Nieuws van Holland Festival Ook Lisse heeft bloemenmeisjes Reeds veel buitenlandse aanvragen Rode Kruis-brigade van parachutisten 's Ochtends om zes uur dienst in Grote Kerk Vrachtauto in haven van Harlingen gereden Spanning onder het NBM-personeel Amsterdamse Beurs Activiteit van VVV om dorp fleurig aanzien te geven Hillegom DINSDAG 5 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 KNVVL stelt voor: Op Eerste Paasdag Mej. H. Blom Koninklijk onderscheiden „Wij doen mee" Hoge Raad verwerpt beroep NESB-leiders Drie inzittenden verdronken Ds. H. M. Bielke overleden Besteller hield post achter Deense beker voor de „Evertsen" 79% Twee Nederlanders ontsnapt uit Vreemdelingenlegioen Staveren wil maaf,*o£elen te£en kruiend ijs Het is weer vrede in de Eindhovense raad Winkelpersoneel wil óók feestvieren V er sier de gevels Fotowedstrijd De grensoverschrijding van mr. Wolthuis Examens Uitvoering van „OONA" Over het programma van het Holland Festival voor de komende zomer zijn tal van nieuwe bijzonderheden bekend gewor den. Op de openingsdag, 15 Juni, brengt de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première van „Eugen Onegin" van Tsjaikofsky, in de Duitse taal, onder muzikale leiding van Alexander Krannhals en regie van Peter Scharoff, die hier met zijn enscenering van Russische to neelstukken een grote reputatie heeft ver worven. De titelrol wordt gezongen door Theo Baylé, de rol van Lensky door Ra mon Vinay, die in vorige jaren met zijn ,,Otollo" een onvergetelijke indruk maakte. De vrouwelijke hoofdrollen zijn aan Gré Brouwenstijn en Cora Canne Meijer toever trouwd. De twee aangekondigde opera's van Mo zart te weten ,,De Bruiloft van Figaro" en „Don Giovanni" worden niet gediri geerd door Josef Krips, doordat tijdens de onderhandelingen daarover door onver wachte omstandigheden onoverkomelijke moeilijkheden zijn gerezen, maar door de uit Duitsland afkomstige Joseph Rosen- stock, die in 1933 naar Tokio vluchtte en sinds enkele jaren directeur van de New York City Center Opera is. In beide wer ken wordt Gré Brouwenstijn, die een enga gement in Bayreutli gaat vervullen, ver vangen door Hilde Zadelt van de Weense Staatsopera. Andere buitenlandse solisten zijn: Marilyn Tyler, Suzanne Danco en August Geschwend. The English Opera Group komt in Rot terdam, Den Haag, Amsterdam en Arnhem voorstellingen geven van „The turn of the screw" door Benjamin Britten onder leiding van de componist. Het libretto van Myfan- wy Piper is ontleend aan de gelijknamige novelle van Henry James, die enkele jaren geleden in Nederland door Charlotte Kohier i3 voorgedragen. Regisseur is Basil Cole man, de décors en costuums werden ontwor pen door John Piper, de vocale solisten zijn Olive Dyer, Arda Mandiltian, Lotte Medak, Jennifer Vyvyan en Peter Pears. Ter herdenking van het feit, dat Schiller honderdvijftig jaar geleden gestorven is, zal de beroemde schrijver Thomas Mann een rede houden. Verder zal het Schiller Thea ter uit Berlijn onder leiding van Boleslav Barlog enige opvoeringen van „Kabale und Liebe" geven in Nederlandse steden, met Gisela Mattishent, Luitgard lm, Roma Bahn, Sebastian Fischer en Rudolf Ferna in de voornaamste rollen. Het bezoek van het Shakespeare Memorial Theatre uit Stratford met „King Lear". „Veel leven om niets" werd reeds eerder aangekondigd. De hoofdrollen worden door Peggy Ashcroft en John Gielgud vertolkt. Het Nederlandse aandeel in de manifes tatie van dramatische kunst wordt geleverd door de Nederlandse Comedie met „Koning Oedipus" van Sofocles in de vertaling van Jan Engelman, onder regie van Johan de Meester en door de Haagse Comedie met „Er komt geen oorlog om Troje" van Jean Giraudoux in de vertaling van J. W. F.