Kort en bondig Dr. P. van Paassen 25 jaar verbonden aan het Haarlemse Diaconessenhuis Spittal-bazar opende zijn poorten Haarlemse huisvrouwen kunnen oefenen in tafelversieren Kunstschilders kruipen schilderend over het asfalt in de Anegang Stertocht jongeren en Bevrijdings-défilé EVC leed nederlaag Ronde van Haarlem-Oost op Koninginnedag Kabelbaan voor zandafvoer 8 Middenstandscentrale geeft advies Lommelaars bestaat eerstdaags 50 jaar Ter gelegenheid van Bevrijdingsdag PRIJS PER FLES F 4.90 Langs Haarlems Stadhuis Victoriekoekjes en zonnebloempudding Bij Hoogoven-kernverkiezingen Een dode en twee zwaar gewonden bij autobotsing Adr. Cassee sprak over Oud-Bloemendaal Haarlemmer herkende gestolen fietsdelen Orgelbespeling op Donderdagmiddag Geen „massa-recreatie" WOENSDAG 2 7 APRIL 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Op Maandag 2 Mei hoopt de heer J. A. Lommelaars het feit te herdenken dat hij vijftig jaar geleden zijn zaak aan de Ko ningstraat te Haarlem heeft opgericht. Des middags wordt in de zaak een receptie ge houden en genodigden en het personeel komen op bijeenkomsten samen. üe heer Lommelaars opende 1 Mei 1905 zijn zaak in huishoudelijke en luxe artike len. Dat was op nummer 19 in de Koning straat en de toenmalige winkelruimte be sloeg precies een derde van de huidige ruimte. In de loop der jaren zijn namelijk de panden op nummer 20 en 21 erbij ge trokken en tevens werden omstreeks 1920 de acht kleine étalages verbouwd tot vier grote. In deze eerste tijd werkte ook de echtgenote van de heer Lommelaars mee in de zaak en waren er nog maar slechts twee personeelsleden. Dit is nu uitgebreid tot zestien, hetgeen wel een duidelijk beeld geeft van de groei van cle zaak. De firma Lommelaars zal blijven be staan, want het nichtje van de eigenaar, mejuffrouw J. Lommelaars, die reeds op achttienjarige leeftijd in de zaak werkte, zal namelijk later de firma voortzetten. Ten einde de aantrekkelijkheid van Haar lem gedurende de bollentijd in niet geringe mate te verhogen hebben de winkeliers in een van de hoofdstraten, de Anegang, be sloten om, naar het idee van de heer Holt, deze straat te laten beschilderen met vijf tien bloemmozaïeken, die elk een opper vlakte beslaan van acht bij vier meter. De figuren werden ontworpen door de he ren H. Niesink en L. de Vogel en worden met speciale verf op het wegdek aange bracht. Poppe Damave en Frans Verpoorten bij het uitwerken van een bloemenmozaïek. De fancy-fair onlangs in Oud-Schoten gehouden ten bate van de parochie O.L.V. van Zeven Smarten en Petrus cn Paulus, heeft f6970 opgebracht- Dinsdagmiddag begon een groepje Haar lemse kunstschilders, onder wie Poppe Damave en Frans Verpoorten, met dit enorme karwei en vanmorgen had men reeds vijf mozaïeken voltooid. Tientallen Haarlemmers keken geïnte resseerd naar de over het asfalt kruipende schilders, die met grote kwasten en potten verf het grauwe wegdek veranderden in een fleurig bloementapijt, dat slechts af en toe. vrij onopvallend overigens - onder broken wordt door een strook met recla me-tekst. De kunstenaars bleven echter zonder maar een moment uit te rusten aan het werk. Tijd voor een kopje koffie kon er nauwelijks af en dat is eigenlijk ook wel te begrijpen wanneer men weet, dat de hele straat op Vrijdag 29 April geschilderd, èn droog moet zijn. Bovendien moet men nog rekening houden met het verkeer zo dat er bijvoorbeeld des middags nauwelijks gewerkt kan worden. Daarom schuwt men ook het werk in de avonduren niet en al met al heeft men goede hoop, dat het werk op tijd gereed zal zijn. Overigens is de Anegang met deze mo zaïeken nog lang niet klaar met de voor bereidingen voor de bollentijd, want a's sluitstuk aan de Anegang-zijde, zal tegen de