Critiek Krantenloos Londen verkeert vandaag in grote spanning In de hoofdstad rijden de trams weer normaal Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Churchill's aftreden wordt hedenavond verwacht Twee vooraanstaande Chinese leiders weggezuiverd Lagerhuis stampvol tijdens het vragenuur mS «k,t&xX Niet allen die gestaakt hebben, zijn weer in dienst genomen KaoKang wilde in hef Noordoosten een onafhankelijk koninkrijk stichten Journalist verdwenen uit West-Berlijn Het woord is aan Crisis bedreigt nieuwe Japanse regering 69e JAARGANG No 228 DINSDAG 5 APRIL 1955 299e JAARGANG No 75 Pakistan uitgenodigd tot Turks-Iraaks verdrag Audiëntie In vol ornaat Adenauer weigert ontslag aan Franz Blücher Vrijwillig gegaan of ontvoerd Dulles weigert Sjigemitsoe op korte termijn te ontvangen Weerrapport .s -S 5s -2 8 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7 - Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU DE ENGELSE PREMIER, Winston Churchill, blijkbaar op het punt staat om af te treden wordt het in zijn partij als een ernstige tegenslag gevoeld dat de der tien Londense dagbladen door een staking van electriciens niet kunnen verschijnen. Hetgeen men hierbij als een gemis zou voelen is het ontbreken van de huldiging van de vertrekkende staatsman. Ook bij val bij het optreden van zijn opvolger, wiens indrukwekkende staat van dienst natuurlijk nog wat opgevijzeld zal worden, is nodig. En tenslotte, al erkent men dat onder de conservatieve medestanders niet in zoveel woorden: critiek. Want een de mocratisch bewind moet het niet alleen van toejuichingen maar ook van critiek hebben, zelfs Zolang zij niet gaat over heersen in zekere mate uit de eigen kring. Evenzeer als andere mensen kun nen regeerders critiek in hun leven niet missen. Als zij verstandig zijn doen zij er hun voordeel mee. Als zij haar veronacht zamen komen zij snel ten val. Het is on getwijfeld een belangrijke reden voor Churchill's welslagen geweest, dat hij cri tiek nooit heeft genegeerd of uit de weg is gegaan; zij heeft hem vaak in volle laag getroffen en als oud journalist heeft hij haar weten te waarderen. Een der grootste gevaren die de dicta tuur bedreigen ligt dan ook juist in het ontbreken van de critiek. Zij onderdrukt die zelf. Zij kan zich het toelaten van een vrije meningsuiting niet veroorloven. Wie haar toch critiseert wordt opgesloten, of het vergaat hem erger. Het is altijd onder alle dictaturen zo geweest, ook onder die van Napoleon. Maar de Franse keizer, die regeerde in een tijd waarin men met de vrijheid van drukpers nauwelijks ervaring had opgedaan, was een man met zo door dringend inzicht dat hij begreep dat zijn régime door afwezigheid van oppositie ge vaar liep. Daarom stelde hij, tegenover de vleiers en bewonderaars die hem om ringden, een man aan die hem vierkant tegensprak. De oude koningen hadden een ietwat vergelijkbare figuur gekend in de persoon van de hofnar, die Zijne Majesteit zelfs bespotten mocht. Maar Napoleon ging een stap verder: hij benoemde een jour nalist die zijn tegenstander was een overtuigd aanhanger van het verdreven koningschap en droeg hem op een krant te maken, waarin hij het keizerlijk beleid vrijelijk aanviel. Deze journalist, Fiévée heette hij, kreeg bovendien opdracht om in contact te blijven met andere tegen standers van het keizerlijk beleid en on gunstige stemming in de menigte in zijn krant duidelijk te doen blijken. Alleen: die krant mocht maar één abonné hebben, en die abonné was de keizer zelf. Elf jaar lang stelde Fiévée haar samen en gaf er zijn hartige meningen met die van andere tegenstanders in ten beste. Elk exemplaar ging, in verzegelde brief, naar de keizer persoonlijk. Openbaarheid van critiek moest vei-meden worden; Napoleon was te zeer vervuld van de overtuiging, die hij had uitgesproken in het bekende woord: als ik de kranten vrij laat blijf ik geen drie maanden meer aan het bewind. Toen na 's