EEN VROUW TUSSEN I DE ANJERS^ Niet doorslaan, maar doordrukken AKELEIEN Een kraag Tientallen kunstenaars werkten mede aan de E-55 Expositie van meester werken in Boymans Twee charmante modellen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN ZATERDAG 14 MEI 1955 9 DIT MAKEN WE ZELF piJiiï RHEUMIN Examens Opletten de boodschap Vertraging bij wetsontwerp voor ouderdomsvoorziening Politie zoekt naar handige Amsterdamse oplichter Ministers overwegen optreden tegen A'damse melkfabrieken WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN W-fM al lierliaalde malen ^Ocor de<^Urouw ADVERTENTIE M N VROUW HAD GELIJK I De vrouw is de laatste halve eeuw doorgedrongen tot zelfs de hoogste ambten en beroepen in onze maatschappij en zo beschouwd schuilt er eigenlijk niets wonder lijks in, dat zij zich ook bezighoudt met het kweken van bloemen. Integendeel, want is dit niet bij uitstek iets vrouwelijks? Toch is mejuffrouw Liesbeth Erens in Heemstede, die wij voor u hebben opgezocht, maar een van de weinige vrouwen, die zich eigenares van een kwekerij mag noemen. We vinden haar na een dwaaltocht tussen de anjerkasten van ,,'t Clooster" te Heemstede, in diepe concentratie gebogen over een bak met stekken en we hoeven niet te aarzelen of we de gezochte voor ons hebben. Al dadelijk raken wij in een prettig gesprek, waarin onze gastvrouw begint te vertellen, dat zij hoofdzakelijk stekken verkoopt en exporteert. Nadat deze stekken een maand in rivierzand hebben gestaan, hebben ze voldoende wortel geschoten en kunnen de soms verre reis ondernemen naar diverse landen in Europa, zoals Zweden, Engeland, Italië en België, maar ook buiten ons eigen werelddeel: Australië en Nieuw Zeeland. Ze worden dan keurig in lagen op elkaar gepakt in grote dozen verzonden. In alle Parijse collecties speelt wit een belangrijke rol. Het wordt minder voor hele japonnen gebruikt, als wel voor garneringen en dan ook in alle mogelijke Vormen. Soms is 't maar een vleugje: strikjes of biezen, andermaal geeft een witte kraag de aparte noot aan een eenvoudige japon. Nu zullen de meeste van ons als ze dit lezen, niet meteen naar de winkel hollen om zich een nieuw gewaad, met iets wits aan te schaffen. Ze zullen het misschien voor kennisgeving aannemen. Er zullen wellicht ook handigers zijn. die in zo'n berichtje een kans zien een jurkje van vorig jaar een nieuw aan zien te geven. Een voorbeeld van de manier waarop dat zou kunnen, geven wé U hierbij. We kopen 65 cm witte piqué en knip pen daarvan een kraag volgens het pa troon. dat we eerst getekend hebben. Middenachter komt tegen de stofmouw, middenvoor komt een naad die als split dienst doet. Het boordje 2 maal van stof knippen. De schoudernaden dicht- stikken, middenvoor 12 cm open laten, daaronder de naad dichtstikken op het knoopsgat na, bovenaan 2 knoopsgaten maken. Het boordje op de goede kant aanstikken en de binnenkant vast naaien. De buitenkant kan met een biaisbandje worden afgewerkt en dan b.v. op de kant doorgestikt werden, mooier is het echter de kraag te voe ren met dunne katoen, Dl voering wordt dan in elkaar gestik.;, dan aan de kraag gestikt omgekeerd en daarna wordt pas het boordje erop gemaakt. Tot slot naait U 2 knopen op oen bandje die als sluiting dienst doen. Een variatie op deze kraag laac ons tweede schetsje zien. U kunt er bet zelfde patroon voor gebruiken; 'alleen tekent U de onderkant zoais de stip pellijn aangeeft. Als U de knoopsgaal- jes voor de sluiting staand maakt, kunt u er een lintje doorhalen b.v. van ilu-- weel, waarmee u dan ook de onderkant afwerkt. Dergelijke kragen zijn ook ie ge bruiken om er een lage hals onder te verbergen. Als het nu maar gauw zo mer wordt! L. C. B. Nu v/ij toch met papier bezig zijn zou de aandacht van de huisvrouw even ge vestigd kunnen worden op een rol zil verpapier. Speciaal de zuinige huis vrouw zou hier eens naar moeten kijken, de vrouw die alles wil bewaren en nooit iets eetbaars weg kan gooien. Zo'n rol zilverpapier kan voor verschil lende dingen worden gebezigd: voor