Grote huurverhoging nodig maar thans niet mogelijk Paasaanbieding VELVETINE Leden van bergingsvereniging critiseren hun bestuur Locomotief v (PANDA EN DE MEESTERVANGERS Chefarine,4 Wereldnieuws In de eerste plaats moet de rust in lonen en prijzen gehandhaafd worden De radio geeft Donderdag Jan v. d. Meer Gecombineerde werking.»* beier en Toch ió het zo Zij de weg WOENSDAG 6 APRIL 1955 2 Minister Witte in Eerste Kamer: Minister niet principieel tegen huurbelasting Zij gaf de eerste stoot Faillissementen Om het goud van de „Renate Leonhardt" Wilde tafrelen tijdens vergadering in Amsterdam Duits kapitaal welkom in Frans-Afrika Kerkelijk Nieuws r Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, over het huurbeleid gesproken. Hij zei onder meer, dat hij zich nooit prin cipieel tegen een huurbelasting had verklaard. Er bestond dus geen reden tot ver bazing over het feit dat hij was meegegaan met hetgeen in de Troonrede daarom trent was verklaard. In de Tweede Kamer had hij trouwens doen uitkomen dat hij een dergelijke belasting eventueel gerechtvaardigd kon vinden. Het is niet een kwestie van beginsel, zei de minister. Van allerlei concrete factoren hangt het af of er voor een dusdanige belasting aanleiding bestaat. De minister herhaalde nog eens de reeds eerder door hem gemaakte opmerkingen over de noodzakelijkheid van huurverho ging met het oog op een gezond volkshuis vestingsbeleid, waartoe mede behoort de woningen zo rendabel mogelijk te doen zijn. Over de noodzakelijkheid van vèr-gaan- de huurverhoging zijn parlement en rege ring het eens, echter niet over het tempo en de omvang der verhoging. Op voorlopige stabilisatie van lonen en prijzen was het beleid van de regering gericht. Maar de mogelijkheid van een loonsverhoging op 1 Juli die bij flinke huurverhoging over de gehele lijn nodig zou zijn, zou bij voorbaat tot mogelijke prijsverhogingen geleid heb ben. Zodoende moet de regering wel met een ander dan het oorspronkelijke plan ko men. Hierdoor zijn de huiseigenaren teleur gesteld, voorts de voorstanders van een huurbelasting, en anderzijds de principiële tegenstanders daarvan. Dan is er nog de groep die de nadruk leggen op het nauwe verband tussen woningpeil en huurpeil. Het huurbeleid is een van de zorgenkin deren van de regering. De vraag waarom het thans allereerst gaat is of de enige tijd geleden door het kabinet genomen beslis sing, zoveel mogelijk te zorgen voor rust op het gebied van lonen en prijzen juist was. Zo ja. dan past in dit beleid ook rust in de huren. De minister had in de Eerste Kamer geen woord ter bestrijding van de juistheid van eerstgenoemde gehoord. Ongerechtvaardigd was de verdenking dat hij wilde trachten zijn opvolger met het ADVERTENTIE De betere Velours Overgordijnstof in de kleuren: cfroen Q 35 Nègre 130 breed - Kwaliteit Supra KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Nieuws en weerbericht. 7.45 Pontificale Hoogmis. 10.00 Zang en declamatie. 10.30 Morgendienst. 11.10 Voor de zieken. 11.45 PUten. 12.00 laten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Pla ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Gemengd koor en solist. 18.30 Fries program,.ia. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lijdensmeditatie. 21.20 Platen. 21.30 Oratorium Golgotha. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Prome nade-orkest. 11.45 Nee, nee, ik wil niet, cau serie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit 't Bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 De bruid van Lammermoor. hoorsnel. 14.35 Pianoduo's. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld. Ten gelegenheid van de Wereldgezond- heidsdag spreekt Prof. W. F. J. M. Krul over nationale en internationale drinkwaterpro blemen. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazzmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Orgel en zang. 19.30 Discussie. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Niews. 20.05 Journaal. 20.15 Isaie. Ie Prophéte, symoho- nisch oratorium. 21.05 Poëzie en zang. 21.45 Amusementsmuziek. 22.15 Onze huisdieren en wij, causerie. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25—24.00 Jazz muziek. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Televizier. 20.30—22.40 Een man genaamd Judas, TV- spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Programma voor Witte Donderdag. 13.00 Nieuws 13.15 Orgelconcert. 14.00 En gelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Matthaus Passion fle deel). 16.40 Kinderzane. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.00 Goedsdienstig halfuur. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 De Passie, klankbeeld. 21.20 Sympho- nie orkest en koren. 22.00 Nieuws. 22.15 So praan. luit. guitaar en viola d'amore. 22.55 —23 00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 15 m.). vraagstuk der huren op te schepen. Hij zou verheugd zijn als hij vèr-gaande huur- voorstellen zou moeten verdedigen. Thans is echter alleen de stabilisatie van lonen en prijzen in het geding. Als men dit beleid kan bijvallen, bestaat er nog plaats over de vraag of het in het kader van dat be leid verstandig is tot gedeeltelijke huur verhoging over te gaan. Hierop ging de minister thans niet verder in. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de thans gebezigde „woorden van verzoening" in geheel Nederland weerklank zouden vin den. Bij de replieken legde i r. Kraayvan- ger (K.V.P.) er de nadruk op, dat er in derdaad in zoverre iets van een „verzoe ning" te bespeuren viel, dat met hem ook mr. In 't Veld (P. v. d. A.) voorstander blijkt te zijn van een t ij d e 1 ij k e huur belasting. Alleen bestond er dan nog dit verschil, dat ir. Kraayvanger de ook door hem voorgestane „afroming", ingeval van een behoorlijke algemene huurverhoging, niet voor een bestemmingsheffing dienst wilde laten doen. Ir. Kraayvanger opperde enige denk beelden omtrent te treffen maatregelen, zoals bv. vermindering of afschaffing van grondbelasting en van personele belasting voor woningen, dit als onderdeel van een regeling, waarbij, zo niet terstond dan toch op een later tijdstip, aan een beperkte loonsverhoging gedacht wordt. De regering dient met een schema voor den dag te komen omtrent hetgeen er dient te gebeuren om een eind te maken aan de tegenwoordige toestand op het ge bied van de volkshuisvesting. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) zoekt de schuld voor de huidige moeilijkheden bij de regeringspartijen, die in 1952 niet bereid waren de vraagstukken van volkshuisves ting en huurbeleid in het kabinetsprogram ma op te nemen. Hij had geenszins bedoeld deze minister te critiseren. De fractie van de P. v. d. A. is niet bereid tot verdere me dewerking aan kleine incidentele oplossin gen. Huurverhoging gepaard gaande met een compensatieregeling en een bestem mingsheffing is nodig. Men moet niet te bang zijn voor een verdere stijging van het bij ons kunstmatig gedrukte kosten- en prijzenpeil. Als het niet meer in deze zit tingsperiode gelukt het huurvraagstuk op te lossen, dan zal men in elk geval bij de kabinetsformatie in 1956 moeten vermij den, dat dit vraagstuk dan wederom tot de vergeten hoofdstukken van het kabinets programma zou behoren. In zijn repliek wees minister Witte de vaststelling van een plan voor etappe-ge- wijze huurverhoging nadrukkelijk af, aan gezien dit voor de regering onmogelijk is. Zulk een stelsel van huurverhoging past niet bij de bewegelijkheid van het econo misch leven. De minister voelde met het oog op meer menselijk geluk, dat mede een rol moet spelen bij de woningbouw, minder voor hoge étage-bouw dan voor één-gezinswo ningen. En nieuwtje kon de minister nog mee delen het voor-ontwerp voor