Drie haringhavens, drie feesten Panda en de Meester-Klokkenmaker uiuu! Jee. nuttKlo oefcuifca ouj/f Inbreker stal 30.000 gulden en legde 20 mille weer terug *t)e vetsnüpeufttf. van cteeetsfe Tüfuj. D.D.D. Zoek ió het zo RANG Katwijkse vloot twee dagen langs Noorder Buiten Spaarne JEUK 'T SILVER STOEPKE Wereldnieuws KONINGIN BIJ VLOOTREVUE Op 21 Mei is het Vlaggetjesdag voor IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen De radio geeft Zaterdag Tuinstoelen Nederlandse melk voor Amerikaanse troepen Het horen 2 Tegen notaris vier maanden en ontzetting uit zijn ambt geëist Vier jaar geëist tegen gentleman-dief P. J. Troelstra herdacht Adres aan Tweede Kamer Kerkelijk Nieuws DE KLOMPENCENTRALE Ir. Bakker onderscheiden Eerste bewoners tuinstad Geuzenveld gearriveerd Behang dat niet verschiet BAKKER'BEHANG VR IJ DAG 13 MEI 1955 Met een kleurige veelheid van programma-onderdelen zullen de drie „vissteden" IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen dit jaar met Haarlem als vierde het begin van de nieuwe haringteelt inluiden. Er is een programma opgesteld, dat klinkt als een klok een programma, waarvan Scheveningen met het oog op het 50-jarig bestaan van de haven daar en het Koninklijk bezoek het leeuwenaandeel opeist. Maar ook IJmuiden en Vlaardingen zullen zich tooien in de sier van de nieuw-ge- verfde vloot, die gepavoiseerd te kijk zal liggen aan de havenkant en die de 23e Mei om 5 uur in de middag het zeegat kiest om de jacht op de eerste „groene maatjes" te openen. Koningin Juliana zal op 21 Mei om streeks 14.30 uur aan de eerste Schevening- se vissershaven arriveren; zij wordt daar verwelkomd door Scheveningse vissers vrouwen en het trompetterskorps „Prins Bernhard" een demonstratie vendel- zwaaien sluit dit fleurig welkom af. Bij gunstig weer scheept de landsvrouwe zich omstreeks 14.45 uur in op de SCH 54 „Oceaan V". die nu nog een laatste reis op zee maakt, maar tegen die tijd glimmend gepoetst het hoge bezoek zal ontvangen. Drs. D. J. v. Dijk. de voorzitter-directeur van het bedrijfschap voor visserijproduc ten houdt een toespraak de Koningin hijst daarna de bedrijfschapswimpel voor de best-verzorgde haring. Vlootrevue En dan stomen de loggers de haven van Scheveningen uit het tij is tegen die tijd hoog en de lange stoet versierde schepen geeft ongetwijfeld sfeer aan het begin van de „vlootrevue" voor de kust. Als de Ko ningin terugkomt, brengt zij een bezoek aan de tentoonstelling „Scheveningen, vis serij en folklore", die hedenmiddag door minister mr. J. Algera in de Rijksvisafslag is geopend. Nadat te 16.30 uur de Koningin vertrokken is, zal er een optocht door de feestende vissersplaats trekken, te begin nen aan de Nieboerweg, eindigend aan de Vissershavenweg. Deze dag wordt besloten met een groot vuurwerk. Evenals in de andere plaatsen zal de vloot des avonds verlicht zijn. IJmuidense optocht In IJmuiden concentreren de feestelijk heden op Vlaggetjesdag zich om de optocht, die onder het motto „Een vlaggenzee trekt naar zee" om 15 uur in de middag door de gemeente gaat. Op de Tegeltjesmarkt, bij de hallen, houdt burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen te 16 uur een toespraak: ook de voorzitter van IJmuidens Bloei spreekt hier en de jury zal bekendmaken, waar de prijzen voor de mooiste groepen in de optocht vielen. Op het IJmuidense Stationsplein speelt om 17 uur het Santpoortse „Wilhelmina" en om 19.30 volgt daar een grootse gym- nastiekdemonstratie met 200 deelnemers, door de Chr. gymnastiekvereniging „IJ muiden", met medewerking van tamboer en pijpercorps. Te 21 uur worden de schijnwerpers over de vlaggende vloot ont stoken om half tien geeft de „IJmuider ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ITALIAANSE REGENJASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gemengd koor. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 8,55 Hoogmis. 10.35 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tüinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Musette orkest. 13.40 Zang en orgel. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van net Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 'Jeugd-accordeon-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de veertien landen van het At lantisch Pact. 19.00 Nieuws 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Kamerorkest en solist. 20.35 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Ean mens in nood is hulp waard, causerie. 21.00 Geva rieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Lichte muziek. 23.4.5—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Ich hatte viel Bekümmernis. cantate. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tüinbouwmededelin gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Caba ret. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Fries programma. 15.25 Het volle pond, causerie. 15.45 Roe meens orkest. 16.10 Boekbespreking. 16.25 Radiophilharmonisch orkest. 17.00 Actuali teiten. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen, 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch com- mantaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 De Odeonmoorden, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Platen. 20.15 Licht programma. 20.45 Actualiteiten en weerbericht. 21.0522.15 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Oude muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Cabaret. 21.00 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 75 m.). Harmonie" op de Tegeltjesmarkt een con cert en dan gaan om 22 uur alle lichten uit. Het programma zwijgt op dit moment nog: er is een verrassing voorbereid. De dag wordt besloten met een muzikale mars door oud-IJmuiden. Op Zondag 22 Mei ligt daarna de logger- vloot in de drie havenplaatsen te pronk en op Maandag de 23e gaat de vloot uit: om 5 uur in de middag. Naar de 59e breedte graad, om de eerste maatjes van 1955. Vlaardingen Het Vlaardingse programma vermeldt voor 17 Mei de opvoering van de visserij- •:evue „Alle hens aan dek" in de Stads gehoorzaal. Op 20 Mei volgt er een krans- egging bij het vissersmonument en op de Vlaggetjesdag zelf worden de schipper en de stuurman van de VL 89, de Vlaardingse bedrijfschapsprijs-winnaren, feestelijk in gehaald. Ook hier wordt de bedrijfschaps wimpel op de winnende logger gehesen en daarna is er een ballon-wedstrijd. De dag wordt besloten met een concert en het ont steken van de verlichting. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft tegen de 55- jarige notaris J. J. S. uit Valkenswaard wegens verduistering, belastingontduiking, valsheid in geschrifte en het verstrekken van valse inlichtingen een gevangenisstraf geëist van vier maanden met aftrek van zeven weken voorarrest èn ontzetting uit het ambt van notaris. De officier verklaarde dat het onderzoek in deze ingewikkelde zaak anderhalf jaar heeft geduurd, mede door de geraffineerde tegenwerking door verdachte. Hij wilde echter bij zijn eis rekening houden met het gezin van verdachte, die zijn vrouw in 1944 onder tragische omstandigheden door de dood verloor en met vijf kinderen achter bleef, voorts met het voorarrest vair een jaar, met de hoge navorderingen van de fiscus en met het feit dat S. zijn ambt als notaris zal moeten neerleggen. De notaris was onder meer ten laste ge legd zich een chèque van 25.000 Belgische francs wederrechtelijk te hebben toege- eigend, in 1952 een akte van koop en ver koop van onroerend goed valselijk te heb ben opgemaakt, in 1950, 1952 en 1953 on juiste aangiften der inkomstenbelasting te hebben gedaan, in 1954 aan de rijksac countantsdienst een vals afschrift van een rekeningcourantstaat te hebben