Vreeland Premier Diem kwam onbloedige staatsgreep snel te boven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Trouwhetuiging aan Bao Dai, die eerst was afgezet Weerbericht f Adenauer en Pinay bereikten volledige overeenstemming Röchling-staalfabrieken in de Saar onder Frans-Duits consortium Politieke verwarring in Zuid-Vietnam Caracas-conferentie zou worden afgebroken Roerige 1 Mei-viering in Frankrijk Moskouse 1-Mei parade viel in het water Het woord is aan 69e JAARGANG No 249 MAANDAG 2 MEI 1955 Poesjkin wil Oost-Duitse wegentol bespreken TV rijving Trouw Koninginnedag in Djakarta Luchtmacht en arbeiders lieten de eer aan het leger Tsjang Kai Tsjek bereid tot staakt-het-vuren? Amerikaanse artsen willen inenting door laten gaan Leden Nieuw Jeugdtoneel hadden auto-ongeluk Weerrapport 299e JAARGANG No 9 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Aan de Vecht ligt het oude dorp Vree land. De Vecht is zelf een ouderwets water, nog ruim voorzien van antiek natuur schoon. Als gij daarvan houdt, zoveel dat het u niet eens deert of gij in een auto vijf minuten langer dan nodig is van Loe- nen naar Maarsen rijdt, kunt gij er daar van genieten. De meeste mensen denken er anders over: die daveren langs de nieuwe, brede autostrada Amsterdam Utrecht. Mooi woord, autostrada. Gij hebt dus de ruimte. Er zijn andere wegdelen langs de Vecht, smaller en nog bochtiger, niet zo best meer onderhouden ook; die herinneren aan grootvaders dagen. Hij had het toch niet makkelijk, moeten zijn ge motoriseerde nazaten wel denken als zij daar bij 'ongeluk eens terechtkomen. Wat had hij een tijd nodig, en dan dat gehots. Wel zag hij meer onderweg, maar nou ja, in welk tempo en in welke onzeker-wis- selende belichting. Vergelijk dat nu eens met een film. Er zijn nog van die mensen, wie het verleden iets blijft zeggen. Temidden van dezulken zat ik op Koninginnemiddag in het vredige Vreeland. Er zijn twee ophaal bruggen: feen oude, die knarst en kreunt onder de last der eeuwen, als haar twee helften rijzen en een van later datum, wit en. goed gesmeerd. Die geleidt mee het hoofdweg-verkeer dat langs Vreeland snort, niet erdoor. Tussen de bruggen in droomt een stukje dorpskom, met kleine winkels en rustige brede huizen. Gij zit daar tegenover voor een wit hotel, niet te groot, drinkt thee en voelt de snelheid van u afvallen. Bedaarde dorpelingen passeren. Be brede ramen aan de overzij zijn stil en ernstig. Die huizen hebben de tijd. Zij kijken u ernstig, zonder glimlach maar niet onwelwillend aan. Bomen zijn nog niet eens gekapt; er glijden zonnestralen van de tweede lentedag des jaars door heen en doen de ruiten spiegelen. De op haalbrug knarst omhoog. Er komen twee kleine zeiljachten door, een BM en een Valk. Haar zeilen wiegelen slechts in de luwte van de dorpskom. Zij drijven traag verder, met een loom signaaltje om de andere bruggeman in actie te brengen. Hij haast zich niet. Er is geen haast. Niemand zou willen dat hier iets sneller ging. Op de witte brug ontstaat dan plots on rust. Wij letten niet meer op die brug; zij is een heel eind rechts en er wordt ge woon over gerènd. Maar nu komt ineens een veelkleurig gevaarte dat ons iets toe- toetert. Niemand verstaat er een woord van. Een reeks andere kleurigheden volgt en snerpt ons eveneens aanbevelingen toe. Wij moeten blijkbaar allemaal een hele boel gaan kopen; liefst spoedig en voor ons welzijn. Maar de winkeltjes aan de overkant zien er niet naar uit dat zij het alles in voorraad hebben en bovendien is het Koninginnemiddag. Ineens begrijpeiï