Regenjassen Auto "Radio Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Wereldnieuws Kilometers 1 Beter Zandvoort, Amsterdam aan Zee met wolkenkrabbers en pieren Vrouw achtervolgde 4 jaar lang ambtenaar O.M., die eens geldboete tegen haar eiste De radio geeft Donderdag Mr. Van Fenema ontrolde toekomstvisioen voor „Nijverheid en Handel" J. B. MEENK'5 ^ccU ió het zo r~ J 2 Volledige dagtaak Jongen overreden chauffeur reed door Examens Eén Meenk's poeder... en alle pijn is weg! P. S. van 't Haaff overleden Zuiveringactie in Ambon Betuwe nog niet in bloei Uitbreiding van nationaal dierenpark „De Hazenberg' H. 3. MAERTENS N.V. Merkt U, dat U HAAR verliest? Ongeval met dodelijke afloop Faillissementen DIEREN- SOORTEN WOENSDAG 27 APRIL 1955 Een 41-jarige dame uit de Ruyschstraat in Amsterdam heeft zich in het verdachtenbankje van de Amsterdamse rechtbank, grimassen trekkend tegen twee ambtenaren van het Openbaar Ministerie, die als getuigen tegen haar ge- Öpenbaar Ministerie, die iedere middag na 5 uur van het kantongerecht naar huis liep, alsmede diens vriend, een ambtenaar van de griffie, gevolgd, alleen omdat ze 4 jaar geleden tot een geldboete was veroordeeld wegens een aanrijding die ze had gehad. Men had haar hiervoor I V2 jaar geleden reeds op grond van art. 426bis een voorwaardelijke hechtenisstraf opgelegd met een proeftijd van een jaar, die in Juni 1954 verstreken was. Daarna begon zij opnieuw. De officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, noemde haar een hysterische neurotica, die het gevoel heeft verongelijkt te zijn. Als getuige gehoord vertelde de betrok ken ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, dat de vrouw hem steeds in de auto volgde en hem het oversteken van straten trachtte te bemoeilijken door voor hem stil te gaan staan of langzaam te rijden. In de auto zat steeds ook de moeder van ver dachte. Hierbij bleef het niet. Dikwijls schreeuwde ze hem onverstaanbare woor den toe, lachte hem uit en trachtte hem bij voorbijgangers belachelijk te maken. Da gelijks maakte ze tientallen rondjes met haar auto bij het Harmoniehof, waar de ambtenaar woont, luid claxonnerend. Ook vatte ze dikwijls post bij zijn woning, ging met de portieren slaan of met het open dak hard heen en weer schuiven. De hele buurt genoot er aanvankelijk van, doch kreeg er later „schoon genoeg van". „Ze maakt er een dagtaak van," zei de ambtenaar, „ik kan er mijn klok op gelijk zetten. Ze heeft verder weinig om handen. Ze ziet niet in, dat haar aanrijding er een uit vele duizen den is geweest." In de verdachtenbank interrumpeerde de vrouw de getuige herhaaldelijk en riep uit, dat hij een meineed aflegde. De presi dent probeerde haar tot rede te brengen en waarschuwde haar, dat de zaak buiten haar tegenwoordigheid zou worden behan deld, indien ze zich niet behoorlijk gedroeg. „Za staat ons niet alleen om 5 uur bij het kantongerecht op te wachten, doch ook tussen de middag om half één", vertelde vervolgens de 51-jarige griffie-ambtenaar, die zijn beklag over de vrouw deed, „ik heb met die hele zaak niets, maar dan ook niets te maken gehad, maar ze heeft het op mij voorzien, alleen omdat ik een vriend van de ambtenaar ben." Ook bij deze ge tuige, die in de Van Woustraat woont, had de verdachte jarenlang dagelijks vele luid ruchtige rondjes gereden. Hij had er de politie bijgehaald. „De mensen stonden er cm half zes op te wachten," vertelde een inspecteur, „het was een publieke verma kelijkheid; iedere voorbijganger en wiel rijder bleef staan; de tram kon er soms niet meer door; dat bleef maanden lang zo; het werd een chaotische toestand." Men had haar eens met de sterke hand trachten te verwij deren, doch ze vertikte het. Er was een kraanwagen aan te pas gekomen, terwijl de hele straat moest worden afge zet, om de auto weg te slepen. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat deze vrouw twee leden van de rechterlijke macht het leven zuur heeft ge- ADVERTENTIE FALCON v.a49.75 FALCON met fietssluiting 65. In gabardine 98.105.