Kabinet treedt af als voorgestelde huurverhoging wordt verworpen Een unieke tentoonstelling die leeft, beweegt en werkt Dinsdag valt de beslissing Regering houdt voet bij stuk Laatste „Peter Grimes" in Het Eerste Europees tweelingencongres Engelse Paragraaf Graafschap York Woensdag opent de E-55 Boeiend spektakel der evolutie: van holenmens tot ruimtevaarder Een orkest vliegt uit Philadelphia 9 Ovationele hulde aan de componist Vijftien varkens verbrand CAO voor het Grafische bedrijf wederom verlengd V R IJ DAG 13 MEI 1955 (Van onze parlementaire redacteur) Indien de Kamer het wetsontwerp inzake de huurverhoging zou verwerpen of al te zeer zou amenderen, zal het kabinet-Drees zijn ontslag vragen. Dit heeft de minister-president, zij het met heel wat omhaal van woorden, aan de Kamer kenbaar gemaakt, nadat de onmiddellijk bij de voorgestelde belastingverlagingen en bij het huurverhogingsontwerp betrokken bewindslieden de voorstellen had den verdedigd. Die omhaal van woorden achtte dr. Drees, naar hij zelf liet voelen, gewenst om de schijn te vermijden alsof het kabinet door middel van harde politieke druk de Kamer onder het Caudijnse juk wil laten doorgaan. Ten einde een dergelijk verwijt te ontlopen, sloofde de minister-president zich uit, enigermate verholen te zeggen waarop het zal uitlopen, wanneer niet een meerderheid bereid zou zijn om te aanvaarden hetgeen het kabinet op het ogen blik aanvaard wenst te zien. Aan de andere kant acht men het van de zijde van het kabinet zaak, dat de leden van de volksvertegenwoordiging zouden weten waaraan zij en waaraan de aanhangige ontwerpen toe zouden zijn, indien de huurverhogingswet geen meerderheid zou halen of indien enig in feite niet aanvaardbaar amendement zou worden aangenomen. Als zulk een amendement moet, naar uit de door minister Van d e K i e f t en zijn ambtgenoten gedane uiteenzettingen bui ten kijf viel op te maken, zeer zeker be schouwd worden de door de heren Van den Heuvel (A.R.) en mr. Van Leeuwen (WD) ondernomen pogingen om tot een huur verhoging over de hele linie met 10 percent te komen. Minister Drees bracht in herinne ring, hoe in 1894 bij de behandeling van het ontwerp-Kieswet van Tak van Poort vliet een daarop ingediend amendement wel ernstig had ontraden, doch niet had gezegd, dat bij aanneming daarvan het kabinet zou weggaan. Tengevolge van dat verzuim zouden verschillende afgevaardig den, welke dat niet gedaan zouden hebben, als zij te voren de consequenties hadden geweten, vóór het amendement hebben ge stemd. Het kabinet-Drees wenste niet in de in 1894 begane fout te vervallen. Een verrassing was de verklaring van de minister-president allerminst. Vooral niet omdat even te voren minister Witte De Nederlandse Opera heeft Donderdag avond in de Stadsschouwburg te Amster dam haar reeks opvoeringen van „Peter Grimes" het aangrijpende werk van Benjamin Britten besloten. De compo nist woonde de voorstelling bij en moest na afloop een dusdanige spontane hulde in ontvangst nemen als men in het gereser veerde Holland nauwelijks mogelijk zou achten. Deze ovatie kwam als een ver lossing van de beklemmingen, die deze levensechte, suggestieve opera op het pu bliek uitoefent. Men wordt tot barstens toe geladen mét de spanning der psycho logische conflicten, die in Britten's werk door elkaar geweven zijn en op geniale wijze tot synthese gebracht, niet het minst door een muziek, die steeds op verrassen de wijze de situatie raak typeert en u het drama van menselijke beperking en be krompenheid in al zijn intensiteit doet mee beleven. Het publiek krijgt in de loop van het werk geen kansen om voor een individuele prestatie, een hachelijke hoge noot of een coloratuur-bravourstukje te applaudisseren daar