-We- rumeus Buning in de enscènering van Kalr Guttmann. Ballet en muziek Met programma van het New York City Ballet van George Balanchine is nog niet be kend. Maar vast staat de bijzondere mede werking van André Eglevsky en Melissa Hayden. Het Concertgebouw Orkest zal concerte ren onder leiding van Eduard van Beinum, Piere Monteux. Otto Klemperer en George Szell, met Maria Stader, Hans Henkemans, Leon Fleisher en Clara Haskil als solisten. Het Residentie Orkest brengt onder leiding van William Steinberg onder meer een door Russell Bennett gearrangeerd „Sym phonic picture" van „Porgy and Bess" van Gershwin ten gehore en onder leiding van Alexander Krannhals voor de eerste keer de Derde Symphonie van Lex van Delden. in een programma waarin ook, met Luctor Ponse en Géza Erid als solisten, het Con cert voor twee piano's en slagwerk van Bartök wordt uitgevoerd. Willem van Ot- terloo leidt het concert, waarop de con certmeesters Olof en Krebbers het Concert voor twee violen en orkest van Badings als solisten vertolken. Het philharmonisch orkest van Israel speelt onder leiding van'Paul Klccki onder meer de Symphonie voor strijkers van Ho- negger, het Radio Philharmonisch Orkest onder Paul van Kempen (met medewerking van de alt Margarete Klose) de Derde Sym phonie van Mahler en het Rotterdams Phil harmonisch Orkest onder Eduard Flipse, dilkeer in Amsterdam, de Zesde van de zelfde toondichter. Het Nederlands Kamer orkest voert onder directie van Szymon Goldberg de Brandenburgse concerten van Bach uit en onder leiding van Felix de Nobel met Elisabeth Schwarzkopf en het Nederlands Kamerkoor werken van Pur- cell, Bach en Mozart. Wat het muzikale gedeelte betreft kan tenslotte worden bericht dat het London Virtuoso Ensemble uitvoeringen van „Pier rot lunaire" van Schönberg komt geven en dat het Hongaars Strijkkwartet drie con certen in de kleine zaal van Amsterdamse Concertgebouw aan werken van Barlók, Beethoven en Haydn zal wijden. In het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, dat op de algemene vergadering te Noord- wijk op 16 April zal worden uitgebracht, wordt onder meer gezegd, dat de vlieg veldensituatie in ons land nog steeds niet bevredigend is. De KNVVL heeft de wenselijkheid uit gesproken het aantal vliegvelden uit te breiden met een aantal „strips" met mini mum-afmetingen van honderd bij vier honderd meter. De verantwoordelijkheid om op deze „strips" te landen zou de vlie ger zelf moeten dragen. Meer en meer doet zich de behoefte ge voelen aan een „hogeschool" of een pres tatiecentrum, zoals men dit in het buiten land kent, voor de opleiding van instruc teurs en voor instrument- en kunstvliegen. Uitgaande van het denkbeeld, dat para chutespringen in vreedzame sfeer meer kan zijn dan een sport, hebben de KNWL en de Eerste Nederlandse Parachutisten Club contact opgenomen met het Neder landse Rode Kruis teneinde na te gaan of een speciale opleiding tot Rode Kruis- parachutist mogelijk zou zijn. Het Rode Kruis bleek in principe welwillend te staan tegenover het denkbeeld. Verscheidene luchtvaartinstanties werden geraadpleegd en deze bleken wel bereid, medewerking te verlenen. Ilct zou te ver voeren om een opsom ming te geven van de kunstzinnige activi teiten in de steden Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Delft, Gouda, Haarlem, Heerlen, Hilversum, Den Bosch, Leiden, Leeuwar den, Middelburg, Nijmegen, Naarden, Ütrecht en Rotterdam, die in het program ma van het Holland Festival zijn inge deeld. Men raadplege daarvoor het binnen enkele weken verschijnende volledige pro