R ussell Regering handhaaft voorstel inzake beperkte huurverhoging Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vraagstuk van een huurbelasting komt later aan de orde Sovjet-invitatie voor gesprek over Oostenrijk aangenomen China en Ceylon in conflict over Russisch kolonialisme Britse artsen bevelen hypnotisme aan Kamerdebat waar schijnlijk op 10 Mei West-Duitse expert wordt opgenomen in een studiegroep te Londen Zaak-Jungschlager met gesloten deuren Tsjang Kai Tsjek wil kusteilanden houden Het woord is aan Sovjet-Unie nodigt Japan naar Londen of Genève Regering van Singapore handhaaft noodtoestand Oostenrijkse missie eind Mei naar Moskou Minister van Justitie weigert garantie aan mr. Bouman Nieuwe gezant van Joegoslavië Tegenover Formosa zouden 800 Chinese toestellen klaar staan Weerrapport IS 69e JAARGANG No 241 VRIJDAG 22 APRIL 1955 2 9 9e JAARGANG N Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AL HEEFT MENIGEEN leren denken in wereldbegrippen inpla,ats van in nationale begrippen, toch zijn er nog veel personen op belangrijke posten, die er zich geen rekenschap van geven dat een geheel nieuwe toestand in de wereld ontstaan is door de atomische wapens. Dat is een van de opmerkingen die de Britse philosoof Lord Bertrand Russell ge maakt heeft in die rede voor de studie commissie der Interparlementaire Unie, waarvan onze correspondent te Rome in ons vorige nummer een zo boeiend verslag gaf. Ik kom daarop terug omdat juist de eenvoudige formulering van Russell's be toog aanleiding geeft om er herhaalde aan dacht aan te schenken. Dit is het woord van een groot geleerde, een man die tot de ontwikkeling der wiskunde en der logi stiek belangrijke bijdragen heeft geleverd en wiens buitengewone litteraire begaafd heid bovendien aanleiding heeft gegeven tot zijn opneming in de selecte groep det Nobelprijs-winnaars: in 1950 viel hem de Nobelprijs voor litteratuur ten deel. Der gelijke figuren verkeren voor de meeste mensen op onbereikbare geestelijke hoogte; des te verrassender moet het zijn als men hen leest in voor ieder verstaanbare be toogtrant over een onderwerp, dat voor de thans levende mens in belangrijkheid alle andere overheerst. Maar hij vergt dan ook wel, als men hem leest, dat men zelf nadenkt, eigen gedachten aan de zijne toetst. Als Russell opmerkt: Velen denken nog altijd, dat met een oorlog bepaalde doeleinden verwezenlijkt kunnen worden. Dat is onjuist. Een oorlog zou niemands doeleinden verwezenlijken dan dient de lezer zich af te vragen: hoe denk ik daar, onbevangen, zelf over? Meen ik eigenlijk niet, dat als. een derde wereldramp zou losbarsten de overwinnaar daarna de macht op Aarde in handen zou hebben en de oude tegenstanders zijn wil opleggen volgens zijn opvattingen, zijn ideologie? Heb ik mij ooit kunnen onttrekken aan de oude gedachte, dat in een oorlog voor de overwinnaar toch altijd op den duur wel aardige voordelen te behalen zijn, al is er dan zoveel in verwoest en al zijn er mil- lioenen mensen in omgekomen? Misschien behoor ik met mijn gezin wel tot de over levenden. Daar reken ik maar liever op; hoop doet leven en men moet niet te pessi mistisch zijn. Nu, dan moet er weer zo'n herstelperiode komen en daarna gaan wij op de oude voet verder. Russell verwerpt dit verouderde inzicht en wie zicR ernstig erop bezonnen hebben verwerpen het met hem. Zij hebben het afgedankt. Zij geven hem gelijk als hij zegt: Indien na een oorlog nog menselijk leven op Aarde zou overblijven, wat niet zeker is, dan zal er toch geen geordende maatschappij overblijven. Er zullen eeuwen voorbijgaan voor een nieuwe beschaving ontstaat, die met de onze vergeleken zou kunnen worden. Dit wetende zou men denken, dat oorlog een onmogelijkheid is 'geworden. Helaas zijn er nog staatslieden, die zich daar niet bewust van zijn. Russell ontwaart zulke staatslieden