Houten schoollokalen toch nabij Zomerzorgerlaan te Bloemendaal? Kort en bondig Raadhuisbouw Bloemendaal B. en W. handhaven voorstel, waarover stemmen in Maart-verg adering staakten Drie mishandelingen voor politierechter Plaats bij hertenkamp achten B. en W. voor het onderwijs niet gewenst Kadi© Moors Bennebroek SLOT DEFECT? Heemstede Hillegom Fa. C. van Maren Hillegom Lisse Zandvoort De Wurf" schonk aandacht aan Oud-Zandvoort Halfweg ZATERDAG 14 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 opticien Moderne Brillen Gierstraat 27 Haarlemse bruid won hoofdprijs De privé-secretaresse Nachtdienst apotheken Zondagsdienst Bazar voor clubhuis van Caprera-groep Een halve eeuw tuinman „Betje regeert" voor de Stichting 1940-1945 CE3 „J.B.S." vormde clubje voor gehuwde dames Raleigh - Locomotief Burgers E.N.R.- Kaptein Zondagsdienst te Hillegom Plannen voor asyl achter Kostverlorenstraat Bijna honderd erbij Burgerlijke Stand van Haarlem „B. en W. van Bloemendaal zien de toekomst met zorg tegemoet, indien de gemeen teraad, die eenstemmig van de noodzaak van een nieuw raadhuis overtuigd is, nu niet de weg zou blijven volgen, die de vergadering van 1 April 1954 duidelijk werd aangegeven door de aan de architect verleende opdracht", aldus richt het college zich tot de leden van de gemeenteraad, die Vrijdagmiddag 20 Mei in openbare ver gadering bijeen komen en dan opnieuw behandelen het plan van architect ir. De Rouville de Meux, over welk plan de stemmen staakten (8-8) in de op 24 Maart ge houden vergadering. Daar geen beslissing genomen werd komt het voorstel opnieuw aan de orde. B. en W. noemen het ontwerp alleszins verantwoord en handhaven hun voorstel. Voorts merken zij op: „Zonder hen, die zich in de vergadering van 24 Maart j.l. niet konden verenigen met het gevoelen van B. en W. en van een groot aantal leden van de raad, te willen wijzen op de aan zienlijke bediragen, die in de loop van meer dan veertig jaar voor raadhuisbouw in de gemeente werden uitgegeven, wil het col lege niet nalaten de aandacht te vestigen ook op het sociale aspect van de raadhuis bouw, waar de tegenwoordige huisvesting van de secretarie in enkele gevallen aan het personeel geen redelijke werkruimte verschaft en een doeltreffende wijze van werken belemmert". Raming bouwkosten Wat de raming der bouwkosten betreft, is de architect naar de mening van het college terecht uitgegaan van de berekenin gen, die gemaakt zijn voor de bouw voor het door hem ontworpen raadhuis van Pijn- acker, dat thans onder zijn leading wordt uitgevoerd. Aangezien de architect het voornemen heeft bij de bouw van het Bloe mend aalse raadhuis van dezelfde materia len gebruik te maken, hebben B. en W. de raad een vergelijking van de bouwkosten van het raadhuis te Pijnacker en van het voor Bloemendaal ontworpen gebouw aan geboden. De cijfers spreken voor zich en het college acht alle redenen aanwezig om deze aan de hand van de praktijk opgestel de en door óe architect op deze wijze ge- ADVERTENTIE VOOR Leverancier alle Ziekenfondsen De twintigjarige IJmuidense vishande laar P. R. werd Öoofde Haarlemse politie rechter Vrijdagmiddag, conform de eis van de officier van justitie wegens mishande ling veroordeeld tot veertig gulden boete of twaalf dagen hechtenis. Op 5 April had R. in de vishal in IJmui- den gehoord, hoe een vishandelaar zijn vader had gemaand, nu eindelijk „die schuld eens te betalen". R. was toen op de man afgekomen met de woorden „Als je daar nog eens je mond over open doet, sla ik 'm dicht!" Toen de ander nog iets terug zei, kreeg hij meteen een klap in zijn ge zicht. En daar nam noch de persoon in kwestie, noch de officier, noch de politie rechter genoegen mee. Vervolgens stond wegens mishandeling terecht de landbouwer C. W. van der V. uit Badhoevedorp, die op 14 April een elf jarige jongen, die op zijn terrein speeld'e, zou hebben geschopt, geslagen en op de grond geworpen, v. d. V. verklaarde zijn handelwijze met