De blauwe Gomboom „Laten wij niet in afbraak, maar in opbouw onze kracht zoeken" .Clowntje Rick Clavan-de Harder op de linkervleugel Broodprijs niet hoger Dr. M. J. Prinsen op Erebegraafplaats: Tennis Amateur-tennissers moeten voortaan kwitanties geven Maureen Connolly toch naar Wimbledon Korfbal Nederlands twaalftal samengesteld Sport in 't kort Nederland - Chelsea Navordering Terrein van Alkmaar krijgt licht-installatie A utomobilisme De autoraces van de NAV in Zandvoort Hockey Proef wedstrijd van „Australië"-teams Schaken Donner in Buenos Aires. Prins in Hamburg Boksen Johnson bedrogen? Percy Bassett mag niet meer boksen Motorsport Nieuwe circuit van Assen tijdig klaar Voor de kinderen Zestig kilometer in een nacht wandelen mooie, zachte handen The Times over het bezoek van viee-admiraal De Booy FEUILLETON Door Dorothy Quentin WOENSDAG 11 MET 19 SS „Er is naar mijn gevoelen slechts één wijze, waarop wij hen, die hier hun laatste rustplaats vonden, kunnen eren, namelijk door te zwijgen en aldus hun roepstem opnieuw tot ons te laten doordringen. Eerbiedig zwijgend voorbij te gaan aan deze ons immer weer diep ontroerende grafschriften, waarin zij die achter bleven hun tederste gevoelens tot uitdrukking brachten. Misschien zouden wij goed doen. nu wij hier voor de tiende maal staan, in den vervolge deze bijeenkomst een zwijgend ka rakter te doen geven", aldus sprak Dinsdagmiddag de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen op de Erebegraafplaats aan de Zee weg te Overveen. waar zoals de laatste jaren op de tiende Mei vele leden van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd bijeen waren gekomen, om de gevallenen te herdenken. De plechtigheid was, nadat de heer K. R. van Staal een inleidend woord had gesproken, ingezet met koraalmuziek, ten gehore gebracht door de mu ziekkapel van het Haarlemse politiekorps onder leiding van Jos. de Klerk. Mevrouw Margriet van Hengel-Couperus droeg voor „Waarvoor onze makkers vielen" en „Bij het vonnis van 13 Mei 1941". In zijn rede had dr. Prinsen er aan her innerd dat op de 27e November van het jaar van onze bevrijding het stoffelijk overschot van het enige meisje ctat hij ae opgraving in de duinen was gevonden, als een symbolische piëteitvolle daad tegen over alle verzetsslachtoffers onder aan wezigheid van de Koninklijke Familie en zeer, zeer vele uit den lande ten grave werd gedragen. Het Huis van Oranje heeft het steeds weten te verstaan in dagen van nood en ramspoed uiting te geven aan de gevoelens van verbondenheid met het Nederlandse volk en ook op deze dag, waarop de gevallen verzetsstrijders wer den geëerd, had het de plaats te midden van de ontroerden ingenomen. Het Nederlandse volk vergeet de offers niet. Zeker, het leven hernam in vele op zichten zijn regelmatige gang, waarbij wij niet dagelijks ons voldoende rekenschap geven van de offers van hen die vielen en hun nabestaanden. Maar dieper in ons hart zijn wij nog steeds ten volle ons be wust van onze ereschuld tegenover hen, die voor onze vrijheid hun leven hebben ingezet, die in de avond van de 4e Mei hun jaarlijkse bedevaart naar deze plaats, naar de Waalsdorpse vlakte en zovele andere herdenkingsplaatsen afleggen. Wij weten immers ook, dat het leed van de bezet tingsjaren nog steeds doorwerkt en blijft schrijnen, dat er in menig gezin voor altijd een plaats leeg gebleven is, of van hen, die wel hun leven wisten te redden, de gezondheid onherstelbaar is geschokt. Mis schien