Rusland en Joegoslavië gaan confereren Positie van het kabinet is wankel Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hulp-projecten goedgekeurd Dat voorstel Premier Boelganin, Kroesjtsjev en Mikojan eind Mei naar Belgrado Steun van Anti-Revolutionairen aan de Huurwet onzeker Oppositie loopt storm tegen kabinet Scelba Het woord is aan De uurloon-actie Men weet niet wat men zegt Tamelijk koud en buiïg 69e JAARGANG No 259 ZATERDAG 14 MEI 1955 299e JAARGANG No 106 Koniev, opperbevelhebber van de Oost-Europese strijdkrachten Vliegongeval nabij Borneo had normale oorzaak Nieuwe versterkingen uit Frankrijk naar Algerije Premier sluit ijlings compromis met rebellen in eigen partij Paul de Groot op een ministerszetel E.G.K.S. Kartelbeleid wekt weinig vertrouwen Mijnwerkers van Yorkshire gaan Maandag aan de slag Grote Drie bijeengekomen in Wenen Weerrapport ij: w Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur; Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERZET IN de Tweede Kamer tegen het regeringsvoorstel betreffende ge deeltelijke huurverhoging „de kreupele huurverhoging", heet zij al is er niet minder op geworden. Er moet Dinsdag over gestemd worden. Zou men naar de huidige stand van zaken moeten oordelen, dan zou men de regering niet veel kans geven. Voorspellingen houden in dat de PvdA, de VVD, de SGP en de communisten tegen zullen stemmen. De beide leden van de KNP willen zich nog bei-aden. Dat zou evenwel, al niet meer van invloed zijn als de AR inderdaad vastbesloten zouden zijn, hun stemmen ook tegen het ontwerp uit te brengen. De regering heeft kennelijk vaste hoop gekoesterd dat dit niet geschie den zou; die hoop is gisteren geschokt door de uitingen van de AR-fractieleider. „Als ik vandaag moest stemmen", zei de heer Schouten, „zou het politieke gevolg van een kabinetscrisis mijn beslissing niet bepalen, maar een mens moet bereid zijn tot het laatste ogenblik zijn besluit in overweging te houden". Met andere woor den: de fractieleider der AR zou gister avond hebben tegengestemd als het toen tot een stemming gekomen was. Hij wacht dus blijkbaar af, of de regering nog met enigerlei nieuwe toezegging zal komen, die hem tot een verandering van zijn stand punt zou brengen. Het is moeilijk te voor spellen wat er te dien aanzien nog uit de bus zou kunnen komen. „De nacht zal raad brengen", zegt een oud woord van Franse herkomst; er resten nog drie nachten en een paar dagen daar tussenin. Gezien de loop van zaken zou men zeggen dat een aanhouding van het aanhangige probleem op korte afgesproken termijn, zodat om trent al zijn aspecten „vertrouwvol be raad" gepleegd zou kunnen worden dat is een pas-geijkte nieuwe term, die ik niet om haar schoonheid vermeld uitkomst zou kunnen brengen. Misschien is dat niet de enige uitweg, maar het lijkt in deze situatie een verstandige. Als een dergelijke oplossing niet gevonden mocht worden, zal het dan ook op het laatste moment nog zo zeker zijn dat de gehele PvdA-fractie tegen zal stemmen? Gisteren kon men die vraag blijkbaar alleen maar bevestigend beant woorden, maar het is wel meer voorge komen dat overwegingen van het laatste moment foun invloed deden gelden. Welk overwegend bezwaar er tegen een aan houding en nieuw beraad op een termijn van enkele weken zou zijn is overigens niet duidelijk en zal ook niet licht duide lijk te maken zijn. Mocht het tot een verwerping van het regeringsvoorstel en tot aftreden van het kabinet komen, dan zou dit tot Kameront binding en daarmee tot nieuwe, vervroegde verkiezingen kunnen leiden. Zeker is dat niet. Aftreden van de regering