ZE VEN DA GEN Bloem endaal is gediend met plan Bovenweg-Van Haemstedelaan Zó Heren Marionetten leven een beetje Zó Knechten Hofars di& Zij trekken aan de touwtjes in het Frans Halsmuseum Het went al BLIJFT HETZELFDE Wethouder Geluk geeft Dinsdag startsein JOH. I. SI VKERBUYK HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Het verdient geen plan te blijven zoals andere Op 5 Mei ook feestavond in Concertgebouw J. E. Mansvelder overleden Jeugdkoor Inter Nos krijgt bezoek uit Engeland „De dag des Eieren" bij Oecumenische Jeugdraad Jubileum- verbouwing IJ-zige periode „Een heitje voor een karweitje" Goed begin van een vacantie Luifels over de gehele lengte van de straat De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in zijn vergadering van 24 Maart goedge keurd een uitbreidingsplan „Bovenweg Van Haemstedelaan" in Aerdenhout, dat voorziet in de bouw van ruim twee hon derd woningen van allerlei typen en in houd. Een ontwerp-besluit tot vaststelling van dit partieel uitbreidingsplan ligt van 28 Maart af gedurende vier weken ter ge meentesecretarie te Overveen voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden bezwaren tegen het ontwerp indienen. Nu hoeft men niet te verwachten, dat er bezwaren bij de enkele omwonenden tegen dit plan zullen bestaan, met de eventuele verwezenlijking waarvan nog zeker een hele tijd is gemoeid. Wanneer we dan ook dit plan in enkele finesses aan een be schouwing onderwerpen, dient men steeds voor ogen te houden, dat het geenszins mogelijk is in de eerstvolgende maanden op het bedoelde terrein grond aan te kopen en er te gaan bouwen. Het is goed er aan te herinneren hoe de gemeente Bloemen daal al zo'n slordige halve eeuw bezig is met plannen voor een echt raadhuis geen verbouwde villa dus en hoe het zoveelste plan in de raadsvergadering van Maart van dit jaar bij staking van stem men tot de volgende bijeenkomst van de raadsleden op 21 April werd aangehouden. En dan is er eveneens het nog nooit ver wezenlijkt en ook nimmer meer uit te voeren uitbreidingsplan uit 1927 voor de gronden ten Oosten van de Kennemerweg en ten Noorden van de Laan van Boreel. Dit schrijven we onder voorbehoud omdat een klein gedeelte van dit plan wèl werd uitgevoerd, zoals de Borskilaan, Laan van Boreel en de Van Valckenburglaan. Maar van de overige zaken zal niets komen, zo als destijds bij Haarlems plannen voor doortrekking van de Orionweg al duidelijk bleek. Bij verwezenlijking Plet uitbreidingsplan „BovenwegVan Haemstedelaan" is het eerste stedebouw- kundige ontwerp na de oorlog, waarbij de gemeentelijke adviseur, het stedebouw kundig bureau Kuiper, Gouwetor, De Ra- nitz en Bleeker, in Rotterdam, een ont werp heeft gemaakt hoe men zich "de ont wikkeling in dit deel van Aerdenhout denkt. In tegenstelling dus met andere woningbouw in de laatste jaren in de ge meente Bloemendaal, waarbij een stuk grond werd gezocht dat zich aan uitge werkte plannen van een architect zou aanpassen. Zoals bijvoorbeeld de flat Har- tenlust en de bebouwing van Sparrenheu vel. Bij het genoemde plan, waarvan dé tails zijn uitgewerkt door de Bloemendaal- se dienst van Publieke Werken heeft men twee voorwaarden voor ogen gehouden. De nieuwe woonwijk zou zich moeten kun nen aansluiten bij het bestaande Aerden hout en bovendien zou men tegemoet moe ten komen aan de wensen die er op het ge bied van de huisvesting bestaan. Zowel aan de Bovenweg, de Zijweg en de Van Haemstedelaan behoudt men groenstro ken, die aan beide eerstgenoemde wegen een breedte hebben van tachtig meter, aan de Van Haemstedelaan van ruim vijftig meter. Van hier uit zijn geen we gen naar de nieuwe wijk geprojecteerd. De hoofdweg, waar