Speeltuin Klarenhof wellicht binnen enkele maanden reeds gereed DOUWE EGBERTS HA<f de half zware shag B. en W. willen Haarlems jeugdwerk nog krachtiger steunen Viering Koninginnedag in de wijken van Bloemendaal Speeltuinwerk blijft afhankelijk van te kleine subsidies Sint Jorisdag begon met vlaggenparade Programma 'tHelm voor 1955 -1956 Benoemingen bij Haarlems onderwijs MAANDAG 25 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Fimstrook van Polygoon over verzet en bevrijding Examens speciale melange van de beste lichte en pittige tabakkenI Thans ook bijdrage in exploitatiekosten voorgesteld voor en van ontruimin^stermnn Herdenking op de Erebegraafplaats STURMEY ARCHER Grote belangstelling voor bazar in Concertgebouw Herdenking vierde Mei in Heemstede Achtduizend gulden voor opleiding kleuterleidsters Voetballende gemeenteambtenaren Reddingsbrigade begint 15 Mei stranddienst Dankdienst op 5 Mei gaat uit van het IKO De speeltuin „Klarenhof" op het Brouwersplein in de Leidsebuurt, waarvan de aan leg Zaterdag officieel begonnen is, zal een oppervlakte beslaan van 25 bij 50 me ter. De kinderen krijgen de beschikking over een zandbak van 7 bij 12 meter en voorts zullen er in de tuin, die geheel betegeld zal worden, een schommel voor de grote kinderen, een zelfde speelwerktuig voor de kleintjes, eventueel een draaimolen en drie banken geplaatst worden. De tuin wordt afgezet met een heg van hulst waar weer een rosarium om heen gelegd zal worden. Naar de wens van de dienst van Licha- i lichtpunten worden gezien. Bovendien melijke Opvoeding wordt ook het overige werden alle tuinen van gemeentewege op- gedeelte van het Brouwersplein betegeld, geknapt en omrasterd, waarbij de gemeente zodat de jongens en meisjes ook na de bovendien het onderhoud van de gras sluiting van de tuin op dit centraal gelegen matten en de beplanting op zich nam. plein in de Leidsebuurt nog kunnen spelen. Uiteraard zijn er bij diverse besturen Over de rest van de werktuigen in de van de verenigingen nog talrijke wensen speeltuin is nog geen beslissing genomen, overgebleven, maar de grote projecten maar wel staat reeds vast, dat er zeer zeker stuiten nog altijd op een tekort aan geld, geen glijbaan zal komen, omdat zo'n hoge zodat een verhoging van de subsidie steeds baan de straat een te onaesthetisch aan- op de eerste plaats blijft staan, zien zal geven. Aanvankelijk had men het plan om de oude tuin van Klarenhof (genoemd naai de pionier van het speeltuinwerk in Haar lem, W. Klaren) in de Nadorststraat te handhaven, speciaal bedoeld voor de kieine kinderen. De jeugd 'in de Leidse buurt heeft dit echter onmogelijk gemaakt, want zodra de tuin verlaten werd, begon nen zij energiek met de vernieling en be schadiging van de speelwerktuigen, het geen wel bewezen heeft, dat in deze buurt meer speelgelegenheden zeer zeker geen overbodige luxe zijn. Het Haarlems Speeltuin Verbond heeft dan ook de suggestie gedaan om op de nieuwe tuin aan het Brouwersplein een ervaren en tactische jeugdleider als perma nente kracht aan te stellen, maar daarvoor is weer geld nodig. Geld, dat het speeltuin- verbond bijna niet bezit, zodat men is aan gewezen op een gemeentelijke subsidie. Hoe het ook zij, op het Brouwersplein wordt nu reeds druk gewerkt om de Leid sebuurt aan tenminste één goede speelge- legenheid te helpen. Een gedeelte van de tegels ligt reects en daartussen staat (nog) eenzaam een nieuw hek, maar over enkele maanden zal de tuin gereed zijn en dan kunnen honderden kinderen genieten van een veilige speelplaats. Overigens zullen de bestuursleden van de speeltuin DVS in Haarlem-Noord wel lem