in de Verenigde Staten en China en misschien ook, hoewel hij dat minder waarschijnlijk acht, in de Sovjet-Unie. Ik weet niet waar om hij dit laatste zegt; wij bezitten nog niet de volledige tekst van zijn rede, maar die zou het denkelijk ook niet ophelderen, want hij uit zich ten aanzien van de Sov jet-Unie met voorbehoud.' Hij noemt het „een angstige gedachte, dat wij allen min of meer zijn overgeleverd aan lieden, die niet precies weten wat zij doen en welke gevolgen hun daden kunnen hebben". Hij voegt daar met ironie en met mensen kennis aan toe: Daarbij is het buitenge woon moeilijk een groot staatsman iets te vertellen, dat hij niet weet. Zonder voorstellen ter bestrijding van het gevaar, dat de mensheid bedreigt, is hij niet. Het eerste is een beroep op de geleerden, die de atoomwetenschap tot zo grote ontwikkeling gebracht hebben, om de mensheid te waarschuwen en haar ronduit mede te delen dat oorlog niet langer kan worden geduld, omdat het voortbestaan van alle leven in de waag schaal wordt gesteld. Russell acht het mo gelijk dat zij dat gezamenlijk zullen doen: de geleerden aan beide zijden van het IJzeren Gordijn en ook die in de neutrale landen. Ik hoop daar eens een afzonder lijke beschouwing aan te kunnen wijden. Zijn tweede voorstel is al eerder bekend geworden: hij vraagt om een rapport, uit te brengen dooi' 'de geleerden van een neutrale mogendheid (hij heeft dit al voor gesteld aan Nehroe, de premier van India) dat aan alle regei'ingen zou moeten worden voorgelegd met de vraag, er hun mening over uit te spreken. Hij acht het denkbaar dat beid.e partijen zouden zwichten voor gegronde argumenten van neutx-ale zijde. En tenslotte bepleit hij de schepping van een waax'lijk boven-nationale wex'eld- autoriteit: een ver-liggend doel in deze tijd, waarin men de pogingen om een zo klein en zozeer tot aaneensluiting gedi'on- gen deel der wereld als West-Europa te verenigen onder boven-nationale leiding, nog steeds ziet falen. Is zijn program toex-eikend? Ik geloof dat meer gevei'gd wordt, meer dat de mens dieper aangx'ijpt. Hetgeen niet wegneemt dat hij een der grote, invloedrijke figuren is, in staat om de mensheid wakker te schudden, tallozen tot het besef der wer kelijkheid te brengen en inertie in energie te doen verkeren. R. P. LONDEN (Reuter) Een commissie van ret Britse medische genootschap (B.M.A.) heeft in een rapport een opleiding in het gebruik van hypnotisme voor Britse artsen aanbevolen. In het rapport, opgesteld door artsen die sinds 1953 een studie hebben gemaakt van de mogelijkheden van hypnotisme, wordt gezegd dat hypnotisme zou kunnen worden gebruikt door chirurgen en tandartsen, voor het verlichten van pijnen bij beval lingen en bij het behandelen van psychia trische afwijkingen. In het rapport wordt twijfel en vijandigheid jegens de vorm van medische behandeling met gebruik van hypnotisme „ouderwets" genoemd. „Het heeft de regering geenszins bevreemd, dat het voorstel tot wijziging van de Huurwet in brede kringen geen bevrediging kan schenken", zegt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, die blijkens het Voorlopig Verslag „geen goed woord" voor dit wetsontwerp kon vinden. „De sociaal-economische omstandigheden noopten de regering tot haar teleurstelling met een voorstel te komen, dat aanzienlijk min der bijdraagt tot de oplossing van het huurprobleem dan zij zich aanvankelijk had voorgesteld", aldus minister Witte. De regering acht het evenwel niet verantwoord de thans voorgestelde huur verhoging uit te breiden tot een algemene huurverhoging van 10 percent, gelijk verscheidene Kamerleden bepleiten, of van 25 percent, gelijk door één lid nood zakelijk werd geacht. De thans voorgestelde verhogingen acht zij voor het ogen blik het maximaal toelaatbare. Verdere verhogingen zullen moeten worden uit gesteld totdat de