ƒ114. en hoger. ENORME KEUZE Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem-Noord Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 10.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.50 Staatsie- bezoek Zweeds Koninklijk Paar. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.30 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 15.00 Platen. 15.25 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Vocaal ensemble. 18.15 Pianomuziek. 18.30 Voordracht. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Discussie. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Tijdsschriftenkroniek. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.30 De groente man. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Ant woordman. 11.15 Platen. 11.45 Zweden; ver leden en heden, causerie. 12.00 Orgel en mezzo-sopraan. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- cn tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest en solist. 13.55 Koersen. 14.00 De bruid van Lammermoor, hoorspel. 14.35 Viool en piano. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee Kroniek van over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Platen. 18.50 Ronde van Nederland. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Platen. 19.40 Staatsiebezoek Zweeds' Koninklijk Paar. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Raddo Philharmonisch orkest en 'soliste. 21.25 Ba- rabbas, hoorspel. 22.40 Soortproblemen. 22.55 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE <K.R.O.) 20.15 Actualiteiten wereldvisie en weer- praatje. 20.40 Pottenkijken. 20.50 Van verre verten. 21.05 Spaanse dansen. 21.4021.45 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. (In termezzo: platen). 14.00 Engelse les. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen, 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20 10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 23.00 Nieuws. BC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). maakt, benevens dat van hun echtgeno ten. De vrouw van een van hen is ziek. Volgens de arts wordt de genezing belem merd door het volhardende optreden van de verdachte. De officier geloofde dat men verdachte als patiënte moet beschouwen, die meent eenmaal verkeerd behandeld te zijn door de kantonrechter. „Doch dat moet ze de ambtenaar niet aanwrijven". Hij had de geneeskundige dienst gevraagd in te grijpen, doch deze dienst achtte het niet nodig de vrouw uit de maatschappij te nemen. De officier achtte een juridische shock-therapie het beste geneesmiddel: 14 dagen hechtenis. Als raadsman viel mr. Markus de dag vaarding aan. Daarin werd de vrouw haar hinderlijk volgen alleen tenlaste gelegd voor de maanden van Augustus tot en met November van het vorig jaar. Pleiter be toogde, dat de vrouw zich in vroeger jaren inderdaad aan overtreding van art. 426bis heeft schuldig gemaakt, doch niet meer sinds haar eerste voorwaardelijke veroor deling en ook niet gedurende de in de dag vaarding genoemde maanden. Hij vroeg daarom vrijspraak. „Ik sta alleen maar bij het kantonge recht", zei de verdachte in haar laatste woord, „en ik heb het recht daar te staan Ze proberen me daar weg te jagen, maar ik laat me niet wegjagen". De rechtbank zal op 9 Mei a.s. uitspraak doen. ADVERTENTIE 11.:/ N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Dinsdag omstreeks kwart voor vier is op de Korte Prinsengracht nabij de Haarlem merdijk te Amsterdam de zevenjarige jongen J. v. d. V., die op de rijweg speelde, door een vierwielige vrachtauto aangere den. De jongen kreeg het achterwiel van de wagen over het hoofd en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasbhuis vervoerd. De chauffeur reed met de vrachtwagen zonder stil te houden door. Amsterdam. (Gem. universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde (2de gedeelte) R. C. Fluks, W. Veltheer, Amsterdam, mej. A. E. Harrebomee, Madium, A. W. Jessurun, Paramaribo, P. A. Versluys, Wijk aan Duin. Groningen. Op een proefschrift, getiteld „De Vergilii Ecloga sexta Commentatio" is aan de rijksuniversiteit te Groningen gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte de heer J. B. Evenhuis, geboren te Barneveld. Utrecht. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer H. Baars, arts, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Variabiliteit van Paraproleinen bij de ziekte van Kahler". „Zandvoort, voorstad van Amsterdam", onder deze voor Haarlem wellicht wat be klemmende titel hield Zandvoorts burge meester, mr. II. M. van Fenema, Dinsdag middag in een lunch bij eenkomst van het departement Haarlem, van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een causerie over zijn toekomstvisioenen voor de badplaats. Er was zeer veel, vooral onder de op het doek geprojecteerde schet sen, waarbij hij nadrukkelijk het voorbe houd maakte, dat dit maar een suggestie was - onder meer twee 70 meier hoge brug gen over het IJ aan weerszijden van de te graven tunnel aansluitend aan twee in drukwekkende verkeersaders om Haarlem heen in de richting van Zandvoort, waar aftakkingen via küstboulevards naar Zuid en Noord lopen. Tussen die twee verkeers aders zou dan een soort Nationaal Park kunnen ontstaan, waarin Haarlem ligt als een beziensivaardige historische stad, waarheen uiteraard zijwegen van de twee verkeersaders zouden moeten leiden. Was dit dus, naar mr. Van Fenema toe gaf, nog slechts een suggestie, dichter bij de verwezenlijking ligt, zoals hij zeide, het Zandvoortse Boulevardplan, dat thans door de architecten Wijdeveld en Wils (de bouwer van hötel Bouwes) wordt uitge werkt. Op de lichtprojecties wees hij aan een groot centraal congresgebouw, aan weerszijden geflankeerd door twee toren hoge flatgebouwen (20 étages; elke flat zou 4 a 5 kamers tellen en ongeveer 30.000 moeten kosten). Aansluitend aan die twee flatgebouwen komen er twee schuin en trapgsgewijs naar zee aflopende zijvleugels, waarin Horecaf-bedrijven en een theater moeten worden ondergebracht. Daarachter zouden nog twee zijvleugels moeten verrij zen voor de vestiging van kantoren en dergelijke. Precies in de lijn van de twee voorste, schuin naar zee aflopende zijvleu- ADVERTENTIE Koorts, hoofdpijn, kiespijn en periodieke pijnen worden snel cn radicaal verdreven door Meenk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! GE NEE SMIDDELEN Oud-inspecteur-generaal van de Scheepvaart In de ouderdom van 68 jaar is in Hat- tem overleden de heer P. S. van 't Haaff, oud-in-specteur-generaal voor de scheep vaart. Van 1902 tot 1917 was hij in dienst der marine. In December 1920 werd hij benoemd tot inspecteur voor de scheep vaart in algemene dienst en op 1 Juni 1936 volgde zijn benoeming tot inspecteur-gene raal voor de Scheepvaart. Op 16 Augustus 1951 werd hem eervol ontslag uit deze functie verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. DJAKARTA (PIA). De correspondent van Pia in Ambon bericht, dat op vijf ei landen in Oost-Indonesië zuiveringsacties tegen de Tentara Islam Indonesia (Islamie- tische strijdgroep) zijn uitgevoerd, waarbij in totaal 204 personen in arrest werden gesteld. Het aantal aanhoudingen was veel groter, doch de grootste helft van de aan gehoudenen werd na een onderzoek in vrij heid gesteld. Tijdens deze acties werd een aantal wapens en documenten in beslag genomen. De acties werden uitgevoerd op Kelang, Hulu, Manipa, Galega en Buru. Enkelen der arrestanten bleken gewond te zijn. Op Zuid-Ceram zijn aanhangers van de republiek Zuid-Molukken en leden van de Tentara Islam Indonesia slaags geweest. De late winter en het gure weer van de laatste weken hebben de bloei van pruim, kers en peer belangrijk vertraagd. In do Betuwe staan nog slechts hier en daar en kele pruimenbomen in bloei. Dit weekeinde zal de Betuwe dan ook nog niet in bloei staan, maar wanneer het weer zachter wordt, zal binnen enkele