Buitenlandse reis gemaakt geld van bouwspaarder Noordhollands paviljoen op E 55 Kort en bondig Cronjéstraatwinkeliers bespraken luifelplan Het schoolvoetbal in Haarlem Jeugdelftal „Haarlem" tegen Grasshoppers Voorbereiding vordert Voorlopige regeling voor tandartsenhulp Zandvoort Gemeentebestuur gaat op excursie Lisse Hi lie gom Vijfhuizen DONDERDAG 14 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Er wordt eerst een proef genomen Vernielingen in villa tijdens diefstal van lood Haarlemse journalisten dolven onderspit tegen Amsterdam Stichting '„Pak aan" Vrijdag 22 April eerste concert boven Kruiszveg Nieuw project voor tracé van Rijksweg nummer 9 Klaas Boot derde in Kopenhagen Het smalle land met de brede visie Uitspraken rechtbank Officier eist een jaar Jaarvergadering afdeling Bloembollencultuur A.R. Jongerenclub Plezierige opvoering van „Een zomerzotheid" A. Seysener te Hillegom koninklijk onderscheiden V erkeersverbetering „Kindervreugd" op de planken Een vierentwintigjarige jongeman, die werkzaam is geweest als kantoorbediende op het kantoor Haarlem van een bouwkas en vanmorgen wegens verduistering van 2700 een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zich hoorde eisen tijdens de behan deling van zijn zaak voor de Haarlemse rechtbank, had voor zijn aanhouding een zwervend leven geleid in diverse landen. In Augustus was hij naar Zweden ver trokken, daarna was hij haar Engeland gereisd en vervolgens heeft hij zonder suc ces getracht werk te vinden in Frankrijk. Zijn geld was cp en daarom is' hij naar ons land terug gekeerd. Bij de grens heeft men hem aangehouden, omdat er inmiddels bij de politie aangifte was gedaan van ver duistering van 2700. De kantoorbediende werkte op het kan toor van de bouwka.s en heeft in April van het vorig jaar van een collega van de lech- nische afdeling een bedrag van 2700, af komstig van een spaarder, in ontvangst ge nomen. Daarbij was hem verzocht het be drag op een bank te storten, zoals dat ge bruikelijk is met bedragen van spaarders. De verdachte beheerde de postzegelkas en stopte daarin aanvankelijk het bedrag van 2700. Toen hij op een avond een café in Haarlem bezocht en onder invloed van drank verkeerde, wierp hij een groot aan tal biljetten van 100 op de toonbank. Een kennis, die ook in het café was, heeft het geld fin totaal 2400) verzameld en het de volgende dag aan de kantoorbediende ter hand gesteld. Hij raadde hem aan' voor zichtig met het geld om te gaan. Blijkens mededelingen van de verdachte heeft hij omgang gehad met een vrouwelijke collega, ging met haar met vacantie en hij stelde haar op de hoogte van de wijze, waarop hij aan het geld was gekomen. Afgespro ken werd, dat hij naar Zweden zou gaan Teneinde het plan voor de bouw van een aaneengesloten luifel aan de gevels van de winkels der Generaal Cronjéstraat en het Julianapark te bespreken was Woensdagavond een aantal winkeliers bij eengekomen in café „Fabel" aan het Pre- toriaplein te Haarlem-Noord. Dit plan is een initiatief van de Generaal Cronjéstraat vereniging, waarvan de voorzitter, de heer J. van de Borg, de bijeenkomst leidde. Hoewel de opkomst der genodigden niet groot was, bleek e» bij de aanwezigen een eensgezind enthousiasme te bestaan ten aanzien van dit luifel-plan. De heer J. van de Borg vertelde in het kort welke voordelen een luifel in deze winkelstraat met zich meebrengt. Het voornaamste hiervan is wel dat bij slecht weer het aantal kopers toch veel groter zal zijn dan thans het geval is. Voorts deelde hij mede dat de desbetreffende ge meente-autoriteiten reeds onofficieel hun toestemming tot de bouw van deze luifels verleend hebben en dal; ook de schoon heidscommissie geen bezwaar hééft. Voorts zijn de luifels op zich vrij van precariorechten. De architect B. Schultheisz, die een voorlopig ontwerp van een luifel had ge maakt, verklaarde dat deze niet geheel dicht zou zijn, daar een dergelijke con structie te kostbaar was. Men had het oog, laten vallen op draadglas dat eventueel beschilderd of bespoten kan worden. Verder stelt het bestuur voor evenwijdig aan en niet ver van de rand van het trot toir fietsenstand'aards te maken, zodat er geen rijwielen meer tegen de étalageruiten behoeven te staan. Vervolgens gaf de heer C. L. Hoeben een overzicht van de geschatte kosten welke voor elke deelnemer aan dit luifel plan verbonden zijn. Bij dit bedrag zijn dan niet inbegrepen de kosten