gevel van een modern reisburau op een oud Posthuys verrijzen en bovendien zal de hele straat nog versierd worden met kleurige linten. Dat is allemaal echter van later zorg. Eerst houdt men zich bezig met het schil deren van de straat. Vanmorgen waren de kunstenaars al gevorderd tot de Schogchel- straat. Er hangt daar een bordje aan de muur: ..Frans Halsmuseum 400 meter" staat er op. Over enige tijd zal er op dit gebouw wellicht een bord staan met een pijltje in de tegenovergestelde richting en met de woorden: ..Damave-museum 400 meter". Maar daar dient men dan snel mee te zijn. want over twee maanden zijn de kunstwerken in de Anegang weer verdwe nen. Een overzicht van de Anegang tijdens het begin van het werk. ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G.OUD PZN 4 CO. HAARLEM Wij vestigen nog eens de aandacht op het défilé, dat ter gelegenheid van de tien de verjaardag van de Bevrijding op 5 >Iei langs het Haarlemse Stadhuis voor de bur gemeester wordt gehouden. Alle Haarlemse verenigingen en corpo raties kunnen daaraan deelnemen, zij kun nen zich daartoe aanmelden bij de secre taris van het Centrumcomité „Koninginne dag", de heer P. B. van Eerdenburg, Alexanderstraat 14. Het défilé zal worden voorafgegaan door de Krite-toaniel en Skotsploegh uit Ljouwert (Leeuwarden), welke op de Kat- tenberg een programma van Friese folklore zal uitvoeren. Op deze wijze wil Haarlem in Friesland alle landprovincies eren, die in de hongerwinter hebben bijgedragen tot leniging van de hongersnood. Voorts zullen vertegenwoordigers der voormalige illega liteit in de stoet lopen. De opstelling heeft plaats aan Dreef en Paviljoenslaan, waarna via Houtplein, Grote Houtstraat naar de Grote Markt wordt gemarcheerd. Op de Gedempte Oudegracht zullen vier duizend jongeren, aangesloten bij de Ne- derlancse Jeugdgemeenschap, zich bij het défilé voegen. Vooraf zullen zij in zeven groepen deelnemen aan een stertocht langs de historische punten van Haarlem. Dinsdagmiddag hebben wij een voor proefje gehad van de feestvreugde, die wij binnenshuis kunnen beleven ter viering van de bevrijdingsdag. In de muziekzaal van Brinkmann werd namelijk voor een groep belangstellende huisvrouwen door de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, in samenwerking met de Gemeentelijke Energiebedrijven een demonstratie gegeven hoe de maaltijd tot een hoogtepunt van dit feest kan worden gemaakt. In een inleidend woord zette mejuffrouw Franse, directrice van genoemde commis sie, het doel uiteen: de jonge kinderen, die eigenlijk niet kunnen beseffen wat de be tekenis van dit feest is, ook in gezinsver band de vreugde ervan te laten meebele ven. Dit is het best te verwezenlijken aan de maaltijd, het moment waarop het ge hele gezin ongezocht bijeen is. De aanwezige huishoudlerares weer er op, dat de dingen, waaraan een zekere voorpret is verbonden, de sterkste herin nering geven. Dit sloeg op een niet te on derschatten onderdeel van het programma, de tafelversiering. Er kan een prettige stemming ontstaan, wanneer men reeds enkele dagen tevoren met de kinderen sa men de knutselwerkjes verzorgt; vouwen, knippen en plakken doen ze immers graag. Alleraardigste tips werden ons gegeven en het bijzondere hierbij was, dat slechts met zeer goedkope ingrediënten werd gewerkt, waardoor niemand op extra kosten be hoeft te komen. Feestmutsen in allerlei vormen een steek, een puntmuts, een kapertje, waren gevouwen van kranten en versierd met rood en blauw crêpe-papier. Een toeter was vervaardigd van een met crêpe-papier beplakte huls van een closet rol met een rood-wit-blauw papieren kwastje. Met behulp van datzelfde crêpepapier is een lolly in een aardig poppetje om te toveren. Geestig waren de poppetjes, op