Huldiging dr. P. van Paassen bij zijn zilveren jubileum H Q d ia dl ia Moederdag Globetrotters uit alle werelddelen krijgen charmant hulp en advies Figee keert 9 procent dividend uit „Kapitein van Diaconessenhuis Het beste adres voor Uw GESCHENKEN Bier en glasscherven in het gezicht „Heeft de vishandel nog een toekomst Dt ukte op Stationsplein Infonnatrices van Haarlems Bloei veel-wetend en vindingrijk Tekort aan geschoolde arbeiders remt verdere ontplooiing Bloemendaal Verdachte transacties met beschuitkisten Lommelaars vierde gouden jubileum Amateur-tuinders uit Amerika in Haarlem DINSDAG 3 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mishandeling in café voor politierechter: 10 dagen Diploma's aan leerlingen uitgereikt P. J. van Rixel 25 jaar bij de P.T.T. Deze week drie concerten voor „Pak aan" Conferentie over de vishandel K. Tinholt tachtig jaar Geringe belangstelling geconstateerd Mevrouw Van der Linden kwart eeuw postagente Chauffeur „vertelde zich" Pui in fraaie feesttooi Ontvangst op het Stadhuis Gouden jubileum op 5 Mei Opening tentoonstelling van J. J. Doeser ff Maandag was het feest in het Diaconessenhuis te Haarlem en later op de dag werd het in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade voortgezet. Dr. P. van Paassen, directeur-geneesheer vierde de dag, dat hij vijf en twintig jaar geleden zijn functie aanvaardde. In de loop der jaren heeft hij meegewerkt, dat het Diaconessen huis een modern ziekenhuis is geworden, dat een goede naam in ons land heeft ver worven. Hoe zijn werk en zijn persoon gewaardeerd worden is gebleken tijdens een bijeenkomst van allen, die in het Diaconessenhuis werken en tijdens een receptie, waarop een groot aantal stadgenoten gelukwensen heeft aangeboden. In de eetzaal van de zusters is de jubila ris gehuldigd. Ir. R. Dufour richtte zich namens bestuur en medewerkenden tot dr. Van Paassen en zeide, dat deze gedurende vijf en twintig jaar zijn stempel heeft ge drukt op het werk in het ziekenhuis. In een gemeenschap is de persoonlijkheid van hem, die de leiding heeft, van groot be lang. Zijn persoonlijkheid en zijn karakter komen het werk ten goede of ten kwade. Als men nagaat, wat in de afgelopen 25 jaar in het Diaconessenhuis gebeurd is, dan dan men constateren, dat er veel tot stand is gekomen. Toen dr. Van Paassen in 1930 kwam maakte het huis een pe riode van inzinking mee. Daarna ging de lijn naar boven en dr. Van Paassen heeft de lijn doorgetrokken, ondanks de jaren van bezetting. In 1930 werden er 200Ö pa tiënten verpleegd en in het afgelopen jaar 5000: het aantal operaties steeg van 1500 tot 4300 en het aantal röntgen-behandelin- gen van 1500 tot 17.000. Ir. Dufour vervolgde, dat de grote acti viteit haar weerklank heeft gevonden in het bouwen. Een nieuw zusterhuis kwam tot stand, de keuken werd vergroot en na de oorlog werden de kinderafdeling, het laboratorium en een aantal kamers verbe terd, in Haarlem-Noord kwam een polikli niek tot stand en binnenkort wordt begon nen met verbouwing en uitbreiding van de operatie- en de röntgenafdeling. Er zal binnenkort weer wat bijkomen en zo zal het in de toekomst doorgaan. In de loop der jaren is er veel in de medische we tenschap tot stand gekomen en hiervan heeft dr. Van Paassen gebruik gemaakt. Hij trok steeds meer specialisten in het ziekenhuis tot zich. Daarbij kwam, dat de jubilaris ook een vooraanstaande figuur bij de specialisten was. Zei men in het ziekenhuis: „We zullen het aan de prof. vragen", dan betekende het, dat advies werd gevraagd aan dr. Van Paassen. Ir. Dufour besprak vervolgens de plaats van de jubilaris in het Diaconessenhuis en herinnerde daarbij aan een vader en een groot gezin. Het valt niet mee vader van een gezin te zijn; gelukkig bestaan er so ciale maatregelen, maar ze vragen van een vader veel aanpassingsvermogen. Hij heeft de taak de touwtjes bij elkaar te houden. Ir. Dufour gaf een beeld van het Diacones senhuis en hoe daarin gewerkt wordt. In het begin is het niet gemakkelijk de weg te vinden, maar hoe verder men in het