Winston Churchill afgetreden als Brits minister-president Alle stakers weer aan het werk in de hoofdstad Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een afscheid Koningin Elisabeth belast Eden met kabinets formatie Lagerhuis wachtte tevergeefs op „het laatste optreden" Spanning in Londen eindelijk gebroken Staatsleiders brengen Churchill hulde Sir Winston liet om constitutionele redenen wijselijk verstek gaan Dr. Drees huldigt Churchill Het woord is aan Dulles neigt tot gesprek met Russen Felle brand in TV-studio Irene 69e JAARGANG No 229 WOENSDAG 6 APRIL 1955 299e JAARGANG No 76 Paasbestand in Vietnam Veiligheidsraad vergadert vandaag in New York Ondramatisch Eisenhower blijft rekenen op zijn ervaring, wijsheid en moed Vredespoging „Bijzondere plaats in het hart van ons volk" Premier Zahedi van Perzië zou afgetreden zijn Amerikaanse soldaten eventueel naar Formosa Minder zacht Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE TACHTIGJARIGE PREMIER van Groot Brittannië heeft dus zijn afscheid genomen. Met hem gaat een markante persoonlijkheid, een figuur van grote al lure uit de staatkunde heen. Die grote allure heeft Winston Churchill bovenal ge toond in tijden van crisis. Hij heeft onge twijfeld altijd tot de mensen behoord, die hun beste prestaties bereiken als tegen slag ten top stijgt en nijpend gevaar op treedt. Zulke figuren ontmoet men in dit leven, in dergelijke omstandigheden, ook in kleiner kring, op kleiner arbeids veld. Als anderen hun moed en kalmte dreigen te verliezen, stijgen zij juist tot hun grootste hoogte, handelend in rustige vastberadenheid, ontembaar sterk. In tij den van welvaart, van gestadige ontwik keling, ook in tijden die hervorming met scherp vooruitziende blik eisen, zijn zij daarentegen niet op hun best: de felle aan sporing van het gevaar ontbreekt. Ik ge loof dat de oude Engelse opvatting, die Churchill schatte als groot leider in oor logstijd en als vaak weifelend zoeker naar de juiste koers in vredestijd, nooit door de feiten is gelogenstraft. Dat wil niet zeg gen dat hij een oorlogszuchtig man zou zijn geweest. Politieke tegenstanders heb ben hem dat enkele jaren geleden ver weten en het heeft hem bitter gegriefd, zeker niet ten onrechte. Wel is het waar dat het hoogtepunt van zijn carrière be reikt is in de tweede wereldoorlog, vooral in dat jaar 19401941 toen zijn volk, met de rug tegen de muur, alléén het Westen moest verdedigen tegen Hitler's overmacht, die over het Europese vasteland had ge triomfeerd. Zijn koelbloedigheid en on versaagdheid, zijn vindingrijkheid en be zielende persoonlijkheid hebben in dat jaar, en ook nog in de oorlogsjaren die volgden, wonderen verricht. Hij redde een zaak die verloren scheen. Het is zijn aan voering in die tijd geweest, die hem tot een schier legendarische figuur heeft doen groeien en hem een erkenning heeft doen verwerven, zoals aan weinig staatslieden ooit is ten deel gevallen. Hoewel hij bij latere geallieerde onderhandelingen de tweede plaats moest innemen naast de president van de machtige Verenigde Sta ten, Roosevelt, hoewel hij bij de eerste Engelse verkiezingen na de oorlog ver slagen werd en zich zes jaar lang geen groot oppositieleider toonde, hoewel zijn tweede premierschap Europa niet op de weg der staatkundige hervorming bracht, die het onvermijdelijk moet kiezen, ont viel zijn aureool hem niet. Zijn veelzijdige begaafdheid, zijn jong-blijvende persoon lijkheid wekten bij het klimmen van zijn jaren telkens weer bewondering en bijval. De twintigste eeuw bleef geboeid en werd telkens weer verrast door deze zoon der negentiende eeuw, die haar met jongens achtige overmoed en zelfvertrouwen bra veerde in uitdagende parlementaire rede voeringen. Tenslotte is hij een Marlborough, telg uit een oud hertogelijk geslacht, een aristocraat, de