die de ver lichting en de eventuele verwarming (van boven) met zich mee brengen. Het bestuur is er nog niet in geslaagd de juiste finan- cieringsvorm voor dit project te vinden en ook omtrent de vraag wie dit werk zal uitvoeren bestaan nog geen vastomlijnde plannen. Het bestuur stelde voor een spaarfonds te vormen, waarin de betrokken winke liers reeds van tevoren gelden zouden kunnen storten. De heer Hoeben was er van overtuigd dat door de luifels de omzet der winkeliers ongetwijfeld verhoogd zou worden. Ondanks het feit dat men dit luifelplan toejuicht, werden toch vele critische op merkingen gemaakt. In de eerste plaats vond men het bezwaarlijk dat door de aan wezigheid van luifels het uitzicht van de bewoners op de eerste verdieping zeer geschaad zou worden. Voorts werd de prijs te hoog genoemd en zou men gaarne de zekerheid willen hebben dat ten minste ongeveer tachtig procent der winkeliers een luifel willen hebben, daar het plan anders'geen zin heeft. Ter bestrijding van de kosten die ge maakt worden door het plaatsen van zo genaamde „loze" luifels, aan percelen waarvan de eigenaren niet deelnemen aan dit plan, stelde het bestuur voor reclame borden te plaatsen op de nieuwe rijwiel standaards. Ook stelde een der aanwezigen voor een stichting in het leven te roepen die dan alle werkzaamheden, ook de tel kens terugkerende zoals schoonmaken, schilderen enzovoorts, centraal regelt. De bezwaren zullen door het bestuur tijdens een volgende vergadering worden besproken. Bovendien zal men eerst een proefluifel aanbrengen op de gevel van Generaal Cronjéstraat 30. Een gevangenisstraf van een jaar eiste de officier van justitie bij de Haarlemse recht bank Donderdagmorgen tegen een tweeën- twintigjarige opperman, verdacht van dief stal van lood en zink uit een villa te. Bloe mendaal. Met een zeventienjarige vriend was hij er op uitgetrokken. In de villa moeten zij flink hebben huis gehouden, want er is een schade van 1200.aangebracht. Toen de jongemannen het gestolene in het Bloemen- daalse bos wilden verstoppen werd dit opge merkt door een agent van politie, waarna aanhouding volgde. De officier van justitie merkte op, dat de jongens het wel al te bont hebben gemaakt. Delen van de villa werden onnodig vernield. Voor diefstal van lood staat meestal een lichte straf,.maar daar de opperman enige straffen achter de rug heeft, meende de officier, dat een gevangenisstraf van een jaar op haar plaats is. De rechtbank zal op 28 April uitspraak doen. en dat zij hem zou nareizen. De kantoor bediende stelde het meisje, 400 ter hand. Zij voelde echter later niets voor de reis en heeft het geld opgemaakt. Een getuige deelde mee, dat de"spaarder niet gedupeerd is. De bouwkas was tegen fraude verzekerd. De officier van justitie herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat verdachte goede sier van het geld heeft gemaakt. Daar het de eerste keer is, dat de kantoorb,edien.de zich heeft te verantwoorden; wilde snreker een gecombineerde straf eisen: zijn eis luidde een gevangenisstraf van een iaar waarvan drie maanden voorwaardelijk. Mr. Peters verdocht clemente, Do recht bank zal 28 Anril uitspraak'dó-n. De vrouwelijke kanton-bediende had zich wegens heling van <*nf) te verantwoorden De officier van jus':t;e meende, dat het onderzoek niet volledig is geweest en eiste de onmiddellijke gevangenneming en het instellen van een psychiatrisch onderzoek. Na in raadkamer te zijn geweest beval de rechtbank de gevangenneming en het in stellen van een psychiatrisch onderzoek. Het mooie weer liet de jeugdige Haarlemse schoolvoetballers ook Woensdag niet in de steek, zodat het programma van afd. B en D geheel kon worden afgewerkt. Als nieuweling in het B-tournooi zagen we iet elftal van de Bedrijfsschool der N.S., daj. een zeer goede indruk achterliet. Doch ook de overige wedstrijden waren het aankijken waard. In D was het weer mis in de Verliezers ronde. De Prinses Ireneschool 2 bracht maar zes spelers in het veld, zodat de wedstrijd niet kon doorgaan en de Hildebrandschool 2 dus zonder spelen in de volgende ronde kwam. De Chr. Dreefschool 2 had haar pro gramma niet goed gelezen en kwam des middags in plaats van des morgens, hetgeen natuurlijk niet meer goedgemaakt kon wor den. Zo bofte de Kon. Emmaschool, die overi gens ook al niet voltallig was, maar toch voldoende spelers had öm een wedstrijd te spelen. De uitslagen waren: Afd. B: Ambachtsschool 1—St. Jeroenschool 1 2-0; H.B.S.B 2—Bedrijfsschool N.S. 1-5; KL de Vriesschool 1—R.K.U.L.O. 1 4-1; Harlen- lustschool 1Triniteitslyceüm 2 3-0. Afd. I). Verliezersafdeling: Triniteitslyceüm 6—R.K.U.L.O. 5 4-2; St. Henricusschool 4— lste Centr. School 3 2-1; Pr. Ireneschool 2— Hildebrandschool 2, Pr. Ireneschool 2 n. o.; Chr. Dreefschool 2—Kon. Emmaschool 1, Chr. Dreefschool n. o.; 2de Centr. School 3Lo- rentzlyceum 4 2-1; Coomhertlyceum 4—Mar- nix v. St. Aldegondelyceum 0-15; Mendelcol- lege 4—I-I.B.S.A 3 6-1; Pr. Bernhardschool— H.B.S.B 6 9-0. Afd. D. Winnaarsafdeling: St. Jeroenschool 4St. Henricusschool 3 1-2; R.K.V.G.L.O.