Iwltsaletten Algemeen bodempensioen gewenst ENTOSORBINE Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Wereldnieuws Vijfjarig bestaan „Republiek Zuid Molukken" herdacht Fa. B; ENGELENBERG Haarlems VVD-congres geëindigd Negenduizend belangstellenden in Haagse Houtrusthallen De radio geeft Dinsdag „Den Haag-Bloemenzee" krijgt geen subsidie PERIODIEKE PIJMENÏ oclx ió Uet zo K. J MAANDAG 25 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Nog geen liberale fractie in Raad van Europa Wind in socialistische zeilen Nieuw 5-jarenprogramma van Noors-Nederlandse atoominstituut kjeller ministerie Geen kans voor nationale omroep Beslissing provinciaal bestuur Heringa Wathrich Televisie op Groenland voor Amerikaanse soldaten Twee slijp stenen De jaarlijkse algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft haar voorzitter, prof. mr. P. J. Oud, niet beschaamd in zijn constatering, dat de eenheid in de VVD nog nooit zo groot was geweest als tegenwoordig: de sprekers die Zaterdagmiddag het podium van het Haarlemse Concertgebouw betraden, wa ren eensgezind in hun lof over het beleid van de beide Kamerfracties en critische geluiden vielen vrijwel niet te beluisteren. Inzonderheid was men tevreden over de houding van de VVD-afgevaardigden bij de behandeling van de televisienota en de crematiewet. De kwesties waarover vragen werden ge steld of opmerkingen gemaakt, betroffen Nieuw Guinea, het middenstandsbeleid, de premie voor de toekomstige ouderdoms voorziening, de emigratie en het woning bouwbeleid en de liberale vertegenwoordi ging in de Raad van Europa. Zo vroeg de heer U. de Stoppelaar uit Bilthoven voorlichting aan de leden om het beleid en het standpunt van de Kamer fracties ten aanzien van Nieuw Guinea ook in de toekomst duidelijk te doen zijn. Hier op antwoordde prof. Oud, dat het liberale standpunt nog steeds is, dat het zelfbe schikkingsrecht ook voor Nieuw Guinea geldt, met dien verstande dat de bevolking daar nog niet in staat kan worden geacht hiervan gebruik te maken. Overdracht van de souvereiniteit van Nederland naar In donesië zou niets anders zijn dan de plaat sing van de bevolking onder een ander kolonaal régime. Prof. Oud was ervan overtuigd, dat het voor de bevolking dan nog maar beter was onder Nederlands be heer te blijven, gezien ook het belang van de waarborging van haar menselijke rech ten. Mr. F. Portheine uit Leiden vond, dat de regering de zelfstandigheid van de middenstand te weinig honoreert, waardoor ook in die kringen naar meer zekerheid wordt gestreefd, hetgeen hen in de buurt van de Partij van de Arbeid brengt en het Nederlands Verbond van Middenstands- verenigingen de wind in de zeilen blaast. Mr. Portheine meende, dat men desondanks een principiële weg had te gaan, wars van opportunisme. Hij bepleitte daartoe de op stelling van een programma, dat ook aan de fiscale belangen van het kleinbedrijf aandacht zou schenken. Het Tweede Ka merlid de heer Cornelissen vond ech ter dat men zich niet meer mocht stellen op het oud-liberale standpunt, dat het laissez-faire huldigt. In de VVD treft men immers ook oud-Vrijzinnig-Democraten aan, die een soepeler houding aannemen en vroegere politiek daklozen. Men moet dus met voelen en tasten een middenweg zoe ken en vooral niet de behoeften welke er thans zijn voorbij zien. Met name bleek spreker niet tegen een oudedagvoorziening. welke ook voor de kleine zelfstandigen zou gelden. De heer J. C. J o e k e s wilde de komende 5 Va" premie voor de ouderdomsvoorziening niet ten laste laten komen van de kleine werkgevers. De voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de liberalen, prof. A. N. Molenaar, deelde mede, dat het Kamer lid Louwes bij herhaling heeft gewaar schuwd tegen te zware druk der sociale lasten op de kleine werkgevers. Prof. Oud zei als voorzitter van de Tweede Kamer fractie nog, dat de arbeiders ter compen satie van de