Agenda voor Haarlem Renault Bestel-Auto's ENTOSORBINE Prins Bernhard over Neder lands positie in de economie Anton Ruys overleden Twee wedstrijden en indrukwekkende taptoe in Dreefzicht en op de Grote Markt Garage DEN HOUT166-168 Instemming in Eerste Kamer met onderwijsplannen van minister Cals Velsense recherche verricht vijf arrestaties in Kennemerland Muziekfestival Haarlemse Postfanfare Herriot maakt plaats voor Mendès-France Directeur van Rotterdams Toneel Actie tegen mr. Stoffels in Indonesië „Kroongetuige" van Agatha Christie Drie doden, 8 gewonden Er werd f 26.000.- ten onrechte gedeclareerd 7 „Herstel en opbloei van de Nederlandse economie 1945-1955" PMF verzoekt hem echter besluit te herroepen Beperkt urgentie-programma nodig geacht Eén verkeersweekeinde: De Toneelverenigitig VORSTVERLET-FRAUDE Tweejarig knaapje verdronken Examens MAANDAG 9 MEI 1955 Het Nationale Muziekfestival, ter gele genheid van haar zilveren jubileum dooi de Haarlemse Postfanfare uitgeschreven, werd Zaterdagmiddag officieel geopend. In restaurant „Dreefzicht" verenigden zich de op Zaterdagmiddag deelnemende corpsen, waar zij werden toegesproken door de heer W. van Willigen, directeur van de stichting „Haarlems Bloei". Twee tamboercorpsen, dat van de Har monie „Trou moet blijcken" uit Lisse en dat van de fanfare St. Pancratius uit Blokker, onderwierpen-zich aan het oor deel van de jury, die uit de heren Jos. de Klerk, Olivier Koop en W. van der Peijl bestond. Bij de uitvoering van de mar sen, stilstaand of marcherend, vielen en kele onvolkomenheden te constateren, on der andere in rhythmiek en tempo, zodat de jury beide korpsen slechts een tweede prijs kon toekennen. In de afdeling B (hoornblazers en pij percorpsen) werden over het algemeen betere resultaten verkregen. Het korps van de IJmuider Harmonie liep, sloeg en blies een keurige mars, precies van tem po, met pittige, gelijkmatige en onderling gelijke rhythmiek (met 172 punten een eerste prijs met lof van de jury). Het corps van de Shell Harmonie kwam ook goed voor de dag (160 punten, eerste prijs) evenals dat van de Hoogovens Harmonie (157 punten, eerste prijs) en de Districts Marsband van de Nederlandse Padvinders uit Amsterdam (151 punten, eerste prijs). Tweede prijzen behaalden de Leidse Drum band „De Burcht" (143 punten) en de N.Z.H. Drumband uit Leiden en Haarlem (132 punten). In de afdeling C (Harmonie en fanfare) werd bij het uitvoeren van de marsen de muziek zelve van nog meer betekenis. De Shell Harmonie uit Amsterdam en de IJmuider Harmonie gaven elkaar weinig toe. Beide ensembles bliezen een stevige mars, goed van klank en rhythmiek. De Amsterdammers bleven met 169 slechts één punt boven de IJmuidenaren. Maar voor beide groepen bestemde de jury een eerste prijs met lof. Door de drie andere corpsen in deze afdeling werd verdienste lijk werk geleverd. Ook zij behaalden eer ste prijzen: „Trou moet blijcken" uit Lisse met 149 punten, „Wilhelmina" uit Sant poort met 150 punten en „St. Pancratius" uit Blokker met 147 punten. Al deze eer ste prijzen werden ook verdiend met de uitvoering van het verplichte werk, de mars „West-Frisia" van Jos. de Klerk in de muziektent van Dreefzicht, waar door de korpsen voorts enkele „vrije" nummers werden gespeeld. Origineel intermezzo De uitvoering van enkele van deze wer ken vergden vrij veel tijd, wat met het oog op de afmars van alle korpsen naar de Grote Markt enige zorg gaf. Men wist de dreigende tijdnood op te vangen door de gezelschappen reeds tijdens de wedstrijd met tussenpozen afzonderlijk te laten ver trekken. Dit bleek achteraf nog een voor treffelijke regeling te zijn, want nu kon de eken jury, bestaande uit de heren J. Fontijne, hoofdcommissaris van Politie te Haarlem, A. Berentsen, hoofdinspecteur van Politie te Heemstede, W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei en J. Kraakman, aesthetisch