SPRINGBOK Nieuwe vleugel Mariastichting in gebruik genomen Friese folklore op de Keukenhof Feestelijk operaconcert door „Zang en Vriendschap" Eerste stap tot algehele modernisering en sanering Exploitatiezorgen WATU VOOR AMBON KUNT DOEN Commissaris der Koningin in Friesland op raadhuis van Lisse ontvangen Afscheid twee Haarlemse directeuren op één dag Bloemendaal PONDERDAG 14 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 W erkelijkheid Geen „Ziekenhuisluchè" Routewijziging buslijn in Heemstede STORT UVf 6ULDEH KOHT ALLEN nPKAPmL.TOEGANe VN» Zeventigjarige Haarlemmer werd van fiets gesleurd Op Maandag 25 April Open-Deurdienst H. H. Boelsma 25 jaar bij de P.T.T. Circus „Tijl Uilenspiegel" voor Heemsteedse jeugd in Minerva Theater Blindenzorg in 1954 Graag geschonken.. met smaak gedronken Gelukwens van koninklijk paar aan prof. Gerbrandy Burgerlijke Stand van Haarlem VOORBIJGANGERS OP DE SCHALKWIJKERWEG zullen wellicht opgemerkt hebben dat de evenwijdig met het Spaarne lopende vleugel van de Mariastichting sinds korte tijd bekroond wordt door een verdieping, waarvan de in helder gele baksteen opgetrokken muur wordt gekenmerkt door een aantal royale, moderne raamoppervlakken. Het gaat hier inderdaad om een deze week in gebruik genomen gloednieuwe verpleegafdeling, met welke uitbreiding de eerste stap is gezet op de weg van een algehele modernisering en sanering van de Mariastichting. Dat project heeft de aanpassing van inrichting en outillage aan een zo efficiënt mogelijke uit oefening van het ziekenhuisbedrijf tot hoofddoel; uitbreiding van de capaciteit ligt niet in het voornemen, die is gefixeerd op een vierhonderd bedden ongeveer. Maar jncn wil in de toekomst die vierhonderd bedden zo economisch mogelijk gebruiken, dat wil zeggen er een zo groot mogelijk aantal verpleegdagen mee produceren. En dat kan alleen wanneer bijvoorbeeld operatieruimten, behandelkamers, laboratoria aan de medische staf voldoende armslag bieden. Hef uitbreidings- en moderniseringspro gramma van de Mariastichting behelst in de,'allereerste plaats de bouw van een niéuwe vleugel aan het Spaarne, op de plaats waar vroeger een rij bekoorlijke, maar voor weinig nuttige doeleinden bruik bare theekoepels stond. Niet alleen had het architectenbureau Van der Laan een aantrekkelijk ontwerp gemaakt, maar de bouw was aanbesteed en gegund. De aannemer had reeds een hoeveelheid materialen op het erf gebracht toen plotseling de bouwstop kwam welke voor de Mariastichting nog steeds niet is opgeheven. Die nieuwe vleugel zal in een hoog souterrain een reeks volwaardige werkruimten spreek- en wachtkamers voor de polikliniek bevatten, twee ver diepingen met ziekenkamers van vier tot zes bedden met uitzicht op het Spaarne en bijbehorende dienstvertrekken be helzen en tenslotte een verdieping voor de huisvesting van de inwonende religieuzen, die nu nog weinig comfortabele slaap plaatsen hebben op een door schotten ver deelde en slecht te ventileren zolder. In een volgend stadium van de ontwik keling van het zestig jaar oude, maar van de aanvang af ruim opgezette ziekenhuis komen ook de huisvesting en scholing van het verplegende lekenpersoneel aan de orde. Daartoe bezit de Mariastichting reeds „Het Huis met de beelden" aan de Wa genweg. Men hoopt in het buiten docenten en leidinggevend personeel onder te bren gen, terwijl op het bijbehorende terrein een tehuis voor de verpleegsters en een opleidingsschool gebouwd zouden kunnen worden. Dat is intussen nog toekomstmuziek, ook al is die misschien al beter in het gehoor gekomen dan men zou denken. Werkelijk heid is echter de nieuwe verpleegafdeling welke in de plaats is