huis doordringt des te meer leert men het kennen. Dan ervaart men, dat er gehold en gedraafd wordt voor het werk en dat er goed gewerkt wordt. Dat is te danken aan dr. Van Paassen en het beeld in het huis is een weerglans van hem. Daarbij is de dokter een mens met grote mense lijkheid en het is een voorrecht met hem te werken. De spreker had het leven van jubilaris als de kapitein van het schip geschetst en in aansluiting daarop zongen de aanwezi gen de „kapitein" toe. Nadat ir. Dufour mevrouw Van Paassen in de hulde had betrokken en haar bloe men had aangeboden overhandigde spre ker de jubilaris enkele geschenken, o.a. een gouden polshorloge, een kleed en een ganglamp. ADVERTENTIE Barteljorisstraat 9 - Telefoon 13475 Voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen stond Maandagmorgen te recht de 31-jarige Haarlemse glazenwasser J. N., verdacht van mishandeling. N. was in de nacht van 26 op 27 Maart teruggekeerd van een verjaardagvisite, daarna een café in de binnenstad binnen gegaan en daar op de bar toegestapt. „En wat is er toen gebeurd?", wilde de politierechter weten. „Dat zal wel niemand precies kunnen navertellen", luidde het antwoord. Om te zien, in hoeverre dit waar was, werd als eerste getuige gehoord de Haar lemmer N. C. B., die de politierechter ver telde, dat hij in die bewuste nacht ook aan de bar had gezeten en toen gezien had, dat N. de inhoud van een bierglas in het ge zicht van een jongedame had gegooid. Daarna had hij het bierglas op de rand van de bar stukgeslagen. Plotseling voelde de getuige toen een pijnlijke steek in zijn gezicht: het bleek, dat N. hem een van de stukken glas in het gezicht had gewreven. Hij had hierdoor een kleine vrij diepe snij- wond opgelopen, die in het ziekenhuis moest worden gehecht. „Ik kende de man helemaal niet; toch zijn we betrekkelijk goede vrienden geworden, hij heeft me alles betaald." De tweede getuige was de bedrijfsleider van het café. Deze verklaarde, dat N. tot aan het ogenblik, waarop hij met het bier ging gooien, beslist niet lastig was ge weest. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond deze zaak een bijzonder ernstig geval van mishandeling, „aangezien het B. een oog had kunnen kosten. Al is er nu vriendschap, de open bare orde eist hier een ingrijpen". Een maand gevangenisstraf luidde zijn eis. De politierechter maakte er tien dagen ge vangenisstraf van. Dr. Van Paassen dankte voor de hem gebrachte hulde. De samenwerking met het bestuur was van die aard, dat veel tot stand kon komen. Ook richtte hij zich tot de zusters en de collega's, waardoor het mogelijk was alles te bereiken. Tijdens de hierop volgende receptie hebben burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, vertegenwoordigers van andere ziekenhuizen, enkele predikanten, een groot aantal doktoren en vele vrienden de heer en mevrouw Van Paassen geluk wensen aangeboden. Des avonds is het feest in besloten kring voortgezet, waar bij een toneelstukje is opgevoerd en mu ziek ten gehore is gebracht. A vondschool N ijverheidsonderivijs Dezer dagen vond in tegenwoordigheid van de ouders de uitreiking van de diploma's aan de geslaagde leerlingen van de Ge meentelijke Avondschool voor Nijverheids onderwijs te Haarlem plaats. Als vertegen woordiger van het Haarlemse gemeente bestuur was hierbij aanwezig de heer ir. H. Schaefer, onderdirecteur van de N.V. Figee. De directeur van de school, de heer J. G. Rijkeboer, sprak woorden van dank aan het adres van het lerarencorps en wekte speciaal de ouders op om de leerlingen in de gelegenheid te stellen zich verder te be kwamen door het volgen van avondcursus sen. De heer Schaefer wees in zijn toespraak op de belangrijkheid van deze dag. De leerlingen hebben hier een diploma verwor ven, dat van een grote waarde is. Het diplo ma getuigt van een doorzettingsvermogen, een karaktereigenschap waarbij de industrie niet anders dan gebaat kan zijn. Karakter eigenschappen spelen over het algemeen een grote rol in ons leven, aldus de spreker; in het bijzonder treedt hierbij het