flinke meisjes WASSERIJ HOEK VAART „TWEE FLIEREFLUITERS IN HET PARADIJS" Laatste actie voor vijf millioen gulden voor verzetsslachtoffers Kort en bondig 10 tot 20% VRIJ REIZEN Lied eren avond van Nel de Boer Goede kinderoperette in Ramplaankwartier Het monument voor het verzet Tien jaar Stichting 1940-'45 Onderscheidingen ONDERWIJZERS(ESSEN) MAANDAG 25 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Wederom duizend gulden voor „Contour" Scheepvaart Ook zij die in de komende maanden hef onderwijzersexamen afleggen kunnen zich aanmelden. Wasserij „HOEK VAART" Bloemendaalsesfiraatweg 17 Santpoort Als het in deze alinea volgende niet waar is, dan fantaseer ik in commissie van de Belgische dichter Jan Walravens, die mij deze geschiedenis een paar jaar geleden vertelde. Lang voor de oorlog reeds had zijn landgenoot Gaston Martens vergeefs ge poogd de theaterdirecties tot opvoering van zijn kluchtige spel „De Paradijsvogels" te bewegen, totdat een van de talrijke semi- beroepsgezelschappen er zich over ont fermde. Toevallig werd een opvoering ge zien door de vermaarde regisseur Gaston Baty, die toentertijd uit allerlei elementaire kunstuitingen motieven trachtte te putten ter verrijking van het bloedarmoedige to neel. Hij liet dit stuk moderne folklore ver talen en ingrijpend bewerken, waarna het onder dê titel „Les Güeux au Paradis" een bijna sensationeel te noemen succes in Parijs behaalde. Martens vertaalde daarop schielijk zijn blijkbaar zeer effectief ge wijzigde dorpsgeschiedenis terug in het Vlaams, waarna dit stuk in zijn vaderland een zeldzame triomf behaalde: in de Ko ninklijke Nederlandse Schouwburg staat het ieder jaar op het programma. De direc tie heeft zelfs een maximum voor het aan tal voorstellingen per seizoen moeten vast stellen. „Les Gueux au Paradis" is door de overi gens vrijwel onbekende René de Hén af in 1943 verfilmd, met niemand minder dan Raimu en Fernandel in de hoofdrollen. Zonderling genoeg werd dit product door de keuringsinstantie niet voor openbare vertoning vrijgegeven. Martens heeft in middels ook niet stilgezeten en /.yn viv- gende stuk „Le village des miracles" aan Baty's opvolger Maurice Jaquemont ter vertoning aangeboden. Bij mijn voorlaatste bezoek aan Parijs heb ik er in diens kleine, tamelijk avantgardistische, althans terzijde van de grote boulevards naar eieen wegen zoekende Studio dies Champs Elysées een kostelijke opvoering van bijgewoond. Dit spel, kleurig en vitaal, handelt op bijzon der amusante wijze over de strijd van een primitief-rondborstige bevolkingsgroep tegen dc aan strenge voorschriften gebon den geeste'ijkheid om de bouw van een nieuwe kerk. Nadien is „Het dorn der won deren" eveneens in het répertoire van de K.N.S. te Antwerpen opgenomen. Het zal niet vaak voorkomen d'at een schrijver populair wordt als vertaler van zijn eigen stukken. In een gesprek dat ik eens mocht hebben met Firmin Mortier, de directeur van deze Vlaamse afdeling van het Nationaal Toneel van Belgic.vroeg ik hem waarom men nooit met „De Paradijsvogels" naar Nederland kwam, zijnde toch een typisch nationaal voortbrengsel. Het antwoord kwam veel zeggend, mede als uiting van de vrees om in het buitenland niet voor vol te worden aangezien: „Een Nederlands gezelschap zou ook niet bij voorkeur te Antwerpen optre den met een stuk, in Volendams costuum tegen een achtergrond van molens en bol lenvelden.In plaats van deze boei'en- leut bewijzen wij liever een vergelijking wat betreft de opvoering van modern of klassiek werk van artistieke waarde te kunnen doorstaan". De heer Mortier ver geve het mij, indien ilk hem niet letterlijk heb geciteerd dit was in ieder geval de strekking van zijn woorden. En zo hebben wij dan op een kennis making met deze door de volksverbeelding gevoede farce (die, om het maar direct te zeggen, in een heel wat lagere klasse dan het uit een dergelijke bron geputte werk van de Ier Synge thuis hoort) moeten wachten tot een Nederlands ensemb'e het initiatief tot vertoning zou nemen. „Thea ter" uit Arnhem heeft dat gedaan en er onder regie van de haar Vlaamse afkomst niet verloochenende Mieke Verstraete dit weekeinde