Daling bouwactiviteit en omzet industrie Trek naar Velsen houdt aan Agenda voor Haarlem Zie Boven: Salariëring overheidspersoneel toegelicht voor de ABVA Lijdensmeditatie Hoe komt een vuurbol aan zijn licht? Weinig opwekkende cijfers over Haarlems ontwikkeling Druk bezochte bijeenkomst van Haarlemse afdeling in Kroonzaal Jong gewas in de tuin der schilderkunst Passie-vesper in de Lutherse kerk Waarschuwing Togido begon met twee overwinningen aan de redactie DINSDAG 5 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Dalende omzetten Stijging, maar niet genoeg V erkeer Scheepvaart Haarlemse gemeentediensten op Goede Vrijdag en Zaterdag Paaswandeling ANWB bij Noordwijk aan Zee Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Promotiecompetitie Op 1 Januari van dit jaar telde Haarlem 166.154 inwoners tegen 166.113 op 1 Octo ber 1954. De bevolking stijgt dus nog steeds. De toeneming bedroeg in het vierde kwartaal 1954 echter slechts 41 personen als gevolg van een natuurlijke aanwas van 379 personen en een vertrekoverschot van 338 personen. Een belangrijke oorzaak van het vertrekoverschot in het vierde kwartaal was het vertrek van Haarlemmers naar het IJmondgebied. Naar Velsen, Beverwijk en Heems kerk vertrokken 240 personen, terwijl zich uit deze gemeenten slechts 71 personen in Haarlem vestigden. De verklaring voor dit verschijnsel moet uiteraard worden ge zocht in de snelle ontwikkeling van de industrie in dit gebied en in de daaraan aan gepaste woningbouw. Dat deze trek naar Velsen een reeds jarenlang aan de gang zijnde beweging is, blijkt uit het hieronder gegeven overzicht van de vestiging uit en het vertrek naar Velsen. misch Instituut zou de woningnood opge heven zijn, indien dit cijfer gedaald was tot 367. De totale omzetten van de Haarlemse industrie vertonen in het derde kwartaal 1954 een daling vergeleken met het over eenkomstige kwartaal 1953 van 1.312.000 gulden. De tabel leert ons, dat deze daling moet worden toegeschreven aan een daling van de omzet van de Haarlemse metaalin dustrie met 4.680.000 gulden, die de stij ging van de omzet in de andere branches overcompenseerde. Deze daling van de omzet in de metaalindustrie moet zich hebben afgespeeld in de exportsector van deze branche. Deze geeft ten opzichte van het derde kwartaal 1953 een daling te zien van 4.942.000 gulden. De binnen- landse afzet der Haarlemse metaalindu- strie moet dus met 4.942,000 4.680.000 262.000 gulden zijn gestegen ten opzichte van het 3e kwartaal 1953. De personeelsbezetting van de industrie vertoonde zowel in het derde als in het vierde kwartaal van 1954 een daling ten opzichte van de overeenkomstige kwarta len van 1953. Jaar Vestiging uit Vertrek naar Vertrek Velsen Velsen overschot 1949 184 517 333 1950 218 439 221 1951 195 448 253 1952 200 392 192 1953 246 570 324 1954 196 449 253 Totaal 1.239 2.815 1.576 Met betrekking tot het vertrek naar Be verwijk en Heemskerk beschikt het Ne derlands Economisch Instituut niet over een dergelijke reeks. Wel is bekend dat, vooral in de laatste maanden van 1954 het vertrek naar Beverwijk aanzienlijk is toe genomen. Periode Vestiging uit Vertrek naar Vertrek- Beverwijk Beverwijk overschot 1954 le kwartaal 27 22 5 2e 12 22 10 3e 22 52 30 4e 21 116 95 Totaal 1954 82 212 130 De migratie met Heemskerk is niet be langrijk geweest. Vestiging uit Heemskerk in 1954 9 personen, vertrek naar Heems kerk 13. In het vierde kwartaal van 