gebouwd uit verschillende stukjes Engels drop. Met het tolletje uit een op een cock tailprikker gestoken stukje Engelse drop hebben we zélf een hele tijd genoeglijk zitten spelen Een lucifersdoosje met een gat, waarin precies een aspirinebuisje paste, vormde het vaasje voor de rood-wit-blauwe ane moontjes. Vrolijke papieren mandjes en narcissen van crêpe-papier, gevuld met snoepjes, zullen voor de kinderen eveneens een grote attractie zijn. Slingers van oranje crêpe-papier, spiraals gewijze op tafel gelegd, een bloemstukje van rode en blauwe anemonen en witte narcissen zijn bijzonder geschikt voor een feestelijke tafel, ook voor ouderen. In het huis voor Ouders en Opvoeders aan de Lange Margarethastraat 19 zal Don derdagavond 28 April om acht uur en Gisteravond is de uitslag hekend geworden van de verkiezingen voor de nieuwe arbei derskern van de Hoogovens. Er waren 52 zetels te verdelen en de EVC-aanhangers hadden voor de tweedaagse verkiezingen vrijwat actie gevoerd, onder meer door leuzen op de straten de schilderen. Zij verloren in vergelijking tot de vorige kern- verkiezingen 4 zetels, die ten goede kwa men aan de Katholieke en Christelijke Metaalbewerkersbond. De Algemene Ne derlandse Metaalbewerkersbond liep een zetel achteruit. Maandagmiddag 2 Mei om twee uur voor belangstellenden gelegenheid zijn zelf te oefenen en zo nodig nadere uitleg te krij gen over ae diverse versieringstechnieken, terwijl er ook tips voor kinderspelletjes worden gegeven. De lerares koken en voedingsleer van het Gemeentelijke Energiebedrijf gaf ons nog een demonstratie van enkele der uit gereikte recepten. Zij wees allereerst op het nut van zoveel mogelijk tevoren klaar te maken om op de feestdag zelf niet uren in de keuken te hoeven staan. Wij zagen voor onze ogen hoe Victoriespritskoekjes (in V-vorm) werden gebakken, hoe ronde zandkoekjes worden bespoten tot margrie ten met een dragée als hartje en hoe een prachtige goudbruine cake werd gebak ken en opgemaakt met glazuur, Franse vruchten en vlaggetjes. Ook een zonne bloempudding, versierd met een krans van partjes mandarijnen en een halve sinaas appel. gevuld met gelatine en opgemaakt met slagroom ontbraken niet. De recepten, die men zo lang de voorraad strekt kan aanvragen bij de Huishoudelijke Voor lichting, Frans Halsstraat 7 (de kosten zijn f 0.10) bevatten voorts een keur van toepasselijke voorgerechten, soepen, tus sengerechten, hoofd- en nagerechten. Het was een plezierige demonstratie, die met enthousiasme werd gevolgd. In samenwerking- met de Oranjebond „Prinses Juliana" lioudt de Haarlemse wie- Iervereniging „De Kampioen" op Koningin nedag, 30 April, de traditionele Ronde van Haarlem-Oost voor nieuwelingen. Voor deze wielerwedstrijd, die voor de vijfde maaal op het parcours: Rich. Holkade Diepenbrockstraat wordt gehouden, zijn uitgenodigd de Amsterdamse verenigingen „Olympia" de bekerhoudster „De Ger maan". „Ie Champion" en „Ulysses"; „De Bataaf" uit Halfweg, het Zaansc DTS, „De Bollenstreek" uit Lisse, „Kennemerland" uit Beverwijk, „Alc. Victrix" uit Alkmaar, het Leidse Swift" en „De Spartaan" uit Den Haag. „De Kampioen" neemt aan deze ï'onde deel met de renners: Koger (winnaar van de jubileumwedstrijd in Zandvoort), De Jong. Visser, Hogerheyde, Straver en Van Wijk. Er wordt gereden in twee series van 20 km., waarna in de pauze de junioren van „De Kampioen" een onderlinge wedstrijd rijden en tot slot volgt de finale over 30 km., waarin de vijftien best geplaatsten van elke serie elkaar zullen bekampen om de over winning. De drie best geklasseerde renners van elke club in deze finale komen in aan merking voor de clubklassering. Dc start is om half drie aan de Rich. Holkade. Een uit Den Haag komende personen auto, waarin