in de Haarlemse Schouwburg de eerste openbare voorstellingen van 2e- geven. De bijna niet op te lossen moeilijk heid van deze onderneming kwam uiter aard uit het taalgebruik voort. In het korte voorwoord in het programma kon men het reeds lezen: „De titelhelden zijn niet le scheiden van het Vlaamse land". In alge meen-beschaafd Nederlands zou het stuk al zijn sappige charme verliezen. Maar imita tie-Vlaams is ook niet te genieten en daar om koos men een soort tussendialect. He' ging daarmee in het begin niet zo vlot. Er lag een vreemde matheid over het spel. Veel van wat kinderlijk is, werd kinder achtig. Niet authentiek genoeg Het is in al zijn groteske overdrijving toch zo'n aandoenlijk-amusant stuk, bont als een kinderlijke bidprent en met de ver beelding van een navenante vroomheid. De twee flierefluiters zijn de vrolijke drinke broers Boule Verbuyck en Rietje Rans, die zich op een goede dag vermommen als de heilige Nicolaas en de heilige Nicodemus om voor de plaatselijke jeusd te spelen. Nauwelijks buiten worden zij echter door een auto overreden. Zij vinden elkaar terug in de hel, die er wel ongeveer zo uitziet als zij Lucifer's rijk hadden voorgesteld. In ieder geval is er een tapkast en fungeert de verschrikkelijke Alva-uit-de-geschiede- nis'ooekjes als majordomus. Zij beseffen heel goed dat zij tus sen deze vitriooldirinkers niet op hun plaats zijn en dat hun kleine zonden in onschuld des harten bedreven zijn. Daar om zoeken zij hun heil „hogerop" dat wil zeggen: zij klimmen naar de hemel poort, waar de aartsengel Michaël impo sant staat te schitteren in zijn wapenrus ting van gouden licht. De moeilijkheden beginnen hier als zij de bijziende Petrus (een kostelijke rol van Gerard Hartkamp!) trachten te misleiden door zich nog steeds in hun carnavais- klêdij voor echte heiligen uit te geven. Toevallig komen dan namelijk de echte Jtfieolaaa en Nicodemus voorbij, met het Johan Walham en Kees Brusse op weg naar de hemelpoort - een scène uit „Twee Flierefluiters in het Paradijs" van Gaston Martens. gevolg dat de eeuwige verdoemenis nabij lijkt. Op voorspraak van Maria mogen de brave borsten echter terugkeren naar hun dorp en zo ontwaken zij in het bed, juist als de doodkistenmaker reeds doende is de maten te nemen. De wonderlijke conster natie in dit derde bedrijf leidde eindelijk tot de hartelijke hilariteit, waarop men de hele avond had zitten wachten. Het slot van deze naïeve comedie was werkelijk heel leuk, mede dank zij Jo Sternheim als de hypocriete koster-, Wim Kouwenhoven als de in panische angst zichzelf inzepende barbier en Bernhard Droog als de begra fenisondernemer. De hoofdrollen waren bij Kees Brusse en Johan Walham in betrekkelijk goede handen: eerstgenoemde speelde met het grootste gemak de gemoedelijke, enorm dikke Boule Verbuyck met zijn hazenhart en de ander verleende de dichterlijk-in ventieve Rietje Rans een komische zwier van jewelste. Robert de Vries moet nog genoemd worden als de infernale barkeeper en Louki van Oven omdat zij de moed op bracht een noodgedwongen voortijdig af gebroken carrière als danseres te verwis selen voor een nieuwe loopbaan als actrice, hoe bescheiden dit begin ook was. Piet van der Meulen en Diny Sprock vielen hele maal uit de toon, maar de laatstgenoemde kon dit als de hemelse Middelares met een Vlaamse tongval, nauwelijks helpen. Cor Lcmaire werkte als pianist mede om het koor van de vier straatzangers te begelei den, dat nogal ontoepasselijk aan de Drie stuivers opera herinnerde. Het geheel miste en da.t is toch ver moedelijk in eerste instantie de schuld van de regisseuse de gewenste vitaliteit, waarbij dan nog een onvermijdelijk tekort aan authenticiteit kwam. Ook het décor van Wim Vesseur voor de eerste acte, die het van realistische typering moet hebben, leek mij niet bijster gelukkig voor het. op roepen van de gewenste boertige sfeer. Met hemel en hel was hij gelukkiger. DAVID KONING. Eind Februari.van dit jafer ve'-jechde dc 7fin -"ivoc linOT medewerking aan een concert."dat in het kerkgebouw der Broedergemeente gë"evcn werd. Met de voordracht van enkele liede ren heeft zij toen een zeer gunstige