Douane Oostenrijks staatsverdrag is ter ondertekening gereed Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Russen gingen accoord met Amerikaans compromisplan Als huurvoorstel wordt afgewezen treedt het kabinet af Onderhandelingen in haringvisserij mislukt Zondagmorgen elf uur in slot Belvédère Europese verkeers- integratie aanvaard Verlies voor Labour bij raadsverkiezingen Caféhouder geeft de moed niet op Het woord is aan Dr. Drees in Tweede Kamer: Sovjet-Unie komtWesten halverwege tegemoet Vreedzame ontmoeting boven Denemarken Vermoedelijk geen nieuwe haring in Mei Bezonnen vreugde E.G.K.S. Walsen van Strauss Tories wonnen hun posities van 1952 echter niet geheel terug Prijs uit voetbalpool Sovjet-maarschalken laten Eisenhower groeten Niet gescheiden man sloot kerkelijk huwelijk met andere vrouw Marine-benoemingen Weerrapport 69e JAARGANG No 258 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 13 MEI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 102 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZcn-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE CRITIEK VAN de Nederlandse Ver eniging voor Vrijhandel op de nieuwe douane-voorschriften, onder de titel „Klein internationalisme", die wij in ons vorige nummer gepubliceerd hebben, zal veler aandacht en instemming hebben verwor ven. Voor degenen die haar gemist moch ten hebben en voor anderen die de hoofdpunten wellicht nog eens herlezen willen citeer ik de volgende passages: „Overal ter wereld doet de douane een oog dicht voor de aan boord gekochte sigaretten en andere lekkernijen. Zo niet in ons land. Wie op Schiphol landt, mag niet meer dan 40 sigaretten invoeren. Voor de rest moet hij betalen. Dit is nog maar een deel van de nieuwe voorschriften, die sinds enige tijd in werking zijn. Aan ge schenken, souvenirs e.d. mag men niet meer dan voor f 10.meenemen. De rest wordt belast. Een dergelijke maatregel zou zinrijk kunnen zijn als middel van pro tectie dan indien de détailprijzen in ons land aanzienlijk hoger lagen dan in den vreemde. Dat is niet het geval. De prijzen in het buitenland zijn veelal zo, dat men zich tot het hoogst noodzakelijke beperkt. Als de kaarten zo liggen, nu ons land in belangrijke mate profiteert van de aan kopen in de détailhandel van Duitsers en Belgen, is een dergelijke politiek dan niet verbijsterend klein? En als men het :ger- tje douane ziet, dat Schiphol bevolkt, zou men er aan kunnen toevoegen: verbijste rend duur. Dergelijke maatregelen getuigen van een benepen geest. Natuurlijk moet de wet gerespecteerd worden. Maar wordt het, gezien het kostenprobleem, zo lang zamerhand niet eens tijd, om invoer be neden een zekere waarde, bijvoorbeeld f 50 of f 100, vrij te stellen van invoer recht? Is er niet een schrijnende tegen stelling tussen het steeds weer door onze regering gepropageerde internationalisme en deze nieuwe douanebepalingen?" Ik vind dit wel belangrijke critiek en het komt mij voor dat zij nuttige uitwerking zal kunnen hebben als zij duidelijke in stemming vindt. Misschien heeft hier ergens een contact gefaald en is de on evenredigheid tussen het woord van het buitenlandse beleid en de daad der douane voorschriften tot het hoogste niveau niet voldoende doorgedrongen. Als de Vereni ging voor Vrijhandel opmerkt: „met het woord wil men een vrije wereld, het ruil verkeer op zo breed mogelijke basis; met de daad eist de staat zijn deel van de kleine vrijheid, die de reiziger door de verruiming van het deviezenverkeer werd geschonken" dan voel ik nog wel de vraag rijzen, of „de staat" in dit geval de wel bewust handelende regering is. Er is in ieder geval aanleiding voor vragen, door een Kamerlid te stellen; het antwoord zou alvast verhelderend werken ten aanzien van het ministeriële standpunt. En het wil mij voorkomen dat er genoeg Kamerleden zijn, ten eerste degenen die deel uitmaken van de Raad van Europa tot hen heeft ook jarenlang de minister van Financiën behoord die de betekenis van de daad ten opzichte van de internationale ver