ravotten, allemaal met een vlaggetje met enige afgunst naar het Brouwersplein in de hand te hoop voor een feestelijke kijken, want deze bloeiende vereniging gebeurtenis. De zesjarige Tilly Knol stak met niet minder dan 450 leden heeft reeds de eerste spade in de grond voor de aanleg geruime tijd de speeltuin aan de Vondel- van de speeltuin „Klarenhof", die een wegEksterstraat moeten afstaan omdat nieuwe aanwinst zal betekenen voor het op die plaats een gymnastieklokaal zal ver rijzen. Ook het clublokaal werd afgebroken en men troostte zich met het idee, dat binnen niet al te lange tijd aan de Roer dompstraat een nieuwe tuin zou worden aangelegd. Tot nu toe heeft men echter nog niets van de stappen in die richting gemerkt en vele leden van de vereniging beginnen dan ook ongeduldig te worden. Natuurlijk be grijpt men wel, dat ook de gemeente niet alles tegelijk kan, maar toch zou men graag zien dat juist het speeltuinwerk het eerst behandeld werd. Met het oog op de aanstaande herdenking van de bevrijding van Nederland op de scholen heeft Polygoon een filmstrook „Op dat wij niet vergetenvervaardigd. Deze strook is in zijn opzet geheel anders van karakter dan de stroken die tot dusver zijn verschenen. Bij de laatste worden te veei beelden gewijd aan de gruwelen van de oor log, zodat men vrezen kan, dat door een te scherp accentueren hiervan slechts haatge voelens in de harten van de schooljeugd worden opgeroepen. Polygoon, daartoe bijgestaan door haar ad viescommissie. bestaande uit de heren prof. dr. Jos. J. Gielen, S. Höx-chner, inspecteur van het lager onderwijs en G. Stüvel, hoofd van de Bloemendaalse Schoolvereniging, heeft er naar gestreefd door deze strip gevoelens van dankbaarheid en eerbied op te roepen jegens diegenen, die bereid waren het hoogste te offeren voor de zaak van recht en vrijheid. Wij menen, dat deze opzet verwezenlijkt is en dat het resultaat een uitstekend hulpmid del is om op de scholen te komen tot een waardige herdenking van de jaren 1940-1945. Leiden. Candidaatsexamen Franse taal- en letterkunde mej. M. L. Bakhuis te Den Haag; doctoraal examen Franse taal en letter kunde mej. J. M. Versteeg te Wassenaar en de heer P. Montijn te Voorburg; candidaats examen kunstgeschiedenis R. C. Hekker, Den Haag. Zaterdagmiddag liepen de kinderen, die gewoonlijk op het Brouwersplein te Haar- Haarlems speeltuin Verbond. Het gebeurde onder vaderlijk toezicht van een aantal bestuursleden van het Verbond, onder wie de vice-voorzitter, de heer D. Kookhuizen, de voorzitter van de Speeltuinvereniging „Klarenhof", de heer E. Hemmen en de technisch hoofdambtenaar van Openbare Werken de heer P. J. Bestebreur. ADVERTENTIE 00' (BAR*58*8 itab&m In Augustus 1953 heeft de Haarlemse .i raad aan de instellingen voor sociale jeugd- Opening seizoen ZQrg een subsidie toegekend gelijk aan het De officiële opening van vrijwel aiie bed,rag Van 79% van cle-salarissen en tuinen heeft overigens op 1 Mei plaats en socialo ia.sten, welk bedrag voor 1953 werd in diverse tuinen zullen de kinderen dan geraa,md op totaal 47 000. weer van iets geheel nieuws kunnen ge- Behoefde de raming voor dit subsidie nieten, want de dienst van Hout en Ptanr- Qver het ar ig-4 sie^fe een geringe ver soenen heeft op enkele speeltuinen oud ^ging in verband met een gewenste per- grote bomen gebracht, waarin de kindei e soneelsuitbreiding bij één der organisaties. naar hartelust kunnen ravotten. Uiteraard staan er ook dit jaar weer diverse hoogtepunten op het programma, zoals de vacantiespelen, het wandelen en de volleybalsport. Maar voordat het zover is, gaat men eerst vergaderen. Op 28 April komen de afge vaardigden van het is duidelijk, dat de algemene salaris verhogingen der laatste jaren, het werke lijke subsidiebedrag tot boven deze raming zouden moeten doen stijgen. Bovendien werden de salarissen aange past aan de landelijke regeling van de deTversT^pëeÜuinTer- I £lub- Buurthuizen" en vaaruiguen van uc u.