belofte gedaan. Een vollediger indruk van haar capaciteiten heeft Nel de Boer echter pas kunnen geven op het recital van Zaterdag avond in samenwerking met de pianiste Berthe Davelaar in de aula van het Stede lijk Gymnasium te Haarlem. Een programma van fraaie liedéren was daarvoor samengesteld. Wel was de over gang van de oude Italianen Scarlatti en Pergolesi naar Hugo Wolf. zonder de tus senschakel Schubert en Schumann, groot. Maar het gehalte der liederen vroeg steeds een onvoorwaardeliike aandacht van de toehoorders. Na Hugo Wolf werd voor Richard Strauss een plaats op het pro gramma ingeruimd en na de pauze kwa men. nog composities van Debussy, Duparc en de ..Zigeuneriieder" van Joh. Brahms. Ook bij deze liederavond trad het van nature expressieve karakter van de stem klank op de voorgrond. Wanneer Nel de Boer deze benijdenswaardige eigenschap wist te combineren met een waarlijk door voelde zegging, kan haar voordracht het meest imponeren. Dit was zo bij de vertol king van het lied „Mein Ilerz ist slumm" van Richard Strauss en „Romance"' van Claude Debussy het geval. Ook voor ..Les cloches" van deze comoonist. Het yMaus- fallensprüchlein" van Hugo Wolf viel even eens door de geestige zegging en lichte stemklank onder de meestgeslaagde liede ren. En wat Ne! de Boer soms wist te be reiken met expressieve kleurnuance werd duidelijk aangetoond met „Das verlassene Magdlein" van laatstgenoemde. Bij het begin van de avond leek een minder volmaakte adembeheersing de in tonatie voor de liederen van Scarlatti en Pergolesi ongunstig te beïnvloeden. Ook voor enkele andere liederen moest dit ge constateerd worden. Bij „Auf ein altes Bild" en „Verborgenheit" bij „Georgine" en „Allerseelen" mocht meer verdieping der voordracht worden gewenst. Dit alles neemt niet weg, dat ook nu gebleken is dat Nel de Boer liederen, zij het dan niet alle, toch kan „brengen" en dat haar warm- getinte altstem daar voor van grote bete kenis is. De liederen van Duparc en Brahms kon ik tot mijn spijt niet meer horen. Vandaar dat een bespreking daarvan moet wegvallen. De pianiste Berthe Davelaar mag ge noemd worden als de betrouwbare, hoog staand muzikale begeleidster van de zan geres. Een speciaal compliment voor het knappe spel in „Mausfallensprüchlein". P, ZWAANSWIJK. De premieregeling voor aankoop van kunstwerken op de tentoonstelling „Con tour" in het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft is zo'n succes, dat het be drag van duizend gulden, dat door de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen beschikbaar werd gesteld, geheel is opgebruikt. De minister heeft nu een tweede bedrag van duizend gulden beschik baar gesteld. Van de vroegste tijden af heeft de mens heid ervaren, dat verborgen schatten niet zo gemakkelijk te vinden zijn. Allerlei ge heimzinnige geschiedenissen verhalen van het zoeken naar een schat, het symbool voor een ideaal, dat alleen in sprookjes schijnt te kunnen worden bereikt. Zo'n sprookje van een verborgen schat hebben kinderen van de buurtvereniging „Ramp laankwartier" Zondag in gebouw „Domi" te Overveen twee keer ten tonele gevoerd. Het was de operette „De Schat in de hek- sengrot" van de componist Jac. Zwaan op een tekst van P. W. Franse. Het zijn wonderlijke avonturen, die de jonge prins Dagobert en 'zijn zusje prinses Marianne beleven op hun gevaarlijke tocht naar de heksengrot, waar de schat van vrede en liefde verborgen ligt. Herhaalde lijk worden zij bedreigd door afzichtelijke heksen. Maar de twee koningskinderen hebben in elfen en kabouters sterke be schermers, waartegen de wezens der duis ternis niets kunnen uitrichten. De grot v/ordt „veroverd" en de schat triomfan telijk naar het paleis gebracht, waar de koning en de koningin, bevrijd van onge rustheid over het lot van hun kinderen, hun vreugde uitjubelen. De opvoering van de operette was aller aardigst. Afgezien van enkele oneffenheden bij het zingen van de heus niet zo eenvou dige melodieën, maakte de zang der kin deren, solistisch of in koor, een goede in druk. In het bewogen en geestige spel, dat vaak vertoond werd en in de dansjes kon men het verdienstelijke werk van