ligt de enige rechtvaardiging om bij dit samenkomen te spreken in een her nieuwde hereniging aan onze ereschuld en het afleggen van onze verantwoording. Dr. Prinsen memoreerde, aar reeas en kele maanden na de bevrijding de twijfel aan de evenredigheid der gebrachte of fers doorklonk. Men vergist zich, daarom, wanneer men zou menen, dat het de ont wikkeling der gebeurtenissen in de latere jaren zou zijn, waarin helaas de tegenstel lingen zich nationaal en internationaal weder verscherpten, die de mismoedige twijfel deden groeien. Spreker gelooft bo vendien, dat hoezeer hij begrip er voor heeft, dat van de smart over de leeg blij vende plaats in sommige ogenblikken het pijnigende „waarom" zich opdringt, wij met deze geestelijke instelling tekort schie ten tegenover hen, die strijdend vielen. Het is een ondefinieerbare kracht in hen geweest, die alle verstand te boven gaat. die hen heeft gedreven. Laten wij daarom ook aan hen en hun diepste drijfveren recht doen door te bedenken, dat deze ar beiders in de wijngaard hun loon voor een deel in zich zelf ontvangen. „Laten wij de roepstem, die tot ons over dit Eregraf heen „door" klinkt, blijven ver staan. Laten wij. evenais zij die wij hier ter ruste legden, niet in de afbraak, maar in de opbouw onze kracht zoeken en aldus ons de onschatbare waarde van ons Vrij Nederland, dat zij bevochten, waardig to nen. Op deze wijze slechts zullen wij iets kunnen inlossen van onze ereschuld tegen over lien, die hun leven voor onze vrijheid gaven, terwijl wij het mochten behouden. Aldus zullen wij meer dan door de kna gende twijfel in geloof en vertrouwen onze doden eren", aldus besloot dr. Prinsen. Mevrouw van Hengel droeg -enkele wer- ADVERTENT1E ken voor en nadat de Last Post ten gehore was gebracht, werd een minuut stilte be tracht. Koningin Juliana was vertegenwoordigd door haar adjudant, de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Deze legde mede namens Prins Bernhard een krans van witte aronskelken bij het graf van Hannie Schaft. Namens het provinciaal bestuur van Noordholland geschiedde dat door dr. M. J. Prinsen, namens de Neder landse vereniging van Ex-politieke ge vangenen door de heren mr. G. Ch. Aal- bers uit Dordrecht en H. JimminK uit Am sterdam en namens de Nederandse Ver eniging te Pietersburg (Transvaal) dooi de heer W. Liefferink. De muziekkapel van de Haarlemse po litie sloot de plechtigheid met het spelen van een koraal uit de Matthaus Passion. Dr. M. J. Prinsen legde een krans namens het provinciaal bestuur van Noordholland. Bij vergoeding van onkosten Amateur-tennisspelers zullen in het ver volg kwitanties moeten overleggen, indien zij vergoeding van onkosten verlangen voor wedstrijden in eigen land of in het buiten land. Dit werd besloten tijdens de vergade ring van de Internationale Lawntennis Federatie, die in Rome wordt gehouden. De kwitanties zullen door de landelijke bonden moeten worden doorgezonden aan de internationale federatie. Winnende spe lers, die waardebonnen voor uitrustingstuk ken als prijzen ontvangen, moeten deze eveneens aan hun nationale bond opsturen, welke bond zal controleren of de bonnen inderdaad worden gebruikt om er tennds- sportmateriaal voor de verkrijgen. Geble ken is dat het in het verleden meermalen is gebeurd, dat spelers de waardebonnen bij plaatselijke handelaren inwisselden voor geld, hetgeen tegen de amateurbepalingen is. Giorgio de Stefani, voormalig Italiaans Davis Cup-speler, werd voor het