Panda en de Meester-Klokkenmaker Per 10.000 motorongevallen 172 bestuurders gedood Wereldnieuws Toch ió l\et zo J Samenhang tussen handel en industrie Analyse van verkeersongevallen door CBS De radio geeft Dinsdag Bezwaren tegen Neder lands cultureel centrum Minister Mansholt sprak in West-Duitsland Pools feest in Arnhem Operaties 2 Circus-dieren ontsnapten naar de bossen Mooie tulp krijgt de naam „Jan Philip Roothaan" U rijdt gezwind door weer en wind U kunt best leven zonder blindedarm Vele Eerste Kamerleden trekken het nut ervan in twijfel Onderscheiding voor prof. dr. ir. Van der Maas Examens Effecten- en Geldmarkt Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Kerkelijk Nieuws Iedereen neemt Bennies. MAANDAG 9 MEI 1955 Behalve de recente cijfers betreffende het aantal verkeersongevallen, die het Cen traal Bureau voor de Statistiek maandelijks publiceert, stelt dit bureau jaarlijks een uitgebreidere publicatie samen, aan dit on derwerp gewijd. In* de uitgave over 1952, die onlangs is verschenen zijn behalve de gebruikelijke cijferreeksen onder meer de resultaten ongenomen van speciale onder zoekingen naar de aard der verkeersonge vallen met dodelijke afloop. In de slotbeschouwingen is uitgaande van de uitkomsten van overeenkomstige analyses over de jaren 19501952 aan dacht besteed aan de kwetsbaarheid van de verschillende categorieën weggebrui kers. Hierin is allereerst nagegaan in wel ke mate de diverse verkeersmiddelen bij de ongevallen waren betrokken. Voor het verkrijgen van een vergelijkbare basis ter beoordeling van deze frequentie is uitge gaan van het aantal kilometers, dat in de loop van deze jaren door deze verkeers middelen werd afgelegd. Vastgesteld werd, dat een auto per 1 millioen gereden kilometers circa 14 keer bij een ongeval was betrokken. Voor de verschillende soorten auto's (vrachtauto's, personenauto's en autobussen) toonden deze cijfers geen verschillen van betekenis. Daarentegen werden voor de tweewielers belangrijk lagere gemiddelden berekend. Zo vond men voor de motorrijwielen een gemiddelde van 10, voor de bromfietsen een van 5 en voor de rijwielen een van ruim 1 per 1 millioen gereden km. Kan men dus aannemen, dat de tweewielers in geringere mate dan de auto's bij verkeers ongevallen worden betrokken, daartegen over staat, dat de gevolgen voor de berij ders van tweewielige voertuigen van veel ernstiger aard zijn. Men heeft berekend, j dat per 10.000 ongevallen met motorrij wielen in de jaren 19501952, 172 bestuur ders en duopassagiers werden gedood. Voor de bromfietsen en rijwielen bedroegen de overeenkomstige cijfers resp. 167 en 133 en voor de vrachtauto's, personenauto's en autobussen resp. 13, 25 en 14. Uit deze cijfers blijkt dus wel de grotere kwetsbaarheid der tweewielers en tevens de positie van de bromfiets tussen het mo torrijwiel en rijwiel. Ook de vraag in welke mate de verschil lende voertuigsoorten gevaren opleveren voor de mede-weggebruikers wordt in deze publicatie aan de orde gesteld. Men vindt dan, dat de aanrijdingen door autobussen en vrachtauto's het ernstigst zijn. Per 10.000 ongevallen, waarbij een verkeers deelnemer aangereden werd door een auto bus, werden er 159 personen gedood. Per 10.000 aanrijdingen door vrachtauto's be droeg dit cijfer 120 en door personen auto's 69. In dit opzicht liggen de cijfex'S voor de tweewielers aanzienlijk gunstiger. Deze waren voor de motorrijwielen 41, voor de bromfietsen 14 en voor de rijwie len 9. Bedenkt men tevens, dat voor deze laatste categorie het aantal aanrijdingen gerekend naar het aantal gereden km relatief geringer is, dan worden de verschil len tussen de groep auto's en tweewielers nog aanzienlijker. Met het bovenstaande is slechts een greep gedaan uit de vele cijferreeksen van deze uitvoerige