Chinese premier herhaalt aanbod aan Amerika tot onderhandeling Churchill: „New Look" in de Russische politiek Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koffie en thee goedkoper Memorandum Protest tegen confiscatie van Duits bezit in Oostenrijk Hedenmiddag wordt over het lot van het kabinet beslist Engelse straaljager bij Vaals neergestort Bestand afgewezen „want er is geen oorlog" Nota's van Bonn aan Grote Drie Het woord is aan Minister Van de Kieft ontraadt motie-Hofstra Spoedconferentie over Noord-Afrika Geen kruistocht tegen het communisme gewenst Vanmiddag vissers vergadering in IJmuiden Eis tot schadevergoeding tegen KLM ingediend Weerrapport II zw z z w 69e JAARGANG No 261 DINSDAG 17 MEI 1955 299e JAARGANG No 1U8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VANDAAG vijfentwintig jaar geleden dat de Franse staatsman Aristide Briand een memorandum indiende betref fende de vorming van een Europese Unie. Hij deed dat, in Mei 1930, ingevolge een opdracht die hem in September '29 ver strekt was. Toen hadden vertegenwoor digers van tientallen Europese regeringen, vergaderend in de Volkenbondsstad Genève, hun instemming met de gedachte uitge sproken en de Franse regering verzocht, haar inzichten in een memorandum uiteen te zetten en aan hen voor te leggen. Het drukte zich uit in hoofdlijnen en over wegingen. Het preciseerde nog weinig. Briand sprak zelf van „elementaire ge dachten". Hij vroeg om critiek en com mentaar. Het plan trok aanvankelijk sterk de aandacht. Er kwam niets van dat ook maar op een begin van uitvoering leek. Briand stond de instelling ener „Europese Conferentie" voor, die uit vertegenwoor digers van alle Europese Volkenbonds staten zou bestaan. Hij wilde een uit voerend politiek orgaan scheppen, in per manente vorm, dat zowel het studie-orgaan als het middel tot handelend optreden van de Unie zou vormen. Dit politieke comité zou in Genève moeten zetelen, waar zijn gewone zittingsperioden met die van de Volkenbondsraad zouden kunnen samen vallen. Het comité zou moeten beginnen met enerzijds de Europese statenbond voor te bereiden, anderzijds een program voor de Europese samenwerking op te stellen. Ook bevatte het memorandum de volgen de gedachte, die in de naoorlogse debatten te Straatsburg opnieuw in het geding is gebracht: „Daar elke mogelijkheid tot vooruitgang op de weg der economische samenwerking ten nauwste met de veilig- heidsquaestie samenhangt en deze quaestie weer ten nauwste met vooruitgang op de weg der politieke eensgezindheid is ver bonden, dient het streven naar weder opbouw in de eerste plaats op politiek ge bied te beginnen. Op deze grondslag moe ten dan ook de economische politiek van Europa en de tolpolitiek van elke afzon derlijke staat worden opgebouwd". Samen werking bij de uitvoering van grote open bare werken, in het verkeerswezen, in financieel beleid, hygiëne, intellectuele samenwerking en interparlementaire be trekkingen werden in het memorandum ook als doelstelling aangeduid. Verder zal ik dit oude stuk niet citeren. Het rust in het stof der archieven van alle ministeries van Buitenlandse Zaken. Het is ook te vinden in de archieven der dagbladen; uit het onze heb ik het 'opge diept. Niet omdat het het eerste voorstel tot schepping van een Europese Unie be helst, want dat is al vele eeuwen oud en sindsdien in allerlei vormen opnieuw te berde gebracht. Maar wel omdat het, in een critieke periode, voor het eerst in opdracht van een groot aantal regeringen was samengesteld. Dat aantal was toen nog heel groot. Europa vertegenwoordigde nog een machtige, toonaangevende invloed in de wereld. Niemand had zich toen kun nen voorstellen dat het die invloed op zo korte termijn een jaar of vijftien, twin tig grotendeels zou verspelen en als slachtoffer van zijn eigen verdeeldheid in tweeën gesplitst worden door een IJzeren Gordijn. De tekenen der tijden waren wel dreigend en een man met zo scherpe voor uitziende blik en zo klare intuïtie als Briand bezat zag de gevaren. Er was al veel pogen tot nieuwe samenwerking mis lukt, nadat in 1926 dezelfde Briand met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Austen Chamberlain en zijn Duitse ambt genoot Stresemann „de geest van Locarno" had doen ontwaken, die korte tijd de we reld van hoop had vervuld. Briand had de Nobelprijs voor de vrede gewonnen. Hij streefde naar meer dan persoonlijke er kenning. In 1930 diende hij dat memoran dum in. In 1931 kwam de voorlopige Ont wapeningsconferentie bijeen. In 1932 in