SPINWIEL JONGE Kansen voor Ambon staan niet zo slecht als men wel denkt" TAXI 18000 Van een verbod van crematie kan geen sprake meer zijn Oostenrijk herdenkt bevrijding en verwacht staatsverdrag Zwitserse avond in „Treslong" Prof. Molenaar in Eerste Kamer: Buitenlands beleid en Par ij se accoorden aan de orde Wetsontwerp wil einde maken aan onwettige toestand Gelukstelegrammen van Vorosjilov, Boelganin en Molotov Premier Diem ontslaat Binh Xuyen-minister Zandvoort Lisse Vijfhuizen Halfweg Bennebroek WOENSDAG 27 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Politie vond wel de inbrekers maar niet de buit Ministers antwoorden Eerste Kamer Incidenten in Saigon: 3 doden Twentse textielindustrie heeft te weinig orders KLM-Supersconstellation op terugweg naar Schiphol Succesrijke opvoering van „Gravin Maritza" in Theater Monopole Bestuur Stichting „Touring Zandvoort" PTT-ontspannings- vereniging met „Najaarsstormen" Plannen „Lisse Vooruit" Jaarvergadering „Pro Rege" Stille tochten Dr. A. F. J. Portielje sprak over gevaarlijke dieren Bijeenkomsten en plechtigheden voor Marine-hospitaal Dc Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daaraan werd gekoppeld het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse accoorden. Eerste spreker was de heer Geugj.es (CPN), die betoogde dat West-Duitsland zijns inziens de voortzetting is van het be wind van de Hohenzollerns en van Hitier. Met de val van deze laatste is het Duitse gevaar niet uit de weg geruimd en de her bewapening vergroot de kans tot herleving van het nazisme. „Wij communisten zullen ons met hand eri' tand tegen de heroprichting van de Duitse weermacht verzetten," zo zei de heer Geugjes. „Wij hebben in Duitsland geen vertrouwen en de door dit land vrij willig aanvaarde beperkingen zijn van nul en generlei waarde." Het regeringsappa raat aldaar is zijns inziens doordrenkt met oud-nazi's en van een democratische rechtsorde is daar volgens hem geen sprake. „Vele Duitsers die in de oorlogs dagen verantwoordelijk waren voor ter reurdaden in Nederland zitten thans op hoge posten en het „Soldatentum" viert in West-Duitsland weer hoogtij," zo zei hij. Volgens hem komt straks het aantal West-Duitse divisies zeker op 30 en zeker niet op het aangenomen getal van 12. Daarbij komt nog dat het West-Duitse leger met atoomwapens kan worden uit gerust. Zijn fractie is van mening, dat zich in West-Duitsland thans een zeer gevaar lijke ontwikkeling voltrekt, te vergelijken met die ten tijde van de machtsoverneming door Hitier. De Parijse accoorden bieden zijns inziens geen waarborgen voor het voorkomen van een nieuwe oorlog en elke sanctie op het overtreden van de aan West-Duitsland opgelegde beperkingen ontbreekt. „Wat voor Oostenrijk mogelijk is ge bleken, is zonder twijfel ook voor Duitsland mogelijk," zo zei de heer Geugjes, die voorts aandrong op het zenden van een Kamerdelegatie naar Rusland en die een Russische parlementaire delegatie naar ons land wilde uitnodigen. Prof. Molenaar (VVD) was, in tegen stelling tot de heer Geugjes, allerminst overtuigd van de goede bedoelingen van de Sovjet-Unie. De feiten van het jongste ver leden stellen zijns inziens de expansiezucht van dit land vast. Hij zag geen heil in een politiek van de Derde Macht. Daarvoor is Europa thans nog niet rijp. Alle staten der wereld zijn thans bij de verschuivingen op het wereldtoneel betrokken en hij wilde zich dan ook niet vastklemmen aan West- Europese supra-nationale lichamen. Zon der Om de EDG een traan weg te pinken wilde zijn fractie de Parijse accoorden aan vaarden, al zijn er risico's aan verbonden. Sprekende over Europese integratie waarschuwde hij tegen „hardlopers" en tegen het