houdingen erkennen ook als zij de dage lijkse reizigers-ervaringen bij de douane betreft. Hoe vaak is ons in de loop der jaren door andere politici in binnen- en buitenland niet verteld, dat de volken „nog niet rijp" waren voor nauwere aan eensluiting? Geen wonder als reizigers, die verveeld en geërgerd worden met benepen douane-voorschriften, zulk verwijt terug kaatsen op hen die het uitgesproken heb ben en niet alleen denken maar ook zeg gen: gij zijt zelfs in het kleine niet bereid tot de daad en gij oordeelt over ons zonder onze werkelijke gevoelens te kennen. Er is hier meer dan eens aan herinnerd dat vóór 1914 met uitzondering voor enkele landen die slechts weinigen bezoch ten volstrekt geen paspoorten vereist werden. Dat is een ander punt, maar het geldt evenzeer het vrije verkeer. Verreweg de meeste mensen hadden vóór 1914 nog nooit een paspoort bezeten en vacaritierei- zen gemaakt zonder zich ooit om derge lijke formaliteiten te behoeven te bekom meren. Zij namen in 1914 afscheid van deze vrijheid, in vele gevallen voor de rest van hun leven. Als men bedenkt hoe weinig tegemoetkoming en dan nog alleen maar ten aanzien van een paar nabije landen er op dit punt is verleend, kan men zich nog beter voorsteller! waarom er schamper gelachen wordt als het dierbare motief „de volken zijn nog niet rijp voor nauwer aan eensluiting" weer eens aan de orde komt. Het wordt „de volken" waarlijk niet mak kelijk gemaakt om in nauwer contact met elkaar te komen; soms kan men zich ver wonderen over de gelatenheid waarmee zovelen zich de ergernissen getroosten. Maar hun geloof in de overtuiging dier genen, die de nauwe aaneensluiting met zoveel woorden voorstaan, wordt er niet mee gesterkt. R. P. De Unie van Zeelieden der Koopvaardij en Visserij, aangesloten bij de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf deelt het volgende mede: Na het overleg met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid op 11 Mei, dat tot resultaat had dat partijen opnieuw zouden onderhandelen over de arbeids voorwaarden voor het komende haring seizoen, zijn deze onderhandelingen op nieuw vastgelopen. In dit nieuwe overleg, dat Donderdag geschiedde, is het niet gelukt tot overeen stemming te komen. Het moet nu wel zeer twijfelachtig worden geacht, dat nog vóór de datum waarop het uitvaren is vast gesteld, overeenstemming kan worden be reikt. De partijen komen volgende week op nieuw onder leiding van de Stichting van de Arbeid bijeen. De Centrale Bond van Werknemers in het transportbedrijf heeft intussen aan de vissers het advies gegeven onder deze omstandigheden niet te mon steren. De kans dat nog in Mei nieuwe aaring zal worden aangevoerd moet thans wel zeer gering worden geacht. (Van onze correspondent in Wenen) De ambassadeurs van het Verenigde Koninkrijk, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet-Unie en vertegenwoordigers van Oostenrijk hebben volledig over eenstemming bereikt over alle artikelen van het Oostenrijkse staatsverdrag. Het werk aan het verdrag ter wederinstelling van een onafhankelijk en democratisch Oostenrijk is voltooid. Vandaag zullen de vertegenwoordigers der vijf landen de tekst in de verschillende talen vaststellen. Aan het einde van deze week zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf mogendheden bijeenkomen om het verdrag te tekenen, aldus is in een officieel communiqué te Wenen bekend gemaakt. Gisteravond omstreeks 7 uur begonnen opeens verschillende kerkklokken in Wenen te luiden. De krantencolporteurs op de hoe ken van de straten riepen „extra editie". Oostenrijk krijgt Zondag zijn staatsverdrag en daarmede zijn vrijheid en souvereiniteit. De vertegenwoordigers van de vijf lan den zijn na tien dagen onderhandelen tot overeenstemming gekomen. De ministers Dulles, Molotov, MacMillan en Pinay be hoeven slechts naar Wenen te komen om het verdrag te ondertekenen. Omtrent ar tikel 35 werd een compromis bereikt, dat door de Amerikaan Thomson werd voor gesteld en dat tenslotte door de Sovjet- delegatie werd aanvaard. De