brengt niet automatisch de noodzaak van ontbinding en nieuwe verkiezingen mee. Dat aftreden zou alleen leiden tot de gebruikelijke con sultaties van het Staatshoofd om door aan wijzing van een formateur tot een nieuwe regering te komen. Tenslotte zou de kabi netscrisis tot nieuwe verkiezingen kunnen leiden, maar dat staat bij voorbaat geens zins vast. Een vraag die in geval van een' crisis zeker gesteld zou worden is, of wel licht de Partij van de Arbeid het moment gekomen zou achten waarop zij liever in de oppositie zou gaan dan mede-verantwoor delijkheid te blijven dragen voor het rege ringsbeleid. Maar dit is alles nog vooruit lopen op de situatie; het is vandaag aan de dag nog zeer wel mogelijk dat er helemaal geen crisis komt, dat vóór Dinsdag een uitweg is gevonden die de op de wip ver toevende A.R. ten voordele van het rege ringsvoorstel doet beslissen en dat dit dus met de steun van K.V.P., C.H.U. en A.R. over de sloot komt, zij het dan maar op het nippertje. Over de datum van invoering van de voorstellen tot belastingverlaging maakt de V.V.D.-fractieleider, prof. Oud, zich blijk baar ook in geval van een crisis geen zor gen. Het is niet onbegrijpelijk dat hij dat in deze omstandigheden zegt, maar het valt moeilijk zijn onbezorgdheid voor zulk ge-val te delen. R. P. WARSCHAU. (A.F.P.) Officieel is be kend geworden, dat de Sovjet-Russische maarschalk Ivan Koniev is benoemd tot opperbevelhebber van de Verenigde strijd krachten der acht landen, die het pact van Warschau hebben getekend. MANILLA (United Press) Dr. Raden James Imawan, die voor de Indonesische regering een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van het verongelukken van het vliegtuig van de Air India, waar in Chinese gedelegeerden naar de confe rentie van Bandoeng reisden, is tot de slotsom gekomen dat het Indiase toestel, dat voor de kust van Borneo neerstortte, een „gewoon ongeluk" heeft gehad. Hoewel Imawan niet op bijzonderheden inging, betekent zijn mededeling dat hij geen reden aanwezig acht om sabotage te veronderstellen, zoals van communistisch- Chinese zijde was gesuggereerd. PARIJS (Reuter/AFP) Frankrijk heeft weer 2000 man politietroepen per vliegtuig naar het gebied van Constantine in Algerije gezonden. Het aantal geweld daden in Algerije is de laatste tijd toegeno men. Frankrijk heeft reeds 40.000 man vei ligheidstroepen in het land. Veertien van de voornaamste leiders van de Algerijnse nationalistische partij „voor de overwinning van de democratische vrij heden", die in December waren gearres teerd wegens het in gevaar brengen van de buitenlandse veiligheid van de staat, zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. De ver zetsactiviteit in Algerije duurt echter nog voort. Vredige rust en intense schoonheid vindt men nog in het eeuwenoude hos van het „Huis te Vogelenzang". Elders in dit blad kan men in een uitvoerige beschouwing lezen hoe dit stuk natuur in zijn wezen wordt bedreigd door de plannen van Rijks waterstaat om de Westelijke randweg dwars door dit unieke landschap te leggen. Het gezang der vogels en de geur van het geboomte zullen plaats maken voor het geronk van auto's en motorfietsen en de stank van benzine en olie. MOSKOU (AFP/Reuter) Tegen het einde van deze maand zal in Belgrado een con ferentie op het hoogste niveau van Russische en Zuidslavische leiders worden gehou den om te komen tot verdere verbetering van de betrekkingen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie, aldus is Zaterdagochtend bekendgemaakt in de Russische dagbladen. Van Sovjet-zijde zullen op deze conferentie tegenwoordig