omstandigheden zich hebben gewijzigd. Het vraagstuk van een huurbelasting zal door de regering op een daartoe geschikt tijdstip aan de orde worden gesteld. De minister zet uitvoerig uiteen dat het onmogelijk is tevoren een schema vast te stellen voor vex'dei'e huurvex'hogingen, om dat dit gebaseerd zou zijn op veronderstel lingen, die weinig houvast geven. Boven dien zou een dex-gelijk schema de regering te veel belemmeren in haar bewegingsvrij heid, maatx-egelen inzake huren aan te passen aan de omstandigheden van het ogenblik. De binding, die van regerings prognoses over een toekomstige ontwikke ling uitgaat, vormt een te sterke belemme ring voor een beweeglijk sociaal-econo misch beleid. Bij de vox'ige wijziging van de Huurwet heeft de minister te kennen gege ven, dat naar zijn mening vóór 1956 geen volgende huurronde aan de orde zou komen. De ontwikkeling van de economische toe stand in Nederland maakte het echter in het tweede halfjaar van 1954 waarschijn lijk, dat een aanzienlijke huurverhoging in het sociaal-economische leven kan wor den ingepast zonder dat een onaanvaard- bax-e terugslag te verwachten zou zijn. Indien zulks op dat moment terstond mo gelijk was geweest, zou de regex-ing die huurverhoging toen gaarne direct hebben doorgevoex'd, dit in tegenstelling met de verwachting, die in 1953 bij de behandeling van de wijziging van de Huurwet werd uitgesproken. Nadelen op de koop toenemen De vraag, of de voorgestelde gedeelte lijke huurverhoging voor de volkshuishou ding van voldoende belang is om de na delen, die daai'aan vei'bonden zijn, op de koop toe te nemen, beantwoordt de rege ring bevestigend. Met vx-eugde heeft de minister gecon- stateei'd dat van talrijke zijden wox'dt ge pleit voor verdere huurverhogingen. Ook hij heeft daarvoor steeds gepleit. Deze eenstemmigheid ten opzichte van het te bereiken doel doet de minister de hoop koestex-en, dat het mogelijk zal zijn zodra de omstandigheden zulks toelaten in gemeenschappelijk ovei'leg tussen regering en Staten-generaal tot verder gaande maatregelen dan de thans voorge stelde te geraken. Thans echter stond de x'egering voor de vraag of zij van iedere huurverhoging moest afzien, dan wel de naar percen tage en woningtal beperkte verhoging moest voorstellen. De x'egering heeft de laatste oplossing gekozen, juist in het be lang van de volkshuisvesting. De grens, waar de huurverhoging van 5 pi'ocent in 10 procent ovei'gaat, acht de mi nister redelijk. De x-egering zou het onjuist achten, indien de toepasselijkheid van de huurverhoging mede afhankelijk werd ge steld van de grootte van het gezin van de huux'dex-. Evenmin kan de dx'aagkracht van de be woners bepalend zijn voor het invoeren van een huurverhoging. Compensatie door belastingverlaging De regering wijst er met nadx'uk op, dat de voorgestelde belastingverlagingen de- MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Japan voorgesteld, vertegemvooi'di- gers van beide landen te Londen of Genève bijeen te laten komen om over herstel van de diplomatieke betrekkingen te spreken, aldus meldt het Russische nieuwsbureau Tass. De twee landen hebben reeds beslo ten te spreken over beëindiging van de for meel nog bestaande staat van oorlog. Zij zijn het tot dusver echter nog niet eens geworden, over de plaats van de conferen tie. De Sovjet-Unie wilde deze in Tokio of Moskou houden. Japan echter stond op New Yoi-k, de zetel van de UNO. SINGAPORE (Reuter) De eerste, pas verkozen Labour-regering van de Britse kroonkolonie Singapore zal de noodtoe stand, op basis waarvan leger en politie speciale bevoegdheden hebben om het com munisme te bestrijden, handhaven. Deze beslissing werd bekendgemaakt in een rede van de gouverneur Sir John Nicoll, ter gelegenheid van de' openingszitting van de eerste wetgevende vergadering van de kolonie. De nieuwe regering