gramma. Een belangrijk aandeel in de spreiding wordt genomen door de toneel groep „Theater" met voorstellingen van het door de gemeente Amsterdam be kroonde stuk „Herodes" van mr. Abel J. Herzberg. Het Haarlemse aandeel bestaat uit de evenementen van het vijfde Internationale Orgelconcours, waarvoor reeds grote be langstelling uit het buitenland wordt ge toond. Dit moge bijvoorbeeld blijken uit het aantal bestellingen voor toegangskaar ten tot de voornaamste gebeurtenissen in het Holland Festival uit Amerika: 125 voor „Don Giovanni" door de Nederlandse Opera, 81 voor de Haarlemse orgelconcer ten, 72 voor het Amsterdamse Concert gebouw en 45 voor het optreden van het Philharmonisch Orkest van Israël. De Commissie Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente van Haarlem heeft in deze Stille Week en op de eerste Paasdag enige bijzondere bijeenkomsten belegd. Hedenavond en morgenavond wor den er in de Grote Kerk om acht uur lij densmeditaties gehouden, respectievelijk door prof. dr. G. C. van Niftrik en ds. Ol- deman. Op de eerste Paasdag wordt er reeds om zes uur in de morgen een Paas- vroegdienst gehouden, waarvan men hoopt, dat zij evenveel belangstelling zal onder vinden als de gebruikelijke Kerstnacht diensten. Deze dienst wordt geleid door ds. Bronsgeest. Op de avond van de Eerste Paasdag is er een tweede bijzondere kerk dienst, waarin dr. G. Snijders zal voor gaan. Een koor en een muziekensemble zullen daarbij onder leiding van George Ro bert een Paasoratorium van Joh. S. Bach ten gehore brengen. Jubileum en afscheid van Provinciaal Ziekenhuis Bij Koninklijk Besluit is aan mejuffrouw H. Blom, hoofdverpleegster in vaste dienst bij het provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort, gemeente Bloemendaal, wonende in de Braziliëlaan 12 te Overveen, de eremédaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud verleend. Mejuffrouw Blom kwam op 17 Januari 1921 in dienst van het ziekenhuis en werd na haar opleiding genoten te hebben en de diverse rangen te hebben doorlopen op 10 December 1945 benoemd tot hoofdverpleeg ster. Op 1 April bereikte zij de vijfenvijftig- jarige leeftijd en aan haar werd toen, na 31 dienstjaren, eervol ontslag verleend. De onderscheiding werd haar uitgereikt tijdens een vergadering van de commissie van bestuur van de provinciale ziekenhui zen van Noordholland door dr. D. H. Peere boom Voller, burgemeester van Bloemen daal. Tevens nam mej. Blom tijdens een recep tie afscheid van personeel en patiënten. Oud-Schoten zegt: In Oud-Schoten zal men zich aansluiten bij de bollentijd-activiteiten in Haarlem onder het motto: „Wij doen mee!" en de plannen voor deze festiviteiten zijn bijzon der uitgebreid. Op de kruising RijksstraatwegVergier- deweg wordt een bloemenmozaïek aange legd. Er komt een bonnen-actie, een ad vertentie- en een étalagewedstrijd waarbij voor cle prijswinnaars uiteraard weer tal rijke fraaie prijzen door de winkeliers be-r schikbaar zijn gesteld. Voorts wil men op de dag van de ope ning van de bollenweken de juiste da tum is nog niet bekend, maar zal om streeks 1424 April liggen op het schoolplein van de J. P. Coenschool aan de Constantijn Huygensschool een braderie inrichten, die geopend zal zijn van twee uur des middags tot tien uur des avonds. Bij de opening zullen duizenden postdui ven losgelaten worden. Voorts is er op die zelfde dag een rookwedstrijd voor ouden van dagen en des avonds wordt dit feest besloten met een cabaret en een bal- champêtre. Tijdens de bollenweken worden de ge vels van de deelnemende winkeliers ver- sierd. De helft van de in dit stadsdeel ge vestigde neringdoenden hebben zich