Oostenrijkse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Kreisky, verklaarde: „Er hebben zich geen scherpe polemieken voor gedaan. Tijdens de onderhandelingen heeft een hoffelijke toon geheerst, zonder hui chelarij. Het is een ideaal compromis." Het valt op dat de uitlatingen van kan selier Raab en minister Flgl veel geestdrif tiger zijn dan de reacties van de bevolking die de laatste zeventien jaar zoveel teleur stellingen heeft ondervonden. Men herin nert zich nog veel te goed dat een groot aantal Oostenrijkers Hitier in 1938 heeft toegejuicht. Men heetf genoeg van derge lijke massale en overspannen demonstra ties, waarvoor men zich nu schaamt. Dat neemt niet weg dat het gehele volk dank baar is voor de uiteindelijke bevrijding. Zondagmorgen om 11 uur zal een eerste steen worden gelegd voor de pacificatie van Europa. De Russen hebben eindelijk be wezen dat zij niet alleen over vrede pra ten, maar ook naar hun woorden kunnen handelen wanneer zij willen. Doch zelfs wanneer de Russen tot concessies bereid zijn, blijven zij taaie onderhandelaars, di plomaten met ijzeren zenuwen, die zich niet schamen om van kleine landen offers te vragen en die zelfs aan kleinigheden blijven hangen. Tegenover deze vasthou dende methode van onderhandelen kan het Westen alleen optreden met bewustzijn van zijn kracht, met kalmte en zelfbeheer sing. en vooral met een onuitputtelijk geduld. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG. 13 Mei. De heer Kap- teyn moet zelf verbluft zijn geweest over het tempo, waarin zijn voorstel tot integra tie van het Europese vervoer door de As semblee van de E.G.K.S. is aanvaard. Zijn resolutie werd zonder discussie aangeno men door een Assemblée, waarvan bijna de helft ontbrak, en waarbij ook de heer Kapteyn zelf niet aanwezig was. Hij werd schielijk door mej. dr. Klompé uit de kof fiekamer gehaald. Intussen staat het vast, dat de integra tie van het gehele Europese vervoer door de Assemblée wordt gewenst. „In Europa kennen wij honderd verschillende model len electrische locomotieven, in Amerika twee. Als wij alle goederenwagens in een pool zouden brengen, zouden we 250.000 wagons minder nodig hebben", aldus de heer Kapteyn volgens wiens resolutie een commissie van deskundigen voorstellen tot bundeling van het verkeer moet doen aan de regeringen en aan de Hoge Autori teit. Zij zou jaarlijks verslag moeten uit brengen aan de Assemblee en onafhanke lijk van regeringen en belangengroepen moeten werken. Namens de Hoge Autori teit betuigde de heer Spierenburg in stemming met het idee. Het verdrag van de E.G.K.S. zal veranderd moeten worden om de Hoge Autoriteit de nodige bevoegd heden voor de verkeersintegratie te ver lenen. Ministers-conferentie In bevoegde kringen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal wor-dt bevestigd, dat de zes ministers van buiten landse Zaken der landen van de gemeen schap op 1 Juni in Italië bijeen zullen ko men. De plaats van de conferentie is nog niet vastgesteld, maar volgens inlichtin gen uit diplomatieke kringen is het mo gelijk, dat men te Taormina op sicilië zal bijeenkomen. De zes ministers zullen zich moeten uitspreken over de opvolging van Jean Monnet als president van de Hoge Autoriteit en over vraagstukken, voort vloeiende uit een verdere integratie in Europa. Onder deze omstandigheden is het niet onmogelijk, dat de bijeenkomst van de ministerraad van de gemeenschap, welke op 2 Juni te Luxemburg zou worden ge houden, uitgesteld wordt, daar de mi nisters van Economische Zaken, die deze ministerraad vormen, waarschijnlijk zullen moeten deelnemen aan de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. De eigenlijke ondertekening zal geschie den in het slot Belvedere de zomer residentie van Prins Eugeniius een klein, sierlijk bairok-paleis, gelegen in een prach tig park. De zaten op de begane grond zijn ingericht als museum voor Oostenrijkse kunst. Het verdrag zal worden getekend in de kleine marmeren zaal op de eerste ver dieping. Veel groter is het tweede