maakt een diepgaande studie van de noodtoestand en daai'mede verbonden speciale maatregelen en is van plan alle speciale bevoegdheden, die niet langer nodiig worden geoordeeld voor het handhaven van orde en rust, in te trekken. genen, die onder de voorgestelde huurver hoging vallen, in het algemeen voldoende soelaas bieden om deze bepex'kte verhoging op te vangen. Het is de minister bekend, dat de huren van woningwetwoningen in vele gevallen enigszins lager liggen dan de huren van gelijksoortige particuliere woningen. Dit is voor hem aanleiding geweest om de grens, beneden welke geen huurverhoging zal plaats vinden, niet onbelangrijk hoger te stellen dan de huur van het ovei'grote aan tal woningwetwoningen in de betrokken gemeenteklasse. Winkels Het bezwaar, dat aan de bestaande huur- niveau's een aantal nieuwe wordt toege voegd, waax'door er voortaan vijftien zul len zijn, acht de minister in hoofdzaak van theoretische aard. De vraag, of de thans voorgestelde huur verhoging ook bij winkels zal worden door- bex-ekend dat wil dus zeggen of verhuui'- der en huurder een zodanige huurverhoging nader zullen overeenkomen, is volgens de minister in haar algemeenheid niet te beantwoorden. De ervaring, opgedaan bij de huurver hoging van bedrijfspanden per 1 Januari 1954 waai'bij door de wetgever een iden tieke regeling wex'd voorgeschreven als thans woi'dt voorgesteld, heeft geleerd, dat in het algemeen partijen tot overeen stemming kwamen omtrent een vex-hoging van de huui'priis. Slechts in een benerkt aantal gevallen werd de huuradviescom missie vei'zocht aan te geven of een door de verhuurder voorgestelde verhoging re delijk wex'd geacht. Van een doorberekening van de verhoog de huren van winkels in de prijzen is de regering niet gebleken. Zij meent te kun nen aannemen, dat dit ook thans niet het geval zal zijn. i Kamerdebat pas op 10 Mei? Het is waarschijnlijk dat de Tweede Ka mer pas op 10 Mei met de behandeling van de huur- en belastingvoorstellen zal kun nen beginnen, hoewel het aanvankelijk de bedoeling was dit op 26 April te doen. De Kamer komt echter in tijdnood. De Me morie van Antwoord over de belasting voorstellen heeft de Kamer nog niet be reikt. Het was de bedoeling de huurverhoging en de belastingverlaging op 1 Juli te doen ingaan. Voor die datum zou dus ook de Eerste Kamer nog met de behandeling ge reed moeten komen. LONDEN- (Reuter/A.F.P.) De Franse en Britse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay en Harold MacMillan, zijn te Londen overeengekomen de Sovjet- Unie nog vandaag te doen weten, dat Frankrijk en Groot-Brittannië het Sovjet- voorstel tot het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag op korte termijn steunen, aldus verluidt in diplomatieke kringen te Londen. Vóór de door de Sovjet-Unie voor gestelde conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken wordt een bespreking van de ambassadeurs te Wenen en Oostenrijks regeringsvei-tegenwoordigen op 2 Mei voor gesteld. De Verenigde Staten stemmen met deze regeling in, aldus werd in genoemde kringen vernomen. A.F.P. verneemt in gezaghebbende krin gen dat de Oostenrijkse neutraliteit zich volgens Pinay en MacMillan moet beper ken tot militair gebied. Oostenrijk zou geen lid van de NAVO kunnen worden, doch wel van Europese oi'ganisaties op econo misch gebied. Deze mening wordt gedeeld door de Oostenx-ijkse x'egering. De ministex's menen voorts, dat het voor het Oostenrijkse leger genoemde cijfer van 53.000 man te klein is en dat deze kwestie op een conferentie over het Oostenrijkse staatsverdrag bespx'oken moet worden. Gi'oot-Brittannië is het eens met een Frans voox'stel om deskundigen van de Westelijke Grote Drie en West-Duitsland op 27 April in Londen bijeen te laten ko men om het program en de agenda voor een conferentie met de Sovjet-Unie op te stel len en een