een nieuwe woningwet is thans aan de colleges van Gedeputeerde Staten, aan enige departe menten en aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten toegezonden en de ad viezen van die zijde zullen vermoedelijk volgende maand binnenkomen. Onder aantekening van het communisti sche tegen nam de Kamer ae begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan. Pensioenfonds Dit deed zij ook met de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hier aan ging een debatje vooraf waarin prof. Molenaar (V.V.D.) de toestand van dat fonds door en door slecht noemde en de regering verweet, dat zij zich weinig daar van aantrekt. Met hem luidde prof. II e 1- lema (A.R.) de alarmklok. Hij noemde de toestand van het fonds ontstellend. Vol gens minister B e e 1 hadden de beide sena toren de zaak echter te pessimistisch be keken. Onjuist was, dat de regering zich aan deze kwestie niets gelegen laat liggen. In 1949 heeft zij een zeer deskundige staats commissie benoemd ter bestudering van de problemen inzake een zo goed, dus ook zo deugdelijk mogelijke dekking der pensioen lasten. Die commissie zal vóór 1 Juli haar rapport indienen en dan kan men zich om trent de te treffen maatregelen beraden. ADVERTENTIE tot een dubbel succes. Nee, niet met biljarten, maar wèl met het witte truitje, dat ze aan heeft. Want O 247 o door toedoen van die kleine vuilmaak-kampiocn is haar moeder OMO gaan probe ren en natuurlijk is zij het blijven gebruiken. OMO werkt voor twee. Daardoor wordt in de eerste plaats het goed wérkelijk wit en in de tweede plaats vlekkeloos schoon. Met een ander was middel is slechts öf het ene öf het andere te bereiken. Ja, 't mag gezegd worden: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's OMO-schoon. Inderdaad kent alléén het moderne OMO het geheim van de z.g. dubbele waskracht, die èn wit wast, èn ook de koppige vlekken verdrijft. Vandaar het reeds beroemde „OMO voor de schoonste was van Uiv leven!" De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 5 April in staat van faillissement verklaard: G. van der Steen, van beroep champignon kweker, Denostraat 45, te IJmuiden. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., te IJmuiden. ADVERTENTIE De Natuur gaf U HAAR.... Maar de Natuur zal U dit haar weer afne men, als U het niet nauwgezet verzorgt. Zodra U roos ziet, moet U oppassen. Roos is een teken dat de ondervoede hoofdhuid schilfert en verhoornt. En op hoorn groeit geen haarRoos is de voorbode van haar uitval! U moet terstond ingrijpen! Hoe? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de biolo gische haarvoeding, is uitgevonden. Ga van daag nog Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld hun haar teruggegeven. Silvikrin is n.l. het enige haargroei-preparaat, dat de 14 natuur lijke haar-opbouwstoffen in de juiste weten schappelijke dosering bevat. Wij noemen U hier slechts de 3 belangrijkste: Tryptofaan, Tyrosine en Cystine. De 11 andere zijn minder bekend doch even onontbeerlijk voor het her stel van Uw haargroei. Redt Uw haar, begin nog heden! Met Silvikrin Als door goudkoorts bevangen sprongen Dinsdag tijdens de eerste helft van een vijf uur geduurd hebbende vergadering in Am sterdam de leden van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt" schreeuwend van hun stoelen om hun ver ontwaardiging te luchten, hetzij over het bestuur en dan met name over diens voor zitter, de heer P. Visser uit Wijde Wormer, dan wel over diens strijdlustige tegen standers, de uit drie leden bestaande, op de laatste ledenvergadering van September 1954 benoemde commissie. De scherpe scheidslijn tussen bestuur en comissie kon men ook waarnemen in de zaal zelf, waar naar schatting ruim 250 van de 2000 leden der vereniging aanwe zig waren. Zoals bekend is, poogt de heer Visser, die een eigen firma „Renate Leon hardt" heeft, het wrak van dit schip