E Sabotage bij vliegramp verondersteld door Peking PANDA EN DE MEESTER-Z ANGERS Radio-Reparatie d oe 1 wond eren! Haarlemse Jonge Mannen Vereniging bestaat morgen honderd jaar Wereldnieuws Hongkong was gewaarschuwd vóór vertrek De radio geeft Donderdag De heer H. W. Tilanus over doorbraak en mandement Tienjarenplan voor Suriname Toch ió het zo 2 Toneelcritici bekroonden Tennessee Williams Ontploffing op tankschip H. 1. MAERTENS N.V. Jaarvergadering CHU Zondag herdenkingsdienst in de Grote Kerk Interessante filmavond van I.V.A.O. in Haarlem-Noord Kinderen in Heemstede gewond bij ongelukken Transport kinderen uit Lübeck aangekomen Geldkistje met '900 in Haarlem-N. vermist Vierjarige jongen op Slaperdijk aangereden WEVER MIEREN J WOENSDAG 13 APRIL 1955 HONGKONG (United Tress) De po litie te Hongkong: is begonnen aan een uitgebreid en diepgaand onderzoek naar de mogelijkheid van sabotage als oorzaak van het verongelukken van de Constel lation „Kashmir Princess" van de lucht vaartmaatschappij „Air India" in de Zuid- Chinese zee. De „Kashmir Princess" stort te Maandag brandend neer. Het toestel was met leden van de delegatie van de Chinese volksrepubliek voor de komende conferentie te Bandoeng onderweg naar Djakarta. Er bevonden zich 19 personen aan boord. Radio Peking uitte gisteren de be schuldiging dat de ramp te wijten was aan sabotage van Amerikaanse en Engelse agenten, die het hadden gemunt op het leven van Tsjoe En Lai, de premier van de Chinese volksrepubliek. Tsjoe En Lai bevond zich echter niet in het veronge lukte vliegtuig. De „Kashmir Princess" vervoerde alleen ondergeschikte leden van de Chinese delegatie. De Britse overheid te Hongkong heeft bevestigd dat zij te voren uit Peking de officiële waarschuwing had ontvangen, dat wellicht pogingen zouden worden on dernomen het vliegtuig te laten veronge lukken. De drie leden van de bemanning die zijn gered, zijn in Singapore. De autoriteiten zijn voornemens hen zodra mogelijk een uitgebreid verhoor af te nemen. De Britse overheid heeft officieel ver klaard dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat voor het vertrek van de „Kashmir Princess" uit Hongkong sabotage is ge pleegd. Reddingsploegen hebben tot dusverre zes overlevenden opgepikt van de ver ongelukte Constellation. Drie overlevenden, allen leden van de bemanning van het toestel zijn Dinsdag in Singapore aangekomen. Volgens inlich tingen, die zijn ontvangen op het hoofd kantoor van de luchtvaartmaatschappij in Bombay, zijn door een tweede schip nog drie overlevenden opgepikt. Deze zouden echter allen zwaar gewond zijn. Het nieuwsbureau van Peking-China NEW YORK (Un. Press) De kring van toneelcritici te New York heeft „Cat on a hot tin roof" van Tennessee Williams ge kozen als het beste Amerikaanse toneelstuk van het seizoen 1954-'55. Het stuk van Williams werd met negen tegen acht stem men gekozen boven „Bus stop" van Wil liam Inge. Beide stukken staan voor het volgende seizoen op het répertoire van de toneel groep „Theater". Er zijn acht personen aan boord van het 8045 ton metende Britse tankschip „San Cirilo" om het leven gekomen tengevolge van een ketelontploffing, aldus seinde de Argentijnse tankboot „Juvenal" in de nacht van Dinsdag op Woensdag. Verscheidene apdere opvarenden werden gewond. De „San Cirilo" bevond zich onseveer 500 mijl ten Oosten van Cayenne (Frans Guyana). ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 „Nieuw China" heeft „de geheime agenten van Amerika en Tsjang Kaï Tsjek" ervan beschuldigd, dat zij het ongeluk met het vliegtuig van „Air India" bewerkstelligd hebben. Reeds vóór het. vertrek van het vliegtuig was het de Chinese regering ter ore gekomen, dat genoemde agenten „ac tief samenwerkten" tot een aanslag op de Chinese delegatie naar de conferentie van Bandoeng, welke onder leiding zou staan van premier Tsjoe En Lai. Dit complot was er ook op gericht de conferentie te saboteren, aldus het persbureau. ADVERTENTIE VI f BEROEMDE GENEESMIDDELEN i INÉÉNTfiBLET^^^^, A TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 ent HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 PI-ten. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.20 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boerenh 12.55 Zonnpwijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13 20 Platen. 13.50 Pla'en. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Lich te muziek 18.10 Vrouwenkoor en solist. 18.30 Pianorecital. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken parade 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwooidman. 11.15 Amusements muziek. 11.45 Van de hak op de tak, in en om de tuin, causerie. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole orkest. 13.55 Koersen. 14.00 De bruid van Lammermoor, hoorspel. 14.35 Kamermuziek. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Pianowedstrijd voor kinderen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Onderwijs aan Papoea's door W. A. L. van Dooremaalen. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Operaconcert. 21.00 De Rem- plagant, hoorspel. 22.50 Pianorecital. 22.40 Sportp roblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.l 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.30 Spiegel der Kunsten. 20.50 Hawaiïanmuziek. 21.00 Franklin Delano Roosevelt, filmdocu mentaire. 21.20 Baantjes jagen 21.40 Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Franse les. 14.15 Kamerorkest. 14.30 Vlaamse muziek. 15.00 Orkestconcert. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 oRemeense volksmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoek programma 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 32.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m,). De algemene vergadering van de Chris telijk Historische Unie is vanmorgen in Bellevue te Amsterdam geopend met een rede van de voorzitter, de heer H- W. Ti lanus. Hij dankte voor de hem in October bij zijn zeventigste verjaardag gebrachte hulde en voor het bedrag dat hem toen ter beschikking werd gesteld. Hiervoor is een huis aan de Wassenaarseweg in Den Haag gekocht waar het bureau der C.H.U. is gevestigd. Hij sprak voorts over de verhouding tussen C.H.U. en de Anti-Revolutionnaire Partij en zei dat in Juni 1954 een uit voerig reorganisatie-rapport van de A.R.- partij is verschenen waarin onder meer gesproken wordt over een christelijk- staatkundig congres in samenwerking met andere protestants-christelijke partijen in ons land, over een christelijk nationaal contactcentrum voor alle Nederlandse pro testants-christelijke politieke partijen, en over een overleg met het convent van de christelijk-sociale organisaties en zo mo gelijk ook met de Christelijk-Historische Ünie en de overige protestants christelijke partijen voor de uitwerking en formu lering van een sociaal program. Wanneer dit rapport door de A.R.-partij wordt aan genomen en verzoeken om samenspre- kingen de C.H.U. bereiken zal het hoofd bestuur deze zeker niet afwijzen, aldus de heer Tilanus. Over de „doorbraak" zei hij onder meer, dat „buitenlandse philosofische en theolo gische beschouwingen tijdens en na de oorlog vat gekregen hadden op sommiger denken, opvattingen, misschien voor het buitenland bruikbaar, maar niet in over eenstemming met de Nederlandse aard en het Nederlandse karakter. Wij hebben ge meend daartegenover stelling te moeten nemen, beseffend dat voor het Neder landse volk, misschien anders dan voor andere volken, maatschappelijke, culturele en staatkundige organisaties op christe lijke grondslag passend zijn. Voor ons geen anti-these, maar een noodzakelijke el kander steunende en opbouwende con centratie rondom Gods woord in erken ning van Gods souvereiniteit over geheel ons leven". Voorts sprak de heer Tilanus nog over het mandement der R.K. bisschoppen en de politieke gevolgen daarvan. „De strijd is niet nieuw", zo zei hij onder meer, „en de problemen zijn niet nieuw. Reeds in de