adviseur van deze stichting, rustig haar oordeel over het marcheren en musiceren van de deelne mende korpsen gaan vormen. Hier volgt de uitslag. Tamboerkorpsen: 1. Hoogovens Harmonie, 2. De Burcht uit Leiden, 3. St. Jorisband, Haarlem. Muziekkorpsen: 1. Spaarnebazuin, 2. IJmuider Harmonie, 3. Shell-Harmonie en 4. Trou moet blijcken. Deze ongewoon, maar toch origineel be oordeelde wedstrijd was een intermezzo op de weg van de korpsen naar een waarlijk grools muziekfestijn, dat zich op de Grote Markt zou gaan afspelen en diat uit een oogpunt van propaganda en ook artistiek gezien een hoogtepunt, zo niet hèt hoogte punt van het festival zou worden. Duizen den hebben op de Grote Markt, voorbeel dig door de politie afgezet, de komst gade geslagen van de keurig geuniformde tam boerkorpsen en muziekverenigingen, die in perfecte orde uit de Grote Houtstraat het fraaie marktplein opzwenkten, voor het stadhuis hun groet brachten aan loco-bur gemeester A. J. M. Angenent en vervol gens naar de hun aangewezen plaats mar cheerden. Een indrukwekkend moment was het toen de IJmuider Harmonie met de frisse rood-blauwe uniformen verscheen om on der leiding van Jan Groot met de uitvoe ring van de taptoe-promenade te beginnen. De beschikbare ruimte voor dit verslag staat mij niet toe hierover uit te wijden. Ik moet volstaan met te vermelden dat de marsen in volmaakte orde werden uitge voerd en dat het harmoniekorps het „Wilt heden nu treden" en een koraal van Bach ontroerend mooi heeft gespeeld. Ook het „Wilhelmus" kreeg een uitvoering, die aan grijpend was. Alle op de Markt aanwezige korpsen verenigden zich na de taptoe om onder leiding van Jos. de Klerk met pittig élan drie marsen uit te voeren. De korpsen had den in de samenwerking hiertoe een vorm gevonden om de dirigent nog eens extra te huldigen. In dezelfde orde verlieten ten slotte de korpsen het marktplein en nog MAANDAG 9 MEI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Lido: „Het bed". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het won derlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Het kind van de slop pen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is bom", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 10 MEI Concertgebouw: Emigratie voorlichtings avond Gew. Arbeidsbureau. 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De levens roman van Richard Tauber", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is born", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uw. lainge tijd dreunden in Haarlems straten de trommen, schalden de trompetten en golf den de klanken van opgewekte marsen door de stille avond. Vermelding verdient nog de zeer ge slaagde uitvoering van de Schotse Show door de „St. Joris Drumband" bij de aan vang van de muzikale gebeurtenissen op de Grote Markt. Wedstrijden van Zondag De wedstrijden van Zondagmiddag ver toonden eenzelfde beeld als die van de dag daarvoor. Weer waren er tamboercorpsen, die in de afdeling A optraden. In de afdeling D waren ook hoornblazers en pijperscorp sen goed vertegenwoordigd en in de afde ling C kwamen verscheidene harmonie corpsen uit. De Haarlemmerhout met de in lichtgroen voorjaarskleed gestoken bomen was weder om het toneel van .de wedstrijden, waar voor de weersomstandigheden waarlijk ideaal waren. In elke afdeling werd er door de deelnemende korpsen goed werk gele verd. Er zouden waarschijnlijk wel alleen eerste prijzen behaald zijn, indien er niet een paar korpsen waren geweest, die de bepaling van het uitvoeren van een ver plichte mars over het hoofd hadden gezien. Het puntenaantal van deze onfortuinlijke ensembles ging daardoor niet onaanzien lijk omlaag. De R.K. Drumband „Adest Musica" uit Sassenheim kwam verrassend goed voor de dag in afdeling B (eerste prijs met lof, 179 punten). En in afdeling C onderscheidden zich de muziekvereniging „T.A.V.E.N.U."' uit Amsterdam (eerste prijs, 164 punten), het R.K. Fanfarecorps „Excelsior" uit Noord'wijk (eerste prijs, 163 punten) en de R.K. Harmonie „St. Michaël" uit Heemste de (eerste prijs, 159 punten). In deze af deling kregen de R.K. Harmonie Zaandam en de R.K. Harmonie „De Spaarnebazuin" eerste prijzen met respectievelijk 144 en 148 punten. In de afdeling A kende de jury, die Zon dag gevormd werd door de heren Jos. de Klerk, J. Groot en W. van der Peijl, de volgende prijzen toe: R.K. Verkenners Drumband „Z.O.S.N.O." uit Uitgeest, twee de prijs met 137 punten; St. Jorisband uit Haarlem, eerste prijs, 151 punten; De Spaarnebazuin uit Haarlem, eerste prijs, 155 punten; St. Michaël uit Heemstede, tweede prijs, 136 punten, en „T.A.V.E.N.U." uit Amsterdam, eerste prijs:met 148 punten. In de afdeling B vielen;de prijzen ver der nog als volgt: St. Joris \JBand uit Haar lem, eerste prijs, 156 punten; Oosterkwar tier uit Haarlem, tweede prijs, 135 punten; R.K. Harmonie uit Zaandam, eerste prijs met 154 punten. Het sltuitingsconcert Zondagavond hebben de liefhebbers van fanfaremuziek hun hart kunnen ophalen bij een concert, dat gegeven werd door de „Munn and Fel.tons Works Band." Onder leiding van zijn dirigent S. A. Baddington heeft het korps een gevarieerd':programma tot uitvoering gebracht en daarbij de tal rijke toehoorders een demonstratie ge geven van zeldzaam gedisciplineerd samen- snel, enorme technische beheersing, van een raffinement in toonvorming en figu ratietekening, die verblufend waren. De solistische staaltjes van instrumentale vir- tuoziteit en muzikaliteit, die door de solo- pistonisten en de voortreffelijke trombonist werden gegeven, waren eigenlijk typerend voor alle leden van dit keurkorps. In zijn stijl van uitvoeringen is deze „band" zijn land van herkomst trouw ge bleven. Uit elke vertolking sprak „het" En gelse muziekkorps met zijn stereotiepe vibratie en zijn weke stemmingszwevingen, die zo ver afstaan van de vaste kernklank der Nederlandse korpseru. De Engelse zwe ren trouw aan hun klarckprincipes. Mogen de Nederlanders van hun kant ook zichzelf blijven inzake het klarnkvormingsbeginsel! Als attractie verscheen in de pauze een doedelzakbespeler in Schotse klederdracht. Hij liet op het terras van „.Dreefzicht" zijn zwaarmoedig stemmende oude melodieën horen. Met het spelen van het Nederlandse en het Engelse volkslied werd de avond besloten. En hiermede was aan het voortreffelijk georganiseerde festival van de- Haarlemse, Postfanfare een einde gekomen. Aan de' heren W. van der Peijl en G. Joh. Schoon', werd door de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. Regeling, warme, hulde gebracht voor hun grote activiteit; hierbij getoond. En verder dankte de voor-i zitter allen, die tot het welslagen van ditj muziekfeest hadden medegewerkt. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE 200 KG bestelwagenƒ5995.—. Brandstof 1 op 17 300 KG bestelwagenƒ4195.—. Brandstof 1 op 15 1000 KG bestelwagenƒ6700.Brandstof 1 op T% 1400 KG bestelwagenƒ6900.Brandstof 1 op 6V2 12 Firma's in Haarlem en omgeving rijden met 2, 3, 4 en 9 en één zelfs met meer dan 20 RENAULT bestelauto's, een bewijs, hoe uitstekend ze voldoen! Nadere inlichtingen: ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN tegen maag-darmstoornissen o.a. di&rrhee, "kater", bedorven maag. „Economisch-Statistische Berichten" heeft naar aanleiding van het feit, dat Nederland 10 jaar geleden werd bevrijd, onder de titel .Herstel en Opbloei van de Nederlandse Economie 19451955", een speciaal num mer uitgegeven, dat wordt geopend met een bijdrage van prins Bernhard, die schrijft onder het opschrift „Onze Taak": „De gelegenheid om zich te bezinnen op Nederlands taak in de toekomst dringt zich als vanzelf op bij de herdenking van tien jaren bevrijding. Kort formulerend zou ik als de kern van