oprichten van pompeuze gebou wen als nog ontbreekt wat daarin moet worden ondergebracht. Ook wat de Bene lux betreft moet men de zaak niet forceren en aan het aantrekken van nieuwe partners is men zeker nog niet toe, aldus prof. Molenaar. Wat Nieuw-Guinea betreft, keerde hij zich tegen suggesties uit socialistische kring om de status van dit gebied aan arbitrage te onderwerpen. Evenmin was hij gerust over de houding van onze regering ten aanzien van dit ge bied, speciaal met het oog op artikel 8 van het besluit tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. Tevens brak hij een lans voor de republiek der Zuid-Molukken en hij verweet de regering dat zij deze zaak niet voldoen de bij de UNO had bepleit. „De kansen voor Ambon staan niet zo slecht als men veelal denkt," aldus prof. Mole naar. „Het laatste woord over de status der republiek der Zuid-Molukken is nog niet gesproken." Het optreden tegen en het mishandelen van Nederlanders in Indonesië noemde hij schandelijk. „Hoe denkt de regering in deze een beroep op de wereldopinie te doen?" vroeg hij. Prof. Anema (A.R.) kon zich in grote lijnen met het buitenlands beleid vereni gen. Hij wilde zich dan ook slechts tot twee punten beperken. Het eerste punt was de goedkeuring van de Parijse accoorden, waarover reeds zo veel is geschreven en gepraat, dat er zijns inziens weinig nieuws meer over te zeggen was. Hij betreurt het dat het supra-natio nale orgaan in de EDG is verloren gegaan, maar als winstpunt zag hij de nauwere samenwerking met Engeland. Zijn tweede punt was wat hij noemde, de „atoombom menkwestie." Het NAVO-besluit om een aanval met conventionele strijdmiddelen te beantwoorden met tactische atoomwapenen had volgens hem in vele kringen beroering gewekt. Velen verzetten zich hiertegen. Tegenover gevoelsargumenten moet men verstandelijke argumenten plaatsen. Men staat niet voor de keus van het wel of niet gebruiken van atoombommen, maar van het wel of niet mogelijk zijn van een ver dediging, zo was zijn standpunt. De vraag of men atoombommen mag ge bruiken kan men alleen beantwoorden in dien men haar beschouwt in internationaal verband. Ook het grootste land kan zich zelf niet meer alleen verdedigen. De be slissing over het gebruik van atoombom men wordt op internationaal niveau ge nomen, hetgeen voor ons het NAVO-ver- band betekent. Wij kunnen hier uiteraard onze stem doen horen, maar de beslissing is niet aan ons, aldus prof. Anema. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden. ADVERTENTIE Bestolene stelt burgemeester d'A illy aansprakelijk Ruim twee maanden geleden werd in de Pioter de Hdoghstraat te Amsterdam een inbraak gepleegd bij de heer P. Bij die in braak werd voor ruim f 20.000 aan geld en juwelen buit gemaakt. De politie slaag de erin de drie daders te arresteren. De buit bleef echter zoek. De heer P. is nu van mening dat door het slecht gevoerde onderzoek van de po litie de buit niet is achterhaald. De hoofd commissaris van politie heeft, naar de heer P. verklaart toegegeven dat er bij het onderzoek inderdaad grote fouten zijn ge naakt. „Maar", zo heeft hij er aan toe gevoegd, „waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt". De heer P. heeft thans de burgemeester van Amsterdam doen weten dat hij hem voor hei. hem ontstolen bedrag aanspra kelijk stelt als hoofd van de plaatselijke politie. Hij heeft een desbetreffende eis bij de justitie te Amsterdam ingediend. een glaasje jeugd! De ministers Beel, Donker en Suurhoff hebben geantwoord op de opmerkingen uit de Eerste Kamer over de zogenaamde Cre- matiewet, welke onder meer bepalingen bevat over lijkverbranding. In hun Memo rie van Antwoord zeggen zij onder meer, dat zij de