gaat het hier niet om. Het mag de diepmenselijke emoties opsparen, tot de actie aan het eind als het ware stilvalt en de personen daar als in een panopticum nog even te kijk staan. En dan kan het niet anders of de reactie zal er te gewel diger om zijn en trouwens noodzakelijk om het geschokte evenwicht te herstellen. Uiteraard was nu het verschijnen op het toneel van de terecht gevierde componist aanleiding om het vuur van de geestdrift bijzonder hoog te doen oplaaien. Het werd bovendien nog aangewakkerd door het ge baar van de vertolker van de titelrol, Frans Vroons, die aan Benjamin Britten een fraaie bloemenhulde bracht. Wij hebben over de eerste uitvoering van deze topprestatie van de Nederlandse Opera uitvoerig geschreven en wij zouden in herhalingen vallen, moesten wij de op voering opnieuw in détails bespreken. De uitnemende kwaliteiten die de première kenmerkten en die het resultaat waren van een gezonde en sterk psychologisch doorwerkte regie van Friedrich Schramm, alsmede van een uiterst geraffineerde mu zikale verzorging door Alexander Krann- hals, waren bij deze laatste vertoning vo caal en instrumentaal even sterk aan wezig. De hoofdfiguren Frans Vroons (Grimes), Greet Koeman (Ellen), Caspar Broecheler (Balstrode) manifesteerden zich weer levensecht in een wonderlijke mengeling van spannende dramatiek en lyriek. En ook de nevenfiguren Chris Reumer (de Methodist), Guus Hoekman (de rechter), Jan van Mantgem (de domi nee), Paolo Gorin (de apotheker), Gre Smith (de voorman), Lidy van der Veen (de geëxalteerde roddeldame, Jo van de Meent (de levenswijze herbergierster) en tenslotte ook de twee „nichtjes" Nelly Bur- bach en Maria de Ruyter en niet te vergeten het vlot agerende en subliem zingende koor van Henk van Wielink ver vulden hun taak op de gewenste karakte ristieke wijze. Men kan zich afvragen of hier werkelijk van nevenfiguren sprake mag zijn en of men dit muziekdrama niet als een moderne „Elckerlyc" kan beschou wen, de visie op een warreling van men sen waarin wij misschien ons zelve ont lekken. Dat het drama „Grimes" zich af speelt temidden van de „comédie humaine" van zijn omgeving, zonder er door ge hinderd te worden, dat integendeel beide elementen elkaar zo sterk doordringen, dat de fatale catastrofe onvermijdelijk wordt, is wel een van de sterkste zijden van het libretto. Zou deze prachtige en succesrijke op voering nu een plechtige begrafenis van Britten's geniale geesteskind geweest zijn? Van harte hopen wij dat „Peter Grimes" in het volgende seizoen weer op het affiche zal komen en dat ieder, die onze opbloeien de operacultuur een goed hart toedraagt, met dit meesterwerk zal willen kennis maken JOS DE KLERK aan het slot van een zakelijk goed betoog, had gezegd: „De oplossing van het huur- probleem kan niet ineens gebeuren, moet stap voor stap geschieden. Wat wij nu doen is een, zij het nog helemaal niet afdoende, stap in de goede richting en thans het enige ook het in het licht van de noodzaak op het gebied van te stabiliseren lonen en prijzen dat dienen kan om de druk op ae volkshuisvesting enigermate te ver lichten. Die mogelijkheid mag men niet voorbij laten gaan. Ik acht het niet verant woord deze kans te laten passeren en ver heug mij er over, dat de gehele regering dit standpunt deelt." Merkwaardig was, dat minister Drees, in plaats van deze laatste woorden van zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volks huisvesting te herhalen, in herinnering bracht, hoe deze had verklaard de verant woordelijkheid niet te kunnen dragen „en dit woord moet men zeer ernstig nemen", zei dr. Drees als de Kamer met het uitgestippelde huurbeleid niet zou willen meegaan. „Dit zou dan verdere con sequenties met zich mee kunnen