GOEDE SIGAREN JAN VAN DER PIGGE Weer rumoerige en onvrucht bare ledenvergadering GRATIS so epkop met schotel Ds. De Klerk vierde zilveren jubileum op zijn nieuwe post Interventie van hoofdbestuur Een uur Passie-muziek in de Grote Kerk AVRO-jazzcompetitie in Minerva Theater Pianorecital door Henk Bijvanck Fa. J. J. Weber Zn. Mattheus Passie van Heinrich Schütz Ds. D. J. Roos deed zijn intrede in Zuid DONDERDAG 31 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nog geen vrede bij Dierenbescherming Nutteloze discussie KAMCAREN HERENCOSTUUMS Kattenbeperking Spijkers Cross-country van Fit LAGE PRIJZEN! Hij haalde herinneringen op in kapel „Irene" Vrijdag 1 April heropend. Tot één uur tappen Nieuwe lessenaars voor Excelsior Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Woensdagavond omstreeks half twaalf kon men in de Kroonzaal van „Brinkmann" een man op een stoel zien staan die in de juist door voorzitter mr. W. B o e r s gesloten verklaarde jaarvergadering van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken de vertrekkende leden tot blijven trachtte te bewegen. „Als we deze voorzitter niet langer willen houden, laten we dan nu een beslissing nemen. Laten we deze vergadering niet in het honderd laten lopen. We hebben voor de dieren te zorgen en niet voor de mensen!" Zijn woorden hadden aanvankelijk even weinig succes als die van een roepende in een woestijn, waarop het hoofdbestuurslid van de landelijke vereniging, die de jaar vergadering had bijgewoond, de heer F. V e r 1 a a n, eveneens een stoel beklom om te vragen of er leden waren die een onderlinge bijeenkomst wilden houden. Het hoofd bestuur zou het namelijk betreuren als de zaken in de, wat de heer Verlaan de beste van de 110 afdelingen van Dierenbescherming noemde, mis zouden gaan. Zijn interventie lokte nog wel een protest uit van mr. J. A. P. C. ten B o k k e 1, die jaar voorzitter van de Haarlemse Dierenbescherming is geweest, en die minder prettige hernineringen aan vorige bemoeiingen van het hoofdbestuur met Haarlemse aangelegenheden scheen te hebben. Totdat de gérant van „Brinkmann" tot „Even afrekenen, heren" had gemaand, liet mr. J. H. J. Simons een sereen geluid horen, waarin hij nogmaals als zijn mening te kennen gaf dat een grote groep leden meent dat het bestuur op de ver gadering van 16 December 1954 onwettig is gekozen en dat hij gaarne zou zien dat bet huidige bestuur zo verstandig is om en bloc af te treden, opdat daardoor de rust in de vereniging terug zou keren. Dat zou beter zijn dan dat bijvoorbeeld bij rech terlijke uitspraak zou moeten worden uitgemaakt of de nieuwe bestuursleden al dan niet legaal gekozen zijn. De heer V e r 1 a a n zegde toe, dat het hoofdbestuur een dringend beroep op het afdelingsbestuur zal doen om die weg te bewandelen. Hieruit kan wel blijken, dat het op deze jaarvergadering van de Haarlemse Dieren bescherming niet allemaal botertje tot de boom is geweest. De zaal was tjokvol, het geen mr. Boers aanleiding gaf in zijn openingswoord op te merken, dat hij hoop te dat de leden ook bij andere gelegen heden in de toekomst van zoveel belang stelling in het wel en wee van de ver eniging zouden blijk geven. Van de vorige jaarvergadering en van de buitengewone vergadering in December werden levendig en objectief geschreven notulen voorgelezen, die dan ook geen aan leiding tot idscussie gaven. Bij het derde agendapunt de jaarstukken werd dat wel anders. Daar de penningmeester, de heer G. R a m k e m a, tussentijds was afgetreden, was er van hem geen rekening en verant woording. In plaats daarvan had het be stuur een accountantsrapport laten opma ken, waaruit bleek dat de vereniging