PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Artsen doen ziekenfondsen nieuw honoreringsvoorstel Fa. B. ENGELENBERG Zwitsalotten Accoord in zicht Arbitrage nodig als niet alle medici accoord gaan De radio geeft Dinsdag K oelwagen vervoer ders sluiten zich aanéén Franse premier door „Pravda" geïnterviewd Koning van Jemen door het leger verdrongen MAANDAG 4 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Nieuwe tramwagens in Rotterdam WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. De heer J. A. E. Verkade wordt 80 jaar Nederlands schip in Kanaal aangevaren Kerkelijk Nieuws Blokkade van Saigon voor drie dagen opgeheven Examens Posthume hulde aan kapitein Geeroms Heringa Wuthrich Transfrigoroute-Europe Broer Abdoellah volgt hem op Digestif Bennies - Om zuurbrand te blnssen; ^oclx ia ket zo r Egyptische kralen J De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunde heeft Zaterdag in Utrecht een algemene verga dering gehouden. De voorzitter van de landelijke huisart senvereniging (L.II.V.) dr. C. Landsheer deelde mede, dat, op basis van de enquête- cijfers over de onkosten der artsen, nieuwe honoreringsvoorstellen aan de ziekenfond sen zijn gedaan. De voorgestelde honorering bedraagt ƒ11.80 per jaar voor de eerste 2500 ziekenfondspatiënten en 9 voor de volgenden. Dr. Landsheer sprak de ver wachting uit, dat de op deze basis voortge zette onderhandelingen binnenkort tot een oplossing zullen leiden. (De huidige honorering bedraagt 7 voor de eerste 3000 en 5 voor de volgende zie kenfondspatiënten Het is voorts de bedoeling een nieuw accoord te laten ingaan per 1 Januari en aan de artsen met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 alsnog een bepaald bedrag voor de onkostenstijging toe te kennen. Arbitrage gewenst Dr_ H. Vesten sprak over arbitragemoge lijkheden op het gebied van de overeen komsten met de ziekenfondsen. Aan de zie kenfondsverzekering, zoals wij die kennen, kleven volgens hem belangrijke nadelen, zoals ten eex'ste de beperking van de be roepsvrijheid, het abonnementstarief voor huisartsen en gedeeltelijk ook voor specia listen en verder het feit dat dit stelsel duur werkt omdat uiteindelijk niémand verant woordelijk is voor de anonieme kas. Dit stelsel aanvaardde spreker omdat hij geen beter stelsel weet, doch wel kan er zijns inziens aan verbetering van foutieve con structies gewerkt worden. Hij verwierp nadrukkelijk het standpunt, dat men geen medewerking moet verlenen aan elke con structieve poging tot verbetering en dat door het scheppen van moeilijkheden zo snel mogelijk moet worden gestreefd naar een liquidering van het stelsel. Dr. Vesten betoogde dat de artsen geen minimumhonorering vragen, maar een redelijke vergoeding. In het verleden werd de weg gevolgd van loven en bieden, doch thans de principiële weg van het vragen naar een redelijke honorering. Hierbij mag de andere partij zich afvragen of de arts geen misbruik maakt van zijn monopolie positie en daartegen waarborgen wenst. Wanneer een groep deelnemers niet bereid zou blijken de overeenkomst te aanvaarden of wanneer geen eensge zindheid bestaat binnen een groep van deelnemers, is volgens spreker een be slissing te bereiken door een instantie de bevoegdheid te geven, het tot stand gebrachte contract bindend te ver klaren voor ieder, die ziekenfonds patiënten wil of moet behandelen. Het arbitragelichaam moet echter een ma ximale garantie bieden dat het groeps belang zo goed mogelijk wordt behan deld. Specialistenconflict bijgelegd De voorzitter van de Landelijke specia listenvereniging (L.S.V.) dr. M. Plooy, zei dat deze vereniging een mozaiek is van vele soorten specialisten, waardoor het