het inpakken van kleine geschenken, maar ook om het vlees in te grilleren. Wie dit „aluminium folie" in de braadslee legt, blijft de narigheid bespaart van het schoonmaken van de braadpan. Ge kunt er de groente met water en zout in ver pakken en het pakketje daarna in de groentestomer doen, zo zegt de folder die bij de rol is ingesloten. Maar of water zich zo gemakkelijk met groente en zout laat verpakken durf ik te be twijfelen. Overigens kunt u de rol zil verpapier gebruiken om restjes vlees, brood, worst, kaas in te verpakken, die daardoor minder snel aan bederf worden blootgesteld. Er zijn momenteel in babyzaken zulke schattige tasjes te koop dat het de jonge moeder heel moeilijk zal vallen daar alleen met verrukt gezicht naar te kijken. Het is een snoezig blauw of rose plastic rond tasje met twee vakken. De vakken voélen van binnen zacht aan; ze zijn met een zachte stof gevuld en ge voerd met wit plastic. De drukknoopjes waarmee de vakjes worden dicht ge maakt, zijn verschillend gekleurd. Dat is opzettelijk, opdat mama aan de buiten kant kan herkennen wat de inhoud is. Een 1 uiertasje voor schone en vuile luiers, vertelde de verkoper blij. Zij worden speciaal gekocht voor reizende babies. Als uw baby dus straks met vacantie gaat, geef hem dan zo'n luier- tasje mee. I-Iebt u dat schuimrubber zeephoesje nu als eens van dichtbij bekeken? Er zit middenop een van de twee kanten een rits. De zeep word in de hoes gedaan en de rits gesloten. In het bad schijnt dit een heerlijk zeepschuimend masseerge- val te worden. Het geeft de huid ple zierige prikkelingen en doet het bloed wat sneller door de aderen vloeien. Men dient het ding evenwel niet te gebruiken voor gezichtsmassage, want onze poeze lige wangen zijn niet bestand tegen zulke krachtige bewerkingen. ANNEKE 20 tabletten 65 cent Waarschijnlijk is er nog nooit, een object geweest ain Nederland, aan welks totstand koming zoveel kunstenaars 'hebben mee gewerkt ais de E 55. In het Nationale pa viljoen, een inzending van de regering, zijn wandschilderingen van Charles Roelofs, Lex Metz en Bertram Weihs. Beeldhouw werk is er van C. N. Visser en Couzijns. Piet Wiegman en Tom Koster ontwierpen en schilderden die tafrelen in Oerwereld en Maanlandschap. Nico Wijnberg, Herman Berserik en enkele andere schilders ver vaardigden de décors in het paviljoen van Rijn- en Zeevaart. Een tiental tekenaars en schilders aanvaardde de opdracht van de gezamenlijke verzekeringsmaatschappijen om de verzekeringsgedachte in beeld te brengen. Onder hen bevinden zich Doeve, Baintzinger, Ouburg, Reisma, Sluyters en Thole. Bij de hoofdingang schilderde Karei Appel op een muur van honderd bij vijf meter de grote wandschildering, die het wezen en de betekenis der energie voor stelt. Vlak daarbij prijkt ook het energie- teken, waarin het E-55 symbool drie hoek en sneldraaiende bol tot een dyna misch monument van kracht en actie ver werkt is. Een tachtigtal Nederlandse archi tecten hebben de inrichting van de pavil joens ontworpen. Ook daarbij zijn vele bekende namen zoals die van Rietveld, Arthur Staal Jr., de jonge Prix-de-Rome- wiranaar Van der Grinten, Oyevaar, Stolle en vele anderen. Barry, Van Keulen en S. Aardewerk maakten ontwerpen voor kerk- en woning bouw, de bouw van scholen, ziekenhuizen en diergelijken. Twee van die objecten hebben, al voor de openstelling van de E-55, in het mid delpunt van de publiciteit gestaan. Karei Appel's „energiemuur" is door velen ge hekeld als „te experimenteel" en „te wei nig aansprekend bij het grote publiek", maar hoe dan ook, zijn enorme wandschil dering zal stellig de algemene aandacht trekken. Appel, getroffen door het werk van Van Gogh, ging reeds vroeg in zijn ontwikkeling van het naturalisme op het expressionisme over, totdat hij tenslotte in het zogenaamde „abstracte" schilderen zijn eigen richting vond. Hij gaat niet uit van concrete voorstellingen naar natuurlijk voorbeeld, maar begint bij zijn eigen uit drukkingsmiddel, de verf, waarvan behal ve de kleur ook de materie en haar struc