ZE VEN DA GEN HAARLEM GLAD EN STEKELIG Gastheer en omzet RAADSEL Voorzitter van de Synode der Waldenzen spreekt in Haarlem Prikkelbare hobby VREEIVSDE TALEN INGUAPHONE Het naadje van de kous Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Drie maaimachines voor Haarlemse sportvelden Ongewenste toestanden komen niet voor 11 Oudste Evangelische Christengemeenten in Europamet veelbewogen geschiedenis Muur van Volkscrediet- bank stond wankel Behoud halsgevel kost gemeente 860,- Straataanleg bij Orionweg Van der WERFF HUBRECHT Gouden Trouw Gouden Trouw Een beste badman staat aan wal Landbouwjeep als tractor Vacantie Haarlemse slagers maar oh-wee als bloemen zélf praten konden! Ammoniakdamp bij G.E.B. B. en W. antwoorden raadslid VRIJDAG 13 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Waals-Hervorm.de Gemeente te Haar lem ontvangt Maandag een bijzondere gast: ds. A. Deodato, president van de Synode der Waldenzen, de oudste Evangelische Christengemeente van Italië, ja zelfs van Europa, die thans nog altijd de vertegen woordigers van het Protestantism,e in Ita lië genoemd kunnen worden. Ds. Deodato zal Maandagavond in de Waalse Kerk, Be gijnhof 30, een lezing houden over de plaats van zijn geestverwanten daar in Italië, welke hij weergeeft met de titel van zijn lezing: Tussen Rome en Moskou", de ideo logie van het communisme en de leer der Rooms Katholieke Kerk, de twee grote tegenvoeters in het huidige Italië. De Synode, waarvan ds. Deodato voor zitter is, heet nog altijd de „Tafel der Wal denzen", een naam die dateert uit de veer tiende eeuw toen hun Evangelisten rond om een grote stenen tafel in Pra du Tour in het dal van Angrogna ten Westen van Turijn hun reisplannen bespraken. En daarmee is men dan nog niet eens aan het begin van de geschiedenis der Waldenzen, want de wortels van deze Christengemeen schappen in de valleien van Pellice, Chiso- ne en Germanasca ten Westen van Turijn dringen door tot diep in de vierde eeuw. Eén van hun grote latere voorgangers, Jean Léger, meent trouwens redenen te hebben tot de veronderstelling, dat de apostel Pau- ]us op zijn doorreis naar Spanje in deze afgelegen valleien Christengemeenten in het leven zou hebben geroepen. In elk ge val werd dit gebied al spoedig een toe vluchtsoord voor vele om geloofsredenen verdoolden: in de negende eeuw bijvoor beeld de bisschop van Turijn, die in strijd kwam met de kerkelijke overheid, en in de twaalfde eeuw de geëxcommuniceerde Petrus Waldus en zijn volgelingen. Waldus was een rijke koopman te Lyon, die al zijn goederen verkocht en de opbrengst aan de armen schonk en de wereld introk om het Evangelie te verkondigen. Hij was uit de Rooms Katholieke kerk gebannen omdat hij Bijbelgedeelten uit het Latijn in de Franse volkstaal liet overzetten om deze aldus aan de leken te prediken. De uitge wekenen vormden al spoedig een hechte gemeenschap met de bewoners onder het door allen primair aanvaarde gezag van de Bijbel. Zij bleven dit ook onder de bloe dige vervolgingen der Inquisitie, die ten doel had hen tot de kerk van Rome terug te brengen. Zij werden vermoord of uit hun dorpen verjaagd, het bergland in, dat nog heden allerlei sporen te zien geeft van hun schuilplaatsen. Protestanten In 1532 sloten zij zich openlijk bij de Hervorming aan en zij wisten zelfs de som van enige duizenden guldens bijeen te brengen om een geheel eigen Bijbelverta ling te bekostigen. De vervolgingen zijn steeds in de geschiedenis teruggekomen en beleefden een bloedig hoogtepunt