premie een loonronde zal wor den gegeven, zodat deze compensatie ten laste van de werkgevers zou komen. Spre ker stelde zich op het standpunt, dat er een staatspensioen voor iedereen zal moe ten komen, een bodempensioen, waarop verdere voorzieningen opgebouwd zullen moeten worden. Dit bodempensioen zal be taald moeten worden uit de algemene rijks middelen. Dit gaf de partijvoorzitter aanleiding zijn grief te uiten, dat de regering nimmer een behoorlijke coördinatie brengt in haar eco nomisch. sociaal en fiscaal beleid. Dit geldt bijvoorbeeld voor de ontwikkeling tot normale huurverhoudingen, waartoe thans huurwetten zijn ingediend, waar nu letterlijk niemand zij het dan op ver schillende gronden voorstander van is. „We hebben wel ministers, maar geen mi nisterie", aldus prof. Oud, die er voorts op wees, dat de scheidslijnen dikwijls dwars door de regeringspartijen heen lopen. ADVERTENTIE WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. (Van een verslaggever) Meer dan 9000 belangstellenden uit alle delen des lands hebben Zaterdagmiddag in de Haagse Houtrusthallen de demonstra tieve bijeenkomst bijgewoond, die onder auspiciën van de Stichting Door de Eeuwen Trouw georganiseerd was ter herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden op Am- bon de onafhankelijke Republiek der Zuid- Molukken geproclameerd werd. Kort nadat de samenkomst door de drum band van het Veteranenlegioen Nederland met de opmars der vaandelwacht geopend i was, werd door de luidsprekers bekend ge- Blijkens een programma voor de komende v\jf jaar zal bij het Noors-Nederlandse atoominstituut te Kjeller, bij Oslo, de acti viteit voornamelijk gericht zijn op twee on derdelen: het werk met zwaar water-druk- reactors en de productie van plutonium. De kosten van het program worden geschat op 30,5 millioen kronen (ongeveer zestien mii- lioen gulden). Bovendien is men van plan een installatie voor kernenergie te bouwen, die een capaciteit van 750.000 KW zal heb ben. Deze installatie, die nodig is om aan de stijgende behoeften te voldoen, zal, naar men verwacht, in 1980 zijn voltooid. De productie van isotopen zal aanzienlijk worden vergroot en er zal een installatie voor uranium-plutonium worden gebouwd om de Nederlandse en de Noorse reactors van materiaal te voorzien. De kosten hier van worden op vier tot vijf millioen kronen geschat. 1 maakt dat de garnizoenscommandant van Mini Har vnwdprDen Haag zl-'n verbod betreffende de deel- lyiiniSLLi ssunut t I neming van militairen aan deze betoging ADVERTENTIE "'nwWniat :!!I Y - ii.orlt n: ,A 1.1 r~ OfFlCIëLE 'VERKOOP SIKKENS. LAKKEN.. AUTOFLEX SNELDROGEND HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Amusementsmuziek. 10.55 Platen. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 De Ronde van Nederland 1955. 13.20 Musette-orkest en soliste. 13.50 Platen. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 15.00 Vrouwenkoor. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Staatsiebezoek Zweeds Ko ninklijk Paar. 16.45 Ziekenlof. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Uitwisselingsprogramma over Zweden. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Veertigduizend kilometer met auto en kampeerwagen door Zuid-Afrika. 19.00 Terwille van hen, die wij niet vergeten, toe spraak 19.05 Nieuws. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en 'iturgische kalender. 19.45 Platen. 20.05 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 20.20 Platen. 20.40 Actuali teiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Kamerorkest. 22.20 Nederlandse les. 22.35 Omroep-orkest, kooi en solist. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concert gebouworkest en soliste. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.30 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 11.00 Orgel. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pla ten. 12.50 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en palten. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Zweedse volksliedjes. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer produc tiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Platen. 19.35 De Ronde van Nederland. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Orgelconcert. 22.55 Ik geloof dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Pla ten. 23.2524.00 Filmprogramma. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Televizier. 20.30 Patachou. 20.55 Pauze. 21.0022.30 Gas licht, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Kamerorkest en solist. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Ge varieerde muziek. 17.40 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causere. 20.00 Voor de "rouw. 21.00 Gevarieerd concert. 21.45 Platen. 22.30 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). Ir. C. T i r i o n uit Aerdenhout maakte enige opmerkingen over de tegenstelling tussen de emigratiebevordering enerzijds en de schaarste aan arbeidskrachten, met name in de bouwnijverheid, anderzijds, hetgeen hem aanleiding gaf een onderzoek naar het nauwe verband te bepleiten tus sen staathuishoudkunde en de groei dei- techniek. Mr. H. F. van L e e u w e n zei wel oog te willen hebben voor de gedachte gang der regering: zij heeft een politiek van lang zicht willen voeren, omdat in de toekomst een toeneming van 100.000 ar beidskrachten per jaar te verwachten valt. Op het ogenblik bevinden wij ons in de periode van een betrekkelijk gering aan bod. Dit heeft mr- In 't Veld tijdens zijn ministerschap verleid tot het volgen van een krappe bouwpolitiek ..op het ogen blik spreekt hij heel verstandig", aldus mr. Van Leeuwen zoals ook het beleid van minister Suurhoff wordt ingegeven door de socialistische angst voor elk conjunc tuurgolfje: de socialisten willen nu een maal niets overlaten aan de loop der din gen. Zij overschatten het menselijk kunnen, aldus spreker, die niettemin de goede mo tieven van minister Suurhoff erkende. Mr. Van Leeuwen zei voorts iets in petto te hebben voor het opheffen van de aperte wanverhouding tussen gehuwden en onge- huwden. welke laatsten hij als een fiscale strafklasse beschouwde. Mevrouw A. Fortanier-De Wit toonde zich weinig enthousiast voor het ontwerp-omroepwet, omdat de nationale omroep geen enkele kans krijgt. Zij bleek daarbij onder „nationale omroep" geen uit schakeling van de omroepverenigingen te verstaan, maar een programma waarin alle geestelijke stromingen van het Nederlandse volk tot uiting zouden kunnen komen. De mogelijkheid in het ontwerp-omroepwet geopend om tot de oprichting van nieuwe omroeporganisaties te komen achtte me vrouw Fortanier volslagen theoretisch. „Ik wil wel eens zien of men zonder vooraf gaande propaganda door de radio en zon der programmablad tot de vijftigduizend leden kan komen, welke voor het verkrij gen van één uur zendtijd per week nood zakelijk is", zo zei spreekster, die zich voorts ontsteld toonde ov^r het gebrek aan begrip voor de waarde van politieke voor lichting door de radio, dat. zij met name aan KVP-zijde had ontmoet. Tenslotte ging het Kamerlid drs. H. A. K o r t h a 1 s op de door het hoofdbestuurs lid mr. H. van R i e 1 gestelde vragen om trent de liberale vertegenwoordiging in de Raad van Europa. Daar kan nog niet ge sproken worden van een Euronese liberale fractie: de onderlinge verschillen zijn te groot, vooral bij de vele zich liberaal noe mende Franse groeperingen. Gaullisten bij voorbeeld wil de heer Korthals zeker niet tot de liberalen rekenen. Bij de Kolen- en Staalgemeenschap is men wel tot fractie vorming. ten laste van de algemene finan ciën. overgegaan. Spreker zei zich daar tot hef uiterste tegen verzet te hebben. Boven dien werden de scheidslijnen nogal sim plistisch getrokken: er waren socialisten en overwegend