Twee keer bevrijdingsfeest in Haarlems Stadhuis Haarlemmers trokken in stille stoeten naar gewijde plaatsen Haarlems gemeentebestuur dacht aan weduwen en wezen Burgemeester onthulde en aanvaardde monument te Spaarndam In alle wijken van Bloemendaal feesten voor jong en oud Schenk ons liefde, maak ons trouzv Groter aantal deelnemers dan de laatste jaren Locomotief Rijwielen vanaff 150.50 Boekhandel VEKQ V R IJ D A C 6 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Naar Erebegraafplaats NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42- Haarlem - tel. 17768 Aan de Wester gr acht Geef Moeder Zondag een boek! Beker van verlossing en dankbaarheid Herdenking bij P.T.T. Herdenking en feest in Halfweg en Zwanenburg Fotowedstrijd voor Heemstedenaren FriezenEngelsen en Nederlanders zongen samen: It's a long way to Tipperary" Hedenavond twee orgel bespelingen in Grote Kerk Koopman, verdacht van meineed, gearresteerd Vreugdevuren kwamen te vroeg of te laat Burgerlijke Stand van I laarlem ff ff Duizenden Haarlemmers hebben in de vroege avond van de vierde Mei zich in stille tochten geschaard om in het tiende jaar na de Bevrijding hun pelgrimage te ondernemen naar de drie fusilladeplaatsen in de stad: de Dreef, de Wester gracht en de Jan Gijzenbrug. Er waren deze keer opmerkelijk meer deelnemers aan de Stille tochten dan het laatste jaar het geval was; ook kon met vreugde geconstateerd worden, dat er heel wat minder storende elementen dan anders waren: minder gerucht, vrijwel geen lichtreclames en étalageverlichtingen en op de trottoirs minder kijkers. Zo werd in de Grote Houtstraat slechts het geluid gehoord van honderden voe ten, vermengd met het gegons van de kerkklokken. Die daar liepen hadden eik- hun eigen gedachten en vaak droeve herinneringen. Maar in de Grote kerk had den zij tevoren troostvolle woorden van ds. Joh. Bronsgeest gehoord: de verzets strijders waren een machtig instrument in Gods hand geweest tegen het nihilis me van het nationaal-socialisme, zij hadden niet tegen windmolens gevochten, maar tegen de tirannie die de mens zelf aantastte. Ds. Bronsgeest ging na onder welke omstandigheden, in welke houding en in welke verwachting de verzetsst 'jders waren gevallen waartoe hij enige "strofen en uitspraken citeerde van gevallenen, als Jaap Sickenga, Jan Th. Campert en Lex Althoff. En zijn toespraak eindigde met de bede: „Here, schenk ons liefde, schenk ons trouw", de beginselen immers waarvoor zovelen hun leven hebben gegeven. Voor de dienst werd als symbool, van de vrijheid door de goede diensten van „De Spaarnebrommers" het uit Bayeux af komstige Bevrijdingsvuur uit Nijmegen in de Grote Kerk gebracht, waar van de gro te fakkel twee kaarsen werden ontstoken en voor de preekstoel geplaatst, waar hun schijnsel als een treffend teken deze bij eenkomst een bijzondere wijding gaf. Na de toespraak van ds. Bronsgeest volgde de uitvoering van een gedeelte uit de cantate „Herboren Holland" van Jos de Klerk door de zangklassen van de Mariaschool aan de Koningstraat en van het Eerste Christelijk Lyceum (lelares Di- di Sanders) en door het Knapenkoor van de St. Lambertusschool uit Haarlem-Oost (zangleider Broeder Paduano). De bege leiding berustte bij het Symphonie-orkest „Haerlem". In het uitgevoerde gedeelte van de Cantate, zo schrijft onze medewer ker de heer P. Zwaansdijk, overheerste de elegische toon. Maar daarnaast kwam als een verlossingsgedachte het uitzicht op een vrede, die „alle verstand te boven gaat", op de verankering van ons leven in de Liefde van God. En het was op vallend hoe de componist in zijn muziek de wisselende geestelijke sfeer van de tekst van Jaap Moulijn tot uitdrukking heeft gebracht. De melodieën ontplooiden zich in brede welvingen, gedragen door warme harmonieën, waarvan de zuiver muzikale expressiviteit nog een gevoeli ger accent verkreeg door de goed gekozen instrumentatie. Jos de Klerk, die de uit voering