brengen" liet de minister-president er op volgen. Waarom zei hij het niet wat positiever door eenvoudig minister Witte's woorden letter lijk aan te halen? Het leek er bijna op, als of de minister-president toch niet van gan ser harte tot het besluit is gekomen, dat het geheel kabinet er de brui aan zal geven. Naar ik in parlementaire kring hoorde ver luiden, zou inderdaad hetgeen dr. Drees „in the heart of his heart" op dit punt voelt, de verklaring zijn van de zoeven belichte nuancering in zijn woordenkeus. Wordt het ontwerp afgewezen of al te zeer geamendeerd, dan zou ingrijpende wij ziging van de voorstellen tot belastingver laging onontbeerlijk zijn, maar bovendien zou dan, zij het eventueel onbedoeld, die verlaging thans niet tot stand komen. Im mers, de" omwerking der voorstellen zou veel tijd vergen. Daarbij komt, dat bij weggaan van het huidige kabinet men niet terstond een nieuwe ploeg «voor het aan treden heeft. Voorts zou het allerminst zeker zijn dat een nieuw kabinet wèl in staat zou zijn het huurprobleem op te lossen. Aldus minister Drees, die erkende, dat een zo grote spanning als er tussen oude en nieuwe huren bestaat op den duur niet kan blijven. Het vraagstuk zal men geleidelijk moeten oplossen. Waar, hoe en in welk tempo zijn compensaties te vinden, hoe is er overeenstemming te bereiken omtrent enigerlei heffing? Dat zijn vragen, waar voor zo snel mogelijk rustig beraad tussen de regering en de vaste Kamercommissie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting nodig is. Dat beraad biedt, naar ook minis ter Witte reeds had verklaard, toen hij op het desbetreffende denkbeeld van de heer Van Vliet (KVP) bereid bleek in te gaan, grotere kans op een redelijke oplossing dan bij een nieuwe kabinetsformatie het geval zou zijn. Nogmaals, hoewel de minister president niet letterlijk zei, dat het kabinet het bijltje er bij zal neerleggen als het zijn zin niet krijgt, toch zinspeelde hij er voort durend op. De critiek van de heer Weiter (KNP), dat tengevolge van de brede basis-politiek er feitelijk geen oppositie meer is, hetgeen gevaar voor de democratie oplevert en dat er door een kabinet van de brede basis met compromissen wordt gewerkt, greep dr. Drees aan om te betogen, dat in Nederland de vorming van een homogeen kabinet niet mogelijk is. „Trouwens," aldus minister Drees, als wij verdwijnen, verdwijnt voorlopig ook de belastingverlaging. En is de heer Weiter er dan zo zeker van, dat er daarna een kabinet zal komen, dat zal doen wat de Kamer wil? De regering moet een eigen verantwoording dragen, terwijl de Kamers moeten controleren en eventueel aan een kabinet het vertrouwen moeten op zeggen. Onjuist is echter, dat de Kamer beslist wat er zal en kan gebeuren. Vooral ook niet, omdat het niet altijd zo zeker is wat de menigmaal verdeelde Kamer wil. Overigens heerst er, zelfs binnen de beste partij, wel eens meningsverschil." Een en ander zal vermoedelijk op KVP, A.R. en C.H. wel voldoende uitwerking hebben om deze, zij het ten dele knarse tandend, tot meegaan te doen besluiten. Vooral ook, omdat er anders voorlopig evenmin iets van de belastingverlaging zou komen, waarop die groepen in elk geval gesteld zijn. Aangezien dit niet met de Partij van de Arbeid het geval is, neemt men aan, dat deze fractie, evenals die der communisten, tegen het huurontwerp zal stemmen. De WD zal dit vermoedelijk ook doen, ofschoon daarover nog wel enige twijfel bestaat. Uiterste grens: 500 millioen voor belastingverlaging. Minister Van de Kieft heeft uit eengezet dat hij moet vasthouden aan een belastingverlaging tot 500 millioen als uiterste grens. Er is niet gemillimeterd met de 500 mil lioen en enig risico genomen ten opzichte van de marge voor 