Rooms-Katholieke democraten (tof welke fractie rek de Nederlandse Chris- telijk-Historischen en Anti-Revolutionna- ren zijn toegetreden) en de rest was „dus" liberaal. Dit heeft spreker niet kunnen ac cepteren. Een liberaal basisprogramma, zo als hij had gewenst, is nimmer opgesteld, zodat hij buiten de zogenaamde liberale fractie is gebleven. Omstreeks vier uur 's middags sprak prof. alsnog had ingetrokken, hetgeen door een deel der aanwezigen met applaus, door een ander deel met hoongelach en kreten als „Te laat" ontvangen werd. En even later vroeg het Tweede Kamerlid dr. J. J. R. Schmal, die als eerste het woord voerde, met bijtend sarcasme een open doekje voor deze garnizoenscommandant, die wel op het alleruiterste nippertje zijn verbod her roepen had. „Zo ziet men weer," aldus dr. Schmal, „dat zelfs in ons land niet altijd ten- volle met de rechten van de mens rekening gehouden wordt, zoals de Haagse militairen vanmiddag weer bijna aan den lijve onder vonden hebben. Maar hoeveel sterker geldt dit voor onze plicht jegens de Am bonezen, wier trouw van eeuwen nooit uit ons geheugen gewist mag worden. Hun willen wij liever plechtig beloven: wij leven in goed en kwaad gerucht met u mee en zullen bij ieder protest in uw belang ook onze stem voegen. De zaak van Ambon is er een van recht en gerechtigheid, maar op het Plein wordt geen positieve daad in deze kwestie gesteld. Opkomen voor recht en vrijheid van anderen is van oudsher een echt-Hollandse eigenschap; zullen wij die karaktertrek thans verzaken nu Ambon in nood is? Die vraag dringt zich met beklem mende ernst aan volk en overheid op. Moge God verhoeden, dat de rechtbank der his torie eens, als zij over Ambons lot oordeelt, het schuldig over onze hoofden moet uit spreken. Daarom, ook al brengt dat risico mee, Ambon moet vrij!" Een Frans oordeel Na dr. Schmall, wiens toespraak ver schillende keren onderbroken werd door stormachtige toejuichingen, zou de 81- jarige dr. Joseph Paul Boncour, oud premier van Frankrijk en president van de Internationale Vereniging voor de Rechten van de Mens, spreken. Dringende bespre kingen in Algiers hadden Paul Boncour echter verhinderd naar Den Haag te komen. Zijn rede, die voorgelezen werd door een medebestuurslid van de genoemde vereni ging, prof. Michel Jeremijev, behelsde onder meer de volgende belangrijke pas- Met luide toejuichingen verwelkomden de duizenden in de Houtrusthallen in Den Haag de Vaandelwacht van het Veteranen Legioen Nederland en een aantal oud strijders van het voormalige - KNIL, die allen in het bezit zijn van de Militaire Willemsorde. sages: „Ik wil mij niet mengen in uw bin nenlandse debatten, noch in de politiek van Indonesië. Ik constateer slechts feiten. Om nog onbekende redenen heeft de Indonesi sche federale staat zich gewijzigd in een eenheidsstaat. Een der zestien deelstaten, de Zuid-Molukken, heeft dit niet geaccep teerd. Het Handvest van de oprichting der V.S. van Indonesië gaf aan ieder deel nemend volk het recht, een bijzondere ver houding tot de Republiek tot stand te bren gen als dit volk de grondwet niet wilde be krachtigen. De eenheidsstaat Indonesië heeft de uitoefening van dit recht be schouwd als een rebellie en is het grondge bied der Molukken binnengedrongen. Sinds vijf jaar woedt daar een vergeten oorlog. De Internationale Vereniging voor de Rechten van de Mens heeft tot de UNO gezegd: Gij kunt niet doorgaan, een ver drag en een grondwet die gij mede-onder tekend hebt te laten schenden. Gij kunt de rechtsmisbruiken, de arrestaties, de pro cessen zonder enige vorm van rechtszeker heid niet laten voortduren. Nodig is dat de Veiligheidsraad ophoudt met uitvluchten zoeken; dat hij de zaak der Zuid-Molukker. aanvat en regelt in overeenstemming met ADVERTENTIE Als U wacht op de volmaakte bromfiets, dan is nu Uw tijd gekomen: De SIMPLEX-bromfiets met de beroemde SACHS-motor: Snel en... twpe