dagen de bloem knop doorbreken en zullen tegen het einde van de volgende week de kersenbongerds en enkele dagen later vroege peren- en ap pelrassen hun bloesems volop ten toon spreiden. Op kasteel Amerongen is gisteren de eer ste vergadering gehouden van de stichting het „Nationale Dierenpark voor Zwerfdie ren „De Hazenberg", een stichting, die tot stand kon komen dank zij het feit dat mevr. E. von Iilsemann-gravin Bentinck, een groot deel van haar landgoed afstond voor dit doel. Het bestuur van de stichting heeft zich volkomen afgescheiden van de stichting Amivedi en zal voortaan als een op zich zelf staande organisatie de belangen van de zwerfdieren in Nederland behartigen. De „Hazenberg" zal zo spoedig mogelijk wor den uitgebreid. Weliswaar zijn op het land goed een flink aantal verblijven voor zwerf dieren ingericht, doch de aanvragen om hier zwerfdieren en „vacantiegangers" tijde lijk te herbergen is zo groot dat er spoedig nieuwe onderkomens zullen worden ge bouwd. De plannen voor deze belangrijke uitbreiding zijn reeds in een vergevorderd stadium. Men hoopt met de hulp van alle dierenvrienden in Nederland weldra met de verdere uitbouw te kunnen beginnen. Een groot aantal vooraanstaande Nederlanders is aangezocht zitting te willen nemen in een ere-comité. Het ligt voorts in de bedoe ling van hot bestuur in de naaste toekomst de schooljeugd in de gelegenheid tc stellen dit Nationale Dierenpark te bezichtigen, opdat de jeugd hier zal leren, hoe men met dieren moet omgaan. Op de „Hazenberg" krijgen de zwerfdieren namelijk de grootst mogelijke vrijheid. Zij worden niet in hok ken opgesloten, doch dartelen overdag vrij rond over het grote terrein. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION Nassauslraat 5 - Haarlem - Telef. 15220 ADVERTENTIE Roos is de eerste waarschuwing bij haar uitval. Misschien hebt U die eerste waarschu wing niet direct begrepen? Let dan nu goed op het volgende: als U thans haar in de kam vindt, moet U daar terstond iets tegen doen. Het is een vergissing, te denken, dat dit ver schijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haar uitval dient onmiddellijk te worden bestre den. Hoe? Wel, zoals talloze mensen het heb ben gedaan sedert Silvikrin, de biologische haarvoeding werd uitgevonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken, het vanouds be kende haargroei-preparaat, dat over de ge hele wereld honderdduizenden dankbare ver bruikers telt. Silvikrin kon hun weer nieuw haar geven, omdat alléén Silvikrin de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei in de juiste verhouding bevat; precies de juiste dosis Trvptofaan, Tyrosine, Cystine en nog 11 andere uit de amimo-groep, welker namen U minder zullen zeggen doch die voor hernieuwde haargroei onontbeerlijk zijn! Herstel Uw haar met Silvikrin' begin nog heden! Om even voor half elf Dinsdagmorgen is op de Strandweg te Scheveningen ter hoogte van het Seinpostduin een ongeval met dodelijke afloop gebeurd. De 472-jarige jongen E. de G. wonende aan het Seinpost duin, stak onverwacht hard lopend de strandweg over en werd daarbij aangere den door een vrachtauto, bestuurd door de 35-jarige J. Th. G., wonende aan de zee kant. Zwaar gewond is het kind naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd, waar het 's middags om vier uur is overleden. De 21-jarige soldaat A. van B. uit Piers- hil, nam tegen het eind van 1954 een paar blokjes trotyl weg tijdens oefeningen en slak ze op de jaarwisseling in de kom van het dorp aan. Honderden ruiten werden vernield en een schuur stortte in. De krijgsraad ver oordeelde soldaat Van B enige tijd geleden tot vijf maanden gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Gerechtshof heeft bevestiging van deze straf geëist. 