het motief, dat hij voort durend last heeft va.n kinderen op zijn terrein, aangezien zich daar vlak naast een speeltuin bevindt. De bewuste middag, dat hij geslagen had, was hij bijzonder boos geworden, omdat het jongetje liep op een stuk grond, waar juist gezaaid was. v. d. V. ontkende overigens het kereltje geschopt te hebben. „Al u zo'n last van diie kinderen heeft, dan moet u prikkeldraad spannen", was het oordeel van d'e officier, wiens eis luid de: 100 boete of dertig dagen hechtenis. De uitspraak luidde: 40 of twaalf dagen. ,,'t Is gebeurd!" F. S. uit Koog aan de Zaan zou op 25 Maart een Zaankanter met een mestvork geslagen en gestoken hebben en voor de politierechter gaf hij dit. gedeeltelijk toe. Hij had van deze Zaankanter toestemming gekregen om voor honderd gulden per jaar vodden en oud papier weg te halen uit af val en vuilnis van Koog aan de Zaan, dat op diens tertein wordt gestort. Op zekere dag, toen hij bezig was oud papier en vod den bijeen te garen, verscheen de Zaan kanter op de vuilnisbelt en begon, volgens S., met opzet de vodden onder te spitten. Er ontstond ruzie, waarop S. met bekte handen een mestvork beetpakte en de an der er mee begon te slaan. „Vindt u dat niet gevaarlijk, wat u daar gedaan hebt?", vroeg de politierechter. „Och", antwoordde de man schouder ophalend: ,,'t is gebeurd!". De officier van justitie eiste tegen S., die naar hem was gebleken, ongunstig be kend staat tien dagen gevangenisstraf. De politierechter deed er drie dagen af. FTE7J® Drie Nederlandse schoonheden, mejuf frouw W. Jansen uit Haarlem, mejuffrouw M. E. de Vries uit Amsterdam en mevrouw A. KurnigDera uit Heerlen zijn door de jury, welke daartoe benoemd was met het oog op een prijsvraag van een fabrikant van toiletzeep, uit 1132 lieftallige Neder landse meisjes en vrouwen aangewezen, als degenen, die het meest op de Ameri kaanse filmster Esther Williams leken. De jury, die voor een bijzonder moeilijke taak stond heeft tenslotte de eerste prijs, groot vijfduizend gulden, toegekend aan mejuffrouw Jansen. Het toeval wilde, dat deze Haarlemse juist bezig was met het verzenden van de aankondigingen van haar huwelijk op 24 Mei a.s. toen zij het heuge lijke bericht ontving. motiveerde gegevens als juist te aanvaar den. De architect heeft voorts aan B. en W. meegedeeld, dat de kosten voor de centrale verwarming werden geraamd in overleg met een terzake kundige firma te Rotter dam. Aangaan van een geldlening Voor de financiering van het project zal behalve de voor dit doel aanwezige reserve en de geraamde opbrengst van het huidige raadhuis, voor het resterende bedrag een lening gesloten moeten worden van 468.000. Dit betekent dat bij de uitvoering van dit project bij een teaimijn van vijftig jaren rente van 31 jaarlijks een annuï teit van 19.953 verschuldigd zal zijn. Dit bedrag dirukt niet overmatig zwaar op de gemeentebegroting. Tot heden is uitsluitend rekening gehou den met de kosten voor het gebouw. Daar in dit stadium nog geen nauwkeurige ra ming kan plaats vinden van de kosten voor de inrichting, stoffering en meubilering van het gebouw, dient er wel rekening mee gehouden te worden dat te zijner tijd voor een gedeelte hiervan ook een lening geslo ten zal moeten worden. B. en W. hebben het voornemen d'e thans aanwezige kan toorinventaris, die geleidelijk in de afge lopen jaren de oude gedeeltelijk heeft ver vangen, te blijven vernieuwen en deze zeer bruikbare inventaris naar het nieuwe ge bouw over te brengen, hetgeen het doen van investeringen te zijner tijd overbodig zal maken. Het college stelt zich voor, dat wanneer het nieuwe gebouw betrokken zal worden, de oude inventaris door nieuw materiaal zal zijn vervangen. Voorname lijk voor de representafieveg edeelten zal nog meubilair moeten woorden aangeschaft. A mateurtoneêl Met „De privé-secretaresse" heeft A. den Hertog een blijspel geschreven, dat een kolfje naar de hand blijkt van onze amateurspelers en een uitermate