komende jaar tot voorzitter van de Internationale Lawntennis Federatie gekozen. Als verslaggeefster Maureen Connolly zal dit jaar haar titel van Wimbledonkampioene niet verdedigen. Ze zal het toumooi echter wel bijwonen. Als verslaggeefster van een blad in San Diego waaraan zij is verbonden. Dit heeft ze geschreven in een brief aan Doris Hart, waarin ze ook nog meedeelde dat zij de volgende maand in het huwelijk hoopt te treden. De keuze-commissie van de KNKB heeft voor de op 22 Mei te Antwerpen te spelen landenwedstrijd BelgiëNederland het Ne derlands twaalftal als volgt samengesteld: Aanval. Dames: A. Baas (HKV), L. in 't Veld (Deetos). Heren: G. Bos (HKV); A. Zwaanswijk (HKV). Midden. Dames: D. WoudstraSchenk (Blauw Wit); B. v. d. Berg (Het Zuiden). Heren: R. Munniks (Luto); KI. Mulder (Ons Eibernest). Verdediging. Dames: H. MerkSchuiten (Het Zuiden); C. HelderVlietman (Blauw Wit). Heren: H. Helder (Blauw Wit); C. de Voos (Westerkwartier). Reserves: dames: W. v. Dam (Het Zuiden); R. Smittenaar (Olympia). Heren: W, Kindt (Het Zuiden); A. Mulders (Deetos). Aanvoerder is C. de Voos. VAN DER ZANDE WON IN BERLIJN. De Nederlander Janus van der Zandc heeft de 25 kilometer-loop door de Westelijke sectoren van Ber'ijn gewonnen. Zijn tijd was 1 uur 22 min. 20 sec.: 2. Hartung, Oost- Duitsland 1 uur 22 min. 50 sec.; 3. Weber, Oost-Duitsland 1 uur 24 min. 48.6 sec. DOTTO WON RONDE VAN SPANJE. De Fransman Dotto is winnaar geworden van de Ronde van Spanje. De team-wed strijd werd gewonnen door Frankrijk A. De laatste étappe van de Ronde, die begon en eindigde in Bilbao, werd een overwinning voor de Italiaan Magni. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse league zijn de volgende wedstrijden gespeeld: derde divisie Zuid: Brighton and HoveCoventry City 20. Derde divisie Noord: SouthportScunthorpe United 11. DENEN NIET NAAR MELBOURNE. De Deense Voetbalbond heeft besloten geen nationaal elftal af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Melbourne omdat de Deense voetballers kansloos zouden zijn. In 1948 in Londen wonnen de Deense voetbal lers de bronzen Olympische médaille. De keuzecommissie van de KNVB heeft thans ook de voorhoede van het voorlopig Nederlands elftal. dat hedenavond in het Olympisch stadion tegen Chelsea in een oefenwedstrijd uitkomt, definitief samen gesteld. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Landman (Holland Sport). Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem) Midden: Schaap ('t Gooi) aanvoerder, Van der Hart (Fortuna) cn Klaassens (VVV). Voor: Wilkes (Valencia), Timmermans (ADO), Van Roessel (Willem II), Clavan (Holland Sport) en De Harder (Holland Sport). Indien rechtsachter Peter Sillett gekozen wordt in het Engelse voetbalelftal, dat Zon dag tegen Frankrijk speelt en die keuze is zeer waarschijnlijk dan zal het zijn club, Chelsea, duizend pond sterling kosten. Sillett werd twee jaar geleden door Chel sea van Portsmouth overgenomen voor 10.000 pond, maar de overschrijving bevatte de bepaling dat in geval Sillett in de na tionale ploeg gekozen zou worden, Chelsea 1000 pond extra moest betalen aan Portsmouth. Door de gemeenteraad van Alkmaar, die reeds eerder een crediet van 320.000 gulden beschikbaar stelde voor de verbetering van het sportveld dat bespeeld wordt door de beroepsvoetbalclub „Alkmaar", is besloten dit crediet te Verhogen tot f361.000, zulks in verband met de kosten voor een terrein- verlichting, die het spelen van wedstrijden