gekomen van een vroegere bergzolder. Ook hier gaat het niet om een uitbreiding van het aantal bedden, maar om een opschuiving welke noodzakelijk is met het oog op de bouw van de reeds genoemde nieuwe vleugel aan het Spaarne. Ongeveer 36 patiënten zijn thans nog ondergebracht in een tweetal uit Zweden afkomstige paviljoens, waarbij nog een derde barak als eetzaal voor de zusters dient. Deze barakken zullen straks plaats moeten maken voor de nieuwe vleugel en vandaar dat de leiding van de Maria stichting heeft besloten elders in het ge bouw verpleegruimte voor een ongeveer gelijk aantal patiënten te creëren. De geneesheer-directeur van de Maria stichting, dr. J. G. Hoge, heeft ons deze. inderdaad hypermoderne ziekenkamers en wat daar aan dienstvertrekken bij hoort met gerechtvaardigde trots getoond. Want de gehele verbouwing is uitgevoerd in eigen beheer, naar plannen en ideeën wel ke geboren zijn uit een ruim twintigjarige ervaring als geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Bovendien hebben dr. Hoge en zijn medewerkers niet alleen op eigen er varing willen vertrouwen, maar ook heeft hij willen leren van anderen, waartoe hij heel wat ziekenhuizen in binnen- en bui tenland heeft bezocht. En misschien heeft hij de fouten, welke daarbij onvermijdelijk gemaakt werden, nog wel het meest ge leerd. Reeds de gang, waaraan ter weerszijden de nieuwe zieken- en dienstvertrekken zijn gelegen valt op doordat zij zich niet in het duister verliest: een gevolg van een bewust toelaten van veel daglicht in het portaal aan het einde. De verpleegruimtcn bieden steeds plaats aan zes patiënten, die hetzij kunnen genieten van een prachtig uitzicht over het polderland aan de over zijde van het Spaarne, hetzij van de lom merrijke tuin van de Mariastichting. De dubbele ramen beslaan vrijwel de gehele wand, tussen het binnen- en het buiten raam bevindt zich de zonwering. Er is voorts een overvloed van bergruimte ge schapen „Daarvan kan men nooit teveel hebben", zegt dr. Hoge onder meer voor de patiënten, die ieder een eigen kast op de kamer hebben, maar ook voor cle vaste inventaris aan dekens en lakens, hetgeen heel wat gesjouw door het verplegend per soneel voorkomt. Ook is er gedacht aan een speciaal medicijnkastje per kamer. Tot de snufjes welke het comfort verhogen behoren een diffuse vloerverlichting voor de nachtelijke uren, een verstelbare en afgeschermde lamp boven elk bed, twee luidsprekers per kamer om een gelijkma tige verdeling van de klanken van de draadomroep mogelijk te maken en een vernuftige signaalinrichting, waardoor be reikt wordt, dat de patiënt langs psycho logische weg de zekerheid verkrijgt, dat de verpleegster spoedig komt. Een systeem van rode en witte signaallampen geeft de plaats aan waar de verpleegster zich be vindt en waar haar hulp gewenst wordt. Een ongeveer gelijk signaalstelsel met groene lampen vergemakkelijkt het berei ken van de arts. Van de dienstvertrekken valt in de eerste plaats de spoeiai'deiing te noemen, die de afmetingen van een flinke keuken heeft gekregen en waar -opstelling van apparatuur en de toegepaste materialen zoveel mogelijk roestvrij metaal elke gedachte aan minder frisse karweitjes uitbant. Patiënten en bezoekers zullen wel licht niet eens opmerken, dat het traditio nele „ziekenhuisluchtje' verdwenen is. Ly sol- en carbolgeuren werden vervangen door die van lavendel. Ook de daarnaast gelegen ruime dien keuken is naar eigen inzichten en ont werp gebouwd en ingericht. Zo werden de doorgeefloketten gecombineerd met daar onder gelegen verwarmde platen waarop de maaltijden op temperatuur gehouden kunnen worden. De verwarmingsbuizen