indiening van het wetsontwerp hebben bevorderd in het besef, dat ener zijds aan de bestaande onwettige toestand een einde moet worden gemaakt, ander zijds van een verbod van lijkverbranding in Nederland geen sprake meer kan zijn. -Een niet te verwaarlozen groep van de Nederlandse bevolking toont voorkeur voor crematie, terwijl de overgrote meerderheid vasthoudt aan het begraven van lijken. In deze omstandigheden dient de wetgever de lijkverbranding toe te laten, maar ligt het anderzijds voor de hand de begraving voorop te stellen als de gewone wijze van lijkbezorging, welke zal worden toegepast, tenzij de betrokkene een voorkeur in an dere zin heèft getoond. De wens van de overledene moet door slaggevend zijn. Vele Kamerleden hebben bezwaren tegen de eisen, welke het ont werp stelt aan de wijze, waarop de wil van de overledene moet blijken. Zij voeren aan. dat er gevallen kunnen zijn, waarin de werkelijk laatste wens van de overledene beter blijkt uit een verklaring van zijn nabestaanden dan uit hetgeen hij zelf op schrift heeft gesteld. Anderzijds erkennen zij, dat hetgeen de nabestaanden verklaren, niet steeds in overeenstemming met de wens van de overledene behoeft te zijn. De ministers merken hieromtrent op, dat een regeling, welke aan deze aspecten ten volle recht doet wedervaren, aan de ver klaringen der nabestaanden een vrij te waarderen bewijskracht zou moeten toe kennen, eventueel tegen een testament of codicil ingaande. Hierbij zouden echter be langen in het gedrang komen, met name de rechtszekerheid. De rechtsregels betref fende de vorm van uiterste wilsbeschik king ook op vermogensrechtelijk gebied laten niet toe, dat aan het testament de kracht wordt ontnomen door een latere mondelinge verklaring van de overledene, ook al wordt deze door betrouwbare getui gen gestaafd. Uiterste wil in de zin van het burgerlijk recht is niet, wat de over ledene het laatst gewild heeft, doch wat hij laatstelijk in de wettelijke vorm ge toond heeft te wilen. Er bestaat geen reden om op het gebied der lijkbezorging een af wijking van dit algemene beginsel toe te staan. De ministers zijn van oordeel, dat de geestelijke vrijheid van handelen van de (Van onze correspondent in Wenen) Vandaag viert Oostenrijk het tienjarig bestaan van de tweede republiek. De pre sident van de Sovjet-Unie, Vorosjilov, premier Boelganin en de minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, hebben aan hun respectievelijke Oostenrijkse collega's gelukstelegrammen gezonden ter gelegen heid van de herdenking van het verdrij ven der Duitse troepen, tien jaar geleden. In de telegrammen wordt de hoop uitge sproken, „dat Oostenrijk zijn onafhanke- •lijkheid spoedig mag herkrijgen". Op een plechtige zitting van de Oostenrijkse volks vertegenwoordiging in het parlementsge bouw hebben bondspresident Körner en kanselier Raab de tienjarige bezetting be schreven en hun vertrouwen uitgesproken in een spoedige ondertekening van het staatsverdrag. Het jaarlijkse protest tegen het onrecht van de bezetting heeft plaats gemaakt voor demonstraties van optimis me en van vertrouwen. Juist een etmaal tevoren was het ant woord vain de Sovjet-Unie binnen geko men, waarin zij zich neerlegt bij het voor stel van de drie Westelijke mogendheden om de werkzaamheden voor het komende staatsverdrag door de vier Weense am bassadeurs van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frank rijk, te laten voorbereiden. Voor Oosten rijk en de Westelijke mogendheden is deze voorbereidende conferentie van groot voor deel, omdat er punten zijn, waarover men nog in twijfel verkeert. Dat betreft vooral de waarborg voor de Oostenrijkse neutra liteit. Op de conferentie van "de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken die mid den-Mei wordt verwacht, kunnen dan geen verrassingen meer optreden. In Oosten rijkse regeringskringen is men er van overtuigd, dat de Sovjet-Unie geen moei lijkheden meer zal maken. De Oostenrijkse regering weet nog niet waar deze conferentie Maandag zal begin nen aangezien zij niet de gastvrouwe, doch slechts uitgenodigde is. De vier ambassa deurs zullen waarschijnlijk het gebouw van de geallieerde commissie kiezen. Aftocht (AFP) „De Sovjet-Russische troepen trekken weg. Zwaar beladen treinen rij den in Oostelijke richting", aldus meldt de Weense socialistische „Weltpresse". Het blad meent, dat hier sprake is van het be gin van het ontruimen van Oostenrijk dooi de Russische bezettingsstrijdkrachten. Vol gens hetzelfde blad zouden ook de Ameri kaanse bezettingstroepen voorbereidingen voor hun vertrek treffen. Met Amerikaan se militaire uitrusting beladen treinen zou den uit Oostenrijk in Westelijke richting vertrekken. burger door het ontwerp volkomen wordt geëerbiedigd, aangezien het aan de propa ganda voor de lijkverbranding geen enkel beletsel in de weg legt. Slechts de crematie zelf wordt onderworpen aan beperkingen, De ministers zien niet in, in hoeverre vorm voorschriften betreffende het uiten van de wens tot crematie zozeer met de geestelijke vrijheid zouden samenhangen, dat slechts verruiming van die voorschriften het ont werp aanvaardbaar zou maken. Ten aanzien van crematie van minder jarigen, die vóór hun overlijden in een in richting verzorgd of opgevoed werden, ver klaren de ministers dat de keuze van ver assing of begraving in de eerste plaats bij de ouders berust. Slechts indien de verbranding, gezien de zeer bijzondere verhouding, waarin het overleden kind tot de inrichting heeft ge staan, door deze zou worden gevoeld als een zeer ernstige inbreuk op haar sfeer, zal zij haar veto kunnen doen gelden. Het is te verwachten, dat in zodanig geval de ouders voldoende oog voor de redelijke verlangens der inrichting zullen tonen. Vele Kamerleden hadden in het feit, dat wel de kosten van begraafplaatsen doch niet die van crematoria uit de overheids middelen mogen worden gedekt, een discri minatie, welke alleen verdedigbaar is. als men op het standpunt staat, dat de over heid de crematie binnen de engst mogelijke grenzen behoort te houden. De ministers verklaren dat dit verschil in rechtspositie geenszins is ingegeven door de wens, cre matie tegen te gaan, doch door de overwe ging. dat geen belastinggelden dienen te worden besteed aan een wijze van lijkbe zorging, welke in Nederland een zozeer bestreden zaak is. SAIGON (Reuter/AFP) Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, heeft het ontslagbesluit getekend van Lai Van Sang als directeur-generaal van de nationale veiligheidspolitie en kolonel Nguyen Ngoc Le tot diens opvolger benoemd. Het ont slag van Lai Van Sang wordt in Saigon gezien als een nieuwe faze in het conflict tussen de regering en de opstandige poli- tiek-religieuze secte der Binh Xuyen, die sedert 1953, volgens een besluit van Bao Dai, de controle op de politie en de natio nale veiligheid in handen had. De Binh Xuyen heeft reeds bekend ge maakt, dat het ontslag niet aanvaard zal worden, omdat Lai Van Sang is benoemd door het staatshoofd en niet door de pre mier ontslagen kan worden. De Binh Xuyen zal het hoofdkwartier van de vei ligheidsdienst, tn de Franse sector van Saigon, blijven bezetten. Premier Ngo Dinh Diem heeft de PTT opdracht gegeven alle telefoonverbindingen met het gebouw te verbreken. In Saigon hebben zich verscheidene in cidenten voorgedaan, waarbij drie personen om het leven kwamen en verscheidene ge wond