in 1655 toen er een slachting onder hen werd aan gericht. Zij bleven zich verzetten onder de leiding van Janavel terwijl hun zaak in Protestantse landen bepleit werd door Jean Léger. Vooral uit Engeland, Nederland en Zwitserland volgden reacties op deze ver volgingen, die als gevolg daarvan vermin derden, maar na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685 laaiden zij weer op. Twaalfduizend Waldenzen werden in de Turijnse gevangenissen opgesloten, van wie er negenduizend van honger en ont bering zijn omgekomen. Honderden bleven in de valleien een felle guerilla voeren en wisten de Hertog van Savoye tot onder handelingen te krijgen. De gevangenen uit Turijn werden losgelaten en mochten met hen de wijk nemen naar Zwitserland. In 1689 volgde echter de triomfantelijke terug keer in de valleien onder leiding van de ook in ons land bekende predikant en veldheer Henri Arnaud. Deze verwierf de steun van prins Willem III voor zijn stoot troep van ongeveer duizend man, allen ge sierd met een oranje kokarde. Op deze terugkeer is nog één keer gedeeltelijke ver banning gevolgd in 1698, toen de Walden zen vooral gastvrijheid hebben ondervon- ADVERTENTIE per gramofoon Het is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ontwikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit systeem meer bekendheid te geven bevindt zich van 17 Mei t/m 4 Juni aan Nassaulaan te Haarlem de een demonstratiewagen, waarin belang stellenden over de Linguaphone-cur- sussen worden ingelicht. INSTITUUT AMSTERDAM den in Würtemberg en omgeving. De vol gende eeuwen werd deze valleibewoners meer rust gegund en hun werk breidde zich steeds verder uit. Thans wonen er in de valleien ten Oosten van Turijn weer ruim vijftienduizend Waldenzen, verdeeld over 18 parochies, en in geheel Italië ruim 26.000. In de vroegste tijden van hun op treden werden zij wel „armen" genoemd, wegens hun afzien van alle aardse rijk dom. Zij hebben het nimmer breed gehad, vooral niet in de valleiën. Hoe zij dan ook een gift van 15.000 bij elkaar wisten te krijgen om bij de Nederlandse Februari- ramp in 1.953 hulp te verlenen - mede ge zien hun beperkte aantal - blijft een won der. Maar er lopen vele historische draden naar ons land, dat zijn godsdienstvrijheid reeds had bevochten, toen de Waldenzen nog de zwaarste vervolgingen te wachten stonden. Reeds eenige eeuwen bestaat in ons land het „Comité Vaudois", dat deze Protestantse Christenen in Italië zijn steun biedt. ADVERTENTIE In verband met de bouw van een nieuwe R.K. school aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem zijn ter plaatse sloop werkzaamheden uitgevoerd. Daarbij is geconstateerd, dat de Weste lijke muur van de bestuurskamer in het aangrenzende perceel aan de Kleine Hout straat nr. 70, waarin de volkscredietbank is gevestigd, in een zodanig slechte toe stand verkeerde, dat deze moest worden vernieuwd. Bovendien bleek bij deze muur een fundering te ontbreken. Een en ander maakte het noodzakelijk terstond reeds voorzieningen te treffen. De totale kosten van vernieuwing van de muur en het maken van de fundering zullen naar raming f 6500 bedragen. B. en W. stellen voor een crediet tot het genoemde bedrag te hunner beschikking te stellen. De eigenaar van het perceel aan het Nieuw Heiligland 10 heeft het voornemen om dit pand geheel op te knappen en in te rich ten als pakhuis. Teneinde te voorkomen, dat. zoals aanvankelijk de bedoeling was, de halsgevel verloren zou gaan, hebben B. en W. zich met bedoelde