keizers dood Fiévée's merk waardige krant-voor-één-abonné in boek vorm werd gepubliceerd bleek, dat hij meermalen de keizer waarschuwingen had gegeven die Napoleon ten onrechte in de wind had geslagen. Hij had scherpe cri tiek uitgeoefend op het plan voor de Tocht naar Rusland, die in 1812 tot de onder gang van Napoleon's Grande Armee leid de en zijn bewind de eerste zware slag toebracht die tot. zijn val zou leiden. Toch blijft het Napoleontische voorbeeld van de critiserende tegenstander als een belangrijk geval in de historie gelden en men kan er zich over verwonderen dat menige latere dictator het niet heeft nage volgd. Misschien heeft het menige latere dictator te zeer aan zelfcritiek ontbroken, zijn de ijdelheid en zelfgenoegzaamheid te groot geweest. Het kan ook zijn dat om trent sommige dictators de waarheid op dit punt nog onthuld moet worden. Zou het dictatoriale comité, dat de macht in de Sovjet-Unie uitoefent tot zulk een aan stelling in staat zijn? Had Stalin soms zo'n hekelaar in zijn dienst? Het is niet bekend. Voldoende is het optreden van een zo'n tegenspreker natuurlijk niet; hij mist de samenwerking met een redactie en zelfs als die er er was zou nog de wisselwerking met de gedachten der lezers ontbreken, die alleen de openbaarheid kan brengen. Het is waar dat „de critiserende lijfjourna list" toch in zekere mate de bewindsduur eens dictators zou kunnen verlengen. An derzijds zou hij een oorlog kunnen helpen voorkomen. R. P. ANKARA. (Reuter) Turkije en Irak hebben Pakistan uitgenodigd toe te treden tot het verdrag voor wederzijdse bijstand tussen beide landen. Van bevoegde zijde te Karatsji wordt vernomen dat Pakistan heeft besloten de uitnodiging aan te ne men. De Verenigde Staten hebben Groot-Brit tannië „in stilte" medegedeeld, dat het op een rustiger periode voor het Midden- Oosten wil wachten alvorens toe te treden tot het Turks-Iraaks-Britse verdedigings- verdrag, aldus een bericht in de „New York Timesuit Londen. Volgens het blad bestaat er geen onenigheid tussen de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië over het Midden-Oosten. Inmiddels blijft men er in Groot-Brit- tannnië van overtuigd, dat de Verenigde Staten uiteindelijk tot het verdrag zullen toetreden. Het nieuwe defensieverdrag tussen Groot-Brittannië en Irak is Maandag te Bagdad getekend. De overeenkomst ver vangt het verdrag van 1930 dat over 18 maanden zou aflopen. Het nieuwe verdrag is binnen het verband van het Turks- Iraakse Defensieverdrag, waar-bij Groot- Brittannië zich heden officieel zal aan sluiten. (United Press). Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Za ken,'heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Israel nog niet in aanmerking komt voor aansluiting bij het pact van Bagdad. La- bour-ieden drongen er bij de regering op aan een apart verdrag met Israel te sluiten opdat dat land niet zou worden geïsoleerd, (Van onze correspondent in Londen) Iedereen verwacht dat Sir Winston Churchill vandaag zal aftreden. Twijfel bestaat er nauwelijks meer. Behalve dat Sir Winston koningin Elizabeth gister avond een diner heeft aangeboden, dat al gemeen als zijn afscheidsmaaltijd wordt beschouwd, was het gisteren een komen en gaan van belangrijke conservatieve figu ren bij Sir Anthony Eden. Ongetwijfeld werden regeringswijzigingen en de komen de algemene verkiezingen besproken. Het Lagerhuis zal vanmiddag om drie uur stampvol zijn omdat men Sir Winston voor de laatste keer als premier tijdens het vra genuur in actie denkt te zien. Hij beant woordt de vragen altijd met zoveel humor en vuur, dat hij als de beste politieke ca baretster kan worden beschouwd. De verwachting is dat Sir Winston voor lopig gewoon Lagershuislid zal blijven. Dit betekent niet dat hij zich vaak in het La gerhuis zal laten zien, maar mogelijk wel dat hij van tijd tot tijd zal deelnemen aan debatten over wereld-vraagstukken. Wan neer het binnen