vermogen om te kunnen samenwerken op de voor grond. In geen enkel bedrijf is het de alleen staande figuur, die alles doet, integendeel, slechts door samenwerking kan iets tot stand gebracht worden. De industrie heeft uit blinkers nodig, niet alleen voortkomende uit hel dagonderwijs doch ook uit het avond onderwijs. Ook deze spreker wekte de ouders op om hun zoon verder te laten gaan met het volgen van het avondonderwijs. Nadat de directeur nog een kort overzicht had gegeven van de diverse studiemogelijk heden werd overgegaan tot het uitreiken van de diploma's. Aan de drie best geslaagde leerlingen. G. A de Carpentier, D. Ausma en B. A Ran werd als blijk van waardering een boekenbon uitgereikt. In totaal slaagden 68 leerlingen, zijn 80 van het aantal deel nemers. De leerlingen Boeser en De Carpen tier vertolkten hierna de dank van de leer lingen voor het genoten onderwijs. Tot slot sprak de heer D. Ponk, contro leur van het leerlingstelsel Vakopleiding Bouwbedrijven, nog enige waarderende woorden aan het adres van de directeur en het lerarencorps. Spreker moest echter tot zijn spijt constateren, dat in Haarlem spe ciaal ten aanzien van de leerlingen in het bouwbedrijf buiten de Gemeentelijke Avond school geen verdere studiemogelijkheden geboden konden worden. Spreker hoopte dan ook. dat hierin in de naaste toekomst verbetering zou komen. Op Maandag 9 Mei hoopt de heer P. J. van Rixel, besteller-chauffeur, wonende De Genestetweg 9, Bloemcndaal, zijn zilveren jumbileum te vieren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulp besteller te Bloemendaal in 1930. zijn be noeming als beste'ler volgde in Mei 1941. In Juni 1948 werd de heer Van Rixel over geplaatst naar Haarlem in de rang van be- stellei-chauffeur om zijn dienst te doen met het bussenlichten per auto. De laatste twee jaren doet hij dienst als chauffeur bij de afdeling pakketpost. De jubilaris heeft zich vele vrienden ver worven en het zal hem zeker die dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Op podium boven Kruisiveg Ten behoeve van de actie „Pak aan" worden deze week drie concerten op het podium boven de Kruisweg gegeven en wel vanavond, Donderdagavond en Vrij dagavond. De uitvoeringen beginnen om half acht en eindigen om negen uur. De vereniging „Haarlems Entrée" wil op deze wijze propaganda maken voor de uniformering van een aantal muziekcorp sen. Verzilvering vacantiebonnen Voor alle werknemers in de land- en tuinbouwbedrijven, ongeacht of zij al of niet zijn georganiseerd, is op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Mei de gelegenheid tot het verzilveren van vacantiebonnen openge steld, welke voorzien zijn van de opdruk „Geldig tot en met 30 April 1955". Het inleveren kan telkens 's avonds na zeven uur geschieden bij de heer M. J. J. Moo- ren, Lindenlaan 23, Heemstede, waarna dan aan hetzelfde adres en eveneens na ze ven uur op Maandag 6 Juni de uitbeta ling plaats heeft. Op de dagen voor de vishandel, die 2 en 3 Mei zijn gehouden in de volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen (N.H.) waren reders, groothandelaren, kleinhandelaren, hoofdambtenaren van het ministerie van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, klein en groothandelaren verenigd. Na een kort woord van de heer drs. D. J. van Dijk, voor zitter van het Bedrijfschap Visserijproducten, behandelde de heer C. Koster, groothan delaar te IJmuiden de vraag: „Heeft de vis handel nog een toekomst?" Hij weer op de gunstige factoren: toene mende aanvoer van vis dankzij de uitbrei ding van de vloot, toenemende welvaart, verbeterde bedrijfsgewoonten. Er zijn ech ter ook moeilijkheden: het gemiddelde ar beidersgezin besteedt niet meer dan l'i percent van zijn voedingsbudget aan vis. Niet mibnder dan 4300 détailhandelaren leveren vis. Deze komen tot een te geringe gemiddelde omzet. Nederland staat met een visgebruik van gemiddeld 9 kg. per hoofd ver achter bij de omringende West-Europese landen, zelfs bij het als geheel zo veel verder van de zeekust verwijderde West-Duitsland. De