jaren voor 1940 verbood de Rooms Katho lieke Kerk, met sancties, het lidmaatschap van N.V.V., N.S.B., S.D.A.P. en Communis tisch Partij en reeds de encycliek Quadra- gesimo Anno van 15 Mei 1931 achtte ka tholiek en socialist onverenigbaar". De heer Tilanus begreep zeer wel, dat door de principieel beredeneerde uitspraken van het mandement van 30 Mei 1954 de Partij van de Arbeid zich in haar grondslagen aangetast voelde. „Het gaat hier inder daad om de grondslagen van partijvorming: voor de P.v.d.A. het democratisch-socia- lisme voor de liberalen of de V.V.D. de vrijheid van de mens, voor de Rooms-ka- tholieken het kerkelijke leergezag, voor de protestants-chistelijke partijen Gods woord en de erkenning van Gods souvereiniteit over heel het leven. Daartussen moet men kiezen". „De verkiezingsstrijd van 1956 is reeds in voorbereiding. De strijd tussen K.V.P. en P.v.d.A. zal scherp zijn. Sommige leden van de Protestants-Christelijke Werkge meenschap van de P.v.d.A. zullen misschien wel eens aanvallen op ons doen. Als het nodig is zullen we deze weerleggen. Hoofd vraag blijft: van welk beginsel gaat gij uit? Bij liet antwoord op die vraag lopen onze wegen uiteen", aldus de heer Tilanus. In de Memorie van Antwoord over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen heeft de regering aan de Eerste Kamer mededelingen gedaan over de Nederlandse deelneming aan de financiering van het tienjarenplan voor Suriname. De Nederlandse regering is bereid te be vorderen, dat door Nederland tot een be drag van maximaal 171 millioen wordt deelgenomen aan de ontwikkeling van Su riname. Met de uitvoering van het plan is in clusief de uitbreiding met een wegverbin ding tussen Paramaribo en Moengo en tus sen Nieuw-Nickerie en Coronie totaal een bedrag van 256 millioen gemoeid. In de overeenkomst is vastgelegd, dat Suriname 1/3 deel der werkelijke kosten voor zijn rekening zal nemen van elk pro ject, terwijl Nederland 1/3 in de vorm van leningen en 1/3 in de vorm van bijdragen a fonds perdu zal verstrekken. Voor de door Nederland te verstrekken leningen zal een rente van 3 pet. verschul digd zijn. Na afloop van de planperiode zal het bedrag van hoofdsom en verschenen rente worden omgezet in een 25-jarige le ning. Verder heeft Suriname ingestemd met de vestiging van een Nederlandse missie van deskundigen te Paramaribo, welke in het algemeen tot taak heeft beide partijen voor te lichten en te adviseren. De anima onder Engelse toeristen voor de wekelijkse boottochten van Middelburg tot aan Amsterdam en vice versa, was deze week zo groot dat er zelfs drie schepen aan te pas moesten komen. Zo meerden dan Dinsdagmiddag de „Lady Adriana", de „Lady Constance" en „The Lady Elizabeth" aan de Spaarnewal en even later arriveerden ook de passagiers... in een drietal autobussen. In de tijd dat de schepen de verscheidene Spaarnebruggen passeerden, maakten zij een tochtje in de con treien van Haarlem. Hedenochtend zijn de fraaie jachten weer vertrokken. „The Lady Elizabeth" maakt haar eerste vaart met gloednieuwe machines, vandaar dat zij het in de stadswaleren voorzichtig aandoet en hier door een kittig sleepbootje geleid ivordt. In totaal voeren deze boten bijna honderd Engelsen door Noord- en Zuid-Holland. Morgen, Donderdag 14 April, zal het een eeuw geleden zijn, dat de Haarlemse Jonge Mannen Vereniging (II.J.M.V.) werd opgericht. Deze bijzondere gebeurtenis hel komt immers weinig voor, dat verenigingen haar eeuwfeest beleven zal het bestuur herdenken in een tweetal bijeenkomsten: op Zaterdagavond 16 April zal voor leden, oudleden, donateurs en genodigden door de toneelgroep „Vrienden kring" het toneelspel „Een steen in de vijver" van Jan Fabricius worden opgevoerd; de volgende avond zal in de Grote Kerk op de Grote Markt een herdenkingsdienst worden gehouden, waarop de Bondsvoorzitter, ds. H. J. van Heerden, zal voorgaan. Het eerste bestuur van deze vereniging, waaraan de naam „Gedenk Uwen Schep per in de dagen Uwer