—St. Camsiusschool 3-3, St. Canisiusschool wint; Ilartenlustschool 3KI. de Vriesschool 3 3-1; K. DoormanschoolLouise de Colignyschool 1-8; lste Centr. School 4— 2de Centr. School 2 1-8; Th. M Ketelaarschool 3—Gymnasium 2 12-0; Kon. Wi'helminaschool 4—lste Centr. •School 2 2-4; H.B.S.B 5—A. H. Gerhardschool 3 3-1. Niet vermelde uitslagen van afd,. E van Dinsdag: FuhrhopschoolLorentzschool 0-2; W.de Zwijgerschoo!Theo Thyssenschool 15-0. Dit waren wedstrijden uit de verliezersafde- lirük- Het programma voor Vrijdag luidt: Afd. B. Halve eindstrijden: Ambachtsschool 1—Bedrijfsschool N.S. >2.30 T.Y.B B.; KI. de Vriesschool 1Hartenl school 1 2.30, T.Y.B.B. Afd. D. Wedstrijden in Winnaars- en Ver liezersafdeling: Verliczersafd-: Triniteitslyceüm 6St, Henr ricusschoo! 4 9.15. Haarlem; Hildebrandschool 2—Kon. Emmaschool 1 9.15, Haarlem; 2de. Centr. School 3—Marnix v. St. Ald.egonde'y- ceum 3 10.30, Haarlem; Mendelcollege 4— Pr. Be.rnhardschool 10.30, Haarlem. Winnaarsafdeling: St. Henricusschool 3— St Canisiusschool 9.15. H.F.C.; Hartenlust- .sóhool 3—Louise de Colignyschool 9-15, H.F.C.; 2de Centr. School 2Ketelaarschool 3 10.30, H.F.C.; lste Centr. School 2— I-LB.S.B 5 10.30, H.F.C. Op het H.F.C.-terrein aan de Spanjaards laan in Haarlem hebben gistermiddag een voetbalteam van Haarlemse journalisten en een elftal Amsterdamse sportjournalisten el kaar de sportieve eer van de overwinning betwist. De Amsterdammers, die wat meer geroutineerde krachten in het veld konden brengen dan de .Haarlemmers en bovendien wat meer geluk hadden bij het onophoudelijk zoeken van de ruimte tussen twee palen en een lat, wonnen uiteindelijk met zes-drie. De wedstrijd stond onder de gewaardeerde lei ding van de in sportkringen welbekende do cent van het C.I.O.S., de heer Van Gelderen. Donderdag 21 April speelt het jeugdelftal van de voetbalvereniging „Haarlem" sa mengesteld uit spelers van achttien tot en met 20 jaar een liehtwedslrijd tegen het jeugdelftal van de Zwitserse voetbalclub Grasshoppers. De wedstrijd begint om acht uur 's avonds. De opstelling van het Haarlem-team is als volgt: doel: Van Elteren; achter: Jore en Huet; midden: Sybrandi, Castemiller en Din- ke'.berg; voor: Jak, Vreeken, Beijneveld, Boom en Dekker. De jeugdige Zwitserse voetballers zijn voor de wedstrijd tegen Haarlem te gast bij Wes terkwartier in Den Haag en Sparta in Rot terdam en zullen na de wedstrijd van Don derdag nog tegen het jeugdelftal van Ajax in Amsterdam spelen. Woensdagavond heeft op het Haarlemse Stadhuis wederom een vergadering plaats gevonden van vertegenwoordigers van organisaties die tezamen streven naar de uniformering van een viertal Haarlemse muziekkorpsen, welke gevormd zullen worden door een fusie van de bestaande gezelschappen. De besprekingen stonden weer onder •voorzitterschap van wethouder D. J. A. Geluk, tevens in zijn kwaliteit van voor zitter van Haarlems Bloei. Basis voor het overleg vormde een door de voorzitter van het centrumcomité „Koninginnedag", mr. J. A. P. C. ten Bokkek opgesteld ontwerp statuut voor de oprichting van de stich ting „Pak aan", die de geiden voor de uni formering zal beheren en de bestemming daarvan zal regelen. „Pak aan" zal zich trouwens niet alleen bemoeien met de uniformering van de korpsen, maar ook met hun muzikale scholing en wat er ver der gedaan kan worden om het peil van hun optreden, zowel muz'/ il als uiter lijk, te verhogen. In het stichtingsbestuur zullen twee ver tegenwoordigers van „Haarlems Bloei" zitting nemen, één van het centrumcomi té „Koninginnedag", één van het Comité 'voor Nationale Feesten, drie van de ver eniging „Haarlems Entrée", welke het initiatief tot deze actie nam, en vier van de muziekkorpsen. Intussen is wel gebleken, dat er nog heel wat moeilijkheden