analyse, welke het on- gevalsgebeuren van vele zijden belicht. In een „onbewaakt" ogenblik heeft een deel van de levende have van het „Grand Cirque International", dat zijn tenten in Futte (N.B.) had opgeslagen, de vlucht ge nomen. Kamelen, lama's en paarden liepen Zaterdag de bossen in de omgeving van dit Brabantse dorp in en deden zich tegoed aan de bladen van rhododendronstruiken. Circuspersoneel, geassisteerd door inwo ners van het dorp, organiseerde direct een klopjacht en na moeizaam achtervolgings- werk is het inderdaad gelukt alle dieren te vangen. Het bleek echter dat de illegale maaltijd hun geen goed had gedaan. Een kameel is inmiddels reeds gestorven, het geen een schadepost van 3000 betekent. De dierenarts hoopt de andere vluchtelin gen in leven te kunnen houden. De heren Belle en Teeuwen, bollenkwe- kers te Lisse, hebben een der fraaiste re sultaten van hun tulpenkweek de naam gegeven van „Jan Philip Roothaan". Pater Roothaan is de tweede stichter der Jezuitenorde. Hij werd in 1785 te Amster dam geboren; heeft daar gewoond tot 1804 toen hij naar Wit-Rusland vertrok, en is in 1853 te Rome overleden. Voor zijn zaligverklaring wordt in het bijzonder in ons land geijverd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en inge wanden overbelast zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zij hun taak niet meer behoorlijk vervullen - onverteerde voedselresten hopen zich op. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertering. Neem direct Andrews brui send Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Blaastrio. 15.25 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. Felicitaties van de jeugd. 17.40 Koer sen. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Technische vorming van buitenlandse specialisten in Nederland. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: De tijden veranderen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Reportage. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Orgelconcert. 21.40 Brabants orkest en solist. 22.20 Nederlandse les. 22.35 Sopraan en orgel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage. 8.25 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huisvrouw. 11.30 So praan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.35 Voor het platteland. 12.42 Piano en clavioline. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Bas en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij causerie. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano- 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Pla ten. 19.20 Harmonie-orkest. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Platen. 21.15 Wanneer moet ik de dokter roepen?, causerie. 21.25 Lichte mu ziek. 21.55 De antwoordman. 22.10 Zang en orgel. 22.35 Vioolrecital. 22.55 Ik geloof, datcausei-ie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Ziet u er iets in?, wedstrijd. 21.00 Pauze. 21.10 De betoverde boom, opera. 22.1022.20 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest concert. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vioolrecital. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 16.40 Kinderliede ren. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksdansen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en -iano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van d« dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting 1955 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verklaren ver scheidene leden te hebben vernomen dat de heer Frits Lugt, kunsthandelaar en collectionneur, te Parijs een pand heeft aangekocht, waarin hij zijn collectie heeft bijeengebracht en waarin een Nederlands cultureel centrum is gesticht. Naar verluidt, zou hem vanwege de Nederlandse regering een subsidie ten be