werden in een zodanige vorm gegoten, dat zij tevens als droogdoekenrek fungeren. Een ijskast ontbreek evenmin als een langwerpige keukentafel met een formi- cadekblad en vier ruime, uitneembare ser- vieskasten. Het „natte" deel van de afdeling bestaat verder uit een tweetal prachtige wasge legenheden voor lopende patiënten: ruim, vrij en afsluitbaar, een douche, een on- derzoekkamer en een badkamer. Dit deel is min of meer afgescheiden van de ver pleegafdeling, zodat lopende patiënten, die zich gaan wassen of naar het toilet gaan niet gestoord worden door de aan de ver pleegafdeling verbonden activiteiten. Ten dienste van het personeel zijn nog een paar voorzieningen aangebracht, zoals een balcon om de bedden te luchten en een nis om de brancard in op. te bergen. Tenslotte vermelden wij nog de isolatie- De exploitatie van ziekenhuizen, die 3 weliswaar niet winstgevend behoeft te§ zijn, maar toch ook niet met te grote% verliezen gepaard moet gaan, is in deze 9 tijd een zorgwekkende aangelegenheid. 9 3 Het is dus te begrijpen, dat de besturen 9 8 van de confessionele ziekenhuizen in 8 8 Haarlem grote belangstelling hebben» 8 voor de plannen voor een nieuw 0e-8 X meentelij)c of semi-gemeentelijk zieken- 3 huis. Het bestx,* r van de Mariastichting, 8 dat er tot nu toe in kon slagen door 8 h efficiënt beheer en natuurlijk ook door 3 3 het liefdewerk van de zusters Francis- 8 cj canessen de eindjes aan elkaar te kno- 8 pen bij een gunstig verpleegtarief, heeft 8 8 er geen twijfel aan laten bestaan, dat 3 2 het het liefst zou zijn indien er tussen p 8 de verschillende ziekenhuis-exploiteren- g 8 de instanties in deze streek overleg 8 wordt gepleegd over de omvang van de 8 toekomstige ziekenhuisaccommodatie. Dat is niet alleen in het belang van de bestaande ziekenhuizen, maar ook in 3 dat van de gemeenschap, omdat de ver- 9 liezen welke veroorzaakt zouden kun- 3 nen worden door een teveel aan bedden 8 tenslotte toch door haar gedragen moe- 8 ten worden. De gemeentelijke coördina- tiecommissie voor het ziekenhuiswezen zou naar het oordeel van het bestuur p 9* van de Mariastichting in dit opzicht 3 8 goed werk kunnen doen. Hierbij dient g 3 te worden opgemerkt, dat de voorgeno- 8 'ómen nieuwbouw bij de Mariastichting8 P een investering van enkele millioenen 8 8 zal vergen, die uiteraard ook in de toe- ftkomstige verpleegprijs tot uitdrukking 8 8 zal dienen te komen. 8 8 Bk 8 OOCOOOOOOOOOOOOOCCOOOOO>>3COC<X>OCOaXia>COCOOOC)OOOOOOCOOO kamer voor twee personen en een dag verblijf voor lopende patiënten, gerieflijk en modern gemeubileerd, constant ver warmd en al weer met een riant uitzicht over het Zuider Buitenspaarne en de nu nog grazende koeien in het Schalk wij kse. De nachtzuster kan zich er even eens gerieflijk installeren. Zo vormt deze vleugel een veelbeloven de aanloop van cle ingrijpende verande ringen welke de Mariastichting nog zal ondergaan. Wegens de werkzaamheden aan de Jan van Goyenstraat en omgeving in Heem stede is een tijdelijke routewijziging van de stadsbuslijn 1 noodzakelijk. Met ingang van vandaag rijden de bussen van de Ja- valaan naar Haarlem van de Pieter Aertz- laan over de Heemsteedse Dreef naar de Middenlaan, halte Willem de Zwijgerlaan. Met ingang van Zaterdag rijden ook de bussen uit Haarlem naar de Javalaan deze route. Ter hoogte van de Blauwe brug zijn op de Heemsteedse Dreef voor beide richtingen halteplaatsen ingericht. De halte Pieter Aertzlaan (richting Java laan) wordt Zaterdag eveneens naar de Dreef voor het kruispunt met de Pieter Aertzlaan verplaatst. Zaterdagavond wordt óp de Grote Markt in Haarlem een taptoe gegeven. Met het oog hierop zullen de