verstrekt, een valse verklaring te hebben afgelegd aan een ambtenaar van de rijksaccoun tantsdienst en in 1952 zijn boekhouder op dracht te hebben gegeven valse boekingen te doen.. De verdediger van verdachte, mr. G. Hou- ben uit Breda, vroeg de bijzondere clemen tie van de rechtbank en verzocht de per soon van de verdachte te zien tegen de ach tergrond van zijn onmiskenbare bekwaam heden, zijn grote werkkracht en bepaalde moeilijke karaktertrekken. Hij schetste ook het grote leed, dat de verdachte heeft gehad door tragische familieomstandig heden. Over de eis tot ontzetting uit het ambt van notaris verzocht mr. Houben de rechtbank advies in te winnen bij de Ka mer van Toezicht op de notarissen. Op 26 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie Donderdagochtend ter zit ting van de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 37-jarige vertegenwoordiger J. V. uit Blaricum, die als „gentleman-inbreker" 's nachts per auto door Het Gooi toerde en in vier jaar tijds bijna 100 succesvolle in braken in alleenstaande villa's van wel gestelde bewoners pleegde. Volgens zijn eigen verklaring is hem in die tijd een buit van minstens 75.000 gulden ten deel „gevallen", mogelijk zelfs bijna een ton. De verdachte had in het vooronderzoek open kaart gespeeld. Volgens een psychia trisch rapport speelde hem daarbij moge lijk een zekere ijdelheid parten. Hij ver telde bijvoorbeeld hoe hij maandenlang telkens opnieuw bij een rijke Amerikaan inbrak en uit diens colbertjasje 's nachts enkele honderden guldens meenam, nooit echter al het geld. Soms nam hij er zijn gemak van en ging beneden in de huis kamer wat glaasjes wijn of andere spiri tualiën drinken. Na afloop ruimde hij alles steeds netjes op. Hij beschouwde deze Amerikaan als zijn „melkkoetje". Van het gestolen geld kocht hij zich een wagen, waarmede hij na afloop kalm naar huis reed. Zijn vrouw en kinderen waren van vaders practijken volkomen onkundig. Bij zijn inbraken maakte hij dikwijls ge bruik van valse sleutels. Andere keren klom hij met een ladder naar binnen. Soms ook kostte het hem helemaal geen De Partij van de Arbeid heeft Donder dagavond een herdenkingsplechtigheid ge houden bij het Troelstra-monument aan de ingang van het Westbroekpark te 's-Gra- venhage. Het was gisteren 25 jaar geleden dat Troelstra stierf. „Pieter Jelles Troelstra was een leider in de meest democratische zin en ik her denk hem met weemoed en diepe dank baarheid," zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, in een toespraak. „Hij heeft de grondslag gelegd voor de socialistische wetgeving en is pro feet geweest van de nieuwe tijd." Daarna legde heer Vermeer namens de Partij van de Arbeid een krans bij het mo nument. Wanda Reumer droeg gedichten van Troelstra voor. Medewerking werd voorts verleend door „De Stem des Volks." Aan het einde van de bijeenkomst werd een minuut stilte in acht genomen. De plechtigheid werd bijgewoond door de 77- jarige weduwe van Troelstra. Wet op de uitverkopen De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres over het wetsontwerp op de uitverkopen en opruimingen in de kleinhandel en het am bacht. De Kamer van Koophandel verzoekt de alinea, waarin wordt bepaald, dat bij al gemene maatregel van "bestuur voor het verstrekken van vergunningen in plaats van de Kamers van Koophandel de So ciaal-Economische Raad of het bestuur van een hoofdbedrijfschap kan worden aange wezen, te laten vervallen. In een toelich ting zegt de Kamer: Het afgeven van ver gunningen is een taak, die bij uitstek dient te worden toevertrouwd aan een regionaal orgaan, daar de afgifte in overwegende mate wordt beheerst door plaatselijke en andere feitelijke omstandigheden, die slechts door een plaatselijk, althans regio naal orgaan naar behoren op haar waarde kunnen worden geschat en beoordeeld. Voorts bestaat