gebouw, het slot Schönbrunn, dat door Maria Theresia werd gebouwd en waarin Napoleon enkele dagen heeft gewoond. In dit paleis, dat naar het model van Versailles werd ontworpen, zal na de ondertekening een gala-diner voor tachtig personen worden gegeven, waarop dan een grote receptie zal volgen voor ongeveer duizend personen in de grote spiegelzaal die in alle opzichten op die van Versailles gelijkt. Bij mooi weer zal het ballet van de Weense staatsopera in de verlichte tuin van Schönbrunn dan sen uitvoeren, te beginnen met een wals van Johan Strauss. (Reuter) Het vredesverdrag van 1949 is „gestroomlijnd". Van de 59 artikelen zijn er na 400 vergaderingen sinds 1946 47 over gebleven. De Sovjet-Unie heeft er mee in gestemd om de beloften, aan Oostenrijk ge daan bij het bezoek van de Oostenrijkse (Van onze correspondent in Londen De ernstige verliezen, die Labour bij de gemeenteraadsverkiezingen van deze week in Engeland en Wales heeft geleden, voor spellen weinig goeds voor de socialisten bij de algemene verkiezingen van 26 Mei. In de grote gemeenten verloor Labour vol gens de tot dusver bekend geworden resul taten 341 zetels, in de landelijke raden 124 zetels. Labour veroverde echter voor de eerste maal de meerderheid in de gemeen teraad van Liverpool. Ook in sommige an dere industriesteden behaalden de socialis ten successen. Dit waren echter uitzonde ringen want vrijwel over de gehele linie steeg het aantal conservatieve zetels. Va» Labourzijde wordt verklaard dat de enor me winst, die Labour drie jaar geleden in de gemeenteraad behaalde, ondanks de hui dige achteruitgang voor het belangrijkste deel gehandhaafd is. Er bestaat veelal slechts een ver verwij derd verband tussen plaatselijke en alge mene verkiezingen omdat doorgaans de op komst bij de eerste veel kleiner is dan bij de laatste. Ditmaal was het opkomstper centage evenwel hoger dan ooit, in sommi ge gevallen tachtig percent. (Reuter) De communisten verloren de enige twee zetels, welke zij te Rawten- stall in Lancashire bezaten. De vreugde van de conservatieven over hun winst werd getemperd door het feit dat zij de 441 zetels, die zij in 1952 verlo ren, niet alle hebben teruggewonnen. Lord Woolton wees hierop toen hij de partij waarschuwde voor „te veel vertrouwen" ten aanzien van de algemene verkiezingen. De conservatieven wonnen 310 zetels, de liberalen 8 en de onafhankelijken 25. De Haarlemse caféhouder, de heer K. W. Köhlniger, die reeds sinds 5 Maart wacht op een prijs van ruim dertigduizend gulden, die hij in de Belgische voetbalpool gewon nen zou hebben, heeft Donderdag in gezel schap van zijn Amsterdamse advocaat een bezoek gebracht aan Antwerpen om de zaak persoonlijk te onderzoeken. Hij werd daartoe door de organisatoren van de voetbalpool met een taxi uit Ant werpen in Haarlem afgehaald en bij de besprekingen, die in een restaurant plaats hadden werd het, aldus de caféhouder, reeds spoedig duidelijk, dat de Belgische pool-houders hun schuld aan het niet uit betalen van het grote bedrag, toegaven. Uiteraard maakte de heer Köhlniger de Belg er opmerkzaam op, dat hij niet zou aarzelen om bij de politie een aanklacht tegen de organisatoren wegens oplichting in te dienen, wanneer de hoofdprijs van de pool niet uitbetaald zou worden. Men verzekerde de prijswinnaar echter, dat in ieder geval een groot gedeelte van het gewonnen geld uitgekeerd zou worden, maar dat er eerst nog enkele besprekingen aan deze uitbetaling zouden moeten voor afgaan. Dinsdag zal de heer Köhlniger hierom trent bericht ontvangen. delegatie aan Moskou in het verdrag op te nemen. De drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken zullen vandaag naar We nen vertrekken, waar zij met hun collega Molotov, die uit Warschau komt, tevens besprekingen zullen voeren over de voor gestelde conferentie van de vier „grote regeringsleiders". Men verwacht, dat Mo lotov hun het antwoord van premier Boel- ganin op de Westelijke uitnodiging tot het houden van een dergelijke conferentie zal overbrengen. MOSKOU (Reuter/UP) Maarschalk