Algemene heroriëntering An ti-V ivisectie-S t ich ting „Postpaard" huldigde chauffeur Schoolwedstrijden beginnen morgen Kort en bondig Marionetten in het museum Verplaatsbare verkeersborden voor kinder-oversteekplaatsen Streven blijft: vivisectie vrije leerstoelen, strenge reglementering van dierproeven Maar waar blijven de mensen Haarlemmermeer DINSDAG 5 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Realiteitszin vervangt radicalisme G.P.N. vraagt interpellatie in Haarlemse raad Haarlems Bach-ensemble op Eerste Paasdag in Grote Kerk Ds. J. H. Velema bedankt voor Chr. Ger. Kerk Haarlem-Noord Honderd internationale dames in Haarlem te gast Bus tegen personenauto Bedrijfsklaverjassen Spaarcijfers in Maart bij de Nutsspaarbank Jaarverslag „Humanitas" „Het Zonnehuis" houdt deze week collecte Verkeersmoeilijkheden bij Janswegviaduct De Anti-Vivisectie Stichting heeft haar activiteit en haar methodiek op belang rijke punten herzien, zo werd ons medege deeld op een persconferentie voor de con tactavond, welke vandaag in het Her vormd Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht wordt gehouden. Zij heeft steeds drie wegen voor het bereiken van haar doel voor ogen gehad, ten eerste het verkrijgen van een vivisectie-vrije leer stoel, ten tweede een wettelijke beperking Van de vivisectie en ten derde voorlichting van het publiek. De actie om een vivi sectie-vrije leerstoel in de geneeskunde te bewerkstelligen werd twintig jaar geleden reed's door de oprichter van de stichting, de ért3 P. Pijl, begonnen, en uit dat stre ven ontstond de Pieter Pijlstichting, waar van het bestuur ook nu nog steeds op nieuw contact zoekt met ministers en Ka merleden. Bij de jongste algemene be schouwingen hebben Kamerleden van de WD, de KVP., de A.R. en de SGP de aan dacht van de bewindsman voor dit verlan gen gevraagd, maar de minister heeft in zijn antwoord doen uitkomen, dat hij een vivisect ievr ij e leerstoel nog niet aan durfde. Het bezwaar is veelal, dat de be pleiters er van onvoldoende „wetenschap pelijk" geacht worden. Tr-ouwens, met vivisectievrije leerstoelen zou men er nog lang niet zijn, want slechts vijf procent van het totaal aantal proeven met levende dieren geschiedt volgens de gegesvens van de stichting voor de genees kunde, de rest voor commerciële en mili- t'Aire doeleinden en voor de verbetering Van de gewassen. Het tweede streefpunt van de Anti-Vivisectie-Stiehting is een wettelijke regeling tot beperking van de vivisectie en daarom heeft haar aandacht zich toegespitst op de in behandeling zijn de Dierenwet, over welke er met de Die renbescherming een intensief contact be staat. Artikel 254 van het Wetboek van Straf recht is ook tegen de vivisectie gericht, maar er zijn voorwaarden aan verbonden, die de zin er grotendeels aan ontnemen: men moet namelijk kunnen bewijzen, dat de vivisectie verricht wordt zonder enig doel en dat de opzet is gericht op het pijn doen van het dier. Het is slechts een klacht-delict. Vrijwel iedereen blijft be voegd om vivisectie te verrichten. Ook het derde middel, een voortdurend appeleren aan het publieke geweten, wordt nog steeds toegepast, zij het op een andere wijze dan voor de oorlog. Een voorbeeld daarvan is de reeds door ons aangekondig de bijeenkomst die hedenavond om acht uur wordt gehouden in het Hervormd wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht, en waarbij de stichting haar pro gramma zal doen onderbreken door de mu zikale Werkgemeenschan „Accolade". De stichting heeft zich met haar propa ganda geheroriënteerd en deze meer aan gepast aan de tegenwoordige inzichten. Dat is overigens slechts een tactische wij ziging, het doel blijft onveranderd: uitban ning van alle vivisectie. Vroeger was de opvatting, dat men dieren overal voor kon gebruiken tamelijk algemeen, maar thans beseft de meerderheid van het publiek ze ker, dat vivisectie ethisch onaanvaardbaar is. Het oude radicalisme in de propaganda heeft plaatsgemaakt voor realiteitsbesef. Men beseft wel, dat het een catastrofe zou betekenen indien alle dierproeven