1954 werden 251 woningen voltooid, waardoor het tota le aantal in 1954 voltooide woningen steeg tot 733. Dit jaartotaal ligt hoger dan in enig na-oorlogs jaar werd bereikt. Aantal voltooide nieuwe woningen se dert 1945: Jaren Voltooide Jaren Voltooide 1945 woningen woningen 1950 501 1946 1951 504 1947 6 1952 438 1948 276 1953 516 1949 282 1954 733 Het aantal werklozen was op 31 Januari aanmerkelijk lager (1054) dan op hetzelf de tijdstip een jaar tevoren (1647). De hoogconjunctuur duurt nog steeds voort. Het aantal verkeersongevallen met ten minste lichamelijk letsel blijkt in de eer ste drie kwartalen van 1954 gelijk te zijn aan dat in de eerste drie kwartalen van 1953. Op grond van het feit, dat het ver loop in de eerste drie kwartalen over het algemeen het verloop in het gehele jaar weerspiegelt, mag worden verwacht, dat het aantal verkeersongevallen met licha melijk letsel in 1954 zich op hetzelfde ni veau zal bevinden als in 1953. Het offi ciële cijfer over het vierde kwartaal is nog niet bekend. Het aantal op het Spaarne geregistreer de vrachtschepen (doorvaren en laden en lossen tezamen) vertoonde in de achter ons liggende jaren het volgende verloop. 1950 17.310 vrachtschepen; 1951 17.790 vrachtschepen; 1952 18.976 vrachtschepen; 1953 19.342 vrachtschepen; 1954 16.975 vrachtschepen. Dit beeld, een regelmatige stijging en daarna een plotselinge belangrijke daling, behoeft enige toelichting, omdat deze cij fers zonder meer tot onjuiste conclusies aanleiding zouden kunnen geven. Het jaar 1953 was een topjaar als gevolg van de aanvoer van zand ten behoeve van de aanleg van de Schipholweg door de Am sterdamse Ballastmaatschappij. Het ge reedkomen van deze weg in 1954 heeft er uiteraard toe geleid dat deze extra-aan voer (1.215 schepen in 1953) wegviel. Een tweede oorzaak van de daling in 1954 was de vorstperiode in Februari van dat jaar. Terwijl er normaal elk jaar in Februari 800 a 900 doorvarende schepen worden geregistreerd waren het er in Fe bruari '54 slechts 69. Voor schepen die ko men laden of lossen geldt hetzelfde: nor maar 350 a 400; in 1954 slechts 73. Ondanks deze verheugende stijging is echter het vooroorlogse niveau niet be reikt. In de jaren 1930 t.m. 1939 werden in Haarlem nl. gemiddeld 975 nieuwe wo ningen voltooid. Het hoogste aantal in dit idvak leverde 1931 met 1550 nieuwe wo ningen; het laagste aantal 1937 met 525 nieuwe woningen. Het aantal in aanbouw zijnde woningen daalde aanmerkelijk: van 1074 op 1 Octo ber tot 876 op 1 Januari. Er werd nl. slechts met de bouw van 53 woningen een begin gemaakt, waarvan 52 dn opdracht van particulieren en 1 in opdracht van de gemeente. In het gehele tweede halfjaar van 1954 werd aan geen enkele woning van woningbouwverenigingen begonnen. De zeer hoge aanbestedingssommen spelen hierbij uiteraard een belangrijke rol. Het aantal inwoners per 100 woningen daalt nog steeds. In 1950 was dit cijfer nog 422; op 1 Januari jl. was het reeds gedaald tot 404. Zowel de woningbouw als de ver- trekoverschotten werken aan deze daling mee. Er zal echter nog een belangrijke verdere daling noodzakelijk zijn om de woningnood op te heffen. Volgens de be rekeningen van het Nederlands Econo- ADVERTENTIE OM DG KRGriTGM Te ZOGK6M IN' FRAMKEfi'9 PAASBROOD. PAT ZIET LETTER LIJK ZWART VAN DE KRENTEN ROZIJNEN SN SUCADE &ESTEL ZOO/? DÜ/iDERDA G' DINSDAG 5 APRIL Grote Kerk: Lijdensmeditatie, dr. G. C. van Niftrik, 8 uur. Minerva-theater: ,,De dag des Heren", Bijzonder Kerkewerk Herv. Gem. Heemstede, 7.30 en 9.30 uur. Ned. Herv. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 1054: Con tactavond Antivivisectie-Stichting, 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels-vallei", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Genevieve", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 April Concertgebouw: Matthaus Passion van Bach, Chr. Oratoriumvereniging, 7.30 uur. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht: Inter kerkelijke Paaswijdingssamenkomst, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 8 uur. Grote Kerk: Lijdensmedita tie, ds. R. H. Oldeman, 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacantie", 14 jaar, 2.30 uur; „Duivels- vallei", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Griin ist die Heide", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „The next voir you hear14 jaar, 8.15 uur. „Wij hebben een zaal gehuurd, die twee maal zo groot is als de zaal, welke gewoon lijk voor het houden van afdelingsvergaderingen gebruikt wordt, maar gebleken is, dat wij ons vergist hebben". Dit merkte de heer W. Hazevoet Maandagavond in zijn openingswoord op tijdens een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) in de Kroonzaal van restauarant Brinkmann. De belangstelling was bijzonder groot en de zijzaal moest ook gebruikt worden om leden een plaats te geven. Op deze bijeenkomst heeft de penningmeester van het hoofdbestuur, de heer G. Venema, een overzicht gegeven van de onderhandelingen in het rijksoverleg over de salariëring van het overheidspersoneel en in aansluiting daarop zijn visie gegeven over de gebeurtenissen in de afgelopen dagen in Am sterdam, waarbij hij opmerkte, dat het mandement en de verbreking van de samen werking in de vakbeweging voor de communisten belangrijke steunpilaren zijn geweest om samen te werken met de confessionele vakbonden. In zijn inleiding zeide de heer Venema, dat indien hij een titel moest geven aan ziin lezing van deze avond, hij kan kiezen „Als liefde in haat verkeert...", of beter „Als vermeende liefde in haat verandert". Daarbij herinnerde hij aan het mandement en spreker was van mening, dat steeds dui delijker blijkt, dat het gericht is tegen de volgelingen in de vakbeweging. Toen op 17 Juli j.l. de samenwerking verbroken werd moest men tot de conclusie komen, dat het fundament broos was. Uitvoerig ging de heer Venema in op de besprekingen in het rijksoverleg voor ar beidszaken inzake de salariëring van het rijkspersoneel en hij bracht in herinnering, dat de regering in October 1954 besloot de salarissen van alle werknemers met 6 per cent tc verhogen op grond van de stijging van de welvaart. Zij wilde toen ook over gaan om het restant dénivellering uit de weg te ruimen. Op 1 Maart 1951 waren de salarissen met 5 verhoogd met een ma ximum van f 200. Ambtenaren, die meer dan f 4000 verdienden, ontvingen dus in verhouding met hen, die f 4000 of minder verdienden, een kleinere verhoging. De re gering wenste de „knik" weg te nemen en bracht voorstellen in het rijksoverleg. De vertegenwoordigende centrales vroegen bij die gelegenheid aandacht te besteden aan de laagst bezoldigde ambtenaren. Wat moest daarbij de houding van de ABVA zijn? De heer Venema deelde mee, dat de congressen 1952 en 1954 zich uitge sproken hebben om de lonen van de ge schoolden te verhogen. Als democratische