werden. Snelle tussenkomst van Franse officieren van de commissie van goede diensten voorkwam, dat een alge meen vuurgevecht ontstond. Gewapende bandieten zijn overgegaan tot het houden van strooptochten in winkels en huizen. De leiding der verenigde Zuidvietna- mese sectelegers heeft besloten een re- volutionnaire regering te vormen en on dergrondse bedrijvigheid tegen de regering Diem te organiseren, indien het staats hoofd Bao Dai hem deze week niet ont slaat aldus wordt vernomen van een bron, die in nauwe verbinding met de verenigde legerleiding staat. In dat geval zou ook Bao Dai, wegens zijn afwezigheid van meer dan een jaar, niet langer als staats hoofd van Zuid-Viclnam worden be schouwd. Wegens gebrek aan orders hebben ver scheidene weverijen in Twente vergun ning aangevraagd om korter te mogen werken. Het is nog niet bekend of dit ver schijnsel van korte of lange duur zal zijn. Bij de N.V. Gerhard Jannink en Zn. is vergunning aangevraagd om enkele af delingen op Zaterdag stop te zetten, het geen een verkorting van de werktijd be tekent met ongeveer vier uur; 250 arbei ders zijn hierbij betrokken. Indien de ver gunning wordt verleend kunnen de be trokkenen aanspraak maken op een uit kering op grond van de wachtgeld- en werkloosheidswet. Uitgevallen motor boven Atlantische Oceaan Een superconstellation van de KLM, die boven de Atlantische Oceaan vloog met 19 passagiers aan boord, is op terugweg naar Amsterdam, aldus blijkt uit een te Shannon ontvangen radiobericht van de gezagvoerder. Het toestel, op weg van Amsterdam naar New York, was al acht uur boven de Atlantische Oceaan toen ejn motor uitviel. Eerst kwam de radio melding dcor dat de gezagvoerder wilde landen op het vliegveld Shannon, maar toen de superconstellation vlak bij het vliegveld was gekomen, seinde hij dat hij had besloten door te vliegen naar Schip hol. De Zandvoortse Opere'tevereniging heeft Dinsdag in Monopole een alleszins te loven opvoering van de operette „Gra vin Maritza" van Emmerich Kalmann ge geven. Steeds opnieuw staat men verbaasd wat rnet ernstige studie en gedegen voor bereiding in dit opzicht door amateurs kan worden tot stand gebracht, want een suc cesrijke vertoning van dergelijke, hoge eisen stellende werken is waarlijk geen sinecure. En hoewel „Gravin Maritza" niet die hoogte bereikte, welke eerder met ,„Een Walsdroom" en „De Zigeuneroaron" werd behaald, kan men ook over dit laatste resultaat meer dan tevreden zijn. De gebroeders Henk en Kick Steenkist komt ongetwijfeld, respectievelijk als al geheel leider en regisseur, de eer voor het welslagen toe. Onmiddellijk daarna moet Annie Weber, die de zang van koren en solisten enkele maanden lang met onver flauwde ijver instudeerde en ook deze eerste uitvoeringsavond een belangrijk aandeel in de begeleiding had, worden ge noemd. Wim Sluijs zorgde op kunstzinnige wijze voor de décors, Wim Dietz voor de belichting. Het koorwerk was deze avond bijzon der fr»ai Het muzikaal begeleidende or kest van beroepsmusici ondervond hinder van de langgerekte en opeengedrongen op stelling. Een orkestbak is welhaast onmis baar! Wat de solisten betreft was het ook nu weer Chris Overweg, die als graaf Tassilo hoog boven de anderen uitstak zowel wat zang als acteren beUeft. Hij droeg het hele stuk. Kon geen de."1 andere solisten hem evenaren, Rie Sluijs, die de titelrol vertolkte, deed dit op goede wijze Zij beschikt over een mooie doch zwak- klinkende sopraan. Een kranige rol speel de Henk Bol als vorst Popuiescu, humo ristisch van uitbeelding. Kick Steenkist v/as als baron Zsupan goed op dreef. Wil Elzinga debuteerde deze avond als soliste Haar toneelroutine kwam haar thans goed van pas. Met nog wat meer stemoefening zal zij ongetwijfeld ook in de operette een belangrijke plaats kunnen gaan innemen. Ook de bijrollen waren in goede handen. 