ook in 1954 financieel niet slecht had geboerd. Het effectenbezit bedraagt op het ogenblik 144.000. De vraag kwam echter aan de orde of op grond van het accountantsrap port de penningmeester décharge kon wor den verleend. In het rapport werd enig voorbehoud gemaakt wegens het ontbre ken van enige kasstukken. Het enige lid van de kascommissie, die blijkbaar de jaarrekening slechts vluchtig had kunnen controleren, wilde die vraag ontkennend beantwoorden. Mr. dr. C. J. K o c h vond dat de vergadering het accountantsrapport slechts voor kennisgeving kon aannemen en de penningmeester geen décharge ver lenen. Toen de accountant had uitgelegd ADVERTENTIE Blijvend perfect van pasvorm door de ideale combinatie van subliem binnen werk en prachtige stoffen. Prijzen, die U graag ziet: 98.00 - 109.00 - 119.00 en hoger. Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 16045 Binnen het koorhek van de Grote Kerk te Haarlem werd Woensdagavond gedu rende een uur Passiemuziek gezongen door het Boeke-koor en het Amsterdams Ka merkoor, twee kleine gemengde ensembles, onder leiding van Jan Boeke staande. Ter afwisseling werd het kleine orgel bespeeld door Klaas Bolt, welk onderdeel van het programma met de koorzang een organisch geheel vormde. Men kent trouwens de tendenzen van Jan Boeke's kerkmuzikale actie. In de weidse ruimte der Grote Kerk werd voort gezet wat hij reeds enige jaren in andere kerken verwezenlijkt, namelijk het uit voeren van werken uit de schat der Duitse evangelische kerkmuziek, waarbij de rol van het kerkelijk orgelspel in nauwe ver wantschap met de één- of meerstemmige koraalzang gedemonstreerd wordt.Zo hoor den wij deze avond een orgelzetting en daarna een koraalmotet, beide van Hassler, op „O Mensch, bewein dein Sünde gross". Later hoorde men nog iets dergelijks van twee leerlingen van Sweelinck, te weten Scheidt en Schein, van de eerste een orgel stuk en van de tweede een koorzetting van „O Lamm Gottes unschuldig". En zo was er meer om de beide liturgische functies te doen uitkomen. Wat ik ervan hoorde stond op voortreffelijk peil, zowel het or gelspel op het bescheiden instrument boven de kapel „van Schagen", als de ingetogen en uiterst beheerste samenzang van de beide ensembles, waarvan het effect zuiver sfeerwekkend was onder de hoge gewelven van de kerk. Als hoofdwerk werd de vierstemmige „Johannes-Passion" van Leonard Leehner (leerling van Orlando di Lasso) uitgevoerd, een motetpassie die Jan Boeke met zijn vocalisten reeds een paar keer in de Waalse kerk ten gehore bracht. Het werd een merkwaardige prestatie dit omvangrijke stuk a-capella-muziek zuiver op toon te houden, de lectie-toon gepast te laten uit komen en de bewogenheid van het verhaal een verrassend dynamische spanning te geven. Klaas Bolt had deze kerk-muzikale avond ingezet met de Ciaeonna in e van Buxtehude en hij besloot met een dank- koraal van Scheidemann. JOS. DE KLERK. op welke punten hij bedenkingen tegen de administratie van de penningmeester had geformuleerd, bleek dat het hier zeer on dergeschikte formele punten betrof, waar van de accountant zelf moest toegeven, dat ze door een kascontrölecommissie van leken nimmer zouden zijn opgemerkt. Onder nor male omstandigheden zou het verslag ze ker aanvaardbaar zijn. Op verzoek van de vergadering, verklaarde mr. Boers, dat cr geen enkele reden was om aan de goede trouw van de penningmeester te twijfelen. De vergadering verleende daarop in over grote meerderheid de penningmeester décharge. Om kwart over tien konden de discussies over het jaarverslag en daarmede over het bestuursbeleid beginnen. De eerste opponent was de heer K a m- m i n g a, die de motivering