vishandel zal er zich op moeten instel len 2/3 deel van onze bevolking dat zelden of nooit een vismaaltijd bereidt tot het gebruik van goede vis te bewegen, de „diep- vriesvis" kan daartoe bijdragen. In de daarop volgende gedachtenwisseling werd critiek geuit, onder andere op de pro paganda voor de verre visserij en vooral voor de „diepvries". Deze kan worden samengevat in de zin: „dan kunnen wij als vishandelaren even goed alleen maar pakjes verkopen", 's Avonds werd een forum ge houden. Vragen werden beantwoord door de voorzitter van het bedrijfschap, door een groot- en door een kleinhandelaar. Het gebouwtje, waarin nog het informa tiecentrum van Haarlems Bloei is gehuis vest, zoudt ge kunnen vergelijken met een bedeesde kleuter. Gering van hoogte leunt het tegen de donkere stationsover kapping, fleurig, getuige de affiches ach ter het vensterglas en de gele gordijnen daar bezijden, verlegen, zoals de betrekke lijke rust rond het kantoortje demonstreert, maar brandend van verlangen, de weg te wijzen. Ge merkt dit laatste aan de platte grond van de Spaarnestad, die onze kleu ter torst alsof het een feestelijk hoedje was. Ongetwijfeld kent u onze V.V.V. en u weet natuurlijk ook dat het een centrum is waar men vragen, voorzover ze betrek king hebben op het toeristisch leven, af kunt vuren op een kleine staf van char mante meiskes tussen de 20 en de 30 jaar die hun antwoord klaar hebben op proble men van de meest uiteenlopende soort. Wat heb je nou eigenlijk voor kwalitei ten nodig om een goed informatrice te worden, hebben wij gevraagd en het prompte antwoord luidde: je moet een wandelende vraagbaak zijn. Deze ontboe zeming was afkomstig van Elly Hoek, die er het kortst werkt en dus de eerste dagen met hun schijnbaar onoplosbare problemen nog vers in het geheugen heeft. De meest onverwachte vragen krijg je, natuurlijk, van Amerikanen. Wie weet er nu uit zijn hoofd hoe hoog de toren van het stadhuis is of welke letter onze goede Laurensz Janszoon Coster omklemt? De directie van de Naamloze Vennoot schap Haarlemsche machinefabriek voor heen Gebroeders Figee heeft voorgesteld over de preferente aandelen een dividend van 5 uit te keren en over de gewone aandelen 9 In het heden verschenen jaarverslag wordt geconstateerd, dat ook het afgelopen jaar werd gekenmerkt door grote bedrij vigheid en een resultaat, dat tot tevreden heid kan stemmen. Het geringe aanbod van geschoolde arbeidskrachten is even wel een voelbare rem op verdere ont plooiing. Daar verbetering in deze toe stand op korte termijn niet is te verwach ten, zal door betere organisatie en de aan schaffing van rationele machines de pro ductie dienen te worden opgevoerd, wil Figee in staat zijn toekomstige opdracht gevers een aantrekkelijke levertijd te bie den en daarnaast aangegane leveringsver plichtingen op tijd na te komen. In hoe verre de beide loonronden van Januari en October 1954 van invloed zullen zijn op de toekomstige resultaten valt nu nog niet te beoordeelen. Zeker is, dat de concurrentie van buitenlandse zijde, ook op de binnen landse markt, steeds meer voelbaar wordt, terwijl daarentegen de Nederlandse pro ducent door allerhande maatregelen de toegang tot deze buitenlandse markten ten zeerste wordt belemmerd. Niettemin is de directie er ook nu weer in geslaagd onze orderportefeuille op peil te houden, zodat de bezetting van de werk plaatsen voor geruime tijd verzekerd is. Zij meent derhalve de naaste toekomst onvoorziene omstandigheden voorbehou den met vertrouwen te mogen tegemoet zien. In het afgelopen jaar is het interne transport opnieuw aanmerkelijk verbe terd. Voorts kwamen de nieuwe fundering en het constructiewerk voor een nieuwe leerlingen-werkplaats annex lichte plaat werkerij gereed. De verdere afbouw is in middels aanbesteed en de directie ver wacht, dat deze uitbreiding halverwege het lopende jaar in gebruik te kunnen ne men. De outillage onderging verdere uit breiding en vernieuwing. Behalve de fiscale toegestane afschrij vingen ten bedrage van f 421.534,84 heeft de directie een