in de avonduren mogelijk zal maken. De kosten van deze verlichting zullen f70.000 bedragen. De beroepsvoetbalclub heeft de verplichting op zich genomen het terrein voor vijf jaar te huren en alle thuis wedstrijden op dit terrein te doen spelen. Een vertegenwoordiger van de gemeente zal op de vergadering van commissarissen wor den toegelaten. Het bestuur van de Nederlandse Autoren- sport Vereniging deelt mede, dat de klasse indeling voor de races, die op Zondag 29 Mei op het circuit van Zandvoort worden gehouden, nog niet definitief vaststaat. Het is gewenst dat iedere deelnemer zo veel mogelijk gelijke kansen heeft en in dit ver band wil men de indeling van de klassen pas definitief maken als de inschrijvingen zijn binnengekomen. De mogelijkheid bestaat, dat naast deze gebruikelijke klasse-indeling ook nog een splitsing wordt gemaakt in „porduction sportcars" en „non production sportcars". Verder overweegt de N.A.V. om een of twee i-aces te doen houden met deelnemers uit verschillende klassen, die ongeveer dezelfde rondetijden hebben gemaakt. De deelne ming staat open voor leden van de Neder landse Autorensport Vereniging, maar ook voor niet-leden. Van de deelnemers wordt geen inschrijfgeld geheven. Morgen, Donderdagavond 12 Mei. wordt om zes uur op het terrein van BMHC aan de Brederodelaan te Bloemendaal achter hotel Zomerzorg een proefwedstrijd ge speeld tussen twee elftallen, waarvan de speelsters zich opgegeven hebben als deel neemster voor het wereldhockeytournooi dames in 1956 van Mei tot Augustus. De beide elftallen, „Australiëgangers" en „Aust.raliëvaarders" verschijnen in de vol gende opstellingen: doel: L. Schnitger (Bre da) en M. van der Wel (Kieviten); achter: S. de Greve (Laren), S. van Nus (SCHC) en P. Dijckmeester (Kieviten), A. Riezebos (TOGO); midden: Th. G'.asz (Gooi), A. Wenit- holt (Rood Wit), M. Molenbroek (TOC.O) en bij het andere team: E. Volking (Hilver sum), R. Dekker (BDHC). C. van Esveld (Gooi). Voorhoedes zijn bij de Australië gangers: E. Blokdijk (Pinoké), F. Brouwer (HHI.TC), S. Pander (Kieviten), H. van Hil- ten (Pinoké). E. Duvster (TOGO) en bij de Austral iëvaarders: E. Cleton (HGC), E. Colthoff (HHIJC), R. Vinkhuvzen (Kievi ten), T. Adam (Kieviten), E. Wielenga (Union). Algemeen reserve is: I. Heemskerk (HHIJC). Het toerelftal zal van Mei tot September 1956 een trip naar Australië en naar Nieuw- Zeeland maken. In deze landen zijn de hockeysters de gast van de hockeybonden in deze landen, maar de reiskosten moeten door de speelsters worden opgebracht. Aangeno men moet worden, dat dit een uitgaaf van ongeveer vier duizend gulden per deel neemster vraagt, Het toerelftal zal met de reserves uit vijftien speelsters bestaan. De beide hockeysters uit deze omgeving, die zich hebben opgegeven, mei. A. Wentholtz van Rood Wit en mei. A. Dakker, de midihalf- speelster van BDHC II. maken een goede kans zich in het toerelftal te spelen. Het wereldtoumooi voor dames wordt elke drie jaar gehouden. Nederland nam er met succes in 1953 aan deel in Folkestone en zal zelf in 1959 als gastvrouwe optreden. Donner heeft in de veertiende ronde van het internationale schaaktournooi in Buenos Aires met wit spelend verloren van de Ame rikaan Bisguier in 41 zetten. In de vijftiende ronde verloor hij van Rosetto. Tijdens de eerste ronde van het interna tionaal schaaktournooi in Hamburg, waar aan onze landgenoot Lod. Prins deelneemt, werden de volgende uitslagen genoteerd: Golombek (Eng.)Darga (Did.) 