bussen welke via de Grote Markt rijden tussen ongeveer kwart voor negen en tien worden omgelegd in de richting Zuid van de Parklaan over Nas- saulaan en Gedempte Oudegracht naar Botermarkt en in de richting Noord van de Grote Houtstraat via Spekstraat, Oude Groenmarkt, Riviermarkt naar de Jans straat. ADVERTENTIE OP rd#:CweennTnrgo«w L ^dUoven. Do" de Eeuwen HoUtru8thallcn Op 23 Apr» *°grote Nationale betoging In Deo liaa*5 uur n.m.) gehouden. (Aanvang ltplaat3 vraag die W1U U zekerfanJ p"n3egracht4, Den Haag. ToitJangTuw tewüe van toegang gratie Woensdagmiddag omstreeks half drie wilde een zeventigjarige Haarlemmer, die op de Schoterweg reed, linksaf de Pijn boomstraat inrijden. Bij het van richting veranderen lette hij niet op het verkeer; een achter hem rijdende personenauto bot ste tegen zijn achterwiel, waardoor de man' over een afstand van ongeveer vijftien meter van zijn fiets werd geslingerd. De fietser bleef ongedeerd, het achterwiel werd vernield. Vandaag wordt op de Keukenhof een Friese dag te organiseren op Keukenhof, Hen van dè moderne, lichte ziekenkamers in de Mariastichting. Friese dag gehouden, waaraan verschei dene Friese folkloristische groepen mede werking verlenen. Niet alleen arriveerden deze groepen hedenmorgen in het „bollen- hart" van Nederland; maar ook het pro vinciaal bestuur gaf van zijn belangstel ling blijk. Om precies kwart over elf arriveerde voor het gemeentehuis van Lisse de auto van de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan met echtgenote, die werden ont vangen door de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf en echtgenote in de vrolijk versierde hal van het gemeente huis. Na het spelen van het Friese volks lied door het muziekcorps „Trou moet blij- cken" werd het gezelschap ontvangen in de raadszaal, waar burgemeester De Graaf het gezelschap welkom heette. Hij zei dat de gemeente Lisse klein is en eigenlijk zeer onder de indruk behoor de te zijn bij het ontvangen van een der gelijk illuster gezelschap. Maar men heeft daar tegenwoordig geen tijd meer voor, want sinds het ontstaan van de Keukenhof is Lisse een toeristisch centrum voor Ne derland geworden, zelfs voor geheel West- Europa. Dit legt bijzondere verplichtingen op aan de gemeente en ook aan het bestuur van Keukenhof, dat heeft gemeend, dat Lisse ook de plicht heeft om de buiten landse bezoekers iets van de Nederlandse folklore te laten zien. Verleden jaar heeft men dit gedaan door het uitnodigen van de Zeeuwen, die nog associaties hebben met de Keukenhof als vroegere woonplaats van Jacoba van Beieren, die thans de schutsvrouwe van de Keukenhof is. Het bestuur van de Keukenhof heeft ge meend, dat het in deze tijd van separatis tische neigingen enerzijds en een verenigd Europa anderzijds, Friesland heeft moeten uitnodigen. Men meende dat men door deze Naar wi.j vernemen zal op Maandag middag 25 April afscheid genomen kunnen worden van twee verdienstelijke hoofd ambtenaren van de gemeente Haarlem, na melijk van ir, M. H. Maas en van de heer J. H. Steinkamp. Ir. Maas is op zijn verzoek door de ge meenteraad eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele, belangrijke diensten gedurende een langdurige periode een kwart eeuw als directeur van het bedrijf van Openbare Werken aan de ge meente bewezen. De lieer Steinkamp, aan wie in dezelfde lovende termen ontslag werd verleend, was meer dan 34 jaar ver bonden aan het Haarlemse Gasbedrijf, waar hij opklom van tweede laboratorium, assistent tot mededirecteur van liet hui dige Energiebedrijf. Hij wordt per 1 Mei secretaris-directeur van de vereniging van gasbedrijven. Het afscheid van de heer Maas zal