laatste grote staatsman ener élite van het verleden. Het heeft hem mo gelijk gemaakt zich boven de mensen en hun geschillen te plaatsen en zijn eigen spel te spelen. Niet altijd was het groot spel, maar steeds het zijne. Het deerde hem daarbij niet begane fouten te erkennen, vaak met zelfspot: niet hautain, wel ongenaakbaar. In het lange verleden is hij vaak minis ter geweest, aan verschillende departe menten, zich daarbij onderscheidend als voortreffelijk administrateur: een quali- teit die in een persoonlijkheid als de zijne wonderlijk en tegenstrijdig lijkt. Tijdens de eerste wereldoorlog, toen hij minister van Marine was, heeft zijn mislukt Galli- poli-beleid hem ten val gebracht en later heeft hij jaren in „de politieke woestijn" verkeerd, bij herhaling falend in zijn pogingen om een parlementszetel te her winnen. In de jaren 19201940 scheen het nauwelijks denkbaar dat hij ooit premier zou worden: men vond hem wild, onbe zonnen en geheel gespeend van de uiter lijke bescheidenheid, die de welopgevoede Brit zo dierbaar is; zijn streven naar wel berekende reclame werd aan zijn half- Amerikaanse afkomst zijn moeder was een Amerikaanse toegeschreven. Maar in de laatste jaren voor '40 begon hij met steeds stijgende aandrang tegen het drei gende gevaar te waarschuwen en bij de val van Neville Chamberlain, in het voor jaar van '40, gold plotseling geen bezwaar meer. Op zijn 65ste jaar werd hij voor het eerst premier; op de leeftijd waarop zo- velen met pensioen gaan aanvaardde hij een der zwaarste lasten en verantwoorde lijkheden, ooit op een mens gelegd. Zijn eerste premierschap heeft ruim vijf jaar geduurd, het tweede omtrent vier. Hij heeft nu afscheid genomen nadat zijn laat ste ambitie dat hij door persoonlijk overleg de weg zou banen tot vreedzaam naast-elkaar-bestaan van het Westen en de Sovjet-Unie onvervuld is gebleven. Zijn uur van aftreden is gekomen, niet alleen omdat hij tachtig is. Zijn tijd is ook voorbij. Dat wil niet zeggen dat in de toe komst geen mannen van vergelijkbare per soonlijkheid, door afkomst en natuur ge reed zich boven kleinheid te verheffen, middelmatigheid af te wijzen, critiek niet te vrezen en goedkoop gemarchandeer be neden zich te achten, zich aan het hoofd van democratische regeringen zouden stel len. Want deze tijd, die aan zulke figuren arm is en hen bovendien schuwt, zal ook voorbij gaan. Er zullen nieuwe grote figuren zijn, staatkundige hervormers, te groot voor tegenstand om niet te slagen. R. P. Nieuw incident bij Gaza Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill heeft gistermiddag zijn ontslag als premier en „First Lord of the Treasury" .ingediend. De officiële bekendmaking van het aftreden van Sir Winston werd om 18.20 uur door het paleis van Buckingham uitgegeven. Iedereen voelde dat het gebeuren zou. Uit de politieke situatie naderende verkiezingen, bespoedigd door de versteviging van de conservatieve positie door twee jaren betrekkelijke welvaart en onderlinge verdeeldheid bij Labour en door sommige toespelingen van Sir Winston zelf viel de slotsom te trekken dat de hardnekkige geruchten over zijn aftreden ditmaal op juistheid berustten. Ook de druk, die sinds lang in zijn eigen partij op hem werd uitgeoefend om het bewind uit handen te geven omdat de voortdurende onzekerheid verlammend bleek te zijn voor de regeringsactiviteit, zal wel van invloed zijn geweest op Sir Win ston's beslissing. SAIGON (Un. Press) De leiders van de Hoa Hao en de Binh Xuyen, de beide secten, die in openlijke opstand zijn ge komen tegen het bewind van de door Washington gesteunde Vietnamese premier Ngo Dinh Diem, hebben volgens welinge lichte bronnen gunstig gereageerd op een verzoek van keizer Bao Dai om tot een vijf tiendaags Paasbestand te komen. NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Vei