tot op heffing van het dierenpension bestreed, beweerde dat hij geen woord over het be lang van het dier had gehoord, het ver keerd vond dat er winst op het asyl ge maakt zou worden en zijn peroratie ein digde met de verklaring, dat hij het be stuur niet capabel achtte. De heer Enge lenberg vond, dat men met een schone lei moest beginnen en dat men met juri dische argumenten geen betere stemming kweekte, om vervolgens zelf naar een ju ridisch advies te verwijzen inzake de al dan niet geldigheid van de laatste bestuurs verkiezing. Hij diende tenslotte een motie in, die kortweg luidde: het gehele bestuur moet aftreden. Ter afwisseling van de bestuurskwesties hield mevrouw W ij t een vurig pleidooi voor castratie en sterilisatie van katten, waartoe zij een flinke propaganda gemaakt wilde zien, opdat Dierenbescherming niet telkens weer voor de pijnlijke noodzaak staat jonge katten in grote hoeveelheden te moeten laten afmaken. Haar suggesties werden door de voorzitter in welwillende overweging genomen. Daarna begon mr. Boers met zijn „opening van zaken". Hij reduceerde de kom van de moeilijk heden tot twee hoofdpunten: het asylbeleid en het verstrekken van geldelijke vergoe dingen aan enige bestuursleden. Het asyl, aldus de voorzitter, is sinds 1946 steeds meer een commerciële instel ling geworden, waar dieren in pension werden genomen, gewassen, geknipt en getrimd werd en waar halsbanden werden verkocht. Het gevolg was, aldus de heer Boers, dat het zwervende dier niet meer aan zijn trek kwam. Deze eerste consta tering had al tal van interrupties tot ge volg, zowel van parlementaire als van on parlementaire aard. Er kwam een sugges tie uit de vergadering om een onpartijdige voorzitter te benoemen. Toen het rumoer aanhield, schorste de voorzitter vijf minu ten de vergadering, om de gemoederen te doen bedaren. Daarna ging hij, zij het weer na allerhande pogingen van opponenten om dat de voorkomen, verder met zijn be antwoording. Hij liet daartoe door de vice- voorzitter het rapport voorlezen over de bespreking van de dierenarts J. Heck met de asylcommissie op 15 Januari 1954, waar bij ook dr. Heck van leer trok tegen wat hij de vercommercialisering van het asyl noemde. Mevrouw Rechsteiner zou uiteaan van de stelling „het zieke dier moet wijken voor het gezonde en het zwakke voor het sterkere", hetgeen volgens de dierenarts tot de openbare mening had geleid, dat „een hondje naar de Ridderstraat brengen", hetzelfde zou betekenen als „een hondje af laten maken". Toen ten aanzien van het asyl een ander bestuursbeleid was vastgesteld kon me vrouw Rechsteiner zich daarmee niet ver enigen, waarna zij tezamen met mejuf frouw Hendrikse en de heer Wilkes, uit het bestuur is getreden. Op verzoek van de voorzitter deelde de accountant daarna mede, dat het hem niet mogelijk was ge weest de inkomstenadministratie over de jaren 1950, 1951 en 1952 van het asyl te controleren, omdat de bonnenboeken niet meer aanwezig zijn. Vervolgens deelde de accountant mede welke geldelijke ver goedingen mevrouw Rechsteiner en andere dames in de loop der laatste jaren hadden ontvangen. Het bleken slechts geringe be dragen te zijn voor diensten in uitzonde ringsgevallen bewezen. De heer Kam- minga betitelde dit dan ook als „spijkers op laag water zoeken". Mejuffrouw Hen drikse deelde nog mede, dat zij een be taald secretariaat daarvoor had opgegeven en mevrouw Rechsteiner, dat de bon nenboeken met medeweten van de pen ningmeester verbrand waren. Wat betreft de in het rapport gegeven lezing van haar visie op het afmaakprobleem merkte zij slechts op: „Daar klopt geen draad van. U had uw inlichtingen niet zo eenzijdig moeten