omheen de zijlanen zijn gedacht, begint ongeveer tegenover de uitmonding van de Oosterduinweg op de Bovenweg en loopt dan met een bocht naar de verlengde Vondellaan. Het be staande ruiterpad achter de huizen aan de Juliana van Stolberglaan blijft gehand haafd. Bovendien loopt van de Bovenweg in Westelijke richting een fietspad, dat deels langs de openbare weg is gelegen, deels ook door een groene beplanting is gedacht en dan een verbinding tussen de wegen onderling vormt. De wegen zouden een breedte krijgen, variërend van vijf tot zeven meter, terwijl elders in het plan een iets bredere weg met een breedte van negen meter is gedacht. In de Noordoos telijke hoek van het uitbreidingsterrein is plaats gereserveerd voor tennisbanen en een zandbak voor de peuters onder de be volking van dit gebied. Het is heel goed mogelijk, dat van het nu bekend geworden plan in de toekomst maar een deel zal worden uitgevoerd indien daartoe de om standigheden aanleiding zouden geven. Dit zou bijvoorbeeld het geval zijn als vlak langs dit gebied zoals uiterst vage ge ruchten dat willen een vijfendertig meter brede verkeersweg dwars door Aer denhout in de richting Oost-West zou wor den aangelegd. Naar wij echter te be- voegder plaats vernamen is hierover zeer beslist niets definitief en het zou alleen maar onverstandig zijn hierover thans te gaan gissen. Woninggrootte en aantal Om te kunnen voldoen aan de wensen, die er op 't ogenblik op huisvestingsgebied leven bij de bevolkingslagen, die voor een eigen huis in aanmerking komen, zal men moeien komen tot huizen van verschillen de grootte. Het aantal ontworpen soorten is in zes typen gedacht. Om te voorkomen, dat de aannemers te dicht op elkaar zou den gaan bouwen, zijn enkele 'bepalingen gemaakt over de onderlinge afstanden tus sen de huizen en het maximum aantal dat van de verschillende typen gebouwd mag worden. De indeling is dan als volgt: Type B, grootste woningen, maximum 33 huizen, minimum inhoud 400 m3; Type C, minder grote en maximum 71 huizen, minimum inhoud 350 m3; Type D, nog kleinere en maximum 26 huizen, minimum inhoud 300 m3; Type E, waarschijnlijk bouwkaswonin- gen met een maximum van 35 huizen, mi nimum inhoud 250 m3; Type F, kleine woningen, maximum 24 huizen, minimum inhoud 225 m.3; Type G, allerkleinste soort, maximum 19 huizen, minimum inhoud 200 m3. Dat zijn in totaal 208 huizen, welk aan tal nog met 22 wordt vermeerderd, name lijk drie flats met drie woonlagen en elk ruimte biedend voor zes eengezinswonin gen. Bovendien is nog een flat ontworpen NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst en de dienst met Pasen wordt door de volgende apotheken in Haar lem waargenomen: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-apotheek," Teylerplein 79, tel. 17946. voor grote gezinnen. Hierin zijn gepro jecteerd vier eengezinswoningen met een minimum inhoud van 450 kubieke meter. De begane grond van de laatstgenoemde flatwoningen zou eventueel als winkel ruimte kunnen worden ingericht. Boven dien zijn in dit zevenentwintig hectare grote en nu nog uit struikgewas en bos jes bestaande gebied voor de bewoners van de kleinste typen woningen in hun buurt een aantal autoboxen in het plan opgenomen. Er is bovendien ruimte gere serveerd, die kan worden gebruikt voor de bouw van een openbaar gebouw. Het totaal van de te bebouwen opper vlakte is geraamd op 98.028 vierkante me ter. Als daaraan behoefte zou bestaan, kan een van de drie flats, die van elkaar ver spreid liggen, ingericht worden als kleine huisvesting voor werkende vrouwen. Het is de bedoeling, dat elke Bloemendaalse ingezetene in de gelegenheid wordt ge steld grond te kopen in het te ontsluiten