zijn maarschalk Boelganin, de premier. Kroesjtsjev, eerste secretaris van de Sovjet-communistische partij en Mikojan, eerste vice-premier. Aan Joegoslavische kant zullen president Tito en vice- premier Kardelj aan de besprekingen deelnemen. Deze bekendmaking in de Russische pers is later in Belgrado bevestigd. Uit gezaghebbende bron in Washington is vernomen, dat hst Joegoslavische mini sterie van Buitenlandse Zaken Vrijdag de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado van de komende conferentie op de hoogte heeft gebracht. Daarbij werd de verzekering ge geven, dat Joegoslavië niet van plan is een wijziging te brengen in zijn politiek van nauwe, vriendschappelijke betrek kingen met het Westen. In Westelijke kringen in Moskou heeft de bekendmaking in de Russische bladen, die zonder toelichting werd gegeven, voel verrassing gewekt, ook al volgt het hoge Russische bezoek op een campagne in de Sovjet-Unie voor betere betrekkingen met Joegoslavië, die reeds enige maanden gaan de is. Tevens heeft het enige verbazing ge wekt, dat blijkens de krantenberichten Kroesjtsjev, normaal „de man achter de troon", de officiële leider is van de Sovjet delegatie. Het staat na de replieken in de Tweede Kamer van gisteren nog steeds niet vast dat de gedeeltelijke huurverhoging wordt aangenomen. K.V.P. en C.H.U. heb ben zich tot aanvaarding bereid verklaard, maar voor de kleinst mogelijke meerderheid is ten minste de steun nodig van de Anti-Revolutionairen, die hun standpunt nog niet definitief hebben bepaald. „Als ik vandaag moest beslissen", zei dr. Schouten gisteravond, „zou het politieke gevolg van een kabinetscrisis mijn beslissing niet bepalen, maar een mens moet bereid zijn tot het laatste ogenblik zijn besluit in overweging te houden". Er rust op de A.R.-Kamerleden een zware verantwoordelijkheid omdat zij, naar het schijnt, op de wip zitten, daar de P.v.d.A., de V.V.D.de S.P.G. en de Communisten tegen zullen stem men. De twee leden van de K.N.P. willen zich over hun definitieve standpunt nog beraden. Dr. Schouten verweet de P.v.d.A., met vijf socialistische ministers in het kabinet, dat zij tegen zal stemmen, terwijl de socialistische ministers dan rustig aanblijven, zodat de verantwoordelijkheid voor de beslissing over een kabinetscrisis (met het voorlopig verdwijnen van de belastingvoorstellen) wordt gelegd op de schouders van de Anti-Revolutionairen. „Ieder van ons", aldus de heer Schouten, „zal echter zijn verantwoordelijkheid moeten dragen voor de beslissing en hij zal die op niemand kunnen afwentelen." De fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, verklaarde hierna, dat de rede van de heer Schouten indruk op hem had gemaakt en een punt vormt voor grondige overweging. Hij was niet in staat er direct op te antwoorden. „Ik blijf van mening dat deze huurver hoging onrechtvaardig is tegenover huur ders en verhuurders", zei de heer Stapel kamp (AR). „Niemand in de Kamer voelt er iets voor, constateerde de heer Bommer (P.v.d.A.), nadat de heer Van den Heuvel (AR) reeds hetzelfde had gezegd. Ook de heer Schouten (AR) stelde vast dat vrijwel de gehele Kamer het huurvoorstel liefst zou verwerpen. Maar de grote moeilijkheid is dat door de koppeling van de huurver hoging aan de belastingverlaging en een kabinetscrisis, het huurvoorstel niet meer op zichzelf kan worden beoordeeld, maar op gronden die er geen verband mee hou den. Prof. Oud (WD) zei: „Van het begin af hebben alle partijen op zakelijke gronden felle critiek geleverd op de kreupele huur verhoging. Daarom zou aanneming ervan, onder druk van het dreigement