Prachtig stuk natuur bij Bennebroek wordt volgend jaar ontsloten SHEEET HÉtLBRO Haarlemse caféhouder wacht nog steeds op hoofdprijs uit voetbalpool Kort en bondig Europa's mooiste tuin Hachelijke taak vcor tuinarchitect Voordrachtmiddag Roosje Driessen V erkavelingsplan in Aerdenhout Inbraak in Heemstede Wellicht binnenkort aangifte bij politie Manége aan de Zeeweg te IJmuiden Jaarverslag Werkspoor Directeur RTM kreeg geldboete Ambonees veroordeelt tot acht jaar Bloemendaal Bennebroek Amsterdamse Beurs ^Brieven aan de redactie WOENSDAG 11 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van I laarlem Demonstrat e voor en door Haagse ULO-scholieren Bouw van 37 landhuizen Veertienjarig meisje in Bloemendaal aangereden Een der verdachten reeds gegrepen Laatste Nederlandse hoofd redacteur in Indonesië op weg naar Nederland G. J. van Raalte veertig jaar bij de N.S. Lustrum „Jonge Strijd" Nóg meer muziek boven de Kruisweg Brand in verf fabriek aan Leidsevaart Haarlemmer verdacht van verduistering Kunstverzameling te Heemstede gesloten Hand van marinier afgezet Officier teken! hoger beroep aan Faillissementen Jeugdkoor „Inter Nos' Duitsland naar Examens Vijfhonderd deelnemers van verkeersexamens ff ff „De Linnaeusnof te Bennebroek zal net publiek de goede en voor elke beurs be reikbare hanaelssoorten in bolbioemen en sierheesters tonen, hetgeen een winstpunt zal betekenen ten opzichte van veie reeds bestaande tentoonstellingen en shows. De goodwill van de sierteeltbranche is niet gediend met exposities van even oogver blindende als onbetaalbare gewassen. Bovendien zullen de tentoonsteungen in absoluuut onpersoonlijke steer worden gehouden. Br zulcn geen standhouders ex poseren die er op uit zijn welgevulde orderlijstjcs te incasseren. De Linnaeushof zal een „oase van rust" worden, waar het schoonste te zien zal zijn wat bollenstreek, Boskoop en Aalsmeer hebben te bieden". Dit verklaarde de adjunct-directeur van de toekomstige showtuin „Linnaeushof" te Bennebroek, de heer M. F. J. van Baaren, vanmorgen op een persconferentie in de „Oude Geleerde Man", waar de directie van d& showtuin in oprichting haar plan nen vcor de toekomst ontvouwde. W/ij hebben reeds gemeld dat voor deze showtuin „De Linnaeushof' een uniek bos- tevrein van acht hectaren ter beschikking staat op de grens van Bennebroek en Heem stede. waar een permanente tentoonstelling van bolbioemen en andere siergewassen ingericht zal worden, een tentoonstelling die, zoals de oprichters willen, „van inter nationale allure" mag worden genoemd en die het vreemdelincentoerisme in de om geving van Haarlem ongetwijfeld zal be vorderen. Juist door de combinatie van bolbioemen en sierteeltgewassen zal een langdurige openstelling, bijvoorbeeld van Maart tot September, mogelijk zijn. Natuurlijk heb ben de organisatoren, waarvan in de eerste plaats genoemd moet worden de enige aan deelhouder in deze N.V. in oprichting, de heer H. W. Roozen, het materiële naast het ideëele niet vergeten. Zo werd op deze persconferentie regels bekend gemaakt dat er gedacht word# aan de oprichting van een restaurant bp een der mooiste plaat sen van het heuvelachtige terrein, waar het na een vermoeiende en stoffige wande ling goed toeven zal zijn. Dit restaurant zal voldoende accommo datie naoeten bieden voor bijvoorbeeld kleine congressen en wat de heer Van Ba ren „culturele evenementen" noemde. (Hij voegfle daaraan toe dat hij daar niet uit voeringen van „hotjazz" onder wilde ver staan.) "Uiteraard zinspeelde de heer Roozen -ook op de Haarlemse belangen bij zijn ^onderneming: Om zijn oude faam van bloemenstad te handhaven moet het im mers alle zeilen bijzetten. De totstand koming van Linnaeushof in de onmiddel lijke omgeving van de bloemenstad zal in dit. opzicht deze reputatie ook in de toe komst gestand kunnen doen. De Haarlemse belangstelling zal wel licht worden aangewakkerd door een be zoek dat vanmiddag