wij het: dit is de Ronde van Nederland, bezig aan haar achtste en laatste étappe, van Roosendaal naar Amsterdam. Iemand op het terras verzekert zijn gezin, dat een bekende firma wel zeventigduizend gulden heeft moeten betalen om er met haar re clame-auto in te mogen meerijden. „Maar als je nu niet betaalt?" vraagt een ander, „Het is toch de openbare weg?" Daar komt geen antwoord op. De firma's blijven ons uit de verte toeroepen. Stoere gehelm de politiemannen op motoren snellen mee en keuren dit dus goed. Wij blijven er dromerig bij. Vreeland handhaaft zich. Als de Ronde der Reclame voorbij is volgt een lange pauze. Het gewone ver keer zet zich voort. De bruggeman stopt het en de jachtjes mogen door de brug. Dan komen er drie wielrenners. Zij rennen niet zo erg hard, maar wat is een gang van veertig kilometer in deze tijd? Daarna ge beurt weer lange tijd niets. Twee jongetjes van het terras zijn gaan kijken en keren wat teleurgesteld terug. Er verstrijken ze ven minuten. Dan komt een hele groep wielrenners, die zich kennelijk onbekom merd voelt over die drie. En dan is het uit. De witte brug gaat statig open om een heel oud, verveloos zeilbootje toe te laten. Er zit een peinzende man in. Noch hij, noch de Vecht, noch Vreeland laten zich storen in hun rust. Wij hebben, zij het zonder opzet, de Ronde van Nederland aanschouwd. Dat was nou alles. Wij hebben haar in haar laatste phase, op weg naar een ongetwij feld met spanning geladen stadion, waar genomen. Wij hebben rustig kopjes thee gedronken in de zon en traag-drijvende zeilbootjes tegenover oude huizen leuker gevonden. Maar het zal wel nodig zijn dat er een gehouden wordt. Er is een Ronde van Frankrijk en er is een Ronde van Italië en hoeveel Ronden zijn er nog meer? Dus zal er ook wel een door Nederland moeten zijn. Maar het Zuidelijke tempe rament ontbreekt. De bergen en de af gronden zijn er niet. Zelfs de duizenden kilometers-in-ronde ontbreken; men moet zo'n beetje kris-kras door het kleine vlakke land fietsen om ze bij elkaar te krijgen. Ook is er niet de eenzaamheid van hoge passen en eindeloos-lange bos wegen. Er is helemaal geen eenzaamheid. Neen, dan de Ronde van de bollen streek. Niet om de eenzaamheid, maar daar zit meer spanning in. Hoe komt gij er op zo'n weekend als wij pas genoten hebben? En als gij erin zijt, hoe komt gij dan verder, en er weer uit? Er zijn gelukkig nog oasen in de volte onzes vaderlands. Kleine oasen; zij zouden alle wel Vreeland mogen heten. R. P. BERLIJN (Reuter). De Sovjet-Russi sche Commissaris in Duitsland, Poesjkin, heeft toegestemd in een bijeenkomst met zijn drie Westelijke collegae ter bespreking van de kwestie der wegen-tol voor het ver keer tussen Berlijn en West-Duitsland, die onlangs door de Oost-Duitse autoriteiten verhoogd is. In een schrijven van Poesjkin, dat het Oost-Duitse perbureau heeft gepubliceerd, wordt gezegd, dat de kwestie binnen de bevoegdheid valt van de regeringen van Oost- en West-Duitsland, „doch als u het niettemin gewenst acht. dat de vier Hoge Commissarissen dit onderwerp bespreken, bestaat van Russische zijde geen bezwaar, hoewel rekening gehouden moet worden met het voren opgemerkte". Zelden zal een bruid met zoveel belangstelling zijn ingehaald, als deze praalwagen „De Bruid" - toepasselijk door de „Bruidsschat" gevolgd - in het bloemencorso, dat Zaterdag door de bollenstreek trok. De foto werd gemaakt in Lisse. BONN (ANP) Met „overeenstemming der opvattingen op alle punten" is Zater dagnacht in Bonn de conferentie geëindigd tussen dr. Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay. De overeenstemming gold: de verwezen lijking der verdragen van Parijs en de noodzaak om tot een ontspanning tussen Oost en West te komen, de noodzaak om de Europese samenwerking een nieuwe stoet te geven, en de nog hangende netelige on derdelen van de Saarkwestie. In Bonn wordt er op gewezen, dat de ratificatie der verdragen van Parijs is ver zekerd en dat men zich kan voorbereiden op de komende conferenties in Parijs, die de intrede van de bondsrepubliek in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie zullen bezegelen. Bijzondere aandacht hebben dr. Ade nauer en Pinay geschonken aan de initia tieven om de Europese samenwerking een nieuwe stimulans te geven. Zij hebben in hun communiqué de richting gewezen: luchtvaart., vliegtuigproductie, verkeer en kernenergie. De ministers wensen daar over zo snel mogelijk overleg met de ove rige West-Europese landen te voeren. In het program der ministers mist men de uitbreiding der Kolen- en Staalgemeen schap tot de algemene energieproductie, die Monnet verlangt. Desondanks gelooft men in Bonn, dat Monnet in de houding der beide regeringen aanleiding zal vinden in Luxemburg als voorzitter aan het be wind te blijven. Frankrijk en Duitsland willen, naar in Bonn vernomen wordt, Monnet verzoeken aan te blijven. Ook het vraagstuk der economische sa menwerking tussen beide landen werd in Bonn volgens de officiële mededelingen „in Europees verband" behandeld. De ministers hebben besloten een Frans-Duitse commis sie te vormen, die de zich in de laatste (Van onze correspondent in Parijs) De gebeurtenissen in Zuid Vietnam hebben zich van het militaire naar het politieke toneel verplaatst. De gevechtshandelingen schijnen met een verlies- lijst van omstreeks vijfhonderd doden, vijfduizend gewonden en tienduizenden daklozen te zijn gestaakt en premier Ngo Dinh Diem schijnt, althans voorlopig, als overwinnaar uit de strijd te zijn getreden. Hij heeft die overwinning onmid dellijk willen verzilveren door keizer Bao Dai van zijn symbolische troon te stoten, de republiek van Zuid Vietnam uit te roepen en daardoor te trachten zijn persoonlijke bewind tegenover de verschillende politieke en religieuze sec ten te consolideren. Daarbij heeft Diem, die de Syngman Rhee van Zuid Viet nam schijnt te willen worden, niet onbelangrijke successen geboekt. Generaal Van Vy, die Bao Dai Vrijdag met het opperbevel belastte, stelde zich Zaterdag ter beschikking van Diem. Zondag waagde de generaal een staatsgreep tegen de regering, die Diem echter verijdelde. Generaal Van Vy heeft zijn heil gezocht in een vlucht naar de keizerlijke garde in Dalat, waar hij zich zonder twijfel gereed houdt in te grijpen zodra de kansen mochten keren. Het ziet er naar uit dat Diem, wiens politieke autoriteit nog steeds wordt be twist, het nationale leger achter zich heeft. Bao Dai werd van zijn keizerlijke waar digheid vervallen verklaard tijdens een zitting van een „democratische revolutio naire raad", die in werkelijkheid bestond uit de enige vier ministers die Diem trouw waren gebleven. De rest van zijn kabinet, een dertiental ministers, was dagen te voren uit protest tegen Diem afgetreden. De proclamatie van de Zuid-Vietnamese republiek werd bekend gemaakt op een persconferentie waarbij de voornaamste militaire bevelhebbers, onder wie generaal Van Vy, aanwezig waren. Zij maakten, volgens de journalisten, de indruk onder zware druk van de regering te staan. Bao Dai, die-sinds 1949 toen hij door Frankrijk tot keizer van Vietnam werd verheven vrijwel