wijzigingen voorbehouden cm half vier plaats vinden in het door zijn bedrijf zo voortreffelijk verbouwde Stedelijk Gym nasium, dat van de heer Steinkamp een uur later in de ridderzaal van het Stad huis. Over de voorziening van de beide vaca tures is nog niets te zeggen. Voor die van Openbare V/erken wordt een figuur ge zocht, die niet alleen in technisch, maar ook in organisatorisch opzicht van grote bekwaamheid en ervaring heeft blijk gege ven. Wat betreft het mededirecteurschap van het Energiebedrijf is de sollicitatie periode nog niet geëindigd. B. en W. willen in ptfincipe de tweehoofdige leiding van het Energiebedrijf handhaven, omdat de omvang van het bedrijf daar allerzins aanleiding toe geeft. In de laatste jaren heeft dit systeem zeer goed voldaan, mede omdat beide directeuren voortreffelijk sa menwerkten. Uiteraard dient het gemeen tebestuur de zekerheid te hebben, dat dat ook met een nieuwe directeur het geval zal zijn. De maandelijkse bijeenkomst van het co mité ,.De Open Deur" in Bloemendaal wordt deze keer niet op de laatste Vrijdag van de maand gehouden, maar reeds Vrijdagavond 15 April om half negen in het gebouw „Ma- ranatha" aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De leider van het landelijk Open Deur werk, de bekende radiopredikant ds. G. P. Klijn uit Driebergen, zal op deze avond spreken over het onderwerp: Het Leven begon gisteren. Er is tevens solozang en er wordt kopermuziek ten gehore gebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. J. Groen dijkHamelink, dochter. ONDERTROUWD: H Braam en P. J. Chr. de Haan; H. de Boer en A. F. de Haas; Th. H. M. Dammersmen en E. J. van Gulick; Th. P. J. M. Pijnenburg en K. Mees. GEHUWD: F. Poorter en M. Hemsing. OVERLEDEN: Wed. A. F. Harss—Ehlen, 87 j.; Mevr. J. C. H. Ihle—de Vries, 46 j. De jubilerende Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" had Woensdag ruimschoots de wind in de zeilen: haar populaire avond in het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem, gewijd aan opera muziek en zulks met medewerking van Gré Brouwenstijn en van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, trok een volle zaal en genoot een daverend succes. Het eerste deel van het programma om vatte fragmenten uit werken van Mozart en Wagner en het tweede was, op een en kel nummer na, gewijd aan Verdi, de man die, als de „Rots in zee" (om een in zan gerskringen welbekende term uit het lie- dertafelstuk van Richard Hol te gebruiken) „met het hoofd in de wolken" of „met de voet in de kolken" zijn taak naar ieders smaak vervuld heeft. Aan hem had men dit keer het hoogtepunt van de avond te danken: de vertolking door Gré Brouwen stijn van de geniale solo-scène waarmee het slotbedrijf van zijn opera „Otello" be gint, het Wilgenlied en bet avondgebed van Desdemona, alvorens zij gaat slapen en kort daarop onschuldig vermoord zal worden door haar jaloerse echtgenoot. Deze heerlijke muziek, subliem gezongen door de eerste sopraan van de Nederlandse Opera en onder leiding van Jack P. Loory klankschoon en correct gespeeld door het orkest men vertolkte ook het voorspel met de fraaie solo voor Engelse hoorn bracht het concert een ogenblik op het plan waar de doorsnee operaliefhebber niet gewoon is te vertoeven. De ovatie die er op volgde bewees echter hoezeer het publiek gegrepen werd door de machtige schoon heid van deze fragmenten uit een van Verdi's sterkste partituren. Daar deze pres tatie mij ook „met het hoofd in de wolken" bracht, kan ik niet nalaten haar het eerst te vermelden. Het koor liet zich doorlopend op bewon derenswaardige wijze gelden: eerst met het Priesterkoor uit „De Toverfluit" van Mo