gebied BovenwegVan Haemstedelaan. Over de prijs van deze grond kan uiter aard nog niets worden gemeld, omdat de berekening van de grondprijs van vele fac toren afhankelijk is. Op initiatief van de Christelijke Bestu renbond wordt er op de vijfde Mei des avonds om acht uur in het Concertgebouw een bijeenkomst gehouden, waarin de be vrijding feestelijk zal worden herdacht. Na een korte toespraak van de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, wordt een pro gramma afgewerkt, dat als sprekers noemt de Hervormde predikant dr. G. Snijders, de de Haarlemse Politie Muziekkapel en het zangkoor „Polyhymnia". In de ouderdom van 85 jaar is overle den de heer J. E. Mansvelder, die in ver scheidene organisaties belangrijk werk heeft verricht. Hij was oprichter van de Oranjebond „Prinses Juliana" in Haarlem- Oost. Bij het zilveren jubileum van deze bond werd hem toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Mansvelder, die werkzaam is geweest op de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, heeft ook zit ting gehad in het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nationale Christen Ge heelonthoudersvereniging. Vandaag is zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraafplaats ter aarde be steld Tweede Paasdagavond zal in Haarlem The Colwyn Bay Girls Choir dirigente me vrouw M. Hooson-Nicholas, uit Engeland arriveren. Het is een der beste koren uit Wales. Het koor is de gast van het jeugd koor Inter Nos, dat onder leiding van Jan Booda staat. Door beide koren zal op Vrij dag 1-5 April in de gemeentelijke concert zaal een uitvoering gegeven worden, waar voor-nu al heel veel belangstelling bestaat. Door Inter Nos worden behalve Neder landse werken ook „Liebestraum" van Franz Liszt en gedeelten uit de operette „In het Witte Paard" ten gehore gebracht. Jongeren van verschillende kerken zul len elkaar ontmoeten in een door de Oecu menische Jeugdraad belegde bijeenkomst op Tweede Paasdag van half vijf tot half zeven in het Gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat. De spelgroep der Hervormde Jeugd raad zal Nijhoffs Paasspel „De dag des Heren" opvoeren en daarna begint er een jeugddienst, waarin voorgaan ds. J. J. van Hille, remonstrants predikant te Haarlem en de Hervormde predikant ds. A. Oskamp. ADVERTENTIE roken steeds met het DENICOTEA-pijpje. Want de DENICOTEA-kristalfilter zuivert de rook van Nicotine en Teer! Waarschuwing! Er zijn de laatste tijd nabootsingen in de tabakshandel gebracht, waardoor bij het kopend publiek verwarring wordt gesticht, Men lette derhalve op de naam DENICOTEA, voorkomende op alle DENICOTEA-pijpjes en filters en op de hier afgebeelde originele DENICOTE A-verpakking weTe/d nPMirÓTEA kristalfilters in doosjes van 10 stuks f -.80 1/cniViW I CM sigarettenpijpjesvanaf f2.50 ADVERTENTIE Auberge BonVerre FRANS RESTAURANT Jansweg20 Tel. 17630 COTELETTE DE VEAU FORESTIèRE Pauze. Het doek van het Marionettentheater op de zolder van het Frans Halsmuseum is gevallen en Feike Boschma laat zijn armen, die een tijd druk in de weer zijn geweest, even net zo slap langs zijn lichaam hangen als die van zijn marionetten. Ook zijn gelaatstrekken ontspannen zich, nadat zij al die tijd onwillekeurig alle gevoelens hebben uitgedrukt, die hij zijn marionetten deed doorleven. Deze week trekken hij en zijn assistente Ans Wier da aan de touwtjes, daar op de museum zolder. De volgende week zullen Don en Ly Vermeire het zijn, die er de poppen aan het dansen brengen. Vermeire is tijdens de voorstelling komen binnenlopen, en - na haar met evenveel toewijding te hebben aangezien als de kinderen, die voor hem zaten - verschijnt hij achter de coulissen. En