Slotcommuniqué over kolonialisme, atoomwapens en wereldvrede Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groeiend verlangen naar een Formosa-oplossing in Amerika Socialistische meerderheid in Neder-Saksen nog vergroot Gaullisten bij de kantonnale verkiezingen weggevaagd Bandoengse conferentie geëindigd Toegevendheid en samenwerking bepleit Auto-ongeluk nabij Oirschot: drie doden Koninklijk gezin op 5 Mei ook naar Wageningen Overleg over het plan-Beyen Loopt Washington te hard van stapel Regeringskansen evenwel ongunstiger Gespannen toestand op de Faroer-eilanden Het woord is aan Winst voor alle partijen, ook voor de zetelarme communisten Zweeds koninklijk paar op weg naar Nederland 69e JAARGANG No 243 MAANDAG 25 APRV, 1955 Minister Spaak in Den Haag Klaksvik in staat van tegenweer Gontra-revolutionnairen in China veroordeeld Moskou zendt 613 burgers terug naar Oostenrijk Boelganin ontwijkt vragen over gesprek aan de top Ook treinen staan op 4 Mei twee minuten stil Geen communistische winst in Neder-Oostenrijk Premier Siroky verwijderd uit Slowaaks Politburo Polgar overleden Weerrapport 299e JAARGANG No ^0 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal f 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BANDUNG (Reuter) Het slotcommuniqué van de conferentie te Bandung, waar aan 29 Aziatische en Afrikaanse landen hebben deelgenomen, is Zondag bekend ge maakt. De conferentie werd bijeengeroepen door de regeringen van Birma, Ceylon, India, Indonesië en Pakistan en is van 18 tot 24 April in Bandung bijeengeweest. Aan de conferentie hebben, behalve genoemde landen, deelgenomen: Afghanistan, Cambodja, de Chinese Volksrepubliek, Egypte, Ethiopië, de Goudkust, Perzië, Irak, Japan, Jordanië, Laos, de Libanon, Liberië, Libië, Nepal, de Philippijnen, Saoedi- Arabië, de Soedan, Syrië, Thailand, Turkije, de democratische republiek Vietnam (Noord-Vietnam), de staat Vietnam (Zuid-Vietnam) en Jemen. Het hoogtepunt van de conferentie was een aanbod van Tsjoe En-Lai om te onder handelen over de kwestie-Formosa. De minister-president van de Chinese Volksrepubliek heeft in zijn laatste rede op de conferentie een voorbehoud ge maakt ten aanzien van zijn Zaterdag ge dane voorstel om directe besprekingen met de Verenigde Staten te voeren over de Formosaanse crisis. Hij verklaarde Zondag, dat eventuele onderhandelingen tussen beide landen „niet de minste gevol gen zouden moeten hebben voor de sou- vereine rechten van het Chinese volk om Taiwan (Formosa) te bevrijden". Hij her haalde echter dat China bereid is aan de conferentietafel plaats te nemen en onder handelingen te beginnen als een poging de spanning in de straat van Formosa in het bijzonder en in het Verre Oosten in het algemeen te verminderen. Tsjoe En Lai heeft in zijn slotrede voorts een oproep ge daan voor besprekingen voor een duur zame vrede in Indo-China en over de her eniging van Korea. Het slot-communiqué bevat de eensge zinde politiek van de 29 landen over kwesties zoals wereldvrede, atoomwapens, kolonialisme, rassendiscriminatie en eco nomische en culturele samenwerking. Het antwoord van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op het aanbod van Tsjoe En Lai was geschreven op een mededelingenbord in het gebouw, waar de vergaderingen zijn gehouden. Washington zeide elke oprechte poging tot de vrede toe te juichen, maar stelde, dat nationalistisch China aan eventuele be sprekingen zou moeten' deelnemen. De Chinese nationalisten hebben inmiddels Zondag medegedeeld, dat zij dit niet zul len