de regisseuse mevrouw W. Helwes herkennen. De costuums waren buitengewoon goed verzorgd. Een afzonderlijk woord van grote waardering verdienen de décors van Jan van Hemert, die met zijn toneelaan kleding alle conventie overboord wierp. Zijn décors waren sober, maar zij schiepen sfeer en lieten daarbij de fantasie van de toeschouwers vrij spel. In hoeverre de per soonlijke stijl van Jan van Hemert dienst baar gemaakt kan worden aan het meer reële toneel, verdient zeker met een expe riment getoetst te worden. Men geve hem een kans! Veel bijval, bloemen, geschenken en har telijke woorden voor alle medewerkenden, ook voor de verdienstelijk accompagneren de pianiste mejuffrouw J. Meijer vormden een gerechtvaardigde beloning voor de op voering. P. ZWAANSWIJK coccooooooso Nu de Stichting 19401945 op het punt staat door middel van een groots opgezette inzamelingsactie voor de laatste maal een beroep te doen op hetj Nederlandse volk, stel ik er bijzonder i prijs op aan de vooravond van deze j actie deze met een enkel woord bij de j burgerij van Haarlem in te leiden. Als onze gedachten teruggaan naar i de dag van de bevrijding in 1945, de dag die wij straks extra feestelijk gaan j herdenken, dan werken deze gedachten bij de meesten onzer vreugdevolle her- j inneringen. j Maar tegelijkertijd zullen wij met diepe weemoed gedenken hen, die in de j strijd om de bevrijding van ons land 1 hun leven gaven en ons herinneren onze belofte de nagelaten betrekkingen der omgekomenen te steunen en te hel- i pen. Naar mijn stellige overtuiging kan het Nederlandse volk zijn dankbaar heid jegens het Verzet in geen schoner vorm schenken dan de door de Stich ting 19401945 benodigde vijf millioen gulden voor het voortzetten en voltooi en van haar werkzaamheden ineens op tafel te brengen. Met vreugde kan ik in dit verband er aan herinneren, dat het Gemeente bestuur van Haarlem is voorgegaan zijn bijdrage te verlenen voor wat ik zou willen noemen het Monument voor het g Verzet, door aan het in de raadsver- gadering van 6 April j.l. ingekomen 8 verzoek van de Stichting 1940—1945 om een jubileumgift terstond te vol doen. Gaarne doe ik een beroep op allen, het Monument voor het Verzet in de komende inzamelingsperiode van 25 April tot en met 7 Mei a.s. te helpen opbouwen. De Burgemeester van Haarlem, CREMERS, 8 Ere-voorzitter van het Comité i van Aanbeveling voor de laatste inzameling van de Stichting 8 1940—1945. 8 8 8 OCOOOCOCOCCCCCCCC03CCCCCOCCCCCCCCCOOCOOOOOOX>C<XOoCCOOCO Vierendertig jaar geleden verloor de heer J. Louter in Maasland, toen hij nog maar een paar weken verloofd was, zijn ver lovingsring. De ring is thans teruggevonden bij het schoonmaken van een vijver. ïswoord op de buitengewone hoofdbestuursvergadering der rda In zijn begroetings Stichting 1940-945 zei Zaterdag de voorzitter, de heer J. Smallenbroek tot Prins Bernhard: „Wij beschouwen Uwe Koninklijke Hoogheid niet als een buiten staander, die min of meer belangstelling heeft voor ons werk, maar als een der onzen. Uw verbondenheid met het georganiseerde verzet uit de jaren '40-'45, uw arbeid tot coördinatie van een belangrijk onderdeel daarvan, namelijk het gewapend verzet (O.D., K.P. en R.V.V.), uw optreden als bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten illustreert de band tussen u en de verzetsbeweging, waaruit de Stichting 1940-1945 is voortgekomen. En uw regelmatige belang stelling cn steun voor de arbeid in het belang van de nabestaandèn van ae slachtoffers van dat verzet en van hen die tengevolge van het verzet invalide of gewond zijn geworden of in moeilijkheden zijn geraakt heeft dit alles beves tigd en versterkt. Zeer hebben wij de algemene en daadwerkelijke belangstel ling, die de Stichting van het Koninklijk Pluis mocht ondervinden, gewaar deerd", aldus spreker. Een speciaal woord van dank richtte de voorzitter ook tot de minister van Maatschappelijk werk, F. J. F. M. van Thiel, in wie hij aan de regering dank bracht voor de tot stand gebrachte wettelijke regelingen voor de slachtoffers van het verzet. Vocrts begroette de heer Smallenbroek nóg de Commi5saris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de