zart, dan met het Pelgrimskoor uit „Tann- hauser" van Wagner, zo toonzuiver en be schaafd als men het van het selecte man nenkoor van de Nederlandse Ooera kan horen en daarna met het dubbelkoor van de kerkgang uit „Lohengrin", waarin een prachtige climax bereikt werd. Losjes en pittig werd het Matrozenkoor uit ..De vlie gende Hollander" gezongen. Vervolgens klonken het „Miserere" uit „De Trouba dour" als effectrijke achtergrond van het ensemble met Gré Brouwenstijn en Willy Donderdagmorgen was het een kwart eeuw geleden, dat de heer H. H. Boelsma, employé eerste klasse, in dienst trad bij de P.T.T. Tij dens de huldiging is de jubilaris toegesproken door de directeur van het postkantoor Haar lem, de heer J. W. van Schaik, die een ge schenk onder couvert overhandigde, benevens het zilveren insigne voor vijfentwintig jaar trouwe dienst. Vervolgens sprak tot de heer Boelsma een oud-vriend, die hem een boek in het vooruitzicht stelde, daarna de heer W. Flooren, employé eerste klasse en tenslotte de voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen, die een polshorloge aanbood en de echtgenote van de jubilaris bloemen over handigde. Wolfers als solisten, het puntig voorgedra gen „Zitti" uit „Rigoletto", het brallende „Duca" uit dezelfde opera, het „Drinklied" uit „Ernani" en tenslotte het goed aange paste „Monnikenkoor" uit „La Forza del Destino", waarin, naast Gré Brouwenstijn, de bas Kees Krammer als solist een goede beurt maakte, opvallend door zijn be schaafde manier van zingen. Gré Brouwenstijn wist, behalve uit haar magnifieke vertolking van het „Otello"- fragment, ook te boeien met solopartijen uit „De Bruiloft van Figaro" van Mozart, uit „Tosca" van Puccini en vooral met de openingsaria der tweede acte van „Tann- hauser"". Zoals men weet, heeft zij de rol van Elisabeth met succes te Bayreuth ge zongen en is zij er ook in ons land, alsmede in Engeland, Frankrijk en België mee op getreden. Haar medewerking aan dit twee de jubileumconcert van de feestvierende „Koninklijke Liedertafel" zal bij velen een onvergetelijke indruk nalaten. Het is haast overbodig te vermelden, dat Jack P. Loory zijn koor steeds stevig in de hand heeft. Dat hij zijn orkestpartituren (hij dirigeerde ook de ouverture van Mo zart's „Toverfluit") grondig bestudeerd had, bleek ook voortdurend. Voor de resul taten bereikt met de „Otello"-muziek ver diende hij een extra compliment. JOS. DE KLERK. de Friezen een slag voor kon zijn en hen dus kon betrekken in het algemene Ne derlandse beeld, aldus de burgemeester in een schertsende toespraak. De burgemeester van Lisse sprak ten slotte de wens uit, dat deze dag zal be antwoorden aan de doelstelling, namelijk het bekend maken van de Friese folklore in Nederland en in het buitenland. Als ergens het optreden van een circus wordt aangekondigd, denkt men aan een piste, waar brullende leeuwen, logge oli fanten en edele paarden elkaar in een bonte en fascinerende afwisseling opvol gen. Het kindercircus „Tijl Uilenspiegel" dat Woensdag onder leiding van Mary Kiihn in het Minerva Theater een Paas- matinée verzorgde heeft dergelijk en erverende nummers niet op het program ma. Maar het succes was er niet minder om. Waarschijnlijk omdat men bij de sa menstelling van het standpunt is uitge gaan de jeugdige toeschouwers zoveel mogelijk actief in de voorstellingen te be trekken. Een opvatting, die gezien de bij val uit de zaal, alleen maar als juist kan worden aangemerkt. Uiteraard ontbraken ook in dit program ma de traditionele nummers niet, zoals de twee mannen in een paardenhuid, wier kol dercapriolen voor de kinderen kennelijk toch nieuw waren, zodat de verrichtingen