Schoolvoetbaltournooi geëindigd Vervlakkende invloed van de doorbraak is op zijn retour Maastrichts arts zwaar gewond Dames hockey-elftal versloeg België: 1-0 HVS won eigen Flora-tournooi Omvang en beheer van Heemsteedse brandweer Prof. Romme op KVP-partij raadsvergadering Prof. dr. R. H. Woltjer overleden „Zwarte Ruiter" bekent lange reeks misdaden ^Brieven aan cle redactie MAANDAG 25 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Goed volleybal in het Haarlemse Krelagehuis Krijn Post winnaar op circuit in Zandvoort Geslaagde wandeltocht van politie Bloemendaal Zomeravondcompetitic voor bedrijven Burgerlijke Stand van Haarlem Droogmachines en boilers voor woningcomplexen WASSERIJ DUYN Aanbod van mannen nam aanzienlijk toe Demonstratiemiddag van „Bevrijdingstractaties" Ouderavond van de P. H. v. d. Leyschool Hoogleraar aan de V.U. en oud-lid der Eerste Kamer N.V. Beijnes keert over 1954 9 uit Feestavond Beijnespersoneel Examens Kerkelijk Nieuws Ambulance-auto reed in greppel Klap met stuk hout maakte einde aan burenruzie Haarlemse trekhoncLdoor motor vervangen Onder gunstige weersomstandigheden zijn Zaterdag de schoolvoetbalwedstrijden ge ëindigd. Het zag er omstreeks het middag uur, met een gestadig neervallend regentje, bedenkelijk uit, doch tegen het aanvangs- uur, dat op kwart voor twee was gesteld, werd het gelukkig droog, zodat het wed strijdprogramma vlot kon worden afge werkt. Van de zijde van de officiële onderwijs- autoriteiten was geen belangstelling en ook de meeste genodigden lieten verstek gaan, doch de jeugd was ruim vertegenwoordigd, hetgeen tenslotte ook de bedoeling is. Veel sensatie hebben zij niet beleefd, want voor geen enkele wedstrijd was ver lenging nodig. De uitslagen waren in het algemeen hoger, dan voor een eindstrijd wordt verwacht. Het Mendelcollege 1 won in afdeling A van het Lorentzlvceum. Het vierde elftal van het Mendelcollege wilde voor de oudere schoolgenoten niet onderdoen en versloeg in de verliezersfinale van afd. D de Kon. Emmaschool. Het was trouwens toch geen gelukkige dag voor de scholen uit Haarlem- Noord. wart de P. H. v. d. Leyschool werd in de strijd om d- derde plaats geklopt door de Bloemendaalse Bornwaterschool. en om het kampioenschap in dezelfde afdeling E bracht de Vondelschool uit Aerdenhout de St. Bavoschool uit de Eemstraat een wel zeer zware nederlaag toe. En om het Bloemendaalse succes nog meer te vergroten, versloeg de Hartenlustschool, na een zeer goede en spannende strijd het elftal van de Bedrijfsschool N. S., wat deze laatste school wel niet zal hebben verwacht. De tweede Centrale School won gemakke lijk van de Louise de Colignyschool en won daarmede voor de vierde maal de beker, zo dat zij het volgende jaar wel ijverige po gingen zal doen, deze prijs voor goed in het bezit te krijgen. De Jacobaschool, die in de E-afdeling altijd domineerde, was nu wel kampioen, doch in de verliezersafdeling. Zij versloeg de kranige Prinses Margrietschool. De St. Henricusschool zorgde in de afd. C. voor het tweede Heemsteedse succes, door HBS B 3 met flink verschil te verslaan. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen, na een inleidend woord van de afde lingsvoorzitter, de heer O. van der Aart, door Het Nederlandse dames hockey-elftal heeft in Deurne de interlandwedstrijd tegen België met een één-nul zege afgesloten. Een verdiend succes, dat evenwel niet ge makkelijk werd bereikt. Want het beslis send doelpunt van Ans Rouwenhorst(Togo) kwam pas ongeveer tien minuten voor het einde van de spannende wedstrijd, waarin de verdedigingen meestentijds sterker ble ken dan de aanvalslinies. Dit gold vooral voor de Nederlandse defensie, waarin Sonja de Greve de ster van het veld was. Het was een strijd, waarin de kansen steeds wisselden.Misscliien was het Belgisch elftal nog wel iet meer in de aanval. Maar het kwam in de perioden dat het een veld- meerderheid had, niet tot scoren. In de eerste helft onderscheidde zich in de Nederlandse voorhoede