onafgebroken aan de Rivièra vertoeft, heeft van de beslissing van de regering-Diem met souvereine ge latenheid kennis genomen. Hij beschouwt het besluit als onwettig en hij heeft een notoire tegenstander van Diem, generaal Van Hinh, met een informatie-opdracht naar Saigon gezonden. Bao Dai houdt, of schoon Diem niet van de partij zal zijn, vast aan zijn conferentie met de voor naamste politieke leiders uit Zuid-Viet nam die deze week in Cannes moet wor den gehouden. Een dertiental Zuid-Viet- namezen zou aan zijn oproep gehoor heb ben gegeven en al onderweg zijn. In hoeverre de jongste serie staatsgre pen een wending in de Vietnamese ont wikkeling zal inluiden, hangt vooral af van de steun, waarop Diem in, en vooral ook buiten zijn land kan rekenen. Dat Diem zich niet de minste illusies over de houding van Parijs maakt, is duidelijk. Hij heeft via de radio en door middel van pamfletten ongekend felle aanvallen op Frankrijk gedaan en een van de eerste programmapunten van zijn nieuwe re gering is de eis tot onmiddellijke evacuatie van het Franse expeditieleger, dat nog uit een honderdduizend man moet bestaan. Om op alle verrassingen voorbereid te zijn heeft generaal Ely, de Franse hoge ver tegenwoordiger in Zuid-Vietnam, de staat van alarm afgekondigd en 35.000 soldaten staan in Saigon klaar om de nog altijd belangrijke Franse kolonie te beschermen. Generaal Ely heeft zestig vliegtuigen tot zijn beschikking. Na enige aarzeling moet Washington tot het besluit zijn gekomen Diem, althans voorlopig, de hand boven het hoofd te houden. Premier Faure heeft het afgelopen weekeinde herhaalde malen met de Ameri kaanse ambassadeur geconfereerd, maar tot een accoord is men niet gekomen. Zon der twijfel zal de nieuwe situatie in Zuid- Vietnam een der voornaamste agenda punten vormen bij de besprekingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles deze week met zijn Franse en Engelse collega's ter gelegenheid van de NAVO-conferentie in Parijs. Parijs en Washington staan, wat hun inzichten ten aanzien van de politiek in Zuid-Vietnam, en vooral de verdienste van Diem betreft, vierkant tegenover elkaar. In een officieus communiqué heeft de re- gering-Faure zich openlijk beklaagd over het gebrek aan begrip dat Dulles' departe ment ten aanzien van de Franse houding openbaart. Met wat meer Amerikaanse medewerking kan de rust zo staat in dit Franse communiqué te lezen in Zuid-Vietnam weldra worden hersteld. (Reuter/AFP) Bij een onderhoud met de Amerikaanse zaakgelastigde te Saigon heeft Diem verklaard dat hij Bao Dai trouw blijft. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft te Washington medegedeeld, dat de Verenig de staten de staat Vietnam erkennen, waarvan Bao Dai staatshoofd is. De Britse commissaris-generaal in Zuid- Oos^-Azië, Malcolm MacDonald. is te Sai gon aangekomen voor een onderzoek van de toestand. Kolonel Minh, chef van de staf der Binh Xuyen-strijdkrachten, is met vijf bataljons naar de regeringsstrijdkrachten overge lopen, aldus een mededeling van Diem voor radio-Saigon. Twee bataljons van het nationale leger hebben heden een aanval ontketend op de troepen van de Binh Xuyen secte te Cho- lon, een voorstad van Saigon. Het schijnt dat zich een ernstige crisis in de Binh Xuyen voordoet, waarbij tegen stellingen zijn ontstaan tussen degenen, die de strijd tot het einde willen voortzet ten en de voorstanders van een compromis met de regering. „De Nederlandse gemeenschap, verenigd op het erf van Uwe Hoge Commissaris in Indonesië, zendt Uwe Majesteit de harte lijke gelukwensen