te gaan lichten, althans de kostbare lading aan goud, waarvan hij meent te weten, dat ze op de bodem van de Noordzee ligt. Ten einde voldoende geldmiddelen voor deze goudvisserij bijeen te krijgen richtte hij enkele jaren geleden de coöperatieve ber gingsvereniging van dezelfde naam op, wierf 2000 leden en ontving van hen in ruil voor winstaandelen in het nog te ber gen goud ruim 400.000 gulden. Gehoopt wordt, dat met de berging deze zomer een aanvang gemaakt zal worden, maar gister middag kregen de jagers al hooglopende ruzie over de huid van de beer, die zij nog niet geschoten, zelfs niet gezien hebben. De heer Visser verweet men, dat hij als voorzitter van de vereniging, maar tevens beherend vennoot van zijn eigen firma, contracten met zich zelf had gesloten. Daar was bijv. de oude overeenkomst met de leden, inhoudende dat de vereniging een derde deel van de netto opbrengst zou moeten afstaan aan de firma van de heer Visser, op 3 Februari in een door de heer Visser zonder voorkennis van de leden af gesloten contract met zijn eigen firma ge wijzigd in: „Een derde deel der lading". Aangezien van de totale lading de helft voor de Duitse eigenaars is, zou „een der de van de lading" veel meer zijn, dan „een derde van de netto opbrengst", waarvan de helft al af zou zijn. Toen kwam de heer Visser met zijn troef op tafel. De advocaat van het bestuur, mr. A. Borst, produceerde een door een ande re advocaat opgestelde aanvulling van het gewraakte contract, waarin „een derde der lading" alsnog werd gewijzigd in „een derde van de netto opbrengst". Vredesengel benoemd „Ik ben ziek geweest', zei de heer Vis ser. „Ik heb longontsteking gehad en lag gisteren nog te bed. Ik kan deze vergade ring niet verder leiden. Laat mr. Borst het van mij overnemen". Hevige protesten van de commissie, deels gesteund door de leden. Tenslotte werd ADVERTENTIE en MAGNEET- RIJWIELEN GROTE KEUZE - PRIMA SERVICE Zie onze toonkamer SCHOTERWEG 55 GEN. CRONJéSTRAAT 1 Haarlem - Op de hoek - Tel. 16152 bij wijze van uitzondering met unanieme goedkeuring een lid uit de vergadering, die al enkele malen wijze interrupties had geplaatst, tot voorzitter van de vergade ring benoemd: mr. J. W. Bax uit Den Haag. Vier uur lang poogde hij met veel tolerantie voor iedereen, die het woord vroeg, als scheidsrechter en vredesengel de tegenstellingen uit de weg te ruimen. De voorzitter van de commissie, de heer C. II. R. Rupke uit Reeuwijk, kreeg het woord om verslag uit te brengen over het door de commissie ingestelde onderzoek naar de eventuele wenselijkheid om de coöperatieve vereniging om te zetten in een N.V. teneinde op die wijze de dreigen de aanspraken van de fiscus op het goud zo klein mogelijk te maken. „We kunnen wel naar huis gaan" Deze zeide o.m.: „we zitten hier nu wel met bijna 300 leden bijeen, maar in de eerste bijna 300 leden bijeen, maar in de eerste plaats heeft de heer Visser namens zijn firma het recht met een derde van alle stemmen onze voorstellen te torpederen, en ingeval dat derde deel nog niet vol doende is, springt mr. Borst hem wel bij, die kan namelijk bij volmacht bijna 3000 stemmen uitbrengen van niet aanwezige leden (er zijn slechts 2000 leden, doch voor iedere f 50 krijgt een lid 2 stemmen. „We kunnen dus met zijn allen net zo goed naar huis gaan", riep de heer Rupke woedend uit, „want mr. Borst drukt er toch ieder voorstel door dat hem goed lijkt. Hetgeen mr. Borst zelf met instem mende knikbewegingen van zijn hoofd be vestigde. Meteen liepen kwaad enkele le den de zaal uit. Nieuwe ruzies Tenslotte werd de vergadering een kwartier geschorst en probeerde mr. Bax in klein comité de beide partijen tot elkaar te brengen. Zowel de vergadering als het bestuur en de commissie gingen er daarna mee ac- coord, dat de commissie zou ophouden te bestaan, maar dat daarvoor in de plaats een aantal commissarissen