doen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voorts ver klaard, dat communistisch China een be wijs van zijn goede bedoelingen zou kun nen geven door een onmiddellijke wapen stilstand in de Straat van Formosa, het vrijlaten van de Amerikaanse vliegers en andere gevangenen en door wapenstil standsbesprekingen van de UNO bij te wonen. De afgevaardigden, die meer dan de helft van de wereldbevolking vertegen woordigden, kwamen Zondag tegen de avond bijeen voor hun plenaire slotzit ting. De politieke commissie waarin de delegatieleiders zelf zitting hadden kwam toen eindelijk tot een accoord over de resolutie ter veroordeling van het ko lonialisme. China verlangde, dat de con ferentie een oproep zou doen tot beëindi ging van het koloniale systeem binnen vijftien jaar. Sommige landen met vriend schappelijke banden met het Westen dron gen er op aan, dat „communistisch kolo nialisme" gelijk met „Westers imperialis me" zou worden veroordeeld. Geen van In de nacht van Zondag op Maandag, omstreeks één uur is op de provinciale weg tussen Best en Oirschot nabij de grens van die gemeenten een personenauto met grote vaart tegen een boom gevlogen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van de vier inzittenden, een meisje en drie jonge mannen, allen uit Tilburg, werden er drie vrijwel op slag gedood. De jongeman die achter de chauffeur zat, kreeg alleen een kaakfractuur. De slachtoffers zijn mej. H. 22 jaar en de heren Van B. 24 jaar, en Den H. 22 jaar. Gewond werd de heer Van der S., 27 jaar oud. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. beide zienswijzen heeft een plaats gekre gen in de uiteindelijke tekst, die kolonia lisme veroordeelt „in al zijn vormen als een kwaad, dat spoedig tot een einde dient te worden gebracht". Het debat hierover heeft twaalf uur geduurd. De conferentie heeft vrijheid verlangd voor de Franse gebieden in Noord-Afrika, het Britse protectoraat Aden en Neder lands Nieuw-Guinea. Steun werd gegeven aan de Arabische wens voor de terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen naar Israël. De 29 landen gaven ook uiting aan hun warme sympa thie voor „de slachtoffers van rassenapart- heid en discriminatie in Zuid-Afrika". In het slot-communiqué wordt het recht Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het voornemen met de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke de na tionale herdenking van de bevrijding op 5 Mei te Wageningen bij te wonen. Na de nationale herdenking in de mid daguren, zal een grote optocht, waaraan alle geledingen van de bevolking van Wa geningen hun medewerking verlenen, door de stad trekken. Deze optocht geeft 22 beelden van belangrijke momenten uit de bewogen geschiedenis van Wageningen van de oudste tijden af tot op deze dag. De stoet, die een lengte van drie kilometer heeft, wordt geopend door heidense pries teressen, verder komen er taferelen vooi met Noormannen,Gelderse graven,Utrechtse bisschoppen, Spanjaarden, de gilden, Fran sen, Pruisische jagers en van de moderne tijd de Stichting van net Landbouwonder wijs, de evacuaties van Wageningen (1940 en 1945), de bezetting, de bevrijding en tenslotte de herrijzing. <0 erkend van elk volk zich aan te sluiten bij regionale verdedigingsverdragen, zoals deze in het handvest van de UNO worden toegelaten. Over dit onderwerp wordt na der gezegd, dat de landen zich moeten ont houden van regelingen, die dienen voor de bijzondere belangen van een van de grote mogendheden. In het communiqué wordt een oproep gedaan tot een verbod van het aanmaken van atoomwapens, proefnemingen en ge bruik daarvan. Aangedrongen wordt op het oprichten van een keten van proefsta tions van Afrika tot Azië om de spreiding van radio-activiteit te onderzoeken. Een van de laatste daden van de conferentie was het aanvaarden van een voorstel van Tsjoe En lai voor een volgende A.A.