versnellingen mr. P. J. Oud het slotwoord, dat uiter aard een propagandawoord was, met name voor de op Prinsjesdag 17 September te houden VVD-dag in Den Haag, welke als inzet van de verkiezingscampagne 1956 is bedoeld. In het huishoudelijke gedeelte van de algemene jaarlijks vergadering is de onder voorzitter mr. I-I. van Riel te 's-Graven- hage bij acclamatie als zodanig herkozen. Eveneens werden bij acclamatie herkozen de aftredende leden van het hoofdbestuur, mevrouw S. A. Th. GoudswaardKnip- scheer te Leiden en de heren R. T. J. Ca- velier te Amsterdam en prof..dr. E. H. s' Jacob te Groningen. De voorstellen van de commissie tot her ziening van statuten en reglementen van de V.V.D. werden na uitvoerige behande ling en met enige amendementen met al gemene stemmen aanvaard, waarna de voorzitter in het bijzonder dank bracht aan het lid der commissie mr. Th. Bakker te 's-Gravenhage voor de vele arbeid ten deze door hem verricht. Het jaarverslag van de secretaris en de rekening en verantwoording en het jaar verslag van de penningmeester werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land heeft bezwaar gemaakt tegen een door de gemeente Den Haag verleende subsidie aan de stichting „Den Haag- Bloemen-Zee" van 35.000 gulden. Het vroegere subsidie bedroeg 20.000 gulden. Omdat de stichting meent de bloemen- feestelijkheden niet zonder het grotere subsidie te kunnen voorbereiden, heeft zij haar werkzaamheden voorlopig stilgelegd. Het provinciale bestuur grondt zijn be zwaren tegen de gemeentelijke subsidie op de overwegingen, dat de voor de vijfde maal te houden bloemenfeesten feitelijk ten gerieve van particuliere belangen worden gehouden. Burgemeester en Wet houders van Den Haag delen dit standpunt niet. Zij besloten zich zo spoedig mogelijk met Gedeputeerden in verbinding te stel len om alsnog te pogen de „Bloemen-Zee"- subsidie te redden. de overeenkomsten en de rechtvaardigheid. De Internationale Vereniging zal, hoewel haar stem zwak is, in deze kwestie niet zwijgen!" Na muzikale intermezzi door Ambonse zangkoren en fluitorkesten voerde een aan tal Ambonezen uit het woonoord Schat tenberg een door Go Verbu'rg geschreven symbolisch spel „Hou ende Getrou" op, waarin een historisch overzicht gegeven werd van de eeuwenlange vriendschap tussen Ambonezen en Nederlanders. Vervolgens legden de aanwezige Neder landers een „belofte van trouw" af om „te helpen en te vechten voor Ambons vrij heid." De bijeenkomst werd besloten met een toespraak door de algemeen gevolmachtigd vertegenwoordiger van de RMS in ons land, dr. J. P. Nikijuluw, die de stichting „Door de Eeuwen Trouw" dank bracht voor de van haar ondervonden steun in de strijd der Zuid-Molukkers en onder grote bijval betoogde, dat de Ambonezen in ons land zich niet op het zijspoor laten leiden van hen, die „ons in de armen van Soe- karno willen voeren." Als vijf jaar geleden juist en beleidvol was opgetreden, aldus ar. Nikijuluw, zou de thans tragische zaak der Ambonezen niet hebben bestaan. Hij her innerde er aan, dat volgens het Neder landse recht de RMS als een onafhanke lijke staat bestaat en deed een heftige aan val op president Soekarno, „die op de con ferentie in Bandung durft te spreken over zelfbeschikkingsrecht, het recht, dat hij de Zuid-Molukken onthoudt." Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat ondanks alle tegenslagen de strijd van de Zuid-Moluk kers met succes zal worden bekroond. De bijeenkomst werd eveneens bijge woond door vele Ambonezen, onder wie de Zuid-Molukse ministers Lokollo en Manusama. Onder de Nederlandse genodigden be vonden zich de minister van staat prof. mr. P. S. Gerbrandy, de Kamerleden prof. Lemaire, Weiter, Ritmeester, Krol en Van de Wetering, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok- lang, admiraal C. E. L. Helfrich, en jhr. mr. W. W. Feith, president van de rechtbank te Groningen. Tientallig. India