inwinnen!", een mening die door een voormalige asylbeheerder in ongepo lijste termen werd gedeeld. Op de conclu sie van de heer Schouten, dat de da mes met wassen, knippen en trimmen meer hebben verdiend dan zij aan de ver eniging hebben afgedragen, antwoordde Acht orkesten waarvan vijf spelend in oude, drie in moderne stijl hebben Woensdagavond in een uitverkochte zaal van het Minerva-theater in Heemstede deelgenomen aan de laatste wedstrijd avond van de AVRO-jazzcompetitie 1954 1955. Aangezien de winnaars in de afdeling oude stijl van de competitie van verleden jaar, de New Orleans Seven uit Den Haag, zich onder de deelnemers bevonden, had den de overige orkesten in deze stijl het niet gemakkelijk; zij moesten dan ook alle de vlag strijken voor deze Haagse musici, die door de jury, bestaande uit ir. W. A. Eschauzier, H. Mobach, mr. C. Poustoch- kine, M. A. de Ruyter en voorzitter Pi Scheffer, tot afdelingswinnaars van deze avond werden gekozen. Een eervolle en verdiende tweede plaats bezetten The Dixieland Midges uit Haar lem, die zeer verdienstelijk werk leverden. Op de derde plaats eindigde The Dark- town Jazzband uit Amsterdam, die vooral in de snelle nummers wel eens een wat rommelige indruk maakte, hetgeen in nog sterkere mate het geval was met The Blue Star Jazz Men uit Heemstede, van wie overigens vooral de klarinettist zich een vaardig musicus toonde. De hekkensluiters van de oude afdeling waren de Red White Rhythm Kings uit Den Haag, een trio onder leiding van een zestienjarige (veelbelovende) pianist-com ponist, die begeleid door „theekist" en drums, een paar boogies ten gehore bracht. Moderne stijl In de moderne stijl werd het trio Pim Jacobs uit Hilversum als winnaar aan gewezen. Pianist Pim Jacobs, wiens stijl in sommige opzichten aan die van Dave Brubeck doet denken, speelde uiterlijk met een bijzonder grote dosis nonchalance. Het spel van deze Hilversummer, die beschikt over een grote techniek en die een over maat van noten gebruikte, vormde een scherp contrast met dat van Anne van der Harst uit Den Haag, die een veel spaar zamer gebruik van de toetsen maakte en zich begeleidde met een rustige linker hand a la Errol Garner. Zijn trio werd tweede. Op de derde plaats eindigden Wim Kreugers Swing Four uit Heemstede, die met Wim Kreuger zelf op klarinet op soms niet onverdienstelijke wijze de Goodman- stijl imiteerden. Met een jam session van enkele musici uit de diverse orkesten een jam session met weinig muzikale evenementen werd de avond, die werd geleid door omroeper Lex Braamhorst, besloten. De AVRO zal opnamen, tijdens deze avond gemaakt, uitzenden in zijn avond programma van Donderdag 7 April. De landelijke finale van de jazz-competitie zal in de studie worden gehouden, op 20 April. KI. Voor haar leden uit Haarlem en omgeving hield de jeugdrijvereniging „Fit" Woensdag middag een cross-country voor beginnelingen en gevorderden. Op het door zijn vele natuurlijke hinder nissen, voor een cross-country zeer geschikte terrein bij de Duinmanège was een goed par cours uitgezet. Tot slot van deze middag werden er gymkhana-wedstrijden gehouden. Om omstreeks vijf uur maakte de voor zitter van „Fit" de volgende uitslag bekend: Cross gevorderden: 1. Erik Prinsen; 2. Renneke v. d. Baan; 3. Rudi v. Dobben. Cross minder gevorderden: 1. Cabbie Veth; 2. Koen Piller; 3. Marianne Eichholtz. ADVERTENTIE TIPS (Senoritas) 8 cent PERFECT10 cent CORONA ROYAL15 cent AROMA (Cederhout) 19 cent brengt voor minder geld een BETERE sigaar! Grote Houtstraat 81 Haarlem LANDBOUWVAC ANTIEBONNEN Op Dinsdag 5 en Woensdag 6 April, tel kens van 7 tot 8 uur des avonds, bestaat ten huize van de penningmeester, de