van formele en materiële aard vallen op te lossen en helaas ook dat het eerste enthousiasme al wat geluwd schijnt te zijn, althans bij de muziekkorpsen. Want nadat met het actieve bestuur van „Haarlems Entrée" was afgesproken, dat leden van de mu ziekkorpsen het concertpodium boven de Kruisweg zouden schilderen, zijn deze niet komen opdagen. De winkeliers van de Kruisweg hebben zich toen niet laten ken nen en hebben de stellage zelf maar een flinke verfbeurt gegeven, hetgeen uiter aard met opoffering van eigen schaarse vrije tijd geschiedde. De officiële opening van de „Pak-aan"- actie heeft op Vrijdagavond 22 April plaats door wethouder D. J. A. Geluk. Op die avond zullen de Tramharmonie van de NZII, Harmonie Crescendo en de Alpen jagers als eerste ensembles concerteren op het podium boven de Kruisweg. Vanavond zal tussen 8.15 uur en 9 uur, dus voor de toeptoe van het Lissens fanfare corps Canite Tuba begint, gecollecteerd worden. Op Zaterdagavond als de Konink lijke Luchtmachtkapel in Haarlem komt zal daarvoor 3 kwartier bestemd worden. Het comité zal de controle op deze collec tes uitoefenen. Uit Lisse zullen 10 manden met bloemen geschonken worden met to taal 5000 narcissen, die de bloemenmeisjes vanavond op de Grote Markt en omgeving de voorbijgangers zullen opspelden. Wij vestigen er tevens de aandacht op, dat vanavond op het Houtplein de bloem bakken geplaatst zullen worden en de ver- keerszuilen, waarvóór de Houtpleinvereni ging heeft geijverd. Bespreking tussen Rijk en Beverwiik Verdere besprekingen tussen B. en W. van Beverwijk en het Rijk hebben er toe geleid dat ten aanzien van het tracé van Rijksweg no. 9 van de tunnel uit ten Oos ten van Beverwijk en langs de spoorlijn een project is uitgewerkt, waarbij aan de bezwaren en wensen van Beverwijk geheel is tegemoet gekomen. Beverwijk maakte aanvankelijk bezwaar tegen het tracé .van deze weg, die enige honderden meters beoosten de spoorlijn de Pijp zou kruisen en daardoor het indus triegebied op ongunstige wijze zou door breken. De kosten van deze nieuwe voor zieningen kunnen voor het Rijk worden geraamd op 6 millioen gulden. De kosten voor de gemeente zijn te ramen op 1.100.000 gulden. Hierin zal het Rijk nog een bijdrage verlenen van 400.000 gulden. De aanleg van de nieuwe Rijksweg vol gens het verbeterde tracé, dat ter hoogte van de binnenhaven onmiddellijk.langs de Oostzijde van de spoorlijn is geprojecteerd, zal thans voor de gemeente Beverwijk geen nadelige gevolgen met zich meebrengen. De spoorbaan en de aan te leggen rijksweg zullen ter plaatse van de huidige verbin ding tussen de befaamde Beverwijkse ha ven, voorzien worden van een ongeveer 40 meter lange tunnel, die een middenbaan van 8 m. breedte en twee zijbanen met een breedte van elk 4.5 m. zal krijgen. De Oos telijke oprit krijgt een verkeersbreedte van 18 meter en de Westelijke opritten die evenwijdig aan de spoorlijn zullen lopen elk een totale breedte van 17 meter., Het Rijk zal de kosten van dit werk. die volgens de laatste ramingen 3 millioen gul den zullen bedragen, geheel voor zijn reke ning nemen. Voorts neemt het Rijk voor zijn rekening het dempen van de binnen haven en vaarhaven, waarmee over een maand zal worden begonnen, het slopen van damwanden in de binnenhaven, het omleggen van de Havenstraat, het aanleg gen van een parallelweg met opritten aan de Rijksweg en het maken van viaducten voor aansluitingen op de Rijksweg. De gemeente Beverwijk zal voor haar rekening nemen het verlengen van riolen, het slopen van damwanden in de Binnen haven, voor zover deze door de gemeente weer worden gebruikt, het baggeren van een nieuwe vaarhaven en een iasteekhaven, het maken van een nieuwe ligplaats voor woonschepen en het aanbrengen van een verharding op de gedempte binnenhaven. Tijdens internationale gymnastiekwedstrij- den in Kopenhagen, waaraan cok door enige leden van de Nederlandse keurturnploeg werd deelgenomen, eindigde Klaas Boot op de derde plaats. Hij verwierf 55.70 punten: de Deense kampioen Groenne werd met 57.40 punten winnaar en diens landgenoot Jensen, eindigde met 56.05 punten als tweede. Van de zes op het programma staande nummers bracht Groenne er vier op zijn naam. Klaas Boot bleek de sterkste in het oonderdeel paardvoltigeren, waarin hij met 9.45 punten zegevierde. In het totaalklassement bezette Jac. van der Sande met 53.25 punten de zevende plaats. Hedenochtend