Kleine meerderheid is tegen verhoging wedde wethouders Nieuwe straatverlichting werd op feestelijke wijze ontstoken Raad accoord met verkoop van de Bemex-fabrieken Haarlemmerm eer Hillegom Lisse Zandvoort Welicht meer huizen in Lisse Bennebroek Bloemendaal Geen jubileumsubsidie voor 1940 - 1945 V-R-W-D A G 15 APRIL 1955 15 RAAD HAARLEMMERMEER Jaarvergadering „Gezinsbelang" Jaarvergadering Boerenleenbank Extra subsidie voor Stichting 1940-'45 Jaarwedden Zandvoortse wethouders hoger Ruiling van duinterrein in Zandvoort Bestuur stichting Touring Zandvoort Wilhelminaschool won school voetbalwedstrij den Zandvoort gaat nieuwe brandweerauto kopen Bennebroek geen oase van duisternismeer Gemeenteraadsvergadering Lisse Interessante lezing over „Dieren van nabij" Bloembollencultuur Voldoende werkgelegenheid in de bollenstreek Geen extra-subsidie voor Jeugdgemeenschap B. en W. van Bloemendaal De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft zich in de Donderdagmiddag gehouden vergadering met 8 tegen 9 stemmen (de vier wethouders hadden zich aan de stem ming onttrokken) uitgesproken om niet in te stemmen met het voornemen van Gedeputeerde Staten van Noordholland de salarissen van de wethouders te verhogen van f 5.000 tot f 5.400. Na enige discussie werd besloten gebruikers van vuilnisem mers f 3,te laten betalen en alvorens besloten werd tot aankoop van ongeveer 412 m2 grond, gelegen aan de Sloterweg te Badhoevedorp, voor verbetering van deze weg, sprak wethouder Oudheusden (Arbeid) er zijn teleurstelling over uit, dat een eigenaar nog niet bereid is mee te werken door zijn grond af te staan tegen een redelijke prijs. Hij hoopte op gemeenschapsgevoel van de eigenaar, waardoor spoe dig een gunstige oplossing voor de Sloter De heer Muylwijk (Arbeid) werd als opvolger van de heer Joosen benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting „Eigen Haard". Tevoren had de heer L a ri ser (Comm.) geïnformeerd naar de stand van zaken van het tehuis voor ouden van dafren, waaraan „Eigen Haard" werkt. De voorzitter, burgemeester mr. J. F. Jansonius, deelde mee, dat er ail jaren gewerkt wordt, maar er düenen vele moei lijkheden te worden overwonnen. Daardoor zijn nog geen tastbare resultaten bereikt. Het bestuur is echter actief. Wethouder d-r. Brouwer (A.R.) voeg de er aan toe, dat er reeds besprekingen zijn gevoerd over de aankoop van gronden te Zwanenburg (voor een tehuis) en te Hoofddorp (voor een verzorgingshuis). In dien de plaatsen bekend zijn kunnen plan nen gemaakt worden. Vuilnisemmers B. en W. hadden voorgesteld een ver ordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten vast te stellen. Gevraagd werd voor een emmer 3; voor de tweede 2: voor de derde, vierde enz. 5 per jaar. De heer B o g a e r t diende namens de fractie der K.V.P. een amendement i<n; hij wilde de prijs van de eerste emmer bepaald zien OD 2. Wethouder Van B e e m (C.H.) besprak de vrij gunstige financiële toestand der gemeente, maar voorzichtigheid blijft ge boden. Daarom verdient het aanbeveling voor de emmer en het ophalen van vuil minstens 4 per jaar te vragen. Wethouder Oudheusden deelde mee, dat kort geleden een compromis is bereikt over de prijs. Het gemeentebestuur dient de bevolking service te verlenen door op halen van vuil, maar zij mag wel een be scheiden bijdrage vragen. De heer Lanser was tegen elke nieu we belasting, maar als er gestemd zal wor den, zal hij het. voorstel van de fractie der K.V.P. steunen. De heren VanderZwaardenMuil- wijk (Arbeid) steunden het voorstel van B. en Wmaar hun partijgenoot de heer J o n g e 1 i e voelde meer voor het voorstel van de K.V.P. Het voorstel van de heer Bogaert werd verworpen met 9-12 stemmen en dat van B. en W. met dezelfde stemmenverhouding aangenomen. W ethouderswedden Gedeputeerde Staten hadden meegedeeld dat het in hun voornemen ligt de jaar wedde van de wethouders, te rekenen van 1 Januari j.l., te herzien en te verhogen van 5000 tot 5400.