentijd het volgend programma worden afgewerkt: 17.45: Vlaggen hijsen van de dertig nieuwe internationale vlaggen op het Stationsplein door tweeënveertig bloemenmeisjes. 19.30: Voorstelling van de marionettentheaters Don Vermeire en Feike i Bosehma (alleen voor genodigden). 8 21.00: Ontsteking van het lichtmonument op het Houtplein van de verlich ting van historische gebouwen. Bijeenkomst op het Houtplein, waar i burgemeester mr. P. O. M. Cremers de ontsteking zal verrichten. Muzikale medewerking van de Postfanfare, Harmonie-orkest Haarlem en de Spaarnebazuin; na afloop maakt Spaarnebazuin een tocht naar de Amsterdamsebuurt, „Haarlem" naar Haarlem-Noord en de Postfanfare via de Grote Markt naar de Leidsebuurt. p 21.30: Ontvangst van driehonderd genodigden door B. en W. op het Haar lemse Stadhuis. j? De N.C.R.V. zal een reportage maken van het hijsen van de vlaggen, het ont ij steken van het lichtmonument en de verlichting van historische gebouwen; de reportage zal Zaterdagavond om 20 uur per televisie worden uitgezonden. 8 roooocx»ccoocioo!X>ooocKxxxxx>cc<xx>x<x.-ooor/xx>ra»o3XCöocioacnx)CCöooo<>oc^^ Voor de Haarlemse rechtbank stond vanmorgen de 48-jarige buschauffeur G. P. uit Aalsmeer, die op de avond van 26 Augustus van het vorig jaar op de Heren weg in Heemstede niet genoeg rechts ge houden zou hebben, in hoger beroep te recht. De chauffeur reed met zijn NZH-bus in de richting van Haarlem toen uit deze stad een personenauto kwam, die een bot sing veroorzaakte met de bus. De bus zou even daarvoor over de witte streep op het midden van de weg gereden hebben en daarom werd de chauffeur door de kan tonrechter veroordeeld. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vroeg thans echter vrijspraak mede op grond van de getuigen verklaringen en voorts gezien het feit, dat de bestuurder van de personenauto, we gens overmatig alcoholgebruik zig-zag over de weg had gereden. De rechtbank zal op 14 April uitspraak doen. Vanmorgen omstreeks halfnegen heeft een brandje gewoed op een kamer van de bovenverdieping van gebouw „Zonnehoek" van Meer en Bos te Heemstede. Een der broeders had een asbak in een papiermand geleegd. Vermoedelijk bevond zich nog een brandend peukje cigaret in de papiermand, waardoor brand is ontstaan. Een houten tafel, houten betimmering en een kast, waarin kleren hingen, gingen in de vlam men op. In de kleren bevond zich een portefeuille, inhoudend een bedrag van 86. Een deel van het geld is verbrand. Personeel van Meer en Bos heeft het vuur geblust. De Heemsteedse brandweer is wel gewaarschuwd, maar behoefde niet op te treden. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillessement verklaard: C. A. van Duyn, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Westlaan 12, van beroep bloembollenk weker; rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer; curator mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haar lem. Om half zeven gisteravond kwam bij de Haarlemse brandweer een melding binnen van een uitslaande brand in een werkplaats van een timmermeubelfabriek aan de Schalkwijkerweg. De brandweer, met drie wagens uitgerukt, heeft de vlammen met drie stralen bestreden. Na een half uur was men het vuur meester, hetgeen niet wegneemt, dat het nablussingswerk tot tien uur in de avond heeft geduurd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, evenmin als de omvang van de schade, aangezien men gisteravond bij het blussingswerk letterlijk in het duister tastte. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de drieënzestigjarige A. A. van L., van beroep eonfectiefabrikant, wonende te Zandvoort, veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden. Hem was ten laste gelegd het doen van valse aangiften voor de Omzetbelasting in de periode van Mei 1952 tot December 1953. Hierdoor heeft hij in totaal 89.000 gulden te weinig aan omzetbelasting betaald. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een ge vangenisstraf van een jaar geëist met be vel tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank beval de gevangenneming. In middels was een verzoek ingediend de pre ventieve hechtenis op te heffen, waarbij de verdachte bereid was een cautie te storten. De rechtbank heeft dit verzoek, afgewezen. Ook had de tweeënvijftigjarige boekhou der van de fabrikant J. van H. uit Amstel veen zich te verantwoorden wegens mede plichtigheid; hij had de formulieren mede- ondertekend. De eis luidde een gevangenis straf van drie maanden en het vonnis een straf van vier maanden. Inbraken te Heemstede Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haarlemse rechtbank de zevenenveertigjarige kellner G. P. J. S. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar wegens een aantal inbraken in December in Heemstede ge pleegd. De buit bestond uit geld en siera den. S. heeft reeds achttien jaar in gevan genissen doorgebracht. Ambulance-chauffeur veroordeeld De drieëndertigjarige chauffeur P. F. S. uit Lisse, die er van verdacht werd dat hij op 16 Mei 1954 op het kruispunt van de Delftweg en Loosduinerweg-Noord geen gevolg had gegeven aan het bevel van een opperwachtmeester der rijkspolitie met zijn ambulance-wagen te stoppen op een ogen blik, dat een groep wandelaars de weg overstik, werd door de Haarlemse recht bank in hoger beroep veroordeeld tot een geldboete van 25, subsidiair 15 dagen hechtenis, een hechtenisstraf van een week en intrekking van het rijbewijs gedurende een half jaar De chauffeur zou met de voorkant van de auto de agent een duwtje hebben gegeven om deze aan te manen op te schieten, omdat zich in de wagen een in levensgevaar verkerende zieke bevond. De eis was geweest een hechtenisstraf van drie weken en intrekking van het rijbewijs gedurende drie jaar. Mr. A. W. Hellema is voornemens behoep van cassatie bij de Hoge Raad aan te teke nen. Koopvrouw verdacht van heling De rechtbank veroordeelde een vijftig jarige Haarlemse koopvrouw, verdacht van heling van een verrekijker tot een ge vangenisstraf van drie maanden; zij had ontkend de verrekijker te hebben gekocht. Gratis in auto gereden Tot een gevangenisstraf van zes maan den en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar veroordeelde de rechtbank de vijfendertig jarige L. van der K. uit Haarlem, wegens oplichting. Hij had per auto enige ritten gemaakt, o.a. van Rot terdam naar Eindhoven en van Amsterdam 1-3)6 Nederl.'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum Vdam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij, Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoprs gisteren 100*6 30156 392 36356 600)6 11516 187 181 149)6 14656 24956 22856 217)6 222 5756 13116 85'/.. 61 27 80 Openings koersen 100% 300 390 360 594 116 187 181 148 147)6 249)6 22856 217% 222 5716 128'... 82)6 6016 27% 7816 naar Eindhoven, maar betaling was niet geschied. Bedrieglijke bankbreuk De Haarlemse rechtbank veroordeelde een Haarlemse schilder, verdacht van be drieglijke bankbreuk tot een gevangenis straf van vier maanden. Tijdens een verhoor, dat de Amsterdamse politie een 26-jarige schilder, diens broer, een 27-jarige classificeerder en een 27- jarige expeditieknecht, allen uit Amster dam, heeft afgenomen, heeft dit drietal bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan de twee diefstallen uit de étalage van een herenmódemagazijn in de Kleine Hout straat, die kort na elkaar in Februari wer den gepleegd. De inbraak in de nacht van 12 op 13 Februari zou zijn gepleegd door de schilder en de expeditieknecht; de beide broers zouden zich hebben schuldig ge maakt aan de diefstal in de nacht van 17 op 18 Februari. De meeste gestolen goederen onder meer overhemden en truien konden worden achterhaald. Op de Rijksstraatweg Een zeventigjarige