heer M. J. J. Moeren, Lindenlaan 23 Heemstede, gelegenheid tot het inwisselen van land- bouwvacantiebonnen tot een bedrag van dertig gulden. Deze mededeling geldt zo wel voor georganiseerden als voor niet- georganiseerden. Het bedrag wordt on middellijk uitbetaald. ADVERTENTIE Vraag Uw winkelier een spaarkaart voor de Wanneer U daarop vlag getje» plakt, zoal» op de achterzijde van elk pakje California-soep er eentje voorkomt, ontvangt U deze fraaie soepkop gratis. KIPPENSOEP - TOMATENSOEP - GROENTESOEP „Dominee De Klerk en wij allen hebben reden dankbaar te zijn voor wat eind Maart Ons brengt" zei de voorzitter van het be stuur van de stichting „Meer en Bosch", mr. C. C. van Helsdingen, op een Woens dagavond in de kerkkapel „Irene" op het terrein van de Stichting te Heemstede ge houden huldigingsbijeenkomst voor de pre dikant-directeur ds. J. A. de Klerk. „Zon dag deed u uw intrede op deze bijzondere predikantsplaats en werd u in de Wilhel- minakerk bevestigd, en thans, twee dagen later, herdenken wij hier uw vijfentwintig jarige predikantsloopbaan". Vervolgens sprak de jubilerende predi kant, op wiens verzoek de viering op sobe re wijze geschiedde voor de patiënten en er.keie belangstellenden. Dominee De Klerk gaf een terugblik op zijn predikantswerk in de afgelopen kwart eeuw. Dit begon op 3d Maart 1930 in het kleine dorpje Lens in de provincie Groningen, een gemeente van 110 zielen, waar de predikantsplaats negen jaar vacant was geweest. Na enkele jaren stapte ds. De Klerk over naar Zellingen, ten Noorden van Ter Apel, en dat hg deze gemeente maar kort diende was een gevolg van een plotseling gedaan verzoek dat ook al weer eind Maart (1938) werd ge daan op Woensdag de achtentwintigste om de Protestantse Kerk in het huidige In donesië te komen dienen. Zijn eerste stand plaats was Buitenzorg; later was hij ge lijktijdig predikant van Bandoeng. De daar op gevolgde oorlogs- en interneringsperio de noemde de spreker een bange, maar eveneens een buitengewoon vruchtbare tijd. Na de oorlog is ds. De Klerk tot Decem ber 1950 nog naar Indonesië teruggekeerd. Over zijn verblijf vertelde hij verder, zijn ervaringen illustrerend met een aantal lan taarnplaatjes van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Daarna werden twee Arthur Ranks films van de gedraaid over De te Heemstede gevestigde pianist Henk Bijvanck gaf Woensdagavond in de turnzaal van het Haarlemse Concertge bouw een recital. Bijvanck is een emotio neel kunstenaar met een behoorlijke vin gertechniek; hij speelt op een spontane maar argeloze wijze, die men zou kunnen aanvaarden, indien niet voortdurend bleek, dat hij zijn gaven moeilijk in evenwicht weet te brengen. Misschien lukt hem dat beter in de vertrouwde sfeer van de stu diekamer dan op het concertpodium, waar dynamiek en geraffineerde pianistiek zo heel anders kunnen uitvallen dan men zich voorgesteld heeft. Wat er van zij, zijn interpretaties van Beethovens negende Sonate (in E grote terts) en van twee Nocturnes en twee Walsen van Chopin konden mij maar ma tig bekoren en voor vier Préludes van Debussy geldt hetzelfde. Zijn dynamische overdrijving, met uitersten van ruw ge weld en nauw waarneembare fluisterin gen, is niet ernstig te nemen. Ook de af werking van de techniek lijdt onder op wellingen, die wel eerlijk bedoeld kunnen zijn, maar al te vaak aan onbeheersing doen denken. En dat is wel jammer, want Bijvanck heeft heel wat in de vingers, wat hij met een banaal stuk in de trant van Liszt, als toegift gespeeld, aantoonde. Daar ik deze avond nog een tweede uit voering bij te wonen had, kon ik van het tweede programmanummer de Sonate in G van Schubert (opus 78) slechts