BOLERO Agenda voor Haarlem Instructieve liederenavond door alt Alike de Vries BRIL? Kort en bondig Industrie heeft belangstelling voor Haarlemse wielrennerijes Lijdensmeditatie Peters vertelde over loopbaan; Luilak-rit op 28 Mei millioen winst in 1954 0 Corso in bollenstreek „Haarlemse Muggenronde Van Gelder maakte f 12 WOENSDAG 6 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 SHERRY DRY PALE Export van courantenpapier moest beperkt worden Ckcf Huisvestingsbureau Velsen naar Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem In zo'n speciaal luchtdicht verpakte slof (F.S. pack) koopt U Uw Roxy gegarandeerd fabriek-vers. Met de Paasdagen in 't verschiet is zo'n voorraadje Roxy ideaal. Uw gasten zullen Uw goede zorgen weten te waarderen. Nog geen beslissing over andere datum George Robert opent met werken van Bach 14 April: Friese dag op de Keukenhof Velser ponten konden verkeer niet aan De „Haarlemse Muggenronde", de wieler wedstrijd voor jongens, die in de eerste week van Augustus op de Veluwe gehou den zal worden, mag zich in een steeds grotere belangstelling verheugen. Zowel van de jonge deelnemers zelf, die vrijwel allen een half uur te vroeg aanwezig wa ren in het H.J.M.V.-gebouw om te luiste ren naar de wielrenner Gerard Peters, als van de zijde van de Nederlandse industrie, die spontaan de ploegen adopteerde en voorts nog talrijke prijzen beschikbaar stelde. De bijeenkomst werd, net als een echte vergadering, geopend door de initiatief nemer van de ronde, hoofdagent H. Hart man van de Haarlemse politie, met een reeks huishoudelijke mededelingen, die alle door de jongens met oorverdovend gejuich werden ontvangen. Vooral de indeling van de fabrieksploe- gen veroorzaakte een enorm lawaai en de heer Hartman had de grootste moeite er boven uit te schreeuwen. Toch kon hij zich verstaanbaar maken en daarbij bleek, dat de volgende buurten in de ronde vertegen woordigd zullen zijn: Leidsebuurt (Pon- tiac), Indischebuurt (Hille), Transvaal- buurt (Union), Vogelenbuurt (Pontiac), Harmenjansbuurt (Nescafé), Rozenprieel (Ford-schoenen), Amsterdamsebuurt (Haas Azijn), Stationsbuurt (Panorama), Bomen- buurt (Maggi) en een gemengde ploeg (Vesting). Deze ondernemingen stellen voor de jon gens de truien beschikbaar en voorts zor gen zij voor prijzen in de vorm van atlas sen, voetbalschoenen en dergelijke voor de jongens zo begerenswaardige artikelen. Voorts dee'de de heer Hartman de jon gens mede, dat op Dinsdag 12 April des middags om 2 uur de start plaats heeft van een oefen-betrouwbaarheidsrit, waar bij men wil onderzoeken of de jongens in slaat zijn om in een behoorlijk temoo een tocht te maken. Daarbij legde de heer Hartman er echter de nadruk op, dat het sehoolvoetbal voorgaat. Dc deelnemers aan de „Haarlemse Mug genronde", een naam, die bedacht is door de dertienjarige Adam Spoor, zün voorts door de H.S.V. „De Kampioen" uitgenodigd om op 23 April aanwezig te zijn op het cir cuit van Zandvoort, waar dan de renners van de Ronde van Nederland hun eerste étappe zullen eindigen. ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G.OUDPZN CO. HAARLEM WOENSDAG 6 APRIL Concertgebouw: Matthaus Passion van Bach. Chr. Oratoriumvereniging, 7.30 uur. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht: Inter kerkelijke Paaswijdingssamenkomst, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 8 uur. Grote Kerk: Lijdensmedita tie, ds. R. H. Oldeman, 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Roxy: „Duivelsvallei', 18 jaar, Lido: „Grün is die Heide", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The next voice you bear14 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 7 APRIL Concertgebouw: Matthaus Passion van Bach, Chr. Oratoriumvereniging, 7.30 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verden king", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacantia", 14 jaar, 2.30 uur; „Duivelsvallei", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft,, 2, 40.