zeer moeilijk is een landelijk specialistentarief samen te stellen en waardoor het niet zeer verwonderlijk is dat er leden zich hebben afgescheiden in de Nederlandse Vereniging van Specialisten (N.V.V.S.). ADVERTENTIE BARTÈLJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 7171.62 WINDJACKETS - SWEATERS Binnenkort zal echter gelukkig de een heid weer hei'steld zijn, aldus dr. Plooy: Vrijdagavond is er gemeenschappelijk on derhandeld met de ziekenfondsen over de afschafing van de progressieve korting en de verhoogde tarieven. Sprekende over de mogelijkheid van ge lijkschakeling van vrijwillig- en verplicht verzekerden, was het hoofdbestuurslid dr. H. Sluyters van oordeel dat de bestaande scheiding niet gehandhaafd zal kunnen blijven. Verhoging van de weistandsgrens tot 6000 voor verplicht verzekerden zal zijns inziens voor de artsen van niet zo heel groot belang zijn, wanneer bij de inschrij ving door de fondsen aan deze grens strikt de hand wordt gehouden. Een doelmatige controle achtte hij hier geboden. ADVERTENTIE r-V. V Y -v n.u'Mriil -l Hiilirli.m II." OFFICIeLE' VERKOOP SIKKENS JAKKEN?' RIOMAT moderne muurverf B. en W. van Rotterdam hebben de raad voorgesteld bij een Zwitserse wagonfabriek vijftien nieuwe motortramwagens met twee motoren en veertien „zogenaamde" gelede motortramwagens met viet motoren te be stellen. De eerste kunnen worden ingericht voor 25 zit- en 103 staanplaatsen, de an dere voor 40 zit- en 160 staanplaatsen. De bedoeling is met deze wagens het systeem van de zittende conducteur toe te passen en bepaalde lijnen geheel met het nieuwe materiaal te bedienen, teneinde een goed inzicht te krijgen in de wijze, waarop dit materiaal bij het Rotterdamse publiek vol doet. ADVERTENTIE Op 5 April zal de heer J. Anton E. Ver kade, lid van de directie der Koninklijke Verkade Fabrieken n.v. 80 jaar worden. Als industrieel en als bestuurslid van instellin gen op verschillend gebied heeft de heer Verkade zich niet alleen in de Zaanstreek, maar ook daarbuiten grote bekendheid verworven. Gedurende vele jaren bekleedde de heer Verkade het voorzitterschap van de Zaan- landse Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Hij trad ook op als voorzitter der Ver eniging van Kamers van Koophandel in Nederland. Als voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Werkgevers het tegenwoordig Verbond van Nederlandse Werkgevers was de heer Verkade meer malen afgevaardigde naar de internationa le arbeidseonferentie, zowel te Genève, Ro me als Washington, Ook was hij enige ja ren lid van de Hoge P.aad van Arbeid. De heer Verkade bracht ruim 25 jaar ge leden de rotary-gedachte uit Amerika naar Nederland over. Hij gaf mede de stoot tot oprichting van de Nederlandse Rotarv Clubs. Df heer Verkade heeft de wens te ken nen gegeven de 5de April ongemerkt te la ten voorbijgaan. Hij is die dag noch te zij nen huize in Santpoort, noch in het bedrijf in Zaandam. ADVERTENTIE Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN: HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalende:-. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 I laten 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Parsifal, opera (le bedrijf). 15.20 Pla ten. 15 30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Banden die verrijken, 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15. Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Platen. 19.45 Lij densmeditatie. 20.45 Platen. 21.00 Actuali teiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Orgel concert. 21.45 Uit het Boek der Boeken. 22.00 RSdio Philharmonisch orkest en solist. 22.45 Nederlandse les. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Niews. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookkunst. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Pla ten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 39.10 Koorconcert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Orphée aux Enfers, opera. 21.55 De Antwoordman. 22.10 Alle op zijn plaats, muzieksprookje. 22.30 Lichte muziek. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Platen. 23.25—24.00 Filmprogramma. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 Come back little Sheba, toneelspel. HILVERSUM II, 298 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.45, 14.00 e.. 15.30 Pla ten. 16 02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 1900 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 De zandloper. 21.00 Platen. 21.30 Om- roep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). Met zware slagzij naar Engeland gesleept Het 488 ton metende Nederlandse s.s. „De Volharding" uit Zuidbroek (Gronin gen) is bij dichte mist in het Kanaal, op zeven mijl van Newhaven (Engeland), aangevaren door de 534 ton metende Brit se kustvaarder „Monica M". Het Neder landse vaartuig, dat op weg was van Port de Bouc (Zuid-Frankrijk) naar Antwer pen, werd later de haven van Newhaven binnengesleept met dertig graden slagzij. Het schip had een gat van zeven en een halve meter aan stuurboordzijde. Het zal tenminste twee tot drie dagen binnen moeten blijven. De „Monica M" heeft slechts lichte averij opgelopen. Beroepen te Bennekom (toez.) J. v. d. Velden te De Bilt; te Utrecht (als stud, pred.) E. J. Beker te Workum en als zie- kenhuispred. A. Oskamp te Bussum. Aangenomen naar Steenwijk (3e pred. pl.) J. de Olde te Twijzel'erheide. Bedankt voor Kolderveen (toez.) A. Meijeringh, vic. te Schonebeek; voor Wier den J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken Beroepen te Emden (Oost-Friesland) L. G. Rozendal te Wilsum (Graafschap Bent- heim). Bedankt voor Hilversum (vac. N. B. Knoppers) M. de Goede te Amsterdam. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Amsterdam-Oost L. S. den Boer te 's-G>-avenhage-W. (voorheen te Amsterdam-W.) Op Frans-Amerikaans verzoek SAIGON (Reuter) De particuliere sectelegers, die in opstand zijn tegen de Vietnamese regering hebben voor drie da gen hun blokkade van Saigon, die reeds zes dagen duurt, opgeheven om cle autori teiten van de stad gelegenheid te geven voedselvoorraden aan te voeren. Door de blokkade zijn de prijzen van verse levens middelen bijna verdubbeld. De markten zijn leeg. Het besluit om de blokkade op te heffen is genomen naar aanleiding van een ver zoek van de Franse en Amerikaanse auto riteiten te Saigon, aldus heeft een woord voerder van de particuliere legers medege deeld. Generaal Le Van Vien, leider van de Binh Xuyen en de sterke man van het „verenigd front", dat de secten gevormd hebben, heeft opnieuw het aftreden van premier Diem geëist „opdat een werkelijk democratische en nationale regering van patriotten" zou kunnen worden gevormd. Volgens regeringsbronnen is Diem van plan deze weeek een „krachtige en efficiën te regering" te vormen. Amsterdam. (Vrije universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie M. Grashoff te Voorburg; candidaatsexamen Frans: C. de Visser, Dordrecht; doctoraal examen economie H. Kieft, Badhoevedorp; candidaatsexamen economie G. F. van den Bos, Apeldoorn; J. Schuyff, Baarn; J. A. Hellema. C. Clement en A. Oudhof, allen Amsterdam. Utrecht. Geslaagd voor het candidaats examen Ned. recht: L. S. J. Buis te Eind hoven, J. Bokma te Deventer, G. J. Bikma te Deventer. Doctoraal examen Ned. recht: me vrouw J. C. J. ThissenSimonis te Utrecht, F. J. M. Feldbrugge