met speciale taakomschrijving zouden worden aange steld. Zonder engie stemming ging men er toe over, het bestuur met twee leden uit te breiden, zodat het thans uit 5 personen be staat, met de heer Visser als voorzitter. Maar over de commissarissen ontstond op nieuw ruzie. Vredesengel Bax stelde met naam en toe naam drie commissarissen voor uit de ver gadering en wilde daaraan toevoegen de drie leden van de commissie. „Nee", zei de heer Visser, „dat doe ik niet". En aange zien hij dankzij mr. Borst toch alles kon afstemmen geschiedde het niet. „Dan drie commissarissen, die tot taak krijgen uit te zoeken in hoeverre de com missie fouten heeft gemaakt en of zij recht heeft op volledige rehabilitatie. In dat laatste geval hebben zij er recht op, in de volgende vergadering ook in het college van commissarissen te worden opgeno men", hield mr. Bax aan. Prompt had de commissie een voorbe houd: „Maar dan mag de heer Visser op de volgende vergadering niet weer met dat handigheidje van schriftelijke volmachten komen om alles af té stemmen, anders worden we toch nog aan de kant gezet". Hoewel de tegen dit tijdstip zeer ver moeid geraakte heer Visser zich hier niet bij hoefde neer te leggen, ging hij zowaar met het voorstel accoord. Zonder verdere stemming werden de drie commissarissen, onder wie zich op aller aandrang ook mr. Bax zelf bevond, benoemd. Daarna sloot mr. Bax de vergadering. In Mei volgt de jaarlijkse algemene leden vergadering der vereniging. PARIJS (Reuter) De Franse minister voor overzeese gebiedsdelen Pierre Henri Teitgen, heeft verklaard, dat hij geen be zwaren heeft tegen de investering van Duits kapitaal in de Afrikaanse gebieden van Frankrijk. Teitgen deelde mede, dat Frankrijk sedert de bevrijding ongeveer 500 milliard francs in zijn overzeese gebie den heeft geïnvesteerd, maar dat dit nog lang niet genoeg is. De minister voegde er aan toe, dat hij het besluit had genomen de Franse overzeese gebieden voor buiten lands kapitaal open te stellen. Ned. Herv Kerk Beroepen te Arnhem (Veren. v. Vrijz. Ilerv.) W. C. F. Metz, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Middelburg; te Papendrecht G. M. v. Dieren te Ede; te Ede J. de Lange te Nunspeet. Aangenomen naar Wouterswoude (toez.) R. C. Cuperus, cand. te Doornspijk die be dankte voor Ter Aa, Nieuwpoort en voor Veen (N. Br.). Beroepen te Rotterdam-Katendrecht G. M. v. Dieren te Ede. Bedankt voor Waddinxveen (2e pred.pl.) W. A. S. Laurense te Hoevelaken. Geref. Kerken Beroepen te Ezinge (Gr.) A. v. d. Kooij, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Haaksbergen H. Vrug- gink te Krabbendam. Bedankt voor Wolvega M. J. C. Bosscha te Westerbork. Beroepen te Giessen-Oud en Nieuwkerk A. v. d. Kooij, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Noordwolde (Fr.) Joh. Ileule te Edam; voor Nieuwe Pekela N. Korenhoff te 2e Exloërmond; voor Nieuw- leusen R. Strijker te Lichtenvoorde. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Rouveen K. Deddens te Hoek (Z.); voor Scheveningen F. Kouwen- hoven te Hattem. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Haarlem-N. J. H. Vele- ma te Zwolle. Beroepen te Veenendaal J. H. Velema te Zwolle. Bedankt voor Arnhem en voor Rijnsburg B. Bijleveld te Noordeloos. ADVERTENTIE Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- farine „4". - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN A 85 ct. Vrijwilligers. De Thailandse minister van binnenlandse Zaken, generaal Phao, die van een bezoek aan Londen en Was hington in Bangkok is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten een vrijwilligei-sleger van 120.000 man, dat thans in Thailand op de been wordt gebracht, zullen bewapenen en uitrusten. Bemoeizucht. Zuid-Afrika heeft besloten uit de opvoedkundige en culturele or ganisatie van de UNO (UNESCO) te treden, zo heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Louw