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woes tijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Odyssee", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The next voice you hear 14 jaar, 8.15 uur. Vol belangstelling luisteren en kijken de jongens van de „Haarlemse Muggenronde" naar de wielrenner Gerard Peters, die de diverse onderdelen van zijn Jiets bespreekt en uitlegt, waarvoor al die kabeltjes, dra den en hefboompjes nu eigenlijk wel dienen. Deze uitnodiging werd uiteraard met groot gejuich door de jongens geaccepteerd evenals de mededeling van de heer Hart man, dat er gedurende de eerste drie maanden van dit jaar nog steeds geen en kel strafpunt is gevallen, hoewel enkele deelnemers er gevaarlijk dicht bij geweest zijn. Hij waarschuwde de jongens dan ook om in Juli een goed zomerrapport mee naar huis te brengen, want de ploeg, waar van de leden gemiddeld de beste cijfers kunnen tonen, zal bij de start van de wie lerronde in de groene trui mogen rijden. Luilak-rit Tenslotte deelde de heer Hartman nog mede, dai op de Zaterdag voor Pinksteren voor alle Haarlemse jongens en meisjes een grote oriëntatierit gehouden zal wor den, waaraan iedereen kan deelnemen, be halve de rennertjes van de „Muggenronde". Die hebben namelijk tot taak gekregen om van de start, die des morgens om 4 uur plaats heeft, tot het einde van de rit, de diverse controleposten in Haarlem te be zetten. De heer V. Barten, de technische leider van deze ronde, zelf oud-wielrenner, zette op bijzonder aardige wijze uileen, dat de jongens voordat zij zich eventueel aan de wielersport zouden wijden, er eerst voor moesten zorgen, dat zij de scholen afliepen en een behoorlijk vak leerden. De Haarlemse wielrenner ex-wereld- kampioen Gerard Peters vertelde de jon gens daarna op welke wijze hij het zo ver in de wielersport had gebracht en daarbij ging hij uit van het standpunt, dat al het begin nu eenmaal bijzonder moeilijk is. Ter illustratie somde hij daarbij bijvoorbeeld al zijn eens gebroken lichaamsdelen op. Ook hij drukte de jongens op het hart, dat men in de maatschappij verder komt met werken, dan met sport en vervolgens gaf hij een overzicht van zijn leefwijze tijdens de training. Na nog enkele ervaringen over de Tour de France te hebben gegeven, ging hij over tot de beantwoording van de tientallen vragen, die varieerden van „Wat verdienen wielrenners?" (Antwoord: „Dat is verschillend"), via de vragen naar bijzonderheden over de op het podium tentoongestelde race fiets tot „Hoe word ik een goed wiel renner?" (Antwoord: „Je hebt het of je hebt het niet.") Nadat Gerard Peters, die de gele truien voor de leiders in het algemeen klassement beschikbaar had gesteld, de vragen tot voldoening van de jongens had beantwoord, verklaarde hij voorts onder donderend ge juich, dat hij een beker uitloofde voor de renner, die in de ronde de beste prestatie leverde. Aan het slot van de avond aanvaardden de jongens nog met algemene stemmen het voorstel om per man vijf cent uit „de grote pot" te halen om hun mede-rennertje Kees Smit uit de Leidsebuurt wat fruit te stu ren bij diens terugkeer uit het ziekenhuis. De Franse ambassadeur bij het Neder landse hof, de heer Jean-Paul Garnier is te Parijs in het huwelijk getreden met mevrouw Marie-Thérèse Denis. De Franse ambassa deur en mevrouw Garnier worden in de loop van deze maand in Den Haag verwacht. In haar jaarverslag 1954 zegt de directie dat het eigen vermogen per ultimo 1954 148.759.224 (vorig jaar 136.001.313) en het vreemd vermogen 32.422.574 26.084.465) beliep. Hiertegenover stond een vast kapitaal ad 83.990.455 80.156.607) en een vlottend kapitaal van 97.191.343 81.927.858). Na afschrijvin gen en reservering voor belasting resteert een netto winstsaldo van 12.497.326 (ƒ10.870.242). Voor diverse belangen wordt 6 millioen gereserveerd (ƒ5 millioen), waarna, zoals bekend, een dividend van 12 procent (onveranderd) op de preferente en gewone aandelen wordt voorgesteld. Productie gestegen tot 202.500 ton De fabrieken hebben door de aanhou dend gunstige conjunctuur op volle capa citeit kunnen werken. Hoewel het