1956. Nogmaals ver klaarde hij, dat de Kamer de keuze heeft tussen verlaging van de vennootschapsbe lasting tot 43 of 40 percent, maar in het laatste geval zal de verlaging van de In komstenbelasting geringer moeten zijn dan nu is voorgesteld. De belastingverlaging moet men mede zien als een middel om de huurverhoging mogelijk te maken. Ingeval van huurverhoging met 10 percent over de hele lijn, zou compensatie door verlaging van de Omzetbelasting 150 millioen kosten. Voor de regering was het niet mogelijk de zulk een huurverhoging ten doel hebbende voorstellen in overweging te nemen. Hierna onthaalde staatssecretaris Van den Berge zijn gehoor op belastingtech nische beschouwingen, waarna minister Z ij 1 s t r a een college gaf over het ver band tussen het complex van belastingen en huren en het lonen- en prijzenbelaid. De regering denkt niet aan een zo be scheiden loonsverhoging als ingeval van aanvaarding van de amendementen Van den Heuvel en Van Leeuwen nodig zou zijn. Loonsverhoging brengt een verhoging van de sociale uitkeringen met zich mee, die de invoering van het voorgestelde op 1 Juli onmogelijk zouden maken. Bovendien zou een niet te verantwoorden administratieve rompslomp nodig zijn voor zulk een klein effect. Minister Witte zette uiteen, dat het huurprobleem geheel beheerst wordt door dc afromingskwestie. Vinden we hier geen oplossing voor, dan is dit kabinet niet in staat om de aanpassing van de huren aan het kostenpeil te vinden. Derhalve blijft het streven gericht op verder rustig beraad over die kwestie. Aan het slot van zijn rede keerde minister Witte zich verontwaar digd, zij het in gematigde woorden tegen mr. Van der Feltz (C.H.), die aannam, dat de minister en de regering geen idee zouden hebben van wat er in de harten van de talloze woningzoekenden omgaat. De minister zei verder dat met de verhoging van de huizenproductie reeds een begin is gemaakt, en dat er overigens ook gewerkt wordt aan een plan om tot nog hogere pro ductie te kunnen komen. De noodzaak van stabilisatie was waarlijk niet aangegrepen om van de aanvankelijke plannen inzake huurverhoging te kunnen afzien. Het be leid, dat met het oog op de rust in lonen en prijzen gevoerd wordt, berust op de dwang der werkelijkheid. Zo zag men zich genoopt te kiezen tussen een kreupele huurverhoging of helemaal geen. Terwille van de volkshuisvesting verdiende het kreupele voorstel de voorkeur boven het achterwege laten van elke huurverhoging. Nu de regering het hare heeft gezegd, zal de Kamer haar vandaag van repliek dienen. Het is de bedoeling dat Dinsdag over de huurverhoging wordt beslist. In een schuur, staande in De Eng te Bussum, waarin zich varkens voor de mest bevonden, is Donderdag brand uitgebro ken. De vlammen grepen zeer snel om zich heen. De handelaar was naar de markt in Bussum en zodoende was niemand aan wezig om de dieren te bevrijden. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak moet worden gezocht in een bui ten de schuur staande kookpot, waarin voedsel voor de dieren werd klaargemaakt. Door een overslaande vonk heeft het var kenskot vermoedelijk vlam "gevat. De han delaar was verzekerd. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland deelt mede, dat bij de besprekingen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch be drijf ter vernieuwing van de Collectieve Arbeids-Overeenkomst overeenstemming is bereikt ten aanzien van een aantal wij zigingen in de C.A.O. Deze zullen aan het college van Rijksbe middelaars en de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. Met het oog hierop, is opnieuw besloten tot verlenging van de C.A.O. en wel tot en met 28 Mei 1955. Op het voorterrein van de E-55 leggen monteurs de laatste hand aan een 220 