-con- ferentie. Een datum en plaats werden niet bepaald. De conferentie bracht ook nog de wens tot uitdrukking van universeel lidmaat schap van de UNO, zonder China apart te noemen. De conferentie heeft met diepe be zorgdheid de huidige internationale span ning in ogenschouw genomen. De 29 lan den hebben er bij alle mogendheden op aangedrongen toegevend te zijn, met elkaar te leven als goede buren en vriendschap pelijke samenwerking tot stand te brengen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, vertoefde Zondag in Den Haag voor een gedachtenwisseling over een nieuw plan tot bevordering van de Europese eenwording. Minister Beyen heeft bij de behandeling van de Parijse accoorden in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij voornemens was een nieuw initiatief te ontwikkelen met be trekking tot de Europese economische inte gratie. Hij zal daarover besprekingen hou den op een binnenkort in Luxemburg te houden bijeenkomst van de KSG-minis- ters. Minister Beyen heeft nog altijd zijn oude plan, dat hij in September 1953 te Rome bekend maakte. Door de aanneming door West-Duitsland van de Parijse ac coorden zijn de verhoudingen enigszins anders geworden en is het plan-Beyen aangepast aan nieuwe verhoudingen, waardoor mogelijk aanvankelijke bezwa ren van Frankrijk zouden kunnen worden overwonnen. Minister Spaak was naar Den Haag ge komen om het plan informeel met zijn Nederlandse ambtgenoot Beyen te bespre ken. Tijdens zijn' verblijf in Den Haag heeft Spaak ook minister Luns ontmoet. Dc twee ministers hebben gesproken over het vraagstuk der Nederlands-Belgische wa terwegen en het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert. (Van onze correspondent in Washington) Zes uren nadat premier Tsjoe En Lai van communistisch China zich bereid verklaard had met Washington over Formosa te spreken, heeft het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken een verkla ring uitgegeven omtrent het initiatief van communistisch China. Deze verklaring werd opgesteld na telefonisch overleg met president Eisenhower, die op zijn buiten huis te Gettysburg vertoefde. Minister Dul les kon niet geraadpleegd worden daar het eiland in het Ontario-meer waar hij ver blijft geen telefoonverbinding heeft. Even min is overleg mogelijk geweest met Ro bertson, de specialist van het State De partment voor het Verre Oosten, die op Formosa is aangekomen. Men moet zich afvragen of de verkla ring niet wat haastig en na onvoldoende overleg is afgelegd. Het State Department staat er op dat nationalistisch China als ge lijkwaardige onderhandelaar moet deelne men aan alle discussies over Formosa. De Poolse premier Joseph Cyrankiewicz vertoeft als leider van een Poolse rege ringsdelegatie in Moskou. Onze foto toont de aankomst op het vliegveld van Moskou. De staatslieden, die Cyrankiewicz verwelkomen staan in de houding terwijl het Russische volkslied wordt gespeeld. Van links naar rechts: L. M. Kaganovitsj, eerste plaatsvervangend premier van de Sovjet-Unie; V. M. Molotov, minister van Buiten landse Zaken van de Sovjet-Unie; Nicolai A. Boelganin, premier van de Sovjet-Unie; V. Levikovski, de Poolse ambassadeur te Moskou en Joseph Cyrankiewicz, premier van Polen. (Van onze