extra afschrijving vau f 175.865,49 wenselijk geoordeeld. Voorts heeft de directie ten laste van de Verlies- en winstrekening aan de reserve voor di verse belangen een bedrag van f 100.000 toegevoegd, waarna deze f 700.000 beloopt. Na deze afschrijvingen en reserveringen geeft de Verlies- en Winstrekening in clusief saldo vorig jaar ten bedrage van f 1.396,42 een batig saldo aan van f 194.033,04 Voorgesteld wordt hiervan een bedrag van f 1.533,04 naar nieuwe rekening over te brengen, waarna ter verdeling overblijft f 192.500. Hiervan is uit te keren 5 pri mair dividend over f 10.000 preferente aandelen en 4 primair dividend over f 1.600.000 gewone aandelen, tezamen f 64.500; overwinst f 128.000: statutaire re serve en tantièmes 37 1/2 f 48,000, waarna nog f 80.000 resteert, zodat nog aan houders van gewone aandelen kan worden uitgekeerd 5 Overeenkomstig dit voorstel zal, onder goedkeuring van de algemene vergadering van aandeelhouders, aan de houders van preferente aandelen een dividend van 5 en van gewone aandelen een dividend van 9 kunnen worden uitgekeerd. Evenals voorheen zal aan het personeel een met het te declareren dividend ver band houder.de gratificatie worden uitge keerd. De heer K. Tinholt, oud-onderwijzer van de openbare school C in Bloemendaal en iniatiefnemer van een verzameling ge schiedkundige zaken, die alle in het Tin- holthuis aan de Vrijburglaan in Overveen dagelijks zijn te bezichitgen, zal Zondag 8 Mei tachtig jaar worden. De heer Tinholt werd in 1875 in Oldenmarkt (Fr.) geboren, was als leerkracht ondermeer in Hoorn en in Alkmaar werkzaam en kwam in 1913 naar Bloemendaal. Op 1 Septemebr 1935 verliet hij het onderwijs met pensioen. De oudheidkundige verzameling, die de heer Tinholt vroeger reeds bijeen had ge bracht, verdv en in de bezettingsjaren uit een gebouw in de omgeving van de ruïne van Brederode. Onvermoeid zette de heer Tinholt zich na de oorlog aan het herstel van de verzameling met medewerking, van tal van oudleerlingen in binnen- en buitenland. In 1949 was ce verzameling in de Harten- lustschool en sinds J951 in de zogenaamde „bollenschuur" aan de Vriiburghlaan, toen deze plaats vrij kwam na de bouw van de nieuwe Koningin Wilhelminaschool voor Christelijk lager onderwijs. Bij Koninklijk Besluit van 22 November 1952 werd aan de heer Tinho't toegekend de erepenning in zilver, die officieel is inge steld bij K. B. van 26 Juli 1952. De uitreiking er van had op 22 December van dit jaar plaats door mr. F. P. Th. Rohling, als ver tegenwoordiger van de minister van Onder- wiis, Kunsten <>•-> Het laatste jaar heeft de heer K. Tinholt in de heer Bak uit Haarlem een assistent voor het Tinholthuis gekregen. De heer Tinholt zal op de dag van zijn tachtigste verjaardag niet in Bloemendaal niet aanwezig zijn. IIeemsteedse reddingsbrigade Bij de aanvang van de jaarvergadering van de Heemsteedse Reddingsbrigade, welke Maandagavond in café Van der Heuvel aan de Camplaan gehouden werd, heeft de heer I-I. Hessels zich als voorzitter tijdens zijn openingswoord onder meer af gevraagd, of deze organisatie wegens de steeds dalende belangstelling der leden, eigenlijk nog wel enige reden van bestaan heeft. Bovendien is het zwemonderwijs in ons land momenteel van dien aard, dat practisch een ieder de zwemkunst machtig is, waardoor het zwemmend red den thans nog tot de hoge uitzonde ringen behoort. Toch is het bestuur van mening voorlopig niet tot opheffing te moeten overgaan, mede doordat nu ook het sportzwemmen als tweede doel is in gevoerd en men bovendien nog altijd gaarne met een weer stijgende belangstel ling rekening wil houden. Wanneer deze straks tot uitdrukking komt in de komen de oefenavonden, zal zeker blijken dat de Heemsteedse Reddingsbrigade bij haar vijfendertig-jarig bestaan nog wel degelijk een plaats en een taak in het Heemsteedse verenigingsleven heeft in te nemen. Daarna kwamen de gebruikelijke jaar verslagen van secretaris en penningmeester aan de orde; waarbij dat van de eerste, de heer R. Abrahams eveneens een geringe belangstelling