aantal papiermachines geen uitbreiding onderging, kon de productie worden opgevoerd van 189.500 ton tot 202.500 ton. Het productie verlies ontstaan door brand aan een der machines te Velsen, kon grotendeels wor den opgevangen. In samenwerking met Landsboschbeheer in Suriname zijn plannen ontworpen voor de aanplant van papierhoutleverende naaldbossen. Gehoopt wordt met een proef- aanplant dit jaar te kunnen beginnen. De zeer grote- binnenlandse vraag heeft er toe geleid dat de export enigermate be perkt moest worden. De uitvoer van cou rantenpapier werd, behoudens naar België, zeer beperkt teneinde zoveel mogelijk te kunnen voldoen aan de toenemende be hoefte van de Nederlandse pers. De omzet ten van de afdeling groothandel ontwik kelden zich gunstig. De werkzaamheden aan de gebouwen bestemd voor de nieuwe courantenpapier machine in Velsen vorderen naar wens. Deze machine moet in 1956 in gebruik komen. Het verbruik van courantenpapier daal de van 11.4 millioen kg vóór de oorlog tot 8.2 millioen kg in 1953. In Amerika is het verbruik van papier en carton bijna ver dubbeld. n.l. 94 kg in 1938 tegen 177.8 kg in 1953. Voor courantenpapier waren deze cijfers daar respectievelijk 25 kg en 33.8 kg. De bezetting in het lopende boekjaar is tot dusver gunstig gebleven. Gezien de orderportefeuille verwacht de directie ook in de naaste toekomst op volle capaciteit te kunnen blijven werken. Wegens de stij ging der kosten en de hogere grondstoffen- prijzen moet men met de mogelijkheid rekening houden, dat de winstmarges enigszins zullen inkrimpen. B. en W. van Haarlem hebben met in- arang van 1 Juni benoemd tot ehef-de- bureau hij het Gemeentelijk Huisvestings bureau de heer .Ti L. Aikema. thans chef van het Huisvestingsbureau te Velsen. De heer Aikema is op 7 Juli 1913 te Gro ningen geboren en na van 1934 tot 1936 werkzaam te zijn geweest als assistent- bedrijfsleider van een drukkerij in zijn geboortestad begon hij in December 1936 zijn ambtelijke loopbaan. Hij werd ambte naar in de gemeente Noorddijk (Gr.). In December 1939 vertrok de heer Aikema naar Enkhuizen, waar hij ambtenaar van de secretarie aldaar werd. Enkele maan den later ging hij over naar de distributie dienst te Enkhuizen, eerst als plaatsver vangend en daarna als waarnemend direc teur, waarbij hij tot na de bevrijding werkzaam bleef. In December 1945 werd de heer Aikema benoemd tot assistent-accountant bij de accountantsdienst te Utrecht van het mi nisterie van Economische Zaken en in April 1948 volgde zijn benoeming tot com mies van het Bureau voor Huisvesting der gemeente Velsen. HAARLEM, 5 April 1955 ONDERTROUWD: 5 April, M. Zijlstra en J. Plantinga; C. W. van Sijpveld en A. Dral; O. Veenstra en E. de Wit; A. van Leeuwen en A. M. Aarts. BEVALLEN van een zoon: 1 April, A. Vrolijkvan Wooning; 3 April, J. S. Ver hoogEland; 4 April, A. WijkerVerbeek; J. P. Chung—Bové; I. van der Hoeven Lampe; M. B, LammerseLommerse; N. IlagensWiolhouwer; 5 April, A. M. van Lierop—Meijer; I-I. L. M. Kuipers—Webbers: S, H. H. Mulder—Borst: J. C. IckeVerkerk; J. M. van der Want—Harding; M. G. Vilkes Bruijns. BEVALLEN van een dochter: 4. April, M. C. MarchandUitermark; J. van der Wielen Verdoorn; M. VerslagersThole; 5 April, J. LissenburgSchipper; T. B. Jansen Levendag. OVERLEDEN: 2 April. J. M. E. van Velt- huijsen, 69 j„ Kerkstraat; 3. April, J. Mö- ring, 48 j„ Aagje Dekenstraat; P. A. F. J. Viehoff, 73 j.. Jan Gijzenkade; J. Smit Ellikhuijzen, zich noemende Gerritsen, 74 j„ Meidoornplein. 