tuur hem expressiemogelijkheden geven. Hij smeert zijn kleuren op doek of wand en al werkend en schilderend ontstaan nieuwe ideeën en voorstellingen, die „ge boren worden u«it de stof zelf", zoals hij het uitdrukt. Zo is ook zijn grote wandschilde ring op de E-55 ontsta an: een samenspel van kleurige vlakken en zwierige lijnen, waarin hij de evolutie van dingen, dieren en mensen uitbeeldt van de grauwe, omgevormde chaos der prehistorie tot aan het felle, bonte, eindeloos-gecompliceerde maar toch ook rhytbmisch-gecrdende leven van onze tijd met zijn ontzaglijke techni sche mogelijkheden. De spanning van onze tijd beeldt hij uit in een apotheose van „brutale" vormgeving in elementair rood, blauw en geel, een explosie bijna, waarin lijn, kleur en vorm het geloof in het leven en de hoop op de toekomst tot uitdrukking brengen. Of men Appels werk waar-deren kan of niet, vrijwel niemand kan er on verschillig aan voorbijgaan. Ook over de hierboven genoemde op dracht der verzekeringsmaatschappijen aan tien tekenaars en schilders is veel te doen geweest. De resultaten van die opdracht worden nu met dé signaturen der ma kers afgedekt op de E-55 geëxposeerd. De bedoeling is, dat de bezoekers de naar hun mening mooiste tekening of schilderij zullen aanwijzen, waarbij zowel voor de deelnemende kunstenaars als voor het radlende publiek prijzen beschikbaar gesteld zijn. Nu hebben enkele kunstcritici na een voorbezichtiging van de tien inge zonden werkstukken al verklaard, dat zij deze expositie een mislukking achten, om dat geen der deelnemende kunstenaars er naar hun mening in geslaagd is, een ar tistiek bevredigende uitbeelding van „de verzekeringsgedachte'' te geven, waarmee zij dus in feite beweren dat alle tien de ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer'goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. C. 7. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 Utrecht. Doctoraal examen rechten: W. Roosdorp, Oosterbeek. Doctoraal examen ge neeskunde: W. Frankenberg, Den Haag; H. Hoek. Maartensdijk; W. J. M. de Koning, Nijmegen; J. D. de Lange, Nijmegen; W. F. Nieuwkerk, Utrecht; D. Norbruis, Utrecht; G. A. Roelofs, Arnhem; M. J. Tapperman, Utrecht; B. E. E. M. J. Veraart, Kerkrade; L. Oppelaar, Woerden. Doctoraal examen algemene taalwetenschap: A. van Santen. Rotterdam. Candidaatsexamen sociologie: mej. L. Hageraats, Hilversum. De promotie van dr. C. G. Lekkerkerker tot doctor in de wis- en natuurkunde op 9 Mei j.l. geschiedde cum laude. Amsterdam. Gemeente universiteit. Bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Het gebruik van radio actieve isotopen bij de diagnostiek en thera pie van maligne aandoeningen' de heer K. H. Ephraim, geboren te Rotterdam en op proefschrift getiteld: „Haemophilie" de heer G. J. H. den Ottolander, geboren te Utrecht. Doctoraal examen scheikunde: H. Stein berg. Doctoraal examen natuurkunde L. Strackee en voor het doctoraal examen bio logie P. A. A. Loof. Amsterdam. Voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde W. A. Bosch, Amsterdam; D. W. v. d. Geest, Haarlem en H. van Dam, Zaandam. Candi daatsexamen rechten R. A. de Bray, Am sterdam. prominente „commercial artists", diie de opdracht kregen, volkomen gefaald hebben, hetgeen een slag in het gezicht is van het gehele Nederlandse métier der reclame kunst. Wij hebben echter ook al diametraal tegenovergestelde meningen gehoord over het geëxposeerde werk en zijn dan ook be nieuwd hoe het oordeel van de overige critici mitsgaders dat van onze eigen recensent voor beeldende kunsten uit valt. In het naast de E-55-terremen gelegen museum Boymans is van Juni tot Septem ber een zeldzame expositie van de mooiste voorbeelden van Nederlandse beeldende kunst te zien, die vijftien zalen van het museum zal vullen en onder andere mees terwerken van de Van Eyks, Bru-eghel, Rembrandt, Jan Steen, Ruysaael, Hobbe- ma, Van Gogh en vele anderen zal omvat ten, ten dele uit particuliere verzamelin gen hier bijeengebracht. Behalve schilde rijen zullen er ook vele