vooral linksbui ten Trix Nelissen, doch haar voorzetten kwamen niet tot hun recht, doordat in de Belgische defensie de dames Wijngaard en Bouvy onze aanvalsters juist iets te vlug af waren. Na de rust werd onze rechtsbuiten Ans Rouwenhorst meer in het spel betrokken dan daarvoor. Zij had echter pas tien mi nuten voor het eindsignaal succes, nadat Marjolijn Heering (BDHC), wat nerveus, tot tweemaal toe vlak achter elkaar hard tegeri tle scheenbeschermers van de Bel gische kcepster De Koninck had aange schoten. Ans Rouwenhorst kreeg, voor het scoren van haar doelpunt de juiste pass van Frieda Brouwer. Deze gaf de bal terug achter in de cirkel, waar Ans Rouwenhorst beheerst aanlegde en de bal in de uiterste rechter hoek van het Belgische doel liet verdwij nen (0-1). Na dit doelpunt kwamen de Belgen nog even fel opzetten en er ontstond een zeer gevaarlijk moment voor het Nederlandse doel toen Jo Jurissen bij een aanval mis- trapte. Er kwam een strafcorner. waarvan de tegenpartij echter geen profijt trok. In de Nederlandse ploeg verdiende rechtshalf Noor Diemer Kool een extra compliment voor haar doortastend spel. Zaterdag werd in het Krelageliuis in Haarlem onder grote belangstelling het jaarlijks Flora-volleybaltournooi gehouden. De organiserende vereniging HVS heeft velen een aantrekkelijk toumooi geboden en zag haar werk extra bekroond door een fraai resultaat van haar eerste heren-team. Het was jammer dat de N.T.C. onver wacht voor Zaterdagmiddag een extra centrale training had ingelast, waardoor enkele topploegen gehandicapt in het veld verschenen. We willen echter geenszins beweren dat de resultaten, d'ie de heren- ploegen van HVS en Die Raeckse boekten, het gevolg waren van minder sterke tegen standers. Integendeel, zoals Die Raeckse en HVS in de halve finales speelden tesen respectievelijk SVV (Utrecht) en RVC (Rijswijk) en later in de halve competitie, die de drie sterkste herenploegen als finale speelden, bewezen de Haarlemse topploe gen tot uitstekend volleybal in staat te zijn. Overigens waren de resultaten van de clubs uit de afdeling Haarlem niet zo best. Slechts vijf ploegen eindigden als poule winnaars, n.l. in de A-afdeling heren HVS en Die Raeckse en in de B-afdeling VCK en bii de dames in de B-afdeling Rapiditas en VCK. Toch deed Die Raeckse het bii de dames niet slecht, maar dc rood-witten moesten in de poule-wedstrijden in Boe merang haar meerdere erkennen. Als poule-winnaars speelden tegen el kaar: heren A-afdeling; HVSRVC 20-9, Die RaeckseSW 20-19. Concordia— Achilles 14-20: heren B-afdeling: VCK Smash 15-20. Hermandad—SVV 2 11-20; dames A-afdebng: BoemerangCarne 20-5, SOS—RVC 12-20: dames B-afdeling: Ra piditas—HND 15-20, VCK—WGA 20-19. Finales In de A-afdelin? heren speelden HVS, Die Raeckse en Achillea uit Enschedé in een halve comnetitie de finales. Het werden goede wedstrijden. HVS stond tesen Die Raeckse met 17-12 achter. Toch komten de kampioenen door enkele goede Tsjechische serves van Clav de wedstrijd met 20-18 in hun voordeel beslissen. Hierna kwam HVS temn Achilles in het veld. Nadat HVS een 16-5 voorsprong had genomen, zorgden de Enschedé'ers voor een verrassing, door oo te halen tot 16-16. Maar onder grofe spanning herstelde HVS zich keurig e^ hield de beker in eigen kast: 20-16. Di<° Raeckse legde beslag op de tweede pnjs door in een enerverende strijd met 20-17 omr Achilles te zegevieren. In de A-afdeling dames won Boemerang van RVC met 20-17. zodat hier de beker naar de hoofdstad ging. Door een 2^-1 fi overwinning on Smash ging in rl" "R-afdeling héren de erste nAu naa»- SW m°+ Smash on de twe^e plaats. In 13n "P-phJelin? dames konden Ra- piditas en WK -hie niet tot d*> finales door dringen. Hier k"'omen dö twee Amster damse nWgen HND en WGA tegen el kaar, HND won met 20-19. de voorzitter der Schoolvoetbalcommissie, de heer Beets aan de scholen met een toe passelijk woord uitgereikt. En daarmede behoorde dit jaarlijkse Paas- tournooi, dat het volgende jaar voor de