correspondent in Bonn) Bij de verkiezingen voor de Landdag in het West-Duitse bondsland Neder-Saksen, zijn de socialisten, die zich fel tegen Ade nauer's buitenlandse politieke koers ver zetten, weer als de sterkste partij uit de bus gekomen. De SPD behaalde 35,2 per cent der stemmen (1951 33,7; 1953 30,1). Op één na de sterkste partij is Adenauer's Christelijk Democratische Unie met 26,6 percent (1951 23,8; 1953 35,2). De vluchte- lingenpartij (BHE), die tot dusver, tezamen met de socialisten de regeringscoalitie in Neder-Saksen heeft gevormd, heeft on danks het vertrek van 250.000 vluchte lingen 11 percent behaald (1951 14,9; 1953 10,6). Op een bevolking van 6,5 millioen zielen telt dit bondsland nog ruim twee millioen vluchtelingen. Ondanks het slechte weer kwam meer dan 77 percent (1953: 88) van de 4.377.000 kiergerechtigden naar de stembus. (ANP) De overtuigende zege van de sociaal democraten maakt hun parlemen taire positie veel ongunstiger dan tot dus verre, daar het oude parlement nog op grond van de verouderde verhoudingen van 1951 was samengesteld. De SPD be schikte toen tezamen met de BHE over een stabiele meerderheid. Deze beide re geringspartijen zijn de coalitie-partijen van Bonn meester gebleven, doch een meer derheid in de Landdag hebben zij niet meer. Daar de toeleg van Dr. Adenauer de socialisten uit het zadel te wippen mislukt is, ziét het er naar uit dat een zeer moei lijke regeringsvorming te verwachten is. De radicaal-rechtse Duitse rijkspartij heeft zich namelijk met zes zetels „op de wip" gedrongen. De rechts-radicale partijen hebben weer weinig kane gemaakt, alhoewel zijn in som mige delen van dit gebied hun sterkste ves ting hebben. Blijkbaar zijn de radicale kie- zersgroepen, die in 1951 nog dertien percent der kiezers aantrokken, thans voorname lijk naar de Duitse partij overgelopen, die in Neder-Saksen inheems is. In de nieuwe Landdag zullen de zetels als volgt verdeeld zijn: SPD 59, CDU 42, Duitse partij 20, BHE 17, liberalen 12, cen trum 1, Duitse rijkspartij 6 en commu nisten 2. KOPENHAGEN (United Press) De gemoederen in Klaksvik op de Faroer eilanden zijn als gevolg van het recente incident en de aankomst van Deense poli- tieversterkingen in Thorshavn zo gespan nen dat voor ernstige ongeregeldheden wordt gevreesd. Ook dreigt er op de eilan den een algemene staking uit te breken. De versterkingen bevinden zich nog aan boord van liet schip, dat met 130 Deense politiemannen zee koos toen de politie op de Faroer versterkingen had gevraagd. Tenzij er vandaag een keer ten goede komt zal de „Parkeston" morgen opstomen naar Klaksvik, waar vissersboten de toe gang tot de haven versperren en waar men vijftien ton dynamiet gereed houdt om ongewenste schepen in de lucht te laten vliegen en geweren schietklaar heeft. Uit voorzorg zijn al de vrouwen en kinderen van Klaksvik overgebracht naar eilanden in c'e buurt. Men overweegt naar verluidt ook ziekenhuispatiënten te eva cueren. Vertegenwoordigers van de Faroer in het Deense parlement hebben in een bood schap aan de autoriteiten in Klaksvik aan gedrongen op redelijkheid. 