onze taak voor de komende jaren willen zien de steeds ver dergaande inpassing van Nederland's eco nomie in het grote geheel. De wereld is na de-oorlog kleiner geworden in die zin, dat de markten steeds groter zijn geworden. Ik zie het als een levensbelang van ons land, dat ons aandeel in het verkeer op de internationale markt gehandhaafd en waar mogelijk, vergroot wordt. Dit betekent, dat wij steeds meer naar het internationale terrein in al zijn geledingen zullen moeten kijken en dat wij onze nationale economie en onze nationale politiek daaraan in ster ke mate ondergeschikt zullen dienen te maken. De tijd is voorbij, dat wij als het ware op een eiland konden leven. De inter dependentie tussen de delen der wereld ls daarvoor te groot geworden. Nederland zal tot deze ontwikkeling ac tief kunnen bijdragen. Het heeft dit reeds gedaan, waarbij ik denk aan initiatieven zowel van de minister van Buitenlandse Zaken als die van Landbouw. Maar ook het particuliere bedrijfsleven heeft grote kan sen buiten het eigen gebied. De bewijzen (Van onze correspondent in Parijs) Edouard Herriot; de 82-jarige president van de Franse radicale partij, heeft bekend gemaakt dat hij definitief van die hoge post wenst af te treden. Eveneens heeft hij zich teruggetrokken als voorzitter van de com missie, die het bijzondere partijcongres Woensdag heeft ingesteld om nieuwe par tijstatuten te ontwerpen. Herriot heeft zijn functie overgedragen aan de oud-premier Mendès-France, die zo zijn macht opnieuw in niet geringe mate ziet stijgen. Het is echter de vraag of PMF met (leze versnel ling in zijn promotie erg zal zijn ingenomen. Volgens het oorspronkelijke plan zou hij pas in October tot leider op de hoogste top worden uitgeroepen. Mendès-France heeft dan ook al verklaard te hopen dat Herriot op zijn besluit zal willen terugkomen. De laatste maanden heeft de radicale veteraan bijna wekelijks ontslag uit een van zijn vele hoge functies genomen ofwel zo'n ont slag herroepen. Mendès-France kan de autoriteit van Herriot nog moeilijk missen. Zijn nieuwe positie wordt hem nog door velen bestre den, vooral in de Kamerfractie waar de meerderheid stelling tegen hem heeft ge nomen. Er gaan zelfs stemmen op om een nieuw bijzonder <iong v te beleggen dat de besluiten van vorige week, die onwettig zouden zijn, officieel zou moeten herroe pen. zijn er dat de moeilijkheden, die op dit ter rein zijn, overwonnen kunnen worden. De wereld rondom ons is in het algemeen ge neigd Nederlandse initiatieven, Nederland se producten, Nederlandse arbeid hoog te schatten. Laat ons de komende jaren van deze goodwill gebruik maken. Wij dienen daarmede de toenadering dei- volken en kunnen op deze wijze ons steen tje bijdragen tot voorkoming van gebeur tenissen, waarvan wij de beëindiging thans herdenken". Dit speciale van grafieken voorziene nummer bevat voorts een bijdrage van de minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra en voorts bijdragen van een aan tal vooraanstaande deskundigen, die de di verse sectoren en aspecten van het Neder landse bedrijfsleven beschouwen. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting 1955 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben de rapporteurs prof. dr. R. H. Woltjer her dacht. die op 23 April is oven-leden. Hij is van 2 November 1937 tot 12 Juli 1952 Md der Eerste Kamer geweest en heeft zich vooral gewijd aan de belangen van het onderwijs in de ruimste zin des woords. Dit kwam tot uiting in tal van bijdragen aan de afdelingsverslagen en de openbare discussie. Zijn adviezen muntten uit door een weergaloze kennis van de materie en een treffende scherpzinnigheid. Het land verloor in hem een zijner grootste deskun digen op het gebied van het onderwijsrecht, aldus d'e rapporteurs. In het verslag constateren vele leden dat zij met aanzienlijk meer optimisme de ge- dachtenwisseling over