drage van f 90.000 zijn toegekend. Deze leden vroegen uit welke begrotingspost deze subsidie wordt geput en of verlening daarvan verantwoord is. De ervaring met enkele andere te Parijs bestaande soortgelijke instituten heeft, aldus deze leden, aangetoond, dat het nut van dergelijke instellingen beperkt is. Het geen men in een instituut zou kunnen or ganiseren, is het houden van kleine ten toonstellingen, het geven van concerten van kamermuziek en het houden van lezingen. Daar echter Parijs avond aan avond op elk dezer gebieden een x-eeds nauwelijks te verwerken overvloed biedt, is het uiterst moeilijk, zo niet ondoenlijk, het Franse publiek naar zulk een instituut te trek ken. In de praktijk zal het er op neei-ko- men, dat de belangstelling hoofdzakelijk zal uitgaan van de Nederlandse kolonie, hetgeen echter met het begrip buiten landse culturele betrekkingen weinig heeft uit te staan. Veel nuttiger lijkt de dusver gevolgde weg, langs welke Nederlandse uitingen van kunst en cultuur worden ge boden in daarvoor bestaande en erkende Franse instellingen. Enige leden hadden vernomen, dat de Nederlandse culturele attaché te Parijs van zijn functie zou wox'den ontheven, omdat die functie niet meer zou passen bij de op zet van het Nederlands Cultuereel Cen trum en omdat hij niet meer voldoende op de hoogte zou zijn van het culturele leven in Nederland. Tevens zou de heer De Roos aan het kader der buitenlandse betrek kingen in het algemeen worden onttrok ken. Zij hadden daartegen ernstige be denkingen. De heer De Roos is de eerste Nederlandse culturele attaché geweest, die een nieuwe functie op hoogst verdienste lijke wijze van de grond af heeft opge bouwd en alle zich daarbij voordoende moeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden, zonder dat hij daarbij volledige steun kon ondervinden van een voldoend toegerust apparaat aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, aldus deze leden Arrestaties in Argentië De Argentijnse politie heeft veertig voor aanstaande leiders van de Argentijnse Roomsch Katholieke actie, die 120.000 le den telt, gearresteerd. De politie heeft huiszoeking verricht in de woningen van de gearresteerden. De primaat van Argen tinië, de kardinaal-aartsbisschop van Buenos Aires Santiago Luis Copello, heeft in een herderlijk schrijven, dat Zondag in alle kerken van het land is voorgelezen, er bij de gelovigen op aangedrongen vrijla ting van de leiders te eisen. Voorts zijn de Rooms-Katholieken opgeroepen bidston den bij te wonen op de dag dat in het con gres een debat begint over een wetsvoor stel, dat beoogt een scheiding tussen kerk en staat te bewerken. De vereniging „Onze Luchtmacht" heeft de medaille voor bijzondere verdiensten toegekend aan prof. dr. ir. I-I. J. van der Maas, hoogleraar in de vliegtuigbouw- kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Deze ondei'scheiding wordt door de vereniging „Onze Luchtmacht" eens in de twee jaren toegekend aan hem die zich, naar het oordeel van het hoofdbestuur van de vereniging zeer verdienstelijk heeft ge maakt voor de Nederlandse luchtvaart in het algemeen en voor de Koninklijke Luchtmacht in het bijzonder. Prof. van der Maas werd in 1940 be noemd tot hoogleraar aan de afdeling der scheepsbouwkunde en vliegtuigbouwkunde van de T. H., om onderwijs te geven in de vliegtuigbouwkunde. Na de tweede wereld oorlog werd aan de T. H. een gebouw voor vliegtuigbouwkunde opgericht, waarvan prof. Van der Maas hoogleraar-beheerder werd. Hij is voorzitter van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en vooi'zitter van het bestuur van de stichting Nationaal Luchtvaartlaboratorium, voorts ook nationaal gedelegeerde voor de „Ad visory Group for Aeronautical Research and Development". In Barendorf bij Lünenburg heeft de Nederlandse minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer Mans- holt, Zaterdag gepleit voor de politieke en economische samensmelting van de Euro pese volkeren. Minister Mansholt sprak op een agrax-ische 'bijeenkomst, die door de Europese Jeugdbeweging was georgani seerd en die door vertegenwoordigers uit negen landen werd bijgewoond. Ook zijn West-Duitse collega dr. Heinrich Lübke, voerde het woord. Deze gaf de verzekering, dat de Bondsregering steeds voor een Ver enigd Europa zou blijven ijveren. In aansluiting op zijn bezoek aan West- Duitsland reisde minister Mansholt door naar Zweden. Circa 800 Polen, die in ons land, West- Duitsland en België verblijven, zijn Zondag in Arnhem bijeen geweest voor hun jaar lijkse landdag ter gelegenheid van de Pool se feestdag, de dag waarop in 1791 de Pool se republiek werd gesticht, terwijl deze landdag nu ook in het teken staat van de reeds 10 jaar durende ballingschap van de van huis en haard verdreven Polen. De herdenking begon tegen het middag uur met een pontificale hoogmis in de de kenale St. Wolburgiskerk in Arnhem; na deze kerkelijke plechtigheid zaten de Polen aan een gemeenschappelijke maaltijd in het KAB-gebouw, waarna het „Airborn Ceme tery" in Oosterbeek werd bezocht. In ge bouw Musis Sacrum wordt tenslotte nog een culturele avond gegeven, georganiseerd door de R.K. bond van Poolse verenigingen in Nederland. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen wiskunde de heren J. A. Zonneveld en S. Kimel; voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer F. Bolkestein en voor het doctoraal examen klassieke taal en letterkunde de heer G. M. Hoes allen te Amsterdam. De nog steeds aanhoudende vaste stem ming voor de Nederlandse industriële waarden op de Amsterdamse beurs is, ge lijk meer dan eens opgemerkt, voor een deel aan de toevloed van risicodragend kapitaal toe te schrijven, maar zij vindt haar grond en rechtvaardiging toch wel allereerst in de gunstige en min of meer verrassende ontwikkeling van de Neder landse industrie en van de Nederlandse handel, waarvan de jaarverslagen over 1954 en de veelal hogere dividenden blijk geven. Het indexcijfer voor de industriële aandelen te Amsterdam is sinds begin 1955 alweer van 331 tot 356 gestegen, zodat het gemiddeld rendement, dat in September 1952 nog 6.7 pet. bedroeg, in weerwil van de hogere dividenden, thans 4.8 pet. be draagt, terwijl het voor bepaalde fondsen nog veel lager ligt. De expansie van de Nedei'landse industrie gedurende de laatste jaren is niet minder dan spectaculair en het is dan ook geen wonder dat een steeds gro ter deel van de Nederlandse beroepsbevol king in de industrie werk en brood vindt. In 1938 bedroeg het percentage 32 pet. in vergelijking met 1814 pet. voor de land bouw, in 1954 was het aandeel van de in dustrie tot 40 pet. gestegen, dat van de landbouw tot 12.9 pet. gedaald. Ir. E. A. Platte, plaatsvervangend directeur-generaal voor Handel en Nijverheid heeft dezer dagen opgemerkt dat in ons land thans een gi-oter percentage van de bex-oepsbevolking in de industrie een plaats vindt dan in lan den als de V.S., Engeland en Frankrijk. De industrialisatie-leuze, na de ooiTog als een nationale stx-ijdkreet telkens weer aange heven, heeft haar effect niet gemist en is gebleken de beste remedie te zijn voor de door velen als een noodlottig verschijnsel beschouwde sterke toeneming van de Nederlandse bevolking. Deze is sinds 1938 van 8.6 millioen tot 10.6 millioen, dat is met niet minder dan 22.2 pet. vooruitge gaan, terwijl die vooruitgang in België en Frankrijk bijvoox'beeld niet meer dan 4.7 pet. en in Engeland 7.1 pet. bedroeg. Alleen de V.S. waar in alles de superlatief geldt, hebben een cijfer van 25 pet. De groeiende betekenis van de Neder landse nijverheid blijkt