onmid dellijk ophielden. De vivisectievrije ge neeskunde zou trouwens nog tezeer onbe mand zijn om in een dergelijke lacune te voorzien. Anderzijds weet men dat vele jonge artsen in hun studie met grote tegen zin proeven met levende dieren doen, vooral herhalingsproe\>en. Voor hen zou den vivisectievrije leerstoelen een uitkomst betekenen. De stichting voert hierbij aan, dat de zin van zeer velé medische proeven op levende dieren tóch al twijfelachtig wordt nu de onderzoekers steeds stelliger worden in hun mededeling, dat een groot deel van de organische ziekten is terug te voeren tot psychische oorzaken. Ofschoon de Stichting voorshands al heel blij zou zijn met een strenge reglemente ring van de proeven, die de empirisch- medische wetenschap rechtstreeks dienen, zal zij zich anderzijds met toenemende De voorzitter van de communistische fractie in de Haarlemse raad, mr. M. W. Proper, heeft verlof gevraagd voor een in de raadsvergadering van morgen te hou den interpellatie. De heer Proper wil B. en V/. de volgende vragen stellen: 1. Is uw college met ondergetekende van oordeel, dat gezien de bestaande onrust ook onder het Haarlems overheidspersoneel over zijn salarispositie het overleg met de regering daarover onmiddellijk behoort te worden heropend 2. Is uw college bereid daartoe het ini tiatief te nemen? Onlangs werd te Haarlem een Bach- ensemble opgericht, onder leiding van de heer George Robert, bestaande uit een klein gemengd koor van geschoolde stem men en instrumentalisten. Het doel is de cantates en motetten van Joh. Seb. Bach weer te doen opnemen in de Protestantse eredienst. Daartoe werd het Paas-Oratorium in studie genomen, dat men op Eerste Paas dag tijdens de avonddienst in de Grote Kerk te Haarlem ten gehore hoopt te bren gen en waarvan de uitvoering veertig mi nuten vraagt. Voor deze uitvoering is het orkestje aan gevuld met enkele beroepsmusici, waar onder bespelers van de d-trompet, hobo, fagot en pauken. De recitatieven zullen met begeleiding van clavecimbel ten ge hore worden gebracht. Ds. J. H. Velema, predikant bij de Chris telijk Gereformeerde kerk van Zwolle, die beroepen was bij de Christelijk Ge reformeerde kerk van Haarlem-Noord, heeft voor dit beroep bedankt kracht inzetten tegen vivisectie voor an dere dan medische doeleinden, dat zijn dus de overige 95 van de proeven. Zelfs voor de beproeving van cosmetische artikelen worden honderden dierproeven genomen. Terwijl de jeugd doordongen wordt van het motto „Eerbied voor alles wat leeft" (behalve misschien op een paar scholen, waarvan de Stichting bericht kreeg, dat er voor de klas proeven met levende vissen en met levende kikkers waren genomen tot afgrijzen van vele leerlingen) ijveren de anti-vivisectionnisten om dit motto ook in het groot waar te maken. Op Dinsdag 19 April zullen door de goede zorgen van de stichting Haarlems Bloei honderd echtgenoten van de deelnemers aan het Internationaal cacao- en chocola decongres, dat te Amsterdam wordt ge houden, in Haarlem te gast zijn. De dames komen omstreeks half twaalf aan, blijven hier lunchen en winkelen, en zullen rondgeleid worden langs en in de bezienswaardigheden van de stad, waaron der het Frans Halsmuseum. Op de Gasthuisvest ter hoogte van het Klein Heiligland is Maandagmiddag om- streéks kwart over drie een autobus in botsing gekomen met een personenauto, welke door deze botsing aan de linkerzijde ernstig is beschadigd. De botsing was ont staan, doordat de buschauffeur, rijdend op de Gasthuisvest, geen voorrang verleende aan de personenauto, die uit het Klein Heiligland kwam. De bus is aan de voorzijde licht be schadigd. Het mag dan misschien als een vorstelijk genoegen beschouwd kunnen worden de enige toeschouwer te zijn bij een voorstel ling in een zaal met honderd zitplaatsen, men ondergaat tegelijkertijd het bescha mende van deze toestand. Die ervaring viel mij Maandagavond op de zolderverdieping van het Frans Halsmuseum ten deel, waar de marionetten van Feike Boschma hele maal voor mij alleen hun fantastische en door een artistieke