Maart van dat jaar stierf Briand, bijna zeventig jaar oud faalde de definitieve Ontwapeningsconferentie. In Januari 1933 kwam in Duitsland Hitier aan het bewind en begon de versnelling van het tempo op de weg bergaf, die naar de tweede wereldoorlog voerde. Toen die nog in zijn eerste phase verkeerde, vlak voor de val van Frankrijk, stelde Churchill de Franse regering de vorming van een Engels- Franse Federale Unie voor. Die had het begin van een Europese Unie kunnen vor men, maar er kwam niets meer van. Het was te laat. Na de oorlog werd het voor stel niet herhaald. Misschien zal de herinnering aan zo'n oud memorandum van 1930 menigeen al leen tot zwartgallige commentaar brengen, in de trant van: het helpt toch niets, het mislukt steeds weer, direct eigenbelang blijft toch overheersen. Maar dat is een eenzijdige beschouwing. Zoveel is pas na lange tijd, na vele mislukte pogingen, ver wezenlijkt. Er is geen reden om de oplos sing van dit vraagstuk onmogelijk te noe men. Daarom is het ook na de oorlog in „de sfeer der practische politiek" beland en is de oplossing sterker als noodzaak erkend dan ooit tevoren. Het is goed, geloof ik, ook in zaken als deze aan de historie te herinneren, omdat zij waarschuwt. Men kan twijfelen aan de bekwaamheid van de mens, om lessen uit de historie te putten. Men kan vinden dat zij tekort schiet, maar dat is iets anders dan haar afwezig te achten. Briand zag scherp in 1930, toen Europa nog zo groot en machtig was, maar bedreigd werd. Het verzwakte, gehalveerde Europa van 1955 heeft nog meer noodzaak om scherp te zien. R. P. Een Engels straalvliegtuig, een Sabre F 86, is Maandagmiddag bij Vaals neerge stort. De machine, die deel uitmaakte van een formatie, die uit Duitsland kwam aan vliegen, raakte plotseling onklaar en boor de zich bij zijn val ongeveer acht meter in de grond. De vlieger, R. N. Taylor, heeft nog van de schietstoel gebruik trachten te maken. Een Engelse opruimingsploeg, die gestationneerd is in Geilenkirchen in Duits land, is vandaar naar Vaals vertrokken om het wrak te bergen. TOKIO (United Press) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft voor de permanente commissie van het Chinese nationale Volkscongres rapport uit gebracht over de Aziatisch-Afrikaanse conferentie en daarbij herhaald dat hij bereid is met de Verenigde Staten over de kwestie-Formosa te onderhandelen. Een bestand wees hij echter van de hand. De tekst van het door Tsjoe uitgebrachte rapport werd door radio-Peking uitgezonden. De premier legde er de nadruk op dat de Chinese Volksrepubliek het recht heeft Formosa te „bevrijden", doch liet er op volgen: „Wij wensen geen oorlog met de Verenigde Staten. Taiwan (Formosa) is Chinees gebied. De mensen, die er wonen, behoren tot het Chinese volk en de be. vrijding van Taiwan door het Chinese volk is een binnenlandse aangelegenheid van China". Daarentegen noemde Tsjoe de „bezet, ting" van Formosa door Amerikaanse strijdkrachten een internationale zaak die spanning heeft geschapen. „Er is geen oorlog tussen China en de Verenigde Staten, er kan dus geen sprake zijn van een zogenaamd staken van het vuren", vervolgde de Chinese premier. „Het Chinese volk is het Amerikaanse volk vriendschappelijk gezind en wenst geen oorlog met de Verenigde Staten. Om de spanning in het gebied van Taiwan te verlichten, is de Chinese regering bereid zich aan de tafel te zetten en onderhan delingen te beginnen met de regering der Verenigde Staten", aldus Tsjoe, „maar", zei hij, „dergelijke onderhandelingen zou den niet in de geringste mate het recht van China mogen beïnvloeden Formosa te bevrijden". Het nationalistische China zou nimmer aan zulke besprekingen mogen deelnemen liet hij erop volgen. Premier Tsjoe verklaarde dat de Chi nese delegatie in Bandung geen resoluties over Formosa of de toelating van commu nistisch China tot de UNO had ingediend, omdat zij wilde voorkomen, dat de confe. rentie zou vastlopen in meningsverschillen over deze vraagstukken. Als grondslagen voor de buitenlandse politiek van China noemde Tsjoe: „defen sie, nationale onafhankelijkheid, vrijheid, souvereine rechten en territoriale integri teit en verzet tegen de imperialistische politiek van aggressie en oorlog". Tsjoe zei, dat zijn regering het Rus sische voorstel voor een tienmogendheden- conferentie over Formosa steunt, doch dat ook andere voorstellen in overweging ge nomen kunnen worden. „Er zijn twee manieren om Formosa te bevrijden, door oorlog of door vreedzame middelen. Het