Zomer Japonnen Uitgaan in Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK Ontsporing door breuk in de rails Het „Bullenhofje" op de nominatie voor onbewoonbaar verklaring Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden 'T SILVER STOEPKE I ABR. MEIJER De Pr° blijft 'n klasse beter! .Hoe is het ontstaan? 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen China zal Oost-Europa helpen tegen aggressie 3 Van de honderd onbewoonbaar verklaarde Haarlemse krotten worden er nog negentig bewoond I GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Aap koos de vrijheid el *>c 4e beure Vow aUte'M Kerkelijk Nieuws Examens Dit woord: SPERZIEBOON J Rebellen veroordelen het aanblijven van Scelba waarschuwen tegen Vrede en veiligheid in Azië en Europa gaan hand in hand Kerkelijke instellingen in Argentinië belastbaar Uit Haarlems Dagblad van 13 Mei 1905 VRIJDAG 13 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling tot de onbewoonbaarverklaring van liet Bullenhofje" in de Amsterdamse buurt over te gaan. Een voorstel daartoe is door de dienst van Bouw- en Woningtoezicht aan Burgemeester en Wethouders gedaan; het zal thans de lange weg dienen te gaan, welke naar en via de zevende afdeling van de Haarlemse gemeentesecretarie en provinciale instanties naar de gemeente raad leidt. Iïoe lang die weg is, blijkt wel het beste uit het feit, dat de onbewoon baar-verklaringen waartoe de Haarlemse raad nog onlangs besloot reeds medio 1954 door Bouw- en Woningtoezicht werden voorbereid. Voordat het „Bullenhofje" jn de raad komt, zal de vroedschap trouwens nog een voorstel voor de onbewoon baarverklaring van nog 33 andere Haarlemse krotten bereiken. Het grote probleem van de onbewoon baarverklaring schuilt vooral in de woning nood: men kan wel onbewoonbaar verkla ren, maar er zijn geen huizen voorhanden om de tot verhuizing gedwongen gezinnen ander onderdak te bieden. In Amsterdam, zo verklaarde ons wethouder W. F. Happé, is de praktijk dan ook dat de bewoners en de eigenaars wel wordt meegedeeld, dat de bewoning van het betrokken krot gestaakt dient te worden, maar er worden geen dwangmiddelen gebruik om dat besluit te effectueren. Geleidelijkheid In Haarlem volgt men ook al om het aantal woningzoekenden niet met sprongen tegelijk te vergroten, liever een lijn van geleidelijkheid, door maximaal ongeveer vijftig woningen per jaar onbe woonbaar te verklaren. Het totaal aantal dat voor opruiming in aanmerking komt bedraagt naar schatting zevenhonderd.. Het aantal nog aanwezige onbewoonbaar verklaarde woningen in Haarlem bedraagt ongeveer honderd, daarvan zijn verreweg de meeste nog bewoond, slechts tien staan er leeg. Ook de bestemming van een leegstaand krot levert vaak een probleem op: onbe woonbaar verklaarde woningen worden maar al te dikwijls onooglijke werkplaats jes of bergruimten en bederven het aan zien van een hele buurt. Het beste zou zijn, dat een onbewoonbaar verklaarde woning tot de grond toe werd gesloopt, het zou de totstandkoming van saneringsplannen ongetwijfeld bevorderen. Eindelijk Dat het „Bullenhofje" nu einde lijk! op de nominatie staat om on bewoonbaar te worden verklaard, verheugt ons zeer. Wellicht herinnert men zich dat wij op 3 Maart van het vorig jaar een uitvoerig artikel publi ceerden over de naar onze mening in derdaad mensonterende woontoestan den in die achterhoek bij de Zomer- vaart. In totaal gaat het hier om ze ventien huisjes, hoewel deze bouwval len die naam niet meer verdienen. Op alle daken ontbreken immers de nok pannen en in de meeste raampjes ont breekt het glas. Wind en weer hebben in deze krotten even vrij spel als de ratten. In sommige huisjes staat het water soms boven de vloer. De volks gezondheid wordt al evenmin bevor derd door het feit, dat de zeventien gezinnen tezamen met één kraan moe ten doen, welke zich bovendien nog in de open lucht bevindt. De moeilijkheid van onbewoonbaarver klaringen wordt ook vergroot door de maatschappelijke toestand van vele dei- betrokken gezinnen. Zij zijn veelal niet in staat de huren van nieuwere of betere wo ningen te