Jongelingschap", Pred. 12 1 A is toegevoegd, werd gevormd door de heren ds. C. Elffers, president; G. A. C. Wijdogen, vice-president; G. Otto, secretaris; H. Elffers, vice-secretaris; J. Meeuwig, penningmeester; P. Hos, vice- penningmeester en A. Hazevoet, bibliothe caris. Men heeft op verscheidene plaatsen vergaderd, voor de vereniging over een eigen gebouw kon beschikken: als verga derplaatsen kunnen worden genoemd het lokaal van de Algemene Begrafenis-socië teit aan de Kraayenhorstergracht, een lo kaal „De Vereeniging" aan de Bakenesser- gracht, de Maitressenschool van mejuf frouw Wijdogen in de Nobelstraat, een bovenkamer in de Lange Lakenstraat en een lokaal van de Christelijke Bewaar school in de Ridderstraat. Pas in 1875 kwam de vereniging in het bezit van een eigen gebouw: perceel Lange Annastraat 11. welk gebouw voor 3900 werd aangekocht. Nieuw gebouw Na een tijdperk van zeer grote bloei volgde een grote inzinking; de ijver van de leden verslapte aanmerkelijk en er ont stonden financiële moeilijkheden, maar bij de viering van het veertigjarig bestaan in 1895 was men weer grotendeels over de moeilijkheden heen en omstreeks 1899 breidde het aantal leden van de vereniging zich zo uit, dat er zelfs naar een ruimer vergadervertrek moest worden uitgezien. Op Zondag 16 October 1905 werd het nieuwe gebouw, het tegenwoordige tehuis, Lange Margarethastraat 13, op feestelijke wijze in gebruik genomen. Doelstelling De grondslag van de vereniging is: er kenning van de Bijbel als het Woord van God en Jezus Christus als Heer en Heiland. De H.J.M.V. heeft tot doel: arbeiden aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk onder de jeugd en bevordering van de geestelijke ontwikkeling van haar leden. Zij tracht de jonge mensen van de straat te halen en te houden door hen in een sfeer te plaatsen, waar zij zich thuisvoelen; men tracht te komen tot een gesprek rondom de Bijbel en mede daardoor verantwoordelijkheids gevoel bij te brengen, zodat zij tot trouwe, meelevende gemeenteleden zullen uit groeien, doordrongen van de nood van kerk en wereld. De vereniging tracht dit onder meer te bereiken door het houden van vergaderin gen en openbare bijeenkomsten, door ge- gemeenschappelijk onderzoek van de Hei lige Schrift, het onderhouden van contact, met andere jeugdorganisaties. Men ver toont goede films, besteedt aandacht aan sport en spel; bovendien worden er fiets tochten en excursies gehouden. Resultaten De Haarlemse Jonge Mannen Vereniging heeft in de loop van haar bestaan veel tot stand gebracht: er werden Zondagsscholen gesticht, clubs opgericht, zusterafdelingen de helpende hand geboden; de vereniging heeft jaren lang een zeer goed fanfarecorps gekend, alsook zangafdelingen en een gym- nastiefafdeling. De H.J.M.V. staat open voor jongelui van zestien tot achttien jaar (adspiranten) en van achttien jaar en ouder (stemgerech tigde leden). Daarnaast is er de jongensclub „Obadja", voor jongens van tien tot zes tien jaar. Sinds enige jaren is de Haarlemse ver eniging overgegaan tot het organiseren van gemengde samenkomsten van jongens en meisjes in de leeftijd van zestien jaar en ouder. Het houden van deze gemengde bijeenkomsten, aanvankelijk opgezet als experiment, werd al spoedig door afdelin gen in andere plaatsen overgenomen, aan gezien zij geheel beantwoorden aan het daarvoor gestelde doel: „Voor jongelui door jongelui.... allen tot Christus". Onder leiding van de huidige voorzitter, de heer R. van der Meulen,-is de „grijze" vereniging, thans nog een bloeiende, le venslustige vereniging,' waarvan béstuur en leden stellig van plan zijn, na het be reiken van deze mijlpaal, met enthousias me en vertrouwen op de ingeslagen weg voort te gaan. De afdeling Oud-Schoten van het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling heeft Dinsdagavond in de Emmaschool aan de .Raafstraat te Haarlem haar'laatste bijeen komst gehouden van het eerste vereni gingsseizoen. Er werden enkele films ver toond, die gewijd