vond ter Provinciale Griffie van Noordholland te Haarlem, een persconferentie plaats in verband met de inzendingen van de gemeente Amsterdam en van de provincie Noordholland op de Nationale Energie Manifestatie, de E-55, te Rotterdam. De heer A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland, leidde deze bijeenkomst in en gaf een overzicht van de indeling der exposi tie-hallen welke op de E-55 voor Amster dam en Noordholland beschikbaar zijn gesteld. De stad Amsterdam zal op ver scheidene plaatsen op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn, doch haar hoofd inzending zal plaats vinden in het pavil joen Nöördhollapd. Dit paviljoen bestaat uit twee evengrote hallen, een voor Amster dam en een voor de overige deelnemers uit de provincie, waaronder ook Haarlem. De wanden van deze hallen zijn geheel van glas en vier meter hoog, met een lengte van vierentwintig meter en een breedte van twaalf meter Het verbindingsstuk tus sen de beide vleugels zal een kleurige in zending bevatten van het bloemencentrum Aalsmeer. Het geheel wordt ingericht en uitgevoerd naar het ontwerp van de Am sterdamse architect Arthur Staal, die er in vorm en kleur naar gestreefd heeft, een boeiend en levendig beeld te geven van de provincie en de hoofdstad. Bij de ontwer pen is uiteraard rekening gehouden met het algemene motief van de E-55; namelijk „tien jaar energie ontwikkeling". De verschillende gebieden en steden der provincie zijn niet door tussenwanden van elkaar gescheiden, doch gaan logisch in elkaar over, gerangschikt volgens hun geo grafische volgorde. De inzendingen van Haarlem, als hoofd stad van de provincie, vindt men bij de in gang van de hal. Centraal in dit gedeelte is de oude Sint Bavo kerk, waarbij men de klanken van het orgel zal kunnen beluiste ren. Men heeft ernaar gestreefd de opbouw van dit oude orgel te symboliseren. Voorts vindt men hier afbeeldingen, die betrek- De nieuwe verbinding over het Noordzeekanaal via een Bailybrug bij de Zuidersluis te IJmuiden nadert snel haar voltooiing. Een kijkje op de br.ug, king hebben op twee industrieën, die elke Nederlander kent. zoals N.V. Grafische in richting Joh. Enschedé Zonen en Poly goon. Er worden demonstraties gegeven van het drukken der bankbiljetten. Ook kan men een maquette van het provincie huis bewonderen. Dat het in Haarlems randgemeenten aangenaam wonen is en dat deze uitgebreide recreatiemogelijk heden bieden wordt tevens getoond, even als de opkomst van de jonge industrie in de Haarlemmermeer: het fabriceren van landbouwtractoren Een zich steeds versnellende expansie van industrieën heeft gemeenten als Vel- sen en Beverwijk voor problemen van ste- debouwkundige aard gesteld die om een grote visie en frisse aanpak vragen. Dit ge deelte van de expositie geeft een beeld van de snelle ontwikkeling om en nabij de IJ- mond. De hal voor de provincie Noordholland draagt het motto „Het smalle land met de brede visie", hetgeen zeker een welgekozen devies mag worden genoemd. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen twee echtparen, die er van verdacht wer den hoeveelheden blikken groente, flessen champagne, wijn, konijnen enzovoort ge stolen of geheeld te hebben. De dertigjarige landarbeider M. R., die een groot aantal bezoeken aan kiosken nabij het Bloemen- daalse en het IJmuider strand had gebracht werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en zijn vrouw, die hem wel eens vergezelde op de tochten, tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden. De zevenentwintigjargie los-arbeider W. R. D., die met de landarbeider wel eens naar Bloemendaal was geweest, werd ver oordeeld tot acht maanden met aftrek en diens echtgenote, die wat van de gestolen goederen gebruikt had, wegens heling tot een maand voorwaardelijk. De vijfenveertigjarige classificeerder P. T„ verdacht van poging tot inbraak bij een Bloemendaalse musicus, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vjer maanden voor waardelijk. De rechtbank te Haarlem heeft uit spraak gedaan in drie zaken, die verband hielden met een inbraak te Bloemendaal, waarbij een tape-recorder uit een villa is gestolen. De tweeëntwintig]arige H. H., verdacht van diefstal van de tape-recorder, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, de zevenen- dertigjarige koopman H. van der L., ver dacht de tape-recorder te hebben gekocht, wegens heling tot vier maanden en de