van „Trixy" met stijgend enthousiasme werden gadegeslagen. Ook werden velen in de gelegenheid gesteld zelf het toneel te betreden, hetzij als vocale solisten in „Naar de speeltuin" of voor de bij voor baat tot mislukken gedoemde pogingen om, evenals de Carlita's, het evenwicht op een grote bal en andere wankele attributen te bewaren. Het aanbod heeft telkens de vraag overtroffen, waarbij de hilariteit om het falen der zojuist tot artisten gepromo veerde toeschouwers hoogtij vierde. De geblinddoekte scherp; •vutte', die een aan tal kinderballonnetjes deed sneuvelen, maakte eveneens aanspraak op de alge mene bewondering, die geen grenzen meer kende toen bleek, dat de aldus vernielde voorwerpen een kleine voorraad lekker nijen bevatten, die met gulle hand onder het jeugdige publiek werd uitgedeeld. De vrouwelijke Benjamin van dit gezelschap, het slangenmeisje Clementine, verwekte niet minder geestdrift, waarbij de luid ruchtige veronderstellingen van haar be wonderaars zich bewogen tussen „Het is een pop!" of „Zij is van elastiek!" Bij dit alles behoeft dan wellicht nau welijks te worden vermeld, dat ook het komische element een ruime plaats was toegemeten. Hiervoor waren in het bij zonder de beide clowns Krok en Wisky verantwoordelijk, die onmiddellijk de juiste toon wisten te vinden. Hoogtepunt van hun succes was het laatste schetsje over de televisie, waarin één hunner zijn ongehoorzaamheid met een koud stortbad zag beloond. De volwassen toeschouwer werd hierbij gedwongen zijn aandacht te verdelen tussen het toneel en het jeugdige publiek in de zaal: de enthousiaste manier waarop vele kinderen naar de orkestbak snelden, om de spelenden allerlei aanwij- zigingen te geven, was meer dan kostelijk. Deze geslaagde grap kon dan ook rustig als de climax worden beschouwd van een middag van beschaafd en onschuldig kin- derplezier. In de kloostertuin van het Haarlemse Stadhuis deed de Welse kleding (rode mantel en een typische zwarte hoedWoensdagmiddag enigszins vreemd aan. De leden van het Colwyn-Bay Girls choir waren de gasten van het gemeentebestuur en zowel in de hal van het Stadhuis als in de kloostertuin hebben zij gezongen. Loco-burge meester D. J. A. Geluk heeft het koor welkom geheten, waarna de leidster woorden van dank sprak. Vrijdag treedt het -meisjeskoor op tijdens het concert, dat Inter Nos in het Concertgebouw geeft. Daarna vertrekken de meisjes naar Waddinxveen, waar zij enige dagen te gast zullen zijn en een concert zullen geven. Dinsdag brachten zij een bezoek aan Amsterdam en voor vandaag staat een tocht naar de bollenstreek op het programma. Op de foto een gedeelte van het koor met de heren D. J. A. Geluk (in het midden); W. C. Bakker (links) en de heer F. van Egmond, waarnemend gemeente-secretaris (rechts). Het jaarverslag over 1954 van de Ver eniging tot Verbetering van het Lot der Blinden, afdeling Haarlem maakt gewag van een wekzaram jaar, waarin een aantal blinden op verschillende wijze werd ge holpen. Acht nieuwe hulpbehoevenden meldden zich bij de vereniging aan; aan vier er van werd het Braille-lezen geleerd. De anderen werden geholpen met leitjes om het gewone schrift te kunnen blijven schrijven. Een jongeman, die Brailleschrift leerde, deed examen in steno en handelscorrespon dentie. Hij ontving voor zijn studie een Braille-machine ter leen. De vereniging leende Braillemachines uit aan personen die boeken in Braille co- piëren. Dit jaar konden 55 delen Braille aan de Nederlandse Blinden Bibliotheek in Den Haag worden afgeleverd. Er kwam een aanvraag om examen-op gaven in Barille over te brengen voor een blinde, di examen „Maatschappelijke Wer ker" moest