gebracht wordt door het college van B. en W aan het terrein, dat ligt tussen de Rijksstraatweg te Benne broek en de Glipperweg in Heemstede. Het grenst aan het buiten Hertenduin'', waarvan het een deel heeft uitgemaakt. De door de directie benoemde technische en artistieke leider van de Linnaeushof, de heer C. Geerlings, zal ongetwijfeld een zware taak krijgen om de juiste scha kering te vinden van de te planten ge wassen met de overvloedige en buiten gewoon fraai gevarieerde bebossing die reeds op het terrein aanwezig is. Lukt hem dit, dan maakt hij inderdaad een mooie kans om de „Linnaeushof" zijn naam waardig te doen zijn. Linnaeus im mers heeft hier gewerkt toen dit terrein nog deel uitmaakte van het landgoed van ADVERTENTIE •Vt» //-. X- V - -V SHIPPED BY PALOMINO VERGARA PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED G OUDPZN CO HAARLEM HAARLEM, 10 Mei 1955 ONDERTROUWD: 10 Mei, J. K. Munniks en L. Heemskerk; H. Kettmanm en M. A. Tervoort; C. Hartendorp en H. van Haren; H. Broekmeijer en E. Bonke; C. Luttik en P. Drenth; A. Kensen en A. M. C. C. J. Beset. GEHUWD: 10 Mei: J. B. Keuter en E. M. J. Beenders; J. M. van Ee en B. Ch. Stubert; K. L. Bauer on M. G. Postim a BEVALLEN van een zoon: 7 Mei, J. B. Ducro—Kruijer; 8 Mei, L. Zant—van dei- Hulst; 9 Mei, G. J. H. Holmanvan Bakel; A ,M. Rosselvan Zonneveld; A. C. Claassen van der Stoop; 10 Mei, F. A. van den Eijk- hofCools. BEVALLEN van een dochter: 7 Mei. J. M. C. Drogtropvan Oei; 9 Mei, C. A. Serné— Heermans; M. E. Dreijervan Essen; 10 Mei, M. J. den Otter—Plan je. OVERLEDEN: 7 Mei. J. H. Cassee—Ous- hoorn, 76 j., Groot Heiligland; 8 Mei, J. J. Blom, 76 j„ Jansstraat; A. Harskamp—Vis, 85 j„ Havenplein; J. A. Boerrigter, 65 j., Busken Huetstraat; C. E. KlippMuller. 70 j.. Kleverparkweg; P. F. Dalebout. 94 j., Hagestraat; 9 Mei. H. de Waal—Middendorp, 81 j., Westerhoutpark; J. Kossen, 74 j., Mo- lukkenstraat; M. Hartman. 44 j„ Zaanen- straat; G. M. dc Boer—Bonke. 78 j., Dr. Leijdsstraat. de Amsterdamse burgemeester Clifford, die een verwoed amateur-botanicus was. De Zweedse geleerde heeft de Hortus Clof- fortianus herschapen in wat in oude ge schriften werd genoemd de mooiste tuin van Europa en de heer Roozen en de zijnen hopen niet minder dan dat ook hun ten toonstellingsterrein in de toekomst een dergelijke naam zal verdienen. Dat zal niet gemakkelijk zijn, want juist zo'n ongerept boscomplex met zijn arcadi sche, zowel door loof- als naaldhout om zoomde graspleinen, is zeer kwetsbaar voor anderssoortige beplantingen. Om nog maar te zwijgen van „kunstzinnige" elementen als stenen vogels, pagoden, muurtjes, rots partijen en wat niet al. Ook dient ertegen gewaakt te woi-den, dat de fraaie panora ma's men heeft van een heuvel af een uitzicht over de Haarlemmermeerpolder tot de watertoren bij Kudelstaart aan de West- einderplassen niet geschaad worden door parkeerterreinen of bebouwingen. De heer Roozen hoopt in het voorjaar van 1956 te kunnen openen. „Wellicht bloeien de bollen hier vroeger dan elders, omdat het bos zoveel luwte biedt". Het was, als wij hem goed verstaan hebben, niet de enige toespeling op de Keukenhof. Sinds enkele jaren organiseert de Haagse Kunststichting voor de Jeugd, speciaal voor leerlingen van de eindexamenklassen van Ulo-scholen, bijzondere middagen van pro za en poëzie. Deze staan onder leiding van Roosje Driessen, die al geruime tijd voor drachtcursussen aan deze inrichtingen van onderwijs geeft, als een vorm van cultu rele vrijetijdsbesteding, die het nuttige met het aangenamen verenigt. Hopende iets van de resultaten te kunnen beluisteren, welke ervaring nuttig zou kunnen zijn als basis van vergelijking voor de beoordeling van het zonder deskundige voorbereiding ge- oresteerde tijdens de Haarlemse Interscho- laire, heb ik gebruik gemaakt van de ge legenheid dezer dagen een dergelijke mid dag in de stampvolle Koninklijke Schouw burg bij