'iRell- stab (Did.)Kieninger (Did.) LPirc (Joegosl.)Bialas (Did.) 10; Heinicke (Did.)—Schmidt (Did.) 1—0. De volgende partijen werden afgebroken: Mantanovic (Joegosl.)Bcni (Oost.); Pfeif fer (Did.)Prins (Nederland); Castaldi (It.) —Lange (Did.). De spelers van Chelsea waren gisteren al druk aan het trainen op de terreinen van het Olympisch Stadion, waar zij vanavond tegen het voorlopig Nederlands elftal zullen spelen. Bij een onderzoek in het hospitaal, waar hij verpleegd wordt, zijn bij Harold Johnson 9poren gevonden van een stof die algemeen gebruikt wordt als slaap- en kalmerend middel. Harold Johnson, een van de hoogst geplaat ste uitdagers voor de wereldtitel in het half- zwaargewicht en met 4/1 favoriet, leed Vrijdag een nederlaag door een technische k.o. tegen de Cubaan Mederos. Na dg tweede ronde verloor hij in zijn hoek het bewust zijn en het duurde een uur voordat hij bij kennis kwam. Hij zeide toen dat een vreem deling hem kort voor de wedstrijd een sinaasappel had gegeven die een bittere smaak had. De Amerikaanse bokser Bassett, die in terim wereldkampioen vedergewicht geweest is in de periode dat de officiële titelhouder Sandy Saddler in militaire dienst was, zal de ring vaarwel moeten zeggen. Hij lijdt aan een beschadiging van het netvlies van het linkeroog, waarvoor hij geopereerd moet worden. Maar zelfs als deze operatie slaagt en hij zijn gezichtsvermogen volledig terug krijgt is het volgens de dokters beter dat hij niet meer aan wedstrijden deelneemt. Assen's nieuwe T.T.-circuit zal ongetwij feld voor de eerstvolgende races, die zoals bekend op 16 Juli gehouden zullen worden, gereed komen. Dit is Dinsdag meegedeeld tijdens een persconferentie in de Drentse hoofdstad, waaraan tevens een bezichtiging van de baan verbonden was. De aarden baan van het nieuwe gedeelte ligt er reeds geheel terwijl zelfs de onderlaag al gedeeltelijk aangebracht is. Langs het nieuwe circuit, dat een lengte krijgt van 7.7 kilometer en waarin 31 boch ten geprojecteerd zijn, zullen straks 200.000 mensen een plaats kunnen vinden. Er wordt een nieuwe tribune met een capaciteit van 8000 plaatsen bijgebouwd waardoor het totaal aantal zitplaatsen op 30.000 gebracht wordt. Assen krijgt dit jaar voor het eerst ook races voor zijspannen die 13 ronden zullen moeten rijden. De 125 cc. klasse zal eveneens 13 ronden rijden; de 250 cc. 17, de 350 cc. 20 en de 500 cc. 27 ronden. De jongens zaten met grote ogen te luisteren naar het verhaal van de ouwe boots man. En die vertelde maar verder. „Ja", daar stond ik dan op het verlaten eilandje. „Ik leunde tegen de stam van zo'n palmboom en keek verdrietig naar de zee, want het is niks leuk, als je daar zo helemaal alleen en verlaten gestrand bent Van het schip kon ik niets meer ontdekken; op de rug van de haai was ik zo ver uit de buurt geraakt, dat ik het schip niet meer zag. Anders had ik misschien daarheen kunnen zwemmen om weer bij m'n makkers te komen. Als er nou maar een schip voorbij kwam, zou men mij misschien opmerken, als ik een vuurtje stookte of zwaaidemaar nergens was een schip te bekennen. En het zou waarschijnlijk niet gauw gebeuren, dat hier een schip voorbij ging. Jonge, jonge... wat voelde ik me ongelukkig! Het vooruitzicht, hier misschien wel jaren te moeten blijven, tvas niet bepaald geschikt om me vrolijk te maken. En toen, opeens, voelde ik 'n harde klap op m'n bol en ik kreeg de sterretjes voor m'n ogen De jaarlijkse nachtwandeltocht over