-Verzocht werd het oordeel van de raad kenbaar te maken. De vier wethouders verlieten, toen dit punt aan de orde kwam, de vergadering. De heer Lanser zeide waardering te hebben voor de vier wethouders, die hun krachten in dienst der gemeente stellen. Hij had echter bezwaren om de wedde op nieuw te verhogen; in December was zij reeds van 3600 op 5000 gebracht en er is geen reden opnieuw tot verhoging over te gaan. Als het gaat over salarissen van gemeente- of provinciaal personeel zijn Gedeputeerde Staten niet zo vooruitstre vend als thans. De heer Bogaert (K.V.P.) vond het niet sympathiek, dat de wethouders de bij eenkomst verlaten hebben. De leden kun nen nu hun geen vragen stellen. De voorzitter: „De fracties hadden toch gelegenheid de mening van de wet houders te vragen." De heer Bogaert: „Onze wethouder wilde niets zeggen." De heer R a e d t (C.H.) deelde mee, dat de meningen in zijn fractie verdeeld zijn: twee leden zijn tegen verhoging en één is er voor. De heer J o n ge 1 i e (Arbeid) merkte op, dat Gedeputeerde Staten op de hoogte zijn. wat er van de wethouders verwacht wordt en dat zij weten, wat dezen toekomt. De heer Avis (V.V.D.) herinnerde er aan, dat de jaarwedden na de bevrijding sterk gestegen zijn; er is geen reden thans tot verhoging over te gaan en spreker wil de het bedrag van 5000 handhaven. De voorzitter zeide, dat het tot nu toe wonderlijk Ls verlopen met het vast stellen van de jaarwedden voor de wet houders in Noordholland. Gedenuteerde Staten behoren leiding te geven, maar tot voor kort lieten zij het initiatief over aan de gemeenteraden. Dat systeem noemde spreker onjuist. Voor het eerst nemen Ge- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Maria, d. van C. G. Nieuweveen en M. M. Stroombergen; Pe- tronella Marina, d. van M. H. Filius en T. Stark; Hans Thomas, z. van J. Maarssen en H. M. C. Bosman: Johannes, z. van H. van Ackooij en W. C. Middelkoop; Jolinda Theo dora, d. van F. van Smeden en J. Ritsema; Clazina Aletta, d. van H. Kreeft en P. Kulk; Marion Jeannette, d. van J. Mantel en D. van t Hof; Piet, z. van A. Heijstek en J. Rib; Angenita Cornelia, d. van J. H. Berrevoets on A. P. van der Hulst; Bertus, z. van L. Berrevoets en J. Raams: Axel Frederik Ghnstiaan. z. van L. M. P. M. Baron van Lamsweerde en M. de Kat Angelino; Johan nes, z. van M. Oudshoom en P. J. Aubroek. ONDERTROUWD: L. P. Fransen en J. G. M. Hooijman. GETROUWD: H. N. Daalman en L. Maar- sen: C. G. Gabel en C. van Vugt. OVERLEDEN: Elisabeth Nederveld, 66 j., e. van C. Verschoor; Gerrit Schönhage, 58 3-, e. van G. M. Kreike. deputeerde Staten een initiatief en zij vra gen de gemeenteraad advies, alvorens een beslissing te nemen. Tenslotte schetste spreker het werk en de taak van de wet houders, die veel tijd beschikbaar moeten stellen voor hun werk. Nadat enkele leden voor de tweede maal het woord hadden gevoerd, stelde de voorzitter voor Gedeputeerde Staten te berichten, dat de raad met hun voor nemen instemt. Met 8 tegen 9 stemmen werd het voorstel verworpen. weg verkregen wordt. Besloten werd een subsidie van 2000 te verlenen aan de Stichting 1940-'45, tot het verstrekken van een geldlening en het ver lenen van een jaarlijkse bijdrage aan de Zwemclub „De Blauwe Beugel1', tot het toekennen van toelagen voor krotoprui ming ten behoeve van de heren A. W. H. de Rooy en A. M. Lucke, tot het verbeteren van een gedeelte van de Kerkhoflaan en de Olmenlaan te Zwanenburg, alsmede van de Emmalaan te Hoofddorp en tot het doen aanleggen van een weggedeelte in het Oostelijk gedeelte van Hoofddorp. Het voorstel inzake handhaving van het maximum der volledige vergunningen in gevolge de Drankwet werd goedgekeurd, nadat een voorstel van de heer Bogaert, om het aantal met drie uit te breiden, met 3 tegen 15 stemmen verworpen was. De woningbouwvereniging „Het Gezins belang" hield onlangs in Lisse haar twin tigste jaarvergadering. De heer W. Busch- man memoreerde met enkele woorden het werk dat in de afgelopen twintig jaar ver richt werd, waarbij hij wees op de grote voordelen welke de. bewoners der huizen hebben genoten gedurende deze periode. Voorts prees de heer Buschman de goe de verstandhouding en samenwerking der leden. Uit het jaarverslag bleek dat tot nu toe slechts 169 woningen door de ver eniging zijn gebouwd. Doch er zijn reeds nieuwe plannen bij de verscheidene in stanties. Verder werd medegedeeld dat in verband met de bouwplannen, de volks tuintjes niet meer ingehuurd kunnen wor den. In de veilingzaal van de HBG in Lisse werd Donderdagavond onder grote be- B. en W. van Zandvoort adviseren de raad, gunstig te