zelf leidde, bewaarde een grote vertolkingsrust, waarmede alle vertroebe lende tegenwerking van de overdadige ge luidsterugkaatsingen in de Grote Kerk de pas werd afgesneden. Het was ontroe- de objectieve, gave kinderstemmen ewogen tekst op de bewogen muziek te horen zingen. Ook het spel van het or kest met zijn goede blazers maakte in druk. En zo werd door de uitvoering van het cantatefragment het eigen karakter van deze herdenkingsavond nadrukkelijk op de voorgrond geplaatst. Na het gezamenlijk zingen van het eer ste en zesde couplet van het Wilhelmus kwam nog een improvisatie door Klaas Bolt over ..O, Heer, die daer", onder welk orgelspel de deputaties met bloemenkran sen, de nabestaanden der gevallenen en de overige aanwezigen zich gingen opstellen voor de Stille tocht naar de Dreef. De fakkel van het Bevrijdingsvuur ging voorop, waarmee bij het verzetsmonument van Mari Andriessen, als altijd geflan keerd door militairen, oud-leden van de Binnenlandse Strijdkrachten en oud-koe riers en -koeriersters, twee vlammen wer den ontstoken. Duizenden hebben daar on berispelijk de twee minuten stilte in acht genomen. Daarna werden in grote hoe veelheden bloemen en kransen gelegd. re de qd, be opend waarna Haarlems Postaal Mannen koor het Ecce, Quomodo Moritur zong. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor, de heer J. W. v. Schaik, hield in het bijzijn van nabestaanden en familieleden een toespraak die een diepe indruk achter liet. Nadat aan de voet van de met kaarsen verlichte gedenkstenen, in het gebouw, bloemen en kransen werden gelegd, o.a. ook door ir. J. M. de Vos, directeur van het Te lefoondistrict, werd vervolgens een minuut stilte in acht genomen. Tenslotte zong het koor Gezang 300A van Jacqueline v. d. Waals. In het tijdelijke postgebouw aan de Ver- spronckweg had voor het bestellend en expeditiepersoneel eveneens een herden king plaats. De slachtoffers werden op aan grijpende wijze herdacht door de chef, de heer Ch. A. L. Trommelen, waarna de ambtenaar F. H. Lansheer een eigen ge dicht „ter nagedachtenis aan onze gevallen PTT-kameraden" declameerde. De besteller-chauffeur N. W. J. v. d. Aar bespeelde het orgel en sloot tevens deze tienjarige herdenking op het orgel met het Wilhelmus. Tijdens de bijeenkomst in een der ge bouwen van Publieke Werken te Overveen voor de nabestaanden van de op de Ere begraafplaats teraarde bestelde verzets- slachtoffers, georganiseerd door de com missie nationale herdenking, hebben dr. Ch. de Beus, Hervormd predikant te Over veen en kapelaan P. H. Heemskerk uit Castricum, het woord gevoerd. Mr. F. P. Th. Rohling, die namens de commissie deze bijeenkomst opende, zeide dat wij aan de vooravond van de viering van de tiende verjaardag der bevrijding, ons gelukkig voelen, dat wij vrij zijn van de angst, die ons benauwde en we weer kunnen zeggen en schrijven wat we wil len. Aan de stille tocht naar de Erebegraaf plaats in de duinen van Overveen namen naar schatting zestienhonderd personen uit alle delen van het land deel. Dit getal overtrof verre het aantal belangstellenden van vorige jaren. De zwijgende stoet waarbij alleen het geluid van de omfloerste trommels en hoornblazers weerklonk trok gedurende bijna een uur langs de Zee weg naar het duinterrein. Toen de stoet de ingang van de dodenhof bereikte begon de klok te luiden, tot om acht uur allen zich om de graven hadden geschaard en een hoornsignaal de twee minuten stilte aan- en afkondigde. Vervolgens ging de Neder landse driekleur, die halfstog hing, in top. Tevoren hadden padvinders op alle graven boeketten narcissen neergelegd. ADVERTENTIE Een ongekend groot aantal Haarlemmers stond om acht uur in diepe stilte rondom het monument aan de Westergracht. Van vijf kanten, de Kamerling Onnesstraat, de Van Oosten de Bruynstraat, het Hasse- laersplein, het Theemsplein en het Oranje plein waren de stille stoeten genaderd en -reeds voor de aankomst