doen. Hij is met goede cijfers geslaagd. Een andere blinde jongeman, die ook door de vereniging werd gesteund, be haalde zijn diploma voor piano aan het Conservatorium te Amsterdam en Parijs en is naar Afrika vertrokken waar hij aan een internaat benoemd is als piano- en muziekleraar. Daar de blinde dames te klein in aantal zijn om er een werkinrichting voor op te richten, worden dezen door de vereniging aan werk geholpen. Vier blinde dames breien en haken. Materiaal en loon wordt door de vereniging betaald. Het vervaar digde werk wordt verkocht om nieuw ma teriaal te kopen. De vereniging verstrekte aan enkele blinden ondersteuningen, levensmiddelen, brandstof en kleuren. Met Kerstmis kregen zij een klein verrassing. De vereniging steunde enkele blinden- instellingen en een gift werd naar Den Haag gezonden voor het 60-jarig bestaan van de Nedelrandse Blinden Bibliotheek. In het bestuur kwam geen verandering. Door vertrek en overlijden ontvielen ons enkele contribuanten, Eén nieuwe contri- buante mochten we boeken. De vereniging dankt de leden-contribu anten voor de bijdragen die haar in staat stellen dit goede en nuttige werk voort te zetten. ADVERTENTIE 'n Moscatel Zoete, rode Kaapse wijn, waarvan Uw gasten evenveel zullen genieten als Uzelf. Geïmporteerd door OUD-Haarlem Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft te zij nen huize een telegram ontvangen, dat koningin Juliana hem uit haar vacantie- verblijf in Klosters deed toekomen. Daar in wenst zij hem mede namens Prins Bernhard hartelijk geluk bij zijn zeventig ste verjaardag. HAARLEM, 13 April 1955 ONDERTROUWD: 13 April, J. Bonsel en C. M. A. Kruyff; F. J. Reus en M. H. F. de Roij; G. J. Weeber en W. H. Groeneweg; R. A. Akkerman en P. P. Moeke; W. D. Blanke voort en A. P. Buisman; S. J. Kunnen en A. Calandt; E. R. Mentjox en H. M. Boogaard; J. W. Jongbloed en E. van der Hulst: A. J. I. Verzijlberg en A. Oppenhuis: K. Tuijn en M. Pethke; L. M. A. Kemp en F. Th. Harpe- ring: P. G. Haertlein en S. W, Roumimper; H. Beeks en J. G. Rosie; E. Warmerdam en A. M. Blaas; G. J. Kraamwinkel en M. Al- berse; A. J. Snoeks en M. M. Willegers; J. H. M. Bijster en M. P. Houthuijzen; G. van Gulik en M. de Graaf W. G. de Goeij en E. C. G. Tuijp; D. Lodder en S. C. Koelemeijer; H. van Wiciiem en J. de Jong: C. J. Hunik en C. Hol; G. van der Veen en S. J. Schiltman; J. A. Stroo en H. Kloeze; E. J. Roldanus en J. Treffers; H. Jonkman en A. P. A. Vogel. GEHUWD: 13 April, J. Krikke en S. Aar- noutse G. J. Th. van Schie en M. B. Th. Bus; C. Caljouw en W. H. Jansen; P. G. Lamboo en A. M. Jukes; G. C. Walters en N. Toe poel; D. Eerhart en L. Oudolf; L. A. Roo/.e- krans en A. M. H. Lips: A. M. Suiker en M. I. van der Tas; J. B. Weyland en J. C. Ziel- tjens; N. Neeven en M. van Leuven; H. H. de Bruin en J. van Koperen; A. Koopman en F. Galama; I. J. Adelaar en H. Balk; J. van Huis en A. Geurts; E. B. Vermeer en J. Krul; J. W. D. Bussing en D. E. J. Vader. BEVALLEN van een zoon: 12 April, A. van der Giesenvan Eek; 13 April, A. Bakker Caro. BEVALLEN van een dochter: 10 April, N. M. Moerkerk—de Wit; 12 April, Th. V. E. Schipper—Bruijnzee,Is; 13 April, G. A. Luken Lindeman. OVERLEDEN: 8 April, C. Hijlkma, 79 J, Spiegelstraat; 11 April, A. N. Binder, 65 j., Gasthuisvest; J. H. van Noordt, 76 j„ Jan Steenstraat; G. M. van den Heuvelvan Lierop, 78 j., Generaal Croniéstraat; J. N. de Bruin. 47 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 12 April. W. Vermeer. 59 j„ Johan de Breuk straat; S. C. BoterbloemFrederiks. 71 Hofdijkstraat; J. B. Huijsmans, 85 j., van der Meerstraat. I

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7