KV-schakelbatterij, die tezamen met de machtige hoogspanningsmasten een treffend symbool vormt voor deze nationale manifestatie van Nederlandse energie". Dagelijks komen op het secretariaat van het Eerste Congres van Tweelingen in Europa nog inschrijvingen binnen. Er zijn nu al 406 deelnemerskaarten verzonden aan Nederlandse congressisten en 12f! kaar ten liggen al klaar voor uitreiking aan de buitenlandse deelnemers, van wie de mees ten reeds op Donderdag 19 Mei (Hemel vaartsdag) zullen arriveren. De buiten landse gasten komen uit de volgende lan den: België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zweden en het Saargebied. De congressisten, die in leeftijd variëren van 15 tot 80 jaar brengen familieleden, vrienden en kennissen mee, zodat het stel lig druk gaat worden in het rustige Bra bantse dorp Oirschot. Gezicht op de bouw van de miniatuur-schouwburg in de Glip te de hoek van Glipperwea en T*rinsenlaan. Verwacht wordt, dat de enkele weken kan geschieden Heemstede op opening over LONDEN, Mei Als men het Noordelijke graafschap Yorkshire op een regenachtige Zondag binnenrijdt, bevestigt het de verwachtingen van een stroeve ge- industrialiseerde levenswijze, ternauwer nood vex'lucht door nat bier en voetbal pools. Vierkante huisjes van vlammenrode baksteen kijken door kleine lege ramen op de weg; aan de ingang van stadjes staan zij in lange rijen aaneen tegenover hoge blinde fabrieksmuren aan de overkant van de straat; als balustrade van een brug over een riviertje dienen ijzeren rioolbuizen, in het midden bekroond met een versiersel in de vorm van een soepterrien; in de hoofd straten liggen honderden koude bloesjes onbezichtigd achter de winkelruiten en staan zwijgende queues te wachten voor de bioscopen, waar ongenoemde acteurs vertoond worden in gewelddadige films. 's Avonds in York ziet het er anders uit, als de regen is opgehouden en de late zon over de dampende rivier schijnt. De lelijke rode baksteen van de fabrieken langs het water is door roet getemperd Als men over de bocht in de rivier uitkijkt hebben die gesmade consequenties van de industriële revolutie iets beminnelijk ouderwets, als of wij nu al met het gidsboek in de hand zouden kunnen staren naar ongeschonden hoekjes uit de steenkolen-eeuw. Aan de andere kant van de brug ligt ter weers zijden het park, met promenades langs de rivier, met banken waarop hier en daar iemand uitgezakt zittend naar de rivier kijkt; de volgende brug is een spoorbrug, waar een rangeerlocomotief je met groot vertoon van stoom aan een paar wagons rukt, die het tenslotte wegduwt in de rich ting waaruit zij gekomen zijn. In de voor naamste winkelstraat staan groepjes jon gens tegen de étalages van herenmode winkels geleund grappen te vertellen; zor gelijke vrouwen in regenjassen van plastic haasten zich naar huis en een dikke on verzettelijke politie-agent doet de hekken op slot, die toegang geven tot de stads wallen. Het grootste deel van de oude stads wallen van York is in stand gehouden, en zelfs wit gebleven, of anders schoon ge spoten; hier en daar is er een onderbreking in voor een straat die naar het centrum leidt, maar daarna ligt er weer een lange wandeling open op het flauw-gebogen pad achter de kantelen. Het uitzicht naar bui ten op de nieuwe delen van de stad is openbaar, op grasplantsoenen en straten, maar naar binnen ziet men omlaag in tuinen waar oude heren lange tijd naar een bloem en een perk staan te kijken, al vorens zich voorover te buigen en voorzich tig een blad te verleggen naar een andere kant van de steel. Maar er gebeurt niet veel in York. De enige plaats van bedrijvigheid is het ver trekpunt van de bussen naar de omliggen de plaatsen, waar tegen negen uur op de laatste diensten