41 doodvonnissen voltrokken Moskou,(Reuter) In communistisch- China zijn 41 personen terechtgesteld en 150 veroordeeld tot gevangenisstraffen we gens contra-revolutioimaire activiteit, aldus meldt het officiële Sovjet persbureau, „Tass". De veroordelingen volgen op het ontdekken van een organisatie onder leiding van „misdadigers van Tsjang Kai- Sjek" in twee Noord-Chinese provincies. In totaal hebben 219 personen terechtge staan. Twee en twintig ter dood veroor- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Francis Bacon: Op de dop van het wagenwiel zat de vlieg en zei: wat jaag ik een stof op. deelden hebben uitstel van executie. In twee jaar tijd kunnen zij trachten door boetedoening wijziging van het vonnis te verdienen. Zes verdachten kregen geen straf, omdat zij zich aan kleine misdaden hadden schuldig gemaakt en eerlijk be rouw toonden. De komende dagen kan te Washington een groot debat verwacht worden omtrent de vraag of het in elk geval niet nuttig kan zijn besprekingen met communistisch Chi na te openen. De regering van Tjang Kai Tsjek moet betrokken worden bij een eventuele rege ling, doch de inleidende besprekingen zou den tot communistisch China en de Ver enigde Staten beperkt kunnen worden. Het is mogelijk, dat de democraten onder aan voering van senator George dit standpunt zullen innemen. Het is echter ondoenlijk te voorspellen, welke richting het zal win nen. De verdeeldheid van het Amerikaanse volk over het Chinese conflict zou in zulk een debat echter duidelijk blijken en de partijstrijd zou hoog oplaaien. Het argument van de tegenstanders van tweezijdige besprekingen zal stellig zijn, dat zulke discussies een zekere erkenning van communistisch China inhouden. De voorstanders zullen betogen, dat de macht van communistisch China een reële factor vormt en dat het wijs is met de realiteit rekening te houden. Tsjoe En Lai's jongste verklaring, waar in hij zich het recht voorbehoudt Formosa te bevrijden, heeft de situatie in feite niet veranderd, doch de tegenstanders van een bilateraal overleg kunnen haar gebruiken om onderhandelingen te voorkomen. (Reuter) Adlai Stevenson, de leider der Amerikaanse democraten, die op het ogenblik een reis door Afrika maakt, heeft te Entebbe (Oeganda) verklaard dat het aanbod van Tsjoe En Lai „bemoedigend" is. Men dient echter voorzichtig te zijn en af te wachten wat het aanbod precies be tekent. Stevenson gelooft niettemin, dat het aanbod van de grootste betekenis kan zijn voor de wereldvrede. Koning Gustaaf Adolf van Zweden en Koningin Louise zijn Zondagavond om kw^t over negen per trein uit Stockholm vertrokken naar Nederland. Een grote menigte belangstellenden woonde het vertrek van het Koninklijk Paar bij. Bij de aanwezigen bevonden zich onder anderen M. H. W. baron Collot d'Escury, die de Nederlandse legatie in de Zweedse hoofdstad vertegenwoordigde en hooggeplaatste Zweedse functionarissen. De reis in het speciale koninklijke rij tuig, dat aan de Scandinavië-express is aangehaakt wordt ook meegemaakt dooi de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Oesten Unden, en door luitenant-generaal H. Cederschiold, staf chef van het Zweedse Leger. Aan de Nederlandse grens zal het ko ninklijke rijtuig aangehaakt worden aan een speciale Nederlandse expresstrein, welke Dinsdagavond in Amsterdam zal aankomen. Schooljongen na 8 jaar terecht MOSKOU (AFP/Reuter) Het presi dium van de Opperste Sovjet heeft beslo ten 613 Oostenrijkse burgers, die gevange nisstraffen in de Sovjet-Unie uitzitten, hun straf kwijt te schelden en hen vrij te laten, aldus het Sovjet-persbureau Tass. Vier en zeventig gevangenen, die veroor deeld zijn wegens ernstige misdaden in de Sovjet-Unie, zullen als oorlogsmisdadigers aan de Oostenrijkse autoriteiten worden overgedragen. Negen en dertig Oosten rijkse burgers die onlangs zijn veroordeeld wegens spionnage-activiteiten ten behoeve van buitenlandse spionnage-organisaties tegen de Sovjet-Unie zullen aan de Oos tenrijkse autoriteiten