moest vermelden. De ver eniging telt momenteel veertig junior- en veertig senior-leden, zodat werd aange drongen op het maken van propaganda en een trouw bezoek aan de oefenavonden, die op Maandag 16 Mei weer een aanvang nemen. Het jaarverslag van de penning meester kon met een batig saldo worden afgesloten, waarna de kascommissie zich met het gevoerde beleid accoord verklaar de. Vervolgens werd mevrouw Pootjes- Broers bij enkele candidaatstelling als be stuurslid herkozen. In zijn mededelingen over de plannen voor het komende seizoen deelde de voor zitter onder andere mede, dat het in de bedoeling ligt opnieuw een cursus in EHBO te organiseren, waaraan uitsluitend door leden kan worden deelgenomen. Voorts zal daarna in de winter een theorie cursus worden gehouden, waarvoor spre ker reeds nu de algemene aandacht vroeg. Donderdag 12 Mei zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat aan de Zandvoortse- laan te Heemstede een postagentschap ge opend werd. Dit jubileum krijgt een bij zonder tintje, doordat mevrouw J. M. van der Linden hier als eerste postagente werd aangesteld, waarna zij gedurende de vol gende jaren onafgebroken achter dit loket werkzaam is gebleven, zodat zij gelijk met dit agentschap haar zilveren jubileum viert. Vandaar dat het kantoor die dag geslo ten zal zijn, waarbij 's middags de ge legenheid geboden wordt de jubilaresse geluk te komen wensen. Het zal mevrouw Van der Linden, die de omwonenden van de Zandvoortselaan gedurende een kwart eeuw haar trouwe bemiddeling heeft ver leend bij het afhandelen van alle post zaken. op de 12de Mei ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Het is daar om te hopen, dat de aanstaande jubilaresse dan weer geheel van haar siekte hersteld zal zijn. Drukte aan de balie van Haarlems Bloei. „Maar we weten immers alles?" valt Lieske Iiooij in de reden. Ze is druk bezig adressen op kaart te stellen van mensen die tijdens het topseizoen kamers voor vreemdelingen beschikbaar hebben. Even als Elly spreekt zij drie talen maar haar voorkeur gaat toch uit naar het Frans, terwijl de collega Shakespeare's taal pre fereert. Dat blijkt ook het geval met Thea Tames, in de wandeling Ted, die hier al een jaar werkt waar blijft de tijd? „Initiatief moet je kunnen nemen", zegt zij, „want er zijn mensen die helemaal op je vertrouwen. Sommigen ontvouwen je een vaag vacantieplan dat ze al gauw laten varen als ze merken dat wij met alle prac- tische verbindingen op de hoogte zijn. Dan laten ze ons het program uitwerken." Zoiets valt in het begin niet mee, maar Thea, die in Januari een cursus voor in formatief personeel volgde, heeft op dit ge bied wel het nodige opgestoken. Bovendien kent ze nu Haarlems en Hollands hotel wezen op haar duimpje, de juiste auto routes en de goede houding tegenover het publiek. „Dat leer je allemaal in Den Haag", zegt Thea, „het is werkelijk de moeite waard". Waar ze het alle drie over eens zijn: aan de balie doe je veel wijsheid op, want be luister je er niet talloze variaties op het boeiende thema mens? Ze leggen contacten met vreemdelingen uit alle windstreken, en het is prettig te horen dat het veel bui tenlanders zo goed is bevallen in de bloe menstad, en dat ze de geboden hulp op hoge prijs hebben gesteld. Zo drukte een joviale Amerikaan hen eens een grote bos tulpen in de armen; Egyptenaren met een hospita die zich niet verstaanbaar kon ma ken, en die elke dag een briefje met in structies van deze dame op het bureau lieten vertalen, beloonden de meisjes door een tweede bezoek aan ons lage gewest en aan het oude kosthuis te brengen! En twee IJslanders, die geen enkele moderne taal machtig waren hebben een paar benauwde maar toch ook vrolijke momenten doorge maakt' en tenslotte een kamer gekregen dank zij de vindingrijke informatrices die ten einde raad een heel oude wijze van expressie te baat namen: de tekening. Maar niet alleen over verre zeeën, ook uit de naaste omgeving komen de klanten; automobilisten vragen formulieren, gega digden voor een kampkaart dienen zich