te wonen. Jammer genoeg ging deze verwachting niet in vervulling, want het programma droeg niet het karakter van een demonstra tie door de cursisten, maar van een open bare les. Hiervoor waren drie meisjes ge kozen, die elk een gedicht naar eigen keu ze en opvatting mochten voordragen, waar na zij door Roosje Driessen met. tact cn inzicht gewezen werden op haar fouten en kwaliteiten. Hieruit kon men zich in ieder geval een indruk vormen van een sympa thieke en ter z^ke kundiee wijze van doce ren. Het was trouwens allerminst een ver loren middag, want Roosje Driessen hield vooraf een plezierig praatje over de ma nieren. waarop de moeilijkheden van het voordragen overwonnen worden en waarin zij tevens met vreugde mocht constateren, dat de belangstelling op de scholen voor deze kunst steeds groter wordt, nadat men er aanvankelijk duidelijk afwijzend tegen over stond en liever ging toneelspelen. Een groot deel van het programma werd door Roosie Driessen zelf met voordracht gevuld. Zij koos daarvoor hef verhaal ..Ark nr. 2" van José Luis San Pedro in de ver taling uit het Snaans van dr. G. J. Geers cn een kleine bloemlezing van gedichten uit vele eeuwen. Met „Het dagbet in den Oosten" en „Galathea siet den dagh comt aen" was zij niet erg gelukkig, maar daarna vond zij snel een pakkende, zuivere toon. Vooral met ..Hef schri.i^erke" van Gezelle, met ..De moeder" van G°ert.en Gossaert en ,,De dodenmar^oh" van Clara Eggink wist zij haf dichterlijke woord de gewenste tref kracht te verlenen. Het zou geen slecht idee zijn een derge lijke middag ook eens voor de Haarlemse schooljeugd te organiseren, al ware het slechts ten behoeve van candidaten voor de jaarlijkse demonstratie van wat men hier nog altijd declamatie noemt. DAVID KONING. De gemeenteraad van Bloemendaal zal bin nenkort beslissen over een verkavelingsplan voor terreinen aan weerszijden van de Von dellaan in Aerdenhout. Het verkavelingsplan is een gedachte van het makelaarskantoor De Ridder en Strijbis in Aerdenhout en het bouwbedrijf W. Tnunissen in Heemstede. Als op dit plan de gemeentelijke- en provinciale goedkeuringen worden verkregen, kunnen op het nog braak liggende terrein aan de Catslaan (verder begrensd door Tollenslaan, Vondellaan en Mr. Enschedéweg/Van Haem- stedelaan) eenentwintig bungalows en landhui zen worden gebouwd en op het tweede ter rein, begrensd door Vondellaan, Borgerweg, Bellamylaan en Juliana van Stolberglaan. zestien. In dit laatste plan zijn drie maal twee villa's onder één kap gedacht. Bij uitvoering van deze twee plannen zullen bovendien nieuwe wegen worden aangelegd, die op enkele-van de hier genoemde lanen en wegen zullen uitmonden. De oppervlakte van de grond varieert van 650 tot 2220 vierkante meter. Bij particulieren bestaat er reeds veel belangstelling voor dit plan, zodat het waar schijnlijk na de verkregen goedkeuringen niet lang behoeft te duren alvorens de beide plan nen werkelijkheid zullen worden. Het totale oppervlak van de grond, waarop het verkave lingsplan van toepassing is, heeft een grootte van ongeveer vier hectare. Dezelfde combinatie makelaarskantoor bouwbedrijf heeft de Hartenlustflat aan de Bloemendaalseweg. hoek Vijverweg, in Bloe mendaal gebouwd. Deze flat zal begin Augus tus geheel gereed zijn, maar in de huizen van de zijgevel zullen de eerste bewoners reeds tegen het einde van deze maand hun intrek nemen. Alle flats in het gebouw zijn verkocht. Want hij vertrouwde er ook op, dat zijn lustgaarde niet „belast zou zijn door een zware top". En dat sloeg misschien wel op de beheersvorm van de concurrent in Lisse. Van Bennebroekse officiële zijde bestaat voor dit project uiteraard grote belang stelling, hetgeen vanmorgen tot uiting kwam door de aanwezigheid op de pers conferentie van twee wethouders en de gemeentesecretaris, de heer P. Bregman, en ook de directeur van de Stichting Haar lems Bloei, de heer W. van Willige, gaf van