voetgangster uit Haarlem is Woensdagavond omstreeks ze ven uur, toen zij onverwacht de rijbaan van de Rijksstraatweg opstapte, door een fietser aangereden. De dame viel en bleef op de weg liggen, hevig bloedend aan het voorhoofd en het rechteroog. Na door de Ongevallendienst te zijn behandeld, is zij naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat zij, behalve enige hoofdwonden, ook een hersenschudding heeft opgelopen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) In geheel Wcst-Duitsland en West-Ber- lijn zijn grote opwinding en verontwaardi ging ontstaan over het feit dat de com munistische autoriteiten van de Oostzóne besloten hebben de tarieven voor vervoer over de autowegen tussen West-Duitsland en Berlijn plotseling met ingang van 1 April met een veelvoud te verhogen. De bedragen, welke voor motorfietsen moeten worden betaald, zijn tweemaal zo hoog geworden, die voor personenauto's maal zo hoog. Die voor vrachtauto's worden tot bijna het elfvoudige opge schroefd! Een onmiddellijk gevolg van een en an der voor West-Berlijn zal natuurlijk zijn dat de levensmiddelen en andere vitale artikelen, die uit het Westen naar Berlijn worden gebracht, daar aanzienlijk in prijs zullen stijgen; in tal van gevallen zullen zij zelfs anderhalf maal zo duur worden. De communisten hopen natuurlijk op deze wijze een druk op het Westen te kunnen uitoefenen. Ongeveer de helft van het goederenverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland vond de laatste tijd na melijk plaats door middel van gestadig heen en weer rijdende vrachtauto's. De Berlijnse senaat komt vandaag bij een om de gevolgen van deze maatregel onder ogen te zien. Burgemeester Suhr heeft reeds een bezoek aan de comman danten van de Westelijke geallieerde mo gendheden gebracht en tegenmaatregelen gevraagd. De Amerikaanse plaatsvervan gende Hoge Commissaris, Henry Parkman, beschuldigde er de Sovjet-Unie in een rede van dat zij „Berlijn murw wil maken om het dan te veroveren". Hij wees echter op de verklaring van Dulles dat de Ameri kanen van plan zijn tot aan de hereniging van Duitsland in Berlijn te blijven. BINNENLAND Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. J. H. Groen te Amsterdam, directeur van de Rijks postspaarbank. In de raadsvergadering van de ge meente Nijmegen is met algemene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegroting 1955, dat onder andere inhoudt de liquidatie van de stichting luchthaven te Eist. Woensdag is de oudste inwoner van het Gooi en tevens op een na de oudste manne lijke inwoner van ons land, de heer P. van Stuyvenberg te Bussum, 103 jaar geworden. Hij is nog kerngezond en kreeg een taart met 103 kaarsjes. De marmeren kruisen op de 8300 graven van het Amerikaans militair kerkhof te Margraten zijn thans allemaal geplaatst. De werkzaamheden aan het nieuwe monument zijn weer in volle gang. De heer Timothy Joseph O' Driscoll is benoemd tot gezant van Ierland in Neder land. De heer O' Driscoll is op het ogenblik assistent-secretaris van het Ierse ministerie van Buitenlandse Zaken. De VARA zal op Vrijdagavond 1 April fragmenten uitzenden van iet optreden van Wim Kan op de avond van Het Boek en De Muze, in de Amsterdamse stadsschouwburg. Deze uitzending komt dan in de plaats van het optreden van het Kwartet Ger van Leeuwen. De 39-jarige Deense bootsman Borge D. N. uit Kopenhagen is aan boord van het s.s. Herbrand, dat in een dok bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij ligt, van 14 meter hoogte op de bodem van het dok ge vallen. Hij bleek aan de gevolgen overleden te zijn. HAARLEM EN OMGEVING Het politieposthuis aan het Leidseplein in Haarlem is met ingang van hedenmiddag drie uur in verband met verbouwingswerk zaamheden gesloten. Het Wükcomité „Oud-Schoten" houdt op Vrijdagavond 1 April spreekuur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat te Haarlem-Noord. Tijdens te Utrecht gehouden examens zijn van de E.N.S.A.I.D.