te Utrecht. Candidaats examen theologie: B. Koole te Nieuwkoop. A. Gooyde, Huizen (N.H.), L. Wieringa te Utrecht, H. Koudstaal te Rotterdam, W. Metting—van Rijn te Den Haag. mr. J. A. Vaandrager te Utrecht; doctoraal geografie (vrije studierichting): A. H. Constandse te Utrecht: caindidaatsexamen psychologie: E. W. J Zwaan te Doorn; doctoraal examen psychologie: J. Fentener van Vlissingen te Bilthoven; doctoraal examen theologie: R. J. Mooi te Vries (Dr.); J. van der Werf te Slijk-Ewijk; candidaatsexamen sociale geo grafie: mej. P. Spijkerboer te Utrecht, mej. H. C. Schattinga te Utrecht, P. Lukkes te Utrecht. Candidaatsexamen muziekweten- schap: pater F. H. J. Bour te Woerden. Semi- artsexamen: mej. A. W. M. Gierlings te Roer mond, R. J. M. Heslenfcld te Utrecht, J. Ko- selka te Utrecht, C. Kroon te Utrecht; arts examen: mej. C. Zanen te Gouda, D. Muller te Utrecht. Groningen. Geslaagd voor het candidaats examen rechtsgeleerdheid: mej. A. H. G. de Laer Kronig, Amsterdam en C. J. J. F. Bloem, Groningen. Bevorderd tot landarts J. M. van Levezijn, Haaksbergen. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de dames C. M. Fischer te Utrecht en S. van der Sande te Blaricum. Doctoraal examen geneeskunde: de dames Th. Bakker te Den Haag, J. F. Beernink te Leiden en de heren H. Backer te Haarlem, E. Cijfer te Den Haag, L. Librik (U.S.A.), W. P. H. A. Rijnders te Wassenaar, B. H. v. d. Spuy (Z. Afrika), Tan King Liang te Leiden en P. F. Werre te Santpoort. Artsexamen le gedeelte: de dames H. J. Bou- wes BavinckFranckr n te Den Haag; Liem Tjik Nio te Oegslgeest en de heren R. F. Berg te Leiden, P. P. Deeleman te Wasse naar. C. P. van Heel te Den Haag, W. Oolders te Haarlem en J. F van Rhede van dei- Kloot te Leiden. Artsexamen 2e gedeelte: mej. E. Berkhemer te Den Haag en de heren P. Kanaar te Den Haag en J. W. Kronen berg te Leiden. Monument onthuld in Manokwari De commandant Landmacht Nieuw-Guinea kolonel D. Huifing, heeft in Manokwari een grafmonument onthuld, dat beoogt de her innering levend te houden aan een van de helden van Nieuw-Guinea, die van een capitulatie voor de Japanners niets wilde weten: de kapitein van het voormalige KNIL, J. B. H. Willemsz Geeroms. Het monument is een geschenk van de land macht van Manokwari. Kapitein Geeroms was de commandant van de bezetting in Manokwari, bestaande uit militie-kolonisten, Menadonezen, Ja vanen en Soedanezen. Bij de landing van 4000 Japanners op 12 April 1942 liet hij het kleine garnizoen terugtrekken in het achterland. Op een bepaalde plek moest men zich verzamelen. Niet meer dan 60 man van de 125 bereikten die plek, deels omdat de Menadonezen zich dadelijk had den overgegeven. Kapitein Geeroms verdeelde hen in een rustende en een strijdende groep. De eerste had tot taak voor voedsel te zorgen, de tweede groep deed verkenningen. Daarbij moest voortdurend 'strijd worden geleverd tegen de Japanners. Deze achtervolgden niet alleen de mannen van Geeroms, zij spoorden tevens de eerder aangelegde voedselvoorraden op. De strijd tegen de Japanners verliep met wisselend succes. Na enige tijd waren schoeisel en kleding versleten. Daarna raakten ook de levensmiddelen op in het tweede hoofdkwartier van Geeroms, in Mejorani. De trek die toen volgde, over het ongenaakbare Arfak-gebergte, staat be kend als de „hongertocht". Tevoren had een patrouille een bezoek gebracht aan het kustplaatsje Saokorem, waar zij in contact kwam met enkele Amerikanen en Philip- pino's eveneens militairen die van de Philippijnse eilanden waren gevlucht. Ook zij maakten de hongertocht mede. Ziekten, ondervoeding, infecties en ook krankzinnigheid maakten vele slachtoffers. De grote