ook duidelijk uit het aandeel, dat ze heeft in het totale na tionale inkomen van de bevolking. Was dit in 1938 nog 30 pet., in 1953 bedroeg het 44 pet. en het is sedex-t ongetwijfeld opnieuw gestegen. Tezamen met handel en verkeer beloopt het aandeel van de Nederlandse nijverheid in het totale nationaal inkomen niet minder dan 64 pet. terwijl dat van de landbouw en de visserij samen niet meer dan 12 pet. bedraagt. Nederland heeft na de oorlog het grote voordeel gehad dat het door een beheersing van het loon- en prijspeil, dit is door een loffelijke zelfbeperking van de arbeidende bevolking, de voorwaarden heeft geschapen te danken is aan de grotere arbeidsproduc tiviteit, welke op haar beurt weer mogelijk werd door de toepassing van nieuwe be- drijfsmethoden, grondig marktonderzoek etc. De stexker wordende positie van 't be drijfsleven stelde de regering in staat aller lei beperkende maatregelen langzamerhand op te heffen en aan de ondernemers een grotere mate van vrijheid toe te staan. Zo is thans bijvooi-beld 80 a 90 pet. van de de andere bronnen van bestaan moet wor den gelet. Ir. Plate heeft er aan herinnerd dat reeds eeuwen geleden de invoerhandel de eei'ste stoot heeft gegeven aan de ont wikkeling van de Nederlandse industrie en de handel tot een van de belangrijkste mo toren van de industriële bedrijvigheid in ons land moet worden gerekend. Men kan wel zeggen dat Nederland bij de handel is groot geworden. Amsterdam was niet alleen een belangrijke trpnsito- haven, maar vooral stapelplaats van ver schillende producten, waarvan met name de koloniale producten van Oost- en West- Indië op de vooi'grond traden. De tot voor kort geldende namen van grote bankinstel lingen wijzen daarop. Men had allereerst de Factory (ook thans nog Nederlandsche Handel Maatschappij genoemd), die des tijds een zo grote plaats in het handels verkeer innam dat men in de initialen de aanduiding zag van N(iemand) H(andelt) M(eer), voorts waren er de Nederlands- Indische Handelsbank, de Nederlands-In dische Escompto Bank, de Koloniale Bank, de Sui-inaamsche Bank, welke laatste ook thans nog onder die naam bestaat. Om niet te spreken van de honderden cultuurmaat schappijen, welke in Amsterdam gevestigd waren, waarvan voox-al de tabaksmaat schappijen voor het leeuwendeel van de handel zorgden. De betekenis van Amsterdam als inter nationaal handelscentrum is in de oorlog aanmerkelijk achteruitgegaan en het is daai-om in hoge mate toe te juichen dat het grote belang van de Nedei'landse importeur weer eens op de voorgrond wordt gesteld en dat maati-egelen worden getroffen om, naast de Nederlandse industrie, ook de Nederlandse handel nieuwe impulsen te geven. Als zodanig mag men ook zien de open stelling van termijnmarkten voor vei'schil- lende producten. Voor rubber is dit reeds geruime tijd geleden geschied, thans is men bezig ook weer een termijnmarkt voor kof fie (Amsterdam was vroeger de eerste koffiemaxvkt ter wex-eld), lijnolie, copra en suiker te openen, hetgeen mogelijk is ge worden door de monetaire sanering in ons land en andere landen en door het vrijere internationaal kapitaalverkeer, dat mede als gevolg daarvan kan worden toegestaan. Het is duidelijk dat de mogelijkheden van de Nederlandse export samenhangen met de voorziening van de Nederlandse markt met producten uit het buitenland, waarbij de handel 'n gewichtige taak heeft. Deze moet de ondernemers de zekerheid bieden dat ze over grondstoffen van goede kwaliteit en tegen redelijke prijzen kan be st-hikken en naarmate zij beter haar con currerende taak kan vervullen, naar die mate zal de basis van de Nederlandse in dustrie, zomede die van de nationale volks welvaart kunnen worden versterkt. van grotere afzetmogelijkheden voor een steeds toenemende productie, hetgeen