zich twee dames en een heer bevonden, is vanmorgen omstreeks 8 uur ter hoogte van de toegangsweg naar het eerste voertuigenpark aan de Amersfoortse- straatweg te Soesterberg in hevige botsing gekomen met een vrachtauto van Twijn- stra's Oliefabricken te Maarssen. De inzit tenden van de personenauto werden uit de wagen geslingerd. Een dame werd op slag gedood. De twee andere passagiers, naar schatting ongeveer 35 jaar oud, werden levensgevaarlijk gewond. Zij zijn in het ziekenhuis „De Lichtenberg" opgenomen. "feur van de vrachtauto liep geen letsel op. isc-i) .an de beide zwaargewonde dames is de 36-jarige mej. Braun uit Hoogezand. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten adviseert aan de detailhandel zijn zaken op Koninginne dag normaal tot 6 uur geopend te houden omdat Koninginnedag dit jaar op Zaterdag valt, daarentegen op Donderdag, 5 Mei (tienjarige herdenking van de Bevrijdings dag) de gehele dag te sluiten. „Niet praten, maar doen!", dacht burgemeester Cremers en daarmee gaf hij het goede voorbeeld aan diegenen, die nog wat onwennig langs de fleurige stands drentelden. In een vaag verlichte grote zaal van het Concertgebouw in Haarlem heeft de pre sidente van de afdeling Haarlem van de Federatie 'voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening mevrouw C. G. E. M. Cre- mers-De Bruyn, Dinsdagavond om half acht een woord van dank gesproken tot de vele medewerkers aan en bezoekers van de grote bazar, die in alle zalen van hef. Concertgebouw ten bate van de ontheem den in het kamp Spittal in Oostenrijk, ge houden wordt. Mevrouw Cremers-De Bruyn stelde „de zekere mate van welvaart, die wij tegen woordig kennen" tegenover de kommer volle situatie zonder perspectieven, waar in de ontheemden zich bevinden en bracht dc aanwezigen onder ogen, dat zij door het doen slagen van deze bazar er toe kunnen meewerken, dat deze situatie ten gunste zai veranderen. Zij stelde nadrukkelijk vast. dat men de baten niet zal besteden vr or het aankopen vari voedsel, maar dat meri met de gelden onder meer de woning bouw, woninginrichting en studiemogelijk heden voor de ontheemden zal bevorderen. Nadat zij alle medewerksters en mede wei kers aan deze bazar had dank gezegd voor het vele werk, hiervoor verzet in welk dankwoord zij ook een groep MTS-ers betrok, die de hele nacht had doorgewerkt om Je stands op tijd gereed te doen zijn verzocht zij onder hilariteit van de aanwezigen haar echtgenoot, als burgemeester van Haarlem de bazar of ficieel te willen openen. Alvorens hiertoe over te gaan, deelde burgemeester Cremers mee, uat de fede ratie door acties in het gehele land reeds tweehonderdduizend gulden voor het kamp Spittal bijeengebracht heeft. Daarna bracht hij licht in de duisternis dooi het omdraaien van een ki op: m alle stands flooj ren de lampjes aan, zodat de aanwezigen toen pas goed konden zien, welke (prac.'ische) artikelen deze bazar te b eden heeft. Donderdagavond heeft de grote verko ping plaar.s van de goederen, die dan nog niet van dc hand zijn gegaan. De maandelijkse bijeenkomst van de afde ling Bloemendaal van Tuinbouw en Plant kunde. die Dinsdagavond in hotel Rusthoek in Bloemendaal werd gehouden, had deze keer geen direct verband met de werkzaam heden van de maatschappij. De heer Adr. Cassee hield een met lichtbeelden verduide lijkte lezing over oud-Bloemendaal. De vele tientallen lantaarnplaatjes waren afkomstig uit het gemeente-archief en toon den hoe men in deze omgeving vroeger nog van het vele ongeschonden natuurschoon kon genieten, waar nu het dagelijks leven met huizen en wegen de antieke oude schilder achtige plekjes heeft weggevaagd. Bloemendaal is van nauwelijks vijfduizend inwoners omstreeks de eeuwwisseling ge groeid