ligheidsraad van de UNO komt heden in New York bijeen ter bespreking van de klacht van Israel over „herhaalde aanval len" van Egypte. Bij Gaza is Maandag middag opnieuw een incident voorgevallen tussen Israëlische en Egyptische strijd krachten. Aan Egyptische zijde vielen twee doden en werden twee militairen ge wond. De Israëlische strijdkrachten ver loren twee doden, terwijl zeventien Israë liërs verwondingen opliepen. Egypte heeft bij de commissie van toezicht van de UNO geprotesteerd. Hoewel Sir Winston's aftreden nauwe lijks een verrassing was, kwam de be kendmaking toch als een opluchting. De spanning was tot het uiterste gestegen. Een gerucht, hoe wel gefundeerd ook, blijft een gerucht. Bovendien kan men er bij Churchill nooit zeker van zijn of hij toch niet op het laatste ogenblik van gedachten zal veranderen. Hij heeft er al zo vaak be hagen in geschept zijn vrienden voor de gek te houden. Het is een zeldzame om standigheid dat de landelijke dagbladen door de Londense staking niet in staat zijn dit historische moment in de Britse politieke geschiedenis te berichten. Lon den zonder kranten op een dag als deze betekende een publiek zonder stuur. Mensenmenigten verdrongen zich bij de hekken van het Lagerhuis en voor Sir Winston's ambtswoning, die meer lijkt op het huis van een dorpsdokter dan op de zetel van de Britse eerste minister. Men wilde op de een of andere manier deel hebben aan de gebeurtenissen. Tegen half vijf verscheen Sir Winston welgemoed in de deur. Hij reed naar Buckingham Palace, waar koningin Eli zabeth hem in een korte audiëntie ont ving. Tijdens het historische gesprek tus sen de oude staatsman en de jonge vorstin werd hun beider aandacht getrokken door iets wat buiten gebeurde. De hertog van Edinburgh zweefde met zijn helicopter langs het raam, terugkerend van een be zoek buiten Londen. Sir Winston bood zijn ontslag aan, dat de koningin welwil lend aanvaardde. Toen Sir Winston in Downing Street te rugkeerde werd hij door de menigte luid toegejuicht. Hij stapte uit zijn auto, zwaar trekkend aan een grote sigaar. „Spreek, spreek", riep men hem toe. Sir Winston keerde zich om en bleef glimlachend staan. Toen gaf hij het V-teken en ging naar binnen. Bijna alles wat Churchill doet krijgt als vanzelf een dramatisch ka rakter. Zijn aftreden verliep echter zeer ondramatisch. Koningin Elizabeth heeft vandaag Sir Anthony Eden ontvangen en met de vor ming van een nieuwe regering belast. De gereconstrueerde regering zal waarschijn lijk morgen optreden. De wijzigingen zul len echter een voorlopig karakter dragen. Pas na de verkiezingen krijgt de reorgani satie haar beslag. LONDEN (United Press) Uit de ge hele wereld komen reacties op het aftre den van Sir Winston Churchill als premier van Groot-Brittannië. President Eisenhower zei in een verkla ring: „Uit uw grote ervaring, uw grote wijs heid en uw grote moed heeft de vrije we reld nog veel te leren en wij weten dat u nimmer zult aarzelen die kwaliteiten te demonstreren, wanneer wij een beroep doen op uw hulp, gelijk wij stellig moeten doen". Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken zei: Winston beïnvloedde het internationale politieke schouwtoneel gedurende twee ge neraties. Hij verwekte daarbij de liefde van sommige volken, de haat van andere die hem niettemin erkenden als een genie. Dat is de eigenschap van grote mannen. Premier Faure van Frankrijk zei in een telegram, namens de Franse regering: „Gij hebt onvergankelijke lauweren toegevoegd aan de glorie van uw land. In beslissende ogenblikken hebt gij u gemaakt tot het bolwerk van vrijheid en democratie. Het Franse volk zal u eeuwig dankbaar blij ven. Het heeft mij gemaakt tot tolk van zijn diepe en toegewijde achting. Uw heen gaan uit de regering betekent niet het ein- Van onze