van het kabinet &et aftreden en intrekking van de belastingverlaging, voor het gezag van het parlement fataal zijn. Daar is de regering dan mede verantwoordelijk voor. Het is mogelijk dat het kabinet door zijn pressie nog een meerderheid krijgt voor het huur voorstel, maar welk een afbreuk doet de regering daarmee aan het gezag van het parlement bij het Nederlandse volk, dat voor zijn vertegenwoordigers achting moet kunnen hebben", aldus prof. Oud. De grote fout is volgens hem geweest dat men zich bij de kabinetsformatie in 1952 onvoldoende rekenschap heeft gegeven van het te voeren huurbeleid. Dat wreekt zich nu. Maar als het kabinet volgende week zou aftreden, achtte prof. Oud het niet on mogelijk, dat hij de zelfde ministers weer achter de ministerstafel terug ziet. Daarom moet men zich ook maar niet al te bezorgd maken over het verdwijnen van de belas tingvoorstellen als de Huurwet wordt ver worpen. Als de Kamer welbewust de be lastingverlaging wil doorzetten, zal zij het ook in haar macht hebben te zorgen dat er een kabinet komt dat de belastingverlaging invoert, in weerwil van verwerping van de Huurwet. „Waarschijnlijk krijgen wij dan de belastingverlaging van dezelfde minis ters, die nu achter de tafel zitten". Van de zijde van de P.v.d.A. is nog een poging gedaan tot nader overleg om tot een oplossing te komen. De heer Bommer stelde voor binnenskamers over de gedeel telijke huurverhoging te praten en dan tevens samen met de regering ook overleg te plegen over een eventuele huurbelasting en waarborgen voor het onderhoud van de woningen bij huurverhoging, maar zijn ge dachte vond geen weerklank. De heer Hofstra (P.v.d.A.) diende een motie in om de minst-draagkrachtigen en de middengroepen meer belastingverlaging te geven ten koste van de hoge inkomens. Prof. Romme (KVP) en dr. Schouten (AR) vreesden er uitstel van de belasting verlaging van. Mr. Burger (P.v.d.A.) ver klaarde dat dit helemaal niet de bedoeling is, want dat men op het departement van Financiën in enkele dagen een nieuwe be lastingtabel zou kunnen uitwerken. De heer Van Vliet (KVP) deed de mede deling dat de KVP in de gedeeltelijke huur verhoging nog steeds bezwaren ziet, maar dat het huurvoorstel toch ook zoveel goeds bevat, dat de KVP er haar stem aan zal kunnen geven. De heer van de Wetering (CIIU) betreurde de pressie van het kabi net, maar hij wenst geen kabinetscrisis en daarom zou hij zijn stem aan het huurvoor stel geven. Men moet nu maar afwachten wat de AR-Kamerleden tenslotte zullen beslissen. Ook al stemmen de twee leden van de KNP voor, dan wordt aanneming of verwerping van de huurverhoging toch een dubbeltje op zijn kant. De positie van het kabinet is dus zeer wankel. ROME (Reu ter/A.F.P.) Premier Scelba van Italië is er in geslaagd de re bellen in zijn christen democratische partij van hun voornemen af te brengen de re gering onmiddellijk ten val te brengen. Scelba moest de rebellen echter beloven, dat hij onmiddellijk zal trachten met de drie regeringspartijen de christen demo craten, de sociaal-democraten en de libe ralen een nauwkeurig omschreven rege ringsprogram op te stellen. De communisten en linkse socialisten, die niet tot 6 Juni, de dag waarop belang rijke verkiezingen op Sicilië gehouden worden, die kunnen leiden tot de val van het kabinet Scelba, willen wachten, hebben gedreigd met een motie van wantrouwen om bijeenroeping van het parlement af te dwingen, dat op het ogenblik met reces is. De neo-fascisten en monarchisten hebben meteen een dergelijke motie ingediend om dat het kabinet naar hun mening ruim zeven maanden lang wat