mede T? mr A TV! Tr^L^c Xp riankon is aan Hp Pretere arheiHsnrndue- *VCGCpUC Ilir. AV. 1V1. JUCKtï> Staatsraad mr. A. M. Joekes, oud-minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid, i,s dezer dagen 70 jaar geworden. Te dier gelegenheid heeft hij te zijnen huize Zater dagmiddag een receptie gehouden, die zeer druk bezocht was. Onder meer waren er mr. J. A. Jonkman, voorzitter- en mr. dr. J. in 't Veld, lid- der Eerste Kamer, de Tweede Kamerleden J. Schilthuis, ir. S. A. Nederlandse invoer niet meer aan kwantita- Posthumus en jkvr. mr. C. W. I. Wttew'aali tieve restricties onderworpen, waardoor deze de laatste jaren een grote vlucht heeft kunnen nemen en in belangrijke mate bij- dx-aagt tot de economische integratie, welke als een middel tot de vergroting van de welvaart der wex-eldbevolking sinds het einde van de oorlog, zij het hier en daar nog slechts gebrekkig, wordt nagestreefd. Iemand heeft dezer dagen de opmerking gemaakt dat de industrialisatie van Neder land, zoals die zich de laatste jaren heeft ontwikkeld, moet worden toegejuicht, maar dat men zich hier ook voor overdrijving moet wachten, omdat ons land anders één groot fabrieksterrein zou worden en ex- geen recreatiemogelijkheden meer zouden overblijven. Gelukkig zijn we nog niet zo ver, dit neemt toch niet weg dat bij de be vordering van de volkswelvaart niet alleen aan de industrie en de export aandacht moet worden geschonken, maar dat ook op ADVERTENTIE Nederlandse tulpen in Kassei Op de grote bloemententoonstelling die enkele weken in Kassei te zien is, hebben de Nederlandse bollenkwekers Zaterdag een speciale tulpen expositie geopend. Er zijn honderdvijftig tulpensoorten in bloei, waaronder de nieuwste producten der kwekex-s. Het is te hopen, dat de Nedex-- landse inzenders in Kassei betere ervarin gen hebben dan de stedelijke autox-iteiten van Lübeck. Ook in Lübeck heeft men de openbare parken met Nederlandse tulpen getooid, doch de politie daar heeft moeten besluiten in alle tulpenbladen gaatjes te maken teneinde de bloemenkooplieden te weex-houden van hun slechte gewoonte om tulpen aan te bieden, die uit de stedelijke plantsoenen waren gestolen. 14. Nadat een gastklokje ook voor Panda een bedje naar buiten had geschoven, kro pen Panda en zijn nieuwe baas onder de wol. „Rust zacht, kleiner Panda", zei de klokkenmaker. „Welterusten, meneer de klokkenmaker", antwoordde Panda. Toen doofde een klok de kaars en was het ver trek, in duister gehuld. Maar Panda kon niet erg goed in slaap komen. De vele klokken tikketakten als bezeten. Elk uur begonnen ze tegelijkertijd te slaan; dat gaf dan een gebimbam, gekoekoek en ge tingel dat het daverde. Iemand, die dit niet gewend was, kon hier moeilijk bij rusten. Bovendien spookte hem. nog de opmerking door het hoofd, die de klokkenmaker even voor het slapen gaan gemaakt had:De stadhuisklok moest voor het einde der. maand gereed zijn, anders... WAT ge beurde er anders?? Uit die woorden had Panda wel kunnen opmaken, dat er ge vaar dreigde... maar WAT voor gevaar?? Terwijl hij hierover lag te tobben, zag hij plotseling een donkere schaduw voorbij het raam glijden. Met een ruk kwam hij overeindEr sloop iemand door het ver trek! van Stoetwegen. Voorts werden opgemerkt van het depai-tement van Sociale Zaken en Volksgezondheid de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal der Volksgezondheid, mr. J. H. Klatte, se cretaris-generaal. Gedurende de receptie kon men luisteren naar een aan mr. Joekes gewijde radio-uit zending, welke zeer gewaardeerd werd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Soest (als geestelijk verzor- ger van „Zonnegloren") D. M. Jalink, vlootpred. a.b. van H. M. wachtschip „Nep- tunus", die dit beroep aannam." Bex-oepen te Noordgouwe (toez.) H. W. Buinink, vic. te Overschie; te Putten en te Ouderkerk a. d. IJssel C. Treure te Eder- veen; te Vriezenveen P. Westland te Waar der; te Veen (N.Br.) J. Wieman te Oude water. Aangenomen naar Oldenkeppel Chx\ J. Pak, cand. te Ouderkerk a. d. IJssel, die bedankte voor OosterlandDen Oever. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar St. Thomas (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) Jac. Overduin te Almelo. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Haulerwijk D. K. Smit, cand. te Kommerzijl. Bedankt voor Zuidlaren W. G. de Vries te Winschoten. Oorlogsmisdadigers. Na de recente vrij latingen zitten in West-Duitsland nog 120 oorlogsmisdadigers gevangen, na melijk 70 te Landsberg, 32 te Werl en 18 te Wittlich. De Britse autoriteiten hebben er weer drie uit Werl vrijge laten. Toekomst. Op een vergadering van db nationale partij heeft die premier Sfcrij- dom van Zuid-Afrika verklaard, dat de toekomst van de blanken in Zuid'-Afrika als ras afhangt van de voortdurende kracht van de Westelijke landen, omdat zij een bolwerk vormen tegen het Oos ten. Revolutionnairen. Te Calcutta zijn tien pei-sonen veroordeeld tot, levenslange verbanning wegens het organiseren van een gewapende opstand in Februari 1949 om een regering van arbeiders en boeren aan het bewind te brengen. Tien beklaagden kregen gevangenisstraffen variërend van drie maanden tot vijf jaar. De veroordeelden behoorden tot een opstandige groep van de revolution- naire communistische partij van India. Stofzuiger. Een speciaal type stofzuiger is ontworpen voor het opzuigen van radio actief stof in de Britse inrichtingen voor het onderzoek naar atoomenergie. Verdienste. President Pi eek van Oost- Duitsland heeft ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de overgave der nazi's, de „vaderlandse orde van ver dienste" in goud. zilver en brons ver leend aan meer dan vierhonderd func tionarissen van de communistische par tij en de staat. Toeneming. De bevolking der Verenigde Staten is in de afgelopen tien jaar met ongeveer 25.000.000 zielen toegenomen, aldus een mededeling van het federale bevolkingsbureau. Naar verwachting zal het aantal inwoners aan het einde van deze maand de 165.000.000 te boven gaan. Herriemakers. Tsjeehoslowakije heeft Groot-Brittannië verzocht op' te treden tegen „fascistische Tsjechoslowaakse emigranten", die verleden maand een bijeenkomst te Lond'en, welke werd bij gewoond door een Tsjechoslowaakse delegatie, zouden hebben verstoord- In een nota wordt gezegd dat de BBC, door van het incident melding te maken in een in de Tsjechoslowaakse taal uitge zonden programma, „openlijk de zijde van de fascistische herriemakers heeft gekozen". Maréchale. Mevrouw Catherine Booth- Clibborn, de oudste en enige nog in leven zijnde dochter van generaal Wil liam Booth, de stichter van het Leger des Heils, is te Islingston, in het Engelse graafschap Devonshire in de ouderdom van 97 jaar overleden. Zij heeft destijds het Leger des Heils in Frankrijk opge richt, waar zij als „la maréchale" be kend stond. Mauthausen. In het vroegere concentratie kamp Mauthausen is een monument onthuld voor 32.000 in het kamp om gekomen Russen. Bij de plechtigheid waren de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken en de waarnemen de Russiscjxe Hoge Commissaris in Oostenrijk aanwezig. Protest. Claude Bourdet, de directeur van het linkse Franse weekblad „France Observateur" heeft president Coty al zijn onderscheidingstekenen terugge zonden uit protest tegen het feit, dat de Franse regering op de verjaardag van de Duitse capitulatie de diplomatieke instrumenten uitwisselde „waarbij de Wehimxacht weer wordt opgericht en wij er mee verbonden worden." Duurzaam. In de Verenigde Staten wordt een intensief onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om