reeds aangemeld voor de actie en men hoopt nog een groot aantal winkeliers voor de festi- l viteiten te kunnen interesseren. I De Hoge Raad heeft vandaag verworpen de beroepen van de NESB-leiders P. van Tienen en mr. J. Wolthuis, die voor het gerechtshof te 's Gravenhage, dat de NESB als een verboden vereniging beschouwde, wei-den veroordeeld tot 2 maanden ge- gevangenisstraf met aftrek van de tijd eveneens 2 maanden welke zij in voorarrest hebben dooi-gebracht. De Hoge Raad heeft zich ten deze aan gesloten bij de conclusie van de pi-ocux-eur- generaal. De Hoge Raad overwoog dat cle strekking van artikel 12 van het besluit landverraderlijke organisaties is te voor komen, dat aanhangex-s van deze ontbon den ox-ganisaties, waaronder bepaaldelijk de N.S.B., te eniger tijd straffeloos het streven daarvan in het bevrijde Neder land zouden kunnen voortzetten, zulks door middel en onder het mom van nieuw op te richten organisaties van op ken merkende punten overeenkomstige doel stelling of feitelijke activiteit. Voorts overwoog de Hoge Raad nog, dat de ï-echter uit de gebezigde bewijsmid delen het bewezen verklaarde heeft kun nen aflU.co.i, terwijl de vraag of zulks te recht geschiedde, niet in cassatie kan worden getoetst. Een vrachtauto met aanhangwagen, die uit de richting Franeker kwam, is van ochtend om zes uur in Harlingen door het hekwerk van de drie meter hoge kade in de Noorderhaven gestort. De drie inzitten den zijn verdi-onken. De wagen verdween geheel in de diepe haven, waarbij de aanhangwagen nog bovenop de vrachtauto terecht kwam. Of schoon .spoedig bootjes en een kraanwagen ter plaatse waren duurde het geruime tijd voor men de cabine kon vinden. Pas na een uur kon deze zover worden gelicht, dat de drie inzittenden konden worden ge borgen. Het waren de 27-jarige G. Doorn bos uit Franeker, zijn echtgenote mevrouw Doornbos-Weldering, en een nog onbe kende ongeveer zestigjarige man, die in Franeker als lifter was ingestapt en ver moedelijk van Amerikaanse nationaliteit is. Omti-ent de oorzaak van het ongeval is niets met zekerheid bekend. Een achter de vrachtwagen rijdende automobilist ver klaarde dat de bestuurder van de vx-acht- wagen (een zeven-tons diesel met een zeven-tons aanhangwagen) vóór het on geval niet heeft geremd, waardoor het vermoeden gewettigd is, dat de bestuurder onwel is geworden. Het echtpaar Doorn bos was kinderloos. Kort voor het ter perse gaan van deze editie vernamen wij dat het slachtoffer wiens identiteit vanmorgen nog niet be kend was, de zestigjarige heer Alkema, een gepensionneerde Amsterdamse politie man blijkt te zijn. Hij woonde in de V. S. en was met vacantie in Nederland. Te Hilversum heeft de Protestants Christelijke Bond van Veiwoerspersoneel vannacht een vex-gadering gehouden met zijn leden in dienst van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij (NBM). Aan leiding was het feit, dat er bij het NBM- personeel vc-rschillende verlangens leven, die tot spanningen hebben geleid. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. De gx-ieven wax-en in hoofd zaak gericht tegen volgens de leden trage gang van zaken met betrekking tot de invoexdng va.n de werkclassificatie. De heer U. Hoekstra, hoofdbestuui-slid van de PCBV, zei dat de werkclassifi catie in het wegvervoer geheel nieuw is en behoorlijk voorbereid dient te worden. De heer L. C. van Dalen zette uiteen, welke moeilijkheden zich hierbij vooi'doen en schetste het belang, dat er voor het per soneel in is gelegen, dat de vakorganisa ties de resultaten van het werkclassifi- catie-onderzoek aan een nauwkeurige stu die onderworpen. De vei-gadering drong met dc