Gaat hij Staking in Amsterdam ten einde Vervoer in de hoofdstad verliep Zondag vlot Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tram-, reinigings- en pontpersoneel besloot het werk te hervatten Vakbonden zullen het Georganiseerd Overleg inschakelen Petroleumrush in de hoofdstad Militairen reden met tachtig bussen tussen station en stadion Pinay acht gesprek met het Oosten primair Het woord is aan Achtendertig doden in dorp bij Luik Visser van Noordpier gevallen en overleden 69e JAARGANG No 227 MAANDAG 4 APRIL 1955 299e JAARGANG No 74 Verdragsorganisatie voor Afrika in de maak Aardbeving kostte aan 432 Philippino's het leven Incident bij Gaza kost 2 Israëliërs het leven Londen verwacht dat Sir Winston morgen aftreedt Pravda meent dat herroepen van Parijse accoorden mogelijk is Britse katoenfabrieken in de Paasweek gesloten Bomaanslagen op Cyprus Bioscoop in brand Snelle hulp zonder baat Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE VRAAG DIE nu al jarenlang Engelse politieke kringen benart de vraag of Winston Churchill eerstdaags zal aftre den is nu in een ongekend-acuut sta dium gekomen. Zo acuut, dat men ver wacht dat hij morgen, Dinsdag, zal heen gaan. Zou het niet gebeuren, zo seint ons United Press, dan zou dat „nieuws als een donderslag" zijn. Deze beeldspraak lijkt wat onvriendelijk, maar moet toch niet toegeschreven worden aan de omstandig heid dat United Press geen Engels, maar een Amerikaans persbureau is. Het be doelt het niet zo kwaad. Het wil slechts aanduiden dat een situatie is bereikt, waarin het belangrijker nieuws zou zijn dat Churchill morgen niet aftrad dan dat hij het wel deed. Hetgeen in de laatste weken omtrent zijn voornemens uit offi ciële kring is uitgelekt wordt zo ernstig opgenomen, dat sommigen zelfs opzette lijke lekkage menen te hebben ontwaard. Zoiets doet zich namelijk ook wel eens voor. En zelfs de eerwaardige Times toen de electriciens hem nog toestonden te verschijnen, hetgeen nu alweer tien dagen geleden is aanvaardde Churchill's af treden op Dinsdag 5 April als een vast staand feit. Sindsdien heeft zich weliswaar nieuwe twijfel voorgedaan juist door de onver wachte omstandigheid, dat inplaats van Churchill zij die zich daar het meest mee bezig hielden namelijk de Londense dagbladen zijn afgetreden. Slechts tijde lijk afgetreden, maar ze zijn dan toch maar afwezig en voor Pasen schijnt hun terugkeer niet te verwachten te zijn. Dit heeft in conservatieve kring ontsteltenis gewekt, omdat men daar van mening was dat de premier niet kon heengaan als ep geen landelijke dagbladen waren om hem uit te luiden en zijn opvolger in te luiden. Het is duidelijk waarom: er zijn dit jaar verkiezingen op til en dan moet de af tredende grote staatsman niet in (betrek kelijke) stilte verdwijnen, dus zonder dat de regeringsgezinde bladen den volke kun nen overtuigen van de grote dankbaarheid, hem verschuldigd en zonder dat de nieuwe conservatieve premier als de grote belofte der toekomst kan worden geproclameerd. Vandaag schijnt men evenwel te menen, dat de afwezigheid der dagbladen Chur chill niet zal beletten, morgen heen te gaan. Hij heeft zijn vertrek voor vacantie op Sicilië tot 12 April uitgesteld; gij zoudt daaruit kunnen afleiden dat hij toch nog een week langer premier zal blijven, om dat men verwacht dat dan de kranten staking wel afgelopen zal zijn. Maar be richten uit Londen zeggen: het is traditie in Engeland, dat de premier aanwezig is bij de indiening van de begroting in het parlement; nu hij daarbij (op 19 April) zal ontbreken neemt men aan dat Eden dan premie:* zal wezen. Algemeen wordt aangenomen dat 'hij Anthony Eden, de minister van Buitenlandse Zaken, als zijn opvolger bij de Koningin zal aanbevelen en dat zij hem benoemen zal. En Eden heeft dan nog enige tijd nodig orn het kabinet opnieuw, volgens