wetgeving en be stuur betreft heeft stilgezeten. De parle- mentsfractie van de linkse socialistische partij van Nenni, die met de communisten is verbonden, eist vorming van een nieuwe regering, die de steun der socialisten zal hebben. De communistische partij heeft haar parlementsfractie opgedragen de „no dige stappen te nemen om bij de eerste ge legenheid een einde te maken aan de ern stige en ontoelaatbare politieke toestand". JCOCOOOOOOCCOOCCOCOCOCOCOCOO^COOCOCOCODOCCCCOCOOCOOCOOO: 8 Achter de regeringstafel in de Twee- de Kamer staan een aantal ministers- ft' zetels. Niemand van de Kamerleden zal 3 het ooit wagen op zo'n stoel te gaan zit- ft ten als hij even enkele woorden met een minister wil wisselen. Maar gistermid- dag zag men plotseling de communist 3 Paul de Groot in een ministerszetel ft naast minister Zijlstra zitten. De voor- zitter schudde zijn hoofd over zulk een 8 schending van een traditie. liet werd rumoerig en tenslotte moest de voorzitter wel hameren om te kun nen zeggen: Jk merk dat er enige ver warring in de Kamer bestaat doordat een van de leden aan de ministerstafel heeft plaats genomen". De heer Paul de Groot begreep de wenk en hij ging met minister Zijlstra in een nis van de zaal zitten zoals ge bruikelijk is. >oocoococooccoccoccocoooo2*xxxx5ocododcoco2oocccco30occ<x: (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, 14 Mei Het parle ment van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zet er alles op om de zitting te kunnen verdagen tot na de conferentie, die de zes ministers van Buitenlandse Zaken op 1 Juni zullen houden. Daarna wil men de resultaten van het ministeriële overleg bespreken in een nieuwe Straats- burgse vergadering. Tevoren wil men de ministers een aanwijzing geven van de opinie der E.K.S.G.-assemblée ten aanzien van verdere Europese integratie. Vandaar dat men de week uitluidt met een politiek debat. Een in het leven geroepen werk groep, die de assemblée over deze zaken adviseert, omvat onder meer de Nederlan ders Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), mejuffrouw Klompé (KVP) en Hasenbos (A.R.). De groep bestaat uit 28 leden. De critiek van de assemblée op het be leid van de Hoge Autoriteit ten aanzien van belastingpolitiek en sociale maatrege len heeft gisteren de vorm gekregen van een sociaal programma ten behoeve van de arbeiders in de zware industrie, dat ter uitvoering opgedragen wordt aan de Hoge Autoriteit en de raad van ministers. De assemblée is echter niet accoord ge gaan met de socialistische ontwerpresolutie, waarin de Hoge Autoriteit werd verzocht haar beslissing tot verlaging der heffingen in te trekken. Zij nam er genoegen mee, haar ontstemming te doen kennen over het feit, dat zij niet tijdig op de hoogte is ge bracht van de verlaging. Meer instemming ondervonden de socia listen bij hun critiek op het kartelbeleid van de Hoge Autoriteit. De aangekondigde ontbinding van het Duitse steenkoolkartel Georg stelde ook de Nederlanders Blaisse (KVP) en Korthals (VVD) voor bezorgde vragen. Strenge controle op de zes onder nemingen, die voor de Georg in de plaats zouden komen, werd onontbeerlijk ge noemd door de heer Nederhorst, die vrees de dat er zes kleine Georgjes zouden komen inplaats van de ene grote. Hij meende te moeten vaststellen dat de West-Duitse ondernemers van nature tegen vrije con currentie en vóór prijsafspraken zijn, waar tegen streng moet worden opgetreden. De Duitser Blank (Freie Demokratische Par tei) was de-enige, die zich liet horen. Hij zei dat wantrouwen geen goede basis is om op te werken en dat men het beleid van de Hoge