Spoedopleiding voor onderwijzers aan Rijkskweekschool begonnen Agenda voor Haarlem Haarlem heeft over vijftien jaar 50.835 woningen nodig Lijdensmeditatie Van 1954-1970 zullen 14.306 woningen gebouwd moeten worden „Echtgenoot gevraagd" bij de N.R.V. Scholieren speelden historisch drama Succesvol muziekfestival Kordaat meisje redde kind uit Houtvaart MAANDAG 4 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Rapport Nederlands Economisch Instituut Training KNMV op circuit Zandvoort Red ley's ijsrevue in Carré te Amsterdam Nieuwe Gereformeerde school bij De Ruyterplein Voorbereiding WASSERIJ DUYN P. G. van IJsseldijk 25 jaar bij de Gemeente Gerard Peters zal deel nemers instructies geven J. H. van der Steylen 25 jaar bij de Haarlemse P.T.T. Ongeluk met nieuwe motorfiets in Heemstede Examens Bijeenkomsten van padvindersgroepen P. Beukkers veertig jaar bij De Lugt en Serné Zilveren jubileum van mevrouw Neudorfer Filmavond over Saarland Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlem tegen Groningen en Rotterdam Hot Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam heeft een rapport samengesteld betreffende de verdeling van de woning voorraad in Haarlem over de diverse huur- ldassen en daarby heeft men geraamd, dat do totale woningbehoefte in 1970 als gevolg van de natuurlijke aanwas wordt geraamd op 50.835 woningen. Teneinde te bepalen hoc de/.e woningen in 1970 over de diverse welstandsklassen verdeeld zullen moeten zijn, werd begonnen met een analyse van de woningvoorraad in 1941, het meest re cente jaar, waarin de huurwaarden van de Haarlemse woningen bekend en onderling vergelijkbaar zijn. Voorts kon worden be paald door welke inkomensklassen de ver schillende woningcategorieën toen werden ingenomen. Vervolgens werd overwogen, dat, naar mate de huurfixatie op een laag peil werdt opgeheven en de huurverschillen tussen oude en nieuwe woningen worden terugge bracht tot dc werkelijke waardeverschillen, het verband tussen inkomens en huren weer zal worden hersteld. Dit zal enkele belangrijke gevolgen heb ben voor de toekomstige behoefte aan de verschillende woningtypen, De welvaart in ons land neemt immers voortdurend toe en uit onderzoekingen van het Nederlands Economisch Instituut is gebleken, dat met een verdere stijging zeer zeker rekening gehouden moet worden. De toeneming van liet reële inkomen in de periode van 1941 1970 kan volgens een voorzichtige schat ting gesteld worden op 36 percent per hoofd van de bevolking. Deze stijging van de reële inkomens zal gepaard gaan met een stijging- van de vraag naar betere woningen. Door na te gaan welke huurklassen be horen bij de inkomensklassen in 1970 en aannemend, dat de onderlinge verhouding van de inkomensklassen gelijk blijft kon worden berekend hoe groot de behoefte aan elk van de verschillende woningcate gorieën in 1970 zal zijn. Daarbij is rekening gehouden met de normale waardevermin dering van de bestaande woningen als ge volg van veroudering alsmede met de sloop ten behoeve van de city-vorming. Afwijking De resultaten van dit onderzoek wijken in belangrijke mate al' van het tot dus verre door het Haarlemse gemeentebestuur gevolgde beleid, dat is gebaseerd op een ADVERTENTIE !h 'et FQA/IKEN'sPmmOD ztrreet: we KUNNPM HET U HELAAS MIETVERT6LLEN DE MIAN, t>le WIJ OPOQACHTOE- 6 EVE N HADDEN O IA TC TELLEN.... V „J TELT tlOGStEEPS De toneelgroep van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging heeft de leden Zaterdagavond in „De Leeuwerik" enige bijzonder vrolijke uren bezorgd, het geen werd bereikt met de opvoering van Florence A. Patriek's blijspel „Echtgenoot gevraagd" in de Nederlandse bewerking van Herman Deinum. Goed beschouwd had de vertaler zich deze moeite kunnen besparen, want er zijn zeker voldoende blijspelen van eigen bodem voor handen, die een soortgelijk luentig onderwerp op dezelfde vriendelijke wijze behandelen. Hier betreft het Louise