instelling moest het hoofdbestuur van de ABVA rekening houden met de besluiten. De geleide loonpolitiek moest gehandhaafd worden, anders kan een chaotische toestand in ons land ontstaan, zoals we die ook voor de oorlog gekend hebben. „Te werken vol gens de geleide politiek is een principe van solidariteit voor de medemensen", aldus spreker. Hij voegde er aan toe, dat in bla den van werkgevers wel eens tot uiting is gekomen, dat men van de geleide loonpoli tiek af wil en dat het CNV en de KAB, die het aanvankelijk niet gek zouden vinden de politiek los te laten, er op terug zijn gekomen, omdat zij er zich van bewust werden, dat het ellende in Nederland te weeg zou brengen. Beantwoordend de vraag wat het gevolg zal zijn, als de geleide politiek losgelaten wordt, zeide de heer Venema, dat de ex portpositie op de buitenlandse markt ver slechterd zal worden. Dat blijkt al op de gebieden van de textiel en de landbouw, waarbij respectievelijk grote concurrentie gevreesd wordt van Japan en Italië. Het is gemakkelijk te zeggen: „het interesseert mij niets". Dat noemde spreker onverant woordelijk en zij, die deze mening delen be horen in de ABVA niet thuis. In October j.l. wilde de Christelijke orga nisatie de salarissen van het laagst bezol digde personeel met 15 verhogen, de R.K. met 18 en het ambtenarencentrum met 11 Natuurlijk heeft, aldus spreker, de regering de voorstellen als onaanvaard baar van de hand gewezen. Dat was te be grijpen, omdat zij een geleide loonpolitiek voorstaat. Een verwildering is daarna ge volgd, zeide de heer Venema. De remmen waren losgeslagen en de organisaties boden tegen elkaar op. De ARKA heeft een vijf jarenplan opgesteld en beloofde de leden gouden bergen; het gevolg was, dat velen zich als lid hebben opgegeven. Er is echter niets van terecht gekomen, omdat er een on verantwoord spel is gespeeld. Na een overzicht te hebben gegeven van de besprekingen in het rijksoverleg kwam de heer Venema tot de conclusie, dat ande re vakbonden de leden met lege handen naar huis hebben gesturd. De ABVA heeft de voorstellen van de regering in het vlak van de geleide loonpolitiek durven verdedi gen voor de leden. „Wij hebben onze bezin ning, ons geduld en ons gezicht niet verlo ren. Andere centrales van ambtenaren moe ten thans de weg terug en die zal heel moeilijk zijn, aldus spreker. Gebeurtenissen in Amsterdam De heer Venema vervolgde, dat als men de stakingen van de afgelopen dagen onder de loupe neemt men moet kijken naar het geen zich in de laatste maanden in de vak beweging ten aanzien van de salariëring enzovoort heeft afgespeeld. Dat de confes sionele bonden zich achter de CPN hebben geschaard is onverklaarbaar; de Katholie ken en Christelijken hebben plaats genomen ii> het zijspan van de motor, waarop de CPN zat. Er is beweerd, dat de steunnormen hoger waren dan de lonen van de laagst bezoldig den bij de tram. De R.K. wethouder van Amsterdam de heer Strinetz heeft de vak beweging aangeboden de boeken van Socia le Zaken te bestuderen. „Een granieten blok tracht men te vormen tegen de gehate socialistische beweging. De CPN en de con fessionele bonden hebben elkaar gevonden. Dat zulk een situatie geboren is is onbe grijpelijk", aldus de heer Venema. Van de gelegenheid tot stellen van vra gen werd een ruim gebruik gemaakt, waar na de heer Venema nog gelegenheid kreeg op een aantal punten in te gaan. ADVERTENTIE GROTE KERK - GROTE MARKT