meeste klem bij het hoofdbestuur aan op een spoedige afwikkeling van deze aangelegen heid en een toepassing van de resultatexx met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1955. In de ouderdom van 73 jaar is te Zeist overleden ds. H. M. Bielke, emeritus-pre dikant der Evangelische Broedergemeente te Zeist en vice-voorzitter van het Zeister zendingsgenootschap. Ds. Bielke was werkzaam ih Suriname en op Java tot hij in 1921 benoemd werd tot secretaris van het Zeister zendings hulp genootschap, dat in 1928 zelfstandig werd. In 1931 werd hij uitgezonden als leider van het gehele zendingswerk in Suriname, nadat hij tevoren van bisschop Steinberg in Zeist zijn tweede ordening ontvangen had. In 1936 werd hij bex-oepen als predi kant van de Bx-oedergemeente te Haar lem. Tijdens de oorlogsjaren was ds. Biel ke plaatsvervangend predikant der Broe dergemeente te Zeist. In October 1950 ging ds. Bielke met eervol emeritaat. Ds. Bielke was vice-voorzitter van het Zendingsge nootschap der Evangelische Broederge meente, lid van de Nederlandse Zendings raad, en van de kex-kelijke adviescommis sie van de Wereldomroep. Van zijn hand verschenen ral van artikelen en bijdragen op zendingsgebied en een geschrift getiteld: „Nitx Pawiro, de eerste Javaanse Evange list in Suriname". Ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de Surina- mezending in 1932 werd ds. Bielke be noemd tot officier in de orde van Oramje- Nassau. De Rotterdamse i-echtbank heeft de 32- jarige PTT-besteller W. K. uit Schiedam veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij zou brieven en pakjes, die hij moest bezorgen, hebben achtergehouden. De eis was anderhalf jaar gevangenissti-af met aftrek en gedurende vijf jaar ontzetting uit de bevoegdheid om een ambt bij de posterijen te bekleden. De Deense gezant in ons land, de heer J. W. H. Eickhoff, heeft Maandagmiddag aan de torpedobootjager „Evertsen" in de Parkhaven te Rotterdam een zilveren beker aangeboden namens de Deense regering en de eigenaai's van de schoener „Svaerd- fisken", de Koninklijke Groenlandse Han del Maatschappij, omdat het Nederlandse oorlogsschip in November 1954 tezamen met de Noorse sleepboot „Achilles" de in moeilijkheden geraakte Deense schoener dc haven van Stavanger wist binnen te bren gen. Een foLo van het verbrande bioscoopgebouw te Sclessin bij Luik, waar Zondag een veertigtal bezoekers, merendeels kinderen, het leven verloren toen een felle brand uitbrak die een paniek deed ontstaan. 5-3Nederl.'47 AK.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Roll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie S.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100'i/io 302'/} 394 367 603 119% my3 182M 15414 150 251 230 218 223% 61% 131% 83 i/i 6IV* 27 79% Openings koersen 100% 299 394 365 600 120 189 182% 156% 153 250% 230 218% 223 60% 131% 83% 61% 27»/,, ABERDEEN (Un. Press) De Duitse vrachtboot „Christiane Schulte" is hier Maandagmiddag aangekomen uit Noord Afrika met zeven deserteurs uit het vreem delingenlegioen aan boord, namelijk twee Nederlanders en vijf Duitsers. De kapitein van het schip, Erich Lorentz heeft gezegd dat de mannen aan boord van zijn schip wisten te komen toen het in een Noord-Afrikaanse haven ten Oosten van Oran lag, om een lading esparto-gras in te nemen voor Schotland. Twee dagen nadat het schip weer zee gekozen had, waren de zeven mannen voor de dag gekomen. De kapitein had ze voor de rest van de reis scheeoswerk laten doen De deserteurs hadden hem gezegd dat zij reci-uten waren, die slechts een naar maan den bij het legioen hadden gediend. Een van hen. die de leider van de groep