Hollister, een „vrije vrouw"' en verbeten mannenhaatster uit principe, die door haar tante van een ruime toelage wordt voorzien, omdat deze in de veronderstelling verkeert, dat Louise reeds lang gelukkig is getrouwd. En het zou geen comedie zijn, wanneer tante zich niet eens persoonlijk van deze jonge idylle wenste te overtuigen, met haar volkomen onverwachte aankondiging van een bezaek Londen letterlijk in last brengend. Een ad vertentie in de Times moet dan de ge wenste uitkomst brengen: uit de stroom van sollicitanten kiest Louise de beste ge gadigde, die in staat is voor korte tijd de rol van pseudo-echtgenoot te vervullen. Maar het snode toeval, dat blijspelschrij vers steeds op een gulle wijze de stof voor hun stukken verschaft, treedt ook hier weer listig tussenbeide: tante blijkt voor lopig niet van plan naar haar verre woon plaats terug te keren, waarbij de moeilijk heden nog worden vergroot door een bijna vergeten Schotse oom, aie (compleet met kilt) eveneens komt binnen tuimelen. In ieder geval wordt Louise via allerlei ver wikkelingen en onder een oorverdovend kabaal van een serie alarmschellen van haar misplaatst vooroordeel tegen de man genezen en mag Tom Austen aan het slot zijn voorlopige betrekking tegen een vaste positie als echtgenoot verwisselen. Deze vrolijke historie kreeg van dit en semble een amusante opvoering, waarbij vooral de vertolkers der vier hoofdrollen het behaalde succes voor zich mogen op eisen. Dit waren An Kemp als de gedeci deerde Louise Hollister, die met een ver makelijke superioriteit werd gespeeld, Rie Spaargaren als de onverstoorbare en levenswijze tante, R. de Boer als de kor date oom uit Schotland en in niet mindere mate B. Sipman, die voor de karakterise ring van Tom Austen een sympathieke bravour opbracht. J. Mulder was als de fatterige Paul Irving iets zwakker. Tussen de kleinere rollen trok nog een pinnig- vlotte Harriet van Gerrie Volkers de aan dacht. Als geheel een plezierige voorstelling, bij uitstex geschikt voor het opwekken van de geanimeerde stemming, die ook het daarop volgende bal met dansmuziek van Jan vaa Aka tot een succo* maakte. in 1948 uitgebracht rapport, waarin geen rekening werd gehouden met een stijging van de reële inkomens. De totaie woningbehoefte in 1970 (50.835 woningen) exclusief de woningbehoefte, die zal resulteren uit vestigingsoverschot ten, zal als volgt over de vier categorieën zijn verdeeld: arbeiderswoningen 15.657 (30.8 betere arbeiderswoningen 13.166 (25.9%), middenstandswoningen 15.454 (30.4 en woningen voor beter gesitueer den 6.558 (12.9 Om in 1970 te kunnen beschikken over het gewenste aantal woningen in de ver schillende klassen, zal men in de periode 1954-1970 in totaal 14.306 woningen (894 per jaar) moeten bouwen, waarvan aan arbeiderswoningen 3387, aan middenstands woningen 7096 en aan woningen voor beter gesitueerden 3823. In 1970 zullen 2845 woningen, die be horen tot de laagste huurklasse, niet meer aan de dan te stellen eisen voldoen. De sloop van dit aantal komt neer op een krot opruiming van ongeveer 150 woningen per jaar in de periode van 1954 tot 1970. Onder betere arbeiderswoningen, mid denstandswoningen en woningen voor beter gesitueerden moeten woningen worden verstaan, die in 1941 huren deden van 330 tot 430, van 430 tot 770 en van 770 en hoger. Zondagmiddag is op het circuit van Zandvoort de eerste training van de K.N. M.V. gehouden, waarvoor van de zijde van de motorrenners grote belangstelling be stond. De publieke belangstelling was ech ter gering. In de 125 cc klasse was het Kaspers uit Haarlem met een Sparta, die de snelste tijd boekte, namelijk 2 min. 37 sec., dat is gemiddeld 105 km per uur. Hij werd op de voet gevolgd door Van Etten uit Amster dam, eveneens op een Sparta, in een tijd van 2 min. 37.7 sec. (104 km). Simons uit Rijswijk reed ditmaal in de 250 cc klasse op een Parilla. Hij liet een tijd van 2 min. 