meegedeeld. De regering heeft tot deze stap besloten, zei hij, omdat de UNES CO zich met het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika bemoeit. Een woordvoer der van de UNESCO verklaarde in Pa rijs, dat de uittreding van Zuid-Afrika eind 1956 van kracht zal worden. Hirosjima. Twintig Japanse meisjes die zo verminkt zijn door de atoomexplosie dat zij vrijwel in afzondering hebben geleefd, zullen binnenkort in New York plastische chirurgie en medische be handelingen ondergaan welke het hun misschien mogelijk zullen maken een normaal leven te leiden. De meisjes, van 19 tot 24 jaar oud, werden op 6 Augustus 1945 door de eerste atoom- aanval getroffen in een openbare school. Zij zullen naar New York worden ge bracht door de Amerikaanse luchtmacht en zij zullen gratis behandeld worden door twee doktoren in een ziekenhuis, door tussenkomst van de hoofdredac teur van een Amerikaans blad. Men verwacht dat zij begin Mei zullen arri veren. Vermoedelijk zullen de meisjes vier tot zes maanden in het zieken huis blijven voor een serie operaties. Laatdunkend. Het blad van de internatio nale liga tegen anti-semietisme meldt, dat Pierre Poujade, de leider van de beweging voor belastinghervorming in Frankrijk, zal worden aangeklaagd we gens verspreiding van rassenhaat. Hij zou zich laatdunkend hebben uitgelaten over oud-premier Pierre Mendès- France, die Jood is. Er zal een schade vergoeding van 45 millioen francs wor den geëist één franc voor elke Fran se burger Verversing. De „Pravda" meldt dat het bestuur van de Sovjet-Russische com munistische partij en de raad van mi nisters besloten heeft, dat op vele col lectieve boerderijen nieuwe leiders no dig zijn. Uit de steden zullen daartoe 30.000 specialisten naar het platteland worden gezonden. Er dient binnen de kortst mogelijke tijd een stijging van de productie te komen. Dementi. Premier Mohammed Ali van Pakistan heeft in Genève de berichten tegengesproken, dat Pakistan zich reeds zou hebben aangesloten bij het Turks- Iraakse verdrag. „Wij zijn uitgenodigd toe te treden, maar het kabinet moet hierin de beslissing nemen", aldus de premier. Felicitaties. Volgens Hongaarse kranten die te Wenen ontvangen zijn heeft premier Imre Nagy van Hongarije van ver scheidene premiers van het Sovjet-blok felicitatietelegrammen ontvangen ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding van het land door de Russen. Vorige maand meende men, dat Nagy uit de gratie was geraakt, nadat hij beschuldigd was van „afwij kingen naar rechts". Bosbrand. In de Amerikaanse staat Noord- Carolina zijn reeds meer dan 100.000 ha bos door brand verwoest. Aan het leger is verzocht te helpen bij de bestrijding van het vuur. Behalve deze grote brand woeden er in de staat nog zestien kleinere. Rode wolf. In de streek van Tsjabarovsk (Sovjet-Unie) is onlangs een rode wolf een zeer zeldzaam dier, zo genoemd om zijn rode vacht gedood door een jager. Enkele van deze beesten komen nog in China, Mongolië en het Altai- gebergte voor. Zij zijn bijzonder sterk en woest en komen alleen 's nachts in troepen uit hun schuilplaatsen. Voor het laatst is in de streek van Tsjaba rovsk een rode wolf meer dan dertig jaar geleden gedood. Telling. Een telling vanuit vliegtuigen heeft uitgewezen dat er ongeveer 40.000 rendieren voorkomen in Noord-Noor- wegen, zo heeft het Noorse ministerie van landbouw bekend gemaakt. De telling was ondernomen in verband me* de jaarlijkse jacht op de dieren waar op niet meer dan 2700 stuks mogen worden geschoten. Volgens sommige deskundigen stijgt het aantal rendieren zo snel dat ze zelf hun voedselvoorzie ning in ernstig gevaar hebben gebracht. 