zijn belangstelling blijk. Dinsdagmiddag om half één is een veer tienjarig meisje op de hoek Bloemendaalse weg-Dr. Bakkerlaan door een bestelauto aangereden. Het meisie, dat op een fiets reed, liep een lichte hersenschudding op. Zij is door de chauffeur van de bestel auto naar huis vervoerd. De politie verzoekt de automobilist, die op het ogenblik van de aanrijding met een licht gekleurde Opel passeerde, als mede eventuele andere getuigen van dit verkeersongeval, zich in verbinding te wil len stellen met de hoofdinspecteur van po litie te Overveen, telefoon 10960. Omstreeks tien uur Dinsdagavond is in gebroken in cén woonhuis in de Pa-u lus Bu ij slaan in Heemstede. Toen twee perso nen, die vermoedelijk door een openstaand raam aan de rechterzijde van het huis wa ren binnengedrongen, naar buiten kwa men, werden zij opgemerkt door twee buurtbewoners, die per fiets een achter volging instelden. De tocht leidde naar de Haarlemmerhout, waar de achtervol gers een nachtwaker aanspiaken, die on middellijk de Haarlemse politie waar schuwde. Om kwart over tien slaagden agenten van de radio-autodienst er in, op de Kleine Houtweg de 21-jarige Amster dammer W. van W. aan te houden, die een koffertje met een projectie-apparaat, een boodschappentas met daarin een fototoe stel, een verrekijker en een portemonnaie met f 25, bij zich had. Nadien vond men in de Haarlemmerhout nog een koffertje met een portable schrijfmachine, een actetas met twee foto toestellen en een wollen vest. Het eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat er nog een tweede dader in het spel is, naar wie thans wordt gezocht. De Amsterdammer Van V. is aan de politie te Heemstede overgele verd. Hedenochtend is met het lijnvliegtuig van de KLM de laatste Nederlandse hoofd redacteur van het Persbureau Indonesië (vroeger Aneta), de heer J. W. M. Mar- tinot van Djakarta naar Nederland ver trokken. Maandagavond is dc heer Martinot ten huize van de Nederlandse persattaché, de heer Hoogedoorn. een afscheidsreceptie aangeboden door de Vereniging van Ne derlandse Journalisten in Indonesië, waar van Martinot voorzitter en mede-oprich ter was. en door het Foreign Press Com mittee. Enkele dagen eerder had de heer Martinot in de kring van zijn eigen agent schap afscheid genomen van zijn staf. Dinsdag herdacht de heer G. J. van Raalte, electricien I bij de Centrale Werk plaats te Haarlem, het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van de Nederlandse Spoorwegen trad. De jubilaris werd door ir. J. D. Berdenis van Berlekom, chef van de Centrale Werk plaats, gelukgewenst. Voorts ontving de heer Van Raalte, die deze feestelijke dag thuis doorbracht, bezoek van zijn afdelings chef en een aantal collega's. De officiële huldiging door de hoofd directie van de Nederlandse Spoorwegen, van personen die veertig jaar in dienst zijn geschiedt eenmaal per maand, waarbij de jubilerenden in Utrecht bijeenkomen. Feestavond in Concertgebouw De afdeling Haarlem van de N.V.V. jeugdorganisatie „Jonge Strijd" zal ter ge legenheid van haar- vijfjarig bestaan een propaganda-feestavond houden op Zondag 15 Mei in de tuinzaal van het Concertge bouw te Haarlem. De heer H. Visser, voorzitter van „Jonge Strijd", zal op deze avond een toespraak houden. Voorts vermeldt het programma naast muziek, zang, dans en declamatie de opvoering van het toneelspel „Op Mars". De straatvereniging „Haarlems Entrée" is er in geslaagd, het balkon boven de Kruisweg nog voor enige avonden te „be volken". Hedenavond zal „Crescendo" uit Spaarndam er, hooggezeten boven het da verende verkeer, concerteren Donderdag avond zal er de harmonie „Haarlem" zich laten horen. Tenslotte wordt Zaterdag avond een stertocht gehouden door zeven muziekkorpsen, die zich zullen opstellen op het Kennemerplein, om vervolgens naar het muziekbalkon te marcheren, waar zij van acht tot tien uur zullen concerteren. Dinsdagmiddag brak brand uit