negenentwintigjarige musicus G. H. H., die als tussenpersoon is opgetreden, wegens heling tot een maand voorwaardelijk. De rechtbank heeft de achtenveertig- jarige buschauffeur G. P. uit Aalsmeer, die door de kantonrechter te Haarlem wegens overtreding van het wegenverkeersregle ment tot een geldboete was veroordeeld, vrijgesproken. De Ziekenfondsraad heeft zich in een vergadering, die Woensdag in Amsterdam is gehouden, met de volgende voorlopige regeling voor de tandartsenhulp verenigd: Indien op 1 Juli 1955 nog geen defini tieve regeling is getroffen zal bij wijze van interim-regeling in goede rekening een toeslag van 11 percent op de declara ties van de periode 1 Januari tot 1 Juli 1955 worden gegeven. Als onkostenpercen- tage van 1954 zal eveneens in goede reke ning een toeslag van 3 percent over het totale bedrag van de declaraties over dat jaar worden gegeven. Voorts zullen de ziekenfondsorganisaties met de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde een aantal tandheelkundige desiderata bespreken en de financiële consequenties daarvan onder de ogen zien. Tenslotte hebben partijen overeenstem ming bereikt omtrent instelling van een commissie van.,overleg ter verkrijging van een vertrouwenssfeer en ter bespreking van eventuele noodzakelijke wijzigingen in de tandheelkundige verzorging van zie kenfondsverzekerden, alsmede van de eventuele noodzakelijkheid van een her ziening van de huidige wijze van onder handelen. Haarlemmer verdacht van zakkenrollen Een 30-jarige Amsterdamse vrouw, die van een vluchtheuvel afstapte in de De Lairessestraat werd door een in volle vaart passerende personenauto aangereden, waar door haar rechterarm werd verbrijzeld. Een voorbijganger redde haar waarschijnlijk het leven door de arm onmiddelyk af te binden. Tegen de 42-jarige Haarlemse koopman T. A. B., die in eerste aanleg door de recht bank tot 8 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. W. H. Overbeds, vanochtend wegens zakken rollerij in een warenhuis langs het Damrak te Amsterdam ds hogere straf van 1 jaar met aftrek van het voorarrest geëist. De procureur-generaal achtte in zijn requisitoir iedere twijfel uitgesloten. Hij sprak over een „vakbekwame zakkenrol ler" en voerde aan, dat deze verdachte en kele jaren geleden in België tot twee jaar is veroordeeld, omdat hü in casino's fiches had gestolen. In plaats van 8 maanden eiste hij een jaar. Als raadsman betoogde mr. W. C. I. A. van Everdingen, dat er twijfel bestaat aan de schuld van verdachte, van wie bekend was, dat hij eens een portefeuille heeft ge vonden in het station te Utrecht en die zo als het behoort, bij het bureau voor gevon den voorwerpen heeft gedeponeerd. Hii vroge vrijspraak. Het hof zal op 28 April uitspraak doen. Het Zandvoortse gemeentebestuur, na melijk de burgemeester, de gemeente-se cretaris, wethouders en de meeste raads leden, zal Vrijdag a.s. een excursie maken naar diverse steden in ons land, om zich een indruk te vormen van de architectuur toegepast bij de bouw van postkantoren. Het is de bedoeling binnen afzienbare tijd een architect aan te wijzen voor het ontwerpen van een nieuw postkantoor in Zandvoort. Indien d.e tijd het toelaat, zal eveneens deze dag een bezoek worden, gebracht aan bet bungalow-kamp in Hoenderlo, om óók van een dergelijk kamp een indruk te krijgen. Het is n.l. zo, dat de ingediende aanvra ge voor de bouw van een bungalow-kamp in de duinen langs de Noord-Boulevard te Zandvoort, ondanks de aanvankelijke te genstand van de beide wethouders, zo wel in de commissie voor de financiën als voor publieke werken een gunstig onthaal heeft gevonden, met het gevolg, dat óók de beide wethouders thans in principe te gen deze bouw geen bezwaar meer heb ben. Verwacht wordt, dat in de eerstvol gende raadsvergadering van 19 April a.s. van de raad een principe-besluit zal wor den gevraagd om tot de bouw van een der gelijk kamp over te gaan, dat echter niet meer in dit seizoen in gebruik zal kun nen worden gesteld. Woensdagavond hield de afdeling Lisse van de Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur haar jaarvergadering in de Witte Zwaan onder leiding van de heer Jac de Vroomen, dia bij de opening de overleden leden herdacht, namelijk de heer M. Veldhui zen van Zanten die vele jaren voorzitter der afdeling is geweest en de heer D. Guldemond die als kweker en exporteur mede een be langrijke plaats in het bollenbedrijf