afzienbare tijd ooit nog eens tot een gesprek met de Russen komt, zal Sir Winston, indien hij nog actief politi cus is, daaraan vrijwel zeker deelnemen. Er gaan geruchten, dat Sir Winston niet vandaag, doch Woensdag of Donderdag, juist voor het Paasrecès van het Lagerhuis zal aftreden, in de hoop dat de kranten staking misschien zal zijn opgeheven, want het zou een gril zijn van het lot dat dit historische ogenblik in de politieke ge schiedenis niet door de nationale dagbla den zou worden bekend gemaakt. Er lijkt echter weinig kans te bestaan dat de sta king vóór Pasen zal eindigen. Het onpar tijdige hof van onderzoek, dat Zaterdag benoemd is zou ten minste een week nodig hebben om een rapport samen te stellen. De minister van Arbeid Monckton deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat het hof waarschijnlijk Woensdag zijn werkzaam heden zal beginnen. Zowel van regerings zijde als door de oppositie is er bij de sta kers op aangedrongen het werk te hervat ten voor het hof bijeenkomt. Vanmiddag gaat Sir Winston van het Lagerhuis in het Buckingham Palace om zijn wekelijks rapport over lie parlemen taire werkzaamheden aan de koningin aan te bieden. Tijdens de audiëntie zouden dan de formaliteiten, aan het aftreden verbon den, kunnen worden vervuld. Tevens zal het staatshoofd het advies van de premier kunnen vragen over de benoeming van een opvolger. Voor de vorstin en voor niemand is dit advies een geheim. Staatsrechtelijk kan echter alleen de koningin over de aan wijzing van een nieuwe premier beslissen, oxxw;ccccccocccocccccoccocccccocccccodoccccccc<xco^coc>c 8 Voor Sir Winston's ambtswoning inl q Downing Street, waar de koningin en\ 5 de hertog van Edinburgh gisteravond i dineerdenstond urenlang een grote' mensenmenigteMen zag Sir Churchill'. Bin vol ornaat en Lady Churchill op de i drempel van de ingang verschijnen om) de koninklijke gasten te begroeten. Ko- finingin Elizabeth was getooid met een 6 diadeem en droeg een gewaad van witte l.ule. Sir Winston gaf haar een hand en j boog diep. Er zaten dertig gasten aan I ie maaltijd aan, die het karakter droeg 8 van een onofficieel staatsbanket. y3xcccoxoccox>?cccc>ccozc<xx>cccoxcc<y:ccccco3xcccox<x> hoewel er geen enkele twijfel bestaat dat Sir Anthony zal worden aangewezen. Donderdag is de laatste dag vóór het Paasreces, dat tot 19 April zal duren. Sir Winston zou daarom niet later dan Woens dag behoren af te treden om Sir Anthony in de gelegenheid te stellen een verklaring af te leggen over de plannen der regering. De kans is groot dat ingeval Sir Winston aftreedt algemene verkiezingen op 26 Mei zullen worden gehouden om de politieke onzekerheid zo kort mogelijk te laten du ren. De voor de conservatieven bemoedi gende resultaten bij de pas geëindigde graafschapsverkiezingen vormen voor de regering een argument voor spoedige alge mene verkiezingen. Indien deze inderdaad einde Mei zouden plaats hebben, zal minister Butler op 19 April een voorlopige begroting indienen, welke het innen van de belastingen dient te verzekeren. Het tweede deel van de be groting volgt dan nadat de nieuwe regering gevormd is. Volgende week Dinsdag ver trekken Sir Winston en zijn echtgenote voor een vacantie naar Sicilië. Het aftreden van Sir Winston zal waar schijnlijk vanmiddag om zes uur worden bekend gemaakt, na zijn bezoek aan het paleis. Indien ér spoedig algemene wkir zingen zullen volgen zal er voor de nieuwe premier geen reden zijn de regering reeds thans drastisch te herzien. Dit zou beter na de verkiezingen kunnen gebeuren. De verwachting is dat Sir Anthony als minis ter van Buitenlandse Zaken zal worden opgevolgd door Harold Macmillan, de mi nister van Defensie. Het is echter ook mo gelijk dat Sir Anthony voorlopig ook minis ter van Buitenlandse Zaken blijft. (Reuter) De conservatieven hebben hun positie in de graafschappen rondom Londen verder versterkt door winst te boe ken in Surrey en Essex. In