HEDENAVOND 8 uur: Spreker: Prof. Dr. G. C. v. NIFTRIK WOENSDAGAVOND 8 uur: Spreker: Ds. R. H. OLDEMAN Organist KLAAS BOLT. De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen op Goede Vrijdag, 8 Apidl 1955, na des midags 12 uur en op Zaterdag 9 April, de gehele dag gesloten zijn. Op 8 April zijn echter geopend: het Frans Halsmuseum en de tentoonstelling van werken van Jan Poortenaar in 'het museum „Het Huis van Looy". Op 9 April zijn geopend: het bureau van de burgerlijke stand van 910 uur, doch uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden; het Frans Halsmuseum, de tentoonstelling van werken van Jan Poor tenaar in het museum „Het Huis van Looy", het gemeentelijk laboratorium voor pathologische bacteriologie, het kantoor van de Incasso-, Storting- en Ophaaldienst van 911 uur, uitsluitend voor het verko pen van muntmeterpenningen, het kantoor van de dienst van de begraafplaatsen van 1011 uur uitsluitend de afdeling be graafplaatsen en het kantoor van het ha- ven- en marktwezen. Het huisvuil wordt Vrijdagmiddag en Zaterdag niet opgehaald. Het vaststellen of een kind aanleg heeft om te tekenen en het dit goed zal kunnen leren is voor menige opvoeder een moei lijke zaak. Als een belangrijke aanwijzing geldt daarbij het plezier en het doorzet tingsvermogen om te tekenen van het kind zelf: het niet alleen plichtmatig doen van hetgeen op lagere of middelbare school in het tekenvak gevraagd wordt, maar ook het ondernemen van pogingen daarbuiten. In deze sector der zelfstudie wordt door een groepje jeugdige kunstbeoefenaars al sinds enige jaren gewerkt. Dat heeft zich, zonder rechtstreekse leiding, in alle stilte ontwikkeld en nu is er in het minuscule atelier in de Haarlemse Lakenkoperstraat zowaar een eerste lustrumtentoonstelling ingericht, waar tekeningen van de acht tienjarige Maartje Melchior, van Mops Bohlmeyer en een aantal andere jeugdige executanten te zien zijn. Maartje Melchior (die het tekenen thuis wel gewend is als dochter van de bekende Haarlemse medicus-kunstenaar dr. A. Mel chior) is de stuwende kracht van dit groepje. Er wordt in het aardige gebouwtje achter het doktershuis op vaste tijden ge werkt. Er komt een model nu eens een oude man, dan weer een balletdanseresje en daar wordt met veel animo naar ge tekend. Men ziet op de „expositie" ook briefkaarten en geïllustreerde brieven, uit het buitenland naar huis gestuurd, waarbij de jonge reizigster even vaardig met wa terverf als met de pen haar ervaringen weergeeft. Er is hier bepaald wel aanleg aanwezig en als men vraagt, waarom daarvan nu een tentoonstelling gehouden moet wor den, dan lijkt het me helemaal gerecht vaardigd met de overdenking dat hier door jonge scholieren al vijf jaar lang iets vol gehouden is, dat in het begin misschien als een voorbijgaande gril beschouwd werd. En bij zo'n lustrum behoort een goede wens om voort te zetten en vooral om smaak en plezier te houden in dat onder ling tekenen en prettig samenzijn. Die brengen wij dan van harte over. OTTO B. DE KAT Op 8, 9, 10 en 11 April houdt de A.N.W.B. wederom zijn traditionele Paaswandeling. Het uitgangspunt is ditmaal Noordwijk aan Zee. De tocht, waaraan ANWB-leden, zowel als niet leden kunnen deelnemen, voert voor het grootste deel door de duinen. De „Boswachterij Noordwijk" met de den nenbossen is opgenomen in de route, waar van het laatste gedeelte langs het strand gewandeld wordt. De ANWB heeft twee naast