vijfentwintigste maal zal worden gehouden, weer tot het verleden. De uitslagen waren: afd. A: Lorentzlvceum 1Mendelcollege 1 36; afd. B: Bedrijfs school N.S.Hartenlustschool 1 23: afd. C. HBS B 3St. Henricusschool 1 15; afd. D: L. de Colignyschool2de Centr. School 2 2—6. Verliezersafdeling: Kon. Emmaschool 1 Mendelcollege 4 04; afd. E. St. Bavoschool (Eemstr.)Vondelschool 17. Om de derde prijs: BornwaterschoolP. H. v. d. Leyschool 21. Verliezersafdeling: JacobaschoolPr. Mar grietschool 3—1. In afwachting van de aankomst van de deelnemers aan de Ronde van Nederland, hield de HSV ,,De Kampioen" op het circuit van Zandvoort een wielerwedstrijd voor on- afhankelijken en amateurs, die in een over winning is.geëindigd voor Krijn Post uit Nieuw Vennep. De uitslag luidde: 1. K. Post (Nieuw Ven nep! de 63 kilometer in 1 uur, 31 minuten en 45 seconden; 2. A. van 't Hof (Sassen- heim); 3. G. Pauw (Utrecht); 4. P. Steen voorden (Heemstede): 5. H. Scholten (Den Haag); 6. F. Braat (Aalsmeer); 7. W. Snij ders (Halfweg); 8. N. de Clerk (Amster dam); 9. F. Cornelissen (Haarlem): 10. R. Janissen (Amsterdam); 11. W. Klebach (Am sterdam); 12. B. van Beem (Halfweg). Ondanks het feit, dat de laatste weken twee Bloembollentochten zijn gehouden is de belangstelling voor de wandeltocht, die door de Politie Sportclub Bloemendaal werd georganiseerd buitengewoon meegevallen In totaal hebben 782 deelnemers deze tocht uitgewandeld, de junioren die dit jaar voor het eerst de kans kregen om deel te nemen waren met 256 kinderen aanwezig. Ondanks de regen was het een gezellige drukte bij de start, vooral toen de diverse politiegroepen zich kwamen melden. Door de drukte voor de Ronde van Nederland was het niet mogeliik. dat de Haarlemse politie als groep deel kon nemen. Het aantal groe pen wat aanwezig was bedroeg 25. Allen waren opgetogen over het buitengewoon prachtige parcours en de vlotte organisatie, enkele corpschefs van de gemeentepolitie gaven bliik van belangstelling. Voor de groenen, die door hun manier van wandelen propaganda maakten voor de wandelsport waren enkele prijzen uitgeloofd welke door een jury. bestaande uit de heren J. Voer man. A. B'om en P. Janbroers, werden be oordeeld. De volgende groepen kwamen in aanmerking voor een priis. Jeugd: 1. Bosvolkje. HaaUem: 2. Jonge Tippelaars. Haarlem en 3. St. Agnesgroep gidsen. Haarlem. Politie: 1. Vrijw. politie, Amsterdam; res. politie Haarlem. Burgers: 1. PTT, Haarlem; 2. DWW, Am sterdam en 3. De groep OVA. Bakkum (ver pleegden en verpleegsters van het Provin ciaal Ziekenhuis). Militairen: 1 Verb. Troepen uit Utrecht; 2. Milva, Den Haag. Evenals voorgaande jaren houdt do Com missie Bedrijfsvoetbal van de KNVB afde ling Haarlem weer een zomeravondcompe titie voor Bedrijfsvoetbalelftallen. Deze wed strijden worden gedurende de maar-den Mei- Augustus in de avonduren gespeeld. Aan deze wedstrijden mogen ten hoogste 3 voetballers per elftal deelnemen, die lid zijn van een vereniging die uitkomt in de Zaterdag- of Zondagcomoetitie van de KNVB afdeling Haarlem. De Commissie Be drijfsvoetbal huurt de velden voor deze com petitie. De kosten hiervan worden door de deelnemende verenigingen gezamenlijk ge dragen. HAARLEM, 23 April 1955 GEHUWD: 23 April, H. Grevers en E. Th. E. Olijerhoek; C. J. H. van Wees en J. Schouten. BEVALLEN van een zoon: 22 April, E. Elferink—van Koningshoven: S. van Velzen Vollenga; M. P. W. van WeltHoogkamer; 23 April, J. C. Le Noblevan Vliet; E. Beu gelingAntonisse; S. PustersWitte. BEVALLEN van een dochter: 23 April, Chr. J. M. Koper—van Lierop; E. Hazebroek Outhuis. OVERLEDEN: 21 April, Th. Brouwer, 76 j., Maerten van Heemskerkstraat: 22 April, J. Meenen, 86 j., Schotersingel; P. Roos, 76 j., Leidsevaart; D. DankelmanVroegh, 39 j., Hazepaterslaan. Voorstel aan de raad B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de woningbouwvereniging „De Voorzorg" en de Coöperatieve Woningver- eniging voor Gemeentepersoneel G.A. voor schotten te verlenen van 21.644,50 