dankbaar object voor wat betreft de goedlachsheid van het publiek. Gisteravond is mij dat weer gebleken in een toch heus niet da verende opvoering van de R.K. Toneel vereniging „St. Genesius", welke vereni ging ook al sukkelt met het regisseurs probleem. Drie opvoeringen vermeldden op het programma nu al drie verschillen de regisseurs. Of Th. van Westing de zor gen kan opheffen is nog niet onomstote- lijk bewezen, want men kan op de opvoe ring van gisteravond in de stadsschouw burg de nodige aanmerken doen horen, die voor een groot deel ook de mise en scène betreffen, welke ik niet erg geluk kig vonden. Het blijspel ging bepaaldelijk de kant uit van de klucht. Regisseur Van Westing zal zijn spelers minder moeten laten gaan om met fijnere nuances een mooier effect te bereiken, al heeft het pu bliek, welwillend gestemd als het was om dat het kon lachen, talloze momenten met hartelijk meeleven gehonoreerd. Het to neelspel der amateurs staat meestal wel in de gratie van het publiek. Voor het be palen van het succes is dat geen maatstaf. De steunpilaren van „De privé-secre taresse" vormen een fabrikant en een meisje uit gegoede kringen, dat altijd een makkelijk leventje heeft geleid, steeds deed waar ze zin in had en nu wel eens door mijnheer de fabrikant op zijn kan toor getemd zal worden. Amor bemoeit zich natuurlijk met de zaken en men kan niet ontkennen, dat de secretaresse de schalkse kleine man een lief handje helpt In opzet kon mij de vertolking van Corry Boonman-Smits zeker bevallen. Spijtig al leen, dat zij de rol te veel uitspeelde en daarin door de regie niet werd geremd. Haar uitspraak verraadde Haarlemse ac centen, die niet fraai klinken. Daaraan is echter wel wat te doen. Piet Kooiman speelde de fabrikant zonder mij bijster te overtuigen. Hij was een beetje te zwaar op de hand om prettig geplaagd te zijn. Om hen groepeerde zich een aanzienlijk aantal bijrollen, die geijkte typetjes op leverden. Het best beviel -mij nog Dicky in een fris rolletje van Lenky Zuyderland en mrs. Ashcombe, door Elly Koning goed chargerend op de planken gezet. P. W. FRANSE In de Vrijdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal op nieuw het voorstel van B. en W. aan de orde komen, om de houten noodlokalen ten behoeve van de huisvesting van de Christelijke lagere school te Bloemendaal te plaatsen op het sportterrein aan de Zo merzorgerlaan. Zoals bekend is, is het voorstel in de raadsvergadering van 21 April behandeld. Toen werden wel credieten beschikbaar gesteld voor de bouw en het plaatsen van noodlokalen, maar de meningen over de plaats waren verdeeld. B. en W. hadden het terrein aan de Zomerzorgerlaan aanbevolen en raadsleden noemden andere plaatsen. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om een deel ven de Her tenkamp te bestemmen voor de noodloka len, het terrein, gelegen van de Saxenbur- gerlaan tot aan het speelterrein van de Bloemendaalse Schoolvereniging en het terrein tussen de Brederodelaan en de La ge Duin en Daalseweg. B. en W. delen de raad mee, dat als vast staand moet worden aangenomen, dat het terrein aan de Saxenburgerlaan voor het doel onbruikbaar is en wel in de eerste plaats omdat deze laan, die doodloopt op het speelterrein van de school, ongeveer tien meter te kort is om de acht lokalen te kunnen bevatten. Voorts is de plaats te dicht bij Thijsse's hof, de lokalen komen onder zwaar geboomte en het woonhuis Saxenburgerlaan 4 wordt vrijwel geblok keerd. Bezwaren tegen de Hertenkamp De meerderheid van het college heeft bezwaren tegen het plaatsen van de nood lokalen in de Hertenkamp, zowel uit een oogpunt van het onderwijs als uit dat van de belangen van het schoolbestuur. De noodlokalen worden onder zwaar geboom te geplaatst, zodat de klassen in het zo merseizoen van zonlicht verstoken zijn. Bovendien moeten vrijwel alle leèerlingen in de onmiddellijke nabijheid van de school de drukke Brederodelaan oversteken, het geen indien mogelijk