een gedeelte horen. Daaruit bleek echter, dat deze gevoelsrijke muziek Bijvanck nog het best ligt. De bezieling, waarmee hij het aanvangsdeel speelde, bleef althans meestal binnen de perken van de goede smaak. Met oprechte waardering voor de posi tieve eigenschappen, die het klavierspel van de heer Bijvanck ongetwijfeld ook be zit, acht ik het van essentieel belang, dat hii zich aan strenge zelfcritiek onder werpt. JOS DE KLERK ADVERTENTIE ^jsoocooooocroMooocxxmxooacioooocoooooooooooooccoooooococ^^ De vestiging van onze zaak was in 1838 in de Koningstraat. Het pand Grote Houtstraat 166 werd door ons in 1928 betrokken. 8 Thans is dit winkelpand geheel gemoderniseerd en wordt op Nu nog meer gespecialiseerd in optiek. GROTE HOUTSTRAAT 166 b.d. Houtbrug - HAARLEM ocoocoooooc 8 I I 8 30000X000 mevrouw Rechsteiner spottend: „Een tien!" Een andere spreker toonde zich vol daan, dat thans het betalen van vergoedin gen aan bestuursleden is afgelopen. Me vrouw Rechsteiner kwalificeerde deze uitlatingen als „vieze insinuaties" en wilde het woord om zich te rechtvaardi gen. Toen mr. B o e r s de sprekers die nog in eerste instanties het woord hadden ge vraagd wilde laten voorgaan en mevrouw Rechsteiner en anderen van hun misnoegen hierover blijk gaven, sloot hij de vergade ring. De namen van de drie candidaten van het bestuur en de vijf van de opposi tie hadden de gehele avond vergeefs op het bord geprijkt, want aan punt 5 van de agenda was men niet toegekomen. De burgemeester van Haarlem brengt ter algemene kennis, dat hij voor de nacht van 1 op 2 April aanstaande het algemeen sluitingsuur voor de tapperijen heeft be paald op 1.00 uur. Indien voor de tapperij een muziekver- gunning geldt mag muziek worden ge maakt of ten gehore gebracht tot uiterlijk 0.45 uur. Rijksvoorlichtingsdienst Nieuw-Guinea. Pas hierna geschiedde na een korte pau ze de huldiging. Enkele sprekers voerden het woord en de daarbij overhandigde stof felijke blijken van waardering voor het werk van de jubilerende predikant waren alle boekwerken. Allereerst sprak broeder J. Smit als vertegenwoordiger van de rei zende broeders van de vereniging „De macht van het kleine", de grootste vereni ging in ons land (200.000 leden-contribuan ten). De geestelijke verzorger, de heer C. J. Oostenrijk, sprak namens de broederschap van Diaconen en ds. L. D. van Dijl een kort woord namens de wijkkerkeraad-Zuid van de Hervormde gemeente. Tenslotte was het woord aan besturende broeder W. F. de Vries, die namens alle werkers van „Meer en Bosch" en namens de patiënten de wens uitsprak, dat in de toekomst ds. De Klerk veel zou gaan betekenen voor de bewoners van dit complex. Bij het betreden van het repetitielokaal werden de leden van het Heeimsteedse Fanfarecorps „Excelsior" deze week ver rast door veertig nieuwe lessenaars, welke door vier begunstigers in hun vrije tijd en geheel belangeloos waren vervaardigd. Zij werden de vereniging bij monde van een der schenkers, de heer H. Vogels, aange boden, die hierbij verklaarde, dat het be stuur deze geste kon beschouwen als een voorproefje van het dertigjarig bestaan, dat 10 Augustus in het Minerva Theater zal worden gevierd. Het geschenk werd door de heer L. ter Braake, als voorzitter van het corps, on der woorden van hartelijke dank aan vaard. Spreker noemde deze prestatie bo ven alle lof verheven en hij verklaarde, dat een vereniging, die over zulke aanhan gers mag beschikken, van een intens mede leven in brede kring overtuigd kan zijn. Na deze overdracht werden de nieuwe lessenaars direct in gebruik genomen, on der het spelen van een speciaal daarvoor gekozen mars. Morgen, Donderdag 31 Maart, zal de