tot ongeveer twintigduizend ingeze tenen op dit ogenblik. Van de talrijke boerderijen uit vroegere tijden zijn er slechts twee voor de ondergang gespaard. Spreker betreurde het, dat de huidige wij ken van de gemeente: Bloemendaal, Over- veen, Aerdenhout dat in den jare 1900 nog niet als zodanig bestond en Vogelenzang, als los zand aan elkaar hingen, waarbij eigen lijk iedere wijk een aparte gemeenschap vormde. Dit was naar zijn mening een aan sporing om meer gemeenschapszin te be trachten. De heer Cassee werd ingeleid door de voor zitter van de afdeling Bloemendaal van Tuin bouw en Plantkunde, de heer mr. E. J. W. Top. Voortuinkeuring De keuring van voortuinen in deze ge meente, waartoe het initiatief werd genomen door de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Bloemendaal, gaat thans vastere vorm aannemen. Het is de bedoeling, dat in elk der wijken van de ge meente aparte commissies worden benoemd, bestaande uit vakmensen die niet woon achtig zijn in de wijk, waar zij de keuring verrichten en een tuinliefhebber, dus een van de inwoners, die opgegeven heeft voor een voortuinkeuring in aanmerking te willen komen. Deze commissies zullen tenminste drie maal per jaar een rondgang langs de tuinen in de wijken Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal cn Vogelenzang maken. Boven dien zal bij de keuring van. van de weg af zichtbare, tuinen deze worden verdeeld in drie groepen: kleine, middelgrote en grote voortuinen. BINNENLAND Op dc werf van de firma Gebr. Niestern en Co. to Delfzijl is Dinsdagmiddag met goed gevolg het motorschip „Albert V" te water gelaten, Deze kustvaarder wordt gebouwd voor rekening van de N.V. „Zeelichter Thames IV" te Rotterdam. Mevrouw W. H. van der Eb—Jurgens te Londen, de echt genote van cle directeur der N.V., verrichtte de doopplechtigheid. Gedeputeerde Staten van Drente heb ben voorgesteld een subsidie voor eenmaal te verlenen aan de stichting 1940/45, ter grootte van f 10.000. Het voorstel is door de Provinciale Staten met algemene stemmen aangenomen. De weduwe Maria J. KarremanVan Boven vierde Dinsdag in het rusthuis „Su sanna", waar zij verblijft, haar 100e ver jaardag. Zij is nog zeer vit al. verwerkte de velevisite op haar gemak cn heeft zich de verschillende lekkernijen, die haar ook door leveranciers van het rusthuis werden aangeboden, goed laten smaken. Dinsdagmiddag- is de 33-.jarige mevrouw A. S.N.. wonende aan de Generaal Hodge- straat te Maastricht, in de kelder van haar woning door elcctrische stroom gedood. Waarschijnlijk heeft zij op eigen gelegenheid een elcctrische leiding willen aanleggen. Zij was moeder van 4 kinderen. De Kroon heeft afwijzend beschikt op het door de gemeente Huissen bij Arnhem ingesteld beroep tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waar bij goedkeuring is onthouden aan de raads besluiten van 30 November '53 inzake in dustrie-financiering door de gemeente Huissen. „I)e vijf en twintig jaren, dat ik geneesheer-directeur ben van het Diaconessenhuis in Haarlem, zijn snel om gegaan, maar als ik ze overzie, dan blijkt wel, dat er veel veranderd en gebeurd is in die periode. Het aantal bedden is verdubbeld en het huis onderging enige restauraties cn uitbreidingen, waardoor het Diaconessenhuis een modern ziekenhuis is geworden, waarin het prettig werken is. Dit is mede te danken aan de goede samenwerking met collegae en de zusters, die zich op bijzondere wijze geven aan de verpleging van zieken", aldus vatte dr P. van Paassen, die op Maandag 2 Mei zijn zilveren jubileum hoopt te vieren als geneesheer-directeur van het Diaco nessenhuis, de afgelopen vijf en twintig jaar samen. De jubilaris houdt op 2 Mei een receptie in het Diaconessenhuis cn des avonds volgt een