hand gedreven caprio len hebben vertoond. Het ergste is mis schien nog wel de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat u weinig geloof zult hechten aan mijn verklaring, dat het zo'n bijzonder aardig programma mag heten, wat daar twee keer per avond ter gelegen heid van het bollenseizoen onder de minia ture schijnwerpers komt. Maar werkelijk, ik prijs dit optreden heus niet uit een ge voel van medeleven, waarmee trouwens niemand gediend zou zijn. Niettemin ben ik van oordeel, dat er iets gedaan moet worden om de belangstelling te stimuleren. Nooit eerder heeft het ma rionettentheater in Haarlem zo'n sfeerrijke vestigingsplaats gehad. Men zal alleen de achterste rijen stoelen op een verhoging moeten aanbrengen, opdat iedereen vol doende kan zien. Maar er is een groot be zwaar: het museum ligt tamelijk verscho len, er is geen verkeersader die publiek toevoert. Daarom zal er reclame gemaakt moeten worden, uiteraard door de organi satoren van de stedelijke vermakelijkheden, doch daarvan ontbreekt tot dusver ieder voor de bevolking zichtbaar spoor. Zelfs in de wekelijkse agenda van het uitgaans leven, door Haarlems Bloei gepubliceerd, ontbreken duidelijke aanwijzingen.De enige vermelding komt nota bene in de rubriek „tentoonstellingen" voor en daarbij zijn geen tijden vermeld. Natuurlijk moeten er ook ten spoedigste affiches komen en dient er een uitnodigende aankondiging aan de gevel van het museum te worden aange bracht. Hoe dan ook, tot 15 Mei worden er (on geacht de jeugdmatinées op Woensdag en Zondag) dagelijks twee avondvoorstellin gen gegeven, de ene week door Feike Boschma, de andere door Don en Ly Ver- meire, steeds om en om. Eerstgenoemde opent thans de reeks met een zeer afwis selend programma, waarbij ook het expe riment niet wordt geschuwd. Men zou zo zeggen, dat dit kunstzinnige poppentheater zich zo langzamerhand wel voldoende be kendheid onder de Haarlemse bevolking had verworven om een grote toeloon te verwachten. Die zal ook wel komen. Want inderdaad, men vindt onder de groene hanebalken van het Huis van Hals onmid dellijk de aansluiting met deze bizarre kleine wereld, waarbij Feike Boschma met zijn openingstafreel van het geanimeerde schilderij Het Oorijzer uit het Friese Museum voor een gelukkige introductie heeft gezorgd. Zijn verdienste schuilt voor een niet ge ring deel hierin, dat hij zich niet beperkt tot een imitatie van menselijke acteurs, doch integendeel een eigen expressievorm zoekt en dikwijls ook vindt, nu eens be koorlijk, dan weer verbazingwekkend om geen grotere woorden te gebruiken. In „Naamloos leed" (men zag dit geestige im promptu reeds eerder onder veel ongunsti ger voorwaarden in de Vleeshal) wordt een sublieme stofuitdrukking gebruikt, een term aan de beeldende kunst te ontlenen, hier zeer toepasselijk, want het plastische element is hoofdzaak. Een wonderlijk nummer is „Betovering" naar een tekst van de Franse dichter Henri Michaux, speciaal voor Feike Boschma door Lizzy May vertaald, van welke sur realistische transformaties men misschien niets begrijpen zal, zonder dat dit ook maar enigszins de waardering belemmert. Zoals, naar James Joyce eens gezegd heeft, het hoogste geluk alleen is weggelegd voor de bijzienden, zo bestaat er een als het ware magische fascinatie van het verstan delijk onvatbare. Hoe vreemd ook, men blijft geboeid, al was h'et slechts door de spectaculaire trucage en materiaalverwer king. Hier word't ook van een staafmario- net gebruik gemaakt. Gewoon amusement wordt geleverd met een muzikale show, waarvan vooral het „lichtzinnige danspaar" met de kleine bal lonnen en de „Bremer straatmuzikanten" plezierig en een tikje aandoenlijk de aan dacht trekken. Even leuk als vernuftig zijn voorts de „witte muizen aan de vliegende trapéze". Het programma wordt met „Tam tam" besloten. Daarover schreven wij reeds met hartelijke waardering in de voorbe schouwing van jongstleden Zaterdag naar aanleiding van de opvoering voor genodig den. Zelfs als men zich (want smaken ver schillen) teleurgesteld zou voelen, wat