V. D. Sokolovski stafchef van de Sovjet- Russische gewapende strijdkrachten heeft tijdens een gala-banket ter gelegenheid van de herdenking van de ontmoeting aan de Elbe van Amerikaanse en Russische soldaten in 1945 op de vraag van de Mos- kouse correspondent van United Press, Kenneth Brodney, of hij mogelijk een boodschap had voor president Eisenho wer, geantwoord: „Zend hem mijn vriend schappelijke groeten en beste wensen, ik herinner mij hem goed we zaten zes maanden samen in de geallieei-de contróle. raad in Berlijn". Sokolovski was hoofd van de Sovjet delegatie van de raad in 1948 en liep op DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Montaigne: Als ik met mijn poes speel, wie weet dan of ik haar niet meer sport bezorg dan zij mij? 20 Maart 1948 weg uit een vergadering. Dat was een der eerste belangrijke inci denten uit de koude oorlog. Maarschalk Sokolovski deed deze wen sen mede namens de maarschalken Zjoe- kov en Konjev, die op het ogenblik de conferentie te Warschau bijwonen, en bracht een dronk uit „op de Russisch- Amerlkaanse vriendschap". Het was voor het eerst sedert verscheidene jaren, dat een belangrijke militaire persoonlijkheid een dergelijke dronk uitbracht. In Noordwijk aan Zee is Donderdag op de Boulevard een concours d'Elégance voor toerwagens gehouden. Het défilé van de wagens werd zo nu en dan onderbroken door dansen van een in oud-Friese cosluums geklede folkloristische groep. Minister-president d r. D r e e s heeft gisteravond in de Tweede Kamer verklaard dat het kabinet aftreedt als de voorgestelde huurverhoging wordt verworpen. En als het kabinet verdwijnt, zo voegde hij er aan toe, dan verdwijnen voorlopig ook de voor stellen tot belastingverlaging. Hij had lang geaarzeld of hij die waarschuwing moest uitspreken, maar hij meende dat de Kamer tevoren de consequentie van haar beslissing moest weten. De ministers hebben gisteren niets toe gegeven. Met een belastingverlaging van totaal 500 millioen is de regering tot de uiterste grens gedaan, had tevoren minister Van de Kief t verklaard. Een compen satie voor een algemene huurverhoging met 10 percent door verlaging van de Omzetbe lasting zou 150 millioen kosten. Dat kan de regering niet in overweging nemen. Van een geringe loonsverhoging om een alge mene huurverhoging met 10 percent moge lijk te maken wilde minister Z ij 1 s t r a niets weten. Hij zei dat het overleg daar over zou leiden tot een verdergaande loons verhoging en dat aldus de regering haar eigen beleid zou doorkruisen.. Klacht van wettige echtgenote gegrond op art. 241 Wetboek van Strafrecht Gisteren maakten wij melding van een bericht in Het Parool, waarin werd mede gedeeld dat de te Amsterdam wonende wettige vrouw van de man, die in Januari een r.k. kerkelijk huwelijk liet voltrekken tussen hem en een andere vrouw, bij de officier van Justitie te Haarlem een klacht heeft ingediend tegen haar wettige echtge noot en tegen de vrouw met wie hij het kerkelijk huwelijk sloot. Deze klacht is gebaseerd op artikel 241 van het Wetboek van Strafrecht, waarin bepaald is dat met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden gestraft wordt de gehuwde die overspel pleegt en de onge huwde die het feit medepleegt, wetende dat de medeschuldige gehuwd is. Vervol ging geschiedt slechts na een klacht van de beledigde echtgenoot, welke klacht" binnen drie maanden gevolgd moet wor den door een eis tot echtscheiding of schei ding van tafel en bed op grond van het zelfde feit. Aan de klacht wordt geen ge volg gegeven zolang het huwelijk niet door echtscheiding is ontbonden of het vonnis, waarbij scheiding van tafel en bed is uit gesproken, onherroepelijk is geworden. Het Vrije Volk vernam van mevrouw F. te Amsterdam, dat zij niet alleen een klacht bij de justitie heeft ingediend maar ook een eis tot echtscheiding. Pas als de schei ding is uitgesproken kan de officier van Justitie aan de klacht gevolg geven. D r. D r e e s erkende de onvolkomen heden van het huurvoorstel. Ook minister Witte erkende dat