dan ontwikkelt zich tussen de twee beschikkers over het lot van tientallen marionetten een gesprek over die merkwaardige boeiende we zens aan het andere eind van de touwtjes. Feike vertelt van zijn 763-jarige huisknecht Jacques uit een Blauwbaard-parodie, wiens gezicht altijd een prop papier is geweest, maar zozeer voor hem leefde, dat het hem schokte toen hij een kind hoorde constateren ,,'t is gewoon maar een proppie". En Don heeft het over Têtu, een centrale figuur in een van zijn stukken, die zich altijd schijnt te wreken voor het feit dat hij nooit een verfje heeft gekregen. „Hij blijft telkens met zijn neus achter een beendraad zitten en dat spot met al mijn be doelingen". „Wij hebben ze gemaakt en we laten hen doen wat wij willen en tóch verrassen ze ons vaak", zegt Feike peinzend, „op het toneel doen ze zich door allerlei subtiele dingen, die-je niet gemerkt hebt toen je ze maakte, vaak heel anders voor, dan je je voorstelde. En in hun vrije tijd ook. Ik kwam een keer mijn kamer binnen en keek pal in het gezicht van Klein Duimpje, die onafgebroken nee schudde. Het bleek, dat hij op de tocht hing en ik heb onmiddellijk de deur dichtgedaan „Mijn Pierrot moest in de Commedia dell' Arte een collier stelen en er een rondedans mee maken", vertelt Don Vermeire, „de zaak dreigde fout te gaan toen het collier uit zijn hand viel. Tot mijn grote verbazing ving hij hem met zijn andere hand op en iedereen was vol bewondering over zóveel techniek. Maar ik weet zeker, dat het niet mijn techniek was, maar Pierrot, die de situatie redde". Feike heeft eens een kind horen zeggen: „ze léven!" „Welnee, het zijn poppen", zei een ander kind er naast. Het eerste kind dacht diep na en zei toen, langzaam en nadruk kelijk: „ze leven een béétje!" „Laten we het daarop houden", concludeert Vermeire. Dinsdag zal er een begin ge maakt worden met de afbraak van het oude gedeelte van het filiaal van de N.V. A. Kreym- borg en Co aan de Grote Markt en gedurende ruim een half jaar zal dit historische plein ernstig gehavend zijn want de architect F. M. Kramer heeft geen halve maatregelen geno men. Het gebouw, dat aan het café-restaurant Brinkmann grenst, zal namelijk met de grond gelijk gemaakt worden, waarna in dezelfde stijl als de rest van het kledingmagazijn een nieuw gebouw in het cen trum van Haarlem zal ver rijzen. Overigens heeft de N.V. Kreymboi-g altijd veel van ver nieuwen gehouden want ter ge legenheid van het gouden ju bileum van deze zaak dat op 24 April in het Amstel-hótel in Amsterdam gevierd zal worden, zond men ons een uit voerige beschrijving over de geschiedenis van deze magazij nen, die op 8 April 1905 door de heer A Kreymborg werden opgericht, waaruit bleek, dat bijvoorbeeld in 1949 zeventien vex-bouwingen werden uitge- voei'd, waarbij drie filialen van de grond af woi-den opge- Voeren zij een éigen leven en een eigen gesprek? Wij zul len het nooit weten. Wij heb ben vol raadselen voor Woest- aard de rover, en de oude mo lenaar gestaan die kort tevo ren nog op het toneel „in touw" waren geweest in het sprookje Het Gelukskind. Op de planken kwamen zij echter niet met elkaar in aanraking en nu wèl. Zij lopen met el kaar te converseren als ac teurs tussen de bedrijven door. Misschien smoezen zij over hun bazen. Wij weten het niet. Woestaai-d die zoëven op de planken nog wrevelig uitriep: ,,'t Is ook altijd wat: eerst Grijpkarel doodgeschoten, nou weer het vuur uit. Altijd is er wat"...., schijnt het met de molenaar over heel andere dingen te hebben. Misschien over die keer dat hij moest invallen voor de opa van Jan tje in Vlinderland, waarbij zijn zwaard hem werd afgenomen. En de grijze Mulder met zijn