onderwijsvraagstuk ken bij de begroting voor 1955 tegemoet zien dan bij de vorige begroting. De reden voor hun optimisme is de duidelijke schets van de richtlijnen voor het gehele onder wijssysteem. Zij stelden echter de vraag, hoe de minister zich de uitwerking denkt van de reorganisatie van het onderwijs, voorgesteld in de tweede onderwijsnota, speciaal wat het voortgezette onderwijs aangaat. Zij achtten het noodzakelijk, dat de be windsman met de Staten-Generaal tot overeenstemming komt over een zeer be perkt urgentieprogramma. Ettelijke leden verklaarden, dat de mi nister in de Tweede Kamer toezeggingen heeft gedaan, welke het totaal van de uit gaven op onderwijsgebied doen stijgen. Zij waren weinig geneigd, met dit beleid in te stemmen, zo lang niet. een ingrijpende her ziening van de organisatie van het depar tement zou zijn ondernomen. Spelling Vele leden stelden de vraag of en zo ja wanneer de nieuwe spollingsbesluiten in werking zullen treden. Zij vestigden er de aandacht op. dat in onderwijskringen over de spellingskwestie ernstige meningsver schillen bestaan. Verscheidene leden brachten ook de nieu we woordenlijst der Nederlandse taal ter sprake. Sedert de discussie over de Onder wijsbegroting in de Tweede Kamer zijn daarover in de dagbladen en tijdschriften polemieken gevoerd. Zij hadden de indruk, dat die polemieken een bevredigende oplos sing van de huns inziens wel wat overdre ven bezwaren, tegen de bedoelde lijst ge opperd, aanmerkelijk naderbij hadden ge bracht. Gaarne zouden zij het standpunt van de minister vernemen. Vele leden brachten het dreigende tekort aan onderwijzers voor 1956 en de daarop volgende jaren ter sprake. Zij waarschuw den voor een te sterke uitbreiding van de bij wijze van noodmaatregel opgezette spoedcursussen, alsmede voor andere voor zieningen, welke wellicht op dit ogenblik enige onderwijzers meer in de school zou den brengen, doch niettemin in strijd zijn met de zo nodige selectie, welke toepassing moet vinden. V$le leden zouden gaarne vernemen, hoe ver de besprekingen over de onderwijzers salarissen in het georganiseerd overleg zijn gevorderd. In het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam is in de nacht van Zondag op Maan dag de heer Anton Ruys, directeur van het Rotterdams Toneel, overleden. Hij was 63 jaar. Antoine Ruys, zoals zijn eigenlijke naam luidde, werd op 16 Februari 1892 te Am sterdam geboren. Na het behalen van het einddiploma van een HBS aldaar kwam hij als zeventienjarige jongen door bemidde ling van zijn Parijse peetoom in het plaatsje Bourg St. Andeol in het Rhönedal in de wijnbouw. Hier organiseerde hij to neelavonden met amateurs en speelde hij zijn eerste rol in een Franse éénacter. In 1913 koos Anton Ruys het toneelspe len als zijn beroep. Hij debuteerde bij „De Toor.eelvereniging" van Herman Heijer- mans, bij welk gezelschap hij in 1914 een vast engagement kreeg. Zeven maanden later werd hij evenwel gemobiliseerd. Tot 15 Augustus 1917 droeg hij de wapenrok. In die tijd trad hij op als leider van „Het Militair Toneel". Van 1917 tot 1921 maakte hij deel uit van het Het Nederlandsch Tooneel, dat aan vankelijk onder leiding van Eduard Ver kade en nadien onder directie van Willem Royaards stond. In de daarop volgende ja ren was hij aan „Comoedia" en het „Hol- landsch Tooneel" van Louis de Vries ver bonden. Na dit engagement begon de sa menwerking met zijn broer Cor Ruys, met wie hij vijf keer een tournée naar Indo nesië maakte. Van 1936 tot 1938 was hij werkzaam bij het ABC-cabaret en in 1939 vormde hij met Constant van Kerckhoven het ensemble „De Schakel". Met ingang van 1 .September 1939 deelde Anton Ruys met zijn broer Cor de leiding van het Ensemble Ruys, dat na de oorlog het optreden onder de naam „Het Vrije Toneel" voortzette. Betrekkelijk kort na de dood van laatstgenoemde werd dit ge zelschap aangewezen