«no. -- - ld.„ Eveneens is met de Als enig candidaat is door het bes^ Bij handhaving van de 70 -regeling zal de heer H. van Dijk gesteld, die thans de iovenstaande ten gevolge hebben, dat functie van tweede secretaris vervult subsid!ie voor 1954 op 48.800 ge- De overige leden in het bestuur hebben raamd v0Qr ig-5 c g f 70 000 zal be dragen. De samenwerkende jeugdzorg-organisa ties hebben in een brief aan B. en W. hun erkentelijkheid voor deze 70 -regeling betuigd, maar daarin tevens hun bezorgd- zich herkiesbaar gesteld. Jaarverslag Het bijzonder goed uitgevoerde jaarver slag van het Speeltuin Verbond vermeldt, dat er in 1954 een goede vooruitgang te constateren is geweest, waarbij vooral de I heïd" geuit'ten aanzien van de verdere fi nanciering van het jeugdzorgwerk. Naast de 70 in de post voor salarissen en sociale lasten, welke op bijna 50 van de totale exploitatiekosten neerkomt, en de 30 welke het Rijk tot nu toe in de ex ploitatiekosten heeft gegeven, blijft voor de instellingen de vrijwel onmogelijke taak om de resterende 20 uit eigen middelen te dekken. Elk der instellingen sluit het werk dan ook af met tekorten. In enige nota's van drs. W. Hazevoet, mr. nieuwe tuin van VZOD en de nieuwe hui zen van Flora, Weltevreden en VZOD als Het klokkenspel van de oude St. Bavo- kerk kondigde Zaterdagmorgen het uur van halfzeven aan, toen door de ingang aan I v£' S.' wordt de Oude Groenmarkt de laatste welpen, daarom e"en geargumenteerd voorstel ge verkenners en voortrekkers van de vere- om de insteningen boven de 70 in Nederlandse Padvinders in het dg bosten voor salarissen en sociale lasten district Haarlem naar binnen traden voor subsidie van 10% in de exploitatie een korte wijdingsdienst, die gehouden werd onder leiding van de assistent-dis trictscommissaris voor X-groepen, hopman 1 j i - F. Braaksma. Hopman Braaksma las uit OnbeWOOnbaarVerklarin£ Romeinen 12 de verzen 9-21 en hield ver- Vfln woningen en Verletléinf* volgens een korte toespraak over het on-1 WUIllIlgCll K 0 derwerp „Open Oog". Dit korte samenzijn vormde het begin van de jaarlijkse viering van de St. Jorisdag in Haarlem, zoals deze op deze dag overal in de wereld door de ongeveer vijfeneenhalf millioen padvinders wordt herdacht. Tegelijkertijd waren de leden van de vereniging de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging in het plaatselijk district Haarlem bijeen in de St. Jozefkerk in de Jansstraat, waar de districtsaalmoezenier rector D. de Wit een gezongen H. Mis opdroeg. Voor de verenigingen N.P.V. en V.K.J.B. werd op de rotonde van de Grote Markt een bijeenkomst gehouden. Na het voor gaan in gebed van de districtscommissaris van de V.K.J.B.. hopman B. Nooy, nam akela H. H. J. Wevburg, A.H.K.C. en A.D.C. voor welpen bij de N.P.V. de horderoep af. Na een openingsfanfare door leden van de St. Jorisband gingen drie vlaggen omhoog: de Nederlandse driekleur, geflankeerd door de vlaggen van N.P.V. en de Haarlemse districtsvlag van de V.K.J.B. Hopman B. Nooy, districtscommissaris van de V.K J.B. in het district Haarlem, herinnerde aan de jubilea van de beide padvindersverenigingen. De N.P.V. bestaat dit jaar vijfentwintig jaar, de V.K.J.B. viert het zilveren jubileum. De jubileum viering moet ook in Haarlem worden ge zien en gehoord. De bijeenkomst