zestig kilometer, bekend als de Kennemer bos- en duintocht, zal dit jaar in de nacht van Za terdag 14 op Zondag 15 Mei worden gehou den door de sportvereniging De Lange Af stand Tippelaars (L.A.T.), aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie en de Nederlandse Wandelsportbónd. Het parcours brengt de deelnemers na de start op Zaterdagavond elf uur in café Dekker aan de Bloemendaalsestraatweg te Sant poort-station, door het duingebied, langs de Noordzee, door de bollenvelden en bossen tot Noordwijk aan toe, van waaruit de terug tocht naar Santpoort wordt aanvaard. Deel name staat uitsluitend open voor_ manlijke wandelaars tussen achttien en vijfenzestig j aar Het vorige jaar kwam de heer EL Hekelaar als eerste aan, die het parcours, indiusief de rusttijd, had afgelegd in negen uur en zeven minuten. Na Santpoort volgen nog Hilversum met 70 km. van 11 op 12 Juni, Amsterdam met 80 km. van 9 tot 10 Juli en dan als sluit stuk van deze training de afstand Amster damLeeuwarden van 150 kilometer op 3 en 4 September van dit jaar. ADVERTENTIE voor Van de zijde van de Nederlandse Ver bruikscoöperaties wordt het volgende me degedeeld: „Hoewel de dezer dagen door rijksbe middelaars goedgekeurde CAO voor het bakkerij bedrijf een kostenverhoging van ongeveer één cent per brood met zich brengt, heeft de Nederlandse Bakkerij stichting de bakkerij bedrijven geadviseerd voorlopig niet dan in uiterste noodzaak over te gaan tot verhoging van de brood prijs. Bij het interne beraad hadden de vertegenwoordigers van de verbruiksco öperaties in de Nederlandse Bakkerijstich ting reeds te kennen gegeven de coöpera tieve bakkerijen te zullen adviseren de broodprijs algemeen en zo lang mogelijk on verhoogd te laten. Het bestuur van de Centrale der Ne derlandse Verbruikscoöperaties acht het in de huidige omstandigheden noodzake lijk elke verhoging van de kosten van le vensonderhoud tot het uiterste te beper ken. De voorzitter van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft er in een officiële toelichting op het door deze stichting uit gebrachte advies op gewezen, dat het door de verbruikscoöperaties ingenomen standpunt een van de motieven is geweest om alle bakkerijen aan te raden voorlo pig de huidige broodprijs niet te ver hogen". „The Times" constateert in haar editie van vandaag, dat de wedergeboorte van de Nederlandse vloot een „verblijdend voorbeeld is van een land dat trouw blijft aan zijn geschiedenis". Het blad wijdt een beschouwing aan het bezoek van viee-admiraal A. de Booy, be velhebber van de Nederlandse zeestrijd krachten aan Engeland en merkt daarbij op: „Het bezoek zal meer zijn dan een of ficieel gebaar van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, door Nederlandse zeelieden tijdens de oorlog ondervonden. Het zal een uitdrukking zijn van vriendschap en respect, welke over en weer gekoesterd worden door twee aloude vloten, die deel genoot zijn in de defensieve verantwoorde lijkheden van het Atlantische zowel als het Kanaalcommando van de Noordatlan- tische Verdrags Organisatie". 