eigenaar in ver binding gesteld, met het resultaat, dat deze bereid is de bestaande gevel te behouden en te restaureren, mits de gemeente de daaraan verbonden hogere kosten voor naar rekening neemt. Deze kosten bedra gen f 860. B. en W. menen, dat het gewenst is, dat de gemeente bedoelde financiële bijdrage verleent. Deze typische halsgevel moge dan niet op de voorlopige Rijksmonumenten lijst Voorkomen, hij is niettemin naar de mening van B. en W. waard in stand te worden gehouden. Ook de Rijskdienst voor de Monumen tenzorg stelt behoud van deze gevel op prijs. Door de bebouwing van verschillende ge deelten grond ter hoogte van de Orionweg, de Pleiadenstraat en de Planetenlaan in Haarlem-Noord was het noodzakelijk, dat enige gedeelten straat werden aangelegd. Andere gedeelten zullen binnenkort aange legd moeten worden. Met een en ander is in totaal gemoeid een bedrag van f 19.500, dat door B. en W. aan de raad wordt gevraagd. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 136 is verschenen Geo Wehry de Wit's T. In overeenstemming met de Commissie voor Openbare Werken stellen B. en W. voor ten behoeve van het hiervoor om schreven doel een bijdrage uit de gemeen tekas te verlenen van f 860. Betere verlichtingsoutillage in Stadsschouwburg Mede wegens de ingebruikneming van de nieuwe zaalverlichting in de stads schouwburg is het noodzakelijk, dat de apparatuur voor de zaalverduistering wordt verbeterd. Deze verbetering zal bestaan uit een vervanging van de defecte toneelweerstand, welke niet meer bedrijfsveilig kan worden hersteld, door een regeltransformator met een capaciteit van 3x5 kWh. Een derge lijke capaciteit is voor deze zaalverlichting ruimschoots voldoende, zelfs indien nog een nieuwe kroon wordt aangebracht. Met de aanschaffing van deze regel transformator zal een uitgaaf gemoeid zijn van naar raming f 1.800, B. en W. stellen voor dit crediet ter be schikking te stellen. 9 9199 In de hal van de kousenfabriek Hin staat onder andere het vol gende op de muur: Een duurder kous sal langher duuren, één kous duurt maanden, d'ander uuren, tussen prijs en aert, seght ons verstandt, bestaet een sterck kaus-aal verbandt. Men zou ter verklaring hieraan kunnen toevoegen: Dit vaers is niet je waere, het telt slegts enkle jaere; zo is dit reym zelfs uyterst vaers, Piet Bakker kan dat klaerc. Het naadje van deze Oud-Hollandse kouskout zal wel in het breyn van de begaefde Dichter-Bakker blijven; zéker is dat de Oud-Hollandse „taal" zelden zo anachronistisch te muur is ge steld, als in de moderne kousenfabriek Hin. Zo modern, dat het bedrijf er prat op gaat als eerste in Europa te zijn begonnen met de vervaardiging van „Stretch-Nylons", rek-nylonkousen. Het is een fascinerend bedrijf, waar de teerheid van het product de werklieden dwingt handschoenen te dragen, of tenminste met een speciale handpasta een soepele zachte huid te verzekeren. Men houdt er nu eenmaal niet van ladders. In de 43 jaren, dat het bedrijf nu bestaat, is het gestadig uitgegroeid. In lange rijen staan de machines naast elkaar, met de dikke klossen nylon- en enkalongarens. Eén rij machines maakt in een half-uur dertig paar kousen, en elke kous heeft - naargelang de dikte - 6 a 10 kilometer garen nodig. „Wij maken honderdduizenden paren per week", zegt de heer Van Emmerik, en dat is geen kletskousen praat. Het zijn maar lelijke, kleurloze dingen, nylonkousen, zoals ze vaalwit van de machines komen, maar niettemin een fraaie toe komst voorbestemd en ritselend