voorbeelden van sculptuur en kunstnijverheid tentoonge steld worden. ADVERTENTIE Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam. DURYEA staat op ieder pak. Het wetsontwerp voor de definitieve ouderdomsvoorziening nadert zijn vol tooiing, doch is nog niet in een zodanig stadium gekomen, dat het zijn weg via ministerraad en Raad van State naar de Tweede Kamer kan aanvangen. Men mag wèl aannemen, zoals onlangs ook nog van ministeriële zijde in de Kamer werd ge zegd, dat het ontwerp de Tweede Kamer vóór 1 Juli a.s. zal bereiken. Van een be handeling op die datum, zoals in de bedoe ling lag, zal evenwel, gezien de omvang van het werk, niets komen. Het gevolg hiervan zal waarschijnlijk zijn dat de datum van het inwerking treden niet 1 Januari 1956, doch een later tijdstip zal zijn. De laatste fase, die nog moeilijkheden oplevert, is de vaststelling van de hoogte van,de premie. Dit houdt verband met het feit dat het ontwerp in afwijking van het advies van de S.E.R. geen overgangstijd inhoudt, maar bij de inwerkingtreding direct de volle uitkeringen zullen worden toegekend. ADVERTENTIE Verkooplokaa» NOTARISHUIS Directeur W N WOLTERINK Bilderdi.iksiraat bij de Zlilweg Haarlem Te) 'K zsnm iisj?r INBOEDELVEILING 24/25 MEI 1955 [mendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst Een Amsterdammer heeft getracht in Oud Gastel de conservenfabriek „De West hoek" voor een aanzienlijke som op te lichten. De man kwam enige weken gele den naar de fabriek om er een partij bonen in blik, ter waarde van 11.000 gulden, aan te kopen. Hij verklaarde de som niet in contanten bij zich te hebben - hetgeen geen argwaan behoefde te wekken - doch wel een borg te kunnen geven. Hij noemde de naam van een bekend firmant in Amster dam, een bonafide zakenman. Bij telefoni sche navraag bleek bedoelde firmant, ze kere Van L. zich inderdaad wel te willen borgstellen. Op verzoek van de directie van de conservenfabriek werd schriftelijk be vestiging gevraagd en verkregen, waarna de transactie normaal doorging. Vorige week had de Oud Gastelse direc tie toevallig telefonisch contact met de zakenman, tijdens welk gesprek ook de borgstelling nog ter sprake kwam. De fir mant bleek toen totaal onkundig van enige toezegging, hetzij mondeling of schrifte lijk. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie. Do Amsterdamse recherche slaagde er door onverwijld ingrijpen in op een havenkade een deel van de verkochte partij bonen te achterhalen, totaal voor een waarde van 4000 gulden. De rest was doorverkocht aan derden. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant heeft de minister voor Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, in overeenstemming met zijn ambtgenoten van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, advies ge vraagd aan de Commissie-Bsdtrijfsregelin- gen omtrent een eventueel optreden op grond van art. 7a van het kartel besluit tegen de fabrieken, die Amsterdam en om geving van melk en melkproducten voor zien. Genoemd artikel bevat de mogelijk heid door middel van een aanwijzing van de betrokken fabrieken een leveringsplicht op te leggen. Deze fabrieken weigeren gesteriliseerde flessenimelk te leveren aan enkele kruide niers, die voldoen aan de wettelijke vereis ten om deze soort melk te verhandelen. Deze houding wordt door de betrokken ministers in strijd geacht met hei door de regering gevoerde vestigingsbeleid. „Wilt u wel geloven, dat ze vaak eer der in Zweden of Italië zijn gearriveerd dan in België? Naar verafgelegen lan den gaan ze per vliegtuig, maar naar België worden ze aan de spoorwegen toevertrouwd en daar gaat heel wat meer tijd in zitten, al was het alleen maar door het oponthoud aan de grens". Vooral Zweden heeft veel belangstel ling voor de anjerkwekerij en vaak heeft juffrouw Erens dan ook Zweedse gasten. Bijzonder in de bollentijd weten ze haar te vinden en hoe druk zij het dan heeft konden wij persoonlijk onder vinden: het heeft heel wat overleg ge kost, voordat we tot een afspraak kon den raken. Enkele malen