volgens de Kamer het ge vaar, dat in eenzelfde gemeente vergun ningen naar uiteenlopende maatstaven zul len worden verstrekt of geweigerd, naar gelang de betrokken Kamer van Koop handel dan wel de S.E.R. of het bestuur van een hoofdbedrijfschap bevoegd is. Doopsgez. Broederschap Benoemd tot stafleider voor het culturele werk van de Prov. Overijss. stichting ds. J. G. v. d. Bend te Gorredijk-Lippenhui- zen. ADVERTENTIE Trappen - Serviezen Keukenuitzetten Dr. Leijdsstraat 10, Haarlem Telefoon 11784 De Katwijkse vloot komt Woensdag naar Haarlem en die avond en de volgende dag (Hemélvaartsdag) zullen belangstellenden in de gelegenheid zijn een. blik te wer pen op vijf en twintig loggers, die gepavoiseerd zullen zijn eu op het Noorder Buiten Spaarne door schijnwerpers belicht worden. Hemelvaartsdag zullen bezoekers via een luidspreker een en ander vernemen over de haringvangst. Propaganda zal worden gemaakt voor zeevis en daartoe werken ook de Haarlemse vishandelaren, verenigd in de bond „Beider Belang" mee, door folders te verspreiden en de gelegenheid te bieden deel te nemen aan een lotery, waarvoor vierhonderd prijzen (vijf nieuwe haringen per prijs) beschikbaar worden gesteld. De winkeliers uit de omliggende straten verwachten een extra-drukte en zijn voornemens het publiek iets bijzonders aan te bieden. Wat dat zal worden wordt op een vergadering nog nader beslist. Aan de goede samenwerking tussen, Rijkswaterstaat, Rijnland, gemeentebe stuur van Haarlem en de Nederlandse Spoorwegen is het o.a. te danken, dat het mogelijk is geworden, dat de Katwijkse Rederijvereniging „Vuurbaak" aan Haar lem kan tonen met welke loggers de Kat- wijkers ter visserij gaan. Enkele gemeen telijke diensten moesten worden ingescha keld en de belangrijkste is wel het Markt en Havenwezen. De directeur van deze dienst, de heer J. W. H. Scholte, heeft het initiatief tot het houden van deze Kat wijkse demonstratie genomen, enkele be sprekingen werden gevoerd en ook werd de directeur van de Stichting Haarlems Bloei ingeschakeld, die het zijne er toe heeft bijgedragen, dat de voorbereidingen een vlot verloop hadden. Haarlem-Noord wordt een gunstige plaats genoemd voor de actie; in de omge ving van de plaats langs het Noorder Buiten Spaarne (tussen Paul Krugerkade en Transvaalstraat is de vloot te zien), liggen wijken, die ongeveer de helft van het aantal inwoners omvatten. De winkeliersverenigingen uit Haarlem- Noord zien in de demonstratie van Katwijk een goede gelegenheid om aandacht te vestigen op hun zaken. Daarom zijn plan nen gemaakt, o.a. het maken van een tocht door een muziekgezelschap door Haarlem-Noord. Er wordt op de kade een grote drukte verwacht en daarom zal het niet mogelijk zijn belangstellenden in de gelegenheid te stellen aan boord te komen. Een aantal gasten zal wel uitgenodigd worden op Woensdagavond een der loggers te bezoe ken. Tot elf uur des avonds op Hemel vaartsdag zal er een gezellige drukte heersen. De heer Korving van de Bond van Vis handelaren deelde ons mee, dat er Woens dag en Donderdag op drie plaatsen langs de Spaarndammerweg kraampjes opge steld zullen worden, waar vis verkocht wordt. Op enkele tijdstippen op Hemel vaartsdag zullen twintigduizend folders verspreid worden, alle voorzien van een nummer. Op vierhonderd folders worden na 1 Juni vijf nieuwe haringen uitgereikt. De vereniging „Vuurbaak" heeft voor dit doel twee kantjes haring in het vooruit zicht gesteld. Op Hemelvaartsdag zal langs het Noor der Buiten Spaarne via luidsprekers gra- mofoonmuziek ten gehore worden gebracht. Ook zal er van vier tot vijf en van acht tot negen uur geconcerteerd worden. moeite om binnen te dringen, want dan stond de achterdeur open. Dat was het geval bij zijn eerste in braak in Mei 1951 bij een weduwe in Huizen. Op sokken sloop de verdachte haar slaapkamer