Amsterdamse wethouder "VV. Stein- metz, er aan herinnerend, dat op 13 Octo ber 1914 in een der kantoorgebouwen aan de Keizersgracht, tussen Spiegel- en Vij zelstraat in de hoofdstad de Stichting werd opgericht. Tenslotte heette de voorzitter de particulier secretaresse van prinses Wil- heimina, mej. J. C. M. M. Geldens, de par ticulier secretaresse van de Koningin, me vrouw N. Smitt-Avis, en de voorzitter van het Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag Mei 1955, de heer M. A. Reinalda, welkom. De heer Smallenbroek gaf vervolgens eer. kort overzicht van het ontstaan der Stichting, Dc hppr Smallenbroek deelde mede, dat van dc ruim 14.000 aanvragen om toeken ning van een buitengewoon pensioen, er ongeveer 7500 zullen leiden tot een posi tieve beslissing, waarbij rond 2000 invali den zijn. Nog steeds komen aanvragen binnen. In Maart 1955 nog 23: zo blijkt, dat tien jaar na de bevrijding nog invalidi teit tengevolge van het verzet optreedt. „Wij hopen, dat ons volk de laatste open bare inzameling, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der vrijheid, om vijf mil lioen bijeen te krijgen, zal doen gelukken- God geve, dat dit tien jaar geleden begon nen werk ook in de komende jaren, in vrede en vrijheid mag worden verricht", zo eindigde de heer Smallenbroek zijn rede. Na een rede door Prins Bernhard (Zater- xcaxxo:o^^ccco^xcco^xcco»caxccccc>x»cco>ococcocco Tijdens de bijzondere hoofdbestuursver gadering van de Stichting 1040-1045, Za terdag in het ICC te Amsterdam gehou den, heeft de minister van Maatschap pelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, medegedeeld, dat H.M. de Koningin de secretaris mr. A. H. van Namen en de penningmeester de heer H. A. Douqué van het hoofdbestuur der stichting heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tot de aanwezigen behoorde ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Er was een telegram van ge lukwens binnengekomen van Prinses Wilhelmina, dat beantwoord werd met een telegram'uit de vergadering, waarin stond: „de stichting blijft u eren als moeder van het verzet". Voorts werd een telegram gezonden aan Koningin Juliana. ccoccocoocoooocoooococooococcccccccooccoococoocccoocccco dag j.l. in dit blad gepubliceerd) sprak minister Van Thiel. Hij gewaagde in zijn korte rede, evenals minister-president dr. Drees schriftelijk had gedaan, van de dank en warme waardering van de regering Daarna spraken nog mr. B. A. van Schaik, namens de oud-hoofdbestuursleden, de heer S. Scootstra namens de stichting „Friesland 1940-'45" en de „Stichting Sneek 1940-'45", mr. C. H. Aalders, voor zitter van de „Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen in de Bezettings tijd" en de heer A. C. Snels, namens de hoofdbestuursleden en de districts besturen. Tot besluit der herdenking volgde een uiterst druk bezochte receptie. BINNENLAND Te Oosterbeck is de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap. In de plaats van de aftredende presidente, mevrouw dr. H. Ver- weyJonker, lid van de Eerste Kamer, werd gekozen mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften uit Haarlem, lid van de Provinicale Staten van Noordholland en van de gemeen teraad van Haarlem. Naar het internationale congres van The International Alliance of Women dat in Ceylon zal worden gehouden, werd afgevaardigd mej. M. J. Francken, oud directrice van een middelbare school in In donesië. Voor haar reis heeft de regering een subsidie verleend. Zondag heeft zich op het Britse tank schip „Duffield" (10.000 br.t.) voor de Bulle- baai bij Curacao een ontploffing voorgedaan, waarbij een lid van de bemanning werd ge dood en drie gewond werden. HAARLEM EN OMGEVING Het bestuur van het Landbouwschap heeft benoemd tot voorzitter van de com missie buitenland ir. J. S. Keyser te Bilt- hoven, tot eerste vice-voorzitter de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem en tot tweede vice-voorzitter prof. dr. W. Rip te Bennekom. Zondagmiddag om tien minuten over vieren reed de zesentwintig-jarige H. E. B. uit Elsloo (L.) op de Herenweg nabij de Hartenkamp te Heemstede. Hij moést onver wacht