per jaar snort zy zelf met haar wagentje naar Zweden om haar klanten te bezoeken en ook naar Engeland en België gaat de auto mee. Lang kan zij haar bedrijf echter niet in de steek laten. Het is een stuk van haar leven geworden, hoewel dat aanvanke lijk helemaal niet de bedoeling was. EIGENLIJK is ze door de OMSTAN DIGHEDEN opvolgster van haar vader geworden. Geen van de andere kinderen had ambitie voor het bedrijf, dat door Emile Erens in 1894 werd begonnen. Hij kwam uit Limburg en studeerde voor notaris, maar moest de studie door ziekte opgeven. Zijn liefde voor het bui tenleven hielp hem bij het vinden van een nieuw levensdoel, de tuinbouw, waar toe hij in Heemstede aan de Crucquis- weg een stuk grond kocht. Hij begon druiven en tomaten te kwe ken. Puur bij toeval kocht hij in 1910 in een bloemenwinkel te Leiden enkele anjerstekjes en hiermee was de anjer kwekerij geboren. Behalve voor anjers, had hij ook be langstelling voor de litteratuur en hij publiceerde talrijke historische romans en heiligenlevens. In het huis aan de Slotlaan was het een komen en gaan van vrienden. Ook illustere vertegen woordigers van de Tachtigers kwamen er; Lodewijk van Deijssel was bijvoor beeld een frequent bezoeker. In" deze sfeer groeide de huidige bloe- menkweekster op. Als kind hielp zij met vriendinnen in vacantietijd de zijknop pen plukken van de anjers in de kassen het dieven of pluizen, zoals men in Aalsmeer zegt zodat de hoofdbloem zich zo volmaakt mogelijk kan ont plooien. Ze had er altijd schik in. Ook als opgroeiend meisje bleef ze belang stelling houden voor het werk van haar vader. Wie kon haar later, toen beslo ten was, dat zij het werk zou overne men, beter in de geheimen van het an jervak inwijden dan hij Sinds 1939 is mejuffrouw Erens nu actief werkzaam in de kassen. De dag begint voor haar al vaak om zeven uur; de avonden zijn veelal gevuld met aller lei organisatorische beslommeringen. Er is namelijk elke dag ongelofelijk veel te doen: het snijden van de stekken in de herfst en winter, de bloemenkweek en pluk in de zomer, de zorg van de spe ciaal voor de voortplanting bestemde bloemen, het spannen van de touwtjes in netten boven elkaar (netjebreien is hiervoor de vakterm) om de planten steun te geven, het knoppen plukken en het besproeien waar twee mensen door lopend de hele dag werk aan hebben. Zo is er nog veel meer op te noemen. Het experimenteren, selecteren en krui sen mag hierbij zeker niet worden ver geten. In de loop van de tijd heeft mejuf frouw Erens verschillende „eigen" bloe men gekweekt: de Floris Verster (lila- paars gestreept), de Prinses Irene (lichtrose), variaties op de William Sim, dus afstammelingen van een vurig rood ras, waarvan thans wel vijfender tig variëteiten bestaan, zoals wit, rose en geel met rode strepen door de hoofd kleur. Terwijl ze ons dit alles vertelt, lopen we door de lange kassen. Met zorgzame gebaren duwt ze onophoudelijk weer barstige bloemen achter de netten. Dan staan we tegelijkertijd stil. Voor ons zit op een nestje tusen de planten een lijs ter met grote angst naar ons te staren. Ze zit kennelijk te broeden op haar ei tjes. We kijken doodstil naar het dier tje, dat wij in de natuur zelden van zo dichtbij hebben kunnen bespieden. On willekeurig moeten we denken aan een Paaskippetje op een mandje in het dagelijks leven komen we die nu een maal vaker tegen dan een écht vogeltje op haar nest. „Er zijn vaak vogels in de kassen", zegt mijn gastvrouw „maar meestal hebben ze hun nestje niet zo dicht langs het looppad gebouwd". Wanneer we on ze wandeling voortzetten, hebben wij de indruk, dat de lijster ons opgelucht met haar kraaloogjes volgt. Het is heel moeilijk de planten goed gezond te houden. Daarom moet er voort durend zorgvuldig gewaakt worden te gen kwade invloeden. De voor de export bestemde planten worden gekeurd door de Plantenziektenkundige Dienst in Wa- geningen, de Nederlandse Algemene Keuringsdienst zorgt voor de bloemen, die in het binnenland blijven. Heel wat wijzer geworden, verlaten we dit