gerucht. Ze worden dan ook gauw geverfd, snel onder hoge druk gevormd - dat gaat op de seconde af, anders is de vezel vernietigd en de kous verknoeid - en dan op maat en soort gerangschikt en gecontroleerd, om zo in die doorschijnende zakjes te worden verpakt. Er ligt voor een kwart millioen gulden zakjes in voorraad, van 250 merken voor 250 grossiers; toch zijn er maar vijftien prototypen Veertien-honderd leden personeel zijn er, ongeveer 700 daarvan vrouwelijk. Maar op hen slaat het versje niet: Broddel- en roddelkous, dat is klaer sijn het vilynste kousenpaar. Hoe groot de export is - één-derde van de totale productie - konden wij maar niet te weten komen. Maar goed, als je de naadjes van de kous maakt, laat je het een ander niet meteen weten. Op de muur staat: Tsy predikant, rabbijn of paus, elck soekt het naetje van de kous. En daar behoort achter te staan: Maar wij wéten het. Tot slot, om volledig te zijn, op de hele fabriek is niet een blauwkous te vinden De heer J. Luitjes en me vrouw M. Luitjes-De Bouter, uit de Obistraat 93 te Haarlem, zullen op 17 Mei de dag her denken waarop zij vijftig jaar geledien in het huwelijk tra den. Beiden zijn afkomstig uit Utrecht, doch wonen reeds een vijftigtal jaren in de bloemen stad, waar de heer Luitjes aan de Centrale Werkplaats dei- Nederlandse Spoorwegen werkzaam is geweest. Een dubbele gouden trouw dus! Zowel mevrouw als de heer Luitjes, die beiden de vijfen zeventigjarige leeftijd reeds bereikt hebben, verheugen zich nog in een uitstekende gezondheid en zij hopen hun gouden huwelijksfeest in alle vreugde tezamen met de drie kinderen en de vijf kleinkin deren te vieren, waartoe het diner in „Dreefzicht" op de Toen wij binnenkwamen riep de papegaai: „Gaan jullie lekker koffie drinken, o nee, zeker thee''. Maar voor die papegaai waren wij niet geko men. Twee grote schildpad den liepen voor onze voeten, helemaal niet verlegen; maar daar waren we ook niet voor gekomen. Ook niet voor het kapitale struisvogelei, of voor het eekhoorntje, dat als een ei zo groot gevonden een echt beest werd; of die En gelse Norwichkroppers, bloed rijke duiven, prijswinnaars, of die verschrikkelijke amazone- baars in zijn aquarium of voor het aapje, dat pientere ventje, of voor het grootste konijn van het land, of voorWe waren gekomen voor de cac- tustuin. Otto Veeninga, 50 jaar, heeft namelijk weer een nieuwe hobby gekregen, cactussen, hoe zeldzamer hoe liever. Hij heeft nu 350 soorten. Hoe hij er tijd voor over houdt is een raadsel, waarvan zijn vrouw wel de oplossing zal zijn, want die is even dol op Otto's hob bies als hijzelf. Alleen dat mo torrijden. Een verwoed liefhebber is Veeninga daarvan en zet daar maar uitroeptekens achter en praat er dan liever maar niet meer over, want er is geen einde aan. Die cactussen dus, of beter cacteën. Het is een daktuin, die zowel naar buiten, als naar de kamer geopend kan worden. Op een vlakte yan 3.20 m. bij 1 m. staan 350 soor ten, voornaam en stekelig, prikkelbaar te zijn. Ze komen uit Argentinië, Bolivia, Mexi co, Arizona, Pategonië; ze ko men van hoogvlaktes, met ijle droge lucht. En ze heten, bijvoorbeeld, Echino Grussoni, Parkesoni (dat is een cristaat en een zeldzame ook), of Echi no Céréus Lanata; u zult ze wel kennen.... Maar ze zijn prachtig. Wonderlijke vormen hebben ze, bloemen van onbe paalbare schakeringen van rood, en stekels in eindeloze variatie. Kardinaalshoeden, slangen, wollige onderzeedie ren; sommige met strijbaar opgestoken stekels, andere