Autoriteit moet steunen. De Hoge Autoriteit verdedigde zich zwakjes en men nam tenslotte de medede lingen van haar kant zonder commentaar voor kennisgeving aan, na de belofte dat men schriftelijk nader zou horen over deze kwestie. Het bezoek van de Russische delegatie zal een hoogtepunt zijn in deze faze van verbetering der betrekkingen tussen Joe goslavië en de Sovjet-Unie. Deze betrek kingen werden in 1948 afgebroken, toen Joegoslavië uit de Cominform werd ge stoten wegens zijn onafhankelijke politiek. In 1953 waren de betrekkingen weer in zoverre verbeterd, dat opnieuw ambassa deurs werden uitgewisseld. In Westelijke kringen in Wenen betwij felt men, of de Russen hopen op nieuwe aansluiting van Joegoslavië bij het com munistische blok. Van Russische kant schijnt men aan te sturen op neutrali sering van Joegoslavië nu de neutrali sering van Oostenrijk bereikt is en men heeft waarschijnlijk moed geput uit re cente verklaringen en handelingen van maarschalk Tito. Deze prees tijdens zijn bezoek aan India in het begin van dit jaar met nadruk de weigering van premier Nehroe van India om zich aan te sluiten bij een bondgenoot schap. Nadien zijn moeilijkheden ontstaan bij het versterken van de militaire aspec ten van het Balkanpact, waarin Joego slavië met Griekenland en Turkije ver enigd is. Volgens sommige waarnemers hopen de Russen wellicht, dat zij Tito kunnen over halen zich aan te sluiten bij het veilig heidsstelsel dat de Oost-Europese landen op het punt staan in Warschau te sluiten. In diplomatieke kringen in Wenen is men het er over eens, dat de komende Russisch- Joegoslavische besprekingen de ongerust heid van de laatste tijd in Westelijke hoofdsteden over de bedoelingen van Bel grado en de toekomst van Joegoslavië nog zal doen toenemen. In Londen is uit diplomatieke bron ver nomen, dat de Joegoslavische autoriteiten ook de Britse ambassadeur in Belgrado, sir Frank Roberts, hebben verzekerd, dat de betrekkingen van Joegoslavië met het Westen niet zullen veranderen als gevolg van de besprekingen. De zegsman in Lon den merkte op, dat het interessant was, dat Molotov, die een grote rol heeft ge speeld bij het afbreken van de betrek kingen tussen de Cominform en Joego slavië, niet aan de besprekingen zal deel nemen. Nieuwe havenstakingen dreigen LONDEN (Reuter/A.F.P.) De mijn werkersstaking in het Britse graafschap Yorkshire, die twee weken geleden begon, zal Maandag eindigen. De mijnwerkers van Doncaster hebben de voorstellen tot loons verhoging van de directie van de kolen mijnen aanvaard. De niet-officiële staking heeft het land bijna een millioen ton kolen gekost. Inmiddels hebben 2000 havenarbeiders in Huil zich geschaard achter een oproep van 7000 Londense havenarbeiders om op 23 Mei in staking te gaan. De staking be treft een geschil tussen de „National Amal gamated Stevedores and Dockers union" (N.A.S.D.) en het grote algemene vakver bond van transportarbeiders over het recht van de N.A.S.D. om in Liverpool, Hull en Manchester met werkgevers te onderhan delen. Tot op heden werden alle onderhan delingen buiten Londen door het grote vak verbond gevoerd. Men verwacht, dat 5000 leden van de N.A.S.D. te Liverpool en 1000 te Manches ter zich achter hun collega's in Londen en Huil zullen scharen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA-s EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Erasmus: De vos heeft veel streken en de egel maar één, maar dat is de beste van alle. als men zegt Veertienduizend vluchtelingen in Oos tenrijk en Griekenland zullen profiteren van de actie van het „Comité Vluchtelin