slag kwam op 18 April 1944, toen de groep van Geeroms nog maar nauwelijks veertig man telde. Ongeveer 1100 Japan ners deden een aanval. Meer dan 20 man van het groepje sneuvelden. Geeroms werd gevangen genomen. Hij werd, na door de Kempetai te zijn verhoord, in het plaatsje Nok met een samuraizwaard onthoofd. Sergeant Kokkelink, die de aanval over leefde, nam het commando over en week met een aantal anderen uit, dwars door een moeras, waar doorheen de Japanners hen niet durfde te volgen. Het was een tocht vol verschrikkingen. Toen evenwel de nood het hoogst was, bleek de redding nabij. Op de Kebarvlakte was een achttal geallieerde parachutisten geland, waarmee Kokkelink in contact wist te komen. Dit gebeurde in November 1944. Met behulp van de bevol king wist hij on de Kebar een strip aan te leggen van 1300 meter. Kort daarop landde er een vliegtuig met de Amerikaanse majoor Morrison en de eerste luitenant Visser. Kokkelink werd naar Sansapor overgebracht. Drie dagen later bereikte het overschot van wat eens het garnizoen van Manokwari was 16 man eveneens deze kustplaats. ADVERTENTIE HAARLEM ELEOTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Te Parijs heeft onder auspiciën van de International Road Transport Union de onrichf inesvereaderinv plaatsgevonden van Transfrigoroute-Europe door vertegen woordigers van vervoèrondernetningen uit België. Duitsland. Frankrijk, Nederland, Oostenrijk en Spanje. Dit nieuwe internationale lichaam dat reeds 134 bedrijven en 350 vrachtauto's, ingericht voor koelvervoer, omvat, heeft ten doel het vervoer van aan bederf on derhevige goederen over de weg in Europa te verbeteren en te ontwikkelen. Het is te Bazel gevestigd. Hetgeen Transfrigoroute wil bereiken, sluit geheel aan bij de plannen van de Economische commissie voor Europa en betekent voor de verladers van aan bederf onderhevige goederen een verbetering van de te hunnen dienste staande vervoers mogelijkheden. De opi-ichtingsvergadering stelde echter uitdrukkelijk vast, dat de mogelijkheden slechts volledig kunnen worden gebruikt wanneer de regeringen de maatregelen nemen om het grensoverschrijdende ver voer over de weg van de huidige kunst matig opgeworpen hinderpalen te bevrij den. Aan de werkzaamheden van Transfrigo route-Europe neemt een Nederlandse groe pering van koelwagenvervoerders deel on der de naam van Transfrigoroute-Holland. De groepering omvat voorshands een 7-tal bedrijven, beschikkende over ongeveer 30 voor het vervoer van aan bederf onder hevige goederen speciaal ingerichte vracht wagens. 48. Met een krakende slag smakte het oude kaperschip tegen de rotsen. Het dek barstte open en ieder die zich aan boord bevond, werd in de lucht geslingerd. De laatste reis van de „Swarte Haai" was ten eindeMaar gelukkig was dit nog niet het einde van Enrico en zijn tochtgeno ten. Met kleffe ploffen kwamen zij op een vochtig strandje terecht, dat zich achter de klippen bevond. Ze waren blij de zee te verlaten. „Eindelijk weer vaste grond onder onze voeten", mompelde Enrico ver heugd, terwijl hij zich uit het zuigende, smakkende zand loswerkte, „allen aanwe zig? Waar is Panda?" Op dat ogenblik werd hij omver geworpen door een rond tollend ding, dat in gonzende werveling kwam aangehuppeld. Na deze krachtige aanraking met Enrico's achterzijde kwam het draaiende geval eindelijk lot stilstand en.daar zat Panda, die nog steeds plichtsgetrouw het stuurrad omklemd hield. Hij keek duizelend rond en riep: „K kapitein! Wwaar zit u? Nu moet u het roer een t... tijdje overnemen!" Panda was in de war, maar dal was be grijpelijk. Het valt heus niet mee om een hele poos met zo'n wiel rond te tollen. Daar wordt men draaierig