binnen en nam uit het, naast haar bed staande, tasje een enveloppe met geld weg. Buiten zag hij, dat de buit niet minder dan 30.000 gulden was. Hij nam er 10.000 gulden uit en bracht toen de enveloppe met de resterende 20 mille weer terug naar de slaapkamer. De ver denking viel de volgende dag op twee stiefzoons van de weduwe, die volkomen onschuldig waren De raadsvrouwe, mr. M. Stroz-Bromet, voerde aan, dat de verdachte in 1947 ge prikkeld was geweest. Zijn schoonzuster was bij hem in komen wonen met haar welgestelde man. Jarenlang voelde ver dachte zich in zijn eigen huis minder waardig. Toen ging hij tenslotte op in braak uit. Zij vroeg clementie. De uitspraak volgt op 26 Mei. Te Delft is de dr. ir. C. J. de Groot plaquette uitgereikt aan ir. G. J. T. Bak ker, directeur van de N.V. Electriciteits- bedrijven Zuid-Holland. De uitreiking is geschied in aanwezigheid van het bestuur van de stichting dr. ir. C. J. de Groot fonds en van de commissie voor toeken ning. Na een kort welkomstwoord van prof. dr. ir. H. S. Hallo, voorzitter van de stich ting, hield ir. C. F. Proos als voorzitter van de commissie een toespraak, waarin de verdiensten van ir. Bakker voor de electriciteitsvoorziening in Nederland wer den gememoreerd. De commissie had met algemene stemmen besloten deze keer ir. Bakker voor de plaquette in aanmerking te doen komen. Deze plaquette werd in 1932 toegekend aan de heer W. B. Smit uit Lekkerkerk en in 1935 aan dr. A. F. Philips en in 1937 aan prof. dr. ir. Feld- mann. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP 18. „In het contract staat, dat de klokken maker de stadhuisklok VOOR het einde van deze maand moet klaar hebben, an ders krijgt hij geen rooie cent", zei de ge meente-secretaris met een valse lach. „Je begrijpt dus, dat het voordelig voor me zou zijn, indien de klok op het einde van de maand BIJNA klaar is". „Dat weet ik, meneer de secretaris", zei Grump, „maar als ik zorg, dat hij niet op tijd klaar komt, valt er dan voor mij ook wat te verdienen? Ik gun hem graag een strop, maar ik zou toch ook wel een beloning voor de moeite willen hebben". „Als het zover is, mag JIJ de klok afmaken", beloofde de gemene secretaris. „Dan verdien je er toch aan, nietwaar?" Toen begonnen de schurken te overleggen hoe ze de klokkenmaker zou den hinderen, opdat hij zijn werk te laat klaar zou hebben. Dit zou echter niet mee vallen, want de klokken van de meester- klokkenmaker zorgden ervoor, dal hij alles precies op t-jd deed. Dat bemerkte Panda, toen een klok 's morgens om zes uur een emmertje water over hem heen kieperde. Tegelijkertijd luidde een andere klok een bel en blies een derde de réveille. Lang slopen was dus al uitgesloten. Hij was nog bezig zich af te drogen, toen de klokken maker hem toeriep, dat hij op moest schie ten. „Der ontbijt-klok is bijkans gereed", zei hij, op een klok wijzend, die koffie zette en eitjes bakte. „Tjonge", zei Panda, „uw klokken houden van opschieten". REIS PORTEFEUILLE WEKKERS vanaf f 18.50 Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem De kleine zaak met de grootste keuze Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft de eerste bewoners van de nieuwe tuin stad-Geuzenveld ontdekt en wethouder mr. R. van den Bergh bracht Donderdag met ambtenaren van de woningdienst dan ook meteen een bezoek aan de heer en mevrouw A. G. Bakker, die het juist gereed gekomen huis hebben betrokken aan de Cornelis Vriendstraat, die nog op geen enkele plat te grond te vinden is en slechts voorkomt op de tekeningen en in de maquettes van de gemeentelijke woningdienst als eerste „straat" in het meest Westelijke deel van Amsterdam. Het huis staat thans nog te midden van grote zandvlakten en betonnen en stalen skeletten van bouwwerken, doch over enige jaren zal ook aan deze woon wijken de vervolmakende factor worden