Surrey (ten Zuiden van Londen) verloren de socialis ten zeven van hun dertien zetels, terwijl zij in Essex, (ten Zuid-Oosten van Lon den) zeven van hun 51 zetels moesten af staan aan de conservatieven, die daardoor de meerderheid in de raad hebben ver worven. De Labourpartij heeft in Londen zelf haar overwicht dat zij sinds 21 jaar had, behouden, hoewel haar meerderheid van 55 tot 22 zetels verminderd is. BONN (Reuter) De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Franz Blücher, de vice-kanselier en lid van de West-Duitse vrije democratische partij medegedeeld, dat hij diens ontslagverzoek niet aanvaardt. Adenauer heeft Blücher laten weten, dat zijn werk in het kabinet nodig is. De ontslagaanvraag van Blücher zou niet naar president Heuss worden doorgezonden. Door het besluit van Adenauer is de laatste dreiging van een breuk in het West- Duitse kabinet naar aanleiding van de Saarkwestie weggenomen. Blücher had zich in de Bondsdag voor de Saarovereenkomst uitgesproken, tegen de wens van zijn par tij, en naderhand zijn ontslag ingediend. WÈêÈmÈÊW i'J& Ofschoon de berichten nog schaars en onvolledig zijn, is de' veronderstelling gewet tigd dat de Koning van Jemen, Iman Ahmed, sinds 1948 op de troon, door een kleine legermacht onder leiding van zijn broer, Seif El Islam Alabba, in zijn paleis te Taez belegerd wordt. Seif zou hem willen dwingen af te treden ten gunste van hemzelf. Hierbij een recente foto van Koning Ahmed in zijn residentie te Taez. Zijn jongste zoon staat naast zijn troon. Een oudere zoon van de Koning, El Badr, heeft zich tot de stammen in de provincie gericht met een oproep tot steun aan zijn vader en tracht een leger op de been te brengen om zijn vader te ontzetten. Jemen is een lidstaat van de Arabische Liga, welke organisatie zich thans beraadt over eventuele maatregelen om een burgeroorlog in Jemen te voorkomen. Intussen is in Londen bekend gemaakt dat Engeland officieel van de abdicatie van koning Ahmed ver wittigd is. In de boodschap uit Jemen werd gezegd dat Ahmed was afgetreden wegens zwakke gezondheid en nadat een aantal vooraanstaande personen en het leger e? De Amsterdamse trams rijden weer op alle lijnen. Ook de bussen rijden de nor male routes, nu niet meer bestuurd door militairen. Marinepersoneel deed vanmor gen vroeg nog dienst op de IJ-ponten en in de beide gasfabrieken. Dit was eigenlijk een overgangsmaatregel, want later werd het werk op de ponten en in de fabrieken door eigen personeel overgenomen. Ook het personeel van de Reinigingsdienst heeft het werk hervat. Alleen bij de gemeentelijke haven- en handelsinrichtingen werd vanmorgen nog gestaakt. Het personeel had daartoe besloten in een gistermiddag ge houden besloten vergadering, omdat men, zoals na de vergadering werd medege deeld, „bezwaren had tegen de houding die B. en W. en de directie van deze dienst tegen het personeel hadden aangenomen". Het personeel was bereid het werk te her vatten, als het gemeentebestuur geen rancunemaatregelen neemt. De bouwvakarbeiders, die gisteren in de tuinsteden Slotermeer en Geuzenveld en ook in Amsterdam-Oost uit sympathie met het trampersoneel het werk neerlegden, zijn vanmorgen allen weer begonnen. Nadat het trampersoneel gistermorgen in een vergadering in Krasnapolsky beslo ten had het werk onmiddellijk te hervatten bestond de verwachting dat 's middags reeds de trams zouden gaan rijden. Dat gebeurde echter niet, want toen het perso neel zich bij de remises meldde, werd medegedeeld dat zij naar huis konden gaan en later bericht zouden krijgen wanneer zij weer aan het werk konden gaan. Het gemeentebestuur wenste namelijk een aantal stakers niet meer in dienst te nemen. In de loop van de avond hebben motor rijders van het Gemeentelijk Girokantoor aan een deel van die leden van het perso neel van de gemeentediensten, die weer in dienst werden genomen, brieven thuis bezorgd waarin hun werd medegedeeld waar