zijn inzichten, te formeren. United Press onthaalt ons vandaag voorts op de volgende treffende beschouwing: „Een pantoffel van suikergoed en een sigaar van chocola hebben „politieke waar zeggers" de overtuiging gegeven dat het vandaag Sir Winston Churchill's laatste dag is als eerste minister van Engeland. Zij beschouwen het diner, dat hij vanavond voor Koningin Elisabeth II geeft, als zijn afscheidsgroet aan de monarchie, die hij sinds Koningin Victoria gediend heeft. De sigaar lag op de pantoffel en de pantoffel lag op de taart, die voor Lady Churchill op haar zeventigste verjaardag (Vrijdag) gebakken was. De voorspellers nu zijn er van overtuigd dat de pantoffel niet anders dan naderende rust voor de aan sigaren verknochte premier kan betekenen". Welk een aanwijzing! Er wordt wel aan toegevoegd „dat zij bewijst dat men het nog steeds met gissingen moet doen", maar toch suizen die sigaar en die pantoffel maar door de aether en de kabels. Inge lichte kringen geloven stellig dat de 80- jai-ige staatsman morgen naar Buckingham Palace zal rijden en de Koningin zijn ont slag aanbieden. Het zal dan morgen wel blijken; laat ons hopen dat het Engelse volk, tengevolge van al die spanning, vannacht niet geheel slape loos zal zijn. Er zullen wel heel wat wed denschappen op zijn afgesloten: gaat hij morgen of gaat hij niet? Er zijn ook varian ten mogelijk: gaat hij al dan niet vóór 13 April, of voor het eind van de maand? Gij kunt ook nog de vraag stellen, of bij vervanging van Churchill door Eden enige wijziging van belang in het Engelse rege ringsbeleid verwacht wordt. Deze vraag, van secundaire aard weliswaar, is gemak kelijker te beantwoorden dan die omtrent het ogenblik van Church ills aftreden. Het antwoord is: Neen. R. P. JOHANNESBURG (AFP) Volgens de correspondent van het in Zuid-Afrika ver schijnende weekblad „Dagbreek" te Johan nesburg wisselt de regering van Zuid- Afrika al sinds enkele weken van gedach ten met de regeringen van verschillende andere landen over de instelling van een militaire organisatie in Afrika. De corres pondent zegt dat Groot-Brittannië, Frank rijk, de Verenigde Staten, Australië en Israel het plan gunstig hebben ontvangen en vooral de Verenigde Staten een „leven dige belangstelling" tonen. Ook de Belgi sche en Portugese regeringen zouden, vol gens deze correspondent, zijn benaderd. MANILLA (Reuter) Bij de aardbe ving in de Philippijnen zijn Vrijdag vol gens officiële mededelingen 432 personen om het leven gekomen. Meer dan 200 per sonen liepen verwondingen op. Zaterdag werden in hetzelfde gebied, op het eiland Mindanao weer enige lichte aardschokken waargenomen. De president van de Philippijnen, Ramon Magsaysay, heeft van regeringswege een millioen pesos voor hulpverlening aan de slachtoffers in de provincie Lanao ter be schikking gesteld. Het technisch en rijdend personeel van de Amsterdamse tram, dat hedenmorgen met circa 1500 man in vergadering bijeen is geweest in „Krasnapolsky", heeft daar om half elf in overgrote meerderheid op voorstel van de stakingscommissie besloten het werk te hervatten. Na afloop van de vergadering werd het volgende communiqué uitgereikt: „Het rijdend en technisch personeel van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf heeft besloten het werk te hervatten. Uit de besprekingen, welke de commissie van het' personeel mocht hebben met vertegenwoordigers van de aan het georganiseerd overleg deelnemende vakorga nisaties, is gebleken dat deze organisaties, zij het op verschillende wijze, bereid zijn om te ijveren voor de verwezenlijking van onze eisen tot indeling in een hogere loonklas. Het personeel acht dit een grond om de staking op te heffen. Het personeel brengt dank aan allen, in het bijzonder aan de Amsterdamse be volking voor de tijdens de staking verleende ondersteuning, zowel moreel als