1-Iet heeft ons verbaasd dat men onder de solisten in het programma niet het, op treden van de violist Fokke Beekman ver meldde. Wat deze op het toneel presteerde met de zigeunermelodieën was telkens een hoogtepunt in de opvoering. Rest ons nog te vermelden dat de balletten, ingestudeerd door mevrouw To Venema, veel bijdroegen tot het welslagen van deze opvoering. JONG ZANDVOORT „DE INSTUIF" De R.K. jeugdvereniging „De Instuif" houdt Zondag 1 Mei in het Patronaatsge bouw een „instuif-avond", waar de tele- paath en 'net geheugenwonder „Alfetti" een en ander zal vertellen over telepathie en spiritisme. Na afloop volgt een bal waarbij het dansorkest „The Rhythm four" zal optreden. Het voorstel voor de raadsvergadering van Dinsdag 19 April, tot het benoemen van leden in het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort", waarover de Zandvoortse gemeenteraad in besloten zitting vergaderde op voorstel van de heer Tates, heeft naar thans blijkt, door deze discussies enige afwijking gebracht in de door E. en W. voorgestelde voordracht. Benoemd zijn: voor het Zandvoortse be drijfsleven: J. P. C. Longayroux en L. J. van der Werff; voor de Zandvoortse sport verenigingen; J. A. B. van Pagée en J. L. de Bas; voor de begunstigers der stichting: N. W. Bouwes en G. Hulst; voor de Zand voortse Handelsvereniging: J. A. C. Goos; voor de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze": D. Vader; voor „Peruka": M. Schouten-Van den Berg; voor de Noord- Zuid-Hollandse Vervoers Mij.: J. J. Jur- rissen. Op Donderdag 28 April vergadert het algemeen bestuur in het raadhuis, RAADSVERGADERING De Zandvoortse gemeenteraad zal op Woensdagavond 25 Mei in openbare verga dering bijeenkomen. Voor de laatste ontspanningsavond van dit seizoen, welke de P.T.T.-ontspanningsvereni- ging „De bollenstreek" te Lisse organiseerde, bestond grote belangstelling. Op deze avond, die werd bijgewoond door de directeur van het district Haarlem en ver tegenwoordigers van het hoofdbestuur, werd door de toneelgroep „Bloembollenstreek", het toneelstuk „Najaarsstormen" van C. van Bommel opgevoerd. Dinsdagavond hield het comité „Lisse Vooruit" een vergadering in de Witte Zwaan onder leiding van de heer C. v. d. Mark. De heer G. Mijnders bracht de plannen voor de zomer ter tafel. Na uit voerige toelichting werd door de vergade ring besloten deze zomer in de vacantie- maand Augustus voor de kinderen bus tochten te organiseren naar de speeltuin Drievliet te Rijswijk en dagtochten naar zee. Voor de tocht naar Rijswijk zijn 175 bonnen nodig en voor de tocht naar zee 125. Deze bonnen zullen door de winke liers uitgereikt worden; voor elke gulden, die men bij de winkelier besteedt, ont vangt men één bon. De actie zal aan vangen op 13 Mei. en gedurende 7 weken gehouden worden. Voorts werd besloten om op 5 Mei alle zaken te sluiten en op 30 April gedurende het corso eveneens te sluiten. Dinsdagmiddag brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun vorstelijke Zweedse gasten een bezoek aan de „Oranje" waar een receptie werd gehouden. Men ziet hier Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise tijdens een wandeling over het promenadedek. Rechts kapitein Lasche van de „Oranje". Het is bekend, dat het Haarlemse jeugd koor „Inter Nos" zijn activiteit niet.beperkt tot een plaatselijk optreden. Ook buiten Haarlem liet het zich horen. Zelfs ging het ver over de landsgrenzen om Nederlandse jeugdzang te demonstreren. In het bijzon der met Zwitserland geraakte het in nauwe relatie, met het gevolg dat Zwit serse ensembles