gewacht wordt. Het uit gaansleven van de stad is geconcentreerd in de lounges van een paar hotels, waar echtparen mompelend maar meestal zwij gend een uur of wat blijven zitten en in de bijbehorende roezige nauwe bars, waar een dienster al de klanten met „dear" aan spreekt. Als die om half elf gesloten zijn gaat de stad, vermoedelijk opgelucht, de bedrijvigheid van de volgende werkdag te gemoet. Als York na een Zondag zijn bezigheden hervat heeft en een karakter aangenomen dat met dat van de meeste Engelse steden overeenstemt, is er nog de Munsterkerk te zien, waarvan het oudste deel van kort na 1200 dateert en het jongste van ongeveer drie eeuwen later. In deze eeuw wordt een groot deel van het gebouw opnieuw ge maakt; het is een van de talloze met ver val bedreigde oude kerken van Engeland. De voorgevel is in de steiger gezet en bin nen wordt onafgebroken gehamerd; er staan bussen in de hoeken, met bordjes waarop van de noodzaak gesproken wordt om vijfhonderd gulden per dag aan bijdra gen te verzamelen voor het geregelde on derhoud. Op de een of andere manier zal het wel volgehouden worden. Het is niet voorstelbaar dat een dergelijk gebouw, dat met beelden en graven en inscripties op talloze manieren aan de Engelse geschie denis ontleend is, ongehinderd ineen zal mogen zakken. Over honderd jaar is wel licht de restauratie voltooid. (Van een verslaggever) Woensdagmorgen zal de Koningin in Rotterdam de langverbeide nationale mani festatie van Nederlands energie de E 55 openen, die zonder twijfel de grootste, interessantste en veelzijdigste tentoonstelling gaat worden, die ons land ooit gekend heeft. Gaat worden, want gisteren was' daar nog weinig van te zien. Stel u voor een terrein van 37 hectaren, volgepakt met geraamten van gebouwen, loodsen en paviljoens, te midden van een onbeschrijfelijke chaos van steenhopen, machine-onderdelen, pak kisten en houtwol, waartussen een heirleger van gravende, zagende en schilderende ambachtslieden dooreenkrioelt en dat alles omgeven door een enorme wolk van steengruis en opwolkend zaagsel. Het geheel doet denken aan een ontzaggelijk gek kenhuis het grootste, interessantste en veelzijdigste gekkenhuis dat men ooit aan schouwde. Maar hoe dan ook, over vier dagen is alles klaar, zei ons gisteren organisator Jac. Kleiboer, die het al bestiert en daar houden we het dus maar op, hoewel het bijna niet te geloven is. Wij zelf hebben, na een hele dag van rondkijken en stofhap- pen, slechts een handvol paviljoens en in zendingen gezien, die geheel voltooid wa ren. In de oerwereld Eén daarvan is het paviljoen der Oer wereld, drie stappen naast de hoofdingang met zijn ultramoderne monsterbaldakijn van glanzend aluminium, zeildoek en plastic, drie stappen die u van de twin tigste eeuw terugvoeren naar de scheme ring van een Carboongrot, waar ruwe ga ten in de millioenen jaren oude rotsforma ties (van kippengaasnen papiermaché) uit zicht geven op een praehistorisch land schap met ondoordringbare oerbossen en wijde moerassen. Ook van het tweede tijd vak op aarde, het Krijt, is een realis tisch landschap geconstrueerd, waarin le vensgrote dinosauriërs en andere voorwe reldlijke monsters hun afzichtelijke muilen- naar de bezoeker opensperren. Het IJs- tijdperk tenslotte is vertegenwoordigd met het skelet van een reuzenhert (wiens ge wei een spanwijdte van vier meter heeft) schedelresten van een Neanderthaler-mens en diverse andere botten en geologische unica, die terwille van de sfeer in een ge heimzinnig schemerlicht zijn opgesteld. Alle reconstructies in deze oerwereld zijn geheel natuurgetrouw, met uitzondering van een preglaciale wolharige neushoorn die als niet-authentiek moest worden afge keurd. Het arme dier heeft nu een