gemeenschappelijke gedragslijn voor het Westen uit te stippelen. Het Brits- Franse standpunt ten aanzien van de her eniging van Duitsland, zal in overeenstem ming worden gebracht met de zienswijzen van de Verenigde Staten en West-Duits land. Een van de belangi'ijkste taken van de studiegi'oep zal zijn het opstellen van Westelijke argumenten tegen een verenigd, doch neutraal Duitsland. Men verwacht dat de Sovjet-Unie de voor Oostenrijk voorge- Economisclie onderhandelingen WENEN (Reuter) De persdienst van de Oostenrijkse Volkspartij (RK) heeft bekend gemaakt, dat Oostenrijk voor nemens is eind Mei een delegatie baar Moskou te zenden, welke moet trachten overeenstemming te bereiken over de be woordingen van enkele der economische clausules van het herziene ontwerp-staats- vei'drag, dat het gevolg was van de reis van kanselier Raab naar Moskou. De punten, waaromti'ent nog ophelde ring, moet worden verkx-egen, zijn: het teruggeven van het Duitse eigendom in de Sovjet-zóne van Oostenrijk, waarvoor be taald moet worden met goederen ter waar de van 150 millioen dollax-, te voldoen in zes jaarlijkse termijnen; het teruggeven van de Donau-scheepvaarl-maatschappij, waarvoor Oostenrijk twee millioen dollar aan de Sovjet-Unie moet betalen; het teruggeven van de olievelden tegen be taling met een millioen ton olie per jaar gedux-ende tien jaren en onderhandelingen over een handelsverdrag tussen Oosten rijk en de Sovjet-Unie. Oostenrijk en de Sovjet-Unie zijn over eengekomen een lijst van goederen op te stellen, welke de Sovjet-Unie ter voldoe ning van de schuld, tegen wereldpx-ijzen zal accepteren. Sovjet-Russische functio narissen hebben verklaard, dat de olie productie op het ogenblik 3,5 millioen ton per jaar bedraagt. stelde neutraliteit als voorbeeld voor een regeling van de Duitse kwestie zal stellen. Ratificatie-oorkonden Volgens gezaghebbende kringen bereik ten Pinay en MacMillan ook overeenstem ming over het deponeren van de ratifica tie-oorkonden van de Parijse accoorden ter bewapening van West-Duitsland binnen het Atlantisch verdi'ag op vijf Mei te Éonn en te Parijs. De openingsvergade.ring van de nieuwe West-Europese Unie is bepaald op 7 Mei in Parijs, gevolgd door werkvergade ringen op 9, 10 en 11 Mei als de Atlantische ministex-raad bijeen is. (Vu.n onze correspondent in Djakarta) De nieuwste verrassing in de zaak- Jungschlaeger is dat de tiende zitting van heden voor het landgerecht te Djakarta met gesloten deuren wex'd gehouden om dat getuige Manoppo beweerde door on bekende personen te zijn bedreigd om te vooi-komen dat hij bezwarende vex'klai'in- gen zou afleggen. De rechter willigde het verzoek in. Alle buitenlanders, ook de pers, moesten de zaal verlaten. De micro foons van de luidsprekers, die het ge- spx'oke.ne buiten de zaal ten gehore bren gen, werden vei'wijderd, de deuren gingen dicht en politie betrok de wacht. Jungsohlaeger vroeg opnieuw uitstel om dat zijn vex'dedigers niet aanwezig waren. Mi'. Nany Razak liet schriftelijk weten als Islamietische bezwaar te hebben tegen voox'tzetting van het px'oces in de vasten maand en mr. Bouman schreef dat de minister van Justitie zijn verzoek om de garantie dat er geen vervolgingsmaatrege len zullen worden genomen zolang hij als vex'dediger van de Nederlandse arrestan ten optreedt, heeft afgewezen. De minister meent dat de regering de maatregelen in zake liet onderzoek van een criminele zaak niet in onbeperkte mate kan belem- mei-en. Mr. Bouman deelde mede dat deze afwijzing nader overleg met zijn cliënten en de autoriteiten nodig maakt. De rech ter besloot op vei'zoek van de officier van justitie dat de behandeling van de zaak zou worden voortgezet. Tijdens de vasten maand zal er slechts een zitting per week wox-den gehouden. De verdedigers kun nen later de processenverbaal inzien. Met gesloten deuren werd