genhulp 1954", die in Maart werd afge- 1 sloten met een opbrengst van bijna 4,2 mil lioen gulden. Het bureau van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen in Genève heeft thans 39 projecten uitgewerkt, met welker uitvoe ring 3,6 millioen gulden is gemoeid. Het bestuur van het „Comité Vluchtelingenhulp 1954" heeft aan de 39 projecten zijn goed keuring gehecht en ook het „executive committee" van de Verenigde Naties, dat toezicht houdt op het werk van de Hoge Commissaris, heeft met de uitvoering van dc plannen ingestemd. Van de 3,6 millioen zal 690.000 gulden worden besteed aan woningbouw, 850.000 aan landbouwintegratie, 140.000 gulden aan vakscholing, 1.100.000 gulden aan hulp voor kleine zelfstandigen, 700.000 gulden aan hulp voor ouden van dagen, 250.000 gulden aan maatschappelijk werk en 80.000 gulden aan hulp voor intellectuelen en studenten. Deze bedragen zijn alle naar boven afgerond,en omvatten Oostenrijk en Griekenland samen. Van het bedrag van 3.6 millioen zal 70 percent ten goede komen aan vluchtelingen in Oostenrijk en 30 per cent aan vluchtelingen in Griekenland. In bedragen uitgedrukt: naar Oostenrijk gaat 2.481.403 gulden en naar Griekenland 1.066.663 gulden. Het nauwkeurige totaal van de projecten bedraagt dus 3.548.066 gulden. Veertienduizend vluchtelingen zullen van het ingezamelde bedrag profi teren. WENEN (United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie hebben vanmorgen in het gebouw van de Amerikaanse ambassade vergaderd om hun politiek te bepalen voor de komende be sprekingen met hun Russische ambtgenoot Molotov, die in de loop van de middag uit Warschau in Wenen werd verwacht. Voorlopig is voor laat in de middag een bijeenkomst vastgesteld tussen de minis ters van de Grote Vier en de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Figl. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer staat dit weekeinde onder invloed van een de pressie bij Zuid-Scandinavië. Deze heeft in samenwerking met een krachtig hogedruk- gebied bij Groenland koude polaire lucht naar West-Europa gevoerd. In Schotland vielen vannacht zelfs sneeuwbuien. In de afgelopen nacht passeerde een storing ons land, waarbij vrij veel regen viel. Vanmor gen bevond zich boven Noord-Ierland een nieuwe randstoring, waarvan aangenomen kan worden, dat zij het weer van dit week einde zal beïnvloeden. Men moet dus reke nen op nog tamelijk koud weer met enige buien. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •ó+j E a 'Sx a e E2 2 a ZS B. en W. van Oss hebben het woningprobleem opgelost Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio geheel bew. motregen regen regen Ijcht bew. zwaar bew. regen zwaar bew. regen licht bew. regenbui regenbui geheel bew. zwaar bew. regen zwaar bew. nevel licht bew. onbewolkt zwaar bew. Z NO Z NNW WZW ZW 8 ZW 8 WZW 6 windstil WNW 2 ZW 7 W 3 windstil Z 4 ZW 10 9 7 9 11 11 4 16 18 16 6 20 Z ZW windstil ONO 2 24 0,1 20 0 23 0,1 22 0,1 20 0 18 0 21 0,3 21 0 21 0 24 0 24 0 21 0 Neerslag laatste 24 uur. or» «ncrin r rNYWCttOTCOOOOO KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Koud weer met hier en daar nachtvorst. 15 Mei Zon op 4.50 uur, onder 20.28 uur. Maan op 1.41 uur, onder 12.30 uur. 16 Mei Zon op 4.48 uur. onder 20.29 uur. Maan op 2.00 uur. onder 23.45 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 Mei Hoog water: 8.21 en 20.52 uur. Laas water: 3.45 en 16.07 uur. Zondag 15 Mei Hoog water: 9.19 en 21.54 uur. Laag water: 4.32 en 17.03 uur. Maandag 16 Mei Hoog water: 10.25 en 23.03 uur. Laag water: 5.33 en 18.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1