met een tot zacht en wollig patroon ineengevlochten dra den, meesterwerkjes van weefkunst. En allen tezamen vormen zij een tableau, waar men niet op uitgekeken kan raken en waar men geheel bij vergeet, dat het cactussen zijn, zo roepen deze grillige vormen de verbeelding wakker. Nu krijgen ze vochtige lucht, want zij zijn in hun bloeipe riode, althans de meeste. De zaadlobben van verleden jaar gedijen nu pas. Het gaat lang zaam met cactussen. Ze heb ben de tijd. Verjaardagen van 100 of 120 jaren vieren ze niet eens Uit Otto Veeninga's hobbies ontstond deizaak in de Jaco- bijnenstraat. Als een hobby bedrijf wordt toch de hobby voor jezelf bewaren en boven de zaak beoefenen, dat is een groot geluk. Veeninga is een gelukkig mens. 9 avond van 17 Mei het zijine zal „bijdragen". Op 17 Mei zal het vijftig jaar geleden zijm dat de heer R. Laadstra uit Friesland in het huwelijk trad met mejuf frouw P. Calandt uit Nieuw- Veninep. Zij leerden elkaar in Haarlem kennen, waarheen zij beiden op één-jarige leeftijd verhuisd waren. Het thans gouden echtpaar is, afgezien van een tweejarig verblijf te Hillegom, ook altijd in Haar lem blijven wonen, waarvan de laatste veertien jaar in de Goetzeestraat op nummer 10. De heer Laadstra was vroe ger in het wasserij-bedrijf werkgaam. Op advies van de dokter moet hij thans veel wandelen, een plicht die bij het huidige prettige weer wel niet al te zwaar zal vallen. Het gouden huwelijksfeest zal in tegenwoordigheid van de vijf kinderen en achttien klein kinderen gevierd worden. Op Zondag 15 Mei zal de heer J. Terol, Ten Katestraat 15, Haarlem, vijfentwintig jaar alhier in gemeentedienst werk zaam zijn, Afgezien van de laatste drie jaar, waarin de aanstaande jubilaris als por tier bij het bureau van Bouw en Woningtoezicht werkzaam is, heeft hij deze kwart eeuw voor een groot deel doorge bracht in de gemeentelijke zweminrichtingen. De heer Terol heeft namelijk drieëntwintig jaar als bad meester in de zwembaden aan de Houtvaart en de Klever laan steeds zijn beste krach ten gewijd aan het leren zwemmen van vele Haarlem mers, en Haarlemmertjes. Met genoegen denkt hij soms terug aan de ogenblikken waarop zijn stem over het water weer klonk, tot een leerling aan de hengel: „Voorachter sluitspreid'Tallozen heeft de gewezen badmeester gedurende deze jaren de fijne kneepjes van de rug- en borst- Nadat de Haagse Vereni ging voor Vreemdelingen- Verkeer enige jaren in het zomerseizoen een kwartjes actie had gehouden, zal men dit jaar overgaan tot een dubbeltjesactie. Aan tach tig stations in Nederland kan men in de periode van 22 Mei tot en met 1 October a.s. bij aankoop van een enkele reis of een ééndags- retour naar Den Haag een couponkaart kopen voor de somma van één dubbeltje. De coupons, die vijftien da gen geldig zijn, geven recht op gratis bezoek aan ge meentemuseum, museum Bredius en museum voor het Onderwijs; gereduceer de toegangsprijzen voor andere musea en enkele amusementsgelegenheden en een reductie van vijf cent op een vijfrittenkaart van de H.T.M. Indien men van al deze mogelijkheden gebruik maakt, betekent de couponkaart een besparing van 2.25. Wij vermelden dit niet in dit hoekje, omdat wij vin den dat Haarlem nu óók couponkaarten moet gaan laten drukken, maar omdat het karakter van die actie zo voortreffelijk is en twee ledig doel treft. Allereerst omdat het zo'n hartelijk welkom inhoudt; niet op de manier: bij ons is het goed koper, kom nou (waarbij men voelt in een omzet- tabel beland te zijn), maar