elkaar gelegen vertrekposten ingericht, n.l. de café-rastaurants „Van Schie" en „De Landbouw", beide aan de Kon. Wilhelmina- boulevard. Zoals gewoonlijk hebben de v/andelaars de keuze uit tv/ee routes, een lange van ruim 16 km. en een kortere van circa 11 km. spe ciaal ook bedoeld voor hen, die met jonge kinderen wandelen. HAARLEM, 4 April 1955 ONDERTROUWD: 4 Aoril, K. Potbarst en E. N. Ris. GEHUWD: 4 April, A. J. Schaaf en T. B. Driesens. BEVALLEN van een zoon: 2 April, J. Cornetvan Velzen; M. DatemaHoogka mer; 3 April, F. M. de BoerStottelaar; K. van Buggenum—Hartmann; H. C. Dijkstra Philippo; 4 April, J. GruijtersDeen. BEVALLEN van een dochter: 2 April, J. de BoerBos; T. van EkerisDijkstra; 3 April, C. W. SchaperPel; C. J. van der PlasReis; M. HofstéKinders; E. M. L. F. MounierFrentrup; H. HemmelderAlfe- rink; M. van Heldenden Dekker; W. Noort Langereis; A. A. TegelSchuring; H. A. M. GarthoffMientjes; 4 April, H. van Mou- rikvan Berkel. OVERLEDEN: 1 April, M. C. M. Bode, 1 d„ Cruquiusstraat; 2 April, S. Bot, 77 j„ Wester houtstraat; M. V. KeersemakerBusquet, 83 j.. Prinsen Bolwerk; E. van MierloGeijer, 53 j., IJsselstraat: 3 April, A. P. Ransijn Snellens, 81 j., Westerhoutpark: A. M. Does- wijk, 83 j., Kamperlaan; W. FaberDrijsten. 73 j., Westerhoutpark; A. K. Lotz, 79 j.. Be- soekistraat; N. KrauseRietveld, 43 j., Mid denweg. De vuurbol die op 17 Januari in de buurt van Waterloo zijn einde vond, had gedurende de tien seconden van zijn zicht baarheid Nederlanders, Belgen en Fransen in op schudding gebracht. Van Winschoten tot in Noord- Frankrijk toe schreven de kranten erover. „Le Nouveau Nord", een blad uit Duinkerken, wtjaae onder een knetterende kop grote aandacht aan het feit 'dat een deur waarder van de Assem- blée Nationale (woon achtig te Chantilly, niet ver van Parijs dus!) van zijn huis uit „het geheim zinnig toestel van de 17e Januari had kunnen zien. Want dat het een toestel was, stond voor deze waarnemer vast. Enfin Geheimzinnig of niet van buitenaardse her komst was deze vuurbol wel degelijk. De heer J. van Diggelen te Weesp, wiskundige en lid van de Werkgroep Meteoren van de Utrechtse Ster renwacht, heeft berekend dat deze vuurbol geen gewone meteoor is ge weest. Geen stukje „na- vuil" van een komeet dus, maar een brokje planetoïde. In feite heeft zich dus op 17 Januari 1955 een botsing voorgedaan tus sen twee leden van ons zonnestelsel. De ene was de planeet Aarde, de an dere een SO cm. groot fragment van de planeet die in een ver verleden tiLSsen Mars en Jupiter zich heeft bewogen en die door onbekende oor zaak uite eng esprong en is in duizenden stukken. Door het nietige formaat van het hier besproken brokstuk heeft de botsing voor onze aarde geen schade opgeleverd. Tot een echte botsing komt het trouwens niet eens: onze dampkring is een zo goed pantser, dat „de vijand" erin verdampt! Maar hij heeft de theo retici onder de waarne mers met een puzzle la ten zitten. De op te los sen vraag is deze: hoe komt een vuurbol aan zijn licht? Zodra zo'n kosmische kei onze dampkring is binnenge drongen, brengt hij de hem omringende lucht tot lichten. Er ontstaat dus een bolvormige licht gevende wölk die hem blijft omringen totdat hij is opgebrand; zij snelt met hem mee met die vaart van (in dit geval) 23 kilometer per seconde. Men heeft aan de hand der gedane waarnemin gen berekend dat die lichtwolk een middellijn van wel enige honderden meters