feestelijke bijeenkomst in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade. i Dr van Paassen, die op 8 Januari 1897 te Meppel geboren is, heeft het grootste deel van zijn leven in Haarlem gewoond. Hij is de zoon van ds. C. J. van Paassen, die een groot, aantal jaren predikant bij de Ne derlands Hervormde gemeente in Haarlem is geweest. Na het doorlopen van de lage re school bezocht de aanstaande jubilaris het gymnasium aan het Prinsenhof, stu deerde in de geneeskunde te Groningen en promoveerde aldaar in 1928. Na het sla gen voor het arts-examen was dr. Van Paassen vijf jaar assistent en daarna twee jaar hoofd-assistent van prof. Polak Da niels te Groningen. Van 1927 tot 1930 was hij geneesheer, hoofd ener afdeling aan het Gemeentelijk ziekenhuis aan de Cool- singel in Rotterdam en in 1930 werd hij benoemd tot geneesheer-directeur van het Haarlemsê Diaconessenhuis. HAARLEM EN OMGVING Mr. J. F. van Thiel. de minister van maatschappelijk werk, spreekt Zondag 1 Mei over Hilversum I over „Tien jaren Stichting 1940—1945". Op uitnodiging van het bestuur zullen de leden van de Eerste en de Tweede Kamer met hun dames op Maandag 9 Mei een be zoek brengen aan de nationale bloementen toonstelling ..Keukenhof" te Lisse. De kunsthistoricus dr. A. van der Boom zal Zaterdagmiddag 30 Aoril een tot 16 Mei durende tentoonstelling van schilde rijen door J. J. Doeser in Het Huis met de Kogel aan de Spekstraat te Haarlem openen Dezer dagen keek een Haarlemmer in de Kleine Houtstraat in Haarlem met be langstelling naar twee fietsende jongens. Zijn belangstelling ging niet zozeer uit naar de jongens, als wei naar de fiets van een van hen, waarvan hij verscheidene onder delen meende te herkennen als die van zijn eigen fiets, die op 27 Maart in de Jansstraat was gestolen. Hij vroeg de jongens mee te gaan naar het politiebureau, hetgeen zij deden. Maar vlak bij het bureau gekomen, sprong een van hen op zijn fiets en ging er vandoor. Toen de man achterom keek, kwam hij tot de ontdekking, dat het achterspatbord van deze fiets hem ook al zeer bekend voor kwam. De overgebleven jongen werd op het bureau aan de tand gevoeld. Hij weigerde aanvankelijk de naam van de ander te noe men, gaf vervolgens een verkeerde naam op. maar sprak tenslotte de waarheid. De andere knaap werd opgespoord en naar het bureau gebracht, waarna beiden bekenden, de fiets te hebben weggenomen om de onderdelen ervan voor hun eigen fietsen te kunnen gebruiken. Het zijn de zestienjarige J. J. D. en de zeventienjarige J. J. v. d. T. uit Haarlem. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Trumpet luro. H. Purcell; 2. Adagio en Andante uit het lste Concert, G. F. Handel; 3. a. Prelude, b. Air. c. Gavotte, S. Weslev; 4. Prelude in form of a Chaconne, C. V. Stanford; 5. Choraalvoorspelen a. Jesu re- demptor omnium, G. Verschraegen; b. Een kint ghebo-en in Bethlehem, Flor Peeters; 6. Toccata. H. Andriessen. Voordat dr. Van Paassen aan het Diaco nessenhuis verbonden was stond aan het hoofd een predikant-directeur. In 1929 nam het bestuur het besluit wijziging te brengen in de directie en wel het benoe men van een geneesheer-directeur in plaats van een predikant-directeur. Dit was een zaak, zoals het jaarverslag des tijds vermeldde, waarover men sedert ja ren van gedachten had gewisseld en die in het belang van het huis meer en meer wenselijk werd geacht. Door de benoeming van een geneesheer-directeur was de staf compleet geworden en was te verwachten, dat het geneeskundig belang in het bestuur van het Diaconessenhuis, dat in de voor naamste plaats ziekenhuis is bij de medici, voldoende in het oog werd gehouden. Voor de geestelijke verzorging is een predikant aan het huis verbonden; deze vertegen woordigt het Diaconessenhuis ook naar buiten. Dr. Van Paassen heeft twee taken te vervullen; hij moet leiding geven aan het steeds uitbreidende ziekenhuis en dan heeft hij een grote praktijk als specialist voor inwendige ziekten. 