voor haarzelf en een be tuiging van aanhankelijkheid aan Haar Huis en het vaderland." Dit telegram werd Zaterdagavond aan koningin Juliana ver zonden namens de zeer velen, die in de tuin van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta bijeen waren op de traditionele ontvangst, die daar gehouden werd. Deze ontvangst werd onder andere bijgewoond door de Indonesische minister van Verbin dingen, dr. Gani, de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, Ruslan Abdulgani, door het corps diplomatique en vele leden van de Nederlandse gemeenschap te Djakarta. Ad Vermeulen heeft officieus uit Caracas vernomen, dat de commissie zou hebben besloten de conferentie aldaar niet langer voort te zetten. Ad Vermeulen heeft geweigerd zijn re cente verklaringen in te trekken welke de overheid in Caracas aanleiding gaven her uit te wijzen. Vermeulens weigering volg'" op het aanbod van Marcos Perez Jimen< de president van Venezuela, hem weer Venezuela toe te laten indien hij zijn vei klaringen wilde intrekken. „Ik trek gee woord in van de verklaring die ik heb af gelegd in de openingsvergadering van d petroleumcommissie van de ILO", zei Vei meulen. Hij deelde mede dat hij in Willem stad zal blijven in afwachting van het be sluit dat de andere gedelegeerden in Cara cas met betrekking tot zijn uitwijzing zul len nemen. iovanni Gronchi, de 67-jarige christen democratische pretendent voor het Ita liaanse presidentschap, werd na drie stem mingen met grote meerderheid yekozen. maanden goed ontwikkelende handelsbe trekkingen nog moet verdiepen en de veel besproken „Europese gemeenschapsprojec ten" moet bevorderen. Saar-comprotnis De meeste moeilijkheden hebben de mi nisters ondervonden bij de regeling van de status van het Saargebied. Daarbij besloot men, met medewerking der betrokken familie, tot een compromis inzake het bezit van de Röchling staalfabrieken in Völklin- gen. Frankrijk heeft afgezien van zijn plan het bedrijf voor zestig percent als herstel betaling te eisen en het daardoor onder Franse controle te brengen. Daartegenover stemde dr. Adenauer toe in de overdracht van het bedrijf aan een Frans-Duits con sortium, waarin beide zijden gelijke aan delen zouden hebben. Voor de komende volksstemming in Saar land en der bevoegdheden van de Europese commissaris voor het gebied hebben de ministers gemeenschappelijke voorstellen uitgewerkt voor de raad der West-Euro pese Unie, die de verantwoording voor het gebied moet overnemen. De ministers wen sen, naar in Bonn verluidt, dat de West- Europese Unie de kieswet voor de volks stemming zal uitvaardigen en een neutrale controlecommissie zal benoemen. De Hoge Commissaris zal controle uitoefenen op de uitvoering van het Saarstatuut en der Straatsburgse conventie voor ae rechten van de mens. Aan de Franse wens om de Moezel te kanaliseren en daardoor Lotharingen een scheepvaartweg naar de Rijn te geven, zul len de ministers een volgende samenkomst wijden. Voorts is besloten de culturele uit wisseling tussen beide landen aan te moe digen, onder meer door de instelling van een gemengde commissie. Beiderzijds wil men het onderwijs in de Franse en Duitse taal intensiveren. In Bonn heeft het communiqué der bij eenkomst al bedenkingen der oppositie uit gelokt. De socialisten hebben hun bezorgd heid erover uitgesproken, dat de verwezen lijking der verdragen van Parijs de grond slag voor een conferentie met de Russen genoemd wordt. De socialisten hebben voorts gemeend nog eens te moeten waar schuwen tegen de vorming van nieuwe integratie-organen met