en 20.373,50 voor de aankoop en montage van zeventien droogmachines met bijbe horende muntautomaten (voor het drogen van d-e was) voor het complex van 102 arbeiderswoningen op een aan de J. J. Ha- melinkstraat gelegen terrein en zestien machines met automaten voor het complex van 138 arbeiderswoningen op een aan de Hannie Schaffcstraat gelegen terrein, bo vendien ten behoeve van d-e aankoop van een door beide verenigingen voor de helft te betalen en in eigendom te hebben re- serve-muntautomaat, waarvan de tota'.e koopsom 75 bedraagt. Heetwater-reservoirs Ook stellen zij de raad voor, het aan de R.K. Coöperatieve Woningbouwvereniging ,,St. Jozef" G.A. voor de bouw van 85 wo ningen aan en nabij de Vondelweg ver leende voorschot van 1.030.000, ten be hoeve van de aankoop en het aanbrengen van heetwater-reservoirs met douche-ap paraten en geleidingen in 31 vain deze wo ningen, door een verhoging van 13.470 te brongen op 1.043.470. Bovendien vragen zij toestemming aan de raad om aan deze vereniging voor het aanbrengen van heetwater-reservoirs met douche-apparaten en geleidingen in 27 wo ningen, behorende tot het aan en nabij de Scheldestraat gelegen complex van 61 grote gezinswoningen, een voorschot le verlenen van 11.730. Volgens de nieuwe wet op het brand weerwezen moet vóór 25 Augustus van dit jaar een verordening op de organisatie en het beheer van de gemeentelijke brand weer worden vastgesteld. In de ontwerp verordening, die B. en W. van Heemstede daartoe aan de gemeenteraad ter vast stelling hebben aangeboden, wordt vast gelegd dat de brandweer geen beroeps maar een jwillige brandweer zal zijn. Het materiaal zal tenminste bestaan uit een autospuit met groot vermogen, een autoladder, twee motorspuiten met klein vermogen en een autospuit met middel vermogen. De centrale meldingspost zal te allen tijde bereikbaar moeten zijn. Het personeel zal in ieder geval moeten be staan uit één commandant in de rang van adjunct-hoofdbrandmeester le klasse, één ondercommandant in de rang van brand meester le klasse, twee bevelvoerders in de rang van brandmeester, 23 brand- wachts, waarvan drie in de rang van hoofdbrandwa.cht, één chauffeur in vaste dienst en een nader vast te stellen aantal reservechauffeurs. Allen, die tot het personeel behoren moeten tussen 25 en 60 jaar oud zijn. Van gemeentewege worden kosteloos dienstkle ding en uitrusting verstrekt. Voorts wor den voorschriften vastgesteld inzake ver plichte oefeningen en controle op de staat waarin het materiaal verkeert. In een afzonderlijke verordening worden de vergoedingen toegekend. Deze zullen bedragen voor; de commandant f 468, dé ondercommandant f 390, de brandmeesters f 312, de hoofdbrandwachts f 78, de brand- wachts le kl. f 60, de brandwachts f 45, de adspiranten f 30 en de secretaris f 150. Bovendien zullen de brandwachts een uur vergoeding genieten, variërend van f 1.50 tot f 3.en een premie van ten hoogste f 3.voor hen, die na het brandalarm het eerst ter plaatse zijn. Zaterdagmiddag heeft de voorzitter der K.Y.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. I'. M. Romme op do partijraadsver gadering der Katholieke Volks Partij een rede gehouden. Hjj herinnerde eraan, dat men tien jaar geleden in de politiek stond voor de keuze. De openstelling van de KVP voor anderen dan katholieken is irreëel ge bleken. De overgebleven grondige verdeeld heid van ons volk noemde prof. Romme de grote na-oorlogse ontgoocheling. Men zegt wel eens, dat de keuze beter geweest zou zijn als gekozen was tot de doorbraak, de verdeling der katholieken over andere par tijen. Deze mening bestreed hij. Wanneer dc doorbraak eens massaal on der de katholieken zou worden beoefend, zou alleen het gevolg zijn een oplaaien van de vrees voor „verroomsing", die men zou binnenhalen als hot paard van Troje, zoals de protestante-broeders een fusie zouden zien als invloedvorming der katholieken als zij hun voelhorens zouden uitsteken naar een christelijk-democratische