stoppen voor een voor hem rijdende auto: zijn linkerbeen raakte de achterbumper en daarna viel de heer B. Hij brak zijn linker onderbeen en is naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. De afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwen. Bond vergadert op Woensdagavond 27 April in het Kenne- mer Lyceum te Overveen. De auteur Junius Ingerman te Haarlem zal een causerie hou den over Albert Schweitzer, afgewisseld met muziek en film over diens leven cn werk. Iedereen is hartelijk welkom. De heer M. C. Wintersteyn zal op Dins dagavond 26 April in de autla van de HBS A aan de Zijlvest te Haarlem van de Academie voor Voortgezet Economisch On derwijs een lezing houden over het onder werp „Bedrijfscontróle". Voor dê Haarlemse R.K. Middenstands vereniging zal het pop: entheater „In de Vroeden Zotscap" onder leiding van Henk Zoutendijk op Woensdagavond 27 April in restaurant Brinkmann opvoeren „Manken van Nieumeghen" en „De klucht van de DOOd". 1 TT De burgemeester van Zanavoort, mr. H. M. van Fenema, zal op een bijeenkomst van het departement Haarlem van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel op Dinsdagmiddag 26 April in restau rant Brinkmann, spreken over het onder werp „Zandvoort, „voorstad" van Am sterdam". Agamemnon, 21 v. New York n. Curasao. Alhena, pass. 22 Kp. Finisterre n. Antwerpen Alioth, 22 v. Victoria n. Recife. Amstelland, 23 te Hamburg. Aagtekerk, 23 v. Aden n. Adelaide. Aagtedijk, 22 te Rotterdam. Arkeldijk, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Adonis, 23 La Guaira. Abbekerk, 23 te Amsterdam. Argos, 23 v. Valencia te Rotterdam. Alchiba, 24 Antwerpen. Alderamin, 24 v. Genua n. Le Havre. Alhena, pass. 24 Dungeness n. Antwerpen. Aikaid, 25 Recife. Altair, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Alwaki, 23 Rotterdam. Amor, 24 Alexandrië. Amstelpark, 23 Norfolk. Arendsdijk, 24 Baltimore. Arendskerk, 24 Bremen. Arredijk, 23 v. Mobile n. Tampa. Axeldijk, 23 v. Rio de Janeiro n. New York. AJblasserdijk, 23 Stj\ Florida gepass n- Le Havre Aldabi, pass. 24 St. Vincent n. Rio de Janeiro. Abbedijk, 25 te Antwerpen. Amstelveen, 25 te Carthagena col. Ariadne, pass. 22 Gibraltar n. Amsterdam. Algenib, 25 v. Hamburg te Rotterdam verw. Algeha, 26 Rotterdam verwacht. Aagtekerk, 24 v. Aden n. Adelaide; Akkrumdijk, pass. 24 Viiss. 25 te Antwerpen. Amstelbrug, 24 te Antwerpen. Arkeldijk, pass. 24 Vllssingen n. New York. Bantam, 23 Tj. Priok. Beninkust, 23 Hamburg. Bacchus, 22 v. Amsterdam n. Barbados. Bintang, 22 v. Suez n. Miri. Raki, 23 te Djeddah. Billiton, 24 v. Colombo n. Penang. Bonaire, 24 500 m. ZW. Lands End. Britsum, pass. 24 Bahamas n. Galveston. Boschfontein. 21 1040 m. N.NW. Kaapstad. Boissevain, 21 rede port Elizabeth. Caltex Leiden, 22 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Nederland, 23 Rotterdam. Cronenburgh, 23 te Rotterdam. Cumulus, 22 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Caltex Pernis, 24 Sldon. Cottica, 23 Barbados. Cradle of Liberty, 24 v. Mena el Ahmadi n. Suez Congostroom, 24 v. Dakar n. Freetown. Caltex Utrecht, 24 te Rotterdam. Corilla pass. 24 Barbados n. Curapao. Daphnis, pass. 25 Lands End n. Londen. Delfland, 24 Rio de Janeiro. Dongedijk, 23 te Portland Oreg. Diemerdijk, 24 Rotterdam. Delft, verm. 23 v. Curasao n. Balboa. Drente, pass. 24 Vllssingen 25 te Hamburg. Dorestad, 24 v. Curagao n. Bona. Ena, 23 Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 24 Gibraltar n. Farlwey. Esso Amsterdam, 24 v. Sidon n. Antwerpen. Elizabeth b, pass. 25 Gibraltar n. Calcutta. Etrema, 25 te Shellbaven. Friesland (SSM), 24 te Rotterdam. Groote Beer, 24 130 m. ZW. Kp. Race. Guineekust, pass. 22 Finisterre n. Le Havre. Guineekust, 24 Le Havre. Groote Beer, 22 v. Quebec n. Southampton. Garoet, 23 te New Orleans. Graveland, 24 te Pto Alegre. Gooiland, 24 te Amsterdam. Hercilia, 23 te Port au Prince. Hathor, 24 Lissabon. Hector, 23 v. Rotterdam 24 Hamburg. Hydra, 25 te Pto La Cruz. Heelsum, 24 te Bremen. Heemskerk, 24 te Marseille. Hera, verm. 23 v. Pta Cafdon n. Maracaibo. Ivoorkust, pass. 23 Beachyhead n. Dakar. Indrapoera, 24 v. Makassar n. Soerabaja. Ittersum, 24 te Le Havre. Ilos, 3 v. Kiuluk n. Thessaloniki. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 240 m. O. Soerabala. Koratia. 22 v. Montevideo n. Curasao. Kota Inten, 23 te Savona. Kalydon, 23 v. Curasao n. Rotterdam. Katelysia, 23 te Rotterdam. Karimata, 25 Port Said. Kota Agoeng, 24 v. Colombo n. Genua. Kota Baroe, 23 Liverpool. Kenia ,pas. 25 Wight n .Rotterdam. Liberty Bell, 22 v. Port Said n. Philadelphia. Lombok, 21 v. Los Angeles n. Balboa. Lekhaven, 24 Santos. Lekkerkerk, 24 v. Bombay n. Colombo. Leuvekerk, 25 Karachi. Luna, pass. 24 Ouessant n. Rotterdam. Lemsterkerk, 25 v. Bremen te Rotterdam. Maetsuycker, 20 v. Fremantle n. Singapore. Maashaven, pass. 23 Finisterre n. Rotterdam. Molenkerk, pass. 24 Ceylon n. Penang. Merwede, 22 v. Brownsville n. New Orleans. Myonia, 23 v. Abadan n. Mauritius. Maas, 24 te Tunis. Malea, 24 v. Abadan n- Trincomale. Modjokerto, 24 v. Port Said n. Genua. Mijdrecht, 23 v. Aruba n. New York. Mentor, 233 v. Amsterdam n. Barbados. Nieuw Amsterdam, 23 te Lissabon. Nigerstroom, 24 v. Takoradi n. Monrovia. Noordam, 25 te New York. Notos, pass. 24 Ouèssant n. Algiers. Oostkerk, 24 Singapore. Ootmarsum, 24 v. Jacksonville n. Le Havre. Oranjefontein. 24 400 m. NW. Port Said. Ouwerkerk, pass. 23 Gibraltar n. Genua. Oranjestad, 24 500 m. ZO. ten W. Fayal. Ouwerkerk, 25 te Genua. Ondina, 7 Karachi verwacht. Orestes, pass. 24 Beachyhead. Poseidon, 22 v. Amsterdam n. La Guaira. Pendrecht, 23 Curasao. Polydorus, 24 v. Diibouti n. Suez. Prins Casimir. 25 Montreal. Pema, pass. 25 Ouessant n. Amsterdam. Pieter S. 25 te Rotterdam. Papendrecht. 25 v. Algiers n. Constanza. Poelau Laut. 25 te Genua. Prins Maurits. 25 te Detroit. Prins Willem III, 25 v. Rotterdam te Antw. Prins Willem IV, 25 te Toronto. Prins Willem George Fred., 24 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje. 24 v. Antw. te Hamburg Rijnland, pass. 24 Kp. Vilano n. Amsterdam. Ridderkerk, 24 te Amsterdam. Rijndam, 24 670 m. W. ten 7.. Valent.ia. Stad Rotterdam, 22 v. Narvik n. Tmmingham. Stad Maastricht, pass. 24 East Goodwin. Salawati, 2 2te Amsterdam. Sunetta. 23 v. Miri n. Rotterdam. Sloterdijk, 24 150 m. Z. Fayal. Stad Vlaardingen, 23 v. Narvik n. Rotterdam. Sarpedon, 24 v. Philadelphia n. Port au Prince. Stad Dordrecht, verm. 25 v. Rotterdam naai Palermo. Stad Schiedam, verm. 25 v. Narvik n. Bagoli. Tjlsadane. 23 v. Hongkong n. Sineapore. Tabinta, 23 v. Alexandrië n. Barcelona. Tamo. 24 Rotterdam. Tabinta, 22 te Alexandrië. Tarakan, pass. 24 Finisterre n. Amsterdam. Tawali, 24 v. Bahrein n. Penang. Tlba, 22 te Buenos Aires. Tero, 24 Bahia Blanca. Themisto, 23 v. Swansea n. Montreal. Triton. 22 v. New Orleans n. Maracalbo. Taria. 23 te Amsterdam. Van Noort, pass. 24 Sabang n. Port Swettenhara Van Spilbergen, 25 te Lome. Westland, 23 te Rio de Janeiro. Weltevreden, 23 Tj. Priók. Waterman, 23 te Rotterdam. Willem Ruys, 23 260 m. O. Ceylon. Westertoren, 24 Aden. Wieldrecht, 24 Fao. Wonogiri, 24 v. Port Said n. Ummsaid. Zaan, 22 v. Stugsund n. Hudiksvall. Waterland. 25 v. Las Palmas n. Amsterdam. Willem Ruys, 25 te Belawan. Willemstad, 24 1230 m. NO. Trinidad. Westerdam, 25 te Rotterdam. Zuiderkruis, 23 490 m. NO. Fayal. Zijpenberg, 23 Cardiff. Zuiderkruis, 24 110 m. N. ten O. Fayal. Zeeland (KRL), 25 te Bombay. KLEINE VAART Aco, 23 v. Dover n. Rotterdam. Ambiorix, 23 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Ary Scheffer, 23 v. Rotterdam n. Liverpool. Anna b, verm. 24 v. Glasgow n. Molfetta. Appingedam, 25 Belfast verw. Arienoldus G, 23 v. Port Talbot te Antwerpen. Albergen, 23 v. Gdynia te Rotterdam. Arctic, 23 v. Londen te Rotterdam. Bernard John, verm. 23 v. Antw. n. Southampton Beekbergen, 23 v. Amsterdam n. Malta. Binnenhaven. 23 v. Gandia te Hamburg verw. Birmingham, 23 v. Rotterdam n. Grangemouth. Cinderella, 26 v. Le Havre te Rotterdam verw. Cónfiance, 23 v. Rotterdam te lJmuiden. Duiveland, 23 v. Sunderland n. Delfzijl. Diligentia, verm. 23 v. Purfleet n. Isle of Grain. Driebergen, 23 v. Requejada n. Terneuzen. Deo Duce, pass. 23 Brunsbüttel n. Rouaan. Dependent, 2 Mei te New York verw. Ellewoutsdijk, 23 v. Belfast n. Bristol. Ferocia, 23 v. Le Legue n. Avonmouth. Fiducia, 23 v. Maassluis n. Boston. Gaasterland, 23 v. Harlingen n. Lelth. Cornells Houtman. 