heeft, hoewel sommigen dat betwisten. (Er bestaat geen foto van deze vuurbol en on ze technische tijd heeft genoeg sceptici voortge bracht die alleen maar in foto's geloven en niet in verklariygen van blo- te-oog-waarnemers). Hoe het ook zij, ook deze sceptici kunnen geen inzicht verschaffen in het proces dat van een vuurbol een vuurbol maakt. Want de steen zelf zien wij niet; wat wij zien als wij zeggen een vuurbol" is die zich snel verplaatsende wolk. Over welks totstandko ming niemand nog het fijne weet. G. v. W. Het hoofdbestanddeel van de Passie vesper, die gisteravond in de Evangelisch Lutherse Kerk te Haarlem is gehouden, werd gevormd door de voorlezing van het Lijdensverhaal volgens het Evangelie van Mattheus. Deze voorlezing werd onderbro ken door de uitvoering van fragmenten uit de Mattheus Passie van Bach door enige leerlingen van de zangpaedagoog Jaap Stroomenberg, die zelf ook als zanger in het ensemble meewerkte. Artistiek verantwoord was deze uitvoe ring van brokstukken uit Bach's meester werk natuurlijk allerminst. De Mattheus Passie is een eenheid, waaraan niet ge temd kan worden en het ontlenen van fragmenten aan dit muzikale Lijdensdrama voor toepassing in een willekeurige passie liturgie is een bedenkelijke onderneming, ook al wordt er naar gestreefd door voor lezing van het Evangelie de gekozen fragmenten van het werk zoveel mogelijk te completeren. Naar mijn mening had men voor deze vesper een eenvoudige, maar volledige passie moeten kiezen of een andere vorm van liturgie met muziek, waartegen de optredende leerlingen beter opgewassen zouden zijn geweest, dan tegen de zware eisen stellende aria's van Bach. De meeste voldoening hebben de so praan Leny Dasia en de alten Leny Koo ning en Rie Vos kunnen geven. Haar zang bereikte in elk geval een aanvaardbaar niveau. Als ensemble verkregen de leerlin gen met het vertolken van enkele koralen een bevredigend resultaat. Bij de violiste Rie Coene was de obligate partij voor de aria „Erbarme Dich" in goe de handen, al was haar spel wel eens wat al te zakelijk van aard. De organist Bertie J. Beylevelt had met het aanpassen van de orchestrate begeleiding voor het orgel geen dankbare, maar wel een gewichtige taak, die hij vrijwel steeds nauwgezet vervulde. Bij deze vesper heeft op mij echter de c-envoudige voorlezing van het Lijdensver haal door ds. W. Spliethoff de meeste in druk aemaakt. Deze voorlezing bracht de wijding, die tot bezinning stemde. P. ZWAANSWIJK Twee beelden xrit het roerige Saigon tijdens de strijd tussen het nationale leger van Zuid-Vietnam en de strijdkrachten der godsdienstige secten. Foto boven: Vietnamese para's bewaken een benzinepompstation: Foto onder: Een vrouw, die bij de gevechten werd gewond, wordt naar een ziekenhuis vervoerd. Het bestuur van de Haarlemse Invaliden Bond (H.I.B.), aangesloten bij de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond, ver zoekt ons het volgende te willen mede delen: Het bestuur van de Haarlemse Invaliden Bond, secretariaat Sumatrastraat 25, Haar lem en omstreken voor collectanten die voorgeven van de Haarlemse Invaliden Bond te komen. Zij zijn daartoe niet gemachtigd en het bestuur neemt derhalve geen verantwoor delijkheid. (Wij vestigen er in dit verband de aan dacht op, dat de lijsten van bonafide col lecten voorzien zijn van het stempel van de hoofdcommissaris van politie. Red.) Delft. Geslaagd voor het candidaatsexamen civiel-ingenieur: K. J. Bom, Delft, D. C. Boutmy, 's Gravenhage; candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: H. Cool, 's Gra venhage, J. M. de Jonge, Leeuwarden, W. Kolk, Hengelo, Tan Yang Nie, Delft, W. Veldman, Hoogeveen; candidaatsexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur: J. Boeker, Baarn, A. A. Leutcher, Hoogezand; candi daatsexamen mijningenieur: M. R. A. Ecken- hausen, Amsterdam, G. Ockeloen, Utrecht; ingenieursexamen bouwkundig ingenieur: G. Gerritse, Dordrecht, C. J. G. van Gestel, Eindhoven, J. H. Gribbing, Blaricum, mej. M. C. van der Meer, Amsterdam, H. J. M. E. Ramakers, Sittard, A. J. P. Sanders, 's Gra venhage, L. van Schelt, Groningen; inge nieursexamen vliegtuigbouwkundig inge nieur: A. Hidma, 's Gravenhage, P. Spek, Bussum, S. Tieken, Amsterdam. Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschapen: R. M. Klein Nagelvoort, Enschedé. Togido is de promotie-competitie naar de overgangsklasse van de tafeltenniscompeti- tie goed begonnen met twee overwinningen. Hoewel beide uitslagen zesvier waren, lag er toch tussen de beide ontmoetingen een belangrijk verschil. De eerste wedstrijd, n.l. tegen Bempa uit Amsterdam, liep als op rol letjes. V. Abbevé startte met een overwin ning op Roubos, waarna het door een neder laag van v. Eyk tegen Hendriks een—een werd. Daarna echter werden achter elkaar vijf punten gescoord, zodat toen de beslis sing dus al gevallen was. Daarna kwamen de gasten weer aan de beurt, en scoorden de drie resterende pun ten, doordat v. Abbevé en Voogt elk een maal verloren en ook het dubbel, zij het dan ook met uiterst klein verschil, voor de hoofdstedelingen was. Tegen AVGA II was het spelbeeld heel anders. Ook nu weer zorgde Abbevé voor de eerste winst en ging door v. Eyk de voor sprong weer verloren. Daarna echter kon Voogt van Kunst niet winnen en was v. Abbevé tegen Floren niet opgewassen, zodat de stand dus 3—1 voor de gastheren was. Ge lukkig kreeg Togido hierna de smaak weer te pakken en werd het 36. zodat dus op nieuw de zege bereikt was. Het dubbel was hierna voor AVGA. Met nog één wedstrijd te spelen staat Togido er dus wel heel fraai voor en hel moet al heel raar lopen wil de promotie niet doorgaan. De beide resterende beslissingswedstrijden werden de afgelopen week gespeeld. CSV klopte Rapidity 4 in de derde klasse, en in de dames vierde klasse ging de titel naar TOG 2, door winst over Oranje Zwart. (Verkort weergegeven) Duiven. Mag ik u namens vele dieren vrienden vragen, waartoe het dient, dat iedere dag in de Hout op duiven wordt ge schoten? De vele kinderen, die door de Hout naar school gaan, wordt geleerd, van dieren te houden en nu zien zij de duiven voor hun ogen neervallen. Handelt de jager in opdracht van de gemeente? Rich ten de duiven werkelijk grote verwoestin gen aan? S. J. T. Van de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen vernamen wij, dat het hier een opdracht betreft van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waar-van de uitvoering in handen is gelegd van de provinciale voedselcommissaris. Het neerschieten heeft alleen betrekking op houtduiven, die zeer schadelijk zijn voor land- en tuinbouwgewassen. De jager ont vangt van de provinciale voedselcomrms- saris een vergoeding voor ieder neerge schoten exemplaar. Het is wel de bedoeling dat het schieten ver vóór schooltijd beëin digd wordt. Red.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9