werd met het zingen van het padvinderslied „Hoort, zegt het voort", gesloten. Er is een vooi'stel van B. en W. aan de Haarlemse raad om de woningen aan de Brouwersstraat 55 E, 55 F, 55 G en 55 H, aan de Burgwal 99, aan de Delftstraat 3 zwart, 27 zwart en 27 rood, 29 zwart en 29 rd., 30 zw., 31 zw. en 31 rd., 33 zw. en 33 rd., 35 zw. en 35 rd en 37 zwart en 37 rood, aan de Korte Margarethastraat 1 rood, aan de Lëidsevaart 510. aan de Leliestraat 10, aan de Lorentzkade 42 en aan de Raam- steeg 19 E onbewoonbaar te verklaren, aangezien zij in een zo slechte staat ver keren, dat zij ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Bovendien wordt voorgesteld, de termij nen van ontruiming voor de bij raadsbe sluit van 10 Februari 1954 onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Oostvest 70. 72, 76, 80 en 82 en aan de Spiegelstraat 23 A, 23 D en 23 E met 12 maanden te ver lengen, tot 8 Maart 1956. Een zelfde voorstel wordt gedaan ten aanzien van de woningen aan de Amster damstraat 3 J, aan de Kerkhofstraat 1 B, 7 beneden en 7 boven, aan de Spaamdam- merdijk 77 rood en aan de Zuidpolder straat 14, 16, 18'en 20, en wel tot 30 Maart 1956, voor de woningen aan de Amsterdam straat 3 AA en 3AB tot 9 April 1956 en de woning aan de Kerkhofstraat 1 A tot 30 April 1956. kosten te verlenen. Daarmede zullen de instellingen in ieder geval tot c.a. 90 van hun uitgaven gedekt zijn door subsidie. Hoewel B. en W. van oordeel zijn, dat het voortbestaan van het werk dezer in stellingen door het gemeentesubsidie voor 100 verzekerd moet zijn, menen zij bovengenoemd - voorstel over te kunnen nemen. Inmiddels is. een rijksregeling voor de subsidiëring van het jeugdwerk 1955 be kend gemaakt, welke een verhoging van het rijkssubsidie tot 40 van de exploi tatielasten beoogt. Dit subsidie wordt ech ter niet toegekend in de uitgaven voor pro pagandawerk en voor gezinswerk, zodat dit onderdeel als een extra last op het jeugd zorgwerk blijft drukken. Daarom zal aan het gemeentelijk subsi die de clausule verbonden behoren te wor den, dat dit subsidie niet geldt, indien en voor zover dit een korting op andere over heidssubsidies met zich zou brengen. Naar raming zal een subsidie van 10 in de exploitatielasten voor 1955 c.a. 16.500 bedragen, waardoor met de 70 in de personeelslasten het totaal voorge stelde subsidie c.a. 86.500 zal bedragen. Met een optreden van Georgette Hage- doorn, als steeds door Pierre Verdonck begeleid, met haar répertoire van interna tionale cabaretliederen wordt op Donder dag 28 April in Theater Monopole te Zand- voort het programma van de culturele kring 't Helm besloten. De leden hebben kunnen genieten van een cyclus van tien, over het algemeen op hoog niveau staande voorstellingen van afwisselend artistiek karakter. Intussen zijn reeds bijzonderheden be kend over het zogenaamde kunstabonne ment voor het volgende seizoen. Dit zal be staan uit zes voorstellingen. Onderhande lingen met een beroepston^elgezelschap zijn gaande. De aan voordrachtkunst ge wijde avond zal door Hélène Oosthoek met „Elckerlyc" of door Max Croiset met „Van muizen en mensen" van Steinbeck of door Ben Aerden met „Hamlet" van Shake speare worden verzorgd. In de afdeling cabaret gaat de keuze tussen de ensembles van Wim Kan, Cruys Voorbergh of Lotte Goslar. In de afdeling dans tussen Han Rijnbeek en Cilly Wang. Verder komt er dan een concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest met een solist en wordt er een avond voor in strumentale kamermuziek gereserveerd. Behalve deze voorstellingen in het kunst abonnement wordt er een zangavond ge organiseerd met medewerking