25 jaar geleden werd er in Haarlem weinig gedaan op het gebied van inwendige geneeskunde. Men speciali seerde zich hierop niet zo als de laatste jaren. Dc Haarlemse huisartsen gevoelden ook de behoefte aan specialisten op dit terrein en daardoor had dr. Van Paassen spoedig een grote praktijk. Later vestig den zich meer specialisten, evenals voor hartziekten, enzovoort. In de loop der jaren heeft dr. Van Paas sen prettig gewerkt, vertelde hij ons; de omgang met de Haarlemse doktoren was goed en dat kwam het Diaconessenhuis ten goede. Het ziekenhuis groeide steeds en dat was te danken aan het feit, dat steeds meer specialisten in het huis werkten. Verder kwam een modern laboratorium tot stand, voorzieningen werden getroffen, een zusterhuis met 96 kamers kwam kort voor de oorlog gereed en de laatste jaren was de ingebruikneming van een nieuwe vleugel van grote betekenis. Verder werd in het Christelijk Lyceum aan de Planeten- laan een polikliniek geopend. Aan de toekomst wordt ook gedacht, al dus deelde dr. Van Paassen ons mee. De operatie-afdelingen worden vernieuwd en vergroot en de röntgenafdeling ondergaat een uitbreiding. Nog steeds heeft het ziekenhuis niet de beschikking over een voldoende aantal bedden; een wachtlijst moet worden aan gelegd, hoewel de lijst niet zo groot meer is als zij geweest is. In de loop der jaren is het aantal verpleegdagen teruggelopen en ook is het sterftecijfer gedaald. Dr. P. van Paassen Daar dr. Van Paassen zich behalve aan zijn medische en leidende taak in het Dia conessenhuis ook aan zijn gezin moet wij den, heeft hij weinig tijd om bestuurs functies te vervullen. Vroeger was hij voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond voor Ziekenverpleging en na de bevrijding een achttal jaren voor zitter van de Haarlemse specialistenver eniging. „Duin en Kruidberg" wordt reservaat ALS DE EIGENAREN van het landgoed „Duin en Kruidberg" hun zin zouden krij gen, zou er door de duinen, van de piek waar straks een zoetwatermeer van 15 ha. groot komt naar de IJmuidense kalkzand steenfabriek aan de Haringhaven, een kabelbaan gebouwd worden, om het duin zand af te voeren en rendabel te maken. Men ziet deze zandafvoer als de goedkoop ste en minst-storende manier van transport in het project, dat deels betaald moet wor den uit de opbrengst van het vrijkomende zand, maar de overheid denkt er anders over, zodat deze kabelbaan nog dubieus is en de mogelijkheid van afvoer per zand- auto voorshands meer kansen lijkt te heb ben. Wat niet wil zeggen, dat de kabelbaan uit de gedachten is, evenmin als het veel omvattende project, dat aan de „restau ratie" van het landgoed ten grondslag ligt en dat van „Duin en Kruidberg" een groot natuurreservaat wil maken met een herstel van de oorspronkelijk duinvegetaties, een aantal „voerakkers" voor de vogels en enige nieuwe slingerwegen, die inmiddels al zo goed als klaar zijn. In samenwerking met het Staatsbosbeheer en dr. Westhof, bioloog aan de Wageningse Landbouwhoge school, zal het plan over 5 a 6 jaar voltooid kunnen zijn en kan Kennemerland wellicht bogen op een ongerept stuk natuur, dat echter nimmer de functie van actieve recreatie voor de massa zal krijgen: men bindt de uitgifte van wandelkaarten strikt aan die personen of groepen, die naar het oordeel der eigenaren of hun vertegen woordigers geen schade kunnen toebrengen aan het landschappelijk schoon, dat met zoveel zorg en moeite wordt hersteld. De winkels of) de feestdagen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10