van. MOSKOU (United Press) „Niets staat een gunstige ontwikkeling in de betrek kingen tussen Frankrijk en Rusland in de weg", verklaarde de Franse premier Vrij dag in een onderhoud met de correspon dent van de Pravda in Parijs. De Parijse accoorden, aldus de Franse premier, zijn „volkomen verenigbaar met de verplich tingen jegens de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië welke door Frankrijk onder tekend zijn". Gevraagd naar zijn gezichtspunten in zake de verklaring van Boelganin van 27 Maart, waarin een „positieve houding" ten opzichte van besprekingen tussen de grote vier tot uitdrukking werd gebracht, ver klaarde Faure: „Dit betekent een zeer be langrijk en positief feit. Ik geloof dat de vermindering van de internationale span ning in hoofdzaak afhangt van gezamen lijke pogingen van alle belanghebbende mogendheden, rekening houdend met do gewettigde veiligheidsbehoeften van elk dezer mogendheden. Ik hoop dat de onder handelingen zich in die geest kunnen ont wikkelen". Faure sprak zich uit voor een spoedige conferentie der Grote Vier. In een commentaar op de woorden van Faure verklaart de „Pravda", dat de Franse regering in plaats van een „ge meenschappelijke inspanning van alle be trokken mogendheden" de tactiek van „eenzijdige overeenkomsten van de ene groep van staten tegen andere staten" prefereert. De Parijse overeenkomsten ko men niet alleen niet overeen met de „ge rechtvaardigde eisen van veiligheid" der Duitse buurlanden, maar ondermijnen zelfs hun veiligheid, aldus het blad. „Op grond van de Parijse overeenkom sten wordt Frankrijk een bondgenoot van het Duitse militairisme, in de strijd waar tegen de Sovjet-Unie en Frankrijk in het jongste verleden verenigd waren. De Sov jet-Unie kan niet toestaan, dat het Frans- Sovjetrussisch (vricndschaps)verdrag (van 1944) zou dienen als rookgordijn, waar door sommige Franse kringen de waarheid omtrent Frankrijks veranderde internatio nale positie voor het publiek kunnen ver bergen en waardoor zij hun politiek van herbewapening van West-Duitsland kun nen maskeren", aldus de „Pravda". ADEN (Reuter) De 61-jarige Imam (koning) van Jemen Ahmad Sayf-Al-Islam Ahmad Ibn Jahia, is onder druk van het le ger afgetreden ten behoeve van zijn 4.3-ja- rige broer, de emir Savf-Al-Islam Abdoel lah. Er waren botsingen geweest tussen de lijfwacht van de afgetreden koning en het leger. Premier Emir el Hassan, een andere broer van de huidige Imam, die zich in Cai ro bevindt, heeft trouw betuigd aan de nieuwe vorst. Imam Abdoellah was minister van Bui tenlandse Zaken en vroeger premier. Hij heeft zijn land vaak in het buitenland ver tegenwoordigd. Hij heeft vooruitstrevende denkbeelden. Tezamen met zijn gelijkgezin de broers trachtte hij buitenlands kapitaal aan te trekken bij de exploitatie van de bo demschatten (olie) en hij droeg bij tot re geling van grenskwesties met buurlanden. Naar verluidt wil hij ook sociale hervormin gen invoeren. De oude koning stond bekend om zijn autocratische opvattingen. Neergesabeld In 1918 werd Imam Yahia op 85-jarige leeftijd door opstandelingen tezamen met twee van zijn negen zoons neergesabeld. Gedurende vier weken zat de usurpator Ab doellah el Wazir op de troon doch emir Ach- med, de oudste zoon van de vermoorde, for ceerde met getrouwe stamleden de acht ijze ren poorten van Sar.ana, de hoofdstad, en de usurpator werd, samen met zijn voor naamste aanhangers, opgehangen. De nieu we imam is de vierde zoon van Yahia. Het Jemenietische koninkrijk telt onge veer 5.000.000 inwoners. Het ligt ten Noor den van het Britse protectoraat Aden. In de afgelopen zes jaar heeft het land voor het eerst telefoon en electrisch licht