als de kern van het nieuwe Rotterdams Toneel, waarvan An ton Ruys de directie kreeg, met Bob de Lange en Jan Teulings als artistieke lei ders. In de korte tijd sinds zijn benoeming als opvolger van Ko Arnoldi op 1 Septem ber 1954 heeft hij zich een bijzondere po pulariteit in de Maasstad weten te verwer ven. Geen wonder: hij was een zeer bemin- nelijk mens met een gezond zakelijk in zicht en een warm hart voor zijn mede werkers. Niet alleen voor het Rotterdamse gezelschap, maar voor het gehele Neder landse toneelleven betekent zijn dood een groot verlies. Speciaal met „Het Vrije To neel" beeft hij van zijn publiek een ware vriendenkring weten te maken, hetgeen bij en na het overlijden van Cor Ruys on dubbelzinnig gebleken is. Enige rollen waardoor Anton Ruys, die de laatste jaren weinig optrad, als acteur bekendheid kreeg, waren Tisby in „Een Midzomernachtdroom" van iShakéspeare en graaf Albafiorita in „De Herbergier ster" van Goldoni, waarbij zeker ook zijn aandeel in het succes hier te lande van „De vier Müllers" niet vergeten mag wor den. Vele leden achtten het tekort aan be voegde leraressen nog steeds nijpend, Daartegen kunnen echter huns inziens wei nig andere maatregelen worden genomen dan die, welke strekken tot verheffing van de sociale status van het lera'arsambt. Zij erkenden, dat de jongste salarisverhoging reeds enige verbetering ter zake had ge bracht. Niettemin trokken zij zeer in twij fel, of die verbetering afdoende zal blijken te zijn. DJAKARTA (PIA). Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen leiders der republiek Zuid-Molukken voor de krijgs raad te Djokja is verder gesproken over de coprakweslie, die in de vorige zitting ter sprake kwam. De verdediger mr. Stof fels legde het proces-verbaal over deze kwestie over. Verdachte Wairisal vertelde dat de Nederlanders meenden, dat de copra eigendom was van Oost-Indonesië. De co pra werd op de Molukken in beslag geno men en verkocht aan een maatschappij te Hollandia. In het geding, dat daarover volgde, was mr. Stoffels opgetreden. De beslissing was tenslotte ten gunste van de RMS gevallen. Volgens Wairisal had mr. Stoffels van de totale waarde der copra zijnde 19.000 gulden, zelf 15.000 gulden ge bruikt en was slechts het overige deel te- teruggegeven aan dr. Nikijuluw in Neder land. De algemene vertegenwoordiger der RM S in Nederland dr. Nikijuluw heeft mede gedeeld dat de beschuldiging van Wairisal afgezien van andere duidelijke oogmerken klaarblijkelijk vooral ten doel heeft mr. Stoffels in een voor de Zuid-Molukse ge meenschap in Indonesië kwalijk daglicht te stellen. Agatha Christie van de „Tien kleine negertjes" laat twee van haar niieuwe thrillers in Londen als het ware een wed loop in populariteit houden: „Witness for the prosecution" scaat al ruim anderhalf en „The Mousetrap" meer dan twee jaar op het répertoire. Het eerstgenoemde stuk is door A. Defresne onder de onjuiste titel „Kroongetuige" (het had moeten zijn: ge tuige a charge) vertaald en wordt sdnds enige tijd door De Toneelvereniging onder regie van Louis Saalborn in ons land tot vertoning gebracht. Zaterdag en Zondag hadden de eerste voorstellingen in Haarlem plaats. Het feit, dat de „berechting van deze moordzaak in drie bedrijven" deze week gedurende vier achtereenvolgende avonden op het pro gramma voor abonnementhouders staat, versterkt de zwijgplicht omtrent de inhoud. Meegedeeld mag volgens die ongeschreven wet slechts worden, dat de hoofdpersoon Leonard Vole ervan verdacht wordt zijn 56-jarige weldoenster Mrs. French van het leven te hebben beroofd. Zoals gebruike lijk worden er beurtelings verlichtende en bezwarende omstandigheden in het geding gebracht, waardoor een niet geringe span- Zaterdagmiddag is een dame gedood en een andere zwaargewond bij een auto-on geluk te Wij oh en bi i Nijmegen. De auto waarin de beide dames waren gezeten