zal, naar in het parlement te Nieuw Delhi is medegedeeld, voor munten, maten en gewichten het tien- talligstelsel invoeren. Naar vernomen wordt zal de rupee de valuta-eenhëid blijven, maar in centen verdeeld worden in plaats van zoals tegenwoordig, in 16 annas of 192 nies. Vitaal. De stad Parijs komt in Frankrijk, na_ Grenoble op de tweede plaats van de* steden met het laagste sterftecijfer. Arrestaties. De Syrische politie heeft ver scheidene leden van de Syrische Volks partij gearresteerd, naar aanleiding van de moord op de plaatsvervangende staf chef van het leger, kolonel Adnan Ma- laki, door een lid van de Volkspartij. Nasleep. De Indiase politie heeft de 32- jarige riksja-koelie Baboe Rao beschul digd van poging tot moord op premier Nehroe, tijdens diens bezoek aan Nag- poer op 12 Maart. Ook werd Baboe Rao beschuldigd van het toebrengen van lichte verwondingen aan vier school jongens, toen hij zijn riksja midden oi> de weg reed om te trachten Nehroe's auto te doen stoppen. Prijsverlaging. In Roemenië, Polen en Bulgarije zijn prijsverlagingen van maximaal dertig percent van kracht ge worden voor levensmiddelen en andere veel gevraagde consumptiegoederen. In Roemenië zullen met ingang van 1 Mei bovendien de prijzen voor plaatsen in schouwburgen en bioscopen worden ver laagd. De verlagingen variëren in Polen van 2V2 percent voor reuzel tot 25 per cent voor ,.filon"-kousen en 30 percent voor stofzuigers. Titanium. De firma Krupp uit het Ruhr- gebied, die geen staal mag vervaardi gen, produceert titanium, een nieuw metaal dat gebruikt wordt voor reactie motoren en geleide projectielen met grotere snelheid dan het geluid. Tita nium verenigt in zich de lichtheid van aluminium met de weerstandskwaliteit van vlekvrij staal. Titanium is op het ogenblik vijftien maal zo duur als het beste vLekvrije staal. De Verenigde Staten en Canada produceren jaarlijks tezamen slechts 3000 ton titanium. Oorlogstoestand. Japan heeft de Sovjet- Unie voorgesteld in Juni te Londen be sprekingen over een vredesverdrag te voeren. Het doel van de voorgestelde besprekingen is een einde te maken aan de oorlogstoestand tussen de beide lan den en het herstellen van normale be trekkingen. Propaganda. Sovjet-soldaten, die hebben deelgenomen aan de historische ontmoe ting tussen Russische en Amerikaanse strijdkrachten bij Torgau op 25 April 1945, hebben de vereniging van „Ame rikaanse oud-strijders van de ontmoe ting aan de Elbe" uitgenodigd deel te nemen aan een herdenking te Moskou. Op 16 April nam de „Pravda" een der gelijke uitnodiging van de Amerikaanse oud-strijders aan de Russen op. De Amerikaanse vereniging zegt nu, dat de Sovjet-Unie de Elbedag tracht te mis bruiken voor propaganda-doeleinden. Ontwikkeling. De sociale wetgeving in de gehele wereld heeft de laatste jaren een buitengewone vlucht genomen, als ge volg van de economische crisis voor de oorlog en de geleidelijke vrijmaking var de koloniale volken, aldus een UNO- rapport „de sociale ontwikkelingspro gramma's. Sedert het begin van 1945 hebben 45 regeringen nieuwe wetten of nieuwe artikelen aanvaard, die de staat een fundamentele verantwoordelijkheid verlenen in sociale zaken. Meer en meer wordt de nadruk gelegd op maatrege len, waardoor de mens zijn plaats in de maatschappij als voortbrenger kan be houden en niet zozeer op steunmaat regelen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: 'ti Z W/ TSA L preparaat/ KOPENHAGEN (United Press) Bin nenkort zal het Noordelijkste televisie station ter wereld worden opgericht, be stemd om de Amerikaanse troepen die op de poolbases in Groenland zijn gestation- neerd, van televisie-programma's te voor zien. In de igloos der Eskimo's verwacht men voorlopig nog geen TV-ontvangappa- raten. De zender zal gebouwd worden in Thule aan de Noordwestkust van Groenland en zal een capaciteit krijgen voldoende om nog twee andere Amerikaanse bases op de Westkust te bereiken. Het is nog niet bekend wanneer het sta tion, dat kostbaar van bouw en onderhoud zal worden in dit geïsoleerde gebied, zijn uitzendingen zal kunnen beginnen. 