tegenbezoeken kwamen maken. De Zwitserse avond, die Dinsdag onder auspiciën van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Hillegom in ge bouw „Treslong" werd gegeven, kwam ook tot stand dank zij dit contact. Dirigent Jan Booda van „Inter Nos" had een gezelschap uit Sissach (bij Bazel) bereid gevonden deze avond een echt Zwitsers karakter te geven met het uitvoeren van volksliederen, volksdansen en instrumentale volksmuziek. Ook waren er een Alpenhoornblazer en een vaandelzwaaier meegekomen, die evenals de andere vrouwen en mannen van het en semble gekleed waren in de karakteristieke, kleurige costuums van het eigen kanton. De zeer talrijke toehoorders hebben zij een voortreffelijke indruk gegeven hoe het in de Zwitserse dorpen toegaat bij feesten en andere vrolijke gebeurtenissen. De dorpsorkestjes komen dan het meest aan bod. Ook op deze avond kwam het vijf man sterke orkestje herhaaldelijk in touw. Het speelde in een bezetting van een klarinet, twee accordeons, een trombone en een contrabas allerlei dansen en marsen, echte dorpsmuziek, toonbeelden van melo dische, harmonische en rhythmische onge compliceerdheid en pretentieloosheid Even eenvoudig, ongekunsteld en zuiver van in tentie waren de volksdansen: een landler, een Schotse dans, een polka en mazurka's gedanst door de „Trachtentanzgruppe „Sis sach". De Jodlerclub „Fluehli" zong met zuivere genuanceerde klank enkele Alpen liedjes, waarbij de zanger Friedli Haus zich onderscheidde met virtuoze en bijzonder welluidende jodelsoli, die het tegen de achtergrond van harmonische zang van het mannenkoortje, uitstekend deden. Ook de „Einzeljodel" van deze solist was een knappe prestatie. Een instrumentalist, waarvoor men respect kon krijgen, was Gysin Herman, de bespeler van de reus achtige Alpenhoorn, waarlijk muzikaal Dinsdagavond was de afdeling Vijfhui zen van de Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond „Pro Rege" bijeen in het jeugd- gebouw der Nederlandse Hervormde Kerk onder leiding van haar voorzi<er, Vicaris L. C. Baljé. Uit de jaarverslagen bleek, dat het be stuur in het afgelopen verenigingsjaar enkele wijzigingen onderging. Wegens het vertrek van de heer J. W. Middelkoop werd de heer D. E. Deerenberg tot pen ningmeester gekozen. De heer T. F. Ver beek volgt de heer Spiegelberg op als be stuurslid, daar de laatste gaat emigreren. Het ledental van de afdeling is met twee achteruit gegaan. Men heeft het plan een grootscheepse ledenwerfactie te gaan or ganiseren. De opbrengst van de jaarlijkse collecte was echter hoger dan in vooraf gaande jaren. Het grootste deel van de besprekingen was gewijd aan de filmavond, die Vrijdag in de Gereformeerde kerk zal worden ge houden. De film, „Het is middernacht, Dr. Schweitzer" zal worden vertoond. Op Woensdagavond 4 Mei zal in Half weg en Zwanenburg de stille tocht naai de herdenkingsplaatsen en een bijeen komst in de Gereformeerde kerk worden gehouden. Om kwart over zevenen zullen drie groepen vertrekken uit de School straat te Halfweg, één naar het kort ge leden van de Spaarndammerdijk naar het plantsoen bij de sluizen verplaatste mo nument voor de gefusilleerden op 19 Fe bruari 1945, één naar het kerkhof te Zwa nenburg en één naar het monument te Zwanenburg op het plein in de Kastanje laan. In de Gereformeerde kerk te Zwanen burg zal ds. Molenaar, Ned. Hervormd predikant, een herdenkingsrede houden. De koren Sint Caecilia en „Kunst na Ar- bied" zullen enkele nummers ten ge hore brengen. Aan het orgel Me Plaarlem- se organist R. Schouten. spel. Alleen de veelvuldige echo's der ber gen ontbraken om de natuurtonen van de Alpenhoorn tot een rijkdom van harmo nische, ideaal-zuivere accoorden te com