3 Roxy Rook Redenen: H- Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Vandaag heeft Rijkswaterstaat de overbrugging van de IJmuidense Zuidersluis in vlot tempo voortgezet met het leggen van de „moot" bailey-brug die de voornaamste sluiskotk overspo.nt. Vrijdag kan de hele sluisbreedte overbrugd zijn en daarna begint men onmiddellijk met het leggen van het houten wegdek. Inmiddels is op de midden- sluis het werk zover gevorderd, dat de twee dubbele draaibruggen gelegd kunnen worden: de spilconstruclies zijn gereed gekomen en ook de Noordersluis wordt klaar gemaakt om het autoverkeer te dragen. Foto: de bok Labor II" vaart een stuk baileybrug pp zijn plaats. Dinsdagavond hield de alt Akke de Vries in de zaal van de Muziekschool van „Toonkunst" aan de Nieuwe Gracht te Haarlem een instructieve voordracht over het lied, geïllustreerd met Roel Rip- hagen aan de vleugel met typerende voorbeelden uit diverse stijlperioden. Zo wel in de docerende als in de uitvoerende practijk toonde Akke de Vries zich een intelligente dienares der muzen, die de verworvenheden van haar eigen leergierig heid gul en hartelijk wist mee te delen. Hoe systematisch zij dan ook haar pro gramma samengesteld had: chronologisch van het anonieme volkslied tot „impres- sionnisme" en „expressionnisme" in het lied toch bleef het als geheel een vlotte demonstratie, onderhoudend, boeiend en leerzaam. Met het bekende „Amarilli" van Cac- cini, van omstreeks 1600, begon Akke de Vries haar speurtocht in het rijk van het kunstlied. Laat ik aan haar verklaring nog toevoegen, dat dit lied in Holland reeds in 1643 met vertaalde tekst gedrukt werd als „Amarilli mijn schoone". Naar aanleiding van de liedtekst „Rustlose Liebe" van Goethe toonde mevrouw De Vries een in teressante parallel door een analytische compositie van Zeiter met een synthetische van Schubert te vergelijken. De begelei ding krijgt een zelfstandig karakter, wordt zowaar hoofdzaak, zoals blijkt uit het slot lied van de cyclus „Frauenliebe und Le- ben" en uit „Das ist ein Floten und Gei- gen" van „Dichterliebe" van Schumann. Belangwekkende voorbeelden van con- trapuntische techniek in het lied wees Akke de Vries in liederen van Brahms en I-Iindemith aan. Declamatorische liederen, in de buurt van het muziekdrama, wer den succesrijk gedemonstreerd. Vooral „Het Stokpaardje" uit de „Kinderkamer" van Moussorgski en „Gutmann und Gut- weib" van Plugo Wolf bleken markante voorbeelden in deze strijd en tevens dank bare opgaven voor de zangeres, die het temperament bezit om dit muzikale rea lisme pakkend voor te dragen. Onder de rubriek „Stemmingskunst" werd onder meer het „Mandoline" van Fauré tekst van Verlaine met het lied op hetzelf de gedicht door Debussy vergeleken. „De Pauw" uit de „Histoires naturelles" van Ravel en „De wolf en het lam" van Caplet duidden verder op de zeer persoonlijke eigenschappen van deze componisten, die het lied tot een intiem ironisch drama vermochten te maken. Dank zij de aanduiding van het thema tisch materiaal en de bijzondere karak teristieke détails konden de toehoorders uit de levendige voordracht van de zan geres en de brillante vertolkingen van de pianopartijen door Roel Riphagen een goede kijk krijgen op enkele markante phasen van de liedkunst en een zo rijk mogelijk rendement ontvangen van de prestaties, die in ieder opzicht respect af dwongen. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Vanmorgen heeft het comité, dat in de bloembollenstreek het jaarlijkse corso voor bereidt, vergaderd ter bespreking van de datum waarop binnenkort het bloemencor so gehouden zal worden. Voorlopig blijft de datum Zaterdag 23 April gehandhaafd. Het comité komt Dinsdag aanstaande opnieuw bijeen en zal zich dan nader beraden over de datum. Indien het weer zo gunstig blijft als van daag dan is de kans groot, dat het corso op de vastgestelde datum doorgang kan vinden. Zomer or gelconcert en Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Donderdag 7 April des middags van drie tot vier uur be vat de volgende werken van J. S. Bach: 1. Preludium en Fuga e kl. t.; 2. Christ lag in Totesbanden, a. Koraal, b. Voorspel, c. Fantasie: 3. Fantasie en Fuga c kl. t.; 4. Koraalvoorspelen: a. O Mensch, bewein' dein Sünde gross, b. O Lamm Gottes, unschuldig, c. Herzlich tut mich verlangen nach einen sel'gen End; 5. Preludium en Fuga c. kl. t. Opticiën STIENS GIERSTRAAT 27 Lev. alle Ziekenfondsen „De Keukenhof", de nationale bloemen tentoonstelling in Lissc, heeft enkele jaren geleden besloten de vele buitenlandse en Nederlandse bezoekers kennis te doen ma ken met de prachtige Nederlandse kleder drachten en folklore. Men tracht dit doel te verwezenlijken door het houden van streek- en provinciale dagen. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr, H. P. Linthorst Homan, verklaarde zich gaar ne bereid zijn medewerking aan de Friese dag te verlenen. Door bemiddeling van mevrouw G. Faber-Hornstra, directrice van het Bureau voor Culturele Zaken in Friesland heeft De Keukenhof verder dc medewerking verkregen van de Hindeloo- per Groep in eigen klederdracht, van de Skotsploech Ljouwert in oud-Fries costuum en van de groep Bergum in nieuw-Fries costuum. Onder auspiciën van de koninklij ke vereniging „Het Friesch Paarden-Stam- boek" zal een ringrijderij worden gehouden. Als datum voor de Friese dag is vastge steld Donderdag 14 April. Aan de ringrij derij zullen 10 Friese sjezen deelnemen, wagens, die alleen nog maar op hoogtijda gen voor de dag worden gehaald, bespan nen met Friese paarden en bemand met een paar in Fries costuum. BINNENLAND In de Haagse Houtrusthallen houdt de A.N.W.B. de derde nationale kampeerten- toonstelling van 15 tot en met 18 April. Zij zal door dr. V'. L. Groeneveld Meyer, direc teur-generaal voor Middenstand en Toerisme, worden geopend. De Amsterdamse rechtbank heeft een 49-jarige machinist van de Nederlandse Spoorwegen veroordeeld tot een boete van f 50 omdat hij op 25 September met een 500 meter lange goederentrein bij Duivendrecht eerst door een onveilig voorsein en daarna door een onveilig sein is gereden. De trein kwam op een verkeerd spoor, ramde een stootblok en ontspoorde. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft tegen de 22-jarige varensgezel H. J. S. uit Amersfoort beves tiging gevraagd van de hem door de recht bank in Utrecht wegens schaking van een minderjarig meisje, dat niet met haar familie naar Australië wilde emigreren, opgelegde straf: anderhalf jaar jeugdgevangenis. Kapitein luitenant ter zee J. G. Stege- man is eervol ontheven uit zijn functie van adjudant in gewone dienst van de Koningin. Hij is benoemd tot adjudant in buitengewone dienst. Kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong is benoemd tot adjudant in gewone dienst. HAARLEM EN OMGEVING Wegens de feestdagen vindt de maande lijkse ruilbeurs van de Nedei-landse Vereni ging „De Verzamelaar" niet als gewoonlijk op een Vrijdag 'aats maar op Donderdag 7 April. Ditmaal kan men terecht in café Schmidt, ingang Zocherstraat 2. Niet alleen postzegels, maar ook prentbriefkaarten, siga- renbanadjes. munten lucifersmerken enz. kunnen worden geruild tegen andere of tegen albumolaatms. insignes en dergelijke. Op Zaterdag 9 April zal de heer J. J. v. d. Berg. van Baerlestraat 49, Haarlem, 25 jaar in dienst zijn bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. Bij het Spaarne in Haarlem Noord, in de omgeving van de Slaperdijk, heeft de 75- jzrige heer H. van der Wak uit de Roemer Visscherstraat vanmorgen het voor zover ons bekend eerste kievitsei van 1955 in onze contreien gevonden. Het Tweede Kamerlid de heer H. J. Hofstra zal hedenavond voor de afdeling Bloemendaal van de P. v. d. A. in het Jeugd huis, Donkerelaan spreken over het onder werp: „Belasting en conjunctuurpolitiek". Aan boord van het 250 ton grote sleep- schip „Maria" dat in het Westerkanaal te Amsterdam ligt, is de rechterarm van de schipper C-. Tammes door een motorlier af geknald. ADVERTENTIE GROTE KERK - GROTE MARKT Hedenavond 8 uur Spreker: Ds. R. H. OLDEMAN Organist KLAAS BOLT Hoe nodig het is, dat de overgang over de IJmuidense sluizen met de meeste spoed tot stand komt elders in deze editie wordt bericht, dat er inderdaad vaart ach ter zit bleek vanmorgen weer, toen aan de Zuidkant van de Velsense ponten het verkeer tot voorbij de kruising met de weg naar Amsterdam stond. Zo vroeg in het voorjaar geeft dit alle redenen tot on gerustheid voor Pasen en Pinksteren, om van de eerste vacantiedagen nog maar t« zwijgen. Inmiddels is het de bedoeling de „sluik weg" voor 30 Juli open te stellen. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11