kwam op de nieuwe weg te Wijchen in botsing met een vrachtauto, die juist ui een garage kwam. De botsing was zo he vig, dat de personenauto geheel in elkaar werd gedrukt, mevrouw Daniels-Hoe"- nagels, weduwe van de oud-voorzitter der VVV ..Nijmegen Vooruit." kreeg zulke in wendige kneuzingen, dat zij kort na op name in een ziekenhuis aan haar verwon dingen is bezweken. Haar schoondochter, die de wagen bestuurde, werd zwaarge wond in een ziekenhuis opgenomen. Het 10-jarig meisje C. v. d. S. uit Doos- duinen is Zondagmorgen om half tien in de Emmastraat in haar woonplaats het slacht offer geworden van een ongeluk. Zij zat bij haar 13-jarig broertje achter op de fiets toen deze twee fietsers wilde passe- sen. Op dat moment werd hij zelf inge haald door een autobus van de HTM, die weinig ruimte had doordat uit tegenover gestelde richting ook een bus naderde en er bovendien nog een auto in de straat stond geparneerd. Het meisje*- viel van de fiets en kwam met haar hoofd onder een der wielen van de bus terecht. Zij over leed kort daarop. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis Zuid- wal in Den 1-Iaag. De 80-jar'ge lieer S. uit Naarden werd, toen hij per rijwiel de rijksweg bij het Bos van Bredius wilde oversteken, door een passerende personenauto gegrepen en met een heupfractuur en twee gebroken benen naar het Diaconessenziekenhuis te Naar den vervoerd. Hij is daar Zondag aan zijn verwondingen overleden. Zondagmiddag zijn zeven personen, die in een personenauto in de Frans Halsstraat te Amsterdam reden, door een ontploffing in een bus met een een verdunningsmiddel gewond. De bestuurder van de auto, de 41-jarige C. V. kreeg ernstige brandwonden en is naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn twee kinderen, een broer van de bestuur der en diens drie kinderen kregen lichte brandwonden en konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis gaan. De auto werd door de brand, die ten gevolge van de ontploffing was ontstaan, ernstig be schadigd. De Velsense recherche heelt als hoofd verdachte in een omvangrijke vorstverlet- fraude gearresteerd de 30-jarige Bever- wijkse bouwondernemer J. A. V., die ervan beschuldigd wordt tijdens de vorstperiode van de afgelopen winter de gemeenschap voor f 26.000 te hebben benadeeld. Voorts werden gearresteerd de 34-jarige werkne mer H. K. uit IJmuiden-Oost, zijn 32-jari ge collega G. J. B., eveneens uit IJmui- den-Oost en de Beverwijkers J. II. II. (30 jaar) en II. L. A. B. (29 jaar), die van me deplichtigheid beticht worden. De politie verwacht in deze fraude nog meer arres taties zij is gepleegd via bouwwerken, over het hele land verspreid. De zaak raakte ongeveer veertien dagen geleden aan het rollen, toen aangifte werd gedaan van vermoedelijk valse handteke ningen op declaratiestaten voor vorstver let: bepaalde schriftbeelden leken opval lend veel op elkaar. De Velsense recher che stelde een uitgebreid onderzoek in en na diverse verhoren kwam aan het licht, dat er gegronde beschuldigingen tegen V. en zijn vier medeplichtigen ingebracht kunnen worden. Vandaag neemt de Haar lemse justitie de aangelegenheid van de politie over, die inmiddels verder zoekt naar mogelijke onregelmatigheden. Het twee-jarig zoontje van de familie Rood uit Grootebroek is Zaterdagavond vermoedelijk spelenderwijs in een sloot achter het ouderlijk huis geraakt en verdronken. Het kind werd na enige tijd vermist en men ging zoeken. Men vond het lijkje toen drijvende in de sloot, nadat het naar schatting een uur in het water had gelegen. Ton Kuyl als de van moord verdachte Leonard Vole in „Kroongetuige" van Agatha Christie, welke thriller deze week vier keer door de Toneelvereniging voor abonnementhouders in de Haarlemse Schouwburg loordt opgevoerd. hing ontstaat. De situaties zijn met groot raffinement berekend, zodat men werke lijk meer dan alleen maar