waren aan de werk zaamheden van de PTT. De eerste film toonde de activiteiten aan het kuststation Scheveningen. Men kreeg een goede in druk van de wijze waarop de plaats be paald wordt van een schip-in-nood en van de verdere diensten die dit station aan de mensheid bewijst. De film „Het is maar een postzegel" gaf een overzicht van de historie van de zegel en liet zien dat handenarbeid in dit post bedrijf nog altijd een voorname plaats in neemt. Men zag zowel de ontwerper van de zegel als de graveur aan het werk, waarvan vooral de laatste een moeilijke taak heeft die uiterste accuratesse vraagt. Leerzaam was „Met gesloten beurs", de verfilming van het werk op het Haagse postchèque- en girokantoor. Deze genoeg lijke reportage toont dat alle rekeningen samen zevenhonderd millioen gulden om vatten, waarvan belangrijke nationale projecten gefinancierd worden. Voorts gaf zij een duidelijk beeld van de werkzaam heden verbonden aan het af- en bijschrij ven der rekeningen, het tellen en het ver zorgen .van de expeditie, waarbij er tevens op gewezen werd hoe belangrijk het is de nummers op de giro-enveloppen juist en duidelijk te vermelden. De rij der films werd besloten met een kleurige rolprent over de postbezorging in de Biesbosch, waarbij van de schipper- brievenbesteller heel wat geëist wordt. In Heemstede zijn Dinsdag twee ver keersongelukken gebeurd, waarbij een meisje van tien en een jongen van twaalf jaar gewond zijn. Omstreeks 5 uur fietsten enkele meisjes op de Heemsteedse Dreef in de richting Haarlem. De sturen van twee fietsen raakten elkaar, waardoor een tien jarig meisje viel. Met een linker onder armfractuur werd het naar het St. Elisa beths Gasthuis overgebracht. Op de Herenweg nabij de Hugo de Groot laan is des avonds om halfacht een twaalf jarige jongen uit Bennebroek aangereden. Het is nog niet bekend of hij de weg naar links wilde oversteken of dat hij de macht over het stuur kwijt raakte. Hij reed op het asphalt en werd aangereden door een hem achterop rijdende auto. De jongen brak zijn enkel, zijn rechterbeen en liep een hoofd wonde op. Per ziekenauto is hij naar de Mariastichting overgebracht. Voor de tweede keer is in Haarlem een aantal kinderen uit kampementen nabij Lübeck aangekomen, dat gedurende drie maanden bij pleegouders in Kennemerland onderdak zal vinden. Dat is te danken aan de Jonge Kerk (Hervormde Kerk) uit Haar lem en omgeving, die gelden heeft verza meld om het overbrengen van de kinderen naar deze omgeving en het onderbrengen bij pleegouders mogelijk te maken. De kinderen zijn met hun familie van Oost-Duitsland naar Lübeck gevlucht en hier zijn zij in barakken ondergebracht. Vorig jaar hebben vijfendertig kinderen onderdak gekregen en Dinsdagmiddag ar riveerden er vierendertig. Gedurende de komende'weken zullen de kinderen op scholen onderwijs genieten. Het comité heeft reeds veel medewerking bij de voorbereiding ondervonden; zij die het werk financieel willen steunen kunnen giften bezorgen bij de Haarlemse jeugd raad der Hervormde Kerk. Een bewoner van de Rijksstraatweg in de omgeving van de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een muurkast een geld kistje, inhoudende ongeveer 900, is ver dwenen. Vermoedelijk heeft men zich ge durende de Paasdagen toegang verschaft tot de woning. Het raam van de eerste verdieping was geopend en waarschijnlijk is men hierdoor in de slaapkamer gekomen. De muurkast bevond zich in deze kamer. Dinsdag omstreeks kwart voor vier is de vierjarige Peter Heeremans, wonende Slaperdijk 64 in Haarlem-Noord, de weg bij zijn woning overgestoken op het ogen blik, dat uit Spaarndam een motor, be stuurd door een tweeëndertigjarige Haar lemmer, passeerde. De jongen werd aange reden. Met een zware hersenschudding is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Over Pool. Een vliegtuig van de maat schappij „Canadian Pacific Airlines" is Dinsdag in Londen geland na via de Noordpool van Vancouver naar Enge land te zijn gevlogen. Het