hij het geen prettige taak vond een voorstel te verdedigen dat geen oplossing betekent van het huur- probleem. Maar hij beschouwde de ge deeltelijke huurverhoging met 5 of 10 per cent een stap in de goede richting en hij zou het „niet verantwoord" achten van de gelegenheid geen gebruik té maken nu ver goeding voor de huurders kan worden ge vonden in de belastingverlaging. Als minister Witte uitstel „niet verant woord" acht, moet men dat ernstig nemen, aldus dr. Dree s. Als miniser Witte het huurbeleid niet langer voor zijn verant woording kan nemen, heeft dit consequen ties voor het gehele kabinet. Vanmorgen vergaderden de fracties om zich nader over hun beslissing te beraden. Vanmiddag worden in de Kamer de replie ken gevoerd en het is de bedoeling dat Dinsdag over de huurverhoging wordt be slist. (Men zie ook pagina 9). LONDEN (Reuter) De Britse verte genwoordiger op de ontwapeningsbespre kingen van de UNO in Londen, minister van Staat Nutting, heeft op een conserva tieve verkiezingsvergadering verklaard, dat het terrein van overeenstemming tus sen het Westen en de Sovjet-Unie over een ontwapeningsplan verdubbeld is. De Sov jet-Unie heeft met twee van de drie be langrijke punten, waarop het Westen steeds heeft aangedrongen, ingestemd, te weten het verbod voor atoomwapens en de verkleining der legers. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft zich met ruime meerderheid uit gesproken voor het wetsontwerp van pre sident Eisenhower tot beperking van het aantal, manschappen van leger, marine en het korps mariniers in het belastingjaar dat op 1 Juli begint. Het voorstel voorziet in een verminderipg met 107.300 man en een uitbreiding van de luchtmacht met 5000 man. Het militaire program voorziet in een strijdmacht van totaal 2.859.000 man tegen 30 Juni 1956. Het vlootprogram vermeldt de bouw van 34 schepen, waaronder een vijfde vliegdek- schip en acht onderzeeboten, waarvan er drie met behulp van kernenergie zullen worden voortbewogen. Met ingang van 2 Mei is de luitenant ter-zee der eerste klasse A. F. Eibers belast met het bevel over Harer Majesteits fregat „Jan van Brakel." Met ingang van 16 Mei is de kapitein luitenant-ter-zee waarnemer A. van dei- Hoeden belast met de functie van adjunct marine-attaché voor luchtvaartzaken te Washington. KOPENHAGEN (Reuter/U.P.) De Deense autoriteiten onderzoeken of er aan leiding bestaat voor een diplomatieke stap ingevolge een schending van het Deense luchtruim door Sovjet-Russische straalja gers van het type MIG die een Amerikaans oefenvliegtuig van het type T-33 op korte afstand passeerden boven Lolland in Zuid- Denemarken. Het Amerikaanse toestel was op weg van Hamburg naar Kopenhagen, toen de Russische vliegtuigen uit de wol ken tevoorschijn kwamen. De T-33 dook om buiten het bereik der Russen te komen, maar deze groetten het Amerikaanse toe stel door een beweging van hun vleugels, alvorens zich te verwijderen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestaod Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca licht bew. half bew. regen regen regen zwaar bew. regen mist onbewolkt onbewolkt licht bew. mist geheel bew. zwaar bew. nevel half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt is- a I - '5 2 t- Zx WZW 2 windstil 2 s £2 z& z zzw zzw z zzw windstil windstil NW 2 windstil NO 1 windstil Z 4 windstil 10 10 12 14 0,1 16 14 ZZW NO WZW NO ONO 18 0,1 20 0 19 0 21 0 16 0 15 0 21 0 14 0 15 0 13 0 15 0 17 0 22 0 19 0 windstil 21 0 Neerslag laatste 24 uur. ïVYYOXfO OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en enkele buien. Morgen ook opklaringen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 14 Mei Zon op 4.51 uur, onder 20.26 uur. Maan op 1.22 uur. onder 11.17 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 Mei Hoog water: 7.30 en 19.57 uur. Laag water: 3.04 en 15.24 uur. Zaterdag 14 Mei Hoog water: 8.21 en 20.52 uur. Laag water: 3.45 en 16.07 uur. ÖOCXXX^COJO-XJCCCCCOCCCCCCOCOOCXXXXXXCOCCCGCOCCOCCOCCC*

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1