daarvan stond een grote menigte bij deze fusilladeplaats te wachten. Na de stille herdenking waarin men slechts 'het klapperen van de vlaggen in de harde wind hoorde, sprak de heer F. Vink, voorzitter van het comité Natio nale Herdenking, sectie West, een kort woord, waarna het jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda het lied „Ge lukkig is het land" zong. Pater Tijnagel O.F.M. herinnerde er in een toespraak aan dat „ondanks knechtschap, moord, roof en schending duizenden in de donkere bezet tingsjaren voor zichzelf de woorden her haalden: den vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Deze eervolle leuze is dooi de gevallenen tot een stralende werkelijk heid gemaakt. Het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van kapel meester B. Schut jr. speelde daarop de se lectie „Goddelijke gemeenschap". Daarna sprak ds. J. van der Mije; en daarna weerklonk het gemeenschap pelijk gezongen Wilhelmus. Tijdens het défilé werd een schat van bloemen aan de voet van het monument gelegd. ADVERTENTIE Wij hebben een rijke sortering in allerlei prijzen. Zijlstraat 98 Telefoon 11706 Het Haarlemse gemeentebestuur heeft op de tiende verjaardag van de Bevrijding de ongeveer 275 nabestaanden van directe slachtoffers van oorlog en verzet niet wil len vergeten. Het heeft daartoe in de ochtenduren van de Vijfde Mei aan de hem bekende adres sen - welke in samenwerking met de stich ting 1940- 1945, de Bond van oorlogsinvali den M.O.V.E.O. en de Joodse gemeente zijn gekozen - een geschenk laten bezorgen, dat bestond uit een ingelijste rijmprent van Wim Snitker in een zeer fraaie typografi sche uitvoering van Aldert Witte en een mand vruchten. Voor hen wier materiële omstandigheden moeilijk zijn was er bo vendien nog een assortiment van koffie, thee, chocolade en sigaretten. Elk geschenk ging vergezeld van een persoonlijke brief van Haarlems burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, waaruit wij de volgende strofen citeren: „Indien wij slechts roiLwden, zou dit een miskenning zijn van de drijfveren van wie in de oorlog goed en bloed over hadden voor het voortbestaan van onze Nederland se samenleving. Zij immers brachten hun offer, opdat wij allen weer in vrijheid zou den kunnen arbeiden en gelukkig zijn. Op j die grond kan, na de herdenking op de vierde Mei, de vijfde Mei voor ons een feestdag zijn. In geval u iemand, die u lief was moet missen, zal de droefheid te bitterder zijn, maar moet de vreugde een wezenlijker betekenis hebben: het doel, dat hun voor ogen stond, is werkelijkheid geworden. Het gemeentebestuur acht het een voor recht de gevoelens van medeleven en blijde dank, die onze stadgenoten op deze dag vervullen, jegens u tot uitdrukking te brengen door toezending van een geschenk, dat zijn symbolische betekenis ontleent aan een tijd, waarin ons allen het dagelijks voedsel ontbrak". Ook de op het devies van het stadswa pen „Vicit vim virtus" geïnspireerde tekst van de rijmprent verdient geciteerd te wor den, waartoe wij de laatste strofe kiezen: Wil, Haarlem, u weer richten, leef eeuwig frank en vrij; voel U aan God verplicht en blijf de geslachten stichten: Deugd doodde dwinglandij. Tijdens de plechtigheid nabij het monu ment aan de Jan Gijzenbrug in Haarlem- Noord, waar meer ddames en heren dan vorige jaren bijeen waren, heeft dr. H. van der Loos herinnerd aan de geschenken, die de jeugd des morgens ontvangen heeft. Daarbij was een beker, die een groot waardevol s.ymboot betekent. In oude tijd was een beker het zinnebeeld van het le venslot van de mens. Vijftien jaar gele den werd een grote beker van grimmig leed over het Nederlandse volk uitgestort en hij moest onder de druk van de bezetter tot de bodem worden geledigd. De beker is echter ook een beeld van verlossing en dankbaarheid. Mogen de kinderen de be ker op deze wijze ontvangen hebben. Voorts is een beker het zinnebeeld van victorie. Hij is broos