in de stokerij van een verffabriek aan de Leid sevaart in Haarlem. Een bedrijfsleider had een pan met een verfmengsel, hars en ter pentijn, op een gasstel geplaatst. Door de tocht sloeg plotseling de vlam in de pan. De bedrijfsleider sloot onmiddellijk de hoofd-gaskraan, waardoor de schade be perkt bleef. Slechts het plafond werd zwart geblakerd; een gedeelte van het verfmeng sel verbrandde. De brandweer, die was uitgerukt, behoefde niet in te grijpen. Tegen de 25-jarige Haarlemse electricien C. P.. gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Haarlem, is proces-verbaal opge maakt terzake van verduistering. P. zou in begin Maart in Haarlem een herenfiets ter waarde van 240 op huurkoopovereen komst hebben gekocht en dit rijwiel korte tijd later on het Waterlonnlein in Amster dam weer hebben verkocht voor 75. Een paar weken later zou hij ditzelfde spelletje hebben uitgehaald, nu met een herenfiets van 225. Tenslotte wordt hij er van ver dacht. twee horloges met een gezamenlijke waarde van ƒ163 op huurkoopovereen komst te hebben gekocht en voor ƒ30 van de hand te hebben gedaan. De kunstverzameling van de heer B. J. V. van Hees aan de Bronsteeweg te Heem stede. zal wegens verdeling van de na- latenschar) niet meer voor het publiek toe_ gankeü'k ziin. Tot voor kort kan men ge durende drie morgens in iedere week de fraaie verzameling Chinees porselein. Delfts aardewerk, meubelen uit de zeven tiende en achttiende eeuw. vroege beeld houwwerken en schilderijen bezichtigen. De gelegenheid daartoe bestond sinds 1948. „Het is klinkklare zwendel", zegt de Haar lemse caféhouder, de heer K. YV. Köhlniger wanneer hij spreekt over de ruim dertig duizend gulden, die hij twee maanden gea- den gewonnen zou hebben in een Belgische voetbalpool en hij rekent ons voor, dat er volgens zijn mening, hijzonder veel punten zijn, die er op wijzen, dat de organisatie van de betreffende pool in verkeerde han den is. Volgens de heer Köhlniger spelen onge veer tweehonderdduizend mensen geduren de een groot aantal jaren reeds wekelijks Vclscns raad heeft zich gisteren vrij snel door een agenda gewerkt, die als voor naamste punt de overneming van het openlucht-zwembad „De Ileerenduinen" bevatte, annex de bijbehorende gronden voor een recreatiecentrum, dat zal door lopen tot de Maasstraat. Een nieuwe ge meentelijke salarisverordening kreeg van harte alle stemmen, behalve die van wet houder II. de Boer (Arbeid), wiens be zwaren zich richtten tegen het feit, dat de laagstbczoldigden niet evenredig mee deelden met dc in Den Haag „doorgedruk te" verbeteringen. Ook de buitenmanège kreeg haar beslag, zodat met „Kennemer- gaardc" als basis deze buitenmanège aan de Zeeweg er komt op de terreinen van ..Slingerduin" voorlopig als proef, met tertijd wellicht in een grootsere opzet. Wanneer dit slaagt, kan men namelijk nog alle kanten uit: een binnenmanège, waar ook des winters gereden wordt, is het einddoel, maar de plaats daarvan is uiter aard nog problematisch. Over de nieuwe toiletten in Velserbeek en Bosbeek was mevrouw v. Wielink (Ar beid) niet geheel gerust: als daar niet ter dege aan het onderhoud wordt gedacht, ontaarden deze „nood-instituten" in on smakelijke meubels. in deze pool en wanneer men weet, dat de inzet meestal boven de gulden ligt wordt het, nog steeds volgens de Haarlemse café houder, vrij onbegrijpelijk, dat er iedere week prijzen worden uitgekeerd, die varl eren tussen de zeven en achthonderddui zend gulden. Dat staat tenminste op de formulieren, die de heer Köhlniger ons liet zien. In Ja nuari zou bijvoorbeeld zevenmaal f 34.828,57 uitgekeerd zijn, 21 maal f 6295.23. 