bineren. En dan was er nog de vaandel zwaaier Von Daniken, die voor een ge waardeerd spectaculair intermezzo zorgde. Ook het jeugdkoor „Inter Nos" had een aandeel in deze Zwitserse avond. Onder leiding van Jan Booda en met de bekwame begeleiding van de pianiste Emmy van Eden zong het met frisse klank een even wichtig gehouden voordracht liederen van Catharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek en een paar Duitse liedjes (onder andere de beroemd geworden „Wan_ dersmann") die bijzonder in de smaak vielen. Het viel hierbij op hoe de acous- tische tegenwerking van de zaal, die zo vaak van nadelige invloed op muziekuit voeringen bleek te zijn, nu als bij toverslag geneutraliseerd was. Moet men die acous- tische verbetering nu in de heilzame wer king van homogene, heldere kinderzang van een zelfde „register" zoeken? „Inter Nos" nam ons nog even mee over de Zwitserse grenzen naar Oostenrijk voor een kort verblijf „lm weissen Rössl" om daar nog even mee te peinzen over de liefde en over andere prettige dingen. Als amusement kon de uitvoering van deze operettemuziek deze keer wel dienst doen. De avond werd besloten met een van dankbaarheid getuigende toespraak door de leider van het Zwitserse gezelschap Franz Petsch tot Jan Booda en tot de Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer. Na mens deze organisatie werden de Zwitserse dames met fraaie bloemen bedacht. Het door de Zwitsers ingezette en door alle aanwezigen meegezongen „Wilhelmus" werd een plechtig slot van de avond. P. ZWAANSWIJK Voor Culturele Kring Bennebroek Er was voor de laatste bijeenkomst, wel ke de Culturele Kring te Bennebroek in dit seizoen heeft georganiseerd, een buitenge wone belangstelling. Op deze avond werd door dr. A. F. J. Portielje een lezing ge houden over de omgang met gevaarlijke dieren. Spreker gaf een beschrijving om trent de gewoonten van mensen en ook van dieren en meende dat men in het al gemeen moet beginnen met het kind in kleinigheden precies te laten doen wat het zelf graag wil. Tot op zekere hoogte geldt dat ook voor dieren, al kan men beiden niet met elkaar vergelijken. Uitvoerig liet spreker door middel van verscheidene plaatjes zien, hoe rekening moet worden gehouden met de gewoonten en eigenaardigheden en hoe vaak de die ren die men over het algemeen aardig vindt, dikwijls het gevaarlijkst zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor de zebra, waarme de men zeer voorzichtig moet zijn; andere dieren, die als gevaarlijk bekend staan, hebben dikwijls ten onrechte deze reputa tie. De plaatjes lieten zien, hoe dr. Por- tieelje met tijgers en panters omgaat. Het werd een bijzonder geslaagde avond en een waardig slot van een druk seizoen, waarmede de Culturele Kring stellig een goede reputatie in Bennebroek heeft ge kregen. Voor de vaste bemanning van het Marine Hospitaal in Overveen zal Zaterdag des morgens om tien uur op het grasveld van het voorplein een plechtigheid worden ge houden ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana; de commandant van het hospitaal, de kapitein ter zee - arts E. W. Creyghton, zal een toespraak houden. Evenals in vorige jaren zal de comman dant, vergezeld van de eerste officier de luitenant ter zee der eerste klasse reserve, A. C. A. van Rhee en een deputatie van de vaste bemanning, op de ochtend van de vierde Mei, als des avonds de doden wor den herdacht, een krans leggen bij de vlaggemast op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. Op Donderdagmiddag 12 Mei zal op .het voorplein van het hospitaal de beëdiging plaats hebben van enkele marine-officieren door de commandant van het hospitaal.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9