en ook is de vrijheid broos. Evenals een beker kan de vrijheid in scherven stuk slaan. Dr. Van der Loos wekte in her, bijzonder de jeugd op te strij den voor het behoud van de vrijheid. „God geve de jeugd in vrijheid, vrede en geluk de toekomst in te gaan", aldus spreker. Kapelaan Van Zijl had in het bijzonder de aandacht gevestigd op het verleden en herinnerd aan de offers, die zovele Neder landers gebracht hebben. Dezen hadden zich verzet tegen hen, die het volk over meesterd hadden. Na vijf jaar kreeg ons land de vrijheid terug en dat was te dan ken aan de velen, die deze avond herdacht worden. De vraag komt naar voren, of wij het offer wel waard zijn geweest. Hoe hebben wij in de afgelopen tien jaar die vrijheid gebruikt? Spreker vroeg de aan wezigen zelf een antwoord te geven op de vraag, of wij het brengen van zovele offers wel waard zijn geweest. Medewerking verleenden het mannen koor van de Sint Liduinakerk onder lei ding van de heer P. Q. Wolff en de harmo nie „Crescendo". Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid gesloten. Bij het monument werden bloemen gelegd en tot besluit volgde een défilé. Woensdag hebben de ambtenaren van het Haarlems Postkantoor en die van het Telefoondistrict hun in de oorlog gevallen collega's treffend herdacht. In een stevige wind heeft de bevolking van Spaarndam Woensdagavond haar doden herdacht. De bijeenkomst geschied de op het kerkplein, waar burgemeester mr. O. P. F. M. Cre mers en wethouder D. J. A. Geluk het ge meentebestuur van Haarlem vertegen woordigden. Nadat Spaarndams Gemengd koor onder leiding van F. van het Kaar het Beati Mortui van F. Men delssohn had gezon gen, memoreerde ds. J. Kroon de voorbije oorlog en wees op de lege plekken die de nabestaanden van oorlogsslachtoffers juist in deze dagen weer smartelijk erva ren. Niet alleen de verwildering van veel principiële zaken zag hij verder als nasleep van de oorlog, ook het défaitisme dat de mensen berusten doet in een herbewapening in tegenstelling tot de tijd na 1918 van het het gebroken ge weertje. Terwille van onze kinderen moeten wij zeggen: dat nooit weer, en dus de strijd voor liefde en vrede ernstig opvatten. Kapelaan Jos Schoenmakers zeide wel even getwijfeld te hebben aan het welsla- en van een groots opgezette herdenking. Zou het van harte gaan? Het is heel' be langrijk hoe wij terugzien op de dingen, vond spreker, dat kan met een gevoel van smart zijn of onder de vlag van een even oplaaiende haat jegens hen die ons het leed berokkenden. Het beste is dat ieder voor zich de eigen taak zo goed mogelijk vervult en niet te veel praat, aldus de kapelaan die er nog aan herinnerde dat door zo te han delen, wij de vrede verkrijgen door de Schepper voor ons bestemd. Nadat het Harmoniecorps „Crescendo" „Wilt heden nu treden" had gespeeld, nam de burgemeester de fakkel die uit Nijme- Het gemeentebestuur heeft op delicate wijze van zijn medeleven in deze voor velen moeilijke dagen blijk gegeven. Halfweg en Zwanenburg hebben als één geheel hun doden herdacht, doch geschei den het feest van de vijfde Mei gevierd. De herdenking begon Woensdagavond met een stille tocht naar de monumenten te Zwanenburg en te Halfweg en naar de be graafplaats en eindigde met een bijeen komst in de Gereformeerde Kerk, waar alle kerkelijke gezindten zich verenigden om te luisteren naar koorzang en een toe spraak van ds. Molenaar, de Ned. Her vormde predikant, die thans de Scheve- ningse gemeente dient, doch in de oorlogs jaren in Halfweg was. Het was een in drukwekkende bijeenkomst in een tot de laatste plaats gevulde kerk. De bevrijding vierde Halfweg met kin derfeesten en een ruiter-evenement, waar voor belangstellenden uit wijde omgeving naar de Houtrakpolder waren getrokken. Zwanenburg had een door „De Bataaf" ge organiseerde ronde van de Haarlemmer meer en een ronde van Zwanenburg. Naar wij vernemen heeft de afdeling Heem stede van het Koningin