voorkomen moet worden. Voorts herinneren B. en W. aan een adres van een twintigtal ingeze tenen, allen wonende in de directe omge ving van de Hertenkamp, waarbij naar de mening van de meerderheid van B. en W. er terecht op wordt gewezen, dat de plaat sing van de houten schoollokalen op dit punt de rust en de schoonheid aldaar ten zeerste zullen schaden. Mening schoolbestuur Wat de belangen van het schoolbestuur betreft, moeten B. en W. allereerst vast stellen, dat slechts over de plaatsing van de noodlokalen op het voormalige vrije sport veld aan de Zomerzorgerlaan met het be stuur overeenstemming is bereikt. Hierbij is het college te kennen gegeven, dat tegen de overige genoemde mogelijkheden van de zijde van het gemeentebestuur overwegen de bezwaren bestonden. Een afwijzende be slissing van de gemeenteraad voor zoveel betreft het terrein aan de Zomerzorger laan zal ongetwijfeld met zich brengen aldus B. en W. een zich terugtrekken ADVERTENTIE Auberge BonVerre FRANS RESTAURANT Jansweg 2 0 Tel. 176 3 0 COTELETTE DE VEAU FORESTIèRE In Haarlem worden de nachtdiensten apotheken als volgt waargenomen: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Mamdxstraat 65. tele foon 23525. Teyler-apot-heek, Teyteryiais. loen 17^5. van het schoolbestuur uit de voorlopige overeenkomst. De gevolgen van een zo danige, naar de mening van de meerder heid van het college zeer verklaarbare hou ding, zullen zijn, dat de Christelijke lagere school in de Hartenlustschool blijft, dat de uitbreiding van deze school niet tot stand zal komen en dat van de urgentieverkla ring tot de bouw van vier lokalen aan de Hartenlustschool geen gebruik gemaakt zal kunnen worden. f Sportvelden Ingekomen is een brief van Bloemen daalse hockey verenigingen, waarin gezegd wordt, dat inperking van het sportterrein aan de Zomerzorgerlaan het tekort aan sportvelden nodeloos vergroot. B. en W. achten dit bezwaar ongegrond. Op het ge meentelijk sportveld, dat voor de school sport en niet in de eerste plaats voor het gebruik van sportverenigingen is aange kocht, kunnen zowel voor als na de tijde lijke inperking van gebied, twee hockey velden geprojecteerd worden. De meerderheid van het college blijft bij de mening, dat het terrein aan de Zo merzorgerlaan de enige juiste plaats is om de Christelijke lagere school in noodlokalen onder te brengen. De dienst van de doktoren in Bloemendaal- dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargenomen dooi de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door dokter P. M. Wijkmans, Juliana- laan 130, Overveen, telefoon 10071. In Aer- denhout is de waarnemend arts dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, telefoon 27570, van hedenavond zes uur af tot Maandag morgen acht uur. In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloe- mendaal-dorp zijn dé dienstdoende wijk verpleegsters zr. J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. De Zondags-, avond en nachtdienst van de apotheken voor Santpoort, Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout, wordt van heden avond zes uur af tot Zaterdag 21 Mei ver zorgd door Apotheek De Wilde, Broekber- genlaan 42. Santpoort-dorp, telefoon K 2560— 8284, de Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalse weg 85, Bloemendaal, telefoon 22181 cn Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, telefoon 38320. Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft Vrijdagmiddag in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal de tweedaagse bazar geopend, die er tot en met hedenavond tien uur wordt gehouden. De bazar is opgezet door de pad- vindsters van de Capreragroep, die aan mid delen wil komen om een eigen clubhuis te bouwen. Deze tien jaar bestaande Caprera groep, die samen 120 kabouters, padvindsters en pioniers telt. heeft grote behoefte aan zo'n clubhuis, terwijl bovendien mag worden aangenomen dat juist dan het ledental nog zal vermeerderen. De burgemeester maakte een rondgang langs de stand met handwerken, levens middelen, gebruiksvoorwerpen, een rad van avontuur en andere „gok"-spelen. Op de bazar staat ook een collectie poppen, ver vaardigd door mevrouw J. C. VogelDuin uit Haarlem. De heer Fr. Donkervoort. Donkerelaan 2. te Bloemendaal. is Maandag 16 Mei een halve eeuw als tuinman werkzaam op de buiten plaats „Marialust", het tegenwoordige „Castagnola" op de hoek van de Brederode laan en Donkerelaan. Met grote opgewekt heid en nauwgezetheid heeft de jubilaris n de afgelopen vijftig jaar zijn werkzaam heden verricht. Hoewel de heer Donkervoort reeds de zeventig is gepasseerd, kan men hem nog elke dag in de tuin aantreffen en het zou een straf voor hem zijn ?ls bij dit - zeil mcateai naerlccgss». In Minerva Theater De toneelgroep van de Heemsteedse Christelijke Oratorium-Vereniging heeft Donderdagavond in het Minerva Theater ten bate van de Stichting 19401945 een opvoering van Henk Bakkers blijspel „Betje regeert" gegeven. De zaal was bijna geheel uitverkocht voor deze aardige voor stelling. Deze comedie jaren geleden geschre ven heeft nog niets van haar aantrekke lijkheid verloren. De intrige is dan ook zeker amusant, want men zal zich mis schien herinneren dat het hier een kwieke rustende dienstbode betreft, die haar oude positie bij de familie Van Gelder weer komt innemen, wanneer zij ontdekt dat de financiën hier sedert haar vertrek danig zijn ontwricht. Doordat ook haar spaar- duiten hiermee gemoeid zijn, is zij in de eerste plaats belanghebbende geworden en zij wil dit weten ook. Betje neemt ter stond op een voortvarende manier de re gering in eigen hand en begint orde op de zaken te stellen, waarbij zij mevrouw even min ontziet als de lichtelijk corrupte huis knecht. Zelfs toont Betje zich de meerdere van een keiharde bankdirecteur, die zij eveneens met flair in de luren legt. Geen wonder dat met een dergelijk uitgekookte dame de balans weer spoedig in evenwicht is gebracht, waarvan aan het slot een dankbare familie mag profiteren. Deze voorstelling mocht zeker gezien worden, voorai wanneer men bedenkt dat het hier spelers betreft, die de planken nauwelijks meer dan eens per jaar be treden. Dit gebrek aan routine trad wel eens aan het licht, wanneer bijvoorbeeld de telefoon maar niet op het voorgeschre ven moment, wilde overgaan en de spelers dit hiaat niet wisten aan te vullen. En ook was het moeilijk aan te nemen dat de doos, waarmee zo licht werd gemanoeu vreerd, een kostbare en zware persianer zou bevatten. Maar deze foutjes kon men dank zij de amusante typeringen gemak kelijk vergeven. Mevrouw Anneveldt heeft zich als Betje Kerrebijn kranig geweerd en dit pinnige dametje met veel brio en gevoel voor humor op de planken gezet. Bij de familie Van Gelder waren de man nelijke rollen ongetwijfeld het sterkst be zet: de heer Heidema speelde Fred met een prettige allure, goed van dictie en de heer Kruiderink wist de zorgen, waarin hij als fabrikant verkeerde, bijzonder aan nemelijk te maken. Bepaald zwak was de heer Anneveldt als de bankier Stanley, die er niet in kon slagen deze onscrupu leuze zakenman het gewenste formaat te verlenen. Een komisch-statige huisknecht van de heer Erdtsieck, die zich overigens niet altijd zo onnodig verplaatsen moet, een levendige actrice van mevrouw Wier- da en een uitbundige schuldeiser van de heer Sleutel (het programma vermeldde alleen achternamen) completeerden een bezetting, die de toeschouwers een buiten gewoon genoeglijke avond wist te bereiden. Aan het slot van deze voorstelling bracht hoofdinspecteur A. Berentsen de spelers dank voor hun geslaagd initiatief, waar door aan de Stichting 19401945 een be drag van ongeveer vierhonderdvijftig gul den kan worden overgemaakt. J. VAN DAM ADVERTENTIE r»_mupsl ^4DIO van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-rcparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Onder auspiciën van het bestuur van de R.K. Gymnastiekvereniging „J.B.S." te