supranationaal karakter. (Van onze correspondent in Parijs) De viering van de eerste Mei heeft in Parijs en in verschillende Noord-Franse steden aanleiding gegeven tot een aantal botsingen tussen de politie, communisten en Algerijnen, waarbij verscheidene ge wonden zijn gevallen. Vooral in de mijn streken van Noord-Frankrijk: Rijssel, Mau- beuge en Douai, is het roerig toegegaan. Een twintigtal politie-agenten moest in ziekenhuizen worden opgenomen. Honder den arrestaties werden verricht. Evenals in de hoofdstad waren het vooral Algerijnen die de ongeregeldheden veroorzaakten. In Parijs was, evenals het vorige jaar de traditionele communistische betoging op de Place de la République en de Bastille ver boden. Wel waren bijeenkomsten toege staan in het Bois de Vincennes. De Alge rijnen hebben het daar zelfs gewaagd com munistische leiders als Duclos en Frachon tijdens hun redevoeringen openlijk aan te vallen, zodat zij door de communistische ordetroepen in bedwang moesten worden gehouden. Deze botsingen tussen Franse en Algerijnse communisten, volgelingen van de Messali Hadj-partij, heeft in poli tieke kringen de aandacht getrokken, om dat de laatste jaren bij alle communistische manifestaties in Frankrijk de Algerijnen als stoottroepen werden gebruikt. Het ziet er naar uit dat de Franse partijleiding deze strijdbaarste troepen niet meer in de hand heeft. MOSKOU (Reuter/AFP). Op het van rood en zwart marmer vervaardigde dak van het mausoleum voor wijlen Lenin en Stalin, voor het Kremlin-paleis, stonden de sovjet leiders, onder leiding van partij secretaris Kroesjtsjev en premier Boelga- nin, het voorbij trekken der 1 Mei-parade onder stromende regen op het Rode Plein gade te slaan. Ook oud-premier en thans minister voor de electrische centrales Ma- lenkov was aanwezig, alsmede de te Mos kou geaccrediteerde Westerse diplomaten. De minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, nam de groet van de onderschei dene onderdelen in ontvangst. In een dag order citeerde hij onder meer Lenin, waar hij zegt, dat er geen reden is, waarom een socialistische staat niet in vrede samen kan 'even met andere landen en daarmee niet kan concurreren. De luchtparade werd wegens het slechte weer afgelast. Wel waren zware artillerie wapens te zien. Ook wérd een nieuw lucht doelgeschut met een ingewikkeld mecha- u'sme getoond. De traditionele parade van irbeiders was eveneens afgelast wegens iet regenachtige weer. Radio-Moskou naakte aanzienlijk ophef van de nieuwe kanonnen, waaraan een „ongehoorde kracht" werd toegeschreven. Eerder in de week hebben bommenwer- oers met straalaandrijving boven Moskou geoefend. Naar men aanneemt kunnen deze vier-motorige vliegtuigen atoomwapens over de oceaan vervoeren. Nog een ander vliegtuig is boven Moskou waargenomen, namelijk een turbo-propellervliegtuig met vier of acht motoren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Gustave Flaubert: Wij leven in een wereld, waarin men confectie draagt. Des te erger wanneer die iemand niet past. WASHINGTON (Reuter/AFP) Ame rikaanse ambtenaren hebben te Washing ton verklaard, dat generaal Tsjang Kai Tsjek zal instemmen met een staken van het vuren in het gebied van Formosa, hoe zeer het ook tegen zijn zin moge zijn. De ambtenaren meenden zelfs, dat Tsjang Kai Tsjek reeds toezeggingen op dit punt heeft gedaan. De voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, admiraal Radford, en de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor het Verre Oosten, Ro bertson, zullen vandaag aan president Eisenhower en