Wilhelmina Fonds momenteel een grote foto-wedstrijd in voor bereiding, waaraan door alle amateurs uit deze gemeente kan worden deelgenomen en waarvan de duur voorlopig is vastgesteld op de drie maanden tussen Juni en Augustus. Het is de bedoeling deze wedstrijd uit te schrijven onder het motto „Mooi Heemstede". De deelnemers dienen hiervoor de mooiste of meest karakteristieke plekjes van Heemstede te fotograferen, waarvan men de resultaten aan een deskundige jury ter beoordeling zal voorleggen. De heer Dick Boer, de bekende foto-expert uit Bloemendaal, heeft zich reeds bereid verklaard in deze jury zitting te nemen. Van enige bekroonde foto's zullen daarna prentbriefkaarten worden vervaar digd. die door deze afdeling ten bate van de kankerbestrijding worden verkocht. Daarnaast wordt na sluiting van de inzen- dings-termijn een tentoonstelling van alle binnengekomen foto's ingericht, waaraan ook voor de bezoekers nog een speciale attractie verbonden zal zijn. Op deze expositie wordt namelijk in een afzonderlijke afdeling een aantal tekeningen en foto's bijeengebracht, waarop enige plekjes in oud-Heemstede zijn afgebeeld, waarvar. de situatie zich sindsdien grondig gewijzigd heeft. De wedstrijd voor het publiek bestaat dan hieruit, dat men zal moeten opgeven welk gedeelte van Heem stede op de foto of de tekening werd herkend. Zowel voor deze als voor de foto-wedstrijd waarover nog nadere mededelingen zullen volgen worden een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Zoals gemeld, heeft dezer dagen een gedetineerde in de Scheveningse strafgevan genis een bewaker neergeslagen, waarbij deze een schedelfractuur opliep. De toestand van de bewaker is iets vooruitgaande. De gedetineerde is naar Oud-Rosenburg over- De ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis is op Bevrijdingsdag 1955 twee keer het middelpunt van de viering van de vijfde Mei geweest. Officieel was dat na tuurlijk slechts het geval om twaalf uur 's middags toen de burgemeester, mr. O. F. F. M. Cremers, een korte herdenkingsrede hield. Maar we zijn geneigd te veronderstellen, dat de ware geest van het bevrijdingsfeest pas werkelijk door brak toen 's middags, na het défilé van de Haarlemse corporaties, een wel zeer verscheiden gezelschap uit volle borst It's a long way to Tipperary en My Bonny is over the ocean zong. Dat was te danken aan de eendrachtige samenwerking tussen de Friese Krite- toaniel en Skotsploech en een gezelschap van honderd Engelsen, gasten van Haarlems Bloei, die grote belangstelling voor de Friese costuums en folklore aan de dag legden. Het werd een algemene waarlijk internationale, ongedwon gen feestvreugde, die opwelde uit de harten van zovelen die onbezorgd en met overtuiging de waarde van de Bevrijdingsdag beseften. De officiële herdenking om twaalf uur 's middags zou worden in- en uitgeleid door trompetgeschal op het balcon van het stad huis. Deze inleidende feestklanken zouden het sein vormen, waarop de Haarlemse klokken zouden gaan beieren. Daar de pad vinders die als blazers zouden fungeren om de een of andere reden niet verschenen, bleef ook het klokgelui achterwege. Nu werd de toespraak van de burgemeester omlijst door het Stadhuiskoor, dat de plech tigheid met het Wilhelmus opende en met het Domine salvam fac regina nostra be sloot. Het was, naar wij menen, de eerste keer, dat de Haarlemmers konden waarne men welk een voortreffelijk ensemble dit stadhuiskoor is. Alvorens de burgemeester enige gedach ten ontwikelde over de situatie waarin staat en stad zich na tien jaar hei-wonnen vrij heid bevinden, gedacht hij in dankbaarheid de krachten en machten welke de bevrij ding mogelijk maakten. Daartoe herinner de hij aan het Valeriuslied: „Hadd ons de Heer - Hem zij de eer alzo niet bijge staan, wij waren lang, ons was zo bang, al in de druk vergaan". En van de mensen wilde hij noemen de verzetsstrijders en de militairen, voorgegaan door het