3. „Wat een raar huis!", dacht Panda. „Het lijkt wel een reusachtige wandklok! Wie daarin woont zal wel altijd goed we ten, hoe laat het isAls er tenminste iemand woont!" Weifelend staarde hij om hoog, tot hij een ijzige windvlaag voelde, die hem er aan deed herinneren, dat hij verkleumd en hongerig was. Rillend be sloot hij om toch maar te kloppen en te vragen, of hij zich daarbinnen mocht war men. Maar nu deed zich een nieuwe moei lijkheid voor: hoe aankloppen bij een huis, dat hoog opgehangen is tegen de rotswand „Er moet toch een middel zijn, om dut huis te bereiken", dacht Panda, „want anders heb je er niet veel aan". Hij kwam nader bij en keek weifelend naar het koord, waar aan een der gewichten van het „klokhuis" hing. Zou de bewoner daarlangs soms naar boven klimmen? Geen makkelijke manier maar het scheen toch de enige weg! Dus waagde hij het er maar op. I-Iij greep hel gewicht en trachtte omhoog te klim men. Dit ging met veel gespartel gepaard, het gewicht begon op en neer te deinen enmeteen klonk er van boven het diepe geluid van een zware gong: DONG! DONG!, DONG! WE HEBBEN de vorige maal een man ten tonele gevoerd, die in staat was een slijpsteen een bepaalde snelheid te geven, laten we zeggen één omwenteling per se conde. Zijn buurman maakte een slijp steen, waarvan alle verhoudingen precies tweemaal zo groot waren, en wilde dit instrument eveneens een snelheid van één omwenteling per seconde ge- ven. Helaas, de man bleek daartoe niet hij machte, want hij had nog 31 kameraden no dig om het zo ver te krijgen. Nu, is een voorwerp, waarvan de lengte, breedte en hoogte tweemaal zo groot worden ge nomen, in het geheel achtmaal zo groot als het oorspronkelijke voorwerp. Immers, als we de ribben van een kubus tweemaal zo groot nemen, krijgen we een nieuwe kubus die 8 van de oorspronkelijke kubussen kan bevatten. Precies hetzelfde kunnen we constateren met onze slijpsteen. Nemen we de straal van het ronde vlak tweemaal zo groot, dan is de oppervlakte viermaal zo groot. Wordt de steen boven dien nog tweemaal zo dik, dan is de massa dus in het geheel achtmaal zo groot ge worden. Nu doet zich bij vliegwielen - en een slijpsteen kunnen we ook als een vlieg wiel opvatten - de merkwaardigheid voor, dat hun omwentelingsenergie toeneemt met de vierde macht van de massa. Twee vliegivielen die een gelijke omwentelings snelheid hebben, maar waarvan het groot- ste iviel een tweemaal zo grote straal heeft, bezit dus een energie die 16 maal zo groot is als het kleine vliegwiel. Om dat grote wiel die snelheid te geven, is dus ook 16 maal zo veel energie nodig. Is het wiel echter ook nog tweemaal zo dik (zoals bij onze slijpsteen het geval was) dan bezit het grote vliegwiel bij eenzelfde omwen telingssnelheid 32 maal zoveel energie als het kleine wiel, en dient er dus ook 32 maal zo veel energie te worden toege voerd om het die snelheid te geven. Bij de slijpsteen is het dus niet anders. De man die juist genoeg kracht bezat om zijn slijpsteen een snelheid van één om wenteling per seconde te geven, bemerkt tot zijn verbazing, dat de buurman die alle maten tweemaal zo groot had genomen, maar liefst 32 man nodig heeft om zijn slijpsteen een snelheid van één omwente ling per seconde te geven. Dit is de reden, waarom verkleinde mo dellen van bijvoorbeeld vliegtuigen het in de praktijk vaak zo slecht blijken te doen, óók bij modellen van zweefvliegtuigen, waarbij in het geheel geen motoren, ener gie of vliegwielen ter sprake komen. Ver groting van een prachtig uitgebalanceerd zweefvliegtuig-modelletje zou bijvoorbeeld een hoogst onbetrouwbaar product voor de practijk opleveren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2