beslissen op het verzoek van de Stichting 19401945, om voor het jaar 1955 een dubbele subsidie toe te ken nen, dus inplaats van 200,een bedrag van 400.met het oog op de laatste grote inzamelings-actie welke dit jaar wordt gehouden. B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden bericht, dat Gedeputeerde Sta ten het oordeel van de raad vragen, om ingevolge de voorgenomen herziening van de jaarwedden der wethouders, deze bezol diging vast te stellen naar de groep van gemeenten met een inwonertal van 10.000 tot 12.000, en deze jaarwedden derhalve vast te stellen op 2.000, De burgemeester van Zandvoort advi seert echter de raad, aan G. S. te berich ten, met instemming kennis te hebben ge nomen van het voornemen van het college, om de jaarwedden der wethouders te ver hogen, (momenteel 1800.doch dat de betekenis van wethouder van Zandvoort gelet op de omvang van de gemeente lijke bestuurstaak tenminste gelijk staat met die in gemeenten met een inwoner aantal van 14.000 tot 18.000, zodat naar de mening van de raad te Zandvoort, deze be zoldiging behoort te worden ingedeeld in de klasse van gemeenten met laatstgenoem de aantallen inwoners. PROJECTOR VOOR DE HANNIE SCIIAFTSCHOOL B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, een crediet van 470.beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een filmstroken-projectie-apparaat met toebe horen ten behoeve van de Hannie Schaft- school. De beide andere scholen voor gewoon openbaar lager onderwijs beschikken reeds over een dergelijk apparaat. KLAVERJASTOURNOOI De klaverjasclub „Zandvoortmeeuwen" houdt een grote koppelwedstrijd ten bate van het trainingsfonds op Zaterdag 23 April in Zomerlust. Er zijn vele fraaie prijzen. De hoofdprijs zal bestaan uit een waardebon van veertig gulden. VERBETERING ACCOMMODATIE CARAVANTERREIN B. en W. van Zandvoort adviseren de raad gunstig te beslissen op het verzoek van de huurders van het Caravanterrein aan de Van Lennepweg, om het Zuidelijk toiletgebouwtje op dit terrein te moderni seren en de provisorisch aangebrachte aansluiting op het electrisch net van dit gebouwtje en van de cantine door een be hoorlijke kabelaansluiting te vervangen, waarvoor een crediet van f 1100 benodigd is. B. en W. stellen voor, dit crediet te ver lenen onder voorwaarde, dat de huur van het terrein wordt gebracht van f 1800 op f 1900 per jaar, waarmede de huurders zich accoord hebben verklaard. VERKOOP VAN GROND B. en W. van Zandvoort 6tellen de raads leden voor 1396 vierkante meter grond, ge legen aan de Brederodestraat hoek Prins Mauritsstraat te verkopen aan de firma H. Visser in Den Haag. Deze grond werd eer der verkocht aan het aannemersbedrijf van de fa. J. van Sluisdam en Zonen in Zand voort, welke daarop een flatgebouw wilde langstelling de 48ste Algemene Vergade- stichten. Inmiddels droeg deze haar plan- BURGERIJKE STAND GEBOREN: Valer.tijn Johannes, z. van G. Beegers en M. A. Evers; Antonius Johannes Hendrikus, z. van C. H. Sijsenaar en A. J. R. van Bree; Christina Margaretha Maria, van A. H. M. Meekers en E. D. Ruigrok; Hendrika Petronella Maria, d. van P. Nee- jgn en J. van den Berg; Rudie, z. van E. R. Filon en C. E. Kemp. ONDERTROUWD: G. Philippo en J. G. de Jong. GETROUWD: J. II. Adelaar en E. Avé; C. L. van der Hoofd en J. Th. Warmerdam; J. A. Bakker en M. C. Lammerse. OVERLEDEN: C. van Saase, m., 70 j., ring gehouden van de coöperatieve Boe renleenbank Lisse en omstreken. Door de voorzitter, de heer J. W. A. Lefeber wer den de overleden leden herdacht, waarbij hij een speciaal woord van nagedachtenis wijdde aan wijlen de heer D. Guldemond, die vele jaren medebestuurslid van de bank is geweest. In zijn openingswoord merkte hij op, dat het afgelopen jaar zeer gunstig is geweest. Het spaartegoed is gestegen boven de vijf millioen gulden en blijkens het jaarverslag van de heer Z. van der Burg, steeg de om zet tot f 82.419.683,93. De balans, winst- en verliesrekening werden hierna door de vergadering goed gekeurd, waarbij de winst aan de reserve werd toegevoegd. Her-benoemd werd tot lid van de raad van toezicht de heer G. C. Tromp Rz. en tot bestuurslid de heer Jac. de Vroomen. In de vacature wegens het overlijden van de heer J. P. Segers werd voorzien met de benoeming van de heer J. D. van Parijs. Hierna werden nog twee films vertoond. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een voorstel doen toekomen, over te gaan tot ruiling van een stuk duinterrein, dat onlangs werd aangekocht van de fami lie Quarles van Ufford, met de heer Bur- det, eigenaar van de gronden, gelegen ten Noorden van het gemeentelijk duingebied langs de Noordboulevard. De gemeente Zandvoort bezit namelijk reeds de aan weerszijden van deze Boulevard gelegen gronden, maar de strook aan de Oostzijde voorbij het circuit, tot de grens van de ge meente Bloemendaal is geheel nodig voor wegverbreding en aanleg van rijwiel- en wandelpaden. De onderhandelingen met de heer Burdet, die tenslotte een aanbod tot ruil heeft gedaan geldig tot 1 Juni 1955, brengen dan een groot stuk duinterrein ten Noorden van het circuit en grenzende aan de Boulevard in eigendom aan de gemeente Zandvoort op zeer aannemelijke voorwaar den. B. en W. achten het voor de gemeente van groot belang, dat tot deze grondruil wordt overgegaan. Het te ruilen terrein zal namelijk volgens het uitbreidingsplan in hoofdzaak de bestemming hebben van „duinpark". B. en W. achten de uil deze ruiling voort vloeiende kosten (ongeveer 23.500) vol komen aanvaardbaar en stellen voor dit crediet beschikbaar te stellen en tot deze grondruil te besluiten. AVOND-PÜZZLERIT De motorclub „Zandvoort" houdt. Zater dag 16 April een avondpuzzlerit voor auto's en motoren over een traject van ongeveer 70 kilometer. Er zal worden ge reden over uitsluitend goede wegen. De gemiddelde snelheid bedraagt voor alle inschrijvers 36 kilometer per uur. De start heeft plaats van negen uur af bij het club huis „Paviljoen de Vijverhut". Kaartle zers kunnen eveneens voor deze rit in schrijven en dingen dan mede naar de spe ciaal hiervoor beschikbaar gestelde prijzen. De rit. waarvoor de officiële vergunning werd ontvangen telt mee voor het club kampioenschap 1955 alsmede voor de „niet-leden-beker" 1955. De inschrijving voor deze rit heeft plaats van acht uur af bij de startplaats. nen over aan de firma H. Visser, welke thans op korte termijn tot de bouw zal overgaan. Voorts stellen B. en W. voor 2600 m2 grond gelegen achter hotel De Schelp, te verkopen aan A. Bergen in Amsterdam, bestemd voor landhuisbouw en tenslotte 275 m2 grond aan de Frans Zwaanstraat aan J. de Nobel in Zandvoort voor het bouwen van een woning. UITBREIDING MEUBILERING VAN SECRETARIE B en W. van Zandvoort vragen de raad een crediet van 2150.voor uitbreiding van de meubilering ter secretarie en de aanschaffing van een nieuwe schrijfma chine, een en ander met het oog op de steeds in omvang toenemende werkzaam heden. Op 28 April moeten een aantal leden van het algemeen bestuur van stichting „Tou ring Zandvoort" ingevolge art. 8 van de sta tuten, aftreden. B. en W. hebben de raads leden een voordracht doen toekomen, ter voorziening in deze vacatures, door het op stellen van dubbeltallen. Zij luidt als volgt: Zandvoorts bedrijfsleven: vacature Lon- gayroux: 1. J. P. C. Longayroux; 2. F. Trie- bels. Vacature Steenken: 1. L. J. v. d. Werff; 2. Th. Termes. Sportverenigingen: vacature van Pagée: 1. J. A. B. van Pagée; 2. J. H. B. Brink. Vacature Gatsonides: 1. J. L. de Bas; 2. E. J. Poster. Begunstigers: vacature Bouwes. 1 N. W. Bouwes; 2. C. Keur Jr. Vacature C. Keur Jr.: 1. H. J. Doornbos; 2. G. Hulst. Zandvoortse Handelsvereniging: vacature Goos: 1. J. Kroon; 2. J. A. C. Goos. Middenstandsvereniging „De Hanze: vaca ture Vader: 1. D. Vader, 2. M. M. J. van Seggelen. Pcruka: vacature mevrouw Schoutenvan den Berg: 1. G. A. Dra ij er; 2. mevrouw M. Schoutenvan den Berg. Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschap pij: vacature .Turrissen: herbenoeming van de heer J. J. Jurrissen De gemeenteraad van Zandvoort zal in de vergadering van Dinsdag 19 April tot stem ming overgaan. NIEUWE VERLICHTING IN DE WILHELMINASCHOOL Het college van B. en W. in Zandvoort verzoekt de goedkeuring van de raad om medewerking te verlenen voor het aan brengen van een nieuwe verlichtings-in- stallatie in de zeven leslokalen van het hoofdgebouw van de Wilhelminaschool, waarmede een bedrag van 1.050,ge moeid zal zijn. GEMEENTERAADSVERGADERING De Zandvoortse gemeenteraad zal op Dinsdag 19 April des avonds 8 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, heeft