5. Voorzichtig klom Panda langs de touw ladder naar het openstaande deurtje. Wie zou er in dit vreemde uurwerk-huisje wo nen Een koekoek misschien? Uit de opening klonk een druk gerikketik, alsof er met honderden kleine hamertjes werd geklopt. „Is daar iemand?", riep Panda naar binnen. Er klonk geen antwoord; het getik ging rustig door. Na enige aarzeling waagde Panda zich door het poortje en keek behoedzaam rond. Er was niemand te zien, maar wel stonden er een heleboel klokken, die druk tikten en takten, alsof elke seconde moest worden uitgehamerd. Er waren grappige klokjes bij: uiltjes, die hun ogen bewogen; olifantjes, die heen en weer wiebelden; soldaatjes, die hun geweer presenteerden, maar ook dood gewone klokken, die niets anders hadden te doen dan de tijd aan te geven. Verder waren er nog klokken, die de vloer veeg den en heel ingewikkelde uurwerken, waar van de bedoeling Panda niet duidelijk was. Opeens hoorde hij geraas achter zich: ra telende radertjes hadden zich in beweging gezet. Wat gebeurde er toch allemaal? gels, vertoonden de geprojecteerde schet sen twee pieren, die in zee geleidelijk naar elkaar toebuigen in het midden op elkaar aansluiten. Zij vormen dus tezamen een boog, in het midden waarvan nog een uit loper naar een restaurant geprojecteerd is. Voor het congresgebouw zou dan een groot verkeersplein moeten komen, met daar beneden een ondergrondse garage, die plaats moet bieden aan ongeveer 650 auto's. Ook de pieren zouden een rijweg voor auto's en daarboven een wandelweg moe ten bevatten. Alleen de pieren kosten daar door reeds 20 millioen. Het huidige station in Zandvoort zou door dit alles moeten verdwijnen om plaats te maken voor een tegen de achterzijde van het congresge bouw aangebouwd station van veel groter allure. Mr. Van Fenema vestigde er de aandacht op, dat dit plan in grote lijnen van dezelf de gedachte uitging als het plan-Friedhoff, namelijk een centraal gelegen punt waar alle bezoekers van de badplaats aankomen. Er bestaan naar burgemeester Van Fene ma zeide, in Zandvoort twee groepen wier mening over de taak van de badplaats sterk verschillen. De ene groep acht - op voorwaarde dat de zon schijnt - strand en zee voldoende, en rekent slechts met Am sterdamse dagjesmensen en. de andere groep, waartoe mr. Van Fenema zich re kent, staat een moderne „outillage" van de badplaats voor, mede gezien de steeds aanzwellende stroom van badgasten uit het verder gelegen Duitse achterland. Vooral met het oog daarop tracht mr. Van Fenema ten Noorden van de plaats, waar het Bou levardcentrum geprojecteerd is ook nog een ..Kurort" te verwezenlijken, gezien de zeer grote belangstelling voor de „zee-genees- kunde" in Duitsland. Daartoe neemt mr. Van Fenema zich voor nog eens een stu diereis te maken. Wat betreft de twee grote directe verbindingswegen om Haarlem heen naar de kust. zeide mr. Van Fenema, dat de thans geprojecteerde verbindings wegen en tunnelprojecten, waarover nog weinig zekerheid bestaat, waarschijnlijk over 10 jaar al weer verouderd zullen blij ken te zijn. „Dit lijkt allemaal fantastisch", zo be sloot mr. Van Fenema zijn causerie, „maar er bestaan veel gekkere plannen. En zon der fantasie is er nog nooit iets gereali seerd. De aanpak van de huidige stede- bouwkundige vraagstukken en verbin dingsproblemen vereist een grootse stijl. Nederlanders zijn heel vaak direct rende mentszoekers maar hier is de allure nodig, die Nederland al eerder op belangrijke momenten in de geschiedenis heeft opge bracht onder het adagium: „de cost gaet voor de baet uijt". Wegen gebrek aan actief werd op Dinsdag 26 April door de Haarlemse rechtbank opge heven het faillissement van: P. J. Keijzers, bloemist te Hillegom, Bur gemeester Wentholtstraat no. 2. Rechter commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijk, Heemstede. en het faillissement van R. O. van Schaik, verkoper, te Haarlem, Kloosterstraat 12 rood. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, Haarlem. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 26 April is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier recht bank van 19 April 1955. waarbij G. E. M. Zwinkels, bakker te Haarlem, Schagchel- straat 11, in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr. J. G. Bettink te Haarlem, tot curator. ADVERTENTIE Gevangen. De West-Duitse studentenver eniging heeft bekend gemaakt dat 423 professoren en studenten gevangen worden gehouden in Oost-Duitse gevan genissen. Sedert 1945 zijn 566 professo ren en studenten in hechtenis genomen wegens politieke redenen. Hetzelfde. Volgens de Oost-Duitse radio is een zekere Walter Hoffmann, „een agent van de Britse geheime dienst", naar Oost-Duitsland uitgeweken, waar hij de autoriteiten belangrijke documen ten ter hand zou hebben gesteld. In een verklaring zou hij a.lle Duitse agenten van Westelijke inlichtingendiensten op geroepen hebben hetzelfde te doen. Neergestort. Vier mensen zijn om het leven gekomen nabij Valenciennes, waar het gestolen vliegtuig van de R.A.F. giste ren is neergestort op twee huizen. Het aantal doden steeg tot vier door het overlijden van één vain de zwaargewon den. Ook het stoffelijk overschot van de onervaren vlieger Agnani is gevon den. Ontploffing. In een depót van die Ameri kaanse onderzeevloot te Newport(Rhode Island) heeft een ontploffing aan vier burgers het leven gekost. Vijf hungers liepen verwondingen op. Een man wordt vermist. De explosie deed zich voor in een ruimte, waar met behulp van sterk samengeperste lucht en een vloeistof torpedo's werden beproefd. Oorlogservaring. Een aantai grote West- Duitse bedrijven overweegt het invoe ren van „telefoonioze uren". In de oor log zijn ..telefoonioze uren" in een aan tal bedrijven met succes toegepast. Het ongestoord doorwerken, zond-er binnen komende telefoongesprekken, kwam de werkzaamheden zeer ten goede. Verkorting. De leiders van de Britse socia listische partij hebben een motie bij het Lagerhuis ingediend, waari-n onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van de militaire dienst wordit geëist. In Groot-Brittannië heeft men than-s een diensttijd van twee jaar. Het Lagerhuis zal deze motie Donderdag behandelen. Staking. De 24.000 arbeiders van de basis Sandia, in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico, een van de voornaamste Ame rikaanse atoomcentra, hebben besloten in staking te gaan ter ondersteuning van looneisen. Zij willen een loonsver hoging van veertien percent. De direc tie heeft een verhoging van drie tot vijf percent aangeboden. Periodiek. In Calcutta is een cholera- epidemie uitgebroken. De politie en de stedelijke autoriteiten treffen voorbe reidingen voor een massale inenting. Medische autoriteiten hebben medege deeld, dat er om de vijf jaar cholera- epidemieën in deze stad voorkomen. Val. Twaalf personen werden gedood en vele anderen gewond, toen bij Fortana- res in Spanje een autobus in een ravijn stortte. Het voertuig maakte een val van 25 meter. Het schijnt dat het ongeluk te wijten is aan een defect in de stuur inrichting. Keus. De nieuwe afgevaardigden van het Argentijnse parlement hebben, evenals de senatoren, voor het eerst in de Ar gentijnse geschiedenis .de eed afgelegd op de grondwet en niet meer op God. Van de twaalf radicale afgevaardigden verkozen echter drie leden zowel op God als de grondwet de eed af te leggen. Amerikaans. Het Amerikaanse Hilton- coneern dat vele grote hotels in de Ver enigde Staten en ook enkele in het bui tenland exploiteert, is voornemens in West-Berlijn een hotel van 300 tot 400 kamors dat 5,5 millioen dollar zal kos ten te laten bouwen in de omgeving van de verwoeste Tiergarten. Het stads bestuur heeft protesten van de andere hotels in de stad die concurrentie vre zen, afgewezen. Het concern overweegt ook hotels te laten bouwen in Amster dam, Londen, Parijs, Stockholm, Caïro en New Delhi. Herstel. In het gebied van Volos, dat reeds voor negentig percent is verwoest, zijn weer drie schokken gevoeld. Het meren deel van de 55.000 mensen, die dakloos zijn, woont thans in tenten. Om de scha de te herstellen, zal de Griekse regering de belastingen verhogen en hulp