toegevoegd, „het groen". Millioenen liters in papier verpakte melk en melkproducten zullen in het twee de halfjaar van 1955 wederom worden ge leverd aan de in Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk gestationneerde Amerikaanse troepen. Hiervoor ontving een Nederlandse combinatie voor de elfde maal opdracht tot levering. Het Nederlandse deel, zijnde de helft van de totale hoeveelheid die de Amerikaanse troepen gedurende dit tijdvak nodig zullen hebben, wordt geheel door die combinatie geleverd. Het omvat ongeveer 20.000.000 liter melk en melkproducten. Deze opdracht beloopt ruim 3.000.000 dol lar of wel circa 13.000.000 gulden. De zuivelindustrieën in Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk ontvin gen opdracht tot levering van de overige 50 percent, welke zij dus gezamenlijk zul len verzorgen. Toppen. Leden van een Britse expeditie zijn er in geslaagd twee toppen, respec tievelijk ter hoogte van 5850 en 6150 meter, van het Himaiaya-gebèngite te beklimmen. De eerste top was tevoren nog nimmer bestegen. Burgeroorlog. Christofis Pand'eli, een 35- jarige Cypriotische Griek, is door een rechtbank te Famagusta tot zeven jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens pogingen lot het ontketenen van een burgeroorlog op Cyprus. Hij werd op 1 April gearresteerd toen hij een auto bestuurde waarin zich ontplofbare stof fen bevonden. Zonne-energic. Een Egyptische firma gaat zonnekachels in de handel brengen, die bestaan uit een holle spiegel en een onderstel voor potten en pannen en met behulp waarvan de zonnestraling aan gewend kan worden voor het bereiden van spijzen. In Australië heeft men plannen om in de huizen zonnegeysers te gaan aanbrengen, waarbij van de zonnewarmte, gebruik wordt gemaakt voor warmwa tervoorziening. Genève. Volgens de „Tribune de Genève" is het bijna zeker, dat Genève gekozen zal worden als zetel van de voorgestel de viermogendh eden con f eren tie. Overstromingen. Ten minste 31 personen zijn in Afghanistan verdronken bij overstromingen. Volgens radio-Kaboel wordt gevreesd, dat het aantal slacht offers veel hoger zal zijn. Bezoek. President Coty van Frankrijk en mevrouw Coty zijn in Le Havre scheep gegaan voor een officieel bezoek aan Denemarken. De kruiser „Jean Bart" zal hen naar Kopenhagen brengen. Het stille leger. De Amerikaanse generaal b.d. Carl Spaatz, die in de tweede we reldoorlog de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa commandeerde, is uit New York vertrokken voor een in spectie van de Amerikaanse begraaf plaatsen in Europa en Noord-Afrika. Hij zal ook een bezoek aan Nederland brengen. Ontslag. Sonosoeke Nagasaki, directeur der Japanse spoorwegen, heeft ontslag gevraagd, daar hij zich verantwoorde lijk acht voor de ramp met de veerboot „Sjioen Maroe", die aan 139 personen het leven heeft gekost. Een commissie van onderzoek heeft vastgesteld, dat de verantwoordelijkheid voor de aanvaring uitsluitend berust bij de bemanning van deze veerboot. Er worden 53 personen vermist. Ondergrondse. Naar verluidt heeft de Iraakse politie in Noord-Irak „het hoofdkwartier van een communistische ondergrondse beweging" bezet. Veertig personen, die actieve communisten wor den genoemd, onder wie twee vrouwen, werden gearresteerd en grote hoeveel heden „hoogst belangrijke" documenten in beslag genomen. De communistische partij is in Irak verboden. Wederopbouw. De West-Duitse regering is niet voornemens de Junkers vlie g - tuigenfabriek op te bouwen. De bonds regering wenst, dat de wederopbouw van de Duitse vliegtuigindustrie op par ticuliere basis zad geschieden. De West- Duitse Junker-fabriek vervaardigt op het ogenblik kleine dieselmotoren. Practisch. De Britse bescherming der bur gerbevolking zal in het dorp Watchfield in Berkshire een door een „atoombom" getroffen stad inrichten, waar de vol ledige