nieuwsgierig is, hoe de verdediging erin zal slagen dit in grote moeilijkheden verkerende jongmens de doodstraf te besparen. Als tijdens het tweede deel van de derde acte het toneel even „donker slaat" om een kort tijdsver loop aan te geven, klapt vrijwel iedereen tevreden in de handen doch stil even, het is nog niet afgelopen: Agatha Christie heeft een „verrassing" in petto, die een schokkende wending teweeg brengt. Men is daar nauwelijks, op voorbereid, zodat men van een schoonheidsfout in de con structie zou mogen spreken, ware het niet dat door deze onvoorziene omstandigheden al het voorgaande als brutale voor-de-gek- houderij moet worden beschouwd. Het is allemaal niet zo erg, maar het druist een beetje in tegen de regels van het spel. Het geforceerde slot maakt een melo dramatisch bedenksel van wat een wel degelijk boeiend en amusant tijdverdrijf was. Men ziet daardoor tevens in, hoe wei nig men eigenlijk wist van de menselijke achtergronden en verhoudingen der voor naamste betrokkenen.Doch het wordt kwart voor elf eer men tot dit inzicht komt. En voor het zover is, heeft men zich intens laten bezighouden zonder het gevoel beet genomen te worden. Bij de schaarste aan goede thrillers is dat al heel wat. Niemand zal er dan ook spijt van hebben een op voering te zijn gaan bijwonen te minder omdat deze dank zij de vakkundige leiding van Saalborn van betere kwaliteit blijkt, dan men van dit gezelschap gewoon is. De enkele jaren geleden naar Parijs ver trokken acteur Ton Kuyl vertolkt als wel- kome#gast de rol van de verdachte bijzon der doeltreffend. Hij speelt zo goed hij kan het spelletje met de schrijfster mee en men kan hem voor het resultaat alleen maar dankbaar zijn, want het is geen geringe taak waarvoor hij staat (of liever: gedu rende een halve avond zit). Lo van Hens- bergen is een prima verdediger, die van Wim I-Ioddes waar nodig de gewenste assistentie krijgt, maar van Hans Tiemeyer als de openbare aanklager niet steeds het tegenspel van de vereiste scherpte. Ferd. Stemeberg drijft de gezapigheid van de rechter net te ver om de humor voor kin derachtigheid te behoeden. Van de verdere medewerkenden moet in de eerste p'aats Jenny van Maerlant wor den genoemd, die als de buitenlandse Ro- maine het raadselachtige element fascine rend belichaamde. Een werkelijk zeer goe de prestatie. Van de andere getuigen trekt speciaal Fientje Berghegge met een komi sche typering van de scheutig met haar woorden zijnde huishoudster de aandacht. De décors van Weynand Grijzen zijn wat erg sober uitgevallen, kennelijk afgestemd op het Amsterdamse Centraal Theater, maar in ieder geval de mogelijkheid bie dend tot snelle changementen. Misschien is de fout al te diep binnengeslopen, want De Toneelvereniging speelt dit stuk reeds weken achtereen, om de verkeerde uit spraak van de naam Leonard (niet Lieo- nard maar Lennerd) nog te corrigeren. DAVID KONING. Leiden. Doctoraal examen geneeskunde 2: mej. N. M. M. Planteydt, Noordwijk en de heren M. D.ialal Moechsin, Leiden, W. F. R. v. d. Graaff, Den Haag, M. P. Hennink. Brummen, Liem Sik Tjiauw, Leiden, J. Ma- rinus, Wassenaar en Tjia Tjin Kian, Oegst- geest, Semi-arts examen mej. A. J. ter Haar, Leerdam en de heren J. J. Kofman, Leiden en A C. M. Westendorp, Den Haag. Arts examen 2: mej. J. M. Th. van Koppen, Delft en de heren G. Boersma, Katwijk a. Z.„ C. P. Engelfriet, Den Haag en H. J. S. Kaeyser, Bilthoven. Candidaatsexamen psychologie mej. T. Baard, Haarlem. Voor het kerkelijk voorbereidend examen de heer Th. F. Warffemius, Utrecht. Nijmegen: Doctoraal examen klassieken: pater J. H. Habets (Schimmert) en pater C. J. W. van Eek (Schimmert). Amsleradm. Vrije Univeristeit. Doctoraal examen rechten de dames D. Mulder, Haar lem, en P. J. Sizoo, Amsterdam. Doctoraal examen psychologie dr. W. J. A. dc Leeuw, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9