van de plaatselijke koren en komen er enige film vertoningen en lezingen (onder meer tijdens de Boekenweek 1956). De voorstel lingen zullen zoveel mogelijk gegeven wor den op de eerste Donderdagavond van iedere maand. Evenals in voorgaande jaren zal de her denking op 4 Mei in Bloemendaal bestaan uit een bijeenkomst, voorafgaande aan de stille tocht naar de Erebegraafplaats, waar om acht uur twee minuten stilte in acht genomen zullen worden. Deze stilte zal dit jaar in Bloemendaal voor het eerst worden aangekondigd door' het ontsteken van de straatlantaarns. Om- zes uur wordt een bijeenkomst ge houden in een van de gebouwen van de dienst van Publieke Werken aan de Brou werskolkweg. Dr. Ch. de Beus, Hervormd predikant te Overveen en kapelaan P. H Heemskerk te Castricum zullen spreken Er zijn voorzieningen getroffen om bij on gunstige weersomstandigheden om hen wier gezondheid het meelopen in de stoet verhinderd, het Nationaal radioprogramma te laten beluisteren. De stille tocht gaat echter onder alle omstandigheden door De stoet vertrekt om vijf minuten voor zeven van de Brouwerskolkweg af. Groe pen en delegaties mogen geen vlag of vaandel meevoeren. Alleen de nabestaan den nemen een ereplaats vooraan de stoet in. ADVERTENTIE voor versnelling en verlichting '/t/ffaaveüc /fterf&t/ In de eerstvolgende raadsvergadering zal de raad van de gemeente Haarlem een lange reeks benoemingen te behandelen krijgen. B. en W. stellen de raad voor om aan de gemeentelijke avondschool voor nijver heidsonderwijs te benoemen tót tijdelijke leraren: a. voor het tijdvak van 1 Septem ber 1954 tot een nader door B. en W. te bepalen datum de heren IJ. Boosman, H. J. Brüggeman, H. Fortgens, J. P. Griffi oen, J. W. Hoffman, J. H. Krudde, W. Lenaarts. J. W. Stout, F. J. de Vries, P. Wagenmakers, C. F. van der Weele, H. J. Welsink, G. A. Zuiderduin. Voorts is de volgende voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de Hil- debrandschool voor MULO opgemaakt: 1. de heer J. J. de Bode te Schoonhoven; 2. de .heer J. U. Wester te Meppel en 3. de heer P. C. Gerritse te Arnhem. De voor dracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Floraschool luidt: 1. de heer W. Clay te Amsterdam: 2. de heer G. van den Brink te Haarlem en 3. de heer T. H. W. van Haeften te Zaandam. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Frans Halsschool staan: 1. Mej. A. C. van den Brink; 2. mevr. H. C. Schultz; 3. mevr. B. A. C. Sanders allen te Haarlem. Voorts stellen B. en W. de raad voor om met ingang van 1 Mei te benoemen tot onderwijzer aan de Linneausschool de beer H. Toller te Haarlem. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de mr. J. H. Thielschool is de volgende voordracht opgemaakt.: 1. mevr. H. C. Schultz, 2. mej. H. Souwer en 3. mevr. B. A. C. Sanders allen te Haarlem. Mejuffrouw Souwer staat voorts als eerste op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de mr. A. Bruchschool. Dinsdagavond zal burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. na ingeleid te zijn door mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn, presidente van de Federatie voor Vrouwelijke vrijwillige Hulpverlening, de bazar in het Concertgebouw openen, die gehouden wordt ten bate van vluchtelingen. De Haarlemse vrouwenorganisaties hebben grote belangstelling getoond en duizenden stuks goederen zijn binnengekomen. De tuin- zaal is ingericht voor attracties, waaraan jong en oud kunnen deelnemen. In de bovenzaal zullen de heer en mevrouw Van Kregten in de middaguren een poppenkastvoorstelling geven en de heer Tates verzorgt iedere avond twee keer een