216 maal f249,44, 3247 maal f 16,32 en 5955 maal f7.32. Op het formulier bevinden zich bo vendien de naam en het adres van de orga nisator van deze pool in Antwerpen. Deze zou echter, aldus de heer Köhlniger, over een uitgebreide staf van personeel dienen te beschikken om de honderdduizenden for mulieren te controleren, maar het kantoor beschikt, zoals bij navraag bij de PTT bleek, zelfs niet over een telefoon. Daarom zal de Haarlemse caféhouder een dezer dagen met zijn advocaat zelf naar Antwerpen gaan om uit te zoeken of het kantoor wel wer kelijk bestaat. De heer Köhlniger heeft er een hard hoofd in en spreekt als zijn mening uit, dat de hoofdfiguren in deze zaak twee Rotter dammers zijn. die in naam de functie van pool-vertegenwoordigers in Nederland ver vullen. Kosten De caféhouder heeft echter nog geen aan gifte wegens oplichting willen doen omdat hij eerst nog een laatste poging wil wagen om althans een gedeelte van het gewonnen geld in de wacht te slepen. Hij heeft namelijk reeds talrjjke kosten gemaakt en bovendien heeft hij, zodra hjj meende dertig mille gewonnen te hebben, een televisie-ontvanger van meer dan dui zend gulden aangeschaft en een gloednieu we koel-installatie besteld. Dit alles moet betaald worden en daar om geeft hij de moed nog niet op, hoewel hijzelf hoe langer hoe meer begint te be twijfelen, dat zijn actie succes zal hebben. YVanneer hij echter niets ontvangt dan zal hij niet aarzelen om aangifte te doen, omdat hij van oordeel is dat dit zijn plicht is en omdat hij bovendien meent, dat de regering na kennisneming van deze affaire weer eens herinnerd zal worden aan een volgens velen dringend noodzakelijke ge reglementeerde voetbalpool. In haar verslag over 1954 memoreert de directie van Werkspoor N.V. allereerst de algehele fusie met de Koninklijke Ma chinefabriek Gebr. Stork en Co te Hen gelo. De samenwerking ontwikkelt zich volgens de verwachtingen, die men daar van koesterde. De bezetting van de onder neming heeft zich kunnen handhaven en de resultaten stelden de directie in staat opnieuw belangrijke bedragen voor ver vanging en aanvulling van de outillage te besteden. Gehoopt wordt in het thans lopende jaar te beginnen met de laatste fase in de vernieuwing van de laboratoria. In 1956 beschikt Werkspoor dan over een modern complex van laboratoria, onder gebracht in een der gerestaureerde ge bouwen van de voormalige Oost-Indische Compagnie. Van de grote bestellingen van spoor wegmateriaal voor Argentinië werd het laatste gedeelte van de rijtuigen afge leverd. In de loop van 1955 zullen de loco motieven krachtens hetzelfde contract ge reed komen. Ook in 1954 is een belangrijk aantal bestellingen voor binnen- en bui tenland verkregen. De productie van die selmotoren vertoonde een grote stijging. Totaal werkten bij de maatschappij aan het einde van 1954 10.966 personen tegen 10.653 aan het einde van 1953. Het exploitatiesaldo beliep f 14.949.346. Na afschrijvingen, reservering enz. res teert-een winstsaldo van f 1.700.000. Voor gesteld wordt een dividend van 10 pet op de aandelen A en B uit te keren. 4Spel met projectiel Dinsdagavond is de 20-jarige marinier Douwe Bosma, wonende de Schaasberg, ge legerd in het Mariniers-opleidingskamp „De Mok" op Texel, ernstig gewond bij het spelen met een gevonden projectiel. In zijn tent is hij hiermede aan het experi menteren gegaan met het gevolg dat het ontplofte. Een gedeelte van zijn linkerhand werd afgerukt. Na in de ziekenboeg te zijn verbonden werd hij met een communicatie vaartuig naar de vaste wal overgebracht, waarna in het Marinehospitaal te Överveen de gehele linkerhand we,rd geamputeerd. De kantorechter te Rottredam, mr. A. J. M. Conincx, heeft de directeur van de Rot terdamse Tramweg Maatschappij, H. J. van Z., veroordeeld tot een geldboete van 250 of 25 dagen hechtenis naar aanleiding van een ontsporing van een stoomtram op een wissel, die niet in orde zou zijn geweest. De directeur was ten laste gelegd dat hij niet had gezorgd, dat de wissel voortdurend zodanig werd onderhouden, dat deze veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bereden. Veertien dagen geleden had de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie een geldboete van 500 subsidiair 50 dagen hechtenis geëist. In zijn vonnis merkte mr. Conincx op wel van mening te zijn, dat de directeur maat regelen had getroffen, doch dat hij de ploegbazen, die de „schouwing" van de trambaan moeten verrichten, niet voldoen de had gecontroleerd. De directeur had op dit gebied volgens de kantonrechter grotere activiteit moeten ontplooien. De Roermondse rechtbank heeft de Am bonees B. S. veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering wegens doodslag en diefstal. S. heeft op 7 September 1954 te Wellerlooi mevrouw L. in haar woning met verschillende mes steken van het leven beroofd, en zich ver volgens een geldsbedrag van ongeveer 125 toegeëigend. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie bij de Roermondse rechtbank wegens moord levenslange ge vangenisstraf geëist. De officier heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. den Breejen, zand- en grindhandelaar, te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Ben- nebroekerdijk 210. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. PI. Peters te Haarlem. de Garage Meerestein N.V., gevestigd te Beverwijk, Adrichemstr.<at 10. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. IMen verzoekt ons mede 'e delen, dat deze N.V. een andere is dan de huidige Garage Meerestein C. V., gevestigd op hetzelfde adres). Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijsten zijn de navolgende faillisse menten geëindigd. op 4 Mei 1955: F. van Herwijnen, boekhandelaar te Zand- voort, Haltestraat 12. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. C. Smit- huysen te Haarlem. op 5 Mei 1955: P. Walkers, bloembollenkweker en -han delaar te Plillegom, Hofstraat 26. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. J. Roggeveen te Haarlem. op 6 Mei 1955: J. Engel, fabrikant van kunstnijverheids- voorwerpen te Haarlem. Diezestraat 6. Rech ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. D. A. Viskil te Haarlem. op 7 Mei 1955: P. W. Visje, keramiekwerker te Haarlem- 4rnulfstraat 14. Rechter-commissaris: mr N. Smits. Curator: mr. H. Jonker te Haarlem. BINNENLAND De heer L. Dor, advocaat bij het hof van appèl te Parijs, vice-president van het „Comité Maritime International" en ere voorzitter van de Franse afdeling der „Inter national Law Association", is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding is hem alsnog verleend ter gelegenheid van het bezoek van president Coty aan ons land. De 44-jarige broodbezorger J. Z. uit Groningen, die op 3 Maart voor de Groninger rechtbank heeft terecht gestaan, beschuldigd van verduistering, gepleegd ten nadele van de coöperatieve vereniging „Zelfhelp" te Groningen en die ter zitting werd vrij ge sproken. heeft ec-n tegemoetkoming ontvan gen van de staat voor de schade, die hij tengevolge van de ondergane voorlopige hechtenis heeft geleden. De broodbezorger is van 1 October 1954 tot 3 Maart 1955 in voor lopige hechtenis geweest. HAARLEM EN OMGEVING Het bioemenmozaiek in het Bloemen- daalse Openluchttheater, dat dit jaar in een duinpan op zandgrond is gelegd, heeft zich zo lang goed gehouden, dat het nog tot en met Donderdag te bezichtigen zal zijn, al vorens met het afbreken wordt beeonnen. De Huisvrou wen voorlichtingsdienst zal Vrijdagmiddag 13 Mei voor de afdelingen Haarlem-Centrum en Haarlem-Noord een filmvoorstelling geven in het wijkgebouw Molen aerstraat 18. De classis Haarlem der Gereformeerde kerken heeft beroepbaar verklaard de heer H. IJkema te Haarlem. Het programma der orgelbespeling in de Grote Ke-k te Haarlem op Donder dagmiddag van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga b kl. t., .1. S. Bach; 2. Choral „werde munter mein Gemü'he" (uit Cantate 147), J. S. Bach Duruflé; 3. Fuge as moll, Joh. Brahms; 4. Partita over Psalm 128, Jac. Benset; 5. Pasto rale, Ch. M. Widor; 6. Pièce héroïque, César Franck. YVoensda.' 