financieel". Nadat dit besluit genomen was deed zich de moeilijkheid voor, dat het rijdend per soneel waarschijnlijk niet onmiddellijk in dienst zou kunnen gaan, omdat immers op de bussen militaire chauffeurs rijden. Na een korte discussie werd tenslotte afge sproken, dat het technisch personeel zich na de schafttijd vanmiddag bij de remises zou melden. Het rijdend personeel zou tus sen twee en half drie weer aan het werk gaan. Bij de toelichting tot het voorstel om de staking op te heffen zei de tramconduc teur G. de Vente als woordvoerder van het stakingscomité, dat de staking zeker niet verloren was, doch dat er grote suc cessen waren geboekt. In de eerste plaats is gedaan gekregen, dat de toeslag voor ongeregelde diensten met ingang van 1 April wordt verbeterd. In plaats van om 10 uur 's avonds zal die toeslag reeds ingaan om 6 uur. Voorts deelde hij mede dat de secretaris van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, afdeling Amsterdam, de heer Baatenburg de Jong, de toezeg ging heeft gedaan namens zijn bond de eisen van het trampersoneel in hetge organiseerd overleg te zullen bespreken. Reeds hebben B. en W. de heer Baaten burg beloofd na de hervatting van de ar beid onderhandelingen met de organisaties langs de normale kanalen te zullen voeren. Volgens het stakingscomité is de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel even eens bereid tot het bespreken van de loon eisen in het georganiseerd overleg. Tenslotte heeft de bij het NW aange sloten algemene bond van ambtenaren ((ABVA) het stakingscomité het voorstel gedaan, dat de leden, die zich onder de stakers bevinden, hun eisen in een leden vergadering aan de orde stellen. „Met deze verklaringen van alle bonden is de kring dus rond", zei de conducteur De Vente. Ook reinigingspersoneel aan het werk Op een vergadering van een 7 a 800 leden van de gemeente reiniging in ge bouw Bellevue te Amsterdam is vanoch tend besloten, dat ook het personeel van de gemeente-reiniging het werk zal her vatten nu bona fide vakbonden hebben toegezegd de gestelde eisen gezamenlijk in georganiseerd overleg te bespreken. Men besloot hiertoe nadat het bericht was binnengekomen, dat het tramperso neel op dezelfde voorwaarden het werk zal hervatten. In de vergadering deelde een woord- De afzwakkende gasvlam en de daarop snel volgende berichten over de vrijwel volledige afsnijding van de gastoevoer heeft in Amsterdam Zaterdagmiddag tot een bestorming van alle petroleumleveran- ciers geleid. Zij kwamen handen tekort om het publiek, dat geduldig in lange rijen met kannetjes stond te wachten, van pe troleum te voorzien. In tegenstelling tot normale Zaterdagen werden de chauffeurs van de tankwagens der oliemaatschappijen in dienst gehouden, zelfs met dubbele ploegen. Overal in de stad werden derhalve de voorraadtanks van de winkeliers van nieuwe petroleum voorzien. De keukens van de gemeentelijke cen trale voorzieningsdienst aan de Haarlem merweg te Amsterdam waren Zaterdag avond in gereedheid gebracht om aan zie kenhuizen en eventuele verzorgingsinrich tingen warm voedsel te leveren. Om half acht was men er druk bezig met het ko ken van deze maaltijden, want reeds had den enkele ziekenhuizen bestellingen op gegeven. Behalve de plotseling enorm gestegen vraag naar petroleum is die naar butaan gas eveneens omhoog gegaan. Dit vloei bare gas in stalen cylinders is in opdracht van de wethouder van Volkshuisvesting onmiddellijk aangeschaft voor de verwar ming en voor het bereiden van voedsel in enige ziekenhuizen. Ook hotels, restaux-ants en cafetaria's hebben zich butaangas in cylinders aange schaft, opdat zij hun bedrijf kunnen voortzetten. Iedere cylinder bevat een hoe veelheid vloeibaar gas, die gelijk is aan 58 kubieke meter stadsgas. Het kan echter niet op de normale gasstellen, zoals de huisvrouw die gebruikt, worden aangeslo ten. De genoemde zaken hebben zich dan ook de voor het gebruik van butaangas noodzakelijke speciale apparaten aange schaft. voerder van het veerpont-personeel mede, dat dit personeel zich geheel bij de- beslui ten van het trampersoneel neerlegt. Het pontpersoneel had zich gisteren reeds bij de ponten gemeld. Daar zij ech ter geschorst waren, werd hun niet toege staan het werk op de ponten, dat door marine-personeel werd uitgevoerd over te nemen. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hadden namelijk aan alle stakers een afschrift van hun besluit van 2 April 1955 doen toekomen, waarbij de stakers gestraft worden met ontslag uit de dienst. Om formele redenen wordt dit ontslag ingeleid door een schorsing, met inhouding van de gehele bezoldiging. B. en W. zullen nader beslissen wie van de stakers, die zich melden, in de gelegen heid zullen worden gesteld het werk te hervatten. Het ligt namelijk niet in het voornemen van B. en W. hen allen weer in dienst te nemen. Nu staking van bouwvakarbeiders Ongeveer 400 bouwvakarbeiders in de Slotermeer en op het Geuzenveld zijn van ochtend een 24-uurs proteststaking begon nen. Een bouwvakarbeider deelde dit he denmorgen mee in de vergadering van het trampersoneel in Krasnapolsky. „Wij zijn van mening, dat het stakings recht van de gemeentelijke werklieden is aangetast door het inzetten van militai ren", zo sprak hij voor de microfoon. „Wij willen met onze staking onze sympathie met het trampersoneel uiten en daarmee tevens voorkomen, dat men te weinig aan dacht aan de eisen van het trampersoneel zal schenken. Wij hopen met onze protest staking B. en W. duidelijk te maken dat zij geen rancunemaatregelen mogen nemen tegen personeelsleden van de tram, die bij de staking vooraan hebben gestaan en dat zij de militaire chauffeurs van de bussen en trouwens ook het gehele militaire appa raat, dat bij andere bedrijven is ingescha keld, moeten terugtrekken." TEL AVIV (Reuter/AFP) Egyptische en Israëlische strijdkrachten hebben Zon dagavond in het gebied van Gaza twee uur lang op elkander geschoten. Beide partijen geven elkaar de schuld van het openen der vijandelijkheden. Bij het incident hebben twee Israëlische militairen het leven verloren en negentien werden gewond, van wie vier ernstig. Militairen verzorgden tijdens het weekeinde het vervoer op de tram en busroutes in Amsterdam. Bij het Centraal Station hield de politie een oogje in het zeil om bij demonstraties van de stakers direct op te kunnen treden. LONDEN (Reuter./AFP) Sir Winston Churchill, die naar verluidt morgen zijn aftreden als minister-president zal bekend maken, heeft de Zondag op zijn buitenver blijf te Westerham (Kent) doorgebracht. Vanavond biedt hij in ziin ambtswoning in de hoofdstad een diner aan ter ere van Koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh. Volgens de aanhoudende geruchten zou Sir Winston thans alle regelingen getrof fen hebben om het premierschap neer te leggen en zijn taak over te dragen aan Sir Anthony Eden, zijn minister van Buiten landse Zaken. Van officiële zijde weigert men nog steeds zich over deze aangelegen heid uit te laten. Men verwacht verder, aldus Reuters, correspondent, dat het nieuws van het af treden en de opvolging spoedig gevolgd zal worden door een aankondiging van alge mene verkiezingen die, naar de meeste politieke kringen voorspellen, op 25 Mei gehouden zullen worden. Het vervoer van de tienduizenden voet balliefhebbers, die per trein naar de hoofd stad waren gekomen voor de wedstrijd HollandBelgië in het stadion, is vlot verlopen, dank zij de ruim 200 militairen van het corps Aan- en Afvoertroepen (AAT) die alle beschikbare bussen van het Gemeentelijke Vervoerbedrijf beman den. Ongeveer tachtig bussen deden dienst tussen het Centraal en Amstel Station en het Olympisch