haast niet aan te nemen is. dan nog heeft men geen verloren avond. Want een rond wandeling na afloop door de stemmig met kaarsen verlichte zalen, gangen en stijl kamers van het Frans Halsmuseum levert een heel bijzondere ervaring, die moeilijk onder woorden te brengen is, omdat de charme van de schemerachtige schoonheid de bezoeker stil maakt. Men hoeft waar lijk geen romantische natuur te hebben om van deze diepe, rustige pracht onder de indruk te komen. De regentenstukken van Hals hangen thans tegenover elkaar tegen de witte muren van een kabinet, waarvan de lambrizeringen zijn weggenomen en het electrisch licht door een velum getemperd is. En ook het nieuwe arrangement van de schuttersstukken in de grote tentoonstel lingszaal, waar tevens een kostelijk werk van Jan Miense Molenaer is opgesteld, werd heus niet alleen voor de buitenlan ders gemaakt. DAVID KONING. De heer H. D. Neuman, die heden veertig jaar in dienst van de P.T.T. is, ontvangt hier de felicitaties van het jubileumpaarddat de jubilaris thuis een bezoek'kwam brengen en waarbij stevig hand en been geschud werden. Vandaag herdacht de heer H. D. Neu man, Leidsestraat 65 te Haarlem het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van de P.T.T. trad, waarbij hij thans de functie van besteller-chauffeur bekleedt. Hedenochtend omstreeks elf uur stopte voor de woning van de jubilaris een rode postwagen, waaruit een oud postpaard stapte, dat geleid werd door een potsierlijk uitgedoste clown. Weliswaar bestond het paard uit twee omklede jongens, die zich van een zeer fraaie paardenkop en dito staart hadden voorzien, doch hij vertoonde alle allures welke bij een goed ros tijdens feestelijkheden verwacht kunnen worden Deze amusante vertoning was een zeer originele geste van de collega's van de heer Neuman, welke zijn hoogtepunt vond in de toespraak die de op het paard gezeten clown (een oud-collega) hield tegen de ju bilaris en waarbij deze een schets ontving waarop men hem zeer oneerbiedig met een paardenhoofd had afgebeeld. Vervolgens werden de feestelijkheden in de huiskamer van het echtpaar Neuman voortgezet. Als eerste spreker trad op de waarne mend directeur van de Posterijen te Haar lem, de heer J. C. Trommelen, die de ju bilaris de P.T.T.-oorkonde voor veertig ja ren trouwe dienst en een gratificatie over- In de Bedrijfsklaverjascompetitie zijn in de afgelopen week de volgende wedstrijden gespeeld. Hoofdklasse: L. CosterGEB 90150, SAC DKC 130—120, OW—PTTT 108—120, DSH SAC 2 132114. 1 A: NederlandDSH 2 122134, .Tohez Stork 112—126, Union—L. Coster 2 128—110 1 B: PTT 2—GEB 3 198—132. Boru—Figee 102—142. HSM—.Tohez 2 132—126. 2 A: PTT 3—Figee 2 132—116, DKC 3— DSH 3 132—116. 2 B: HSM 3—PTT 4 98—132, Union 2— SAC 3 120—132. Figee 3—Meerzicht 110—128, DKC 4—Boru 2 118—132. 3 A: PTT 5—HAC 112—144, Johez 3— DKC 5 128—126, Stork 3—Hout en PI. 124—128. Meerzicht 2—SAC 4 108—132. 3 B: Johez 4—Meerzicht 3 114—118, Hout en PI. 2—Nederland 2 130—120, Figee 4— VMB 2 118—124. Ook dit jaar worden zoals gewoonlijk weer schoolvoetbalwedstrijden gehouden door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond afde ling Haarlem waaraan dit jaar door niet minder dan 163 elftallen zal worden deel genomen. Afdeling A begint pas op 12 April, in af deling B zullen de eerste wedstrijden op 9 April gespeeld worden. Vóór de Paasdagen komen echter de afde lingen C, D en E in actie. Het programma voor deze groepen luidt als volgt: Afdeling C. Donderdag 7 April: Kon. Wil helm.school 3Hildebr.school 1 (2 u. Bloe- mendaal); 2de Centr. sch. 1Bronst.sch. 2 (2 u. Schalkw.weg); Lor. lyc. 2Chr. Dreef- school 1 (2 u. Kleverp.weg); HBS-b 4 Ketelaarsch. 2 (3.15 u. Schalkw.weg); KI. de Vr.sch. 2J. P. Th. Montessorilyc. (3.15 u. Kleverp.weg)Gymn. 1M. v. St. Aldegonde- lyc. 2 (2 u. Kleverp.weg); HBS-b 3Coornh. lyc. 2 (3.15 uur kleverp.weg); IVO sch. 't HeuveltjeHartel.sch. 2 (3.15 u. Bl'daal). Afdeling D. Woensdag 6 April: Mendellyc. 4Trin. lyc. 5 (2 u. Nrd.Sp.park) RKULO 4 St. Henr.sch. 3. (2 u. Schalkw.weg); St. Jeroensch. 