37} Als Barry in een cynische bui was, vond ze hem wel eens lastig en vervelend. De dialogen, die ze zojuist gelezen had, waren wonderbaarlijk goed voor een jongen van veertien jaar. Hij had klaarblijkelijk talent voor schrijven, een talent dat wijde perspectieven voor hem zou kunnen ope nen indien hem een eerlijke kans gegeven zou worden. Je beseft niet wat voor geluksvogel je eigenlijk wel bent, zei ze ernstig. Was je niet ziek geworden, dan had je misschien nooit ontdekt waar je toe in staat bent. Je zou dan veel te druk bezig geweest zijn met zwemmen, paardrijden en klimmen, zoals Mike bijvoorbeeld. Ja, juffrouw. Barry keek haar enigszins schaamteloos aan, maar zelfs deze schaamteloosheid ver schilde hemelsbreed met Barry's houding van enkele weken geleden. Ze begon dus te lachen. Als het Kerstspel voorbij is, zal ik je iets laten lezen van wat ik geschreven heb. Maar je moet een eerlijk oordeel geven. Ik kan mensen, die niet oprecht zijn, niet uitstaan. „Ik kan mensen, die niet oprecht zijn, niet uitstaan!" De woorden leken wel een waarschuwing voor Sally. Luke kon waar schijnlijk ook de mensen, die niet de waar heid spraken, geen vriendelijk hart toe dragen. Als hij zou ontdekken, dat ze eigenlijk iemand anders was dan waarvoor ze zich uitgaf, zou hij haar misschien wel verachten. Het zou best mogelijk zijn dat hij zou menen dat ze een kwaad geweten had met betrekking tot het geld van dok ter Jim. Ze zou het hem pas kunnen ver tellen als ze niet meer in 't bezit zou zijn van al het geld. Dan, en niet eerder, zou ze hem kunnen vertellen over de vervelende publiciteit, die aan de erfenis gegeven was, en als ze er dan tevens in geslaagd zou zijn Barrv te helpen, zou hij het misschien kunnen begrijpen en het haar vergeven. Ik zal héél graag wat van je lezen, zei ze haastig toen ze haar sombere ge dachten teruggedrongen had, maar zou je het zelf ook niet prettiger vinden 't Luke te vertellen? Hij zal dat vast en zeker erg op prijs stellen. De lach op zijn gezicht verdween direct. Met nadruk zei hij: Ik zal Luke niets vertellen voordat ik iets gepubliceerd heb gekregen. Ik moet eerst helemaal zeker van mezelf zijn! Hij zou het alleen al mooi vinden omdat ik het geschreven heb, be grijp je? Jamisschien. Ze was enigszins ontroerd omdat hij blijk gaf zo goed de betekenis van het spreekwoord „liefde maakt blind" te ken nen. Twee jaar lang had de jongen hier op „Te Arama" in een ongemakkelijke stoel gelegen; hij had geobserveerd en nagedacht en een wijsheid en inzicht vergaard, welke doorgaans jongens van zijn leeftijd bij lange na nog niet bezaten. Toen dacht ze plotseling aan iets anders. Ik geloof dat je de professor meer moet laten helpen, Barry. Je bent hem ten slotte heel wat verschuldigd. Ze poogde eerlijk op te komen voor een man, waar ze eigenlijk maar weinig sym pathie voor gevoerde, maar er was geen ontkennen aan dat de scène, die ze zo juist gelezen had, geschreven was door iemand, die uitstekend onderwijs had genoten. Dat ben ik zéker. De professor weet zijn weetje wel. Barry keek Sally ondeugend aan, maar het volgend ogenblik was hij weer één en al ernst. Maar je begrijpt het niet. Ik kan hem niet laten meewerken aan een Kerstspel. Hij is niet gelovig, hij is geen Christen. Sally was tè perplex om meteen te kun nen antwoorden en Barry ging dus verder: Ga nu niet tegen Luke praten over mij of over de professor. Luke zou hem op staande voet wegsturen en dan zou hij zich maar gaan bedrinken. Sally was nu nog meer geschokt en haar gezichtsuitdrukking werkte zó op Barry's lachspieren, dat hij zich niet kon bedwin gen. Beloof je 't me, Sally? Ik zal jouw geheim dat je verpleegster bent bewaren, maar dan moet je ook zwijgen over mijn geheim, over mijn schrijven en over de professor. Ik zal natuurlijk niets zeggen over je schrijven, zei ze langzaam, maar ik be grijp 't niet. van de professor. Ze