aan, er worden fietsvlaggetjes van de A.N.W.B. verkocht en prompt op de eerste van elke maand verschijnt een jongen van een jaar of twaalf die informeert of er al nieuwe folders uit zijn. De stroom houdt aan er melden zich in deze vroeg-voorjaarstijd zo'n honderd per sonen per dag wordt zwakker wanneer het weer eens minder gunstig is, maar neemt toe naarmate bollen- en vacantie- seizoen naderen. Dan hebben de meisjes van „Haarlems Bloei" dikwijls tot laat in de avond haar handen vol maar ze hebben het over voor dit werk dat, naar ze zeg gen, je gelegenheid geeft iets te doen voor je stad. Als nu ook nog de verschillende kassen kloppen, die van de Stichting van de A.N.W.B., de kampkas en die van het bui tenlands geld, sluit de cheffin, mejuffrouw A. Krol de deur na een dag, altijd anders dan die welke voorafging. Verdacht van diefstal van een aantal be- schuitk'isten ten nadele van een broodfa briek in Haarlem is verleden week aange houden de 57-jarige chauffeur C. N. uit Amsterdam. De directeur van deze fabriek miste reeds geruime tijd telkens opnieuw een aantal beschuitkisten. Zijn verdenking viel op de chauffeur N. en deze verdenking scheen inderdaad juist te zijn, want toen de directeur op zekere dag, toen de man weer een aantal kisten moest wegbrengen, hem eens stevig in de gaten hield, zag hij tot zijn verbazing, dat de chauffeur zes tien kisten teveel oplaadde. Met zijn eigen wagen volgde hij toen de chauffeur, die de kisten even later bij een grossier aflaad de. Toen de man daarna wilde wegrijden, sprak de directeur hem aan en verzocht hem mee naar het politiebureau te gaan. Daar ontkende de chauffeur ten stelligste met opzet meer kisten dan hem was op gedragen, te hebben meegenomen. „Ik heb me bij de telling vergist", was zijn commentaar, waarna hij weer kon gaan. Een nieuw onderzoek maakte het nood zakelijk, de man ten tweede male te ver horen, maar ook toen weer ontkende hij elke opzet. Er waren toen evenwel termen aanwezig om hem in te sluiten. Tegen de grossier, die de „overtollige" kisten, ongeveer zestig in totaal, voor tien gulden per stuk van de hand zou hebben gedaan en de opbrengst met de chauffeur zou hebben gedeeld, zal proces-verbaal worden opgemaakt terzake van opzet heling. Maandag vierde de firma Lommelaars uit de Koningstraat te Haarlem haar gou den jubileum. Elkeen die door de Koning straat komt wordt getroffen door de bij zonder fraaie en kunstzinnige wijze waar op de gehele gevel van de zaak getooid is. De vier étalages hebben ieder een apart gekleurde achtergrond waartegen de bor den „50 jaar Lommelaars" wel zeer goed uitkomen. Doch bijzonder origineel en be zienswaardig zijn de grote beschilderde schotten die de twaalf gelijke ramen van de bovenverdieping geheel bedekken, ge flankeerd door rood-witte vlaggedoeken. Deze schilderingen beelden op vrije en moderne wijze de artikelen uit, welke in de winkel worden verkocht. Vooral des avonds wanneer het geheel op feestelijke wijze verlicht wordt komt deze unieke ge velversiering zeer tot zijn recht. De beken de Nederlandse deskundige op dit gebied, de heer A. Meijer, heeft deze jubileumtooi ontworpen en uitgevoerd. Het was op Zondag 1 Mei precies vijftig jaar geleden dat de heer J. A. Lommelaars zijn zaak in de Koningstraat vestigde. De jubileum festiviteiten hadden op Maandag plaats. Des ochtends bood het personeel van de firma, na het gezamenlijk ontbijt bij „Brinkmann" de heer Lommelaars een bronzen plaquette aan met de afbeelding van de jubilaris, die vervaardigd was door mevrouw J. B. Ducro. De receptie des mid dags werd door een zeer groot aantal be langstellenden bezocht. Er werden vele bloemstukken en geschenken aangeboden, waaronder namens een groep van fabri kanten een gehele kantoorinventaris van staal. Een delegatie van de „Roodpunten", een groep van Haarlemmers die in de oor log als gijzelaars in Vught gevangen heb ben gezeten en waartoe ook de heer Lom melaars behoort, heeft de jubilaris een klein gebrandschilderd raam overhandigd. Des avonds had er een groot diner plaats in „Brinkmann", waarbij talrijke genodig den aanzaten. Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf kon men in de met brandende kaarsen verlichte Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis burgemeester Cremers en wethou der Geluk aantreffen, beiden getooid met grote bloemslingers. Deze slingers, niet af komstig uit de bollenstreek, maar uit Honolulu, waren hun zojuist omgehangen door de leider van een groep leden van de Rhode Island Horticultural Society, die op het ogenblik enige Europese landen bezoe ken en ook Nederland in hun reisplan hebben betrokken. Dit gezelschap van ongeveer zestig Ame rikanen, in hoofdzaak dames, arriveerde op 29 April in Amsterdam. Maandag hadden deze amateur-tuinders eerst een bezoek gebracht aan Keukenhof en daarna een tocht gemaakt door de bollenvelden. In Haarlem aangekomen, werden zij op het stadhuis ontvangen door burgemeester Cremers met echtgenote en wethouder Ge luk. Bij dit welkom was ook aanwezig de directeur van de dienst Hout en Plantsoe nen. de heer J. A. Dorresteijn en echtge note. Nadat in het stadhuis een glaasje was geronken, werd gedineerd in restaurant Brinkmann, waar de directeur van Haar lems Bloei, de heer W. van Willige, in een speech er aan herinnerde, dat eerstdaags de bevrijding van ons land zal worden ge vierd, waarbij hij een dronk uitbracht op de bevrijders. De leider van de buiten landse gasten, dr. Thomas, roemde de snelle wederopbouw in Nederland en de bewaarde cultuur van Haarlem. Na de maaltijd liet het grootste gedeelte van het gezelschap zich nog een uurtje rondleiden door het Frans Halsmuseum, waarna de terugtocht naar Amsterdam werd aanvaard. Voor het gezelschap op 6 Mei naar Brus sel vertrekt, zal eerst onder meer nog een bezoek worden gebracht aan Boskoop en Aalsmeer. De heer A. P. M. Sweyen te Haarlem is op 5 Mei een halve eeuw in dienst bij de firam P. Rynierse, een timmer-, schilder en aannemersbedrijf te Overveen. Hij zal door de directie van deze firma, bij wie hij thans als meesterknecht nog steeds werkzaam is, Zaterdagmiddag 7 Mei om half drie worden gehuldigd in hotel Roozendaal in Overveen. Zaterdagmiddag werd in „Het Huis met de Kogel" te Haarlem een expositie van schilderijen van J. J. Doeser met een in leidend woord door dr. A. van der Boom geopend. De bekende boutade van Gustav Mahler: „Ik werd door veel mensen hoog geprezen, maar een verstandig woord heb ik nog niet over mijzelf gelezen" mag ons tot voor zichtigheid en bescheidenheid manen als wij over kunst en kunstenaar spreken," aldus spreker. Kunst kan zich aan ons voordoen als de rijpe bloei in een tijdperk van economisch, sociaal en geestelijk vol- gerijpte krachten. Anderzijds kan zij wijzen naar een toekomst die in een meer of min der verschiet ligt. Dit houdt niet in dat rnen onvoldragen probeersels een wissel op de toekomst moet afgeven. Veel hiervan komt voort uit wanhoop, ergernis, uit ont bering, rancune of pessimisme. In de Fran se schilders Vuillard en Bonnard zag spre ker een moedig voorbeeld van kunstenaars, die hun eigen weg volgen, onbeïnvloed door stromingen en manifesten met als enig kompas het artistiek geweten. Dr. Van der Boom wilde de kunst van de schilder Doeser niet onder het impression- nisme vatten. Daarvoor toont het een te eigenzinnige, persoonlijke verhouding tot het object. De kleur wordt in haar eigen spectra al-abstracte waarde gesteld. De kunst van Doeser heeft een décoratieve allure. Spreker vroeg zich af of het sterk twee-dimensionaal karakter van Doesers composities hem doet grijpen naar de plas tische vormgeving in klei, waarvan men de resultaten op de tentoonstelling kan zien in de koppen van twee bekende Haar lemmers. „Het kunstwerk, waarin de maker zich zelf heeft verloren, gaat nu zijn reis door het leven maken, het zal weerklank moeten vinden bij u en bij mij." Met deze opwek king tot belangstelling, gericht tot de be zoekers en tot de goede verstaanders onder hen, besloot dr. Van der Boom zijn in leiding

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9