betalen. Huurbijslag, onder meer door de heer Goedee reeds vele keren in de Haarlemse raad bepleit, kan hier uit komst bieden. Daarenboven is het van belang, dat over gegaan wordt tot de bouw van een flink complex van huizen, die door huurklasse en grootte geëigend zijn heel wat „moei lijke" gevallen te huisvesten. In ons blad van gisteren hebben wij daar naar aan leiding van de vragen van de heer Mensink ook al opgewezen. Legio klachten .Diezelfde vragen hebben eens te meer de indruk gewekt, dat de Dienst Bouw en Woningtoezicht nogal eens de klappen krijgt, althans moet opvangen. Want als men de route volgt, dfe de klachten-dos siers afleggen dan blijkt wel, dat er op die weg vele langdurige pleisterplaatsen bij andere ambtelijke instanties voorkomen. ADVERTENTIE Unieke collectie VRIJDAG 13 MEI Gebouw St. Bavo: Leerlingenuitvoering Cor Teves, 7.15 uur. Kennemer Lyceum: Voorlichtingsavond over Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs, 8 uur. Gebouw Lange Margarethastraat: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; „Schikken van bloemen", 8 uur. Wilhelmina- straat 22: Ver. van Spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Palace: „Ich tanze mit Dir in den Himmel hinein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een dag om nooit te vergeten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Drum beat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hongaarse rhap sodic", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is bom", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Obsessie', 18 j., 8.15 uur. ZATERDAG 14 MEI Stadsschouwburg: „De barbier van Se- villa", Rotterdams Toneel, 8 uur. Palace: „Ich tanze mit Dir in den Himmel hinein", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the water front", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Huis der vergelding", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Een dag om nooit te vergeten", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Drum beat", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is born", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Boem bij de luchtmacht', alle leeft., 2.30 uur; „Ob- lessi®"» 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Ook hier heeft men te kampen met een personeelsbezetting, welke voor de huidige omstandigheden niet voldoende geacht moet worden. Dat is echter een vraagstuk, dat men niet in een vloek en een zucht kan oplossen. Over de activiteit van de Dienst in het algemeen bestaat, geloven wij, geen reden tot klagen. Wanneer men bedenkt, dat er in 1954 zo'n slordige ze ventienhonderd klachten binnenkwamen, die voor het allergrootste deel ook behan deld konden worden, dan kan men inder daad zeggen, dat de dienst een behoorlij ke „productie" heeft bereikt. De verdeling over de stadswijken was zo, dat uit Noord verreweg de meeste klachten kwamen zevenhonderd en uit Centrum en Oost vijfhonderd, evenals uit Zuid en West te zamen. Maar de klachten uit Noord zijn eenvoudiger van aard: de problemen vindt men vooral in de andere, oudere wijken. Het gros van de klachten heeft trouwens betrekking op lekkages en rioleringen. Maar de „restantgevallen" leveren de meeste moeilijkheden op, vergen ook de meeste tijd: aanschrijven van tot verbete ring onwillige eigenaars, die niet meer als vroeger de stok van een leegstaand huis achter de deur hebben, en zich niet veel aan hun huurders gelegen laten liggen. Daarbij kunnen zich alle mogelijke com plicaties voordoen: de huurders kunnen een huis a-sociaal bewonen, de eigenaar kan financieel niet bij machte zijn de ge vraagde voorzieningen te treffen, dan wel buitensland vertoeven. Toch blijft er reden, zich af te vragen of Bouw- en Woningtoezicht vaak niet teveel achter de ontwikkeling aankomt cloor een terughoudendheid in gevallen, waarin juist zijn initiatief vereist wordt. Waarom moet het eerst komen tot dergelijke over tuigende proeven van onbewoonbaarheid en bouwvalligheid als plafondinstortin gen, zoals onlangs die in de Zijlstraat? Een krachtiger optreden dus niet slechts