Bennebroek kwamen Vrijdagavond enige dames bijeen in het R.K. Verenigingsge bouw om te komen tot de vorming van een clubje voor gehuwde dames. Er was voor deze bijeenkomst flinke belangstelling en bovendien hadden enkele dames zich reeds schriftelijk bij het bestuur gemeld, zodat de vorming een feit werd. De voorzitter van „J.B.S.", de heer C. Vernooy, hield een inleiding waarin hij wees op de noodzakelijkheid dat ook de gehuwde dames zich voor eenvoudige oefeningen gaan interesseren en de leider van deze nieuwe afdeling, de heer P. v. d. Linden, lichtte een en ander met voor beelden nader toe. Staande de vergadering gaven alle aanwezigen zich op, nadat eerst een wekelijkse oefenavond in het gymnas tieklokaal van de R.K. Jongensschool en de maandelijkse contributie waren vastge steld. Aan het slot van de bijeenkomst hield kapelaan A. Voorbij een toespraak, waar in hij er op wees, dat de kerk volstrekt niet de belangen van het lichaam verwaar loost, zoals wel eens wordt gesuggereerd, doch alle harmonische ontwikkeling zoveel mogelijk bevordert. Echter gaan de be langen van de ziel, juist in verband met haar eeuwige bestemming, daar toch nog boven uit. Gehuwde R.K. dames kunnen zich voor het lidmaatschap opgeven bij: mevrouw W. Nieuwenhuizen, Zwarteweg 39, tele foon 218; mevrouw Otte, Schoollaan 23 en mej. J. Lommerse, Hiïlegömmerdijk 533, ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 15 Mei waargenomen door dokter P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. K 2502 300. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 15 Mei worden te Heemstede waargenomen door dr. J. G M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tele foon 38377 en dr. K. L. Kout, Johan de Witt- laan 23, telefoon 38411. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 383320. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester van Hillegom kan op Maandag 16 Mei geen door gang vinden. In plaats hiervan zal dc bur gemeester spreekuur houden op Dinsdag 17 '3 va» l>«Jf 7 tet half 8, ADVERTENTIE TOUR- en SPORTRIJWIELEN in moderne kleuren. OVERVEEN. - Betaling in overleg De Zondagsdienst voor doktoren te Hille gom wordt op 15 Mei waargenomen door dr. Wijkmans, Stationsweg 74. telef. 5771. De Zondagsdienst wordt op Hemelvaarts dag 19 Mei waargenomen door dokter A. v. cl. Kaaden, Hoofdstraat 14, telef. 5114. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dokter II. A. Hol! Veldhorst straat 50, te! 3155. 55 Voor een volle zaal heeft de buurtver eniging „De Wurf" Vrijdagavond in ge bouw „Zomerlust" het oude Zandtvoort doen herleven op een wijze, die grote be wondering wekte. Het is ongetwijfeld de grote verdienste van deze buurtvereniging dat de historie van Zandvoort bewaard blijft in woord en beeld. Ook uit hetgeen deze avond geboden werd bleek de liefde voor de historie van het eigen dorp. Dat men het niet wil los laten, doch ook voor het nageslacht be waren wil, sprak duidelijk uit de reeks schetsen, die geschreven werden door me vrouw Jongsma-Schutten, waarin in zeven aantrekkelijke scènes beelden werden ge toond udit hot oude Zand'voort. Twee oude Zandvoortse vrouwtjes ont moeten elkaar en halen herinneringen op uit die goede oude tijd', waarna de bezoeker achtereenvolgens te zien en te horen krijgt: een söhocdgang naar d'e oude dorpsschool; de ronde van'de nachtwaker; het wekken van de vrouwen, die weer vroeg het werk moeten hervatten; een strandscène met.de eerste badgasten; netten boeten: een vis- afslag op het strand en een Kc-ninginnedag- viering in Zandvoorts oude café van Jains de Kraay, de thans bijna honderdjarige en oudste inwoonster van Zandvoort. Dit alles afgesloten met een Zandvoortse dans, de „Gort met stroop". Ruim 35 medewerkenden zorgden ervoor, dat dit folkloristisch spel kleur kreeg en tot werkelijk leven werd gebracht juist doordat het spontane en. ongekunstelde zo tot de verbeelding sprak. Het „netten boeten" en de oude Ko- ninginnedagviering