knikkende knieën, die in het stuk een tamelijk bezadigd man lijkt als hij constateert: „Er blijft altijd wel wat te wensen over....", doet in dit gespi-ek bepaald geagiteerd. Misschien leiden marionet ten toch een dubbel leven. Misschien ontsrjappen zij er gens aan de voorbeschikking van hun makers. Geven deze dat trouwens, niet zelf toe? Vertelde Feike Boschma bij voorbeeld niet van dat ge raamte, dat telkens een ho ningzoete liefdesscène kwam verstoi'en? Het raakte in één voorstelling bij hei"haling ver ward met de gestalte van een lief jong meisje, dat voor het /oetlicht kwam. „De dood week niet van haar, zou je haast zeggen, zelfs niet in de liefe lijkste momenten', aldus Feike. En hoe kwam het dat Batsjemi uit „Capricio" een van Don Vermeires stukken, die een keer voor het raam werd ge hangen, zich langzaam om draaide en de kamer inkeek op een wijze die een vex-- trouwelijk onderhoud tussen deze en zijn bezoeker vrijwel onmogelijk maakte? De marionetten heersen op de zolder van het Frans Hals museum. Zij zullen u mee voeren naar een ander bestaan, via vi-eemde illusies en ver rassend concrete gebeurtenis sen. De marionetten zullen u de wereld doen vex-geten, zij zullen u doen beseffen, dat u óók een dubbel leven leidt: het dagelijkse leven en dit hier, waai'in geen ander mens u kan volgen. Het geeft u binnen pretjes als u weer buiten treedt en de werkelijkheid u weer zo statig en zelfverzekerd tegemoetkomt, alsof zij de énige is! Neen, een kind wist het wel toen het na een voorstelling van Feike Boschma een rolle tje drop tussen de gox-dijnen doorstak voor de koning, die zich kort tevoren met veel pijn had afgevraagd wat hij nu zijn jarig dochtertje moest geven. bouwd Ook in Haarlem heeft men sinds de vestiging in 1923 niet stilgezeten Men begon toen eveneens op de Grote Markt en in 1934 werd een gi'oot bankgebouw op de hoek van de Barteljorisstraat bij de zaak getrokken Enke tientallen ja ren stelde men zich tevreden met deze uitbreiding maar on langs meende men, dat er niet langer gewacht kon worden op een modernisering en vergro ting. Gedurende een half jaar zal men zich thans met een als kledingmagazijn ingerich te Vishal moeten behelpen en hoewel men zich daar op het ogenblik best thuisvoelt, ziet men toch al verlangend uit naar het moment, waarop de feestelijke heropening van de „echte" zaak op de Grote Markt zal plaats hebben. Over ruim zes maanden. Dan is het al weer herfst. Niet zodra wai-en de eer ste milde lentedagen gearri veerd of een reeks van ijsco karretjes reed alweer tinge lend door de straten. En ter wijl het jonge tere groen aan de bomen nog moet uitlopen, worden overal reeds ijsjes verkocht. Schep-, steek- en pakijs in alle smaken en prij zen. Wij vroegen ons af hoe al die ijsco-mannen opeens aan zoveel ijs kwamen en bij een Haarlemse ijsfabriek zijn wij ons licht gaan opsteken. Men vertelde daar dat er voor de eerste zachte dagen in het nieuwe seizoen een frisse, flinke voorraad gevormd was, gelijk er nu weer één gx-oeien- de is voor de Paasdagen. Zo'n voorraad kan in een minimum van tijd uitgeput zijn, temeer daar van deze enige ijsfabi-iek in Haarlem uit ook ijsjes naar andere steden gebracht wor den. Maar we mochten wel even een kijkje nemen in de fa- briek. De productiemethoden en de machines, trouwens de idee zelf om consumptieijs in grote hoeveelheden te fabri ceren, zijn afkomstig uit Amerika, het land waar mid den in de winter vele ijstent- jes nog een bloeiend bestaan leiden. Een enorme hoeveelheid melk, suiker, room enzovoorts plus enkele ingrediënten die het fabx-ieksgeheim uitmaken, wox-dt in een grote mengketel gestort, waarna deze massa via de homogenisator (ver- deelmachine) en de „ïijpex-s" als een stroperige „mix" in de vriesmachine belandt. Deze maakt er in een oogwenk eet baar ijs van, dat snel in de grote ijscellen verdwijnt. Het is een afwisselend proces van verhitten om de bactex-iën te doden en bevriezen omdat het De Haarlemmers beginnen niet alleen al een beetje te wennen aan het bouwwerk, dat op de rotonde van het Houtplein is opgericht door een raadslid zelfs een plein van wereldsteedse al lure genoemd maar de gedachte wint veld, dat dit ruimtelijk teken, om die term van Nico Andriessen maar weer eens te gebrui ken, ook fraai is. Vooral degenen die 's avonds het m,onument van de Dreef af naderen bewonderen de tere kleurencombinatie van omhoog strevend blauw en wit en ook overdag doet de contrastwerking van de ver schillend gekleurde vlak ken van pyramide, bol en omheinend lint het lang niet slecht. De grote ver dienste van het monument is vooral, dat het licht en luchtig van opzet is, zodat het niet stoort in het ge- zichtsvlak. We hebben al leen wat tegen de siroop kleurtjes in de horizontale vlakken. En wat dat wereldsteedse Houtplein betreft: dat is er nog niet maar het kan ko men. Wethouder Happé, on geïnstalleerde bescherm heer van het Verkeersplan, vertrouwde ons toe, dat de door hem gesuggereerde vergrotingen thans in kaart zijn gebracht en aan B. en W. zijn voorgelegd. Varia ties die de uit het Zuiden en Oosten komende ver keersstromen niet om de stad zullen voeren maar via dat brandpunt van de city dat Houtplein heet. En nu kunnen we ons in Haarlem wel verbeelden, dat we het wereldsteedse tijdperk reeds zijn binnen gegaan, maar ons aller A. N.V.V. (Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer) is daar nog lang niet van overtuigd. Want blijkens een door deze organisatie, welke immers tot taak heeft het vreemdelingenverkeer naar Nederland voor alle daartoe in aanmerking ko mende gemeenten op voet van gelijkheid te verzorgen, heeft een interessant statis- tiekje uitgegeven, waarin Haarlem voorkomt onder het vleiende kopje „Kleine re steden en dorpen". De Spaarnestad, parel van Z.- Kennemerland, juweel van de randstad Holland of wat voor superlatieven men ver der maar wil, staat daar ingedeeld op voet van ge lijkheid metApeldoorn, Alphen aan de Rijn en Broek in Waterland. eindproduct tenslotte ijskoud de deur uit moet. Hoe sneller de mix bevriest des te klei ner wordt de ijskristal en dientengevolge het ijs smake lijker. Het maken van consumptie ijs op zich is niet zo ingewik keld, zoals men dat kan waar nemen in de verscheidene pas heropende ijssalons, die nu weer beddezaak of bloemen winkel af zijn. De moeilijk heid zit in het afwegen en selecteren der grondstoffen, hetwelk voor de kwaliteit be palend is. De een houdt nu eenmaal van een romig, „voedzaam" ijsje, terwijl de ander het liever wat mager der heeft. En mensen die een zéér schrale ijs-consumptie wensen te gebruiken kunnen wij de lollies aanbevelen. Haarlems burgemeester heeft oxis ervan verwittigd, dat het hem aangenaam zal zijn wan neer wij hem voortaan mr. O. P. F. M. Cremers zullen noe men. De P. O. F. M.-periode is bij gerechtelijke beschikking van 8 Maart 1955 geëindigd, een kleine omzetting, waarbij op de eerste plaats komt wat op de eerste plaats thuis hoort, zoals de burgemeester zegt. En hij voegt er het bekende woord van Alphonse Karr aan toe: Plus ca change, plus c'est la même chose. Wanneer u dus de eerste tijd de voorletters van mr. Cremers in een nog wat on gewone volgorde ziet staan, dan is dat niet een vergissing dezerzijds, maar het gevolg van een gaarne voldoen aan een wens van de eerste burger van deze stad. In de week na Pasen, van Dinsdag 12 