daai-na begon nen met het vei'hoor van Daniel Manoppo, die vóór 1950 verbonden was aan de in lichtingendienst van het Nederlandse leger. De nieuwe Joegoslavische gezant in Ne derland, de heer Salko Fejic, heeft heden zijn geloofsbrieven aan de Koningin over handigd. In 1946 trad hij in diplomatieke dienst. Hij was ambassaderaad te Moskou van 1946 tot 1948 en werd in 1949 hoofd van de af deling voor internationale organisaties van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Belgrado. Van 1950 tot 1952 was hij per manent vertegenwoordiger bij het Europese bureau van de UNO te Genève. Sinds 1953 was hij directeur van de politieke afdeling West-Eui-opa van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Op 14 April zijn de heer en mevrouw Fejic en hun twee zonen in ons land aan gekomen. TAIPEH (Reuter). Van ambtelijke zij de te Taipeh wordt vei'klaard, dat de natio nalisten de eilanden Quemoy en Matsoe voor de kust van China niet zullen opge ven. Admiraal Radford, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, Walter Robertson, onder-minister van staat voor zaken het Verre Oosten betreffende, worden Zondag op Formosa verwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat zij Tsjang Kai Sjek zullen meedelen, dat de Verenigde Staten niet bereid zijn te helpen bij de verdediging van Quemoy en Matsoe, waartoe de Verenigde Staten krachtens het verdrag met nationalistisch China niet verplicht zijn. (United Press). Gezaghebbende natio nalistische bronnen hebben onthuld, dat communistisch China ongeveer twee-dex'de (800 toestellen) van zijn luchtmacht (1200 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Montaigne: Laat ons oppassen dat de ouder dom ons niet meer rimpels in de geest brengt dan in het gelaat. toestellen in- Zuid-China tegenover For mosa heeft samengebx-acht. Onder de toestellen, die de laatste weken naar de Zuid-Chinese kustprovincies gedi rigeerd zijn, bevinden zich naar schatting honderd van de twee honderd Rusische IL-28 straaljachtbommenwerpers, 400 MIG -15 straaljagers en drie honderd schroef- bommenwerpers. Van nationalistische zijde is voorts mede gedeeld, dat een x-eeks kleine vliegvelden wordt aangelegd langs de kust van de pro vincie Foekien. Grote vliegvelden naderen hun voltooiing in de buurt van Foetsjou en Swatou. Vijf nieuwe brandstofbases voor straaljagers worden tegenover Que moy gebouwd. Stemmingsbeeld van het water. In de vroege ochtendnevel van een veelbelovende voorjaarsdag poft de schipper de haven binnen. BANDUNG (Reuter) De anti-commu nistische stemming op de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie in Bandung heeft haar hoogtepunt gekregen in een aanval op de Sovjet-Unie wegens „kolonialisme" in Oost- Europa door de minister-president van Ceylon, Sir John Kotelawala. Zelfs de Chi nese volksrepubliek is niet vrijgebïeven van beschuldigingen van kolonialisme. De i gedelegeerden in Bandung zijn evenwel van mening, dat geen van de beschuldigingen het persoonlijke aanzien van minister-pre sident Tsjoe En-Lai heeft geschaad. Sir John heeft Verklaard dat Tsjoe En-Lai en hij „elkaar beter hebben leren kennen en op veel vriendschapnelijker voet zijn ko men te staan". De in het Westen geuite vrees, dat communistisch China buiten sporige invloed zou hebben op de confe rentie, schijnt ongegrond te zijn geweest. Tsjoe En-Lai heeft een tijdslimiet van 15 jaar geëist, waarin de „koloniale mach ten" hun koloniën in Afrika en Azië moe ten hebben verlaten. Tsjoe stelde deze eis vandaag in de politieke commissie. Hij drong er op aan, op de koloniale machten een bex'oep te doen binnen die tijd vrijheid aan de koloniën te verlenen. In de commissie werden felle aanvallen gedaan op het communisme en andere ideologieën, die alle geconcentreerd waren op het verzoek van Turkije en de Libanon om de bespi'ekingen