zou ziin. zou echter de rang hebben gehad van serseanf-majpor. Kapitein Lorentz weigerde hun namen op te seven „uit vrees voor mogelijke re orésailles". De Schotse autoriteiten heb ben geweigerd, de mannen een vergunning te geven om aan land te gaan. Zij blijven aan boord onder toezicht van ds beman ning. De .Christiane Schulte" meet 1283 ton en heeft Hamburg als thuishaven. De gemeenteraad van Staveren heeft zich tot vei'schillende instanties gewend om voorzieningen te treffen eodat het kruien van het ijs in het LTselmeer veen gevaar meer polevert. Deze pogingen hebben ech ter geen resultaat gehad. Ook de Zuider zeeraad, lot welke de gemeente-aad zich tenslotte heeft gewend, heeft thans een voor Stageren teleui-stellend ■mluid doen horen. De raad heeft namelijk medege deeld, het niet wenselijk te achten, de minister van Verkeer en Waterstaat nog van advies te dienen, aangezien de minis ter ziin oordeel in deze kwestie reeds heeft gevestigd. De Zniderzeeraad vraagt zich trouwens af, welke voorzieningen zouden moeten worden getroffen om het krui van het ijs tegen te gaan. Het is namelijk geenszins zeker, dat het ijs steeds on de zelfde plaats over de dijk zal komen.Voorts wordt betwijfeld of or Dractisch wel een oplossing voor dit probleem is te vihden In de Maandagavond gehouden vergade ring van de Eindhovense gemeenteraad is burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten tei-uggekomen op het incident tijdens de vo rige vergadering, waai'bij de fractie van de de Partij van do Arbeid de zaal had vei-la- ten uit pi'otest tegen het antwoord van de raadsvoorzitter op het betoog van mevrouw dr. Vei-wev-Jonker inzake de ax-chitectuur in Eindhoven. Hij vei-klaarde de passage welke voor mevrouw Vex-wey grievend werd geacht, terug te nemen en stelde voor deze uit de notulen der vei-gadering te veiwijde- ren. Mevrouw Verwey,yei-klaai-de hiermede ge noegen te nemen. Zij zei wel begrepen te hebben, dat de woorden van de burgemees ter niet cle bedoeling hadden gehad haar te grieven. De voorzitter van de fractie van de Partij van de Ai-beid uitte zijn voldoe ning over deze oplossing van het incident. De Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend- en Verzeke- ringspersoneel „Sint Franciscus van Assi- sie" en de Nederlandse Christelijke Be- ambtenbond hebben zich tot de centrale werkgeversorganisaties in de détailhandel gewend met dringend verzoek, alle invloed aan te wenden, opdat door sluiting van de winkels op 30 April en 5 Mei a.s. ook het winkelpersoneel in de gelegenheid wordt gesteld die dagen met de overige Neder landse bevolking te viei'en. Waar het merendeel der Nederlandse arbeidende bevolking, ingevolge het dooi de Stichting van den Arbeid gegeven advies ook op Zaterdag 30 April de gehele dag vrij zal zijn, menen de genoemde organisaties, dat in elk geval een sluiting der winkels op 30 April na de middag mogelijk is. Extra vrijaf bij de N.S. Na overleg tussen de directie van de N.S. en de pex-soneelsraad is besloten aan het gehele spoorwegpersoneel, voor zover cle dienst dit toelaat, op 30 April en 5 Mei vrijaf te geven zonder korting op het reglementair verlof. Door ervaringen wijs geworden probeert de V.V.V. Lisse stapje voor stapje verder te komen, naar haar uiteindelijke doel, de bollentijd een feestelijk accent te geven. Feest voor de bezoekers en voor de inwoners zelf. Gelukkig bevindt men zich een vicieuse cirkel, want in de zes jaar van haar bestaan heeft de V.V.V. de inwoners voor haar werk kunnen interesseren en stijgt ook het bezoek aan de plaats zelf. Een goed wei-kende logiesdienst heeft er voor gezorgd dat men het vorig jaar ongeveer