vragen aan haar bondgenoten. Alle directe be lastingen zullen voor de duur van een jaar met twintig percent worden ver hoogd. Ook de invoerrechten op suiker, koffie en benzine worden verhoogd. ARBEIDSPRESTATIES van verschillen de diersoorten mogen we niet zonder meer met elkaar vergelijken. Zelf hebben we ons daaraan uiteraard ook wel eens schuldig gemaakt, bijvoorbeeld door de springcapa- cileiten van de vlo over te brengen naar menselijke verhoudingen. Immers, wan neer we vertellen dat de vlo een flink aan tal centimeters kan hoogspringen en dat het verspringen van dit. diertje in decime ters moet worden gemeten, is dit niet erg welsprekend. Vertellen we er echter bij, dat de mens verhoudingsgewijs 60 m. moet kunnen hoogspringen en bij het versprin gen 400 m. moet kunnen halen, dan spreken deze cijfers een veel duidelijker taal, omdat we weten dat de records van onze athleten iets meer dan resp. 2 en 8 m. bedragen. Zoals gezegd, helemaal juist zijn dergelijke vergelijkingen niet, aangezien we verhoudin gen niet zó maar kunnen overbrengen. Dat ging niet met de slijpsteen en het vlieg tuigmodel, en dat gaat helemaal niet in de wereld van de biologie. Ook al hebben we weinig inzicht in de mechanica, toch voelen we intuïtief dat een olifant nooit zal kunnen vliegen. Dezelfde intuïtie noopt ons de begrippen „groot" en „log" met el kaar te verbinden. Een olifant moge ster kere spieren hebben dan een muis, we zullen van dat gevaarte toch nooit ver wachten dat hij even snel wegflitst of zulke plotselinge wendingen maakt als het kleine knaagdier. Laten we ons de zaak eens zo eenvoudig mogelijk trachten voor te stellen, waarbij we afzien van allerlei verschillen in levens wijze. Het voorbeeld van de muis en de olifant is voor ons doel dus weinig bruik baar, zodat ure onze toevlucht, zulien moe ten nemen tot een klein olifantje en een olifant, die hveemaal zo groot is. Zoals we gezien hebben, is door lengte, breedte en hoogte van het kleine dier met 2 te ver menigvuldigen de massa van het vol wassen dier 8 maal het gewicht van het baby-exemplaar. De dwarsdoorsnede der poten is echter niet met een 8-voud, maar met een 4-voud toegenomen, zodat we hier direct al met. een onevenredigheid te ma ken hebben. De spierkracht is in het alge meen afhankelijk van de dwarsdoorsnede der spieren, zodat de grote olifant (bij ge lijk blijvende omstandigheden) verhou dingsgewijs zwakker is dan de kleine. Haar viervoudig toegenomen spierkracht krijgt immers een achtmaal zo zwaar lichaam te torsen. Bovendien moet het grote dier door de grotere lengte van ledematen en slurf snellere bewegingen uitvoeren, wil verhou dingsgewijs hetzelfde effect worden bereikt. En snellere bewegingen vergen ook ver houdingsgewijs meer arbeid en meer kracht. Terwijl het dier relatief zwakker is! Een ieder voelt dat hier eisen worden gesteld, dieniet in vervulling kunnen gaan. Laten we het met een kort voorbeeldje mogen toelichten: stel dat het kleine oli fantje een aanloopje neemt en bij het be reiken van een snelheid van 8 m. per sec. een sprongetje maakt van 6 m. Dan moet de. grote olifant, om in dezelfde verhou dingen te blijven, een sprong maken van 12 m., waarvoor uiteraard een grotere snel heid nodig is. Laten we die snelheid op 16 m. per sec. stellen, dan heeft de grote oli fant om verhoudingsgewijs dezelfde pres tatie te leveren, 32 maal zoveel arbeid moe ten verrichten als het kleine dier! Dergelijke wanverhoudingen kunnen uiteraard niet worden goedgemaakt door grotere porties voedsel, want de hele bouw in de dierenwereld dient gewijzigd bij het toenemen der afmetingen. In ieder geval moge hieruit blijken, dat de grote dieren aanzienlijk grotere belemmeringen hebben, en dat de beste prestaties in de wereld der kleine diervormen gezocht moeten worden. Laten we thans eens mogen spreken over het reuzenhert, dat staat te trappelen van ongeduld om aan u te worden voorgesteld. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2