uitwerking van een atoom-explo sie, compleet met „doden" en „gewon- dien" te zien zai zijn. In deze demonstra tie-stad kunnen de hulpploegen van de Engelse B.B. practisch werk verrichten. Dienstweigeraars. Negen principiële Ame rikaanse dienstweigeraars zijn vrijwil lig begonnen te leven op een dieet van met atoomstraling behandelde levens middelen. De bedoeling van deze proe ven is om vast te stellen of atoomstra ling kan dienen tot verduurzaming van levensmiddelen. De vrijwilligers zijn allen Mennonieten die op godsdienstige gronden geen militaire dienst willen verrichten. Gered. Drie Duitse mijnwerkers die vijf dagen in een gedeeltelijk ingestorte mijngang op ruim 800 meter onder het aardoppervlak opgesloten hebben ge zeten zijn gered. Een reddingsploeg be reikte de drie mannen door een tunnel van veertig meter die door de rotsen naar het geïsoleerde deel van de mijn gang was geboord. ADVERTENTIE met 3 jaar garantie v.a. 1.75 per rol Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar ZOALS WE de vorige maal hebben ge memoreerd, brengen de gehoorbeentjes de door het trommelvlies opgevangen trillin gen over op het vlies dat het ovale venster van het slakkenhuis afsluit. In dit slak kenhuis bevindt zich een vloeistof (lym- phe) die ook in trilling geraakt. Maar daar mee zijn we er nog niet, want niemand van ons kan zich voorstellen dat trillende lymphe ons een gehoorgewaar- wording geeft. In het slakken huis bevindt zich nog wat an ders dat de aandacht verdient, t.w. een lange rij snaarachtige vezeltjes, die als de sporten van een ladder strak gespan nen zijn tiissen twee spijlen. Om plaats te winnen, is dit laddertje met alle sporten spiraalvormig opgerold in het inwendige van het slak kenhuis. De reden, waarom dit orgaantje in een spiraalvormig kokertje van been is opgeborgen, moeten we zoeken in het feit dat we hier met een erg teer orgaan te maken hebben, dat voor uitwendig ge weld gespaard moet blijven. Maar goed, laten we terugkeren tot de sporten van ons laddertje. De lengte van die sporten neemt van onder naar boven toe, zodat de spiraalvormig gewonden lad der naar boven toe breder wordt. De 14000 sporten van steeds toenemende lengte, die we in het vervolg gehoorsnaren zullen noemen, zouden dus kunnen mee-resone- ren met bepaalde toonhoogten. U weet, dat de snaren van een piano kunnen meetrillen wanneer zij getroffen worden door trillin gen van dezelfde periode als die van de toon, welke ze zelf kunnen voortbrengen. Op ditzelfde beginsel berustte het kunstje van Caruzo, die kans zag een glas te doen springen, omdat zijn stem een trilling voortbracht, overeenkomende met de eigen trilling van het glas. Welnu, men stelt zich voor dat de ge hoorsnaren in het slakkenhuis met de tril lingen van de lymphe zullen resoneren, voor zover hun toonhoogte aan de trilling van die geluidsgolven beant woordt. Door de trillingen van deze gehoorsnaren zouden zin tuigcellen die daarop bevestigd zijn geprikkeld worden, welke prikkels langs zenuwdraadjes naar de hersenen worden ge leid. Elk stelletje zintuigcellen dat met één gehoorsnaar is verbonden, zou dan een bepaalde bewuste geluidsgewaarwording geven. Hoe we nu horen, is nog steeds een raad sel, want op geen enkele wijze is verklaard hoe een natuurkundigetrilling in een geluidsgewaarwording wordt omgezet. Maar we zullen dat even laten rusten, want zelfs bovenstaande theorie - die niet eens het wezen, maar alleen de techniek van het horen beroert - roept al vele moeilijk heden op: o.a. blijkt het lengteverschil van de gehoorsnaren te gering te zijn om re sonantie met de verschillende tonen moge lijk te maken. Daarom zijn nog wat andere theoriën opgeworpen, waarvan echter geen enkele algemeen wordt aanvaard. Toch zullen we op één daarvan nog even in gaan. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2