gekregen. Ook is veel gedaan aan de sani taire toestand. Vergeleken bij de nieuwe Imam wordt Ahmad echter ouderwets ge noemd, aldus Reuter. Koning Abdoellah heeft de leden van de Arabische Liga de verzekering gegeven, dat Jemen solidair zal blijven en de vriendschap zal blijven onderhouden. Zijn buitenlandse politiek zal bestaan in actieve samenwer king met alle vredelievende landen ter we reld. Vandag wordt een gemengd Egyptisch- Saoedi-Arabische missie in Jemen verwacht om te helpen de meningsverschillen uit de weg' te ruimen. Burenruzie. Pakistan heeft een Afghaanse protestnota tegen de vereniging van de zeven provincies en vorstendommen van Westelijk Pakistan van de hand gewezen. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat Pakistan geen enkele inmenging in zijn binnenlandse zaken duldt. Kijkje. De Britse atoomgeleerde Sir Wil liam Penney is Zondag in de Verenigde Staten aangekomen voor besprekingen te Washington. Waarschijnlijk zal hij ook de staat Nevada bezoeken om een a toom proef bij te wonen. Kwesties. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Sjigemitsoe, heeft be kend gemaakt, dat hij zich binnenkort naar Washington zal begeven om ver scheidene belangrijke kwesties 'te rege len die nog tussen de Verenigde Staten en Japan bestaan. Ministerie. Het presidium van de Opper ste Sovjet van de Sovjet-Unie heeft de vorming gedecreteerd van een ministe rie voor de machinebouw in het alge meen, aldus meldt Tass. Tot hoofd van dit nieuwe ministerie is benoemd P. N. Goremikon. Proefmobilisatie. Binnenkort zullen op een geheim tijdstip alle land- en luchtstrijd krachten van de Amerikaanse „national guards" (territoriale troepen) in een proefmobilisatie opgeroepen worden, teneinde na te gaan hoe snel de 340.000 man in actie kunnen komen in het ge val van een vijandelijke aanval. Dreigement. Premier Nchroe van India heeft voor het parlement met aftreden gedreigd, als een voorstel om het slach ten van koeien (heilige dieren in India) te verbieden, zou worden aangenomen. Nehroe zeide, dat de regering vierkant tegen het voorstel was, om economische redenen. Het voorstel werd met 95 tegen 12 stemmen verworoen. Dochtertje. Koningin Sirikit van Thailand heeft het leven geschonken aan een dochtertje. De nieuwgeborene is het derde kind van koningin Sirikit en koning Phoemiphon, die reeds een doch ter en een zoontje hadden. De laatste, Prins Vachiralongkorn, is de toekom stige troonopvolger. Begin. Deze maand zal een begin worden gemaakt met de vernliehte inenting van ruim 100.OHO Israëlische kinderen van zes maanden tot drie jaar tegen kinder verlamming. Het serum wordt kosteloos verschaft door de Verenigde Staten. Israel is het eerste land waar op zo grote schaal voorzorgsmaatregelen tegen kinderverlamming worden genomen. Oproerkraaiers- Achtentwintig politieman nen ziin bij een oefening te Rawang, nabij Koeala Loempoer (Malakka) toen vier pantserwagens op elkaar botsten, gewond. Het ongeluk ontstond, doordat politiemannen,die voor ..oproerkraaiers" speelden, stof in de ogen van de be stuurders van de pantserwagens wier pen. Punt. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in Washington, dr. Joe Tsjan Yang, heeft verklaard dat in het Verre Oosten een oorlog op het punt staat uit te breken. Hij verklaarde in een televisie-inter view dat de Noord-Koreaanse commu nisten 500 straaljagers klaar hebben staan in ondergrondse hangars op slechts acht minuten vliegen van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. Heilige week. In Jeruzalem is Zondag met de traditionele Palmzondag-processie van Bethanië naar Jeruzalem de viering van de heilige week begonnen. Honder den pelgrims volgden