Stadion. Op het Stations plein reecï van elf uur in de ochtend af de ene bus na de andere in een vrijwel onon derbroken file. In recordtempo reden zij naar het Stadion. Er hebben zich hier en daar wat moei lijkheden voorgedaan met de stakers. Bij de Albert Cuypstraat (een deel der bus sen reed de route van lijn 16), werden de passerende bussen door het samendringen de publiek uitgejouwd. Elders> probeerden stakers de passagiers het instappen te be letten door zich voor de busingang te pos teren. De politie greep echter onmiddel lijk in en wist zonder van wapens gebruik te maken de stakers te verspreiden. Enorme opstoppingen Na afloop van de voetbalwedstrijd ontstonden vooral op de Amstelveense- weg enorme opstoppingen van duizenden voetgangers. Een aantal trams dat de route van lijn 1 naar het Station zou rij den, werd geheel ni de menigte ingeslo ten. Pas tegen vijf uur dus drie kwartier na afloop van de wedstrijd, konden de eer ste trams wegrijden. Anders was het met.de bijna onafzien bare stroom bussen, die door militairen werden bestuurd. Het publiek werd bij het eindpunt van lijn 24 ingeladen en onafge broken reden volle bussen naar het Cen traal Station. Op het Stadionplein werden door sta kende conducteurs en bestuurdei-s van de tram en door hun vrouwen pamfletten uitgereikt, waarin het publiek werd ver zocht solidair met de stakers te zijn en niet van de bussen gebruik te maken. Gezien de stroom van volle bussen gaf het publiek daaraan geen gehoor. Trams en bussen 's avonds verdwenen In de avonduren was allé openbai-e ver voer uit de hoofdstad verdwenen en de den de taxi's weer goede zaken. Zij heb ben trouwens veel zijde gesponnen bij deze tramstaking. Anders is het echter ge steld met de amusementsbedrijven in de binnenstad, die enige zeer slechte dagen hadden dooi-dat niemand drie kwartier of langer ging lopen om een bioscoop te be zoeken. Een aanwijzing dat de staking begon te verlopen was het feit dat zich Zondag meer trammannen dan op andere dagen voor werk meldden. Een 35 tot 40 tramstellen hebben op deze voetbalzondag gereden, ondanks het gescheld van „maffers" en „onderkruipers" van de stakers. De militairen van de AAT waren Za terdagmorgen voor een deel reeds in de hoofdstad aangekomen. De gehele och tend hebben zij met chefs van het Ver voerbedrijf geoefend op de bussen. Za terdagmiddag reden zij een paar uur door de straten van de hoofdstad om de weg wat te verkennen. Hoewel zij ongewapend achter het stuur zaten, hadden zij allen hetzij een karabijn, hetzij een tommygun bij zich. Zondag deden twee man op iede re bus dienst. Gasdruk normaal Op verzoek van de burgemeester van Amsterdam had de Koninklijke Marine technisch personeel beschikbaar gesteld, dat Zondagmorgen in de beide gasfabrie ken aan het werk is gegaan. In de afge lopen nacht omstreeks 5 uur was de gas druk in Amsterdam normaal. De gashou ders waren toen geheel gevuld. Ongeveer 350 arbeiders van de gasfa brieken besloten in een Zondagmiddag ge houden vergadering het werk te hervatten onder voorwaarde dat het marineperso neel werd teruggetrokken en dat binnen 48 uur onderhandelingen over de loon- classificatie geopend zouden worden. Dit werd ter kennis van de burgemeester ge bracht, die liet antwoorden, geen voor waarden te kunnen aanvaarden. De staking bij de gsafabrieken trof tij dens het weekend de gehele Amsterdamse bevolking, want met het oog op reserve ring van de gasvoorraad had de dix-ectie van het energiebedrijf onmiddellijk de gasdruk aanmerkelijk verlaagd. In de nacht van Zaterdag op Zondag was er vrij wel nex-gens gas. De hoofdstedelingen wa ren daar slecht over te spreken en het heeft zijn weerslag gehad op de sympathie, die men over het algemeen voor de actie van de trarrimannen heeft. Daarbij komt, dat het trampersoneel reeds jarenlang actie voert voor een verbetering van de loonschaal, doch dat de mannen van het gasbedrijf nimmer een loonsti-ijd hebben gevoerd en nog nooit enige wensen hebben kenbaar gemaakt. PARIJS (Reuter/A.F.P.) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay heeft aan de vooravond van de zesde ver jaardag van de NAVO in een radiotoe spraak onder meer gezegd, dat een van de belangrijkste vraagstukken van thans in onderhandeling met het Oosten ligt. Wij moeten met ver-trouwen en moed onder handelen zonder het risico van een misluk king te lopen of van een vernietiging van het reeds bereikte. Men dient niet aan een conferentie deel te nemen, die propagan distische doelen nastx-eeft, doch die posi tieve resultaten afwerpt. In deze geest, al dus de minister, voeren de geallieerden voox-bereidende besprekingen. Vx-eedzame co-existentie is het doel, doch dit doel moet steeds weer bereikt worden en steeds weer dient men de feiten onder ogen te zien, zonder teruggang of passivi teit. MOSKOU (Reuter) De Sovjetpers heeft zich opnieuw tegen de accoox-den van Parijs gericht. Het weekblad „Nieuwe Tijden" zegt dat het waandenkbeeld, dat de Sovjet-Unie zich met de accoox-den ver zoend heeft slechts teleux-stelling kan bren gen aan hen, die deze illusies koesteren." Het blad zegt over een mogelijk te houden vier-mogendhedenconferentie, dat het stel len van voorwaarden voor de conferentie, niet kan bijdragen tot het welslagen. „Pravda" zegt, dat het nog steeds moge lijk is tex-ug te komen van de accoorden van Parijs. Hoe verder het stadium echter, des te moeilijker zou dit worden. Reuter tekent hierbij aan, dat in de Sovjet-pers veel gezegd is voor een conferentie voor het oplossen van het Oostenrijkse vraag stuk. Tot 'nu toe is echter nog nergens te verstaan gegeven, dat men de oplossing van het Duitse vx-aagstuk mogelijk acht. Integendeel er is steeds gezegd, dat her eniging van Duitsland op basis van de ac coorden van Parijs onmogelijk is. MANCHESTER (Reuter) Vele ka toenfabrieken in Lancashire zullen genood zaakt zijn de gehele Paasweek te sluiten, als gevolg van de invloed van de invoer uit het buitenland op de binnenlandse in dustrie. De vereniging van katoenspinners en -fabrikanten heeft medegedeeld, dat minstens 18.000 arbeiders van de weverijen na de nationale feestdag van Maandag 11 April voor enige tijd naar huis gestuurd zullen woi'den. Waarschijnlijk zullen de ar beiders het werk niet vóór de daarop vol gende Maandag hervatten. Men wacht nog op bericht van andere fabrieken, maar het aantal ai-beiders, dat tijdelijk geen wei'k heeft, zal wellicht de 20.000 bereiken. Werkgevers en vakver enigingsleiders vrezen, dat de stopzetting na Pasen de ernstigste zal zijn sedert de in zinking van drie jaar geleden. De vereni ging hoopt, dat deze situatie er toe zal bij dragen, dat de regering het treffen van maatregelen om toezicht te houden op de steeds groter wordende invoer van buiten landse katoenen garens en stoffen, zoals de industrie die vraagt, zal bespoedigen. NICOSIA (Reuter) In Nicosia op Cy prus werden Zaterdagavond zes ontplof fingen gehoord. Onder andere werden gra naten geworpen naar de woningen van twee Britse officieren en naar een luxe- hötel, waar de Bx-itse gouvex-neur een diner had bijgewoond. Een van de ontploffingen was afkomstig van vuux-werk, dat een groepje Britse militairen in burger had af gestoken. De politie had enige moeite dit groepje te bevrijden, daar het onmiddellijk door een woedende menigte ingesloten werd. Er is materiële schade aangericht, doch er zijn geen persoonlijke ongelukken. In Limasol zijn twee bommen geworpen. De luchtmacht voert politiehonden aan voor de bewaking van installaties van de R.A.F. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Bernard Shaw: Gekken vindt men overal, zelfs in gestichten. LUIK. (Belga-Reuter). Zondagmid dag omstreeks zes uur >s een hevige brand xiitgebroken in de „Rio"-bioscoop in Scles- sin nabij Luik, waarbij achtendertig perso nen om het leven zijn gekomen. De brand ontstond achter het doek en greep zo snel om zich heen dat een aan tal bezoekers er niet meer in slaagde weg te komen. Het merendeel van het publiek bestond uit kinderen. Tweeëntwintig kin deren en zestieix volwassenen vonden de dood. De brand ontstond achter het doek en vlak bi] de enige nooduitgang van de zaal. De slachtoffers zijn meest pex-sonen, die bij de paniek die op het uitbreken van de brand volgde, onder de voet werden ge lopen en in de brand omkwamen voordat hulp kon worden geboden. Vijftig personen werden gewond. Het bioscoopzaal'cje kon ongeveer 300 personen bevatten en was stampvol. Het bioscoopgebouw stond in een oog wenk in lichterlaaie en de brandweerlie den konden niets anders meer doen dan de belendende gebouwen beschermen. Van de zaal zelf bleven slechts zwart berookte muren overeind staan. In de straat speelden zich gruwelijke to nelen af. Familieleden van de slacntoffers, die dadelijk bij het uitbreken van de brand wax-en toegelopen, moesten machte loos toezien. De gewonden werden in ver schillende Luikse ziekenhuizen opgenomen. De brand ontstond doordat een reser voir met petroleum voor de centrale ver warming van het gebouw in brand ge raakte. Zaterdagavond omstreeks half acht Is de 55-jarige monteur J. Minnebod, wonende aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord tijdens het vissen van de Noordpier geval len en later in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden overleden. De man gleed uit, viel eerste op de be tonblokken en x-aakte vervolgens te water. De omstanders eveneens hengelsport liefhebbers wisten hem echter vrij spoe dig op het droge te krijgen en één hunner paste onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe, waardoor het gelukte de ademhaling van het slachtoffer weer op gang te bren gen. Inmiddels was de loodsafhaler „Geep" gewaarschuwd die naar de top van de pier is gevaren met een lid van de ongevallen- dienst en een brancard aan boord en de drenkeling kon op advies van een uit Wijk aan Zee te hulp geroepen arts met bekwa me spoed naar het ziekenhuis te IJmuiden worden vervoerd. Onderweg werd van de „Geep" via de kustwacht alvast een chirux-g gewaar schuwd, die in het ziekenhuis gereed stond om de man bij aankomst direct te kunnen helpen. Een uur nadat hij opgenomen was is de heer M. echter ovex-leden aan de gevolgen van de val en de onderdompeling. (Van hedenmorgen 7 uur) 00 c ra A tl SC weers- i ,.c »5 -oo 2- «i a toestand f o f2 J.g Helsinki onbewolkt NNO 1-8 1 Stockholm geheel bew. windstil -1 0 windstil 1 1 W 4 3 0,1 windstil 2 1 zwaar bew. ZW 6 - 0,1 regen ZZW 5 7 0,1 Amsterdam regen W 7 7 6 Brussel geheel bew. ZW 6 8 1 zwaar bew. windstil 7 0 mist WNW 1 4 0 onbewolkt windstil 4 0 Oslo regen Kopenhagen nevel Aberdeen regen Dublin Londen Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome 4 10 0 0,2 0,4 5 *0,1 3 0 onbewolkt NW regen Z 2 geheel bew. ZW 4 regen W 4 geheel bew. windstil licht bew. windstil half bew. windstil zwaar bew. W 1 zwaar bew. NNW 1 licht bew. NNO 5 Neerslag laatste 24 uur. occcccoccccoo" xxxcocooooocooocaooocodtxxxxwcoooocxiCQOcê AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Later opklaringen. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. 5 April Zon op 6.10 uur. onder 19.21 uur. Maan op 17.49 uur, onder 5.04 uur. Maanstanden 7 April 7.35 uur: Volle maan 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 April Hoog water: 1.56 en 14.16 uur. g Laag water: 9.41 en 22.14 uur. Dinsdag 5 April 8 Hoog water: 2.40 en 14.57 uur. J5 Laag water: 10.30 en 22.56 uur. g »COCCOQOK>OCCODaCCOOC>0<»COOOO=OCOC>aXXXX>DOC>CX3000XCOO-3

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1