inspectie, maar ook spoedig ingrijpen zou vele kwalen in Haarlem niet zo sle pend maken. Maar daarvoor is een eigen initiatief vereist, waarvoor met een perso neelstekort als reeds bij deze dienst heerst nauwelijks ruimte is. Dat probleem zal het eerst moeten worden opgelost. Een aap uit de dierentuin van Lya Speel uit Overveen is al een week op stap, maar gisteren is hij weer in zijn omgeving terug gekeerd, echter nog niet in zijn hok. Hij heeft bezoeken gebracht aan tuinen op de Hoge en Midden Duin en Daalseweg, maar de weg naar eigen omgeving heeft hij terug gevonden. Vermoedelijk had hij honger en daarom zocht hij zijn hok op. Tot vanmor gen voelde hij er nog niet voor in het hok te gaan en bleef er boven op. Er ligt echter eten op hem te wachten en misschien keert hij terug, waar hij thuis hoort. ADVERTENTIE Een tabakskenner van beroep voelt, ziet en ruikt onmiddellijk wat klasse- virginia is en wat niet De tabak in King's Cross Virginia is echter zó goed, dat ook millioenen rokers het sinds jaar en dag proeven: VIRGINIA 20 stuks 80 cent Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJsel P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee; te Mep- pel F. de Boer te Meerssen-Valkenburg. Aangenomen naar Noordgouwe (toez.) II. W. Buinink, vic. te Overschie. Geref. Kerken Examens. De classis Haarlem heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heren A. Dondorp en K. Hoog- steen, beiden te Heemstede, die terstond beroepbaar zijn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aalten A. C. Noort te Mep- pel. Rem. Broederschap Beroepen te Friedrichstadt a. d. Eider (Duitsl.) drs. A. M. v. Peski, proponent. ADVERTENTIE GOUDEN HEREN ZEGELRINGEN vanaf f 29.75 Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem De kleine zaak met de grootste keuze President Gronchi weigerde ontslag Rotterdam. Nederlandsche Economische Hogeschool. Candidaatsexamen in de econo mische wetenschapen: C. M. Butter, Den Haag; H. Olsen, Rotterdam; H. van de Kieft, Rijswijk; J. de Reus, Alkmaar; W. Schee pers. Rotterdam. Doctoraal examen in de economische wetenschappen: W. de Vrijer, Leiden; C. J. Kooyman, I.Tsselmonde; W. van Royen, Amsterdam; W. E. J. Keman, Rot terdam. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs. Semi-artsexamen: mej. E. L. de Jager, Leiden; J. J. T. Poederbach, Rotter dam; A. J. F. van de Kar, Horst (Limb.); R. J. Blauw, Voorburg; E. H. E. Wolfs, Voor burg. Artsexamen: J. L. de Vries, Alblasserdam; A. M. Smeets, Meerssen; A. H. H. Schuur- mann, Maastricht en K. J. U. Tuinstra, Warffum. Men noemt sperziebonen ook slabo- nen, omdat men ze wel koud opdient als een salade met mayonnaisesaus. En men noemt ze sperziebonen, omdat ze oudtijds werden geserveerd als asper ges. Dit leert ons een achttiende-eeuws kookboek dat voorschrijft: legt ze voorts rondsom in een schotel, gelijk men met de asperges doet, met wat ge hakte petercelie op de rand, giet er dan een saus bij van gesmolte boter en mus- caat met een weinig azijn. Dit is een heel aangenaam eten". Zelfs kookboe ken kunnen de ethymoloog van dienst ^zijn, zoals men ziet. Het bedrijfschap voor het hotel-, restaurant-, café en pension- en kamerver huurbedrijf en aanverwante bedrijven zal op Woensdag 25 Mei a.s. des ochtends in de vergaderzaal van de Sociaal-Economische Raad zijn eerste openbare vergadering houden. ROME (AFP) De Italiaanse regering- Scelba zal, in elk geval tot de verkiezin gen op 5 Juni, op Sicilië aan het bewind blijven. De kleine partijen, waarmede de christen-democraten in de regering sa menwerken, namelijk de liberalen en de rechtse socialisten onder Saragat, hebben besloten tot die datum met hun coalitie genoten te blijven samenwerken. Overi gens houdt dit niet in, dat de geschillen in dé christen-democratische partij en tussen de liberalen en de socialisten zijn opge lost. De Saragat-socialisten willen een meer linkse en de liberalen een meer rechts gerichte regeringspolitiek. Der traditie getrouw heeft president Gronchi, het hem door premier Scelba aangeboden regeringsontslag niet aan vaard. De