toestel, een viermotorige DC-7 had 5i passagiers aan boord, waaronder een groep voor aanstaande zakenlieden uit Columbia. (U.P.) Brand. Een brand in een drie verdiepingen tellend flat- en kantoorgebouw in Sa- natoga Springs (V.S.) heeft acht per sonen het leven gekost, waarvan ze ven uit één gezin. Het waren de 42- jarige Gilbert Abeel, zijn vrouw Ma deline, en hun vijf kinderen drie jongens en twee meisjes, in de leeftijd van 5 tot 16 jaar. Voorts vond de brandweer nog een jongen in de puin hopen. Terug. In het Finse dorp Juvaeskylae is dezer dagen de 59-jarige mevrouw Siiri Waklin teruggekeerd, die wtintig jaar in Siberië in ballingschap heeft vertoefd. Zij was in 1922 met haar twee kinderen naar Leningrad gegaan om zich bij haar man te voegen die daar werkte. Na een paar jaar wilde zij naar Finland terug en trachtte zij clandestien over de grens te komen. Zij werd ech ter beta-apt en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarna zij naar Siberië werd gezonden. Daar werkte zij twintig jaar op een kolchose, waar zij op het laatst een huisje, een koe, een varken en een paar schapen bezat. Zij heeft echter nooit haar man en haar kinderen teruggezien. (AFP) Ontslag. De burgemeesters van 250 steden en dorpen in het Zuid-Franse departe ment Herault hebben hun ontslag in gediend om er tegen de protesteren, dat de regering de wijnprijs niet heeft ge handhaafd. In Maart van vorige jaar versperden de wijnbouwers in Herault de wegen en een protestactie tegen de wijnprijspolitiek. (Reuter). Ongevaarlijk. In een uitgestrekt gebied in de Stille Oceaan zijn het water en de flora en fauna nog radio-actief besmet als gevolg van de Amerikaanse water - stofbomproeven bij Bikini in de lente van 1954, aldus hebben zes deskundigen van de Amerikaanse commissie van atoomenergie na een bezoek van zes weken aan het gebied in Tokio ver klaard. De radio-activiteit is echter niet gevaarlijk, zo vei-klaaraen zij. (AFP) Inleveren. Het centraal comité van de Tsjechische communistische partij heeft alle leden opdracht gegeven om hun part ij boekjes in te leveren, zo heeft het in Praag verschijnende officiële partij orgaan „Rude Pravo" bericht. De partij leden zullen voor één Mei nieuwe boekjes ontvangen. Het blad schreef, dat deze maatregel noodzakelijk was geworden omdat vele leden met het be talen van hun contributie achter wa ren, terwijl voorts onlangs vele ver valste partij boekjes in beslag genomen waren. Paas-verkcer. In Frankrijk heeft het ver keer tijdens de Pasen 50 doden geëist, zo hebben Franse verkeersautoriteiten. medegedeeld. Dat betekende een toe neming van 16 vergeleken met die periode van 1954. Er waren meer dan een millioen auto's meer op de weg ge weest. In Pariis noch in de omliggende departementen Seine-et-Oise en Seine- et-Marne kwam een ongeluk met do delijke afloop voor, hetgeen in deze bij zonder drukke dreven wel een unicum- mag heten. Aanval op Nagy. Een secretaris van het centraal comité van de communistische partij van Hongarije heeft opnieuw cri- tiek geleverd op premier Imre Nagy. In cle editie van Zaterdag van het par tijblad „Szabad Nep" wordt een verslag gegeven van een rede, die deze secre taris heeft gehouden op een congres van bouwvakarbeiders. Hij zei toen, dat Nagy de leiding heeft van een groep „rechtse opportunisten" en tracht het gezag van de partij te ondermijnen. Tweede fase. Het Belgische „comité voor vrijheid en democratie" heeft bekend gemaakt, dat de Christelijke Volkspartij Zondag a.s. te Antwerpen een massabe toging zal houdpn tegen de schoolpoli tiek der liberaal-socialistische regering Van Acker. De burgemeester van de Scheldestad heeft toestemming gegeven tot het houden van een optocht. Za terdag zal op een kaderdag van het co mité te Brussel het programma worden bekend gemaakt, waarmee de tweede fase van de Katholieke pampagne tegen de wetsontwerpen van de minister van Onderwijs, Collard, wordt ingeluid. (A.N.P.) 54. Ontsteld naderden Panda en Enrico