filmvoorstelling. Driehonderd tien dames hebben zich beschikbaar gesteld om tijdens de bazardagen te helpen. Tweede is hier mevr. H. C. Schultz en der de mej. E. J. Valk allen te Haarlem. Me juffrouw Valk staat voorts als eerste op de voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan de P. H. v. d. Leijschool. Nu is mejuffrouw Souwer tweede en me vrouw Schultz werde. De voordracht ter benoeming van een leerkracht aan de Van Zeggelenschool luidt weer iets anders: 1. de heer G. van den Brink; 2. mevr. H. C. Schultz en 3. mej. H. Souwer, allen te Haarlem. Mevrouw B. A. C. Sanders staat als eer ste op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de J. P. Coenschool. Mevrouw H. C. Schultz is tweede en me juffrouw H. Souwer derde. Mejuffrouw I. M. Gouwe tenslotte is eerste op de voor dracht ter benoeming van een onderwij zeres aan de Theo Thijssenschool. Mej. Souwer neemt de tweede plaats in en mej. Valk bezet de derde plaats. Bij de lijst van ingekomen stukken be vindt zich tenslotte nog een verzoek van mevrouw E. M. F. Caron-Wille om ont slag als lerares aan de HBS voor meisjes. Het Centraal Oranje-comité van Bloe mendaal lieeft het programma samenge steld voor de feestelijkheden op 30 April en op 5 Mei, waarin de gehele bevolking zo veel mogelijk kan delen. De gezamenlijke viering bestaat uit de opvoering van „Vor stin des Volks", een spel in vijf bedrijven van Jan Derks, op Donderdag 5 Mei en Vrij dag 6 Mei in Bloemendaals Openluchtthea ter. Bovendien hebben de wijken in de ge meente elk een afzonderlijk programma vastgesteld Van „Vorstin des Volks" worden drie op voeringen gegeven, op de bevrijdingsdag om twee en acht uur, op Vrijdag 6 Mei alleen om acht uur. Juist ook met dit spel hoopt men de jeugd beneden de zeventien jaar, die zich niet of niet bewust de bezettings jaren herinnert, de waarden te doen besef fen van de Nederlandse eenheid en vrijheid, vooral in die dagen. Koninginnedagviering Het Oranje-comité in Bloemendaal-dorp, de Oranjevereniging in Overveen en de Cranje-comité's in Aerdenhout-Bentveld en Vogelenzang hebben voor de viering van Koninginnedag op Zaterdag 30 April in de ochtenduren alle kinderspelen op het pro- grama staan. In Bloemendaal worden deze gehouden op het sportveld de Vinltenbaan aan de Donkerelaan, besloten met een rol- schaatsenwedstrijd op deze laan en de voet balwedstrijd tussen leraren en leerlingen. Voor de leerlingen van de klassen een tot en met drie van de scholen voor lager on derwijs is er nog een filmvoorstelling in het Jeugdhuis. In Overveen is het gemeentelijk sportter rein aan de Vrijburglaan gekozen voor het feest voor de leerlingen van de lagere scho len. Zoals gebruikelijk verlenen de leerlin gen van het Centraal Instituut voor de op leiding van Sportleiders hun medewerking met de organisatie en zorgt het instituut van de heer J. Nauwelaerts de Agé voor een demonstratie. De gecosfeumeerde kleu teroptocht vertrekt om tien uur van het Joan Mauritsplein af. De Oranje-vereniging heeft voor de mid dag geen feestelijkheden utgewerkt, omdat men dat mede door de Zaterdagmiddag en door het bloemencorso in de bollenstreek minder wenselijk achtte. Maar daartegen over doet het avondprogramma weer veel belangstelling verwachten. De vorig jaar voor het eerst gehouden zeepkistenrace werd zo'n succes, dat dit ook nu weer het begin van het avondprogramma is. Om halfacht is er een wedstrijd voor de tien- en elfjarigen daarna komen de jongens van twaalf en dertien jaar aan de beurt. Het Christelijk muziekkorps „Sursum" in Bloe mendaal speelt daarna om halfnegen ge durende een half uur wat vrolijke muziek en na een