waren in deze revue achtige toneelopvoering zeker hoogtepun ten. Uit haar welhaast onuitputtelijk lijkend archief loonde Zandvoorts oudste fotografe .mej. B. Bakels na de pauze een ware rijk dom aan oude lantaarnplaatjes uit het ver leden van Zandvoort. Reeds diverse maten zagen wij van haar dergelijke vertoningen en steeds opnieuw blijkt, dat zij nog over meer en waardevol materiaal beschikt. Dorps- en strandlbeelden uit 1890 en daar voor, zelfs een beeld van Zandvoorts oude vuurtoren, ontbreken niet in haar unieke en bewonderenswaardige verzameling. De voorzitter van „de Wurf", de heer G. Suurland, opende en sloot deze kostelijke oud-Zandvoortse avond. In het gebouw „Ons Huis" hield de af deling Zandvoort van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van Dieren Don derdagavond haar jaarvergadering, welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. G. Volder. Uit het verslag van de secretaresse bleek, dat het ledenaantal vooral de laatste tijd toeneemt en uit het verslag van de penningmeester moest wor den opgemaakt dat de financiën nog steeds een „zorgenkind" blijven. In de bestuurs-vacatures door het pe riodiek aftreden van mevrouw G. Blom Mantingh en de heer D. Koolhaas, die zich beiden niet meer herkiesbaar stelden, werd voorzien door de verkiezing van respectievelijk mevrouw D. Breure en de heer A. Pijpers. In de kas-commissie wer den benoemd de heren J. II; C. Poll en D. Koolhaas. Een uitvoerige bespreking werd gewijd aan de vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement, welke tenslotte werden goedgekeurd. Het ligt in de be doeling van de vereniging, wanneer het officiële fiat hierop zal zijn verkregen, een lening aan te vragen bij het gemeente bestuur, om op het daarvoor in gereedheid gebrachte terrein achter de Kostverloren straat, waarvoor reeds f 700.werd be steed, een asvl te bouwen met tien hokken aan iedere zijde van het terrein en een be scheiden kliniek, waarvoor de tekeningen gereed zijn en waarvan de kosten onge veer f 8000,zullen bedragen. Om dit te verwezenlijken zal door de vereniging in het komende najaar een groots opgezette bazar worden georganiseerd, ter aanvul ling van de lening, welke aan het gemeen tebestuur zal worden gevraagd. Tenslotte werd door mej. M. Schous een boeiende lezing gehouden over „De rechtlozen" waarin zij de positie van het dier be schouwde uit een Westers en Oosters standpunt, om tot de slotsom te komen dat er in het Oosterse denken véél meer aandacht en eerbied voor het dier wordt getoond dan in het Westerse. d BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. Koper en J. de Muiinck; M. Kuik en B. M. Burgess. GEHUWD: C. Schaatsbergen en A. A. Paap; J. Koper en J. Oosterloo; J. T. Smit en J. M. Jongsma. OVERLEDEN: D. Haaginans, 89 j.; H. P. Houthuis. 72 j., echtg.e. van A. A. Slootweg. ETALAGE-ZOEKWEDSTRIJD In verband met de enorme toevloed van inzendingen voor de étalage-zoekwedstrijd voor de jeu gel op bevrijdingsdag, waarvoor ruim 3500 formulieren werden ingezonden, is het onmogeliik gebleken, de uitslag zoals was aangekondigd, deze week bekend te maken. Er wordit echter d'oor de com missie hard aan gewerkt, om de namen van de prijswinnaars en winnaressen in de loon van de volgende week te publiceren. BINNENLAND De helicopter S 55 van de Sabena heeft Vrijdag, bestuurd door chef-piloot Tremery van de Sabena, een vlucht gemaakt van Brussel via Knocke en Vlissingen naar Zie- rikzee en Rotterdam. Het was een proef vlucht voor de opening, op Donderdag 19 Mei van de helicopterdienst Brussel-Knocke VlissingenZierikzeeRotterdam ter ge legenheid van de E 55-tenitoonstelling in de Maasstad. In opdracht van een vijftigtal Apel- doornse brood- en banketbakkers, die zich verenigd hebben in een coöperatie, zal onder architectuur van de heer Chr. ten Tuynte te Apeldoorn binnenkort worden begonnen met de bouw van een centrale bakkerij. Twee hallen van 60x14 metel elk benevens een aanbouw, waarin