worden overgedra gen, wanneer de Sovjet-legers Oostenrijk verlaten. Vijftien Oostenrijkse gevangenen zullen Vrijdag per vliegtuig naar Oostenrijk wor den overgebracht. Onder de gevangenen bevindt zich een schooljongen uit Wenen, die op 20 Juni 1947, hij was toen 17 jaar, werd ontvoerd toen hij op weg was naai school. Sedert zijn ontvoering had men niets meer van hem vernomen. (Van onze correspondent in Parijs) Onder iets meer belangstelling dan de vorige week is gisteren in de 582 Franse departementen, waar toen geen candidaat de absolute meerderheid verwierf, de tweede ronde der kantonnale verkiezingen gehouden. Omdat de strijd tussen een ge ringer aantal concurrenten ging en doordat lijstverbindingen voorkwamen, is het mo gelijk iets verder reikende conclusies uit deze verkiezingen te trekken. In het algemeen hebben de partijen hun posities gehandhaafd. Alleen de Gaullisten, die niet langer in de glorie van de gene- raal-bevrijder delen, zijn, gelijk te ver wachten was, verpletterend verslagen. In 1949 waren zij met hun 389 zetels de groot ste partij in het land. Nu zijn zij tot een dwergformatie van 72 koppen ineenge schrompeld. Het gros der Gaullisten heeft zich bij.het centrum der rechtse onafhan- kelijken aangesloten, dat met 519 zetels tot de sterkste politieke macht in Frankrijk is uitgegroeid. In stemmenaantal worden deze conservatieven niettemin door de commu nisten, die 22,5 percent van het kiezersvolk achter zich verenigen, overtroffen. De coalitie, van de zogenaamde nationale par tijen, heeft de meeste communistische stemmen verloren doen gaan, zodat hun werkelijke aanhang in het aantal zetels (43, slechts zes gewonnen) allerminst juist wordt uitgedrukt. Zwenking naar links Tegen de wil van de landelijke leiding in hadden plaatselijke socialistische partijbe sturen in verschillende departementen af spraken met de communisten gemaakt. Die afspraken hebben hun beiden winsten op geleverd, zodat men over het geheel ook nog van een lichte zwenking naar links kan spreken. De Rooms-Katholieken en de radicalen zijn beiden iets vooruitgegaan, zodat ook zij hun bescheiden profijt uit de Gaullis tische erfenis hebben getrokken. MOSKOU (Reuter) Premier Boelga nin van de Sovjet-Unie heeft Zaterdag op een receptie te Moskou geen rechtstreeks antwoord op vragen willen geven over een conferentie met president Eisenhower en Sir Anthony Eden. „U moet de anderen vragen. Ik heb reeds mijn oordeel gezegd", aldus zei maarschalk Boelganin tot Britse en Amerikaanse correspondenten, die hem omringden op de receptie, die minister Molotov gaf ter ere van premier Cyrankie wicz van Polen in het Spiridonovka-paleis. Vorige maand heeft Boelganin een verkla ring afgelegd, waarin hij „een positieve houding" jegens het denkbeeld van een conferentie van de grote mogendheden aannam. Op de vraag wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier bijeen zouden komen, antwoordde hij: „Dat moet u aan Molotov vragen." Premier Cyrankiewicz zei dat hij tijdens zijn verblijf te Moskou niet heeft onder handeld over de oprichting van een ge zamenlijk opperbevel van de communisti sche landen. Hij zeide alleen naar Moskou te zijn gekomen met het oog op de tiende verjaardag van het Russisch-Poolse bond genootschap. Cyrankiewicz zei, dat er nog geen definitieve besluiten ten aanzien van de oprichting van een gezamenlijk opper bevel zijn genomen, maar de acht betrok ken landen er nader over zullen spreken. Drie Schotse vrouwen zijn vanuit het dorpje Sakhu in Nepal gestart voor een poging om het