Donderdagmorgen na de finale van de schoolvoetbalwedstrijden, die gespeeld werd tussen elftallen van de dr. Albert Plesmanschool en de Wilhel minaschool de grote wisselbeker uitgereikt aan de Wilhelminaschool, die na een aan trekkelijke wedstrijd met drienul van de Plesmanschool won, een wedstrijd, waarin vooral het goede werk van de doelver- dediger van laatstgenoemde school opviel. In zijn geestige toespraak bij de over handiging, herinnerde de burgemeester er aan, dat het in het voetbalspel veelal aankomt op samenspel, iets, dat de jeugd ook en vooral in het dagelijks leven dient voor ogen te houden omdat zonder samen spel de wedstrijd met het leven absoluut verloren wordt. De beker werd daarna door de aanvoerder van het elftal onder groot enthousiasme in ontvangst genomen. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, een crediet van 2500 te verlenen ten laste van de gewone dienst 1955, voor de aanschaffing van een kleine, snelle uit- rukwagen voor de brandweer. B. en W. menen, dat thans langer wachten met deze aanschaffing niet gerechtvaardigd is, waar bij wordt gewezen op de belangrijke cir cuit-diensten die een dergelijke auto zou kunnen verrichten, het voordeel om een dergelijke snelle eerste uitruk-eenheid te bezitten, waarvoor de grote autospuit niet geschikt is en het voordeel van de bestrij ding van kleine branden op bijvoorbeeld parkeerplaatsen. B. en W. rekenen de raadsleden voor, dat deze aanschaffing geen meerdere kosten voor de gemeente medebrengt, omdat de uitgaafposten voor de brandweer op de begroting '55 met eenzelfde bedrag zullen kunnen worden verlaagd, door diverse be zuinigingen, die uit deze aanschaffing voortvloeien, onder meer kan de aankoop van nieuwe banden worden beperkt, en de aankoop van nieuwe slangen worden ver laagd. Onder grote belangstelling van vrijwel de gehele bevolking, inclusief het fanfare corps „Kunst na Arbeid1' is Donderdag avond de nieuwe electrische straatverlich ting van Bennebroek in werking gesteld. Vooraf had het college van B. en W. met een groot aantal raadsleden, de heer C. Bregman, gemeente-secretaris, ir. J. Lim- borgh.directeur van de gemeentelijke licht- bedrijven te Heemstede, ir. W. C. Richter, hoofdingenieur Rijkswaterstaat in het district Haarlem, ir. E. A. Bierdrager, di recteur van Openbare Werken te Heem stede, de heren Top en Hijmans onder wier leiding deze nieuwe verlichting tot stand kwam en tenslotte de heer Holdorp, die zoveel jaren zijn best heeft gedaan om de gasverlichting te Bennebroek zo goed mo gelijk te laten branden, een bijeenkomst in ..De Oude Geleerde Man", waar omstreeks 8 uur burgemeester mr. K. J. G. baron van Hardenbroek een toespraak hield. Daarin herinnerde hij er aan, dat ongeveer twee jaar geleden een raadslid tijdens de rond vraag de verzuchting slaakte dat Benne broek een „oase van duisternis" was tus sen de goedverlichte gemeenten en of het nu niet mogelijk was dat een betere straat verlichting kwam. Als goede dienaren van de raad, aldus merkte de burgemeester op, zijn B. en W. aan het rekenen gegaan en zij kwamen daarbij tot de prettige ervaring dat de kos ten meevielen: bovendien kwam juist in deze periode de T.L.-verlichtin* ook als straatverlichting aan de orde. Daarnaast kwam de grote medewerking van de ge meente Heemstede, met wie Bennebroek een contract voor gaslevering heeft lopen en die onmiddellijk bereid was tot de grootst mogelijke medewerking om deze nieuwe straatverlichting door een kleine wijziging in dit contract mogelijk te maken. Spreker dankte het personeel van Heem stede voor de goede zorgen, die het aan de straatverlichting van Bennebroek heeft be steed. Het is meestal zo, dat als men wat nieuws heefl gekocht, men dit nieuwe ook zo sne dig mogelijk wil gaan gebruiken. In dit opzicht echter is Bennebroek minder ge lukkig geweest, want de laat invallende winter en de langdurige vorstperiode zijn er de oorzaak van dat zowel met de werk zaamheden in de grond als het plaatsen van de palen heel veel tegenspoed is onder vonden. Nu is er nog een donkere bladzijde in dit lichtend geheel: de Rijksstraatweg zal somber blijven en de oude gasverlich ting houden. Het gemeentebestuur heeft aan Rijkswaterstaat verschillende voor stellen gedaan, maar daarop is nog geen antwoord