christen-democratische rebellen, die rriëér dan een derde van de zetels van hun partij in het parlement bezitten hebben in een bekendmaking de „vernederende wei gering" van de premier om af te treden veroordeeld. De groep eiste onmiddellijk een nieuw onderzoek van „de gehele poli tieke toestand". De rebellen zullen gede tailleerde eisen bij het bestuur van de par- lementsfractie van de christen-democraten indienen. In Wenen heeft een politie-agent gistermiddag in dolle vreugde een ronde dans gemaakt op straat, toen hij vernam dat de ambassadeurs der grote mogendheden het eens waren geworden over het Oostenrijkse vredesver drag, dat nu Zondag getekend zal kunnen worden. Talloze politie-agenten over de ganse wereld - en wellicht zelfs de anders zo onplooibare politie- inspecteurs erbij - zouden een vreugdedans uitvoeren, wanneer zij zouden horen dat de grote mogendheden eveneens overeenstemming hadden be reikt over het van beide zijden zo vaak geopperde plan om de koude oorlog te beëindigen en elkander de vredeshand te reiken, met de wederzijdse belofte om een punt te zetten achter de waanzinnige bewapeningswedstrijd en de daardoor vrijkomende energie en geldswaarden te besteden aan de welvaart van hun volken en de hele wereld. Nooit zou een rondedans van zulke onaandoenlijke en statige functionnarissen meer zin hebben dan in dat geval. Want deze vreugde-uiting zou het bewijs zijn, dat de regeringen het directe contact met hun volken - de mensen - zouden hebben hervonden. Onze wereld heeft nooit een gevaarlijker, betreurenswaardiger defect gekend dat het ontbreken - na het verbreken - van dit contact. Ook al zouden alle vrij-gekozen en onvrij - gevormde parlementen van de ganse wereld zich unaniem uitspreken voor een voortzetting van de koude oorlog en de bewapeningswedloop, onder argumentatie van nationalistische veiligheidsoverwegin gen en noodzakelijke krachtsdemonstraties, dan nog zou men niet kunnen volhouden, dat de volken in hun totaliteit van indivi- duen-groeperingen zich accoord hadden verklaard met het risico van een oorlog. Hoe paradoxaal dit ook klinken moge (het zegt schijnbaar zelfs dat de parlementen niet de mening van hunne kiezers meer zouden vertolken) toch is het een niet te weerspreken feitelijkheid. Waar ligt de oorzaak van de ontsporing dezer logica, de „breuk in de rails"? Men zou deze breuk kunnen zoeken in de lauwheid van het kiezerscorps, dat telkenmale weer accoord gaat met bepaalde figuren in de parlemen ten en partijbelangen gehoorzaam hono reert zonder aan hogere effecten te denken. Doch het is niet daar, waar men de fatale breuk in het spoor van volk naar regering zoeken moet. Veeleer ligt het defect in het bijkans onoverbrugbare verschil tussen de getotaliseerde opinie van intuïtief levende en denkende mensen en de niet meer reële situatie van zelfstandig optredende naties, waarin de nationale vertegenwoordigers ronddolen. De zelfstandigheid van de naties is langzamerhand opgelost in een wereld eenheid, die tegen alles en allen in zichzelf heeft gegrondvest op de pijlers van maat schappelijke afhankelijkheid, waarbij voor al de economie een baanbrekende rol heeft gespeeld. De intuïtieve overtuiging der murfeheid, dat men elkander niet meer kan dwingen noch met wapenen, noch met economische sancties, noch met geld, noch met intellect tot een ondergeschikte rol, is niet uit niets ontstaan. Zij is gebaseerd op het duidelijk wegvallen van de moge lijkheid om nog een effectieve, lonende oorlog te voeren en tegelijk op de even duidelijke ineensmelting der economische behoeften en voortbrengselen. Wanneer de regeringen deze feiten zou den willen erkennen en ze zonder aarzeling ronduit zouden willen toegeven, zou het contact tussen hen en hun volken hersteld zijn. Hier ligt de „breuk in de rails," die de wereld heeft doen ontsporen tot een ruïne vol gevaren en mislukkingen. Het is een kwestie van eerlijkheid, van realiteitszin. En het is uitermate, verheu gend, dat een man als generaal Gruenther, de NATO-opperbevelhebber der troepen in Europa, een der eersten is geweest die de noodzaak