50. Onze opera-piraten monterden hele maal op toen hun bleek, dat de zee hen op het schateiland had geworpen. Welge moed en onder opgewekt gezang begaven zij zich op weg, om de oude zeeroversschat op te sporen. „Vooruit mannen!", riep En rico, „rijkdommen wachten ons! Mijn voor vader Mulder de Bulder was een flinke piraat, die wel een aardig duitje bij elkaar zal hebben gekaapt. Goud, juwelen, siera den het zal niet te rapen zijn!" „Als de schat er nog maar ligt", merkte Panda op. „Reken maar", antwoordde Enrico, „mijn voorvader was heus niet op zijn achterhoofd gevallen. Hij heeft de buit natuurlijk goed opgeborgen op een een zame plek van een onbewoond eiland, waar niemand komt" Helaas, Enrico had geen rekening gehouden met de snelle aanwas van de wereldbevolking, die onbewoonde plekjes tot zeldzaamheden maakt. En ook het schateiland was niet meer zo eenzaam als in de dagen van Mulder de Bulder. Dit bleek al gauw toen zij een heuvel beklom men en.op een stad neerkeken. „Ai, kijk eens! Daar staan allemaal huizen!", riep Panda teleurgesteld. „En uitgerekend op de plaats, waar de schat is begraven" bromdz Enripo tandenknarsend. DE OUDE WERELD kende drie belang rijke beschavingscentra, t.w. de culturen rond de Middellandse Zee, de Indische en de Chinese cultuur. Ogenschijnlijk hadden deze centra geen aanrakingspunten met elkaar, doch desondanks waren zij onder ling door tere draden verbonden. De oude Egyptenaren dreven reeds handel op Indië, gelijk ook Indië door handels betrekkingen met China was verbonden. Tweemaal in de geschiedenis der oudheid hebben de belan gensferen dezer gebieden el kaar geraakt. De eerste keer gebeurde dit toen de verove ringspolitiek van Alexander de Grote het Griekse machtsgebied tot Indië uitbreidde. Vier honderd jaar later, toen de Romeinen zich de Griekse erfenis had den toegeëigend en het Romeinse rijk zich uitstrekte tot het rijk der Parthen, schenen de Europese en de Chinese beschavings centra contact met elkaar te zullen krijgen, want in die dagen was de Chinese verove ringspolitiek over het Tarimbekken tot aan de Kaspische Zee doorgedrongen, zodat het er één ogenblik de schijn van had dat beide wereldrijken met elkaar in conflict zouden komen, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. Het is zó ver gelukkig niet gekomen, want beide rijken dienden de aandacht binnenwaarts te richten. De Chinezen moesten zich uit Turkestan terugtrekken in verbanfL met hun strijd tegen de Hunnen en de Romei nen consolideerden onder hun voortreffe lijke keizer Hadrianus de grenzen van hun rijk en zagen af van verdere uitbreiding naar het Oosten. Deze vluchtige aanrakingen hebben ech ter bevorderend gewerkt op de handels betrekkingen tussen de verschillende machtscentra, ja, we kunnen zelfs zeggen dat zij hebben bijgedragen tot de eerste daadwerkelijke opbouw van een werke lijke wereldhandel. Rome betrok spece rijen, edelstenen en andere kostbaarheden uit Indië waarvoor het rijk volgens Plinius wel 100 mil lioen sestertiën gouds inruilde. Uit China betrok het Romein se rijk naderhand hoofd zakelijk zijde, zowel door be middeling van de Indiërs als van de Perzen. Deze laat- 5ten ivisten als tussenhande laren zelfs een monopolistische positie te verwerven, zodat de Romeinen de zijde als een Perzisch product beschouwden. Toch betrokken de Perzen het product uit China, uit welk land de zijde vervoerd werd, dwars door Mongolië, Centraal-Azië en Turkestaan, naar Byzantium, vanwaar de kostbare stoffen hun weg vonden naar de andere landen der beschaafde wereld. Een Macedonisch groothandelaar in zijde gaf omstreeks 60 n. Chr. reeds een be schrijving van deze handelsweg, die over land de enige economische verbinding met het Oosten vormde en waarlangs in vol gende eeuwen een steeds intensiever con tact zou plaats vinden. Niet alleen de ver vaardiging van papier, maar ook de berei ding van zijde, zou het Westen langs deze weg leren kennen. Over de zijde moeten we het dan mor gen maar hebben. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2