Himalajagebergte te be klimmen en wel naar de top van de Jugal Himal, welke een hoogte heeft van 23000 voet. Onze foto toont de drie vrouwen in Sakhu. Het zijn van links naar rechts: mevr. H. M. Jackson, leidster van de groep; mej. R. E. Stark, een spraaklerares en mej. dr. Evelyn Camrass, geneeskundige. Van grote politieke betekenis zijn deze verkiezingen, die om de zes jaar gehouden worden, niet geweest. De leden van de departementale raden hebben alleen het recht de prefecten, die in het land vrijwel alle macht in handen houden, te adviseren. De partij-besturen kunnen zich evenwel ten naastebij een denkbeeld vormen van de aanhang waarop zij in het land kunnen rekenen. Half Juni worden de verkiezingen voor de Raad der Republiek (Eerste Ka mer) gehouden. Evenals de voorgaande jaren zal op de nationale herdenkingsavond van 4 Mei het bedrijf van de Nederlandse Spoorwegen gedurende twee minuten worden stopgezet. Dit houdt onder meer in, dat alle treinen en rangeerdelen op het gehele net op 4 Mei van 20.00 tot 20.02 uur zullen stilstaan. WENEN (United Press) Uiterst links de zwakke communistische partij en uiterst rechts de onafhankelijkheidsliga hebben in de gemeenteraadsverkie zingen in Neder-Oostenrijk verliezen gele den. De conservatieve volkspartij, de partij van kanselier Raab, en de socialisten zijn met de overwinning gaan strijken. Neder-Oostenrijk ligt in de Sovjet zone. De communisten hebben er nimmer meer dan zes percent van het stemmenaantal kunnen halen. WENEN (United Press) Radio-Praag heeft vandaag bekend gemaakt dat premier Viliam Siroky is verwijderd uit het polit- buro van de Slowaakse communistische partij. Uit het radiobericht blijkt niet waarom Siroky uit het negen' leden tel lende partijorgaan is verwijderd. Siroky's positie als premier blijft onaangetast. Waarnemers vermoeden echter dat hij niet. meer zo sterk staat. Siroky is 52 jaar oud. De in Oostenrijk geboren humoristische schrijver en toneelcriticus Alfred Polgar, tij dens de laatste oorlog Amerikaan gewor den, is op Sl-jarige leeftijd overleden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand wind richting wind kracht temp. gisteren v> 2 sc V r- 2 Helsinki half bew. ZZO 2 1 0 Oslo onbewolkt NW 1 1 0 Kopenhagen onbewolkt N 10 3 3 Aberdeen half bew. Z 1 4 0,1 Dublin geheel bew. ZZW 4 7 0 Londen onbewolkt windstil 2 0 Amsterdam onbewolkt WNW 3 1 0,3 Brussel onbewolkt windstil 0 0 Parijs onbewolkt NNO 4 1 0 Bordeaux onbewolkt NNO 2 8 0 Grenoble onbewolkt WNW 1 7 0 Nice half bew.. WNW 4 10 0 Berlijn onbewolkt NW 7 2 6 Frankfurt onbewolkt windstil 1 0 München licht bew. WNW 2 1 0 Zürich licht bew. N 3 2 0 Genève onbewolkt NO 7 6 0 Locarno onbewolkt OZO 5 11 0 Wenen zwaar bew. NW 5 4 3 Innsbruck zwaar bew. O 2 4 0 Rome onbewolkt NO 3 10 0 Neerslag laatste 24 uur. xoccooocccoooozxccoxcccoooov>tt3^crcc'~rcKy33yyyyyxGO ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht weinig bewolking en plaat selijk lichte nachtvorst. Morgen over dag toenemende bewolking en later misschien wat regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit Zui delijke richtingen. Zachter dan van daag. 26 April Zon op 5.24 uur. onder 19.56 uur. Maan op 8.05 uur, onder 0.13 uur. Maanstanden 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in Umuiden Maandag 25 April Hoog water: 5.23 en 17 49 uur. Laag water: 1.04 en 13.33 uur. Dinsdag 23 April Hoog water: 6.10 en 18.39 uur. Laag water: 1.48 en 14.10 uur. öoooooyyxoxoaooccaocooocxxxvxxxxxxicxxx .,cc»kx:<vyvv.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1