en hoe laat zij zich heden - Dinsdag morgen - moesten melden. Des middags had het gemeentebestuur beslist wie van de stakers niet meer wer den teruggenomen in gemeentedienst. Deze mensen hebben geen oproep tot het her vatten van de werkzaamheden ontvangen. Tot hen behoren alle leden van het sta kingscomité en enkele andere stakers, die geen zitting in het comité hebben. Daarbij is W. Oomen, een communistisch lid van het trampersoneel, over wie giste ren op de vergadering in Krasnapolsky nogal wat te doen is geweest. Een ongeor ganiseerde, die zeide katholiek te zijn, roemde Oomen als een der beste kamera den. Een ander maakte er bezwaar tegen, dat voorzitter De Vente, Oomen als zijn vertegenwoordiger naar een vergadering had gestuurd. De Vente zelf deelde mede, dat hij zelf wars was van communisme, doch dat Oomen hem trouw met raad en daad geholpen had. Het uitrijden van de trams verliep he denmorgen nog niet vlot, niet alleen omdat een groot raderwerk vier dagen had stil gestaan, maar ook omdat vele leden van het personeel te laat bij de remise kwa men, omdat er nog geen personeelswagens reden. Maar na enige tijd werden de dien sten regelmatig uitgevoerd. Honderd stakers geschorst In een hedenmorgën uitgegeven officiële mededeling zeggen B. en W. van Amster dam: In alle gemeentebedrijven en diensten waar gestaakt werd is heden de arbeid vrijwel volledig hervat. Voorlopig blijven de op verzoek van het gemeentebestuur te hulp gekomerj militaire krachten nog ter beschikking. B. en W. hebben besloten van alle sta kers de schorsing, die een inleiding vorm de tot het ontslag, op te heffen, voor zo ver het diegenen betreft, die wederom tot de bedrijven kunnen worden toegelaten. Omtrent ruim 100 stakers die geschorst blijven zullen B. en W. zich nader beraden teneinde vast te stellen, wie van hen even tueel alsnog te werk zullen kunnen wor den gesteld. Enkele honderden stratenmakers, die hedenochtend het werk weer zouden her vatten, hebben de staking voortgezet, toen zij bemerkten, dat aan een aantal hunner door B. en W. niet werd toegestaan weer te beginnen. om „verzocht" hadden. HONGKONG (Reuter) Kao Kang, vice-voorzitter van de centrale Chinese volksregering, heeft volgens het commu nistische persbureau Nieuw China de hand aan zichzelf geslagen, „om uitdrukking te geven aan zijn verraad van de partij". Kao Kang was een der leiders van de Chinese revolutie. In 1940 was hij secretaris van het cen trale comité van de communistische partij. Sinds 1952 was hij vice-voorzitter van de centrale volksregering en vice-voorzitter van de volkscommissie voor militaire zaken, voorzitter van de Noord-Oostelijke volks regering, hevelhebber van het communis tische volksleger in het Noord-Oostelijke militaire district en tenslotte lid van de centrale politieke volksraad. Kao Kang was verantwoordelijk voor verscheidene zuiveringen in de Noord-Oostelijke gebie den. Hij werd wel eens beschouwd als de opvolger van president Mao Tse Toeng. Deze bekendmaking volgde op het be richt, dat hij uit het politieke bureau van de Chinese communistische partij was ge stoten. Kao, die maandenlang uit de open baarheid was verdwenen, heeft samenge zworen om de leiding van de partij en de regering over te nemen. De uitstoting van Kao, de man achter de industriële ontwik keling van Mandsjoerije, is met algemene stemmen door een communistische natio nale conferentie goedgekeurd, zo meldt Nieuw China. Afgevaardigden uit alle delen van China stemden ook in met de verwijdering van Jao Sjoe Sjih, politieke commissaris van het Oost-Chinese militaire district, voor malig secretaris van het centrale organisa tiebureau van de partij, voorzitter van de Oost-Chinese militaire en politieke raad en politieke commissaris van het derde veld leger. De beide mannen hebben volgens een rapport van het politieke bureau van het centrale comité „een verbond tegen de partij" gevormd. Het rapport was