openluchtfilmvoorstelling gaat het optreden van een boerenkapel vooraf aan het jaarlijkse bal-champêtre. Kinderspelen voor de kleuterklassen en de eerste en tweede klassen der lagere scholen worden des morgens in Aerdenhout gehouden op het speelterrein aan de Hout- vaartkade. De spelen en wedstrijden voor meisjes en jongens van dertien jaar en ouder zijn des middags van twee tot vier uur op de Spiegelenburghlaan. Op dit punt in Aerdenhout is eveneens het bal-cham pêtre met een feestverlichting bij de vijver. Eerder hebben wij al bericht, dat voor de Op de nationale hei'denkingsavond op 4 Mei zullen van kwart voor acht tot half negen in enkele kerken te Heemstede wij dingssamenkomsten worden gehouden en wel in de Hervormde kerk aan het Wil- helminaplein, in de R.K. kerk aan de He renweg, in de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan en in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Post- laan. Om tien voor negenen begint op de Heemsteedse Dreef nabij de Zandvaart- kade een stille tocht en via de Jan van Campenstraat, de Havenstraat, de Raad huisstraat, het Raadhuisplein Van Merlenlaan trekt men naar het monument voor de gevallen strijders aan de Vrij- heidsdreef. Gedurende de tocht zullen de klokken luiden van de R.K. kerk aan het Valkenburgerplein. Bij het monument zal niet gesproken worden. Het brengen van een eenvoudige hulde door het leggen van bloemen is toe gestaan. Een gemengd koor zal enige liede ren zingen en ook zal gedeclameerd wor den. Met het zingen van het eerste en het zesde lied van het Wilhelmus zal de plech tigheid gesloten worden. Om acht uur zal, nadat dertig seconden tevoren de brandweersirene het tijdstip heeft aangekondigd, in de gemeente twee minuten stilte in acht worden genomen. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een aantal noodzakelijk of gewenst gebleken wijzigingen aan te brengen in de met Haarlem, Bloemendaal en Velsen ge troffen gemeenschappelijke regeling inzake de Kennemer Streekschool voor opleiding van kleuterleidsters. Tevens wordt mede werking gevraagd voor de gezamenlijke beschikbaarstelling van bedragen ad 7100, 800 en600 voor de aanschaffing van schoolmeubelen, een tape-recorder en leer middelen voor deze Streekschool. inwoners van Aerdenhout in hotel Boeken rode twee bijeenkomsten worden gehouden. Daar zal een afwisselend programma van muziek, conférence en dansen zijn. Het is de bedoeling een eventueel batig saldo van de laatstgenoemde bijeenkomst af te dragen aan het sociaal fonds van de afdeling Bloe mendaal van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland. In de wijk Vogelenzang worden op het plein van de St. Jozefschool aan de Voge- lenzangseweg van negen tot twaalf uur kinderspelen gehouden. Voor de kleuters en de leerlingen van de eerste klas der la gere school is er in het R.K. Verenigings gebouw een poppenkastvoorstelling, waar ook een goochelaar optreedt. De wedloop voor jongemannen van zestien jaar en ouder en de ronde van Vogelenzang om halftwee ontbreken evenmin op het pro gramma. Voor de vijfde en zesde klassers volgt orn halfvier nog een jeugdprogramma in het Verenigingsgebouw. In de vooravona om halfzes is er een voetbalwedstrijd tussen leden van het Oranje-comité Vogelenzang en een elftal „Veteranen Vogelenzang". Het Koninginnefeest wordt besloten met een Oranjebal in het Verenigingslokaal, alleen voor hen die de zestienjarige leeftijd heb ben bereikt. Voor de tweede wedstrijd in het zomer seizoen traden de ambtenaren van de ge meente Bloemendaal Vrijdagavond op het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg te Overveen in het