4Trin. lyc. 6 (3.15 u. Schalkw. weg); RKVGLO (Eemstr.)—RKULO 5 (3.15 u. Nrd. Sp.park); St. Canis.sch.St. Henr.sch. 4 (2 u. Schalkw.weg); St. G. Majellasch. vrij; Hartel.sch. 3lste Centr. Sch 3 (2 u. In Haarlem zijn op zes plaatsen, op deaangeboden, zelf op de juiste plaatsen zet- Leidsevaart, de Wilhelminastraat, de Dreef, ten. Deze losse waarschuwingsborden de Wagenweg, de Zomervaart en de Rijks straatweg verkeersborden geplaatst, die speciaal vervaardigd zijn om de wegge bruikers opmerkzaam te maken op de oversteekplaatsen voor kinderen. De schoolverkeerbrigadiertjes moeten zelf de borden, die aan alle grote steden in Neder land door de D.A.F. in Eindhoven zijn over de diverse steden gedistribueerd. hebben diverse voordelen boven de per manente borden, want zij worden door de aardige uitvoering, door iedereen opge merkt en voorts kunnen zij, indien de schoolbrigades niet in functie zijn, verwij derd worden. De vereniging voor Veilig Verkeer heeft de emaille borden, die uit gevoerd zijn in bijzonder aardige kleuren, Bl'daal); Pr. Irenesch. 2KI. de Vr.sch. (2 u. Haarlem); Hildebr.sch. 2—K. Doorm.- sch. (3.15 u. Bl'daal)HBS-a 3Amb.sch. (3.15 u. Schalkw.weg); L. de Colign.sch.— Lor. lyc. 3 (3.15 u. Haarlem); Chr. Dreefsch. 2—lste Centr. sch. 4 (2 uur Haarlem); 2de Centr. sch. 2Kon. Emmasch. 1 (3.15 u. Haarlem). Donderdag 7 April: Dr. Huëtsch.Coornh. lyc. 3 (10.30 u. Kleverp.weg); Pr. Bernh.sch. —HBS-b 5 (9.15 u. v. O. de Br.str.); 2de Centr. sch. 3Ketelaarsch. 3 (10.30 u. v. O. de Br.str.); Gymn. 2—Lor. lyc. 4 (3.15 u. HFC)Gerh.sch. 3—HBS-b 6 (2 u. v. O. de Br.str.); Chr. lyc. 2Bronst.sch. 3 (3.15 u. v. O. de Br.str.); Kon. Wilh.sch. 4Coorn- lyc. 4 (3.15 u. Schalkw.weg); M. v. St. Aldeg. sch. 3lste Cent. sch. 2 (3.15 u. Haarlem). Afdeling E. Woensdag 6 April: St. Luc.sch. —Dom. Sav.sch. 2 (2 u. Kleverp.weg); R.K. Opl.sch.St. Pet. Can.sch. (2 u. Kleverp. weg); Don. Sav.sch. 1St. Bavosch. (Wester gracht) (3.15 u. Kleverp.weg): St. Bav.sch. (Eemstr.)Jac.sch. (3.15 u. Kleverp.weg); St. Joz.sch.—R.K. sch.v. (2 u. v. O. de Bruin- straat): St. Lamb.sch.—Bonavsch. (2 u. v. O. de Br.str.): St. Aloys.sch. (Overveen)St. Franc. Xav.sch. (3.15 uur. v. O. de Br.str.); St. Aloys.sch. (Heemstede)St. Ant.sch. (Haarlem) (3.15 u. v. O. de Br.str.). Donderdag 7 April. Kon. Wilh.sch. (Over veen)Marn.sch. (9.15 uur. Ndr.sp.park) Inst. Or. Nas.Aen. Mack.sch. (9.15 u. HFC); Bosch en Hov.sch.Voorw.sch. (9.15 uur HFC); Dr. Kuvp.sch.E. van Soet.sch. (9.15 u. EDO); Dr. Huëtsch. 2—Bornw.sch. (9.15 u. Kleverp.weg); Teylersch.Noord.sch. 2 (9.15 u. v. O. de Br.str.): Prinsensch.Chr. sch. Bl'daal (10.30 uur. Nrd.sp.park); Jul. Stolb.sch.mr. Thielsch. (9.15 u. Schalkwij- kerweg): Sch.ver. A-Bentv.Corn. Houtman- school (10.30 u. HFC); Linsch. sch.Crayen. sch. (10.30 u. Schalkw.weg); Kon. Emma- school 2Linnaeussch. (10.30 uur EDO); Pr. Hendr.sch. 2Nassausch. (10.30 u. v. O. de Br.str.); Florasch.Hrl. Montes. sch. (10.30 u. HFC); V. d. Leysch.dr. H. Bav.sch. (2 u. Haarlem); Rijksleersch.Pr. Margr.sch. (2 u. HFC); Chr. Dreefsch. 3J. P. Coensch. (3.15 u. Haarlem); Noordersch. 1—Weth. Westsch. (2 u. Haarlem); Van Zegg.sch. 2 Jul.sch. (10.30 u. Schalkw.weg) mr. Bruch- schoolChr. Huyg.sch. (9.15 u. Schalkwij- kerweg): Dreefsch. (H'stede)—Fr. Halssch. (2 u. HFC); Vondelsch.—Fuhropsch. (3.15 u. HFC); Lor.sch. Vanu Zegg.sch. 1 (2 u. Schalkw.weg); W. de Zwijg.sch.—Pr. Hen- driksch. 1 (2 u. v. O. de Br.str.); Th. Thiissen- schoolDoopsgez. sch. (3.15 u. v. O. de Bruynstraat) In Maart werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f 1.771.962 en terugbetaald f 1,182.694, zodat het spaar overschot f 589.268 bedroeg. Het aantal spaarders steeg met 276. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar nam het spaartegoed toe met een bedrag van f 2.142.865 tot een totaal van f 37.039.708. Het aantal spaarders bedroeg per ultimo Maart 73.781. Op dezelfde datum waren 9672 spaarbusjes in omloop. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 174 vette varkens. Notering: lichte f 170f 182; zouters f 183f 186; zeugen f160f167. Handel vlug. Enkele slagersvar kens boven notering. Bovendien 16 nuchtere kalveren van f 30—f 40 en levend van 190—X105. reikte. De volgende sprekers waren de heren W. Flooren, employé 1, en R. Buiten huis, besteller-chauffeur 1, die de loopbaan van de heer Neuman in dichtvorm be schreef en namens de collega's bloemen, sigaren en geschenk onder couvert aan bood. Tenslotte werd de jubilaris toegesproken door de voorzitter, de heer P. Koomen die eveneens een geschenk onder couvert en bloemen aanbood. Toegenomen activiteit onder Haarlemse bejaarden Uit het jaarverslag van de afdeling Haar lem van de Vereniging voor maatschappe lijk werk op Humanistische grondslag „Hu manitas" blijkt vooral een toegenomen ac tiviteit in de sectie bejaarden. Zeventien medewerksters bezoeken thans meer dan 150 bejaarden. Ook het aantal toezichthou ders van de sectie reclassering nam toe- Zij hebben samen twintig personen onder toezicht. Men hoopt zo spoedig mogelijk gegadigden te krijgen voor cursussen voor toezichthouders teneinde het werk verder uit te breiden. Over de sectie beiaarden wordt nog medegedeeld, dat er elke week dertig be jaarden gratis naar de bioscooo kunnen, doordat de directies van de Rembrandt, Frans Hals en Lido eik tien plaatsen per week beschikbaar stellen. Lido maakte er zelfs vijftien van. De sectie kinderbescher ming heeft haar taak in de gezinsvoogdij en de scholing van gezinsvoogden en voog dessen nog niet ter hand kunnen nemen hangende het overleg tussen het afdelings bestuur van Humanitas, het Centraal Be stuur en Pro Juventute, dat weinig bevre digend verliep. Wel maakte de genoemde sectie zich verdienstelijk on het gebied der kinderuitzending. Elf "kinderen werden in club- en buurthuisverband een week met vacantie naar Beekbergen uitgezonden. Het aantal leden van de sectie gezinsverzorging lien van 366 tot 361 terug en dat Wordt pijnlijk genoemd, omdat het ledental met zijn contributies de basis vormt, waarop het sectiebestuur werken kan. Gedurende 1954 zijn er twee gediplomeerde ge?,ins- verzorgsters in dienst van de sectie ge weest en twee leerlingen voltooiden hun onleiding en traden in dienst. In verhou ding tot het ledental is vier gezinsverzorg sters reeds te veel, zodat men op een spoedige aanwas van het aantal contri buerende leden hoont. Tn 45 gevallen werd gezinsverzorging geboden, waarvan twee op medische aanwiizing. In elf gezinnen werd gezinshulp verleend, e<m arbeid, wel ke de overheid van het be<nn van dit jaar af gelukkig is gaan subsidiëren met 40 van de salarissen en sociale lasten. Het bureau voor levens- en gezinsmoei- liikheden. dat sinds begin Februari in de t T r j.. u uu w i j Vnn nnrtctmnt se: io rroVuUcoet „11^ „Norddeutscher Lloyd hebben besloten, de i gehuisvest en elke sche en van hun gëmeenschaopeliike dienst Woensdagavond van acht tot negen spreek- naar de Westkust van Noord Amerika voort aan Amsterdam te doen aanloDen. De eerste BINNENLAND In Willemstad op Curasao is het Italiaanse schip „Acheo" binnengelopen met aan boord twee piloten, die men in volle zee heeft weten te redden. Hun tweepersoons vliegtuig was in zee gestort nadat de brand stof was opgeraakt. Beide mannen hadden zich 20 uur aan de vleugel van het toestel weten vast te klemmen. Het gemeentebestuur van Delft zal in de Wippolder een rolschaatsbaan aanleg gen. Het terrein wordt afgegraven, gewalst en van een asfaltlaag voorzien. Men wil ook in andere delen van de stad de jeugd een rolschaatsbaan geven. Ongeveer 2000 rijksambtenaren, leden van het ambtenarencentrum, zijn Maandag in Den Haag bijeen gekomen, ter bespreking van: „de mislukking van het salarisover- leg". De grieven waren dezelfde als die welke Zaterdagmiddag j.l. werden geuit op de vergadering van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren. In overleg met de ARKA, het NCV en de CHRA zal men nu stappen ondernemen, de problemen van het ambte narencorps aan de Tweede Kamer voor te leggen. In Roosendaal is op 75-jarige leeftijd overleden de architect F. B. Sturm, ontwer per van