plaats je gekregen in het pretpark van de E 55, waar minder strenge wetenschappelijke maatstaven worden aangelegd. - Via een echte mijngang komt men (over vier dagen) in het paviljoen der delf stoffen ais zout, kolen, mergel en olie, die in onze bodem gevonden en omhoogge- bracht worden. Over transportbanden en door buizen worden zij voortgestuwd naar het wonderland der chemie waar reusach tige modellen van atomen en moleculen in een geheimzinnig infrarood-belichting, In het mysterieuze halfduister van de IJstijdgrot op de E-55 fatsoeneert een twintigste-eeuwse jongedame de wervel kolom van een praehistorisch reuzenhert dat millioenen jaren geleden over de aarde doolde. hun klein-materialistische spelletjes spe len. De duizend-en-één practische toepas singen van de scheikunde en de bloei der chemische industrie zullen in boeiende fa- bricage-processen worden uitgebeeld. „Levende" tentoonstelling Het „hart" van E 55 is het Nationale Pa viljoen waarin getoond zal worden, hoe ons land in tien jaar tijd van de totale ont reddering weer tot bloei en welvaart kwam door samenwerking en arbeids- vrede: de synthese van wat president Coty in oprechte bewondering „le miracle Hol landais" het wonder van Nederland genoemd heeft. Geen dorre cijfers en sta tistieken ziet men hier, maar een boeiend schouwspel van actie, kleur en vorm om de nuchtere feiten aanschouwelijk en „lichtverteerbaar" te maken. Dat geldt trouwens voor de gehele ex positie: die nu eens geen monsterlijke ver zameling van dode dingen is, maar een le vend spektakel. Alles wat bewegen kan, beweegt er; men ziet er mensen bij hun werk allerlei soorten van werk, en bij sport, spel en ontspanning: alles net zo echt als in de „werkelijkheid". In de Ahov-hal bouwen metselaars, timmerlie den, loodgieters en schilders tezamen, ten aanschouwe van de bezoekers een com pleet woonhuis op; elders ziet men een gieterij en een grofsmederij van de Hoog ovens in vol bedrijf zij leveren in vuur gloed en vonkenregen zelfs de normale dagproductie, terwijl aan het eind van deze hal ambachtsscholieren en jonge vak lieden de metaalbewerking in al haar fa cetten demonstreren. De KLM is aanwezig met een grote maquette van Schiphol waarin de bezoekers zelf de nacht- en lan- dingslichten kunnen ontsteken en contro leren, terwijl elders in de luchtvaartafdé- ling kleurenfilms betreffende de revisie en reparatie van vliegtuigen, modellen van allerlei typen machines en ook een schaal model van de nieuwste helicopter te be wonderen zijn. In het duizend vierkante meter grote paviljoen der N. S. kan men zelfs een reisje maken in de bestuurders-cabine van een modern electrisch treinstel. Van zijn zit plaats op een tribune af kijkt men de be stuurder op die vingers, terwijl men de rails op zich toe ziet stormen, seinpalen en over wegen aan u voorbijschieten en het den deren der wielen op de rails u in de oren klinkt en dat alles op een kleurenge- luidsfilm, die tijdens het tochtje tegenover die bestuurderscabine op een filmdoek ge projecteerd wordt. Maquettes brengen hier verder het mo derne seinstelsel der spoorwegen, het drukke spiitsuurverkeer op de lijn Haarlem Amsterdam en het rangeren met behulp van het „electrische oog" in beeld. In het paviljoen Banken en Geld krijgt men een spectaculair lesje in de haute finance, de geldcirculatie (een stroom met sluizen) en de vervaardiging van ons be taalmiddel. Er is een bankbiljettenpers en een ingenieuze machine, die speciale E-55 munten slaat. Tenslotte kan men een blik slaan in de kelders van de Nederlandse Bank, waarin een echte baar goud verlei delijk ligt te flonkeren. Volop actie is er ook in het paviljoen der electro-techniekP.T.T. is er met allerlei technische snufjes uit haar