partijvorming. Prof. Romme herhaalde dat de katholieken gemeend hebben de goede keuze te hebben gedaan in die concrete omstandigheden. Hij zeide niet te bedoelen, het monopolie van eendrachtsbevordering voor zich op te eisen. In dit verband zei hij moeilijk iets af- schuwclijkers te kunnen verzinnen dan het gebruiken van ons aller doden uit de oorlog en bezetting voor de propaganda voor een partij. Prof. Romme betoogde vervolgens, dat de katholieken tot taak hebben de saamhorig heid te bevorderen. Welk voorbeeld kan men beter geven dan als katholieken van alle rang en stand bijeen te leven: samen in organisatorische eenheid om van daaruit te werken in eendracht. Werkzame eendracht zonder organisatorische eenheid bestaat niet. Die eendracht moet bereikt worden in vrijheid door vrijwillige samenwerking. Dit vrijheidselement brengt mede, dat men de eis van eendracht niet moet overspannen. In dit verband verklaarde de spreker, dat dc KVP-fractie in eendracht vruchtbaar heeft gewerkt. Afwijkingen hebben de onderinge verhoudingen niet verstoord. Met betrekking tot de houding van zijn fractie in het televisiedebat zei prof. Rom me, dat in de eenstemmigheid geen reden voor achterdocht heeft gelegen. Met aan vaarding van de grondslagen van liet plan- Cals is aangedrongen op wijziging op die punten, waar het schortte aan daadwerke lijkheid in de zelfstandigheid der omroep verenigingen. Prof. Romme betoogde vervolgens, dat de goede keuze gedaan is omdat zo gestreefd kan worden naar maatregelen, die stuwen naar de beginselen, die de katholieken na streven. Naar aanleiding van een uitlating van het Tweede Kamerlid Van Lier over de specifieke taken van de Katholieke Werk gemeenschap van de P.v.d.A. merkte spre ker op, dat de heer Van Lier na zeven jaar doorbraak wil gaan onderzoeken of het niet nodig is te komen tot een voorbereiding om te beginnen te overwegen de consequenties van de katholieke sociale leer. Prof. Rom me betoogde, dat de KVP-fractie zaken van de katholieke leer wèl naar voren en in practijk heeft gebracht en dat door liet ini tiatief der partij verscheidene zaken in de goede baan zijn gebracht. In dit verband zei hij onder andere dat verwacht mag wor den, dat minister Suurhoff de gezondheids wet weer in de kamer zal brengen. Opmerkend, dat de taak der KVP is te zorgen, dat het politieke leven niet ver vlakt, zei de spreker, dat de officiële door braakgedachte liier een gevaar is. De ge vaarlijke vervlakkende invloed van de door braak in ons land is echter op zijn retour In eigen doorbraak-kring is een tendenz gaande tegen de bloedeloosheid van dit ge doe. Pof. Romme zei daarover niet rouwig te zijn. De kleur van dc partij dringt hier door beter door. Het politieke leven zal door die grotere openheid en klaarheid slechts winnen. De heer Romme herinnerde eraan, dat de betekenis van wat dc bisschoppen in hun mandement de katholieken voorhielden no eens is onderstreept door de paus. Het man dement heeft de katholieken voorgehouden de harmonisering van persoonlijke en ge meenschappelijke doeleinden. ADVERTENTIE .4 M STr R p M fi K V A RT ?0 T»ull0J> MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Rapport arbeidsvoorziening Huishoudelijke voorlichting Ter gelegenheid van de viering van de bevrijdingsfeesten organiseert de Huishou delijke en Gezinsvoorlichting, in samenwer king met het Gemeentelijk Energie Bedrijf op Dinsdagmiddag 26 April in restaurant Brinkmann een demonstralie in het klaar maken van tractaties voor de bevrijdings dag. Tevens zullen enige versieringen wor den getoond, die gemakkelijk zelf te ver vaardigen zijn, zoals tafelversiering, slin gers, mutsen en dergelijke, alles in de na tionale kleuren. Het Zweedse Koningspaar is Zondagavond per trein uit Stockholm naar Nederland vertrokken. Onze telefoto toont Koning Gustaaf bij het raampje van zijn coupé vlak voor de trein zich in beweging zet. Uit het rapport van hét districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noordholland in