voorbe reid door Teng Hsiao Ping, sinds Augustus 1952 vice-premier en een toonaangevende defensie-deskundige. Tong rapporteerde, dat Kao Kang's activiteit bewees, dat hij van 1949 af „samenzwerende activiteit ont plooide, met het doel. zich meester te ma ken van de leiding der partij en van de staat." De afgevaardigden aanvaardden Teng's verklaring, dat Kao gepoogd had de partij te splijten, een eigen groep te vormen en van het Noord-Oostelijke gebied van China een „onafhankelijk koninkrijk van Kao Kang" te maken. Kao zou ook getracht hebben partijleden in het leger tot steun aan zijn complot te bewegen. Hij had het plan zichzelf secretaris-generaal van het centrale comité van de partij en premier van de staatsraad te maken. Teng zeide, dat het centrale comité het element tegen de partij „een ernstige waar schuwing" had gegeven en voegde er aan toe, dat Kao Kang niet slechts zijn schuld tegenover de partij niet had toegegeven, doch zich zelfs het leven had benomen „als uitdrukking van zijn hoogste verraad van de partij". Westelijke waarnemers in Hongkong zijn van mening, dat Kao ongeveer een jaar geleden gestorven of tenminste afgezet moet zijn. War.nesr hij zich van het leven heeft beroofd is niet gezegd. Wel is opge merkt, dat zijn dcod volgde op een „ern stige waarschuwing" tijdens de vierde ple naire zitting van het centrale comité der partij in Februari van het vorige jaar. Nog geen maand na deze bijeenkomst verdween Kao uit het nieuws. Van Jao Sjoe Sjih, die Kao's voornaam ste mede-samenzweerder werd genoemd, wordt gezegd dat hij tijdens zijn werk zaamheden in Oost-China zijn uiterste best deed om een rechtse politiek te volgen en zich te schikken naar de kapitalistische grootgrondbezitters en rijke boeren. „Jao Sjoe Sjih heeft nimmer enig teken van berouw getoond en volhardt nu nog in zijn houding van het attaqueren der partij". Radio-Peking heeft verder gemeld, dat het centrale comité van de partij de samen stelling van een centraal uitvoerend comité en een centraal comité van toezicht van de partij heeft besproken en nieuwe leden heeft gekozen van het comité van toezicht, waarvan Toeng Pi Woe. president van het Opperste volksgerechtshof, voorzitter is. Mao Tse Toeng sprak het openingswoord en vice-premier Tsjen Joen bracht verslag uit over de vorderingen van het eerste Chinese vijfjarenplan. Op de plenaire ver gadering van Maandag was premier Tsjoe En Lai een der honderd sprekers. (Van onze correspondent in Bonn) Onder geheimzinnige omstandigheden is in West-Berlijn de 28-jarige journalist Karl W. Fricke verdwenen. Hij werkte voor het rooms katholieke blad Rheinischer Merkur en voor het West-Duitse ministerie voor geheel Duitsland. Hij stond bekend als een van de beste kenners van de toe standen in Oost-Duitsland. In 1952 kwam hij als vluchteling uit de Oost-zóne naar West-Berlijn nadat hij lange tijd bij de communisten in de gevangenis had geze ten. Vrijdag verliet Fricke zijn woning in West-Berlijn voor een afspraak met iemand uit de Oost-zóne van wie hij nieuwe be richten hoopte te krijgen. Sedertdien heeft men niets meer van hem gehoord of ge zien. Opvallend is dat hij al zijn belang rijke documenten en zelfs zijn legitimatie papieren thuis gelaten heeft. Zaterdag ont ving men aan zijn huis een telegram waarin medegedeeld werd dat Fricke naar Hannover was gegaan voor een bespre king. Dit telegi-am is vals en niet door Fricke afgegeven. Men vreest dat Fricke achter het ijzeren gordijn verdwenen is. Men acht het niet uitgesloten dat Fricke in het geheim voor de communistische bewindhebbers in de Oost-zóne heeft gewerkt. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S 1 Spinoza: Een vrij mens denkt aan niets minder dan aan de dood. TOKIO (United Press) In Tokio dreigt een politieke crisis in verband met een voorgenomen bezoek van de minister van Buitenlandse Zaken Sjigemitsoe aan Wash ington. Premier Hatojama heeft bekend gemaakt dat de plannen om Sjigemitsoe naar Washington te sturen om overleg met Amerikaanse autoriteiten te plegen voor lopig van de baan zijn. De oppositiepartijen en zelfs sommige leden van Hatojamas eigen democratische partij, verwijten de regering de wat zij een diplomatieke blun der noemen. Sjigemitsoe was van plan geweest vol gende week naar Washington te gaan om Amerikaans-Japanse vraagstukken te be spreken, maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft ver klaard op het ogenblik geen tijd te heb ben om "Sjigemitsoe te ontvangen. Hatojama zeide het te betreuren dat hij de plannen bekend gemaakt had alvorens vast te stellen of het de andere zijde schik te. Of ik op de toekomstige datum zal gaan, hangt of van de politieke situatie in Japan, zo verklaarde Sjigemitsoe. Leiders van de democratische partij heb ben een spoedvergadering gehouden om maatregelen te beramen om het „verlies van gezicht" van de regering goed te maken. Het ziet er naar uit dat het vaarwater voor de regering in de komende dagen woelig zal zijn. De oppositie zal misschien een speciale zitting van de Rijksdag eisen om de regering over de nieuwe ontwikkeling te interpelleren. De leiders der oppositie, hun kranten en politieke commentators verwijten de premier dat hij „te veel praat". De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, heeft gezegd dat de medede ling van minister Dulles aan de Japanse regering dat hij minister Sjigemitsoe deze maand niet kan ontvangen, „zeker niet als belediging" bedoeld was. White voegde eraan toe dat verdere plannen worden ge maakt voor het arrangeren van een bezoek van Sjigemitsoe op een latere datum. (Reuter) De secretaris-generaal van de Japanse democratische (regerings) par tij verklaarde, dat „indien het ergste zou gebeuren" en besprekingen met de Ver enigde Staten over defensie-aangelegen heden zouden mislukken, zijn partij zou aandringen op het ontslag van de regering en ontbinding van het parlement. De Ja panse pers noemt „de Amerikaanse weige ring" een „klap in het gezicht" van de nieuwe regering en een „ernstige waar schuwing", dat een Japan, dat „flirt" met het communistische blok en met het anti- Amerikanisme in het land, geen recht heeft op besprekingen op hoog niveau te Washington. Aanmerking op IJsland en Finland De Amerikaanse onderminister voor Europese Zaken, L. Merchant, heeft voor een Congrescommissie verklaard, „dat landen als IJsland en Finland het nodig hebben geoordeeld handel te drijven met landen van het Sovjet-blok in een mate. die gevaarlijk kan blijken voor de veilig heid der geallieerden". (van hedenmorgen 7 uur) weers -éz 9 v toestand So 52 2 2 - WJ Helsinki onbewolkt NO 2 -13 0 Stockholm half bew. ONO 2 -4 0.5 Oslo nevel Z 4 0 0 Kopenhagen nevel ZW 2 3 0 Aberdeen half bew. windstil 0 Dublin geheel bew. Z 4 0,5 Londen geheel bew. Z 4 0,5 Amsterdam regen Z 4 7 2 Brussel zwaar bew. Z 3 7 0 Parijs nevel ZZO 2 7 0 Bordeaux licht bew. windstil 5 0 Grenoble licht bew. windstil 4 0 Nice zwaar bew. windstil 9 0 Berlijn mist ZZW 2 2 2 Frankfurt geheel bew. Z 2 7 0 Miinchen regen WZW 2 6 16 Zürich mist windstil 6 2 Genève zwaar bew. windstil 6 0 Locarno licht bew. NNO 1 0 0 Wenen zwaar bew. NW 6 5 3 Innsbruck regen OZO 1 5 3 Rome onbewolkt NO 2 6 0 Neerslag laatste 24 uur. CCCCCCC02CCOOCO..-T -■rr.ccr.--~' v*v r>ooo; v>xcrcocncxxxccxX. OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met aanvan kelijk hier en daar mist. Morgen over dag gedeeltelijk bewolkt. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. 6 April Zon op 6.08 uur. onder 19.22 uur. Maan op 19.01 uur. onder 5.20 uur. Maanstanden 7 April 7.35 uur: Volle maan 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 April Hoog water: 2.40 en 14.57 uur. Laag water: 10.30 en 22.56 uur. Woensdag 6 April Hoog water: 3.17 en 15.33 uur. Laag water: 11.12 en 23.33 uur. >XXXXVT^OOOOCWY-

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1