over agendapunt „ko lonialisme" voort te zetten onder „kolonia lisme oud en nieuw". Premier Nehroe van India zou er de nadruk op gelegd heb ben, dat het belangrijkste was, bestaande geschillen uit de weg te ruimen en de ge varen van een oorlog te vermijden. Hij zei, dat de wereldsituatie al geladen was met politieke hartstochten en dat de toe stand gevaarlijk was. Daarom had Sir Winston Churchill ook het denkbeeld ge opperd voor een conferentie met de Sovjet- Unie „op het hoogste niveau". Nehroe zei van mening te zijn, dat bij iedere actie die ondernomen wei'd, overwogen moet wor den, of het bijdroeg tot de vrede, of dat het grotei-e spanning veroorzaakte. Nehroe zeide, dat technisch gesproken er in Oost- Europa geen kolonialisme bestond, of schoon misschien bezwax-en geopperd zou den kunnen worden. Nehroe noemde het noodzakelijk zich niet te mengen in aan gelegenheden van andere landen, aldus confei'entiekringen. Tsjoe En-Lai zei, dat het niet nodig was op de conferentie de verschillende ideolo gieën te bespreken. Indien een afgevaar digde zulks wenste, zou hij dit gi'aag met hem buiten de conferentiezaal doen. Naar aanleiding van de beschuldiging van Sir John van Ceylon, dat de Oost-Europese landen koloniën van de Sovjet-Unie zijn, zeide Tsjoe En-Lai, dat de Oost-Europese landen hun eigen regeringen uit eigen vrije wil hadden gekozen. Zij hadden hun eigen standpunten en wilden die van anderen eerbiedigen. De premier van Pakistan, Mohammed Ali, zeide, dat communistisch China geen imperialistische mogendheid is. Het heeft geen satellieten en daarom moeten er op de conferentie geen moeilijkheden zijn, als zij „kolonialisme oud en nieuw" be spreekt. Hij was voor het bespreken van dit punt en kreeg steun van Perzië, aldus conferentiekringen. De Birmaanse premier, Oe Noe, zeide dat men niets behoorde te doen om de har monie te vei'storen door te argumenteren over verschillende ideologieën. Hij deed een beroep op Sir John niet de weg van eensgezindheid op de conferentie te ver storen. Sir John zeide, dat hij een van de genen was, die de conferentie hadden bij eengeroepen, en dat het hiet in zijn geest zou opkomen de eensgezindheid te vex'sto- ren. Hij wilde slechts zekere feiten onder de aandacht brengen. De politieke commissie heeft twee reso luties goedgekeurd, die betrekking hebben op Afrika. In de eerste wordt de politiek en de practijk van rassenapai'theid en -dis criminatie in grote delen van Afrika en in andere delen van de wereld betreurd. In de tweede wordt er bij Frankrijk op aan gedrongen de volken van Algerije, Marok ko en Tunesië onafhankelijkheid te ver lenen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■O 5 -O'S Cr e si z Helsinki sneeuw NW 5 -1 6 Stockholm onbewolkt NNW 5 -1 0 Oslo onbewolkt WNW 1 0 0 Kopenhagen onbewolkt W 5 2 0 Aberdeen zwaar bew. W 5 6 0 Dublin mist windstil 4 0 Londen geheel bew. windstil 2 0 Amsterdam onbewolkt NW 2 2 0 Brussel onbewolkt windstil -1 0 Parijs onbewolkt NNO 6 2 0 Bordeaux onbewolkt ONO 1 7 0 Grenoble onbewolkt windstil 4 0 Nice onbewolkt NW 5 8 0 Berlijn onbewolkt WNW 5 1 7 Frankfurt zwaar bew. NNO 3 3 0 München geheel bew. windstil 2 0 Zürich licht bew. NW 2 1 n Genève onbewolkt windstil 3 0 Locarno onbewolkt O 1 4 0 Wenen zwaar bew. N 3 5 0 Innsbruck nevel windstil 4 0 Rome zwaar bew. NO 1 9 0 Neerslag laatste 24 uur. ccccox>.-yror>r>y?>\ xxxrcoxyxi y.xxx «oxx»' x xxjocoonosoooooc IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend di-oog weer. Vannacht in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. 23 April Zon op 5.31 uur, onder 19.51 uur. Maan op 5.30 uur, onder 21.48 uur. Maanstanden 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoor en laag water in I.Imuiden Zaterdag 23 April Hoog water: 3.59 en 16.19 uur. Laag water: 12.00 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1