18 sec. (109.39 km) noteren. De snelste in de 350 cc klasse was Van Wees (Amster dam) op een B.S.A. in 2 min. 11 sec. (115.23 km), gevolgd door Rehorst uit Den Haag eveneens od B.S.A. in 2 min. 11.8 sec. (114.51 km). In de 500 cc klasse werden tijden onder de twee minuten afgedrukt. Piet Knijnen- burg uit Wassenaar reed op een Matchless en maakte de snelste ronde in 1 min. 58.6 (127.5 km). Maar ook de tijd van de junior Koster uit Amsterdam met de Norton van dr. Fokke Bosch was uitstekend: 1 min. 59.8 sec. (126 km). In de zijspanklasse ten slotte was de snelste tijd voor Steman uit Voorburg met Matchless 2 min. 21.5 sec. (107.41 km). De eerste voorstellingen van Redley's ijsrevue in 't theater Carré te Amsterdam hebben het bewijs geleverd, dat er grote belangstelling bestaat voor shows op het ijs. Dat is ook niet te verwonderen, want er is een attractief programma samenge steld, waaraan rijdsters en rijders van naam, die elders reeds triomfen hebben gevierd, medewerking verlenen. In de zaal is een ijsbaan ingericht en op een betrekkelijk kleine ruimte leveren de medewerkenden bijzondere prestaties. Het balletgezelschap verzorgt een aantal nummers, dat de aandacht vraagt door de choreography van Fritzy Gillard. In het begin wordt een ijs-fantasie gebracht met als middelpunt een sneeuwkoningin. De gedachten gaan bij het nummer „Roulette' uit naar Monte Carlo, waarbij de mede werkende artistcn iets uitbeelden, dat be trekking heeft op 't spel,.dat daar veel be oefend wordt. Bijzonder geslaagd is „Fest am Schönburg"; de sfeer van een bal in Oostenrijk ten tijde van de regering van keizer Frans Joseph komt tot uiting. De vliegende schotels treden op en de be zoekers krijgen daarbij een indruk, hoe het leven op Mars zou kunnen zijn. „Rose Marie op het ijs" is ontleend aan de be kende operette en een goed nummer van het gezelschap is voorts het leven in een circus. De individuele verrichtingen verdienen de aandacht. Horst Ponikau neemt het humoristische gedeelte voor zijn rekening en boekte bij de eerste voorstellingen veel succes. Desmond Scott laat zien, dat het ook mogelijk is met drie benen'te schaat sen en Ken Baily, dat hij met gemak over een aantal voorwerpen kan springen, zelfs als hij geblinddoekt is.» Eric Erdos voert enige dansen op het ijs uit. Voor afwisseling zorgt Charles, die voor de pauze kunsten vertoont op de grote bal en daarna van het ene vat in het andere springt, The two Tonellys brengen het publiek in bewondering met goocheltoeren en drie Zwitsers treden op met acrobatiek van goed gehalte. Met een parade op het ijs wordt het programma, dat in een snel tempo wordt afgewerkt, besloten. Bij de première op Zaterdagavond werden alle medewerken den met bloemen beloond. Vermelding ver' dient nog, dat een orkest onder leiding van John Kapper muzikale medewerking ver leent en dat Cas van Dijk als zanger op treedt. Het reeds tachtig jaar bestaande school gebouw aan het Leidseplein te Haarlem, uitgaande van de Vereniging Groen van Prinsterer, verkeert volgens de mening van het bestuur niet meer in goede staat. Het voldoet niet meer aan de eisen, die men op het ogenblik aan een school kan stellen. Daarom heeft het bestuur een brief gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem, waarin het vraagt financiële medewerking te verstrekken tot het op richten van een bijzondere lagere school in de omgeving van het De Ruyterplein. Enkele maanden geleden heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een aantal noodmaatregelen moe ten nemen om te voorzien in het steeds nijpender wordende tekort aan onderwij zers en onderwijzeressen. De voornaamste van deze, onverwacht genomen besluiten was de instelling van spoedopleidingen aan vele kweekscholen voor hen die in het bezit zijn van een einddiploma van een gym nasium of een minstens vijfjarige middel bare school. Ongeveer 1500 uit een nog groter aantal gegadigden