fabrieksgebouwen, ziekenhuizen en kloosters, scholen en woningcomplexen in West-Brabant. De Rotterdamse rechtbank heeft de eerste stationsambtenaar M. S. van H. uit Gouda conform de eis tot een boete van f40 of twintig dagen hechtenis veroordeeld. Hij had op het station Waddinxveen de wissel van een spoor, waarop een sneltrein nader de, omgelegd op een spoor dat bezet was door een goederentrein. Het kwam gelukkig niet tot een-aanrijding. De heer W. F. Wijthoff heeft ontslag gevraagd uit zijn functie van secretaris der gemeente 's Gravenhage, daar hij de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De Martinikerk te Bolsward, die door Rijks-monumentenzorg is gerestaureerd, is weer door de Hervormde Gemeente in ge bruik genomen. De restauratie heeft de voorbereidingen meegeteld zeventien jaar in beslag genomen. De Martinikerk werd voltooid in 1446. De afdeling KerkradeBleijerheide van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft naar aanleiding van de schoolstrijd in Bel gië bij de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland gepro testeerd tegen het voorgenomen bezoek van de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Spaak, aan Valken) urg. De heer Spaak heeft toegezegd te zullen deelnemen aan het nationaal bevrijdingscongres dat van 19 tot 21 Mei in Valkenburg zal worden gehouden. Een bedrag van f 50.000 heeft de Apel- doornse gemeenteraad beschikbaar gesteld voor een feestelijke verlichting van de stad in het komende vacantieseizoen. Binnenkort zal in Apeldoorn worden begonnen met de bouw van 42 woningen voor minder draagkrachtigen. Voor dit doel heeft de gemeenteraad een bedrag van ruim vijf ton beschikbaar gesteld- De bedoeling is in deze woningen mensen onder te bren gen, die hun onbewoonbaar verklaarde krot woningen moeten verlaten. De bewoners zullen in het eerste jaar een tegemoetkoming in de huur ontvangen van f 150. welke jaar lijks met 20 pet. wordt verminderd. Tijdens de oorlogshandelingen in 1944 is het hotel ..Britannia*' te Vlissingen geheel verwoest. Door Marshall-hulp is.het gelukt een financieringsbasis tev vinden voor her bouw Het op de vroegere plaats herrezen hotel in Zaterdag heropend. Op 30 April zal „Miniatuur Walcheren" weer worden geopend. Dit miniatuur eiland, dat aangelegd is op het Molenwater te Mid delburg, heeft een oppervlakte van 7000 vler kante meter. Het on\va,t de belangrijkste ge bouwen van Walcheren op l/20ste van de ware grootte'. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de zomerzegels 1955 zullen bij de postzegelhandel eerste-dag-omslagen ver krijgbaar zijn tegen de prijs van f 0,15 per omslag. De op 24 April a.s. aan het loket van een postinrighting afgégeven eerste-dag- omslagen, uitsluitend gefrankeerd met een of meer zomerzegels 1955, zullen worden voorzien van een bijzonder stempel. Het sportvliegveld Hilversum heeft bij ministeriële beschikking douanerecht ver kregen. Dit betekent, dat in het vervolg sportvliegers van het Hilversumse sport vliegveld regelrecht naar het buitenland kunnen vliegen en omgekeerd. Als eerste maakte de voorzitter van de Goois-Stichtse Aeroclub, de heer K. de Geus van den Heu vel, van deze gelegenheid gebruik. Nadat de douaneformaliteiten waren verricht is hij met bestemming Engeland vertrokken. De „Hamburg-Amerika Linie" en de uuur houdt, verschafte consult en desge vraagd hulp aan 12 mannen en 19 vrou wen, onder wie 5 echtparen. De moeilijk heden waren volgens de ruhrirering van het bureau: huweliiksmoeii;'Vheden 12. levensmoeilijkheden 4. moei,:;vheden bij verloving 3, financiële moe''iikheden 1. arbeidsbemiddeling 1, moeilijkheden met kinderen 2. De huis aan huis en straat-collecte, die van 4 tot en met 9 April te Haarlem wordt gehouden, komt ten bate van het werk van de vereniging „Het Zonnehuis". Deze vereniging beoogt christelijke ver pleging van lijders aan een chronische of langdurige ziekte. De zorg voor langdurig zieken is tot nu toe geen overheidszorg in die zin, dat de overheid het tot haar taak rekent daar voor verpleeginrichtingen te stichten. Dit werk