levensmiddelen door middel van radio-activiteit te ver duurzamen. Incident. Nabij het Indiase dorp Nekowal aan de grens van India en Pakistan is een vuurgevecht geleverd, waax'bij aan Indiase zijde twaalf militairen, onder wie een officier, werden gedood. Aan Pakistaanse zijde vielen drie doden. Vertegenwoordigers van de UNO in Kasjmir stellen een onderzoek in. ADVERTENTIE Want iedereen weet dat ze feilloos helpen (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygië nisch zo maar voor 't bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder wa ter of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. UIT TAL van praehistorische vondsten blijkt dat niet alleen beenbreuken reeds in de Steentijd werden behandeld, maar dat ook de schedel werd geopend, welke heelkundige arbeid niet geschiedde met het subtiele materiaal dat de moderne chirurg ter beschikking staat, maar met het meest plompe voorwerp dat we ons kunnen indenken: het vuurstenen mes! Het oudste chirurgische instrument is dus het stenen mes, de silex, waarmee in latere tijden in Israel en Egypte ook de besnij denis werd verricht, terwijl in Egypte ook bij het balsemen van de lichamen van overlede nen het stenen mes was voor- geschreven. Laten we echter terugkeren tot schedel operaties uit de Steentijd, welke ingreep aan de hersenpan in verscheidene gevallen met een succesvolle uitslag is beloond, want er zijn verschillende praehistorische schedels gevonden waar het been rondom de trepanatie-gaten was vergroeid en waaraan de krassen van de vuurstenen scherf nog waren te onderkennen. Het per centage overlevenden van deze gevaarlijke operatie zullen we weliswaar niet mogen overschatten, maar het feit alléén dat een dergelijk ingrijpen met kans cp goede uit slag kon worden uitgevoerd, in een tijd waarin kennis van het menselijk lichaam en inzicht in sterilisatiemethoden ontbra ken, is op zichzelf reeds verbazingwekkend genoeg. Een in Zuid-Amerika gevonden schedel uit vóór-historische tijden vertoont zelfs vijf gaten, en onmiddellijk rijst na tuurlijk de vraag, wat de bedoeling daar van kan zijn geweest. Wellicht hoopte men daardoor de druk op de hersenen, veroor zaakt door een of ander letsel of gezwel, te verminderen, doch het Is waarschijnlijker dat deze operatie in verband stond met het geloof aan boze geesten die als ziektever wekkers optreden en zich in het hoofd nes telen, hetgeen tijdens ijlende koortsen en bij krankzinnigheid tot uitdrukking kwam. Ook thans wordt deze operatie nog door primitieve stammen uitgevoerd met de de bedoeling dat door het boren van gaten de kwade geesten gelegenheid wordt ge- v boden uit het hoofd te ont snappen, tot welke vlucht magische handelingen en be zweringen van medicijnman nen en tovenaars eveneens het hunne moeten bijdragen. We kunnen dit alles primi tief en dom vinden, maar dienen daarbij te bedenken dat dit paardemiddel in verscheidene ge vallen geholpen moet hebben, anders zou het ondenkbaar zijn dat men er mee is blijven doorgaan. Betrekkelijk recente schedels van Zuid-Amerikaanse Indianen vertonen verschillende grote, geheelde tre panatie-opening en en enkele van deze (ver scheidene eeuwen oude) vondsten blijken de operatie herhaaldelijk te hebben onder gaan'. Wat ons oordeel hierover ook moge zijn, het is ondenkbaar dat hei openhakken, openzagen en openboren van de menselijke schedel met behulp van stenen gereedschap zonder verdoving zou hebben plaats ge vonden. Wij wezen in dit verba.nd reeds op de verdovende papaver, die bij paalwonin gen was aangetroffen. Maar naar alle waarschijnlijkheid heeft men zich in die tijd ook nog van andere methoden kunnen bedienen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruli verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2