de processie, langs de oude weg van Jericho naar Jeruza lem dezelfde, die Christus altijd ge bruikte op zijn tochten van de vallei van de Jordaan naar Jeruzalem. Roof. Russische troepen hebben uit een Oostenrijks ziekenhuis vier Hongaren, van wie er twee nog in bewusteloze toe stand verkeerden, weggesleept. De vier Hongaren waren onlangs door een Rus sisch mijnenveld naar het Westen ge vlucht. De familie bestond uit een vader, zijn zoon en schoondochter en een meisje van acht jaar. De grootvader en de vrouw werden bij de ontvluchtings poging ernstig gewond en moesten een spoed-operatie ondergaan. Een andere man en diens vrouw werden respectie velijk gedood en vermist bij dezelfde ontvluchtingspoging. ADVERTENTIE óók om zuurbrand fo voorkomen 1 U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. WE HEBBEN vroeger eens verteld dat glas waarschijnlijk een Egyptische vinding is, al moet het geenszins uitgesloten wor den geacht dat deze uitvinding in verschil lende landen, onafhankelijk van elkaar, is gedaan. Hoe het ook zij, de oudste vond sten op dit gebied zijn in Egypte gedaan en stammen uit een periode van 4000 tot 3000 v. Chr. Er was toen nog geen sprake van doorzichtig glas, of van glazen vaatwerk, maar van kralen en amuletten die van gekleurd opaak glas werden vervaar digd. Deze glazen kralen spelen een grote rol in het handels verkeer met omliggende lan den, want bij oudheidkundige opgravingen in het Nabije Oosten worden zij herhaaldelijk aangetroffen, waaruit blijkt, dat zij in het verre verleden van Egypte uit over deze gebieden werden ver spreid. Het bleef echter niet bij het Nabije Oosten, want ook het Verre Oosten werd op den duur in deze handel betrokken. De Egyptische glazen kralen werden tijdens de Han-tijd (206 v. Chr. 221 n. Chr.) bij voorbeeld naar China verhandeld, welk land zij bereikten dwars door Azië, langs de zgn. zijdeweg. In China, het handelstand bij uitnemend heid, hielden de kralen echter geen halt, want van daaruit vonden zij hun weg naar Z.O. Azië en roerden o.a. ook uitgevoerd naar Indonesië. Dat gebied verkeerde in die tijd in een beschavingstoestand, welke te vergelijken is met de bronstijd in Euro pa, en ten opzichte van de Europese be schavingscentra was dit eilandengebied dus een aanzienlijke tijd ten achter. Het gebruik van metalen is van Noord-lndo- china in Indonesië terecht gekomen, van daar dat men deze Indonesische periode als de Dong-son cultuur aanduidt. Tijdens de Dong-son cultuur werden in Indonesië de doden bijgezet in steenkist graven, of dolmen graven, die we als een soort hunnebedden kunnen beschouwen. In deze graven zijn veelvuldig de glazen Egyptische kralen- aangetroffen, die door de Chinezen naar dit eilanden rijk waren gebracht. Maar de Chinezen zouden geen rechtgeaarde Chinezen zijn geweest, indien zij niet ge tracht hadden de winsten op dit product zo groot mogelijk ie maken. We mogen immers aannemen, dat de uit Egypte betrokken kralen, door de lange weg die zij hadden afgelegd, aardig 'in prijs waren gestegen. De Chinezen hebben daarom getracht de Egyptische kralen zo goed mogelijk na te maken, hetgeen hun vrij aardig is gelukt. Het Chinese product werd naar Indonesië geëxporteerd en de winsten bleven geheel in handen van China. Vandaar dat we in de Indonesische graven uit de Dong-son tijd eveneens Chi nese kralen aantreffen, die zich van de echte Egyptische glazen kralen onder scheiden door een lager soortelijk gewicht. Nil we het toch over China hebben, is het wellicht aardig ook eens te zien waar dit land zijn naam. vandaan heeft. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PóTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2