ontvangen. Maar spreker maakt zich daarover geen zorgen, want Benne broek heeft altijd en ook nu weer grote medewerking van de Rijkswaterstaat on dervonden en de burgemeester zag dan ook in de aanwezigheid van de hoofdingenieur van het district Haarlem, ir. W. C. Richter niet alleen een hoopvol teken maar zelfs een lichtpuntje. Hij nodigde aan het slot van zijn toe spraak de aanwezigen uit, zich met hem achter het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te scharen voor het maken van een kleine wandeling naar de Kleine Sparrenlaan, waar door middel van het overhalen van een schakelaar de nieuwe verlichting in werking zou worden gesteld. Ontsteking Voorafgegaan door de muziek en gevolgd door een zeer groot aantal belangstellen den toog het gezelschap naar de aangege ven plaats en omstreeks half negen werd de verlichting in werking gesteld. Daarna begaf het gezelschao zich weer naar „De Oude Geleerde Man", waar nog het woord werd gevoerd door wethouder J. F. van Lieron. die de burgemeester dank bracht voor zijn bereidwilligheid, de nieuwe ver lichting te ontsteken. Dank bracht hij ook aan de heer Top en zijn medewerkers en aan het P.E.N. voor de prettige samenwer king Als laatste snreker trad' op de heer F. G. Lommerse, die namens de midden standers eveneens dank bracht voor de wijze waarop met elkaar was samenge werkt en vervolgens de aandacht van het gemeentebestuur vroeg pm ook de Benne- broekerdreef te willen doortrekken. De nieuwe verlichting voldoet in een lang geveelde behoefte en heeft boven don het grote voordeel dat zij een waar- Rik ■-'e~mcrat:?che inslag heeft, althans wat de sterkte en het model van de lampen betreft; deze is namelijk in alle straten precies dezelfde. Dat geldt ook voor de vorm en kleur van de palen. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Lisse in een spoedeisende vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat alle stukken betreffende de toelating van het nieuwe raadslid, de heer G. Aangeenbrug (S.G.P.) in orde bevonden waren. De heer Aangeenbrug werd daarna de raadszaal binnengeleid en legde in handen van de voorzitter de beide eden af. Het belangrijkste punt van deze avond was de kwestie van de verkoop van de fabriekshal en grond door de Bemex- fabrieken N.V. aan een bedrijf van Land bouwmachines van de firma „Vicon" te Nieuw-Vennep, directeur de heer H. Vis sers. De gemeente is bij deze verkoop be trokken, daar de gemeente Lisse belang rijke bedragen, namelijk 101.650,als hypotheek op deze gebouwen heeft staan. Bij verkoop wegens liquidatie zou de ge meente zeker een financiële schade hebben geleden tot een aanzienlijk bedrag. Door deze verkoop behoeft de gemeente geen schade te lijden, daar de hypotheekgelden veilig gesteld worden, mits de raad aan de nieuwe eigenaar H. Vissers op de fabrieks hal en grond een hypotheek van 70.000 wil verstrekken. De voorzitter zeide, dat de informaties een gunstig verloop hebben gehad en dat de raad geadviseerd kan worden met deze verkoop accoord te gaan. In het uitvoerige prae-advies werd alles volledig uiteengezet. De raad ging zonder hoofdelijke stem ming met deze transactie accoord en de heer De Vries bracht in het bijzonder de voorzitter een woord van lof voor de wijze waarop deze de onderhandelingen heeft gevoerd. De nieuwe eigenaar zal in deze fabriekshal kunstmeststrooiers gaan ver vaardigen. Er zullen aanvankelijk 35 arbei- AANVULLING VOORWAARDEN GELDLENING Daar door het college van Gedeputeerde Staten enkele bedenkingen zijn gemaakt tegen de voorwaarden betreffende de aan het Kennemer Sportpark toegezegde geld lening van 95.200 stellen B. en W. de raad voor, het desbetreffende raadsbesluit aan te vullen met de bepaling, dat het ver plicht zal zijn ook na de aflossing van de lening het Kennemer Sportpark uitsluitend als sportpark te doen gebruiken. Hierdoor wordt bereikt, dat een eventueel voornemen tot wijziging van die bestem ming overleg met het gemeentebestuur noodzakelijk zou maken. Voor leden van de afdeling Bennebroek en omstreken van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Donderdagavond de heer J. M. Moerkerk een buitengewoon inte ressante lezing over het onderwerp „Die ren van nabij". De heer Moerkerk verdiepte zich in zijn beschouwingen niet over de aard en