bedrijfskeuken en een enorme draaistroom-generator met stoomturbine, ten dele als opengewerkt model uitgevoerd, gunt de bezoeker een blik in het hart van een electrische cen trale. Schip op de helling In de nieuwe Energiehal demonstreert de Nederlandse scheepvaart. Hoogtepunt van deze inzending is een schip van 60 meter lengte, in aanbouw op een helling. Van een luchtbrug ziet men, hoe leerlin gen van de scheepsbouwschool op de voor steven plaatwerk, koperslagwerk, lucht kokers en andere onderdelen vervaardigen en plaatsen, terwijl het middenschip, ge heel in spanten, een duidelijk beeld, geeft van de constructie van cargo en motcren. De motor met schroef en schroefas kan men zelf via de machinetelegraaf voor- en achteruit laten dtraaien. Verder worden er sloepen en reddingboten gebouwd, terwijl de afsluiting van het paviljoen gevormd wordt door een reusachtige foto (van 35 bij 7 meter!) die een scheepswerf in vol be drijf toont. Reis naar Saturnus Terwijl regisseur Erik de Vries en Wim lbo in de televisie-studio op de E-55 bezig waren met opnamen voor „de familie Door snee", zagen wij elders op het tentoonstel lingsterrein technici van Philips bezig met de verwerkelijking van de toekomstdroom der ruimtevaart naar een 'der manen van de planeet Saturnus uitbeelden. Het passa- giersverblijf in deze fantasie-raket is een cy lindervormig kamertje vol panelen, schakelaars, instrumententafels en patrijs poorten. Is er een bepaald aantal bezoekers bijeen, dan gaan de deuren dicht en hoort men via luidsprekers de startbevclen,waar op de raket zich trillend en daverend „van de grond losmaakt". Dat is althans de illusie die men, kijkend door de patrijs poorten, krijgt, want daarachter ziet men, door middel van zeer realistisch aandoen de projectie-foefjes, hoe Rotterdam snel in de diepte verdwijnt. Men passeert en kele wolkenbanken en stopt tenslotte bij een kunstmatige satelliet om voorbereidin gen te treffen voor de grote sprong in het heelal. De zwaartekracht is hier geheel opgeheven en men ziet de bemanning in haar ruimtepakken door het niets zweven. Direct daarop begint de tweede start, men passeert de maan, beleeft even een hache lijk moment als een grote meteoriet de weg van het ruimteschip kruist, en belandt tenslotte bij het doel van de reis, een der Saturnus-manen. De deuren gaan open en na een korte wandeling over het maan landschap wordt de passagiers tenslotte verzocht, op eigen gelegenheid naar de aarde terug te keren. Bij deze enkele grepen uit de tientallen attracties en verrassingen van de E 55 wil len wij het voor vandaag laten, maar in de komende dagen zullen wij u meer vertel len over deze unieke expositie, d'ie tot 3 September geopend blijft en die bijna drie millioen bezoekers zal moeten ontvan gen om uit haar kosten te komen. Op Maandag en Dinsdag 16 en 17 Mei brengt de KLM een ongewone lading van New York naar Brussel, namelijk het be roemde symphonie-orkest van Philadel phia, dat onder leiding van Eugene Or- mandy een tournée door Europa komt maken. Het eerste concert wordt gegeven op Dinsdag 17 Mei in het Paleis voor Scho ne Kunsten te Brussel. Het vervoer van het orkest geschiedt door drie viermotorige vliegtuigen van de KLM: een Constellation, een Skymaster en een DC 6a. De Skymaster wordt alleen ge bruikt voor de instrumenten, die een ge zamenlijke waarde hebben van bijna vier millioen gulden. Aan boord van de twee andere toestellen zullen zich bevinden de dirigent met zijn echtgenote, de honderd dertien musici en enige andere bij het or kest behorende personen, tezamen 127 pas sagiers. Te Melsbiouck, het Belgische Schiphol, waar de vliegtuigen landen, zal een feestelijke ontvangst plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9