tot en met Vrijdag 15 April wordt de jaarlijkse actie van padvindsters en padvinders ge bonden „Een heitje voor een karweitje". De Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk zal Dinsdagmorgen om tien uur een aantal meisjes en jongens, ledexx van de vier pad vindersorganisaties, de vereniging De Ne derlandse Padvinders en de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, bjj de jon gens, de Nederlandse Gidsen Beweging en liet Nederlandse Padvindsters Gilde, bjj de meisjes, ontvangen op het stadhuis en dit zal voor Haarlem het officiële begin van de actie zjjn. Het motto voor dit jaar is „Door en voor de beweging". De vier verenigingen zullen de opbi'engst naar eigen inzicht besteden, de N.P.V. wil deze gebruiken voor steun aan het B.E.-werk (Bijzondex-e Eisen voor gebrekkige padvinders), voor tx-aining en voor de uitzending van verkenners naar de dit jaar Augustus in Canada te houden we reldjamboree. De padvindersbeweging stelt zich na drukkelijk op het standpunt dat hun leden iets moeten prestex-en voor het te ontvan gen geld. Allerlei daarvoor in aanmerking komende karweitjes kan men met een of meer heitjes (is kwax-tjes) belonen, al naar gelang de grootte van het werk. De actie bracht het vorige jaar in het district Haarlem bijna drie duizend gulden op. In Bloemendaal hebben de leidsters van de Harlugroep, de Capreragroep en de St. Priscagroep gezamenlijk enkele centrale adressen ingesteld waar men hulp voor de huishouding, als babysit öf voor wat voor wex-k ook, kan vragen. Zij besteden de helft van de opbrengst voor steun aan de Stich ting 1940-1945. De adressen zijn bij de da mes S. J. Pool-Polak, Acacialaan 28, tele foon 23507; J. C. Vrij-Bartelsman, Mauri- cialaan 25, telefoon 25409; A. M. Bource- Eversen, Van Riebeecklaan 28, telefoon 25753; O. Kraetzer, Iepenlaan 94, telefoon 24045; B. Maas, Zomerzorgerlaan 27. (Bei de laatstgenoemden voor N.G.B.) De leerlingen van de Ivo-school te Bloe mendaal zijn hun Paa^vacantie met goede voornemens ingegaan.Zij hebben een loterij georganiseerd ten bate van een Nederlands Huis in het Kindei-dorp-Pestalozzi te Tro- gen in Zwitserland. Ter informatie van de jeugdige colporteurs vertoonde dr. A. de Vletter, de oud-rector van het Kermemer Lyceum te Bloemendaal, lichtbeelden over het Kinderdox-p en deelde wat propaganda- lectuur aan de jongelui uit, zoals hij dat op vele andere scholen gedaan heeft. Spre ker deelde mede, dat b.v. de M.M.S. te Eindhoven door het houden van een bazar bijna 2000 voor het goede doel heeft bij eengebracht. In de volgende winter wordt de actie op grotere schaal ingezet door het vertonen van de film „Een Nieuwe Mor gen" voor scholieren, leden van perso neelsverenigingen, enz. ADVERTENTIE ADVIEZEN VOOR HAAR- EN HUIDVERZORGING. Dagelijks van 9 tot 6 uur (Dinsdags tot 1 uur) in onze moderne dameskapsalon Produit} de haute Coiffure- creations Parfums SajjI Thörbeckestraat II, Zandvoort vis d vis Hotel llouives Telefoon 3382 Plan van Generaal Cronjéstraat Het bestuur van de Generaal Cronjé- straatvereniging in Haarlem-Noord heeft het plan opgevat de trottoirs van deze straat en aan de winkelzijde van het Ju- lianapark door eeix aaneengesloten luifel te overdekken. De architect B. Schultheisz heeft daartoe een schetsontwerp gemaakt. Het bestuur heeft alle winkeliei-s van Cronjéstraat en Julianapark uitgenodigd voor een binnenkort te houden vergade ring, welke aan dit onderwerp gewijd zal zijn. Dit plan komt voort uit de wens van de Generaal Cronjéstraatvereniging om het winkelend publiek ook in de natte en kille jaargetijden een comfortabele beschutting te biedep.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11