op de manier: als u onze stad echt goed wilt zien, willen wij als gastheer er óns steentje toe bijdragen. Tweeledig treft de actie doel omdat, vervolgens, de gast gr.aag van de hem zo charmant geboden kans ge bruik zal maken; bovendien ook volgens het psycholo gisch verschijnsel, dat in de oorlog zich o.a. voor deed: „We hébben de bon nen, we maken er gebruik van". En zo zal menigeen in musea belanden, waar hij anders nooit gekomen zou zijn. En dat is belang rijk omdat musea er niet zijn om entréegelden te heffen, maar om gezien te worden. Het valt samen natuurlijk, maar het accent valt op het aantrekkelijker deel. Uit de actie spreekt niet het principe: de middenstand moet er aan verdienen, maar: Den Haag wil graag gezien worden. En dat wil Haarlem toch - uiteindelijk! - ook? slag, het crawlen en duiken bij gebracht en nog dikwijls ont moet hij in zijn tegenwoordige functie van portier vroegere leerlingen. Ook hier, bij Bouw en Woningtoezicht), kan hij hen dam weer de eerste „richt lijnen" geven, namelijk het aanwijzen van de juiste deur. „In Haarlem geniet ik van heerlijk rookvrije bioscopen", schrijft een Amsterdammer ons, „Ik ben beschaafde Span jaarden tegengekomen, die ook niet van stink-bioscopen hou den". Dat horen wij graag. Amsterdammers, die de 20 ki lometer per post overbruggen om Haarlem te prijzen! Want dat doen ze niet genoeg, die Amsterdammers. Die denken maar dat Haarlem een tussen station is op de weg naar Zandvoort. Wij zün gewend aan rookvrije bioscopen, wij vinden het niet bijzonder, wij vinden het fijn als we in Am sterdam in de bioscoop een keertje kunnen roken Maar waar moet het heen als Amsterdammers Haarlem gaan prijzen om het gemis aan qualiteiten, die wij in Amster dam zo bewonderen? Als Am sterdammers van Haarlem houden, omdat er geen Kalver. straat is en als Haarlemmers van Amsterdam gaan houden omdat er geen vleeshal is, waar Los Compagneros in spe len? Waar-moet-dat-heen? Wij weten het niet; we kun nen geen volksverhuizing op touw zetten. Daarom zijn we zo blij, dat die Spanjaarden hun mening hebben te kennen gegeven, neutraal en vol vuur. Nu zün ook wij tevreden, als we in de bioscoop niet mogen roken; op hun gezag tevreden. En wij wensen diep, dat het nu ook voortaan op het witte doek uit zal zijn met al dat gerook. 't Kost allemaal geld! Met het oog op het gereedkomen van de zeven in aanleg zijnde sportvelden in „Noord-Akendam" is het noodzakelijk dat enig materiaal wordt aangeschaft, waar door een behoorlijk onderhoud van de Haar lemse sportterreinen zal zijn gewaarborgd. Tot heden geschiedt dit onderhoud met gebruikmaking van het materieel van de dienst van De Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen. Dat materiaal is echter in de eerste plaats bestemd voor het onder houd van de parken en de plantsoenen en reeds thans moet het onderhoud van de sportvelden, in het bijzonder in het voor jaar, de zomer en het najaar, soms geschie den buiten de normale werktijden. Daarom achten B. en W. het gewenst, dat wordt aangekocht een z.g. landbouw-jeep en een stel van drie aanhangmaaimachines op luchtbanden. Een dergelijke combinatie is te prefereren boven een tractor, aangezien deze voor het onderhoud van de sportvel den te zwaar is. Voor het transport van de maaimachines en andere daarvoor in aan merking komende materialen (o.a. gymna st]'ektoestellen, materiaal van de ijsbaan) kan gebruik gemaakt worden van een open laadbak op vier wielen, welke achter de jeep kan word gekoppeld. Met de aankoop van de landbouw-jeep met aanhangwagen is gemoeid een bedrag van f 13.500 en met de aankoop van de maaimachines f 3250. In totaal derhalve f 16.750. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Evenals het vorige jaar heeft de Haar lemse Slagerspatroons Vereniging zich tot B. en W. gewend met het verzoek een bij verordening ingevolge de Winkelsluitings wet te regelen vacantiesluiting voor haar bedrijven te doen vaststellen. Het College heeft het advies ingewon nen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dit luidt gunstig. Daarom geven B. en W. de raad in over weging te besluiten tot het vaststellen van een vacantieregeling voor het slagersbedrijf voor het jaar 1955, waarbij evenals het vorige jaar zij voorstellen om prac- tische redenen de vaststelling van het slui- tingsrooster der afzonderlijke zaken aan hen over te laten. ADVERTENTIE Bloemen zijn Uw tolk... Ze zouden er zich over beklagen, dat ze helemaal niet goed verzorgd worden. Want netjes schuin de stelen afsnijden en dan in schoon water zetten, is niet voldoende. Op water alleen kan immers geen mens en geen bloem leven. Wat U doen moet? Voeg alleen maar bij het schone water Chrysal. Dat is snijbloemen- voedsel, dat Uw bloemen veel langer mooi houdt. Het water blijft fris en zo'n pakje Chrysal kost bijna niets! Wot Pokon is voor kamerplanten, is Chrysal voor snijbloemen. B. en W. van Haarlem hebben het raads lid, de heer H. C. II enne velt (CPN) antwoord gegeven op zijn vragen omtrent het voorkomen van amoniakgassen in de afdeling gasfabricage van het Gemeentelijk Energiebedrijf. B. en W. schrijven, dat zeer ongewenste toestanden, welke zeer nadelig zijn voor de gezondheid van de arbeiders, aan het ge meentelijk energiebedrijf niet voorkomen. Behalve door de directie wordt hiertegen ook door de bedrijfsarts gewaakt. Het kan voorkomen, dat bij een hoge stand van het grondwater en langdurige regenval, in de gangen van het kolentrans- port enig water komt te staan. Vier con tinu werkende pompen zorgen voor de af voer van dit water. Bij eventuele storing aan een pomp kan het waterpeil in een uitzonderingsgeval tijdelijk hoger worden dan gewenst is. Het aldaar werkzame per soneel beschikt met het oog hierop over een paar deugdelijke rubber laarzen. Aangezien bedoeld kolentransport is ge legen in de onmiddellijke nabijheid van de ammoniakwaterput, kan het voorkomen, dat enig ammoniakwater naar de onder de kotengangen gelegen ruimte vloeit. Ook voor het wegpompen van dit water is een pomp aanwezig. Gedurende enkele weiken is de hiervoor bestemde pompinstallatie in reparatie ge weest. Omstreeks half April j.l. was de toe stand echter weer normaal. Voor bedoelde pompen is steeds een reserve-motor aan wezig. Het is B. en W. bekend, dat het werken in een ammoniakhoudende omgeving onge wenst kan zijn. Schade voor de gezondheid moet echter pas worden gevreesd, indien sprake is van een sterke concentratie van dergelijke dampen. Een dergelijke situatie heeft zich alhier dank zij de scherpe controle van de zijde van de bedrijfsleiding en de bedrijfsarts nog nimmer voorge daan. De door het raadslid gewenste maat regelen zijn reeds vóór het indienen van de vragen genomen. Hieruit moge blijken, dat deze aangelegenheid voortdurend de volle aandacht heeft. Overigens is het volledig vermijden van ammoniakdamp in een gas fabriek en van enig water in een beneden het maaiveld gelegen ruimte practisch on uitvoerbaar.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13