lustoord van geuren en kleuren, waar de fraaie volle bloemen dromerig tussen het groen prijken. We kunnen niet nalaten te denken, dat juffrouw Erens weliswaar een moeilijké, maar ook een mooie en bijzondere taak heeft. TINEKE RAAT Een schattig meisje in een schattige middagjapon van anthraciet-grijze taft (rechts). Het model kleedt jeugdig af en heeft geen spoor van de H-lijn, dit in tegenstelling met het eveneens zeer geslaagde jersey-jakje hier boven, een zwart-geel-groen gestreept dessin. Het naaien van een of ander kleding stuk begint vreselijk tijdrovend: men moet het knippatroon op de lap stof spelden en als dat nauwkeurig is ge beurd het patroon doorslaan. U weet wel, met een dubbele rijgdraad, lap plat op tafel laten liggen, en dan met grote en kleine steekjes werken. Is het door slaan eindelijk klaar, dan worden al deze nette steekjes met vernielende hand doorgeknipt. Als de ruïnering van de ouverture is volbracht, moet de dub bele lap nog voorzichtig van elkaar worden gereten, waarbij de schaar Akeleien zijn geen nieuwe planten; integendeel echte ouderwetse tuinplan ten die echter veel voldoening in de tuin kunnen schenken. Speciaal de nieuwere Akeleien met lange bloemsporen. (Foto C. G. van Tubergen). soorten met lange bloemsporen verdie nen veel meer aangeplant te worden. Het pleizierige is: deze Akeleien groeien en bloeien ook nog uitstekend op een licht schaduwplekje. In eigen tuin kan men ze zelf voortkweken door middel van zaaien en nu kan men zaad bestel len en dat zaait men dan direct na ont vangst op een licht schaduwplekje in de tuin. De zaadjes komen juist onder de aarde en zodra de jonge plantjes dan hanteerbaar worden zal men ze moeten verplaatsen en komen ze op een apart bedje. Laat in de herfst kunnen ze dan op de voor hen bestemde plaats in de border gepoot worden. Ze houden wel van een voedzame grond en wat oude stalmest kan heel nuttig zijn; de beken de tuin- en gazonkorrelmest kan men echter voor dit doel ook heel goed ge bruiken. Zij die het zaaien en zelf opkweken van deze Akeleien wat omslachtig vin den kunnen nu nog wel jonge plantjes bij een bloemist verkrijgen; meestal worden deze jonge plantjes in potjes gekweekt en dan hebben ze van het ver planten nu niet zo veel te lijden. Even tueel kan men ook aanstaande herfst poten. G. KROMDIJK voortdurend ijverig meedoet. Enfin, eindelijk, na langdurige en preciese arbeid heeft u dan toch tenslotte het patroon op uw stof staan, met allemaal kleine losse stukjes rijgdraad. Het ge vaar blijft dreigen dat die losse draad jes tijdens het verdere naaiwerk ont snappen, zodat het patroon minder dui- II delijk zichtbaar zal zulken die dit tijd- rovende naai-begin llaPA geduldig ten einde hebben gebracht, volgt hier «11 ver- T&Lfl kan voortaan ach- m terwege blijven als u gebruik maakt van „doordrukpapier voor knippatronen." Het papier doet denken aan carbonpapier. Het geeft evenwel niet af, zoals carbonpapier, en men heeft geen kans op vlekken op stof en handen. Het zakje waarin het papier wordt geleverd bevat witte, blauwe rode en gele velletjes met twee velien in grote maat. Bij stof die enkel geknipt moet worden legt men het doordruk papier met de gekleurde kant naar boven en daarop de stol' met de goede kant naar boven en dan speldt men het patroon op de stof. Het enige wat men nu nog te doen heeft om het patroon op de stof getekend te krijgen is met een radeerwieltje over de patroon lijnen te rijden. Speldt men het patroon los dan ziet men een keurige duidelijke stippel lijn op de verkeerde kant van de stof. Voor stof die dubbel geknipt moet wor den vouwt men de verkeerde kant van de stof naar binnen. Twee velletjes doordrukpapier worden met de onge kleurde kant tegen elkaar en tussen de stof gelegd. Het patroon wordt er opge speld en het raderen kan beginnen. Bij dunnere stofjes kan men inplaats van een radertje de punt van een breinaald gebruiken. Ook voor het overbrengen van borduurmotieven is dit doordruk papier ideaal.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9