officiële opening plaats vinden van het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" aan de Planetenlaan. De architect is Hendrik Willem van Kempen. Hij benaderde zijn opdracht elke opdracht om een school te bouwen is in deze tijd van kantelende onderwijsopvattingen een riskante aangelegenheid op voorzichtige wijze. Hij maakte gebruik van de aller laatste „snufjes" op onderwijsgebied, zonder een poging te wagen in de bouwstijl vooruit te „lopen" op mogelijke toekomstige eisen. Het gebouw is dan ook van een traditionele schoonheid, uitwendig sober, maar met een zeer modern zij het niet vooruit-strevend interieur. Het „Tweede Christelijk" is een zeer mooie school geworden, waarvan vooral het gymnastieklokaal de bezoeker zal verrassen. De officiële opening vindt plaats om half drie, waarna het bestuur zal recipiëren, 's Avonds is er een feestelijke bijeenkomst met muziek, zang en een opvoering van drama Willem de Zwijger" van Pol de Mant. Aan de Loosduinse groentenveiling zijn te eerste tomaten aangevoerd. Deze waren gekweekt door Jac. van Dijk. Ze werden verkocht voor 39 cent per stuk. Het ziet er naar uit, dat de uitvoering van de Mattheus Passie van Heinrich Schütz in de Immanuelkerk te Haarlem- Noord in de weken voor Pasen een tra ditie zal worden. Het was althans de derde jaarlijkse uitvoering, waarmede Schotens Christelijk Gemengd Koor gisteravond in een verheven vorm het Lijdensdrama her dacht. De Mattheus Passie van Schütz staat voor wat uitwerking en toevoegingen van subjectieve solo-aria's betreft wel ver af van Bach's gelijknamige passie. Maar in directe werking staat zij met al haar mid deleeuwse soberheid toch zeker daarbij niet ten achter. De stemkeuze voor de solisten is psychologisch bezien volkomen verantwoord. De turba-koren, waarvoor Schütz teruggreep op de middeleeuwse motetpassie hebben een aangrijpend dra matische kracht, die openbaar wordt ook zonder dat men aanstuurt op een na drukkelijke expressie. Maar die eenvoud van karakter, die puurheid van uitdruk king, strookte niet met de romantische geest van de negentiende en het begin der twintigste eeuw. Men wist er wel raad op. De oorspronkelijk zuiver vocale passie werd voorzien van een orgelbegeleiding en naar het voorbeeld van Bach werden er ter onderbreking en ter bevestiging van de Evangelietekst koralen ingevoegd. In deze vorm werd dan de Mattheus Passie van Schütz in de Immanuelkerk uitgevoerd. Met dien verstande, dat de zang van de Evangelist, de verteller van het Lijdensverhaal, onbegeleid werd ge laten. Dat kon men zonder enig risico doen. omdat men in de tenor Frans Müller een Evangelist gevonden had, die met lof waardige soberheid, gave stem en met on gerepte zuiverheid van intonatie zijn om vangrijke, zware taak tot uitvoering bracht. Inderdaad een bewonderenswaar dige prestatie! Aan de bas George Spijk- stra was de uitvoering van de Christus partij opgedragen, waaraan de zanger met warmklinkende stem en met rustige waar digheid relief wist te geven. Voor de kleinere partijen waren niet- genoemde leden van het koor gerequi- reerd. Een expressieve sopraan, een fraai zingende alt en twee zeer verdienstelijk zingende mannen, (een tenor en een bas) waren van betekenis voor het resultaat van de uitvoering, die bij ontstentenis van de door ziekte verhinderde dirigent Geert de Boer slagvaardig werd geleid door Piet Halsema. Over het geheel genomen heeft het koor goed werk geleverd. Er waren enkele on effenheden, zoals hot bedenkelijke „zak ken" bij het zingen van het inleidende koraal en de scherpe en harde klank van de sopraanvleugel bij wat onbeheerste ex pansies. En verder was naar mijn gevoel het tempo voor