minister Dulles verslag uit brengen over hun besprekingen met Tsjang. In Washington werd vernomen dat Tsjangs houding ten aanzien van een eventueel be stand niet de kwestie is waarvoor Robert son en Radford naar Formosa zijn gegaan. Te Washington wordt vernomen, dat de Verenigde Staten het initiatief zullen ne men tot rechtstreekse besprekingen met communistisch China om een staken van het vuren in de straat van Formosa te be reiken, als de regering van Peking niet uiterlijk binnen een week gevolg gegeven heeft aan haar aanbod tot onderhandelin gen met de Amerikaanse regering. Radio Peking heeft verklaard, dat com munistisch China bereid is te spreken over de gespannen toestand in het gebied van Formosa en het gehele Verre Oosten. WASHINGTON (Reuter) Een groep Amerikaanse artsen, die twee dagen te Washington bijeen is geweest, heeft zich achter het besluit van de regering geplaatst tot het niet gebruiken van entstof van dr. Salk tegen kinderverlamming, die afkom stig is uit het laboratorium „Cutter". De artsen drongen er op aan, de inenting voort te zetten met entstof van andere laborato ria. Het hoofd van de openbare gezondheids dienst, dr. Scheele, zeide dat van de onge veer vier millioen kinderen die zijn gevac cineerd slechts 29 kinderverlamming heb ben gekregen. Volgens U.P. zijn thans 35 kinderen ziek geworden, van wie er twee zijn overleden. Het Zweedse program tot inenting van alle schoolkinderen in de eerste klas tegen kindei-verlamming is ingetrokken. De Zweedse koninklijke medische commissie heeft dit besluit genomen nadat twee spe cialisten verslag hadden uitgebracht over de gevallen van kinderverlamming in de Verenigde Staten. Zes leden van Het Nieuw Jeugdtoneel, dat onder artistieke leiding staat van Cruvs Voorbergh, hebben Zaterdagavond op de weg vlak bij De Bilt een auto-ongeluk ge had. De zakelijke leider Hugo de Jong en de actrice Wilma van Klaveren liepen een schouderfractuur op, de acteur Tom Berger een gebroken been en de actrice Mascha Casco een hersenschudding (van hedenmorgen 7 uur) 1 uu CS r- weers- -éu X r* - toe stand .ad 2 cz E QJ S-e stw z.S Stockholm nevel OZO 3 7 0 Oslo geheel béw. NON 5 12 0 Kopenhagen regen ZO 9 13 7 Amsterdam zwaar bew. ZW 13 20 5 Londen regenbui WZW 10 13 7 Luxemburg regen WZW 7 25 1 Parijs licht bew. W 5 25 0 Bordeaux regen WZW 2 23 2 Grenoble zwaar bew. ZZW 1 25 0 Nice onbewolkt WNW 2 21 0 Genève regenbui ZW 4 25 0,1 Zürich zwaar bew. W 2 26 0 Locanro licht bew. windstil 26 0 Berlijn licht bew. Z 3 22 7 Frankfort zwaar bew. ZW 5 28 0 München regenbui WZW 4 25 0 Wenen licht bew. WZW 1 28 0 Innsbruck half bew. windstil 27 0 Rome onbewolkt NO 3 24 0 Ajaccio onbewolkt ON O 3 21 0 Mallorca licht bew. NNW 2 21 0 Neerslag laatste 24 uur. XOOOOCOOOOrv o XXtXJUXKJ XOOOOOTV »-* <xrctxx-'K> <<n>YVYY-orcecoo 8 AFNEMENDE WIND K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- Verwachting. medegedeeld door het dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Aanvankelijk krachtige en nu en dan harde Noord-Westelijke wind. later tot matig afnemend en naar West of Zuid- West krimpend. Weinig verandering in temperatuur. 3 Mei Zon op 5.11 uur, onder 20.08 uur. Maan op 16.50 uur, onder 3.27 uur. Maanstanden 6 Mei 23.14 uur: Volle maan 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 Mei Hoog water: 0.24 en 12.53 uur. Laag water: 8 06 en 20 65 uur 8 Dinsdag 3 Mei Hoog water: 1.24 en 13.48 uur. 8 Laag water: 9.09 en 21.48 uur. OOOOCC»MOXOKXXXXCCOOCOCXXXXXC<X)OO^C<».XXX.<jCCCICCC<-

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1