is aan het particulier initiatief over gelaten, zij het dat de overheid met grote waardering en belangstelling volgt, wat op dit gebied wordt verricht. De verleende toestemming tot het houden van deze col lecte is daarvan mede het bewijs. Het aantal chronische lijders in ons land bedraagt volgens gegevens, waarover de Volksgezondheid beschikt ongeveer 20.000. Duizenden van hen verkeren in zeer ongunstige omstandigheden of wor den verpleegd op ontoelaatbare wijze. De vereniging „Het Zonnehuis" wil deze patiënten niet alleen een goede verple ging verschaffen, maar hen tevens plaat sen in een omgeving, die hen opheft uit een sfeer, die zo gemakkelijk leidt tot een algehele depressie. Er zijn reeds drie van zulke tehuizen, namelijk „Het Zonnehuis-Beekbergen", het oudste en grootste tehuis der vereni ging, „Het Zonnehuis-Zuid-Holland" te Schiedam en „Het Zonnehuis-Doorn". In totaal kunnen hierin ruim 220 patiënten worden verpleegd. Het is duidelijk dat dit aantal bij lange na niet voldoende is om in de grote behoefte te voorzien. Het ide aal der vereniging: in elke provincie min stens één „Zonnehuis", is stellig niet te hoog gegrepen. Maar voor de verwerke lijking daarvan is heel veel geld nodig. Als ieder, aan wie straks de gelegenheid tot het ieveren van een bijdrage wordt geboden zich dit bewust zijn, en bovendien met dankbaarheid het feit der eigen ge zondheid gedenkt, behoeft aan een goede opbrengst van deze collecte niet te wor den getwijfeld. geven bij H. J. Lokman, Zijlstraat 96 A, telefoon 12199 of H. F. Wijs, Rijksstraatweg 318, telefoon overdag 10208, afvaart van Amsterdam zal het m.s. „Bie- berstein" omstreeks 25 April ondernemen naar Los Angeles, San Francisco, Portland, Vancouver en Seattle. De tweeiaarlijkse prijs van het „De Snoo—van 't Hoogerhuys-fonds" voor het beste wetenschappelijk werk op het gebied van de verloskunde, de erfelijkheid of de endocrinologie in verband, met de voort planting is toegekend aan dr. G. J. Klooster man, directeur van de vroedvrouwenschool te Amsterdam. Dr. Kloosterman heeft in Utrecht gestudeerd ert was oud-assistent van prof. De Snoo. De Nederlandse marine-attaché te Londen kanitein ter zee P. A. Mulock van der Vlies Bik. heeft zijn functie overgedra gen aan kapitein ter zee C. W. T. baron van Boetzelaer. Kapitein ter zee Mulock heeft deze functie vervuld sedert 1 October 1919. HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. J. P. Boeke, die Zaterdag zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren, ver zoekt ons mee te delen, dat hij het feit geheel in eigen kring zal vieren en dat hij op me disch advies geen bezoeken kan ontvangen. Een zeventisuarige vrouw is Maandag ingesloten, aangezien zij een portemonnaie met vijftig gulden, die zij in een cafetaria in de Grote Houtstraat had gevonden, bij zich had gestoken en een gedeelte van het geld (twaalf gulden) voor eigen gebruik had besteed. Wegens de verandering van het wegdek op het Prinsen Bolwerk en het leggen van rioleringen is het thans noodzakelijk een gedeelte van het Kennemerplein bij de Janswegviaduct af te sluiten. Dat brengt nalurlijk vele bezwaren met zich voor het verkeer naar en van Haarlem-Noord. Maandag is een proef genomen met het verkeer van de stad te leiden ]~"gs het Stationsplein. Er ontstonden vele rrióeiliik- heden. speciaal tijdens de spitsuren. In die Deriode heerst er ook een extra drukte door de af en aanrijdende autobussen. Vanmiddag zal de verkeerspolitie een andere proef nemen. Het verkeer zowel naar als van het centrum zal gewoon onder het viaduct worden geleid. Dat zal echter betekenen, dat het verkeer niet gelijktijdig voortgang zal kunnen vinden. Er kan dan slechts in één richting worden gereden. Een oponthoud is dan ook niet uitgesloten. Nagegaan zal worden of het verkeer in de komnde veertien dagen - verwacht wordt, dat de werkzaamheden twee weken in beslag zullen nemen - via een omlegging langs het Stationsplein of met vertraging onder de Janswegviaduct geleid zal wor den.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7