het koraal „O, Haupt voll Woensdagavond werd ds. D. J. Roos in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht bevestigd tot predikant van de Ge reformeerde Kerk van Haarlem-Zuid door ds. L. Hoorweg. Voor zijn bevestiging tot derde predi kant te Haarlem, diende ds. Roos reeds een gemeente te Sleen (Drente). De dienst werd geleid door ds. Hoorweg, die daarna ds. Roos ook officiëel bevestigde. Vervol gens hield de laatstgenoemde zijn intrede preek als predikant van deze gemeente. Hierin bracht hij tot uiting dat de echte en goede blijdschap in 's mensen hart nog altijd van grote waarde is. Na het plechtige gedeelte van de avond hield ds. Hoorweg een welkomsttoespraak, waarin hij zei verheugd te zijn ds. Roos en zijn echtgenote te mogen begroeten. Namens de gemeente Haarlem-Noord sprak ds. A. M. Boeyinga, die verklaarde dat de samenwerking tussen Haarlem- Zuid en -Noord uitstekend is. Ds. Roos dankte de sprekers voor hun waarderende woorden en tevens alle aan wezigen, onder wie zich ook de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, bevond. Lelden. Doctoraal examen Nederlands recht: mej. I. Dominicus te Den Haag en H. P. Herfst te Rotterdam; ^octoraal examen Nederlandse taal- en letterkunde: mej. M. A. Dubbeldam te Den Haag; candidaatsexaraen A wis- en natuurkunde A. J. Kruithof te Leiden en M. van Steenis te Leiden; candi- daatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. W. Pakkert te Den Haag; candidaats- examen F wis- en natuurkunde mevr. C. J. Meijer—Ellerbroek te Oegstgeest en P. W. Meyboom te Den Haag; candidaatsexamen F wis- en natuurkunde mej. J. van der Berge te Leiden; doctoraal examen natuurkunde P. J. Brussaard te Leiden. HAARLEM, 30 Maart 1955 ONDERTROUWD: 30 Mrt. A. M. Suiker en M. I. van der Tas; J. Chr. Fiege en L. A. Mulder: M. Baan en G. Flink; P. H. Meijne- ma en C. M. Koelemeijer; H. Kolkman en J. Willems; G. C. Walters en N. Toepoel; L. A. Roozekrans en A. M. H. Lips; D. Eerhart en L. Oudolf; H. H. de Bruin en J. van Koperen; J. K Zwier en A. J. Hoefnagel; Th. G. Stef- fens en D. Deen; P. M. J. Beukers en A. H. Eimers; A. Kopman en F. Galama; J. P. Rcijns en D. M. Roose; C. C. Caro en E. Vis- scher; E. J. Spruijt en M. A. Hoogeveen; C. L. A. Koot en M. A. F. Koelemij. GEHUWD: 30 Mrt, F. Opmeer en R. E. Polman; A. F. Chr. Melchior en J. M. Deen; J. G. Boxelaar en C. G E, Balm; J. G. P. Devilee en W. Stolwijk; G. Heuverkamp en A. van Wijk; J. W. de Kwaadsteniet en H. van de Steeg; T. Haak en J. Ruitenberg; G. Blut und Wunden" te romantiseh-traag ^KlompeX'A.' j Bakker?'bTK Maar aan de andere kant heeft het koor weer uitgeblonken in de lang niet een voudige turbae, waarvan „Andern hat er geholfen" een hoogtepunt van spanning gevende dramatiek en ook in muzikaal opzicht overtuigend werd. Gosse Kroese bespeelde met vaste hand het orgel voor de opgelegde begeleiding van het koor en van de solisten. De avond, die met een korte toespraak en gebed ge opend was door de predikant dr. G. Ph. Scheers, werd besloten met het gezamen lijk zingen van het laatste vers van Ge zang 282. P. ZWAANSWIJK bosch en J. M. Hetem; Tj. E. Swart en H. M. Roggeveen; H. M. Tr.!ens en M. Bicrma; W. Parson en B. F. M. Helminck: D. Khaï- novsky en J. K. M. van Maanen. BEVALLEN van een zoon: 28 Mrt, T. ReusPaap; 29 Mrt, J. Hoogeterpter Wee; E. W. de Bruin—Groenewoud; J. A. de Jong Versluijs; 30 Mrt, H. Oostwouder—Wolfard; A. J. CallenfelsWoldendorp. BEVALLEN van een dochter: 29 Mrt, J. M. S. SussenbachGötte; H. J. M. Hageman —Turkenburg; 30 Mrt, M. J. E. Divendal— van Daalen. OVERLEDEN: 29 Mrt. E. J. de Gier, 73 j., Frankestraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15