onbuig zaam voorbeeld van Koningin Wilhelmina, wier werk door Koningin Juliana voorbeel dig wordt voortgezet. De huidige situtaie beschouwende zei de burgemeester, dat er ongetwijfeld naast licht nog steeds veel duisternis heerst, maar dat men desondanks tot de slotsom kan komen dat er reden is voor grote dank baarheid: „Wij zijn dan toch werkelijk be vrijd; de vrede moge bedreigd worden, maar er is vrede; wij mogen betreuren, dat het velen in menig opzicht nog niet goed gaat, maar anderzijds dient toch erkend te wor den, dat ons economisch, sociaal en tech nisch herstel zó snel is voortgeschreden, dat wij behalve bij de woning- en scho lenbouw geneigd zijn veeleer van ver dere uitgroei van herstel te spreken. Wij zijn nu krachtig genoeg om door een ge lijkgerichte krachtige inspanning van rege ring en volk de positie van hen, die nog achterbleven, te verbeteren". „En wat Haarlem betreft: Ook hier naast licht schaduw. Maar toch ook veel licht, meer licht, geloof ik, dan toen in 1940 de oorlog alle activiteit verlamde. By de bur- gery een vaart en een ondernemingszin, groter dan ooit; bij de overheid een ernstig streven om de problemen niet klein en met de bril van vandaag te bezien; bij burger ij en overheid beiden een steeds nauwer sa menspel. Haarlem is als steeds en wellicht in nog meerdere mate dan voorheen de stad, waar het bij uitstek goed is te wonen en te werken!" Bij het opmaken van deze balans betrok de burgemeester daarin ook de samenwer- Hedenavond geeft Klaas Bolt twee orgelbe spelingen in de Grote Kerk en wel van 8.15 tot 8.50 uur en van 9.15 tot 9.50 uur. Het pro gramma luidt: Fuga G gr. t., Joh. Seb. Bach; Allein Gott in der Höh' sei Ehr', idem; Alle gro uit Sonate I, idem; Choral III, César Franck. Op 17 Maart van dit jaar ging de Haarlemse rechtbank accoord met het verzoek van de officier van Justitie om de zaak tegen de 35-jarige bokspromotor H. J. W. R. uit Zand- voort te schorsen, aangezien men veronder stelde dat een der getuigen, de koopman L. W. W. uit Zandvoort een onware verklaring had afgelegd. Op last van de officier van Justitie is W. verdacht van meineed thans in Zandvoort ge arresteerd en naar Haarlem overgebracht.' De bijeenkomst werd met orgelspel ge- gen naar Spaarndam werd gebracht over en stak de vlam in het gas dat als bevrij dingsvuur tot Donderdagavond laat brand de boven de schepping van ir. G. Friedhoff, een blanke gedenknaald aan het eind van de muur tegenover de Hervormde Kerk. Hierna werd twee minuten stilte be tracht, waarna het volkslied werd gezon gen en kranslegging plaats had. Namens het comité dat de gelden had vergaard, sprak de heer G. Tiggelman die het monu ment aan de gemeente Haarlem overdroeg. Burgemeester mr. Cremers aanvaardde dit namens de bevolking in grote dank en ver zekerde dat de gemeente tot in lengte van dagen het symbool van afkeer van nieuwe oorlog zal beschermen. Later legden kinderen en volwassenen bloemen bij het gedenkteken en kwamen velen bijeen in het jeugdhuis aan de Dijk. Het bevrijdingsfeest in de gemeente Bloemendaal werd des morgens begonnen met een aantal kerkdiensten in alle wijken van deze gemeente. In Bloemendaal wer den de herdenkingsdiensten in het Her vormd- en Gereformeerd kerkgebouw voorbereid door de beide kerkgenootschap pen en de Nederlandse Protestanten Bond. Hiermede wilde men getuigen van de een heid die er sinds de bevrijding tussen deze godsdienstige groepen onderling bestaat. In Vogelenzang luidden bovendien de kerkklokken en in dit deel van Bloemen daal werd het eerst met de bevrijdings dagviering begonnen. Een gecostumeerde kinderoptocht begon om tien uur een rond gang door het dorp, om half twaalf gevolgd door een hardloopwedstrijd voor jonge mannen van zestien jaar en ouder, de in de loop van de afgelopen jaren bekend gewor den Ronde van Vogelenzang. In Overveen Inmiddels ging in Overveen het Christe lijk muziekcorps „Sursum" vooraf aan een