vangen in de. thans begonnen week hun studie voor de oude onderwijsbevoegdheid aan, waarvan 48 (25 heren en 23 dames) aan de Rijks kweekschool te Haarlem. Vrijdag kwam de wel zeer gemengde en daardoor merkwaardige groep spoedcur- sisrten voor het eerst bijeen in het thans zeer bezette gebouw aan de Leidsevaart. Dit werd namelijk in 1917 gebouwd voor maximaal honderd leerlingen en zal nu ge durende vijftien maanden meer dan het dubbele aantal als dagscholieren moeten herbergen, terwijl bovendien in de avond uren nog 180 onderwijzers en onderwijze ressen in negentien groepen hun studie voortzetten voor de hoofdakte en voor een zestal afzonderlijke onderwijsbevoegdheden in zogenaamds Rijkscursussen. Waren voorheen de kwekelingen aan komende jeugdigen van 15 tot 19 jaar, de leeftijd der spoedcursisten variëert van 19 tot 35. llit de door hen verstrekte gegevens blijkt wel duidelijk, dat de beroepsvoor lichting in ons land nog zeer veel te wensen overlaat en tevens, dal te veel jongemensen niet in de gelegenheid zijn geweest een op leiding te ontvangen voor liet beroep waar naar hun verlangen uitging. De wens of de noodzakelijkheid, na het behalen van een einddiploma zo spoedig mogelijk geheel of gedeeltelijk in eigen onderhoud te voorzien, deed velen te lichtvaardig besluiten, een vaak vrij onzekere en weinig uitzichtbie- dende toekomst tegemoet te gaan op kan toren, ateliers, laboratoria of in de handel en dc zeevaart. Nu de regering in een nood toestand er eindelijk toe is overgegaan be hoorlijke studietoelagen beschikbaar te stellen, grijpen honderden in ons land de kans, alsnog voor het beroep opgeleid te worden waarnaar althans bii velen het verlangen reeds eerder uitging. Deze spoedopleiding biedt slechts de ge legenheid, voorbereid te worden voor de onderwijzersakte-zonder-meer. De bevoegdheden voor handwerken en handenarbeid zullen afzonderlijk behaald moeten worden en de hoofdaktestudie zal eerst later kunnen worden aangevangen, terwijl voor hen die de kweekschool op normale wijze bezoeken, de gelegenheid be staat volledig voor dit alles gediplomeerd te worden. Uitdrukkelijk is door het departement te kennnen gegeven, dat een herhaling van een spoedopleiding in de eerstkomende jaren niet is te verwachten. Die zou ook geen effect sorteren, aangezien de gegadig den zich thans wel allen gemeld zullen hebben. Bovendien achten de autoriteiten de nor male, volledige opleiding aan de kweek school gelukkig verre te verkiezen boven een geforceerde en onvolledige vor ming als thans noodgedwongen een aan vang heeft genomen. Zij die in het bezit zijn of straks komen van een einddiploma gymnasium, lyceum, HBS of MMS kunnen met September de normale, onderlinge opleiding aanvangen, terwijl de leerlingen die binnenkort over gaan van klasse III naar IV op een van die scholen of slagen voor een volledig MULO- diploma, zonder examen kunnen worden toegelaten tot de eerste klasse van een kweekschool. Haarlem beschikt gelukkig over een Bureau voor School- en Beroeps keuze en ook aan de kweekscholen is vol ledige voorlichting te verkrijgen in de zo belangrijke beslissing over de vraag: zal mijn zoon of dochter een redelijke kans op succes hebben in „schoolland." Er is daar carrière te maken voor hen, die kunnen en willen. Steeds beter onderwijs is tenslotte een eerste volksbelang. ADVERTENTIE AMSTKKlkvAÏSEV A,\RT?0 Tl'.l.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Vrijdag was het vijf en twintig jaar ge leden dat de heer P. G. van IJsseldijk in dienst van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem trad, waarbij hij thans de rang van technisch ambtenaar eerst klasse be kleedt. De directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, ir. J. H. Kouwenhoven bood de jubilaris zijn gelukwensen aan en overhandigde hem een geschenk in enve loppe. De heer II. de Nie, chef van de af deling Inspectie, gaf namens de collega's een langspeelplaat ten geschenke, waarna de jubilaris uit handen van de heer J. Ver heem, voorzitter van het jubileumfonds een gescheik onder couvert ontving. Haarlemse muggenronde De jeugdige deelnemers aan de „Haar lemse Muggenronde", die deze zomer op de Veluwe zal worden gehouden, komen Dins dagavond om halfacht onder leiding van hoofdagent II. Hartman bijeen in het H. J. M. V.