correspondent in Londen Het Lagerhuis had zich gisteren opge maakt om Sir Winston voor het laatst als premier in actie te zien. Er waren enkele belangrijke vragen voor hem in petto, ern stige en dwaze. De eersten hadden onder andere betrekking op de mogelijkheid van uitgifte van een regeringsdagblad tijdens de krantenstaking en op het verschil in opvatting over een viermogendhedenconfe- rentie dat uit tegenstrijdige verklaringen van Sir Winston en Sir Anthony was ge bleken. Sir Winston wenst een top-confe- rentie en Sir Anthony wil beneden aan de ladder beginnen. De grappenmaker van de oppositie, de pacifist Emrys Hughes, voor vechter van Schotland, wilde opperen het top-gesprek in Schotland te houden. Sir Winston verscheen echter niet en zijn ant woorden leken levenloos nu de leider van het Lagerhuis, Harry Crookshank overi gens de beste droogkomiek van de regering ze voorlas. Tot overmaat van ramp leed Crookshank aan heesheid, waardoor het een anti-climax werd. Het Lagerhuis was stampvol. Men ver drong zich op de tribunes. Nooit zag men zoveel leden van het Hogerhuis in het Lagerhuis. De burgemeester van Stalin grad en de overige leden van de delegatie van deze Russische stad, die op bezoek zijn in Engeland, zaten deftig in het zwart en formeler dan de stijfste Britse conservatief, in een zijgalerij. Toen Sir Winston wegbleef, begreep men dat zijn aftreden een feit zou worden. Eigenlijk voelde het Lagerhuis zich opge laten. Alle belangrijke staatsaangelegen- heden vinden er hun middelpunt, behalve de belangrijkste. Het aftreden der regering of van de premier de regering trad vol gens het gebruik met Sir Winston af gaat geheel buiten de vólksvertegenwoor diging om. Sir Winston kon zich niet lenen tot het opvoeren van de comedie, waarop velen gehoopt hadden. Hij had niets mogen laten merken van zijn ophanden zijnde aftreden. Er zouden toespelingen zijn gemaakt, en hij zou ze op de hem koddige manier heb ben moeten ontwijken. Zelfs Emrys Hu ghes stelde de vraag of Sir Winston naar het Hogerhuis zou gaan of dat hij zou blijven om het „Sir Anthony lastig te ma ken". Sir Winston zou zeker in verlegen heid gebracht zijn omdat het Lagerhuis gereed was om hem bij zijn binnenkomst en vertrek toe te juichen. Constitutioneel zou dit niet in de haak zijn, omdat aftre den en benoeming van premiers uitsluitend tot de competentie van het staatshoofd be horen. Het is ondenkbaar dat Sir Winston naar het Hogerhuis zou overstappen. Toen Bald win in 1937 als premier aftrad werd hij tot graaf verheven. Sommigen wilden Sir Winston thans hertog maken. Hij stamt af van een andere Churchill, die wegens zijn oorlogsdaden ook een hertogelijke titel had ontvangen. Sir Winston hoort in het Lager huis thuis, waarvan hij de ziel is en dat de liefde van zijn hart heeft. Htf blijft hopen op de grote kans van een opperste vredespoging door middel van een conferentie op het allerhoogste niveau en houdt zich daartoe beschikbaar. Hij blijft ook een waardevolle adviseur van de regering door de ongeëvenaarde politieke ervaring, waarover hij beschikt. Ondanks zijn tachtig jaren is Sir Winston geen wer kelijk oud man. Ondanks de ziekte, die hem twee jaar geleden bijna had geveld, tintelt hij van energie. Ongetwijfeld zullen er nog een of meer boeken van zijn hand verschijnen. Sinds lang heeft hij een werk over de Britse historie in voorbereiding. Hij heeft reeds laten weten dat hij aan de komende verkiezingen voor zijn kies district, de Noordelijke Londense voorstad Woodford, zal deelnemen. Voorlopig ver andert er in het Lagerhuis weinig. Belang rijke debatten over de wereldpolitiek of over de defensie zal Sir Winston zeker niet missen. Hij zal erbij zijn, ook al zal hij misschien niet altijd zelf het woord voeren, want hij heeft zijn opyolger eindelijk de teugels in handen