de aanleg van de dieren waarmede hij vooral in de diergaarde „Blijdorp" in Rotterdam kennis heeft gemaakt, maar beschouwde ze alleen van zuiver menselijk standpunt uit, zonder zich in wetenschappelijke vraagstukken te verdiepen. Hij vergat daarbij niet, sterk het accent te leggen op allerlei humoristische voorvalletjes die hij in de loop der jaren met verschillende dieren heeft ondervonden en daarbij kwam nu en dan ook de ernst van het leven te pas. Buitegewoon amusant was zijn be schrijving van de olifant „Haagse Willy" die in Den Haag in de Dierentuin een ge heel congres uit elkaar joeg door haar aan wezigheid en later, voor straf naar Rot terdam gezonden, in „Blijdorp" kans zag om zeven dagen lang het nijlpaard „Bobby" steeds op dezelfde tijd een flinke tik met haar slurf op diens kop te geven. Ook de geschiedenis met de giraffe waarmede hij eens aan het spelen was en die bij het na deren van een trein nieuwsgierig haar hoofd omhoog hief en en passant ook de spreker mee naar boven nam, wekte de nodige hilariteit. Ook van andere dieren vertelde hij nog tal van bijzonderheden; bovendien ver toonde hij tal van fraaie kleurendia's. Woensdagavond hield de afdeling Benne- broek-Vogelenzang van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur een ledenvergadering in „Oud Berg en Dal", die van de zijde der leden een matige belangstelling had. Het voornaamste punt van de agenda was de behandeling van de beschrijvings brief voor de komende algemene vergade ring welke aanstaande Maandag te Haar lem gehouden wordt. Alle voorstellen, welke daarin zijn vervat werden goedge keurd met uitzondering van het voorstel van het hoofdbestuur waarin werd beslo ten. de betalingsdatum voor leveringen te verschuiven van 1 naar 10 November. De afdelingsagenda gaf alleen de reke ning en verantwoording van de penning meester aan, wiens kas met een batig saldo sloot en wiens beleid door de vergadering werd goedgekeurd. Voor de rondvraag bleek slechts weinig belangstelling te bestaan, zodat op een ongewoon vroeg uur de voorzitter, de heer B. Heemskerk, de vergadering kon sluiten. VEEMARKT LEIDEN Op de veemarkt te Leiden zijn heden aan gevoerd: stieren 12, melkkoeien 200. vette koeien 450, vare koeien 562, vette kalveren 16, nuchtere kalveren 435. geiten 25, vette schapen 60. weideschapen 289, vette lamme ren 90. weide lammeren 148, varkens (zeu gen) 52, schrammen 267, biggen 701. Totaal 3307. Notering: stieren, fok, 300400, melk koeien 800100, vette koeien schoon 200 275, vare koeien 470—750, vaarzen 550780. pinken 390—520, vette kalveren, levend 250300. nuchtere kalveren, slacht 2840, levend 90105, vette schapen 100125, vette lammeren 100—140. schapen met 1 lam 150 170, schepen met 2 lammeren 190—220. drach tige zeugen 260425, schrammen 65100, biggen 40—58, geiten 1530. Record aantal runderen. Overzicht: voor melk-, vare koeien en vaarzen willig, voor vette koeien, vette schapen en vette lammeren goed. voor pin ken, schapen en lammeren stug, zeugen, schrammen, biggen en geiten matig, nuchtere kalveren vlot. Tbc-vrije afdeling zeer grote aanvoer 167. ders werk vinden, in de toekomst zal dit aantal belangrijk kunnen sty gen, daar nog een tak van het bedrijf naar Lisse zal wor den overgebracht. Het nieuwe bedrijf zal een stuk industrieterrein ter grootte van 1 ha. in optie krijgen voor latere uitbrei dingen. Het woningprobleem Het tweede belangrijke punt was, dat er door het college van B. en W. onderhande lingen gaande zijn om de bouw van wo ningen te bevorderen. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting, doch wilde de verstrekte mededelingen voorlopig nog niet openbaar maken. Indien de plannen sla gen mag de gemeente Lisse dc bouw van een flink aantal woningen tegemoet zien. Aan de armlastigen zal met de bevrij dingsdagviering een extra uitkering van 20 van het theoretisch steunbedrag worden verstrekt. De raad ging accoord met de uitbreiding van het onderwijs aan de R.K. Huishoud school. Aan deze school zal een opleiding kernen voor kleuter- en gezinshulp. Op voorstel van de heer P. van Leeuwen za» een subsidie worden verleend op de schoolmelkvoorziening, daar door de stij ging van de melkprijs de kinderen uit de minst draagkrachtige gezinnen de melk gaan missen. Een commissie werd benoemd uit de heren