zevenhonderd gasten heeft kunnen onderbx-engen in hotels en bij particulieren. Een nieuwigheid dit jaar is de bloemenactie. De burgemeester van Lisse, mr. Th. de Graaf, vex-leent steeds zijn volle medewerking, houdt het werk goed in de gaten en werkt ook stimulerend. Verleden jaar lanceèrcle.hij het idee om.ook in Lisse tuiltjes bloemen aan bezoekex-s uit te reiken. Dit jaar heeft de V.V.V. dit kunnen organiseren en dus zal men ook hier een aantal, in uniform geklede, charmante jongedames narcissen zién uitreiken. In de mozaïeken is een verheugende ontwikkeling te constateren.- Zoals verle den jaar zal een plaatselijke mozaïekwed- strijd worden gehouden. De winnaars hier van zullen meedingen naar een streékjprijs. Een jury zal dan uit de mooiste mozaïeken van Hillegom, Lisse en Sassenheim de bes te uit deze drie plaatsen aanwijzen. Som mige deelnemers lieten het niet bij "een tweedimensiaal mozaïek maar begonnen de hekken en zelfs de gevels te versieren, of schiepen een levend schilderij, compleet met lijst. Deze gx-oep zal afzonderlijk be- ooi-deeld wox-den. Om het leggen van mozaïeken door scholen te stimuleren zal men trachten aan het einde van de Ox-anjelaan twintig mo zaïeken achter elkaar te krijgen. Loopt al les, zoals de organisatcx-en zich dat voor stellen dan wordt deze laan zeer attx-actief. Een goede gever heeft een flinke som geld beschikbaar gesteld, waarvoor prach tige prijzen zijn aangekocht. Deze zullen t.z t. in het Inlichtingenkantoor te zien zijn. Wanneer deze mozaïeken worden gelegd is nog niet bekend, dat hangt van het grote corso af. Dit is eveneens het geval met het kin dercorso. Verleden jaar heeft de VVV het Ox-anjecomité gevraagd dit te oi-ganiseren. Alles ging een beetje haastig en men kwam in verkeersmoeilijkheden. Nu de tijd van voox-bereiding langer is, konden de plannen beter worden opgesteld. Vermoe delijk zal de stoet gedurende drie kwartier door het dorp trekken. Er zal worden ge probeerd er een défilé voor de burgemees ter in te lassen. Voor dit kindercorso dat door de VVV wox-dt georganiseerd en door het Oranje Comité betaald, is al zeer veel interesse en is voorlopig vastgesteld op Koninginnedag 30 April. De onderwijzers hebben een belangrijk deel van het werk in handen genomen. Verleden jaar werd een proef genomen met een gevelversiering om tijdens het cox-so het dorp een fleurige aanblik te ge ven. Er kleeft nog steeds een fout aan de entourage van het bloemencoi-so. Het cox-so is prachtig, maar de dorpen zelf doen of deden eigenlijk niet veel meer dan de vlaggen uitsteken. Een feest in de ware zin van het woord was het beslist niet. De gevelversieringen zijn een stapje on de weg naar meer vrolijkheid. De V.V.V. zal zox-gen voor slingers, die de bewoners van de Heex-eweg, Kanaalstraat, Kapelstraat, Molenstx-aat en Grachtweg zullen kunnen kopen, tegen een bijzonder lage prijs. Er mag hierbij wel wox-den aangetekend, dat de bloembollenkwekex-s en exporteurs voox-tdurend worden aangeklampt met het verzoek bloemen te geven. Een geluk is, dat zij bijna nooit weigeren, maar steeds hun volle medewerking geven. Als ze neen zeg gen dan is dat meestal, omdat hun werk verdeling, die weer afhankelijk van de bloei is, dat decreteert. Om de tijd tussen het passex-en van de cox-so's voor de kijkers wat te korten zullen de étalages bijzonder wox-den versierd. Een étalagewedstrijd is in samenwerking met Lisse Vooruit georganiseerd. Het proef ballonnetje van verleden jaar is goed te- x-echt gekomen; dit iaar zijn de intei-esse en de medewerking bijzonder groot. Er wor den drie groepen ingesteld, t.w. de best verkopende, de meest kunstzinnige