-gebouw aan de Lange Margaretha- straat in Haarlem, waar de Haarlemse wiel renner Gerard Peters hen iets zal vertellen over zijn ervaringen in de wielersport en enige tips zal geven 'over de techniek en de tactiek van het wielrennen. Op Vrijdag 8 April hoopt de heer J. H. v. d. Steylen. besteller 1, Oorschotstraat 8 te Haarlem, 25 jaar in dienst te zijn van P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulp besteller in April 1930 te Haarlem, zijn be noeming tot besteller volgde in Mei 1946, in 1948 promoveerde hij tot besteller 1. De heer Van der Steylen heeft vele jaren het onderhoud verricht als mecanicien aan de Transormamachine (die gebruikt wordt voor de sortering van de post) tot volle te vredenheid van zijn chefs. Ook is hij sinds de oprichting actief lid van de Postfanfare. Het zal hem zeker die dag niet aan be langstelling ontbreken, want hij heeft in deze 25 jaren vele vrienden verworven door zijn collegialiteit en hulpvaardigheid, Zaterdag is te Benne- broek het huwelijk voltrokken tussen jkvr. H. W. baronesse van Hardenbroek, dochter van de bur gemeester van die ge meente en jhr. mr. P. H. A. Nahuys. Een foto van het bruids paar na afloop van de plechtigheid op het raadhuis. Vrijdag zijn de lezers als uitvoerig in gelicht over de officiële opening van het Christelijk Lyceum „Marnix van St. Alde- gonde" in Haarlem-Noord, welke Donder dag heeft plaats gehad, benevens over het schoolfeest, dat hieraan 's avonds in de fraaie aula verbonden was. Zaterdag werd dit programma nog eenmaal herhaald voor de ouders der leerlingen, die men wegens de grote belangstelling de eerste avond niet meer in de zaal had kunnen onderbrengen. Het muzikale gedeelte moest, gelet op de gebleken overschrijding van de tijdslimiet, aanmerkelijk worden bekort. Wel werd nu het geschenk der ouders, een nieuwe film projector, in gebruik genomen met de ver toning van een tweetal films, waarbij vooral de flitsen uit het schoolleven in de jaren 1949'54 en de herinneringen aan de periode van het onderwijs in het Silo gebouw, met genoegen bekeken werden. Ook nu bestond het hoogtepunt van de avond uit opvoeringen van het historisch drama „Willem de Zwijger" door Pol de Mont, door een groot aantal leerlingen van het lyceum onder regie van drs J. L. Feij- ten ten tonele gebracht. Het stuk behan delt een der meest dramatische perioden uit onze vaderlandse historie. De schrijver heeft een dankbaar gebruik gemaakt van de verschillen in karakter en doelstelling tussen Willem de Zwijger en Philips II van Spanje, waarbij hij zich allerminst afkerig toonde van enige melodramatische effec ten, zoals de geestverschijning van de graaf van Egmönd aan de door gewetenswroe ging gekwelde Spaanse monarch. Boven dien veroorloofde hij zich talrijke histori sche vrijheden, hetgeen behalve uit het inschakelen van de figuur Uylenspiegel. vooral aan het slot duidelijk werd. De auteur doet het namelijk voorkomen alsof Willem van Oranje pas in Delft van de koninklijke banvloek kennis nam, waarop hij onmiddellijk door Balthazar Gerards werd vermoord, met volkomen voorbijzien van de vroeger te Antwerpen gepleegde aanslag. Ook kan Juliana van Stolberg on mogelijk bij de dood van haar zoon tegen woordig zijn geweest, omdat zij reeds vier jaar eerder overleden was. Ten slotte ont hulde deze opvoering door de breed uitge sponnen dialogen een dikwijls hinderlijk gebrek aan actie, welk tekort alleen door een luisterrijke entourage kan worden ge compenseerd. Kennelijk was ook de regie in ruime mate van dit