voetbalstrijdperk tegen een elftal van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noordholland. De Bloemendaalse ambtenaren behaalden een ©verwinning van zevenvijf, nadat zij met de rust met vijfdrie achter stonden. Na de voetbalwedstrijd begaven de spelers zich naar de aula van het Kennemer Lyceum, waar de personeelsvereniging der gemeente Bloemendaal een ontspanningsavond hield verzorgd door het gezelschap „De witte Kraaien" o. 1. v. Fr. Eijckhoff. De NV. do Kondor in Amsterdam, waar van wethouder A. van Geluk oud-directeur is zal waarschijnlijk op 7-terdag 14 Mei de gemeente-ambtenaren een ontspannings avond aanbieden. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft Vrijdagavond in hotel Roozendaal in Over veen onder voorzitterschap van de heer J. G. de Vries de voorjaarsvergadering gehouden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer S. M. Renaud, maakte melding dat het aantal leden 76 bedroeg. Daarenboven steunen enige tientallen in woners het werk van de B.R.B. als donateur. De heer G. J. de Boer bracht het financieel verslag uit. Het slechte weer in het afge lopen seizoen was oorzaak, dat de EHBO-bus op het strand, waar gaven in worden verza meld van hen die door de brigade zijn gehol pen, dit ter dekking van de onkosten van verband en ander materiaal, slechts de helft opbracht van het voorgaande jaar. De medisch leider, dokter C. Eenhoorn, her innerde aan de noodzakelijkheid van geregeld oefenen om de kennis paraat te houden. Drie van de aftredende bestuursleden, mevrouw F. Jansen—de Jager en de heren G. J. de Boer en L. A. Ophuysen, werden bij acclamatie herkozen. In de technische com missie werd gekozen de heer H. R. Vos. Er werd verder gesproken over de dienst in het komende seizoen op het Bloemendaalse strand, die op Zondag 15 Mei zal aanvangen. Het winterseizoen in Stoop's bad wordt op Zondag 1 Mei gesloten met de jaarlijkse on derlinge wedstrijden, waarbij een eeuwigdu rende wisselbeker beschikbaar is voor het nummer zwemmen, pop opduiken en vervoe ren over 25 meter. Van de gemeente Bloemendaal is veel medewerking ondervonden bij het nagaan van de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om een veiliger baden en zwemmen op het Bloemendaalse strand te be vorderen. Er worden op dit ogenblik door de dienst van Publieke Werken stokken met griiptouwen vervaardigd, die op het strand worden geplaatst. De Centrale Kerkeraad der Nederlandse Hervormde Gemeente van Haarlem heeft in overleg met de Oecumenische Raad van Kerken van Haarlem en omgeving beslo ten de herdenking van de bevrijding in een morgendienst op 5 Mei in de Grote Kerk zo mogelijk te doen uitgaan van het IKO. Zij heeft contact gezocht met de kerkera den van de kerken, die bij het uit de be zettingstijd daterende IKO (Interkerkelijk Overleg) zijn aangesloten, namelijk de Hervormde, Gereformeerde, Remonstrant se, Lutherse, Doopsgezinde en Oud-Katho lieke kerken. Aan deze in oorlogstijd zo nauw samenwerkende kerken is gevraagd of deze zich ermee kunnen verenigen, dat deze morgendienst van 9 tot 9.50 uur van het IKO uitgaat. De dienst komt dan on der leiding' van ds. G. J. Waardenburg, die in de oorlogsjaren in het IKO medewerk te en dan zal er voorts een predikant uit een der andere aangesloten kerken optre den. Naar wij vernemen hebben de Remon strants en Lutherse Kerken reeds hun in stemming hiermee betuigd. De reactie van de Gereformeerde en Doopsgezinde Kerken worden nog ingewacht en de Oud-Katho lieken hebben bericht, dat zij op deze dag reeds een eigen kerkelijke bijeenkomst hadden belegd..

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7