en de oorspi-onkelijkste étalage. Een jury van deskundigen zal de eerste beoordeling ge ven. Het publiek mag dan naar het oordeel van de jury raden, met een hoge geldprijs als inzet'. Bovendien zullen 30 tot 40 feest taarten beschikbaar worden gesteld. Uiter- aax-d zullen ook bezoekei-s uit andere plaat sen aan deze wedstrijd deelnemen. For mulieren hiervoor zullen bij de winkeliers te krijgen zijn. De Hoge Raad heeft in de zaak betref fende de grensoverschx-ijding van mr. J. A. Wolthuis, een der leiders van de NESB het beroep van de officier van Justitie te Almelo tegen het vrijsprekend vonnis der rechtbank aldaar niet ontvankelijk ver klaard. Amsterdam. Geslaagd voor het candidaats- examen Nedex-lands de heer J. J. Hoving. Voor het doctox-aal examen Nederlands mej. A. M. M. Diepen (Amsterdam). Zoals bekend is trachten de V.V.V.'s van Hillegom en Sassenheim samen te werken op pupten waar dat mogelijk is. Een nieuw contactpunt is de fotowedstrijd. Deze V.V.V.'s hebben de steun gekregen van de pas opgericht amateurfotoclub in de bloem bollenstreek en ox-ganiseren een fotowed strijd in zwart-wit en in kleurenfoto's. On derwerp: de bloembollenstreek. In de herfst zullen deze foto's worden geëxposeerd in de verschillende plaatsen. Deze samenwex-king is begonnen op het gebied van de folder. Verleden jaar kwam de eex-ste gezamenlijke folder uit. Dit jaar heeft men dit voortgezet en konden 25.000 stuks worden gedrukt. Hoeveel vraag er naar is, blijkt wel uit het feit, dat men vreest exemplaren te kort te komen. Niet minder heeft de secretaris van de V.V.V. voor Lisse te doen aan de verzoeken om inlichtingen. Deze stijgen jaarlijks en maken het voor hem bijna onmogelijk om alles te beantwooi-den. Hij dient dus ge assisteerd te worden, wat ook gebeurt. Bij de oprichting van de VVV had men dit echter niet durven voorzien. Dank zij zijn activiteit is dit jaar een hötellijstje ge drukt. Ook hiernaar is al zeer veel vraag, zodat hij aan de hand van al deze din gen wel durft voorspellen, dat de bloem bollenstreek dit jaar weer veel bezoek zal krijgen. In de grote zaal van „Flora" gaf Zater dagavond de toneelvereniging „O.O.N.A." een opvoering van het bevrijdingsspel „De Grote Beproeving" geschreven door Piet Mossinkoff. In een toelichting op het pro gramma merkt de schrijver op, dat dit een •stuk is zonder hevige dramatische conflic ten. Over het algemeen zit er dan ook weinig handeling in het spel en de karakters zijn nogal zwak getekend. In een drietal bedrijven tracht de schrij ver het lijden van het Nederlandse volk in de periode 1940-1945 te schetsen. Hij karakteriseert de mensen met hun goede en slechte eigenschappen als vadexdander. Hij laat ons kennismaken met een kunst handelaar en zijn gezin, rollen van Mart. Flieri, Els Krieger, Ria de Weerd, Betsy Blokker, Thijs Keerweweer en Piet Geljon ji'. die het er niet onverdienstelijk afbrach ten. Wij zien voorts een ambtenaar en zijn vrouw, die uit zucht naar zelfbehoud wei nig karaktervastheid aan de dag leggen. Vaal Segers leek ons niet erg tekstvast bij de uitbeelding van zijn figuur, Jantien Warmerdam speelde heel wat overtuigen der. De bediende, N.S.B.'er wei'd door Henk de Weerd goed getypeerd, het kleine rolletje van de dienstbode door Marg. Winkelaar lofwaardig vervuld. Na de opvoering volgde nog een genoe- gelijk samenzijn. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal zowel op Zaterdag 9 als op Maandag 11 April wesrens de Paasdagen geen doorgang vinden. Een extra spreekuur is ingelast en wel op Dinsdag 12 April, des avonds van half zes tot half zeven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13