van deze eerlijkheid heeft inge zien. Hij heeft eergisteren te Londen de onomwonden uitspraak gedaan, dat Rus land een eventuele oorlog, op dit tijdstip uitbrekend, zou verliezen door een krachts verschil tussen de Oostelijke en Westelijke luchtmachten doch, en daar gaat het om, „ik zeg niet, dat wij dan die oorlog zouden winnen, want ik ben er zeker van dat wij allen het erover eens zijn, dat er in een derde wereldoorlog geen overwinnaar zal zijn," aldus Gruenther. Dit is een militair, een soldaat van de hoogste rang in het Westelijke verdedi gingsapparaat; een Amerikaan bovendien. Hij verloochent welbewust de bestaans rechten van het apparaat, dat hij comman deert. Hij zegt niets meer of minder dat de oorlog zijns inziens heeft afgedaan als fac tor in de competitie tussen de volken. Kan het duidelijker? Als thans de economen op de hoge posten eens even frank en moedig toegaven, dat hun nationalistische peuterwerk binnen de fictieve economische grenzen van hun lan den en landen-groeperi evenzeer uit de tijd geraakt is als de oorlog van Gruenther? Èn als de politieke structuristen eens erkennen wilden, dat er geen enkele positieve poli tiek meer is overgebleven dan die van wereldwijde samenwerking en grenzen-loze opbouw? Dan zou het contact tussen mens en regering worden geheeld, zodat een beslis sing „van hogerhand" voortaan niet een enkele Weense politieagent in vreugde zou kunnen doen uitbarsten, doch de spontane instemming van een heel volk zou verkrij gen. Hoelang is het geleden, dat een actie in de richting van „veiligheid" en „poli tieke blocvorming" de hartelijke reactie van een tevreden volk uitlokte? Wij moe ten waarschijnlijk niet alleen wat het Westen, maar ook wat het Oosten betreft teruggaan tot het tijdstip van Hitler's nederlaag, om een massale, met de volks intuïtie accorderende feitelijkheid te vin den in de wereldgeschiedenis, die duidelijk als een geluksondervinding werd beleefd door het overgrote merendeel van de be trokken volken. Het lijkt waarschijnlijk, dat de „breuk in de rails" daarna spoedig opnieuw is ont staan. Men kan en wellicht is dat nog nooit op deze enorme schaal gedemon streerd niet blijvend realistische feiten van wereldomvattende betekenis ontken nen, wanneer deze eenmaal zijn doorge drongen tot de overtuiging van zovelen. Evenzeer als het langzamerhand ridicuul zal worden, nog langer serieus te praten over een wereldoorlog als een oplossing voor problemen, evenzeer zal het belache lijk moeten gaan heten nationiale econo mieën te blijven behandelen als afgeronde, in zichzelf bestaande en zichzelf hand havende elementen in de wereldhuishou- ding. Wanneer nu een militair reeds zo vrij moedig zijn eigen stiel als een uitstervend ambacht durft betitelen kunnen autoriteiten op andere gebieden gerust hun masker laten vallen en de feiten, die zij niet meer kun nen ontkennen, openhartig met elkander bespreken. Ieder van ons, in welk land ook, zal ondervinden dat het herstel van het contact tussen volk en leiders op de basis der werkelijkheid een nationale en inter nationale vreugde-uiting kan wekken, die men kan verklaren uit logische gedachten- gang: want wat wij allen reeds onbewust wisten, zal dan de erkenning als tastbare werkelijkheid hebben verkregen. J, L. TONEEL EN DANS Zaterdag 14 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Bob de Lange speelt het Rotterdams Toneel „De barbier van Se- villa" van Beaumarchais. Met Henny Om, Ton van Duinhoven. Wim van de Brink, Steye van Brandenburg en anderen. Zondag 15 Mei. Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorsielling van het Rotter dams Toneel dat onder i-egie van Eric van Ingen „Thee en sympathie" van Robert Anderson opvoert. De vertaling is van Marie-Sophie Nathusius. Met Lia Dorana, Hans Croiset, Jan Teulings en anderen. Décor: Lucas Wensing. Maandag 16 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden van de dansparodiste Lotte Goslar met haar ensemble, bestaande uit Merel Laseur en Albert Mol, de confé rencier Freddy Albeck en de pianist Nico Kaufmann. Dinsdag 17 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Peter Scharof speelt de Nederlandse Comedie „De drie zusters" van Anton P. Tsjechov. Met in de titelrol len Ank van der Moei-, Mimi Boesnach en Ellen Vogel. Verder: Ko van Dijk, Guus j Hermus en Fons Rademakers. Décor: Nico Wijnberg. Donderdag 19 Mei, Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „Wachten j op Godot" van Samuel Beckett in de ver taling van Jacoba van Velde; regie: Roger Blin. Met Johan Walhain, Bernhard Droog. Richard Flink en Karen-Else Sluizer. Décor: Jean-Paul Vroom. Vrijdag 20 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het lieve leven" van H. E. Bates, ver taald door A. Viruly, door de populaire voordrachtkunstenares Charlotte Kohier. DIVERSEN Vrijdag 13 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Sint Genesius" speelt onder regie van Th. van Westing „De privé-secretaresse" van A. den Hertog. Vrijdag 13 Mei, Gebouw Sint Bavo, 19.15 uur: Zang, speelliedjes en ballet door leerlin gen van Cor Teves. Zaterdag'14 Mei, restaurant „Dreefzicht", 20 uur: Voor de vereniging „De Oosthoek' voert het gezelschap „De Liester' onder regie van E. van Oene op „Pietje de Dui vel" van Henri van Daele. Bal na. Zaterdag 14 Mei, Terhoffsteedewcg 1, Over veen, 14.30 uur: Wandeling door Linden- heuvel voor leden der Volksuniversiteit, onder leiding van dr. A. Meesters, bioloog. Zaterdag 14 Mei, „Het wapen van Heem stede", 20 uur: De Heemsteedse toneelver eniging „Nut en Genoegen" speelt onder regie van L. Beek. „Een stuurman komt terug" van Jac. Kremer en Herman van der Veer. Zondag 15 Mei, Concertgebouw, 15 uur: Op voering van de kinderrevue „Hans en Grietje op de maan". Zondag 15 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Gevarieerd pi-ogramma met Olga Lowina, Joop de Knegt. De Melidias en het revue gezelschap „Primeur". Zondag 15 Mei, Concertgebouw. 20 uur: In de tuinzaal biedt de N.V.V. jeugdorgani satie „Jonge Str-ijd" ter gelegenheid van het eerste lustrum van de afdeling Haar lem, een feestprogramma van zang, muziek, toneel en volksdansen. Maandag 16 Mei. restaurant Brinkmann. 20 uur: De afdeling Haarlem van de „Ver eniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland" houdt een filmavond met toe lichting over het leven der bijen. Donderdag 19 Mei, Concertgebouw. 20 uur: Bonte avond met de „Chico's", de „Wa- ma's", Willy Vervoort, Joop de Knegt en anderen. Iedere avond. Vleeshal, 20.30 uur: Bienve- nido, optreden van het Zuid-Amerikaanse orkest „Los Companeros" met zang van Sanny Vally. MUZIEK Vrijdag 13 Mei, Grote Kerk, 20.15 uur: Orgel bespeling door Klaas Bolt. Zaterdag 14 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Ter gelegenheid van het jubileum van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem concerteren de Konink lijke zangvereniging „Cecilia" uit Den Haag, de Koninklijke mannenzangveroni- ging Apollo" uit Amsterdam en het Ko ninklijk mannenkoor „Caecilia" uit Haar lem. Orgelbespeling: Hai-ry Holtman uit Den Haag. Zaterdag 14 Mei, concertpodium Kruisweg, 20 uur: Slotconcert door zeven muziek korpsen. Maandag 16 Mei, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur besoeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vi-ijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 17 Mei, Grote Kerk. 20 uur: De organist George Robert speelt werken van Frescobaldi, Zipoli. Bach, Andriessen en Bijster. Dinsdag 17 Mei, Concertgebouw, 20 uur: De violist Ricardo Odnoposoff is door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, on der leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden het vioolconcert en de Vijfde Sym- phonie. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Het interieur en de stijl- kamei-s zijn tot 15 Mei met kaarsen ver licht van 20—22.30 uur. Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Cultuur-historische diorama's. Expositie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur. des Zondags van 13—17; tevens des avonds van 20—22.30 uur. Stadhuis: Het historische stadhuis is te be zichtigen van 9—17 uur, des Zaterdags van 912 uur. Bovendien elke Vrijdag- en Zaterdagavond van 2022 uur. (Feeërieke kaarsenvèrlichting) Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van Hei-man Kruyder. Geopend tot en met 15 Mei op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur. Op Zondagen alleen van 1417 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain. Tentoonstelling (tot 15 Mei) van grafisch werk van Lucas van Leyden. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1117 uur en de eei-ste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en ivoor-snijwerk van Anje Zijlsti-a en tentoonstelling van beeldhouwwerken en tekeningen van Anneke Höfte. Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Tentoon stelling van schildereijen van J. J. Doeser. Tot 14 Mei dagelijks geopend van 1018 ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er m». een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 LONDEN (Reuter-AFP-UP) De com- munistisch-Chinese waarnemer op de Oost- Europese conferentie te Warschau, generaal Peng Teh Hoeal, heeft medegedeeld, dat „het 600.009.000 zielen tellende heldhaftige Chinese volk" de Oost-Eurppese landen te hulp zal komen, indien „imperialisten" deze landen aanvallen, aldus radio Moskou. Het Chinese volk zal in dat geval tezamen met de aangevallen staten tegen de aggres sie strijden „tot de uiteindelijke overwin ning". Generaal Peng, vice-premier en minister van Defensie, zeide, dat zijn regering „met alle middelen die haar ten dienste staan, de uitvoering van alle besluiten die op de conferentie genomen zullen werden, zal steunen"". Regering en volk van China stemmen van harte in met de conferentie, „daar de vrede en veiligheid in Azië on verbrekelijk verbonden zijn met de vx-ede en veiligheid in Europa", aldus de Chinese waarnemer. Generaal Antonov, stafchef van het Sovjet-Russische leger, hield een toespraak over de problemen van de eenwording van de strijdkrachten van de acht Oost-Euro- pese landen. Volgens een niet bevestigd bericht zou generaal Antonov opperbevel hebben van de Oost-Europese strijdkrach ten worden. Premier Gheorgioe-Dej van Roemenië zeide dat zijn land van plan is te wei-ken voor betere betrekkingen met Turkije, Griekenland en Joegoslavië. Orde van het Heilig Graf voor Peren BUENOS AIRES (Reuter) Een wets ontwerp dat. beoogt alle vrijstellingen van belastingen voor godsdienstige instellingen op te heffen, is ingediend bij de Argentijn se senaat. Krachtens dit wetsontwerp val len kei-ken en kloosters onder dezelfde be lastingen als niet-godsdienstige instellin gen. Tien Rooms-Katholieken, die onlangs waren gearresteerd, zijn op vrije voeten gesteld. Niet-Peronistische studenten zijn te Eva Perón voor 48 uur in staking ge gaan. In drie Argentijnse provinciesteden heb ben Perónistische autoriteiten het bestuur overgenomen van gekozen radicale autori teiten na een geschil tussen de gemeente raden en vakbonden. De radicale partij is in de oppositie. Een vakbond had in een der steden een staking uitgeroepen tegen de radicale burgemeester, die last had ge geven een borstbeeld van Eva Perón en een portret van president Perón uit een gemeentegebouw te verwijderen. President Perón die onlangs de orde van St. Petrus en St. Paulus van de Russische orthodoxe kerk ontving, heeft ook de ver sierselen behorende bij de Orde van het Heilig Graf ontvangen. Deze orde, die naar verluidt in het jaar 312 door keizer Con- stantijn werd ingesteld, wordt ten hoogste aan twaalf personen uitgereikt. De candi date n moeten worden voorgedragen door de heilige synode van de Apostolische or thodoxe kerk, aan het hoofd waarvan de patriarch van Jeruzalem staat. NEW YORK. Eenige tijd geleden heeft Rusland in de Vereenigde Staten twee onderzeesche booten besteld. Deze booten zijn thans afgeleverd in kisten, welke aangegeven, waren als oevattende „piano's. Zij zijn per schip naar Sebas- topol vervoerd, alwaar de medegekomen Amerikaansche ingenieurs de booten in elkaar gezet hebben. Daarna zijn de proeftochten gehouden, wélke een bevre digend resultaat opleverden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5