de cantine en de kantoren worden ondergebracht, zulten worden ge bouwd. Het I.K.O.R., het Interkerkelijk Over leg in Radiozaken, heeft officieel een nieuw bureau geopend aan de Borneolaan te Hil versum. Deze gebeurtenis werd bijgewoond door vele belangstellenden, onder andere vertegenwoordigers van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van de Oecumenische Raad van Kerken, van verschillende kerkgenootschappen en van de omroepverenigingen Met aan boord 1005 emigranten, onder wie 451 kinderen tot 18 jaar (d.i. 45 percent), vertrekt Zaterdagmiddag uit Rotterdam het m.s. „Sibajak" naar Fremanlle, Melbourne en Sydney. De ..Sibajak" is het eerste emi grantenschip, waarvan alle passagiers reizen onder het nieuwe emigratie-bijslagstelsel. Hetgeen impliceert, dat geen der ongeveer 1000 passagiers geheel voor eigen rekening reist. Van 8 tot en met 12 Augustus wordt in Nijmegen het internationale Pax Christi Congres gehouden. Bisschoppen uit vele landen zullen het congres bijwonen, dat ge opend en gesloten zal worden door kardinaal Fel tin uit Parijs. Mgr. dr. Alfrink, coadjutor van het aartsbisdom Utrecht, zal de gasten en congressisten op 8 Augustus in het Cani- siuscollege begroeten. Tot rechter in de arrondisscments-reeht- bank te Alkmaar is benoemd mr. J. A. Mar kus, thans substituut-griffier bij, tevens rechter-plaatsvervanger in genoemde recht bank. HAARLEM EN OMGEVING De „Buurtvereniging Floresslraat en omgeving" houdt op Zaterdag 21 Mei, ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan een feestavond in het parochiehuis „Sint Jan" aan het Teylernlein. Opgevoerd zal worden het blijspel „Welkom Directeur" van Jos Joosten en René Bosch. ADVERTENTIE De bevolking van de gemeente Zand voort, die op 1 April bestond uit 5.810 mannen en 6.349 vrouwen (totaal 12.159), nam dooi» vestiging en geboorte gedurende deze maand toe met 85 mannen en 87 vrouwen maar daartegenover stond een vermindering als gevolg van vertrek en overlijden van 27 mannen en 49 vrouwen. De netto-aanwas van de bevolking was dus 58 mannen en 38 vrouwen, samen 96 personen, zodat Zandvoorts bevolking in April toenam van 12.159 tot 12.255 perso nen. AVOND-PUZZLERIT De motorclub „Zandvoort" houdt heden avond (14 Mei) wederom een a vond- puzzle-rit voor auto's en motoren. De lengte van het traject is ongeveer 65 km over uit sluitend goede wegen. De gemiddelde snel heid voor alle deelnemers bedraagt 36 km per uur. De start vindt plaats van 9 uur af bij het clubhuis: „Paviljoen de Vij verhut". Ook d'eze rit telt mee voor het clubkam pioenschap, alsmede voor de „miet-ieden beker". ZWEMCLUB „DE ZEESCHUIMERS" De Zandvoortse zwemclub „De Zee schuimers" houdt hedenavond (14 Mei) in gebouw Zomerlust voor de jeugdleden een gezellige avond ter gelegenheid van het feit, dat Z.Z.Z. deze maand haar eerste lustrum herdenkt. Opgevoerd zal worden het kinder toneel stuk: „De nieuwste avonturen van Sjors en Sjimmie" door een beroepsgezelschap voor jeugdtoneel. OPENING „RICHE-BAD" Hedenmiddag om 2 uur heeft „Riche- bad" officieel het openlucht-zwembad aan de Noord Boulevard opengesteld. De lei ding berust ook dat jaar wederom bij de zwemmeester Jan van Hemsbergen. DOKTERSDIENST De doktersdienst in HalfwegZwanenburg zal morgen worden waargenomen door dok ter Hoekstra. HAARLEM, 13 Mei 1955 ONDERTROUWD: 13 Mei, W. Boeser en H. M. de Wit. BEVALLEN van een zoon: 11 Mei, J. A. BaarsKoenes; L. J. WilleLindeman; 12 Mei, G. van Duist—Wijtvliet, 2 z.; II. G. M. ZwartZweers; G. M. van der Linden Huijgen; E. A. M. Roest—Schultz; 13 Mei, A. Janzen—van Kempen; E. M. Vermeer— Toyer. BEVALLEN van een dochter: 12 Mei, S. Ursinusden Haan; E. C. van de Moc'-n— van Verneveld; E. hindenburgSlootweg; 13 Mei, L. M de Jong—Klaassen; J. van eren —Mi edema. OVERLEDEN: 11 Mei, H. P. Stroo Cloeck, 2 d„ Hazepaterslaan; S. S. G. Lonneman. 75 Spaarnelaan; 12 Mei, J. Kabel—de Mon. 70 Twijnderslaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10