Haarlem betreffende de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in het eerste kwartaal van 1955 blijkt dat het aan bod van mannen in de eerste maand van het verslagkwartaal vrij aanzienlijk toe genomen is, wegens het einde van de enigs zins verlaten seizoenwerkzaarnheden. In de daarop volgende maanden Februari en Maart daalde het aanbod wederom en hoewel dit vrij normaal is door de tijd van het jaar, wijkt de mate waarin deze daling zich in de laatstgenoemde maanden heeft voorgedaan, af van het gemiddelde. Dit werd veroorzaakt door de vrij gunstige weersomstandigheden en de neiging van de werkgevers om zich vreogtijdig te ver zekeren van arbeidskrachten.Ook de bouw nijverheid en de landbouw trokken vele krachten aan. Gedurende Februari en een gedeelte van Maart kwam de vorst echter als spelbreker optreden, waardoor de afneming van het aanbod in deze maanden kleiner was dan gewoonlijk. Per saldo daalde in het eerste kwartaal 1955 het aanbod van mannelijke arbeids krachten van 10185 tot 8363. Per eind De cember 1954 stonden 9463 mannen als ge heel werkeloos ingeschreven en er waren 722 personen werkzaam op objecten voor aanvullende werkgelegenheid. Per eind Maart 1955 bedroegen deze aantallen res pectievelijk 7199 en 1164. Zoals reeds werd vermeld is deze daling in hoofdzaak toe te schrijven aan seizoensinvloeden. De daling is dan ook het grootst in de bedrijf skiassen bouwnijverheid, landbouw, hotelpersoneel en personeel in algemene dienst. De gunstige conjunctuur maakte het ech ter ook mogelijk om enkele honderden ar beidskrachten uit de landbouwgebieden te plaatsen, bij bedrijven in aangrenzende in dustriegebieden. Ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal in 1954 is het aanbod zeer be langrijk gedaald, hetgeen een gevolg is van de zeer gunstige conjunctuur in het afge lopen jaar.. Eind Maart 1954 bedroeg het aanbod van mannen 14.982 tegenover 8363 per eind Maart 1955. Vrijdag heeft de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten in het gebouw van do Hildebrandschool een ouderavond gehouden. Na de opening door de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Kampman, die de twee sportieve overwinningen van de school in 'de voetbalcompetitie nog even in herinnering bracht, besprak do heer S. Heijers, inspecteur voor lichamelijke opvoe ding de voordelen, die verbonden ziin aan het nieuwe gymnastieklokaal voor de Van der Leyschool. Spreker zeide bijzonder verheugd te zijn, dat vele ouders zo geïnteresseerd zijn in de lichamelijke opvoeding van hun pupillen, vooral omdat 65 van de *ehele jeugd geen voortgezet onderwijs ontvangt en 'dus na het eindigen van de lagere school geen gym nastieklessen meer krijgt. Vervolgens besorak de heer Heijers dc ontplooiing van de bewegingsdran.g van de kleuter, waarna tenslotte een film werd ver toond over het schoolzwemmen. In het ziekenhuis Bronovo te 's Gra- venhage, waar hij na een hem te Wasse naar overkomen ongeval was opgenomen, is overleden prof. dr. R. H. Woltjer, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en oud-lid van de Eerste Kamer. De 76-jarige hoogleraar \yilde Vrijdag middag te Wassenaar de rijksweg over steken, waarbij hij werd aangereden door een personenauto en vrij ernstig letsel op liep. Prof. dr. R. H. Woltjer werd op 19 Juli 1878 te Groningen geboren. Hij was een zoon van prof. dr. J. Woltjer, een der eer ste hoogleraren van de Vrije Universiteit, die ook rector van het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam is geweest. Prof. Woltjer ontving zijn opleiding aan het Gereformeerde Gymnasium te Am sterdam en studeerde aan de Vrije Uni versiteit. Op 24 Maart 1904 promoveerde hij magna cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, geti teld „Over Plato als beoordelaar en rech ter van de philosophcn van vóór Socrates". Enige maanden later volgde zijn benoe ming tot hoogleraar aan de Vrije Univei-si- teit, waar ook zijn vader nog hoogleraar was. In 192.7 werd hij lid van de gemeente raad van Amsterdam en in 1937 lid van de Eerste Kamer, waarin hij tot de laatste verkiezingen zitting heeft gehad. In deze colleges deed prof. Woltjer zich vooral kennen als onderwijsdeskundige. Sinds 1932 was prof. Woltjer voorzitter van de Onderwijsraad. Van de hand van prof. Woltjer zijn ver scheidene wetenschappelijke werken ver schenen. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal Woensdag geschieden op de begraafplaats Westcrveld. De jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Bever wijk stelde de balans per 31 December 1954 en de verlies- en winstrekening over 1954 vast. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten tot hei uit keren van een dividend van 9 procent, zo wel op de preferente aandelen als op de gewone aandelen. In de vacature, ontstaan door het be danken van prof. dr. ir. J. Klopper, werd tot commissaris gekozen de heer H. W. A. van den Wall Bake, directeur der Neder- landsche Handelsmaatschappij le Amster dam. Aan een buitengewone algemene ver gadering, die op de jaarlijkse volgde werd een voorstel tot wijziging der statuten voorgelegd. Het behelst een aantal for mele punten, in hoofdzaak verband hou dend met de overplaatsing van het bedrijf naar Beverwijk. Daar een voldoende deel van het ge plaatste kapitaal niet vertegenwoordigd was, kon de vergadering geen besluit nemen. Op 2 Mei wordt opnieuw een al gemene vergadering gehouden, die een besluit zal kunnen nemen, ongeacht het dan vertegenwoordigde deel van het kapi taal. In het Haarlemse Concertgebouw werd door het Jubileum- en Ontspanningsfonds van de N.V. Beijnes te Beverwijk de jaar lijkse feestavond verzorgd. Niet minder dan negen bussen brachten de werkers met hun dames van de IJmond naar Haarlem. Deze bussen waren gratis door de directie ter be schikking gesteld. Een bont revuepogram- ma werd de Beijnes-leden aangeboden, waarbij het optreden van Cees de Lange het piece de resistance vormde. De andere medewerkenden waren Lucie Stein, Ronald Wachter met zijn zoon en de Chico's, dc muzikale assistentie werd verzorgd door Dick Herris. Na afloop van dc revue volgde het bal, dat door de directie met een pro menade werd geopend. Tot laat in de nacht bleef men nog gezellig bijeen. Leiden. Geslaagd voor het artsexamen tweede gedeelte de heer C. Schuhman te Haarlem. Leiden. Candidaatsexamcn geneeskunde mej. U. W. de Jong te Wassenaar. SIBELIUS PRIJS VOOR IIINDEMITH De Vihuri-stichting heeft besloten de 7.500.000 Finse marken bedragende Sibelius- prijs toe te kennen aan de in Duitsland gebo ren componist Paul Hindemith, zo bericht United Press uit Helsinki. Volgens mededeling van dc substituut-offi cier van Justitie te 's-ïlcrtogcnbosch, mr. J„ J. M. Dony, is dc 29-jarige handelaar irt tweedehands auto's uit Mierlo-IIout (N.Br.), Ilan G., bijgenaamd „de Zwarte Ruiter", niét dc dader van de roof-overval op het post kantoor te Ravenstein in November 1954, waarbij de 50-jarige postkantoorhouder J. van Dieten door een pistoolschot werd ge dood. G. werd aanvankelijk van deze aanslag verdacht, doch het is gebleken, dat een ander vermoedelijk een buitenlander, met wie G. in dit geval samenwerkte het schot heeft gelost. G. wachtte elders in Ravenstein in ccn auto. „I)e Zwarte Ruiter" is dus wel mede plichtig aan deze roof-overval. G., die op 6 Januari te Tilburg in een café werd gearresteerd, verblijft momenteel in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch. Nadat een speurhond, die lucht gekregen had van het slotje van de postzegeltrommel, die bij de roof-overval op het postkantoor was buitge maakt, G. aanwees, heeft deze zijn mede plichtigheid bekend. Daarnaast bekende hij schuldig te zijn aan een twintigtal andere 'misdrijven, die eind vorig jaar voornamelijk in Brabant werden gepleegd. Zo bekende hij de inbraak in het kantoor van de Nederlandse. Crédiet Bank te Oss, diefstal van een kleine brandkast uit de wo ning van de burgemeester van Dinther, dief stallen van auto's, textiel, radiotoestellen en sigaretten. In de Nieuwjaarsnacht is hij door gereden na een dodelijke aanrijding bij Boe kei. waarvan een 22-jarige jongeman uit Uden het slachtoffer was. G. heeft al een zes tal vonnissen achter de rug. Ncd. Iicrv. Kerk Beroepen le Delft (wijkgem. I) G. Boer te Gouda. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Houston (Canada) W. Boes- senkool te Capelle a. d. IJsel. NIEUWE GEREFORMEERDE KERK TE RIJSSEN Op 20 Mei zal de nieuwe Gereformeerde kerk in Rijssen in gebruik worden geno men. Deze nieuwe kerk zal 3000 zitplaatsen hebben en wordt daarmee de grootste pro testante kerk in ons land. De huidige kerk der gereformeerde gemeente, welke 3400 zielen telt, was met haar duizend zitplaat sen veel te klein geworden. Een splitsing in twee wijken met twee kerken was niet mogelijk, omdat het aantal predikanten der Gereformeerde Gemeente in ons land te klein is en niet verwacht kon worden, dat de gemeente te Rijssen een tweede predi kant kon krijgen. Bij een auto-ongeluk onder Zaltbommel werden Zaterdagavond ernstig gewond de Maastrichtse arts dr. H. G. A. Castermans, voorzitter van de voetbalvereniging MVV, en de geneeskundig inspecteur te Maas tricht dr. A. J. M. Cree'oolder. Dr. Caster mans was als behandelend geneesheer van dr. Creebolder met een ambulance-auto van het Rode Kruis onderweg naar Utrecht, waar dr. Creebolder zou worden opgenomen. De Rode-Kruis,au'to slipte en raakte van de weg. Dr. Castermans kreeg daarbij een sche- delbasisfractuur en kneuzingen aan de halswervels, zijn toestand is zorgelijk. Dr. Creebolder werd minder ernstig gewond, hij liep enkele snij wonden in het gelaat op. Beiden zijn opgenomen in het Sint Anto- niusziekenhuis te Utrecht. De beide chauf feurs van de ambulance konden, na in een ziekenhuis in 's Hertogenbosch behan deld te zijn, naar Maastricht terugreizen. Vermoedelijk door een lekke band is de ambulance, waarmee dr. Castermans en dr. Creebolder naar Utrecht reden plotse ling gaan slingeren. Het gelukte de chauf feur Vroomans een boom te ontwijken, waarna de auto in een greppel terecht kwam en omsloeg in een sloot. Chauffeur Vroomans werd gewond aan hoofd en handen, de chauffeur Stevens liep een ontwrichte schouder op. Zaterdag in de namiddag kreeg de 48-jarige kraandrijver H. K. uit Haarlem, die in staat van dronkenschap verkeerde, het aan de stok met zijn bovenbuurman, de 25-jarige chauffeur A. E. Toen K. namelijk tijdens een ruzie met een mes dreigde, greep de chauf feur en stuk hout en sloeg de man daarmee op het hoofd, zodat deze naar het Grote Gast huis moest worden vervoerd om de wond te hechten en in observatie te worden genomen. De laatste Haarlemse trekhond, de zwarte bouvier van de groentehandelaar A. J. B. van den Nouwland, heeft zijn welverdiendè rust gekregen. Vorige week verscheen hij nog fit en wel op de jaarlijkse trekhondenkeuring, maar nu is hij vervangen door een „trek- motor", die de functie van de viervoeter onder de handwagen heeft overgenomen. De heer Van Nou.vland blijft ongewekt mee- duwen. In Haarlem is dit de eerste trekmotor die voor een handkar gebruikt wordt, waarmee de heer Van den Nouwland wel blijk geeft met zijn tijd mee te gaan. Hij was dan wel de laatste die nog een trekhond gebruikte, maar thans is hij .e eerste met een motor aan zijn groentewagen, hetgeen toch wel een fikse modernisering genoemd mag worden. (Verkort weergegeven) Loslopende honden. Van de burge meester in zijn kwaliteit van hoofd van de politie te Heemstede, mocht ik tot mijn genoegen vermenen dat er in Heemstede een politieverordening bestaat, waardoor het mogelijk is, tegen het euvel van ver nieling door loslopende honden, op te tre den en er dan ook, bij voorkomende klach ten wel degelijk tegen opgetreden kan wor den en wordt. De zinsnede, in mijn ope ningswoord van onze afdelingsvergadering „Dat de politie hiertegen niet wil, kan en mag optreden", was dus niet juist. A. J. BRAAM Voorzitter Afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8