J. de Koning, A. de Vries en P. van Leeuwen. Aan het bestuur van de school van de Gereformeerde gemeente werd toegestaan om een vergaderlokaal van de kerk dier gemeente te mogen huren, cmdat het aan tal leerlingen in de school aan de School straat niet ondergebracht kan worden. Wan neer de school van de Christelijk Nationale Schoolvereniging gereed is. zal een aantal leerlingen naar deze school overgaan en dan zal er weer ruimte genoeg zijn in het eigen gebouw. Kerkdienst Bij de rondvraag drukte de heer Steen winkel zijn spijt er over uit. dat door het Oranje-Comité op de avond van 4 Mei een bijeenkomst wordt belegd op die uren waarop andere jaren de Ned. Herv. Kerk, de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Gemeen te hun herdenkingsdiensten plegen te hou den. Hij zag liever deze avond voor de kerkdiensten bewaard en het programma van het Oranje-Comité vorschoven naar de avond van 5 Mei. Hij vroeg of B. en W. hiermede accoord gegaan zijn, waarop de voorzitter zeide, dat het niet op de weg ligt van het college om dit te regelen, doch op die van het Oranje-Comité. Hij wist niet of dit Comité overleg heeft gepleegd. De heer De Vries kon de heer Steenwinkel gerust stellen door mede te delen, dat door de Ned. Herv. Kerk, de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Kerk (Herenweg) een ge meenschappelijke dienst wordt gehouden in de ochtend van 5 Mei in de Ned. Herv. Kerk. A. .7. Mesman Tijdens de jaarvergadering van de af deling Lisserdijk van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur heeft de heer A. J. Mesman, die de leiding van deze vergadering had1, de pro paganda, die ten doel heeft om de werk nemers uit de bollenstreek weg te lokken naar bedrijven buiten deze streek, ernstig gehekeld. Dit is, aMus de heer Mesman, absoluut niet nodig en wanneer op deze wijze voort gegaan wordt, zal er een onrustbarend' te kort aan arbeidskrachten in de bloembol- lenbedrijven komen, waardoor de nationale economische belangen ernstig geschaad zullen worden. Spreker hoopte, dat deze propaganda in de toekomst stopgezet zal worden, omdat er voor alle arbeidskrach ten in de bollenstreek voldoende werkge legenheid is. Van een surplus van werk nemers is, aldus de heer Mesman, is geen sprake. Na het behandelen van. het jaarverslag van de penningmeester en het benoemen van afgevaardigden werd hierna de ver gadering gesloten. De districtsraad van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft aan de gemeen teraad van Bloemendaal gevraagd voor 3955 alsnog de volledige financiële steun te willen verlenen, welke ook over 1954 werd genoten. In de begrotingsvergadering werd besloten een subsidie te verlenen van twee cent per Bloemendaals lid' per week en afwijzend werd beschikt op een verzoek om een toeslag te verlenen van 20 deze toeslag dient ter bestrijding van de kosten van de districtsraad als overkoepelend or gaan. B. en W. stellen de raad voor niet op het raadsbesluit terug te komen en het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. In tegenstelling tot Haarlem en Heem stede, waar de gemeenteraden onlangs spontaan besloten tot het verlenen van een jubileumsubsidie van vijf cent per inwoner, hebben Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal voorgesteld afwHzend te be schikken op het verzoek van de Stichting 19401945 om bij de tienjarige herdenking van de bevrijding haar voor een keer een subsidie to verlenen in het kader van de slotinzameling van de Stichting. B. en W. schrijven, dat zij geen vrijheid kunnen vinden om de raad in overweging te geven het subsidieverzoek toe te staan. Naar hun mening behoort het verlenen van een subsidie aan een stichting als de on derhavige niet rechtstreeks tot de taak van het gemeentebestuur. Intussen houdt het college er wel reke ning mee, dat de raad er anders over denkt, door reeds in dit voorstel aan te geven, dat in dat geval het uit te trekken bedrag bekostigd dient te worden uit de post voor onvoorziene uitgaven. De Algemene Bond van Ouden van Da gen, afdeling Haarlem, houdt voor zijn leden twee ontspanningsavonden op Dinsdag 26 en Woensdag 27 April. Op deze avonden zal het muziek-, zang- en toneelgezelschap „Musi- corda" onder leiding van Ab Douwes op treden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11