innam. De heer De Vroomen wees bij zijn overzicht van de handel in het afgelopen jaar op de gladiolenhandel van Israël en Japan, die met goede bollen tegen sterk concurrerende prij zen op de markt komen. Wat de toekomst voor de handel in het algemeen betreft is de verwachting gunstig, doch er is geen moge lijkheid tot lagere prijzen. De tentoonstelling der Bloemen-Corso-wagens is vastgesteld op 29 April, de vooravond van het corso. Hierna werd door de heer H. A. Vermeer een uiteenzetting gegeven van de werkelijke kosten van de B.V.S.. naar aanleiding van vragen in de vorige vergadering over hoge kosten der B.V.S. De heer Vermeer kwam tot een totaal kos ten van 17 cent per roede in plaats van de veronderstelde f 4.per roede; de totaal- kosten der kwekerij bedragen 213.000.en de export 102.000. De heer De Vroomen bracht de heer Ver meer namens de aanwezigen dank en memo reerde nog de goede welstand in de bollen- kringen welke mede te danken is aan het goed functionneren der B.V.S. De verwachting is echter dat de P.B.O. in het bollenvak wel duurder zal werken. De secretaris, de heer Dames, bracht in een jaarverslag de vele werkzaamheden en fees ten in herinnering. Het ledenaantal is geste gen tot 385. De heer G. C. Tromp gaf een gunstig financieel verslag waaruit bleek dat het saldo gestegen is met 300 gulden over het afgelopen jaar tot 1423.69. Tot afgevaardigden naar d^ algemene ver gadering werden benoemd de heren G. C. Tromp en Jac. Hageman. Hierna werd in vlot tempo de beschrijvingsbrief afgewerkt, waar bij alleen de uitgestelde betalingsdatum werd afgewezen, terwijl het overige de goedkeuring der vergadering kon wegdragen. Nadat men nog van gedachten over de buitenlandse con currentie had gewisseld, sloot de heer De Vroomen de vèrgadering. Woensdagavond is in Lisse opgericht een Anti-Revolutionnaire Jongerenclub, waarvoor alle aanwezigen zich spontaan als lid opga ven. Er werd een forum gehouden waaraan deelnamen de heren T. Hopman uit Gouda, D. Noteboom uit Rijnsburg en G. Rietkerk en C. H. Steenwinkel uit Lisse. Verschillende adtufele onderwerpen werden aangesneden en op gezellige wijze besproken. Besloten werd op Woensdag 27 April weer een forum-avond j te houden en dan tevens een bestuur te kiezen. BINNENLAND F.en tiental bedrijfsleiders uit de Am sterdamse diamantindustrie, die lid waren van de Algemene Nederlandse Diamantbe- werkersbond (A.N.D.B.) hebben hun lid maatschap schriftelijk opgezegd, omdat zij zich niet met het beleid van het bestuur kun nen verenigen. Meer dan zestig leden van de vakbewe ging in Nederland zullen deelnemen aan. studiereizen, georganiseerd door de UNESCO, naar West-Duitsïand, Oostenrijk, Zwitser land, Frankrijk, België of Denemarken. Leden van het Christelijk Nationaal Vakver bond zullen naar Königswinter reizen, leden, van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbcnd gaan naar V/enen, Olten (Zwit serland), Parijs en Brussel. Leden van „Mer- curius" reizen naar Kopenhagen en leden van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel ..St. Raohael" gaan naar Wenen. Nederlandse vakbonden zullen gastvrijheid verlenen aan Oostenrijkse land arbeiders. Duitse buschauffeurs, Deense treinconducteurs en Zwitserse drukkers. Zeilers op de Loosdrechtse Plassen heb ben het stoffelijk overschot aangetroffen van de heer A. H. D. van T. Deze te Breukelen. wonende student werd sedert 28 Februari vermi9t. Die dag was hij van huis gegaan om op de plassen te gaan schaatsen. Hij is, naar nu is gebleken, door het ijs gezakt en ver dronken. Op de fundamenten van de op 15 Oc tober 1954 geheel verwoeste veembedrijven „Czaar Peter" en „Nederland" te Zaandam zullen twee nieuwe veemloodsen worden geplaatst. De directie van het veembedrijf heeft hiervoor opdracht gegeven aan een Zaandams bouwbedrijf. De oppervlakte, 2100 m.2, blijft hetzelfde, doch de nieuwe loodsen zullen gelijkvloers worden opgetrokken en geen verdiepingen krijgen zoals de verbrande vemen hadden. Het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd wordt Zaterdag te Rot terdam verwacht. Behalve 170 burger-passa giers zijn er 757 militaire passagiers aan boord, leden van de Koninklijke Landmacht met hun gezinnen, die in Nieuw Guinea hebben gediend. Onder hen bevindt zich kolonel D. Huiting, commandant landmacht Nieuw Guinea. De ontscheping der passagiers zal Zaterdagmorgen te Rotterdam ge schieden. De brandweer werd Woensdagmiddag gealarmeerd voor een heidebrand „50 bun der" te Midlaren. een recreatieterrein, waar 's zomers veel kampeerders hun vacantie in tenten en tenthuisjes doorbrengen. Na onge veer een uur was de brandweer de brand meester. De onmiddellijk gevraagde hulp van militairen van het plaatselijk garnizoen bleek niet meer nodig te zijn. Het ontstaan van de brand is niet bekend. Een oppervlakte van pl.m. 1L ha. ging verlóren. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot officier van justitie te Breda mr. R. H. F. A. M. Grasso. op het ogenblik officier van justi tie in Almelo. In Almelo is tot officier van justitie benoemd mr. J, L. de Wal'e. on het ogenblik substituut-officier van justitie te Almelo. Tot advocaat-generaal in Arnhem is benoemd mr. G. W. C. Bijvoet, op het ogenblik substituut-officier van justitie in Amsterdam. Tot substituut-officier in Am sterdam is benoemd mr. H. G. van Everdin gen. op het ogenblik ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht in 's Hertogenbosch. De directeur van de apotheek van Gnr- kom in Makassar, de heer J. F. Elward, die enige tijd geleden door de leserautoriteiten van Makassar werd aangehouden, is op vrije voeten gesteld. De heer Elward zou aan de 1 egerautoriteiten bekend hebben, dat hij 500 flessen penicilline aan een onbekend persoon heeft verkocht. Hij zou echter nimmer con tact hebben gehad met benden. HAARLEM EN OMGEVING In de wiikgemeente Bloemendaal van de Hervormde Kerk zijn tot ouderling benoemd de heren dr. G. J. Laman, A. Koning, R. van der Wal. H. Wijgerse en G. van Zoest. Be noemd als diaken werden de heren J. Lan- kamp en P. C. Rote. De in de Hervormde wijkgemeente Bloe mendaal gehouden voorjaarscollectie voor de Zending heeft f 1460 opgebracht. Getuigen van de botsing op de hoek Leidsevaart—Leidsebrug in Haarlem tussen een personenauto en een bakkersbakfiets Woensdagochtend omstreeks half elf wordt verzocht zich rret de Haarlemse politie in verbinding te willen stellen. In de zaal van Flora te Hillegom werd Woensdagavond het jaarfeest van de Gerefor meerde Meisjes- en Jongemannenvereniging gevierd. Er waren talrijke aanwezigen. Na een korte inleiding en het gezamenlijk zingen van Psalm 150 werd door de leden van beide verenigingen opgevoerd een toneelbewerking door Tom Lodewijk van het bekende boek „Een Zomerzotheid" van Cissy van Marxveldt. Het geheel mag een geslaagde opvoering ge noemd worden. Het eerste bedrijf ging aan vankelijk wel wat stroef, maar in de volgende bedrijven lieten de opvoerenden beter spel zien. Het was vooral Diet van Oet, als Pit Wendelaar, die met haar fris spel het publiek wist te boeien. Ook Janny Spek wist haar rol met succes te brengen. Kees van Zuylen speelde vooral in het eerste bedrijf wat te gemaakt, maar kwam er later beter in. Ook de overige rollen werden niet onverdienstelijk verstolkt. Een staaltje van goede regie kwam tot uiting in de kostelijke scène op de bank in het park. Een prettige opvoering, die blijkens het krachtige applaus goed in de smaak viel. Op 12 April was de heer A. Seysener, Wee- resteinstraat 161 in Hillegom, 40 jaar onafge broken in dienst bij het bloembollenbedrijf G. Telkamp. Begonnen als schuurknecht. wist hij zich door grote ijver en koopmanschap op te werken tot inkoper. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem door de burgemeester van Hillegom de door H.M. de Koningin toege kende eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, overhandigd. In de noordelijke aansluiting op de rijksweg SassenheimHaarlem van de Van der Endelaan te Hillegom veroorzaakt een pastorie een vernauwing, waarvan het verkeer veel hinder ondervindt. De A.N.W.B. heeft de gemeente Hille gom dan ook verzocht in deze gevaarlijke situatie verb.etering te brengen. De bond verneemt thans, dat uiterlijk eind volgend jaar het reeds door de gemeente aange kochte pand zal worden ontruimd, waarna het zal worden gesloopt. De gevaarlijke vernauwing zal dan tevens worden ver beterd. Op 23 April zal de toneelclub „Ons Ge noegen", behorend tot de buurtvereniging „Kindervreugd" te Vijfhuizen haar laatste uitvoering van dit seizoen geven. Opge voerd wordt een dramatisch stuk in drie bedrijven „Gerard's Wraak". De regie heeft de heer C. Stolk. Na afloop der toneelvoorstelling is er ge zellig samenzijn met muzikale medewer king van „The Moonliners".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13