gegeven. Vandaag zal Sir Winston voorgoed Dow ning Street verlaten en zijn intrek nemen op Chartwell, zijn landhuis in Kent. Men zal hem wel missen bij het dagelijks vra genuur, want daarbij is zijn aanwezigheid niet meer noodzakelijk, maar men zal hem ongetwijfeld geregeld in het Lagerhuis zien. Churchill met hoge hoed is nog maar nauwelijks zichtbaar tussen de menigte op het ogenblik, dat hij zijn ambtswoning in Downingstreet verlaat om zich naar Buckingham Palace te begeven waar hij Koningin Elizabeth zijn ontslag aanbood. de van uw politieke loopbaan Wij weten dat uw adviezen een bron van inspiratie zullen blijven voor de politiek van uw land". De „Pravda", het officiële orgaan van de Russische communistische partij, meldt het nieuws van Sir Winstons aftreden zon der commentaar in een kort berichtje. Bondskanselier Adenauer zei in een radiotoespraak: „Sir Winston heeft als staatsman deelgenomen aan de grote her vormingen van ons tijdperk. Het is een van Sir Winston's grote verdiensten dat de Westelijke wereld thans in vrijheid kan leven. Zijn gevoel voor gematigdheid, zijn erkenning van de gevaren die de wereld bedreigen, waren er de oorzaak van dat hij na de tweede wereldoorlog een vriend van Duitsland werd. Ik ben hem dankbaar dat hij mij de hand bood in de pijnlijkste uren van onze jongste geschiedenis en in vriend schap en met raad en daad aan mijn zijde stond". De Madrileense bladen geven het nieuws van Sir Winston's aftreden met een toespe ling op „het niet steunen van de nationa listische zaak tijdens de Spaanse burger oorlog". Het Rooms-Katholieke blad „Ya" schijft: Sir Winston werkte immer met de maatstaf van een Engelsman en in het be lang van zijn land deed hij dat goed. „Wij Spanjaarden kunnen echter niet vergeten dat hij de zaak van de communisten steun de in de burgeroorlog, ook al zei hij eens dat als hij een Spanjaard was, hij achter Franco zou staan. Frankrijk's ex-premier Mendès-France verklaarde dat weinige mensen in de ge schiedenis van de wereld een rol hebben gespeeld zo vol prestige en zo aanzienlijk gedurende zulk een lange tijd als Sir Win ston. In een commentaar verklaart de Oost- Duitse radio dat Sir Winston's naam ver bonden zal blijven aan de „politiek van oorlogsbedreigingen van de Westelijke imperialistische mogendheden". Minister-president dr. W. Drees heeft de volgende verklaring afgelegd: „Het aftreden van Sir Winston Churchill als minister-president komt op een tijdstip, waarop wij ons opmaken om de bevrijding te herdenken. Met deze bevrijding is de naam van Churchill ten nauwste verbon den. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag heb ik er reeds aan herinnerd, hoe hij de man is geweest, die door zijn ontembare geestkracht en door zijn mach tige en bezielende woorden, de geest van vastberadenheid in het Engelse volk heeft gewekt en versterkt op een ogenblik in de geschiedenis, toen Engeland bijna alleen stond tegenover een totalitaire macht van verbijsterende kracht. Na de bevrijding hebben wij de gelegenheid gehad op meer dan één wijze te doen blijken van onze gevoelens jegens deze grote leider. Op dit ogenblik wil ik nog graag eens opnieuw uitspreken, welke .bijzondere plaats Chur chill zich door zijn strijd voor de vrijheid ook voor onze vrijheid heeft veroverd in het hart van ons volk." Ook de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen en de minister zonder portefeuille mr. J. H. A. H. Luns, hebben in officiële verklaringen de afgetreden Britse staatsman gehuldigd en de hoop uitgespro ken dat de wereld nog lange tijd zijn wijze raadgevingen mag blijven horen. TEHERAN (A.F.P.) Premier Zahedi heeft aan de Sjah zijn ontslag als premier aangeboden. Dit ontslag is aanvaard en de minister van hofzaken, Hoessein Ala, is aangewezen om een nieuwe regering te vormen, aldus meldt A.F.P. uit Teheran Het aftreden zal echter niet officieel be kendgemaakt worden voor generaal Zahedi morgen voor een kuur naar Duitsland ver trokken zal zijn, aldus dit bericht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Don Herold: Sommige mensen hebben niets anders gehad dan ondervinding. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, heeft op 8 Fe bruari op een gesloten zitting van de Con grescommissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden gezegd dat Ame rika bereid is de Russen „te ontmoeten en met hen te onderhandelen, als ze bewijzen ons ten dele tegemoet te willen komen". Hij voegde er echter aan toe „dat er nog vele barricades staan op de weg (naar de vrede)". „Er is nog geen teken dat de leiders van de communistische wereld hun strategie gewijzigd hebben. Zodra ze duidelijk be wijzen dat vrede in hun taal hetzelfde be tekent als vrede in alle landen van de vrije wereld, zullen we met hen aan één tafel gaan zitten en onderhandelingen be ginnen. Intussen zullen we krachtig blij ven voortgaan op zoek naar veiligheid". De Amerikaanse minister van Marine, Charles S. Thomas, heeft gezegd, dat Ame rika bereid is om voor de verdediging van Formosa tegen een aanval van de Chinese communisten desnoods Amerikaanse grondstrijdkrachten in te zetten. Gisteren heeft het ruim 300 man tellende personeel van de gemeentelijke haven- en handelsinrichtingen in Amsterdam beslo ten het werk te hervatten. Ook de 700 ar beiders van de bestratingen zijn vanmor gen weer aan het werk gegaan. Hierdoor is bij alle gemeentelijke diensten de sta king die zes dagen heeft geduurd, afgelo pen. Werklieden van de stadsreiniging en van de bestratingen hebben gisteravond ver gaderd ter bespreking van de maatregelen die zij zouden nemen tegen het uitsluiten door B. en W. van een aantal arbeiders, die in de staking vooraan hebben gestaan. Zowel de arbeiders van de stadsreiniging als die van de bestrating besloten vandaag de arbeid te hervatten en af te wachten hoe het onderzoek van B. en W. tegen de uitgeslotenen zal verlopen. Deze „gestraften" hebben volgens het ambtenarenreglement zes dagen de gele genheid zich schriftelijk bij B. en W. te verantwoorden. De arbeiders verwachten dat de uitslag van het onderzoek na die zes dagen niet lang op zich zal laten wach ten. Mocht dc beslissing van B. en W. inhou den, dat de betrokkenen, die thans geen toestemming van het gemeentebestuur krij gen het werk te hervatten, ontslag wordt gegeven, dan zal het actiecomité opnieuw het stakingsparool uitgeven en zullen de arbeiders van de bestrating en de reiniging het werk opnieuw neerleggen. Vanmorgen tegen tien uur is brand uit gebroken in de oude televisie studio Irene te Bussum, een oud-evangelisatiegebouw waarin Philips Experimentele Televisie gevestigd is geweest. De Nederlandse Te levisiestichting heeft deze Philips-studio anderhalf jaar geleden overgenomen. De brand is waarschijnlijk door kortslui ting ontstaan op de bovenverdieping van liet studiogebouw. In weinige ogenblikken stond een groot deel van de bovenverdie ping in lichterlaaie. Dikke rookwolken sloegen aan alle kanten uit het dak. Studiopersoneel en aanwezige artisten beijverden zich nog zoveel mogelijk van de kostbare apparatuur en inventaris in veiligheid te brengen. Hierbij hielpen ook leden van de toneelgroep „Theater", die juist waren aangekomen voor de repetitie van de uitzending van het televisiespel „Judas". De auto met costuums van dit gezelschap was onderweg opgehouden, daardoor te laat aangekomen. Men zou juist met het uitladen beginnen toen de brand ontdekt werd. Om half elf sloegen de vlammen uit het dak van het studiogebouw. De talrijke kijkers werden op grote afstand gehouden omdat men vreesde dat de toren van het gebouw zou instorten. Apparatuur voorlopig