inzicht doordrongen, zodat het enthousiaste publiek voortdurend werd bekroond door de aanblik van de steeds wisselende kleurschakering van de costuums: een weelderige aankleding, waartoe ook de fraaie décors gerekend moeten worden. Uiteraard bestond de grootste handicap bij deze voorstelling uit de overigens benijdenswaardige jeugd der medespe- Jenden, vooral bij de vertolking der oude re figuren. Zo vormde de heldere jongensstem van Philips II een zonderling contrast met zijn sombere gestalte, hoewel er qua plas tiek en articulatie toch een opmerkelijke prestatie werd geleverd, getuigend van veel begrip voor het gecompliceerde ka rakter. Naast hem stond een waardige Willem de Zwijger met een bijna sonoor stemgeluid en veel allure. Ook de ruim twintig overige medespelenden moeten ge prezen worden voor hun enthousiaste en gedegen voorbereiding, die onder meer door de feilloze rolkennis tot uitdrukking kwam. Volkomen terecht mochten deze scholieren en hun regisseur aan het slot dan ook een warm en langdurig applaus in ontvangst nemen. Zondagmorgen omstreeks elf uur zijn een Haagse schoenmaker en zijn vrouw ter hoogte van de hoofdingang van het wandelbos „Groenendaal" op de Herenweg in Heemstede het slachtoffer geworden van een storing in de motorfiets waarop zij reden. De fiets begon te slingeren, waardoor de schoenmaker de macht over het stuur verloor, en smakte vervolgens tegen het wegdek. Het echtpaar is overgebracht naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haar lem, de man niet een hersenschudding, een sleutelbeenfractuur en wonden aan het hoofd, de vrouw eveneens met een hersen schudding en wonden aan hoofd en handen. Het vermoeden bestaat, dat de bestuur der veel te hard getuigen schatten zijn snelheid op 75 kilometer per uur heeft gereden met een motorfiets, die nog slechts 68 kilometer gereden bleek te heb ben. Daardoor zou de motor vastgelopen zijn. Volgens deskundigen is het ook min der gewenst op een nieuwe motorfiets met een duopassagier te rijden. Amsterdam. (Gem. universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen geschiedenis mej E. R. Jaeger, Amsterdam; voor het candi daatsexamen sociale aardrijkskunde de heer H. A. Halbertsma, Amsterdam, en voor het doctoraal examen aardrijkskunde de heer J. W-. de Vogel, Haarlem, Twee padvindersgroepen hielden dit weekeinde een bijeenkomst voor ouders en belangstellenden. In het gebouw van de H.J.M.V. in de Lange Margarethastraat vierde groep 24 in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders" Zaterdagavond het tienjarig be staan. Sketches, tuimelen en zang werden afgewisseld door het optreden van de N.P.V. districtsband „Haarlem" onder lei ding van voortrekker L. de Jong. Groeps leider hopman O. E. Lanz sprak het ope ningswoord. De tentoonstelling van de Anthony Fokker groep in het troephuis aan de Cruquiusweg in Heemstede, waar allerlei vliegtuigmodellen, motor- en zweef „kis ten" technische bizonderheden over moto ren alsmede tekeningen en veel meer in teressante zaken op het gebied van het vliegwezen werden tentoongesteld, heeft geleid tot een herhaling. De tentoonstel ling zal Zaterdag 9 April weer worden gehouden van twee tot negen uur. om velen die, daartoe de wens te kennen gaven alsnog in de gelegenheid te stel len een en ander te komen bezichtigen. Districtscommissaris hopman ir. J. Pool gaf op beide bijeenkomsten blijk van zijn belangstelling. Bij de luchtverkenners ten toonstelling was eveneens aanwezig de oud-districtscommissaris, de heer M. C. de Jong. Op Woensdag 6 April hoopt de heer P. Beukkers, Tetterodestraat 33 te Haarlem, het feit te herdenken dat hij op deze dag veertig jaar geleden als leerling-bank werker in dienst van de firma De Lugt en Serné trad. Hij wist zich in de loop der jaren tot een gewaardeerd medewerker te maken en voor vele cliënten van de firma is hij ook geen onbekende. In besloten kring herdacht mevrouw