-modeschool geslaagd voor het diploma coupeuze mejuffrouw L. Mozer en voor het diploma costumière me juffrouw J. Bron, beiden te Haarlem. „On the waterfront onderscheiden In Hollywood zijn Donderdagavond de Oscars, de onderscheidingen van de Ame rikaanse filmwereld uitgereikt. Zoals ver wacht werd kregen de Amerikaanse ster ren Marlon Brando en Grace Kelly de prij zen voor de beste acteur en actrice van 1954. Brando kreeg de onderscheiding voor zijn rol in ,.On the waterfront", die tevens de Oscar voor de beste film van het jaar en nog vijf onderscheidingen kreeg. Grace Kelly werd onderscheiden voor haar rol in „The country girï". Eva Marie Saint won haar eerste Oscar als de beste tegenspeelster van het jaar voor haar spel in „On the waterfront". Deze film leverde voorts aan Elia Kazan de Oscar voor de beste regie op en Budd Schulberg won met deze film de Oscar voor het' beste filmverhaal. „On the'waterfront" kreeg voorts prijzen voor de samenstelling en de beste zwart-wit-fotografie. Walt Disney's „Vanishing prairie" werd bekroond als de beste documentaire, „20.000 mijl onder zee" kreeg prijzen voor de speciale effecten en kleuren. Edmond O'Brien %von de Oscar voor de beste tegenspeler van het jaar voor zijn snepl naast Ava Gardner in „The barefoot contessa". De besturen van de Nederlandse Pro testanten Bond, afdeling Bloemendaal, en van de wijk Overveen-Bloemendaal-Sant- poort van de Verenigde Doopsgezinde Ge meente houden een gezamenlijke bijeen komst in het gebouw van de N.P.B. aan de Potgieterweg op Woensdagavond 6 April. De voordrachtskunstenaar Tob de Bordes, die onlangs van Bloemendaal naar Gorssel is vernuisd, draagt twee stukken voor. Het Paasverhaal „Het weerzien der Hei ligen" beleeft een dag te voren, op Dins dag 5 April, in Den Haag de première. De tweede voordracht is het bekende „Mas- scheroen 1941". De jaarlijkse algemene ledenvergadering van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld werd dezer dagen gehouden in de Vondel school aan de Juliana van Stolberglaan en de belangstelling er voor was groter dan in de laatste jaren ooit was voorgekomen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende herkiesbaar zijnde leden mr. A. Bos, voorzitter; J. de Graaf, secretaris en mr. P. J. Prinsen Geerligs, bij acclamatie herkozen. Het jaarverslag van de penning meester, de heer A. Donker, gaf een be langrijk batig saldo aan. Het verslag van de secretaris getuigde van een grote acti viteit in het afgelopen verenigingsjaar. Voor de maandelijkse bijeenkomsten op cultureel gebied is de belangstelling nog steeds stijgende. Het ledental bleef met ongeveer 250 vrijwel constant. Tenslotte werd de wens te kennen ge geven tot verbetering van het Rijnegom- kwartier en de Grenslaan. Bewoners van het Rijnegomkwartier hebben nog steeds een betere verbinding met de Zandvoortse- laan op hun verlanglijstje staan. De moge lijkheid tot verbetering op dit punt hangt echter ten nauwste samen met de ophef fing van de tramlijn en het vrij komen van de trambaan. De bomen aan de Grens laan in Bentveld leveren de bewoners van deze laan wat ongemak op, omdat zij zo veel daglicht tegenhouden. Een oplossing kan worden gevonden in de vervanging van de oudere bomen door jonge aanplant. Het bestuur van B.A B. zal daarover met de dienst van Publieke Werken overleg plegen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. M. W. Ruigrok—Lom- merse, z.: H. SandersGodijk, z. ONDERTROUWD: K. L. van Herwaarden en H A. Wildebner; J. W. Rauchbaar en C. H. Westra; J P Mostermans en J. H. Mense; H. A de Clercq en A. M. Arnold. GEHUWD: H J. Knoef en W. Marbus; J. D. van den Berg on A. W. Th. van Meurs. OVERLEDEN: K. Wits, 64 j.; D. H. Nij- land, 73 j.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11