onbruikbaar De brand was kort na elf uur zo goed als bedwongen. Men heeft haar beperkt kunnen houden tot de bovenverdieping, maar door de enorme waterschade, ook aan de kostbare technische apparatuur, is deze, en het gebouw, voor televisiedoel einden voorlopig volkomen uitgeschakeld. Toch zal worden getracht, de uitzending van het televisiespel „Judas" morgenavond te laten doorgaan en wel uit de AVRO- studio. De televisiestichting is voor haar eerst volgende uitzendingen in ernstige moei lijkheden geraakt, omdat in de nieuwe studio „St. Vitus", die enige maanden ge leden in gebruik werd genomen op het ogenblik een nieuwe betonvloer wordt ge legd, zodat ook deze zeker de eerstkomen de 10 dagen niet kan worden gebruikt. De Bussumse brandweer trad energiek en snel op, waardoor voorkomen is, dat de brand zich verder uitbreidde. De toren op de studio is behouden ge bleven, doch een deel van de apparatuur van de straalzender, in en op deze toren, die dient om het beeld uit de studio over te brengen naar de grote zender in Lopik, heeft eveneens schade opgelopen. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft naar aanleiding van de staking het volgende verklaard: „De beginselen van ons staatsbestel be treffende de verhouding van centrale overheid, provincie en gemeente zijn in de Grondwet en de daarbij behorende orga nieke wetten vastgelegd. Onder meer is in de Gemeentewet geregeld, welke de be voegdheden van het gemeentebestuur zijn in geval van verstoringen van de openbare orde of dergelijke omstandigheden. De berichten omtrent regeringswenken aan Amsterdam betreffende deze staking, die in enkele dagbladen zijn verschenen, wekken te dien aanzien een verkeerde in druk. Het is daarom van belang vast te stel len, dat in het geval van de staking te Am sterdam de wettelijke verhoudingen volko men in acht zijn genomen, dat de regering op geen enkele wijze op de stoel van het stadsbestuur is gaan zitten en geen enkele wenk heeft gegeven, en dat Amsterdam ten zeerste erkentelijk is voor de onmiddellijke bereidwilligheid van de regering, aan elke wens om hulp van militairen te voldoen Het K.N.M.I. deelt mede: Zuid-Westelijke winden hebben in de afgelopen dagen in bijna geheel West-Europa zacht weer ge bracht. In Frankrijk steeg de temperatuur tot 20 25 graden. In het Zuiden van ons land liep het kwik Dinsdagmiddag op tot 17 graden. Vanmorgen waren de tempera turen weer iets hoger dan gisteren. Morgen overdag zal het echter minder zacht zijn als gevolg van het binnenstromen van oceaanlucht. Het front, dat deze minder zachte lucht begrenst, zal enige regen bren gen. Daarna klaart het weer op. (van hede'nmorgen 7 uur) 2 - S li toestand Stockholm sneeuw Oslo nevel Kopenhagen nevel Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Helsinki Berlijn Frankfurt München as O Ir Si» 25 ZW 4 WNW 2 OZO 4 Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. windstil zwaar bew. WZW 5 half bew. ZZW 1 mist Z 2 half bew. ZW 4 half bew. windstil zwaar bew. ONO 1 onbewolkt windstil geheel bew. O 2 mist windstil mist windstil regen windstil mist windstil nevel windstil onbewolkt ONO 2 geheel bew. windstil regen windstil half bew. windstil 9 10 Neerslag laatste 24 uur. 2 1 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 5 1 2 0,1 0 0 1 4 LAGERE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Later weer opklaringen. Lagere temperaturen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 7 April Zon op 6.06 uur, onder 19.24 uur. Maan op 20.11 uur, onder 5.37 uur. Maanstanden 7 April 7.35 uur: Volle maan 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 April Hoog water: 3.17 en 15.33 uur. Laag water: 11.12 en 23.33 uur. Donderdag 7 April Hoog water: 3.52 en 16.07 uur. Laag water: 11.50 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1