M. E. Neudorfer-Meijer op Vrijdagmiddag 1 April het feit dat zij vijf en twintig jaar het onderwijs diende. Zij is thans hoofd van de twee Montessori-kleuterscholen in de Pleiaden- en Van Zompelstraat te Haarlem. Velen gaven blijk van hun waar dering voor het werk dat mevrouw Neu dorfer in de afgelopen jaren verricht heeft. Namens de wethouder van onderwijs sprak de heer W. J. van Hezel, waarne mend chef van de afdeling onderwijs. Op Zaterdagmiddag werd in de school aan de Van Zompelstraat een receptie ge houden, waarop een groot aantal ouders van leerlingen, oud-leerlingen, leidsters en anderen, waaronder ook een vertegen woordigster van de Amsterdamse Mon- tessori-cursus. De afdeling Kennemerland van de Ne derlandse Toeristen Kampeerclub heeft als afsluiting van het winterseizoen Zaterdag avond in restaurant Brinkmann een film avond gehouden, waarvoor vele leden hun belangstelling toonden. De bijeenkomst was geheel gewijd aan Saarland, waar dit jaar van 29 Juli tot en met 8 Augustus de jaar lijkse internationale Ralley van de F.I.C.C., de Federation Internationale Camping Clubs, wordt gehouden in Saarlouis. Op deze avond konden de aanwezigen een in druk krijgen van het land dat velen deze zomer zullen bezoeken tijdens de Ralley, waar steeds grote belangstelling voor be staat. De vertoonde films werden toege licht door mevrouw S. de Kreuk uit Den Haag, de echtgenote van de clubcommis- saris van de N.T.K.C. Onder meer werden films vertoond waar de inhoud op duide lijke wijze een indruk gaf van industrie, mijnbouw, kunst, de markten in de Franse dorpen en stadjes, alsmede de sport van het bergbeklimmen in de film „les hommes des Montagne." Deze films waren beschik baar gesteld door de Franse Ambassade. HAARLEM, 2 April 1955 ONDERTROUWD: 2 April, J. Krikke en S. Aarnoutse. GEHUWD: 2 April, J. Hartog en N. M. van Dokkuni; N. St. Sudlow en A. Kuipers; P. J. de Heer en E. N. L. Jonker. BEVALLEN van een zoon: 1 April, Fl. D. van Batenburg—Visscher; M. F. Los—Mole naar. BEVALLEN van een dochter: 1 April, J. M. van Dijkvan den Berg; H. J. Verdam van der Kuur; H. J. van Eeuwijk—Jansen; W. C. HageVerhulst; 2 April, M. M. van dei- KampPeek; W. Molenaar—Speelmans; H. de KoekList. OVERLEDEN: 30 Mrt, J. G. Evelein— Boom. 70 j„ van Riebeecklaan; 31 Mrt, J. L. van Kordelaar; 81 j„ de Ruijterplein; 1 April, H. K. Zandstra, "0 j.. Westergracht; N. Pisa. 87 j„ Jansstraat; P. Belt, 83 j Westeihout park: D. Heijnis. 75 j„ Regentesselaan; A. P. Blommers, 66 j., Wagenweg; A. Hermans, 75 j., Kampei-laan. Om meer dan één reden is het muziek festival, dat de accordeonvereniging „Zand voort" Zaterdagavond j.l. in theater Mo- nopole organiseerde, zeer geslaagd. In de eerste plaats om het groot aantal inschrij vingen (het programma vermeldde niet minder dan 23 optredenden) en vervolgens bleek het publiek dit initiatief van de ac cordeonvereniging zeer te hebben gewaar- weerd. Er was n.l. voor dit festival grote belangstelling, ook wethouder A. Kckman met echtgenote bevonden zich onder de aanwezigen. Nadat de ere-voorzitter. de heer M. We ber de avond met een welkomstwoord had geopend, sneelde c'e accordeonvereniging „Zandvoort" enkele nummers onder lei ding van de heer .Tan Davids, waarbij op nieuw een vooruitgang in het spel viel te constateren. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het nrosramma der in schrijvers, waamit de jury, bestaande uit de heren J. J. Wildschut en Gosse Kroese uit Haar'em de taak had, vast te stellen, wie aks de best°n naar voren zouden ko men. Het moet voor hen wel een zéér moei lijke ondracht zijn geweest, want er werd door de meesten goed cemus'oeerd. Wii denken aan een tweetal uitvoeringen van de Czardas van Monti: aan e^n nrach- 'ig gespeelde eoncert-é'ude van Coen van Orsouw: aan e<m mooie vertolking van de ouverture „Bandieten streiche" en vooral aan de perfecte vertolking van de aecor- deonnist S;mon Hottentot