lange gecostumeerde optocht, waarin ook veel vlaggen werden meegevoerd. Honder den kinderen hadden getracht hun ver momming zo aardig en goed mogelijk te maken. Na afloop werden onder grote be langstelling, ook van ouderen, als symbool van de herkregen vrijheid op het sport terrein aan de Vrijburglaan een groot aan tal postduiven losgelaten Daarna werden alle kinderen in de Julianaschool getrac- teerd. Hetzelfde muziekcorps leidde des avonds met frisse en pittige muziek de fakkel- en lampionoptocht in, welke de Militairenweg in de route had opgenomen, om daarmede erkentelijkheid te betuigen aan burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller, die enkele dagen geleden zijn intrek in zijn defini tieve woning aan de Militairenweg heeft genomen. In Bloemendaal Bij de in Bloemendaal-dorp in de mor genuren gehouden volksspelen voor kin deren hadden de rolschaatswedstrijden en de zeepkistenrace op het asphalt van de Donkerelaan wel het meeste succes. Het muziekcorps Sursum ging vooraf aan de gecostumeerde kinderoptocht die om 3 uur van het schoolplein van de Harten- lustschool vertrok en bij de rondgang door het dorp een zeer grote belangstelling genoot. Van dezelfde plaats af vertrok des avonds om negen uur een lampionop tocht met muziek van een boerenkapel naai de Brederodelaan waar men reeds een uur voor het ontsteken van het vreugdevuur in het Openluchttheater, aan kwam. Het lange wachten moe gingen velen huiswaars alvorens even voor half elf aan de duin rand het vreugdevuur te zien was, ont stoken in het wandelpark van het Open luchttheater in vaten ruwe olie. In Aerdenhout De leerlingen van de vier lagere scholen verzamelden zich des morgens bij hun eigen school en wandelden vandaar naai de Marijke-boom bij de driesprong Van Vollenhovenlaan-Koekoeksweg en Zand- voorterweg, waar een aubade werd gehou den. De jeugd kwam om half twee weer in actie, toen zij te voet maar veel meer op hun fietsen Aerdenhout doorkruisten om alle opdrachten van een rallye uit te voe ren. De jaarlijkse lampionoptocht op Konin ginnedag werd op de avond van de bevrij dingsdag gehouden en de feesten werden besloten met een bal-champêtre. king tussen mensen van alle gezindten en standen en de voor velen zo grievende te leurstelling, dat na de oorlog de tegenstel lingen opleefden als ware er geen oorlog geweest. „Kan men in redelijkheid venoachten" zo vroeg de burgemeester, dat tegenstel lingen. die toch op beginselen berusten, bij het wegvallen van de gemeenschappelijke vijand niet zouden opleven? Intussen zijn daarmede de tegenstellingen in al hun scherpte niet goedgepraat. Wij staan hier voor een moeilijker taak: het terugbrengen van de tegenstellingen tot haar juiste pro porties, dat is het ontdoen van de begin selen van al wat ten onrechte daaraan vast werd gehecht. Dat vraagt een helder oor deel, een onbarmhartige zelfcritiek en daarnaast een navolgen van wat Petrus de wereld 1900 jaren geleden reeds voorhield: „Hebt achting voor een ieder, bemint uw medebroeders". Zien wij terug op bevrijding en tien jaren herstel, dan mogen wij zeggen: er is nog ontzaglijk veel te doen in de stad, in het land en daarbuiten, maar het gaat op waarts! Het gaat opwaarts, zolang allen bereid zijn hard te werken, de beginselen zuiver te houden en het eigenbelang bij dat van anderen achter te stellen, zo besloot de burgemeester Deze bijeenkomst werd door een groot aantal genodigden bijgewoond. Défilé Betrekkelijk weing te weinig Haar lemse corporaties hebben deelgenomen aan het défilé, dat 's middags voor B. en W. op het Stadhuis werd gehouden. Voorop gin gen de Friezen, de eregasten van de dag, on middellijk gevolgd door deputaties van de illegaliteit met hun vaandels, de Bond van Oud-illegale werkers en de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen. Daarna kwamen de koninklijke verenigingen en de vrijwil lige brandweer en tenslotte de overigen, die toch nog