de kuil, waarin hun makkers zo plotseling waren verdwenen. Zij zagen dichte wolken stof, maar geen enkele schatgraver meer. „O, kijk eens!", riep Panda, zich over de rand van de kuil buigend, „gemetselde stenen! Daar zijn ze doorheen gevallen „Ha, metselwerk!", riep Enrico, „dat is misschien een ondergrondse schatkamer, waarin Mulder de Bulder zijn buit heeft verborgen. Wie weet zijn onze vrienden daar beneden ul bezig de schatten te ra pen!" Hij tuurde in het donkere gat en riep hoopvol: „Hallo! Jullie daar beneden! Heb ben jullie al iets biiit gemaakt?" '..Nee", klonk het klagelijk uit de diepte. „We heb ben alleen nuuur oen smak gemaakt!" De stofwolken waren inmiddels opgetrokken zodat Panda en Enrico de gevallen piraten daar beneden konden onderscheiden. Zij lagen in een slordige hoop over elkaar en keken enigszins versuft. „Maar wal heb ben jullie nu ontdekt?!", drong Enrico aan „een schatkamer?" „Nee", was het ant woord, een tunnel!" r~ IN AUSTRALIë. Ceylon, Indonesië, India en Zuid-Afrika komen de zgn. wevermie ren voor, die hun nesten in bomen bouwen door grote aantallen bladeren aan elkaar te weven, of te naaien. Het is eigenlijk heel moeilijk voor deze werkzaamheid de juiste term te kiezen, want de wevermieren passen een techniek toe die wij nog niet kennen en die het midden houdt tussen weven en naaien. Eerst worden door een groep mieren de blad randen van twee bladeren zo dicht mogelijk naar elkaar toe getrokken, en vervolgens komt een werkster met een mieren larve aanwandelen. Deze lar ven scheiden uit spinklieren vóór aan de kop zijdeachtige draden af, met behulp waarvan de blad randen aan elkaar worden genaaid. De larve is dus als het ware een levende weef- spoel, die het garen levert waarmee de bladranden aan elkaar worden gehecht. Door de larve nu om beurten met de kop tegen de ene, en vervolgens weer tegen de andere bladrand aan te drukken, ontwik kelt zich een draad die door haar kleef- kracht de bladeren tezamen houdt. Voor deze zeer merkwaardige gebeurte nis in het dierenrijk mogen we wel even de speciale aandacht vragen. In de eerste plaats is dit een van de weinige voorbeel den van het gebruik van werktuigen door dieren, en in de tweede plaats blijkt uit dit verschijnsel, dat de mierenlarve de stoffelijke vorm is van wat zich later bij de werkmieren als weversinstinct zal open baren. Want de mierenlarve zelf heeft het spinsel helemaal niet nodig: het dier maakt geen cocon en de poppen zijn naakt. De werkmieren zelf bezitten geen spinklieren, zodat we onmogelijk kunnen zeggen, dat "N de larven vast een „voorschotje" op hun latere ontwikkeling hebben genomen. Neen, de. enige conclusie die uit deze merkwaar dige werkzaamheid valt te trekken is, dat de natuur in de sterk ontwikkelde spin klieren van de mierenlarve een stoffelijke aanvulling geeft van het instinct waarmee de volwassen mieren zijn toegerust. Laten we dit met een enkel woord toe lichten. Instinct en lichaams bouw vormen tezamen één onverbrekelijke eenheid. Een spin is toegerust met spin klieren en een spininstinct, welke eenheid het mogelijk maakt de webben te ver vaardigen waarin de prooi kan worden gevangen. Zou echter de spin het steek-instinct bezitten van de wesp, en zou omgekeerd, de wesp met een spininstinct zijn uitgerust, dan zouden op hetzelfde moment de handelingen van deze dieren in de war lopen en op niets uit draaien. Want de spinklieren van de spin kunnen niet als angel fungeren, en de wesp kan met haar angel geen web weven. Lichaamsvorm en instinct behoren dus bij elkaar en maken samen het plan van het dier uit. Welnu, op soortgelijke wijze die nen we ook de larve van de wevermier te bezien; lichaamsbouw van larve en instinct van de volwassen mieren vormen samen het plan van de tot Oecophylla behorende soorten. O ja, nu moeten we ook nog iets zeggen over de gasten die onder de mieren ver blijven. Want vele mieren zijn eigenlijk aan de drank! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2