uit Oostzaan, die met een po'ka en met variaties op e°n walstemoo de zaal tot enthousiasme bracht. Daar was voorts het ontreden van het ac- cordion-orkest „Scan^alli'' uit Amsterdam, on^e*- direct'e van Fred. Roo'enboom dat net Ketelby's „Pe-ziscbe markt" de beste irestatie van de avond leverde. Ook het Honea-n-s Z'^eunerfro onder leiding van Lajos Ki^t uit Haar'em en het St. Marcus amusemenis-orkest uit Haarlem mag zeker niet ongenoemd b'ijven. Het was verblij dend, te mogen constateren, dat de meer gevorderden on het accordeon niet uitslui tend amusements-muziek ten gehore brach ten. Eerst om ha'f een 's nachts kon de ere voorzitter de u'tslagen bekend maken en werden de nUizen. bestaande uit fraaie bekers. méda''les en e°n vaantje, uitge reikt. Deze uitslagen luiden als volgt: Afd. jongste accordeon-solisten: 1. Sonja van Dam. Amsterdam. 113 nunten; 2. Har ry van Kon'ngshrii'-'gen, Zandvoort, 102' '2 ount; 3. Olga van Dam, Amsterdam, lOOló punt. Afd. oudere accordeon-solisten: 1. Simon Hottentot, Oostzaan. 123'ó p. 2. C. Ackers, Amsterdam 110'/» punt; 3. Jane Gerlach, Amsterdam, 109 punten. Afd. ensemb'es: Accordo-nduo P. Buijsen °n T:nv Scha1i:°\ Amsterdam. 105 punt°u; 2. Hongaars Zigeunertrio, Haarlem, 88'(2 ount: 3. St. Marcus Amusementsorkest, Haar'em, 82 punten. Afd. zang en p'ano: 2e prijs (zonder pun- tenverme'ding) H. Paan. (niano-solist). Afd. orkesten: le prijs Scandalli-orkest, Amsterdam. 112 punten. Extra prijs voor iongste deelneemster: Olga van Dam, Am sterdam (6 jaar). Extra priis voor jongste dee'nemer: Henk Burger, Amsterdam (10 jaar). Publieksprijs met 56 stemmen: Simon Hottentot, Oostzaan, die tevens de beker voor de beste accordeonnist van de jury ontving met lof van deze jury. Zaterdagmiddag stonden een groepje jon ge kinderen aan de Lorentzkade in Haar lem op de walkant te kijken naar iets dat in de Houtvaart dreef. Een bewoonster van de kade, mevrouw Offenberg, die juist met haar achttienjarige dochter Ineke langs de waterkant liep, zei „Kijk, daar drijft een pop in het water", waarop haar dochter onmiddellijk in de Houtvaart sprong. Zij kwam even later weer boven met een reeds versuft driejarig meisje in haar ar men. Het bleek een kind van een eveneens aan de Lorentzkade wonend gezin te zijn, dat spelenderwijs te water was geraakt. De ouders zijn mejuffrouw Offenberg later ko men danken. Het kind maakt het goed. Het Haarlemse districtsbestuur houdt op Zaterdag 30 April (Koninginnedag) tot slot van de basketballcompetitie in de zaal van het Krelagehuis een stedenontmoeting Haarlem-Rotterdam voor dames, heren en jongens junioren. Indien de mogelijkheid hiervoor aan wezig mocht zijn, zal bovendien in de maand Mei op het buitenveld van „Vel- serend" in Velsen in samenwerking met de vereniging ZBVS uit Santpoort een stedenontmoeting Haarlem-Groningen wor den gehouden. ADVERTENTIE GROTE KERK - Dinsdagavond 8 uur GROTE MARKT Spreker: Prof. Dr. G. C. v. NIFTRIK, A'dam MAANDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: Lotte Goslar en haar ensemble, 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss c 'té, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels-vallei", 18 jaar, 8 uur. Lido: „The robe", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Foei toch, Brigitte", 14 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 5 APRIL Grote Kerk: Lijdensmeditatie, dr. G. C. van Niftrik, 8 uur. Minerva-theater: „De dag des Heren", Bijzonder Kerk :werk Herv. Gem. Heemstede, 7.30 en 9.30 uur. Ned. Herv. Wykgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Contactavond Anti vivisectie-Stichting, S uur. Frans Hals: „Sas katchewan", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacan- tie", 14 jaar, 2 30 uur; „Duivels-vallei", 18 jaar. 8 uur. Lido: „Genevieve", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woes tijn leeft", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11