18 Mei zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. J. de Koeijer te IJmuiden-Oost, in dienst trad bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land. Hij is thans als commies C werkzaam op hrt hoofdkantoor van het P.E.N. aan de Ign. Bispincklaan te Bloemendaal. Een groep van 85 meisjes en jongens van het .jeugdkoor „Inter-Nos", dirigent Jan Booda. zal aanstaande Zaterdagmorgen vertrekken naar Duitsland, om aldaar op uitnodiging twee concerten te geven. Zaterdagavond heeft het eerste concert plaats in Velbert (bij Dusseldorp). Zondag zal de mooie natuur- en het berglandschap van het Bergische land bezocht worden, waarna 's avonds in de grote nieuwe con certzaal in Solingen het tweede concert paats zal vinden. Maandagmorgen zal de terugtocht over Dusseldorp gereden wor den en zullen de meisjes en jongens, die zich zeker tot het uiterste zullen inspan nen, om deze concerten te doen slagen, 's avonds weer in Haarlem arriveren. Groningen. Doctoraal examen letteren en wijsbegeerte mevrouw A ,M. van Assendelft Veenbaas te Leeuwarden; candidaats- examen geneeskunde II W. H. Bos en J. J. van der Vlugt, beiden te Enschedé. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen Fran's: mej. J. Scheffer, mej. A. M. C. Wiewei en mej. J. E. Smit (Am sterdam). Het practische deel van het verkeersexa- men voor de leerlingen van de scholen voor lager onderwijs in Bloemendaal zal in Overveen worden gehouden (van de Ernst Casimirlaan af) van Maandag 23 Mei tot en met Donderdag 26 Mei. Er wordt aan deelgenomen door vijftien scholen met totaal 522 meisjes en jongens. De grootse groep komt van de Vondelschool in Aar denhout met zeventig leerlingen ,de klein ste groep van de Graaf Florisschool in Vogelenzang met zes leerlingen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Annelies. d. van J. L. Hijmans en M. G. de Koning; Adrianus Jozef Jacobus, z. van G. v. d. Linden en J. M. v. Bakel; Elsie-May, d. van F. Bloemink en C. E. Yungs. OVERLEDEN: W. Bruins, m., ongeh., 32 j.; W. M. Wesdorp, m., wenr. van L. de Dreu, 79 j.; J. v. d. Schrier, m., echtg. van G. Liefhebber, 61 j.; J. v. Venetie, m., echtg. van M. M. la Lau, 78 j.; M. H. Zeiler, v., wed. van II. P. Pieterse, 96 j. ADVERTENTIE 3-3 'K. Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl Amer Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mi] Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Coppe: Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 100»/,. 301)4 415 395 572 124 181)4 177 158!^ 148 25814 242 228 23315 61 •-' 1 ii 134% 83% 59% 26'»/.. 86/4 100's/i. 303 415'/i 39414 571 123 183 182'4 159 143 258J4 242 228 23314 60% 133)4 84'/, 59 26 !4 86V2 (Verkort weergegeven) Oproep. Enkele inwoners van Haarlem- Noord boven de Jan Gijzenbrug, hebben gehoor gegeven aan de oproep van het Wereldvredescomité door en op initiatief van de Wereldvredesraad om op te roepen tot het verbod van de atoombom. Wij zijn van mening, gezien dit landelijk en inter nationaal zal geschieden, dat genoemde buurt niet achter mag blijven. Wij zijn van mening, dat hiervoor een zo'n groot mogelijk en de breedst mogelijke basis gevormd comité, moet worden ge vormd en hadden zich voorgesteld om dit comité in Oud-Schoten ten minste uit de volgende groepen samen te stellen: twee leden van de Partij van de Arbeid, twee Rooms-Katholieken, twee Protestant-Chris- telijken, een lid van de C.P.N. en eventueel aangevuld met groepen. Wij zijn van mening dat ze de oproep van de Wereldvredesraad volkomen kun nen ondersteunen. De ondergetekenden roepen de bewoners van Oud-Schoten op hun handtekeningen te plaatsen op de aangeboden petitionne- mentslijsten. Zij zullen op geregelde tijden het aantal ondertekenaren bekend maken. Enige van de initiatiefnemers: Fr. Wezel, Rijkstraatweg 473 (adres voor adhaesiebe- tuigingen); F. Hagedorn, Waalstraat 16; M. HagedornSpan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7