wist dat Luke geregeld naar de kerk ging. Hij zou zijn broer dus waarschijnlijk liever geen les laten geven door een atheïst. Maak er toch niet zo'n drukte over, Sally! De professor is werkelijk een genie op het gebied van geschiedenis. Geschie denis en whiskey zijn de enige dingen, waar hij wat om geeft. Luke zoi-gt er wel voor dat hij geen whiskey te pakken krijgt, zodat hem niets anders rest dan mij histo rische kennis in te pompen. Hij heeft overigens nooit gezegd, dat hij nergens meer in gelooft. Ik vermoed het alleen maar. Maar ik wil nu eenmaal niet dat hij zich bemoeit met het Kerstspel, dat is alles. Ze kon dit voor haar schokkende feit moeilijk met evenveel gemak als de jongen verwerken. Ze was er zeker van dat Luke geen notie van de waarheid had! Maar Barryhij is toch al heel lang jouw leraar? Heeft hij jou dan niet op een of andere manier beïnvloed met betrekking tot je geloof? Het was onmogelijk om met Barry te praten als was hij nog een jongen; hij was te intelligent om als kind behandeld te worden. Ik ben er zeker van dat Luke dat helemaal niet prettig zou vinden. Juist daarom moet je er niet over praten! En enigszins honend vroeg hij: Ge loof je werkelijk dat iemand, die met Luke in hetzelfde huis woont, beïnvloed kan worden door een oude man, die aan niets anders dan aan de pyramides denkt? Tijdens de stilte, die op deze woorden volgde overdacht Sally dat ze nog nooit een duidelijker bewijs gehoord had van de grote aanhankelijkheid, die er tussen twee broers ontstond. Ze boog haar hoofd als om aan te geven dat ze z'n woorden be grepen had. Ze wist dat dit een kwestie was, waarin ze zich onder geen voor waarde mocht mengen, daar Barry de kern van de zaak nu duidelijk uit de doeken had gedaan en ze hierop eigenlijk niets meer kon zeggen. Barry's geloof was ken nelijk geen moment geschokt geweest. De professor had 't misschien wel bij het rechte eind, zei hij na een poosje na denkend. We zouden het spel bést in een theater kunnen opvoeren! En voor de derde maal was Sally hoogst verbaasd. Barry, die altijd geweigerd had met Luke naar de stad te rijden, behalve dan voor zijn bezoeken aan het ziekenhuis, dacht er nu over om het theater in de stad te huren! En dat zou betekenen, dat hij heel wat vriendjes van vroeger zou ont moeten! En met een ondeugende klank in zijn stem zei hij: Ik zal er uit zien zoals Lionel Barrymore; je weet wel, uit die film waarin hij een kreupele dokter was. Ik zal dan iedereen van achter de cou lissen toebrullen HOOFDSTUK XX Fiona lachte hartelijk toen ze het nieuws hoorde. Mijn costuums zullen misschien wel wat vreemd uitvallen in het King's theater, riep ze uit. Denk dat toch niet! Ze zijn prachtig!, antwoordde Sally, terwijl ze in een razend tempo oogjes en haakjes aanzette. Ze vroeg zich af hoe Fiona het klaar had gespeeld naast haar vele huishoude lijke werk nog tijd vrij te maken voor het knippen en in elkaar zetten van de costuums. Hoe dan ook, ze presteerde het. Maar nu het aantal spelers tot twintig was uitgegroeid, was het een hele karwei voor haar. Sally hielp zo veel het in haar ver mogen lag met het afwerken, maar ze kon knippen, noch ontwerpen zoals Fiona. Je had ontwerpster moeten worden, Fiona! Fiona hield geen moment op met naaien. Haar ouderwetse machine snorde aan één stuk door. Dat was ik inderdaad geworden als ik niet zo jong getrouwd was en al gauw kinderen had gekregen, gaf ze toe. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6