een aardig beeld van de ver scheidenheid van het Haarlemse vereni gingsleven vormden. De gymnastiekvereni gingen doen het natuurlijk altijd goed en ook de speeltuinvereniging „Door Vrede Saamgebracht" uit Oud-Schoten die na tuurlijk dezer dagen ook tien jaar bestaat mocht er zijn. Voor de muziek zorgden de Spaarnebazuin, het altijd kwieke har monie-orkest," „Haarlem" en St. Michael uit Heemstede, dat de Haarlemmers eens liet zien hoe goed zijn leden de keurige blauwe uniformen wel staan. Al met al blijft het te betreuren, dat een organisatie als de Nederlandse Jeugdge meenschap niet bij machte is geweest de bij haar aangesloten verenigingen tot de oorspronkelijk geprojecteerde stertocht te activeren. Na afloop van het défilé werd in de rid derzaal een onofficiële maar wellicht daar om des te meer geslaagde receptie gehou den. De burgemeester sprak eerst de Friese gasten toe, in hen de bijstand welke gedu rende de hongerwinter door de landprovin cies werd geboden gedenkende, vervolgens de vertgenwoordigers van de illegaliteit en andere groeperingen. De Friezen kregen ter herinnering een af beelding van de Grote Markt mee naar huis, in zilveren lijst gevat. Toen kwam de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, binnen met honderd Engelse gasten, leden van een amateurtuindersorganisatie die allen in een wedstrijd om de mooiste tuin bekroond waren geworden en bij wijze van prijs een reis naar Nederland konden maken. Zij hadden 's morgens Aalsmeer bezocht en kwamen juist uit het Frans Halsmuseum. De stemming was al spoedig opperbest. De Friezen lieten hun kledij bewonderen en zich tot een dansje noden, en al spoedig weergalmde de historische feestzaal van graaf Willem II van de Friese, Nederland se en Engelse c.q. Schotse volksliedjes, zodat het samenzijn heel wat langer duur de dan was voorzien. Maar op deze dag deerde dat niemand, behalve wellicht Rob van der Bas, die met zijn draailier nu niet die belangstelling trok welke hij verdiende. ONDERTROUWD: 4 Mei, P. J. Homburg en C. van Oldemark; C. E. Hessels en W. Froeling; C. J. H. Windt en J. C. F. Sweek- horst; M. C. van der Kroft en B. M. de Ko ning; J. W. Erbrink en W. van Oostende; C. Tauber en J. Wijntje: W. C. L. Spee en C. G. M. van Hazebroek; P. J. Snoeks en G. van Duijn: G. M. van Willigen en S. de Kruif; H. S. Roose en C. W. Uitendaal; Chr. M. Vonk en W. J. Vroom; L. H. Bulters en J. H. Koning; JE. Wijckelsma en J. M. van den Brink: R. Engelenberg en H. Appelboom; W. J. J. van Hoof en Th. M. Oelp; Th. G. L. van Liemt en J. F. M. Broeken; J. W. de Vo gel en E. M. C. F. van Schie; A. H. Koning en M. H. J. van Wetering; D. Haak en H. Goossen: C. J. van Holstein en A. E. de Vries; H. A. V. P. Th. van den Eijnde en J. B. J. C. Koelemeijer; G. Vleer en E. C. L. Tin kei en berg. GEHUWD: 4 Mei. P. W. van Schie en J. J. J. Janzen; C. J. M. Klemann en J. M. Meu- lenbroek; J. St. Heuverkamp en E. van der Veldt; Sj. G. van den Berg e" N. Stam; L. A. de Vries en E. M. M. Spoelder; L. M. Thijssen en E. A. Boeziek; J. A. J. Keesom en C. M. Kunst J. Ph. de Wit en P. C. Hout- huijzen; R. A. Akerman en P. P. Moeke; J. Schuurman en H. C. van den Berg. BEVALLEN van een zoon: 30 April, J. Nijssende Vries; 3 Mei, C. M. Schipper van Houten; M. C. Rootlieb—van Rumpt; C. G. GrootBarnhoorn; 4 Mei, G. Beeks- maJeninga. BEVALLEN van een dochter: 2 Mei, E. ZekveldVlav ing; 3 Mei, Chr. J. ten Have Althuis; M. C. PrevostJanssen; H. van Egdom—Franssen; I. Th. Rooijakkers—Bis schop; 4 Mei, F. Kesseler—Miedema. OVERLEDEN: 1 Mei, D. G. Sigmund, 76 j., Ekslerstrnat: J. Hoek, 20 j., Voorzorg- straat; 2 Mei, M. Smit, 17 m., Dijkstraat; J. van der Meer—van Lunenburg, 82 j., Wes terhoutstraat; 3 Mei. H. H. van der Horst. 77 j., Parklaan; A. Joosten, 81 j„ Tuinlaantje; P. J. van Zomerer. 4 j.. Duvènvoordestraat; H. M. A. Borrenberg—de Vos, 71 j., Kruis straat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19