23 v. IJmuiden te Rotterdam Haskerland, 23 v. Harlingen n. Goole. Henrlca b, 23 v. Newport Mon te Birkenhead. Hoc Vinces, 23 v. Grimsby te Rotterdam verw. I-Ieemraadsingel, 23 van Tonnay Charente te Liverpool verwacht. Ibis, 23 v. Maassluis te Duinkerken verw. Ida Jacoba, 29 v. Sorong te Singapore verw. Ida Pieter, 23 v. Poortershaven te Milfordhaven Johan, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Jell; pass. 23 Vlissingen n. Londen. Kemphaan. 27 v. Algiers te Liverpool verw. Express, 23 v. Rotterdam n. Boston. Leuvehaven,, 23 v. Rotterdam te Kopenhagen. Libelle, pass. 23 Vlissingen n. Gent. Lucas Bols II, 25 v. Belfast te Skelskor verw Merwehaven 24-25 v. Rouaan 'te Casablanca verw. Hartel, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. May, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Meuse, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Mado II, 23 v. Rotterdam n. Par. Midas, 23 te Rotterdam n. Tel Aviv. Marjan, verm. 23 v. Maassluis n. Boston of Huil Mynelis, 24 Methll verwacht. Noorderlicht, 23 v. IJstad te Rotterdam verw. Nassauhaven, 23 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Neeltje b, 23 v. Fowey te Genua. Nieuwehaven. 23 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Niobe, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Nottingham, 23 v. Rotterdam n. Kingslynn. Oosterburgh, 23 v. Rotterdam n. Stockholm. Plato, 22 v. Palermo n. Valencia. Poortvliet, 24 v. Rotterdam n. Casablanca. President Roosevelt, verm. 26 v. Gothenburg n. Rotterdam. Ponto, 22 v. Bordeaux n. Manchester. Peter Swenden, pass. 23 Vlissingen n. Gent. Phecda, nacht 24-25 v. Casablanca te Rouaan verwacht. Sambrc, 23 v. Amserdam n. Parijs. Soemba. 23 v. Antwerpen te Norrkoping. Stella Maris, verm. 23 v. Dramman n. de Tyne. Steven, 23 v. Vlissingen n. Dublin. Startpoint, 23 v. Rotterdam n. IJmuiden. Tagrl, 23 v. Uddevalla te Rotterdam. Taormina, 23 v. Colchester te IJmuiden. Taurus, 23 v. Middlesboro n. Newcastle. Trompenburgh, 23 v. Kingslynn te Rotterdam. Tilly. 22 te Bayonne. Unl S, verm. 23 v. Cardiff n. St. Malo. Victory, 23 v. Amsterdam n. Huil. Veenenburgh. 23 v. Rotterdam n. Middlesbro. Vivo. 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Vindicat Atque Polit, verm. 23 v. Tonnay Cha rente n. Bayonne. Zeehaan, 27 v. Algiers te Londen verwacht. SLEEPVAART Ebro. pass. 22 Dover n. Oran met twee bakken. Hudson, 22 v. Rotterdam n. Lissabon met zuiger en bak. Humber, 22 v. Singkep te Soerabaja. Loire, 22 40 m. W. Str. Gibraltar met ponton. Noordzee, 22 240 m. W. Kreta met zuiger. Oceaan, 23 v. d. Waterweg n. Portsmouth. Rode Zee, pass. 22 Soembawa n. Engeland. kruiser Australia. Thames, 22 v. Rotterdam te Bizerta. Geen zaak wordt groot zonder reclame. De beste reclame is: adverteren. Het best adverteert men in dit blad. Bjj het Openbaar Lager Onderwjjs in de ge meente AMSTERDAM kunnen m.i.v. het nieuwe schooljaar op 22 Augustus 1955 (desgewenst ook eerder) een aantal in tijdelijke betrekkingen van lange duur (met uitzicht op een benoeming in vaste dienst) ge plaatst worden. Gegadigden wordt verzocht, aan de afdeling Onderwijs (kamer 260) Raadhuis, een aanmel dingsformulier aan te vragen en dit zo spoedig mogelijk ingevuld tèrug te zenden. Andere sol licitatiestukken kunnen voorlopig achterwege blijven. Zij. die reeds in tijdelijke dienst in de gemeente Amsterdam werkzaam zijn en degenen, die zich reeds naar aanleiding van de vorige oproep hebben aangemeld, behoeven niet opnieuw tc solliciteren. vraagt voor enige van haar afdelingen: Het is mogelijk op deze lonen een premie te verdienen van Bij eigen prestatie - volgens gemeten tarief - kan deze premie oplopen tot 33% De nieuwe C.A.O.-lonen hiervoor zijn als volgtI 15 van ƒ17.75 tot ƒ19.20 16 van ƒ19.20 tot 20.64 17 van 20.64 tot 22.08 18 van 22.56 tot ƒ24.- 19 jaar van ƒ24.- tot 25.44 20 van ƒ25.44 tot ƒ27.36 21 van 26.88 tot 28.32 22 van 28.32 tot ƒ30.24 23 jaar en ouder van 29.76 tot ƒ31.68

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9