Chinese volk is bereid zo. veel als mogelijk is met vreedzame mid delen naar de bevrijding van Formosa te streven", zo voegde Tsjoe hieraan toe. Aantal werkwilligen neemt af Nadat gisteravond een vergadering in Katwijk, uitgeschreven door de Centrale Bond van werknemers in het transport bedrijf was belegd,^ waar vele leden van de Christelijke bedrijfsgroepencentrale aanwezig waren, zijn hedenmorgen minder „graaiers" (klaarmakers) naar de in IJmui den liggende loggers vertrokken dan ge woonlijk. Men rekende op 8 bussen met werk willigen, het werden er na deze vergade ring 3, die onder politie-escorte naar IJmuiden zijn gereden. De heer De Boon heeft namens de CBTA bij de leden van de Christelijke bond aangedrongen, eveneens het werk neer te leggen, zoals in Scheve- ningen reeds gebeurd is. Hedenmiddag wordt in het „Witte Huis" te IJmuiden onder auspiciën van de CBTA opnieuw over de hangende kwestie ver gaderd. Een Zaanse scheepwerf heeft voor rond vaarten in de 'haven van Stockholm een hooi gebouwd, die Maandag op de Kaag proefstoomde. De boot, die naar het type van de Amsterdamse rondvaartboten is geconstrueerd, werd „Prins Eugen" gedoopt en vervoerde gisteren de Zweedse gezant in ons land en de Zweedse consul-generaal, over de woelige wateren. BONN (United Press en Reuter) In nota's aan de drie Westelijke regeringen en aan de Oostenrijkse regering heeft Bonn geprotesteerd tegen de confiscatie van Duits bezit in Oostenrijk krachtens het Oostenrijkse vredesverdrag. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn deelde mee, dat de leider van de West-Duitse han delsmissie in Oostenrijk naar huis geroepen is .om verslag uit te brengen. De woord voerder zei dat de schikking betreffende het Duitse bezit in het vredesverdrag on verwacht kwam voor Bonn. Hij zeide dat bepalingen gewijzigd zijn die vervat waren in vroegere verdragsontwerpen en dat de regering in Bonn het recht had gehad aan te nemen dat zulke wijzigingen niet zouden worden aangebracht. De woordvoerder verklaarde, dat het hoofd van de Duitse handelsmissie in Wenen verzocht was, de bevreemding van de federale regering tot uiting te brengen over de wijziging van de artikelen in het Uit vakkringen wordt vernomen dat met ingang van 17 Mei de prijzen voor de con sument zowel van koffie als thee verlaagd zijn. De prijsvermindering bedraagt 810 cents voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. staatsverdrag, welke betrekking hebben op de Duitse bezittingen. De oude lezing van het vredesverdrag had de kwestie van de uiteindelijke terug gave der voormalige Duitse bezittingen open gelaten. De definitieve tekst sluit dit vrijwel uit, aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat de West-Duitse regering zich het recht voorbehoudt, schadevergoe- dingseisen in te dienen bij de Oostenrijkse regering. Dit is de eerste protestnota die de West- Duitse regering heeft gezonden sedert zij op 5 Mei souverein werd. De door Bonn gewraakte bepaling geldt voor alle vermogens boven 10.000 dollar. Eigendommen van geringere waarde kun nen worden teruggegeven, voor zover zij aan natuurlijke personen behoord hebben. Een West-Duitse functionaris heeft ver klaard, dat Duitsland geen verschil maakt tussen de Duitse eigendommen, welke door Duitsland of Duitse personen waren ver worven voor of na 1938. De Duitse eigendommen in de Sovjet- zone zijn geconfiskeerd en voor het meren deel onder beheer van de „usia" gesteld. De Duitse eigendommen in de Westelijke zónes zijn veelal onder beheer van beheer ders geplaatst, die vaak met goedvinden van de Duitse eigenaren werden aange wezen. Wenen wil onderhandelen De schatting der totale waarde kon nog niet plaats vinden, omdat het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken niet de beschikking had over de desbetreffende documenten. Deze waren na de oorlog ge confiskeerd en bevinden zich thans bij de Britse autoriteiten. De Oostenrijkse kanselier Raab heeft medegedeeld, dat in de toekomst met West- Duitsland onderhandelingen zouden wor den gevoerd over mogelijke vergoeding der geconfiskeerde bezittingen. |||v. .Ï3Ö|./ In de vergadering van de Tweede Kamer die hedenmiddag gehouden wordt, valt de beslissing over het lot van het kabinet. Wordt het wetsontwerp inzake de gedeel telijke huurverhoging verworpen, dan zal het kabinet aftreden. In parlementaire kringen verwacht men niet, dat de regering na de gisteren gehouden ministerraad, alsnog water in de wijn zal doen. In dat opzicht wordt niet op verrassingen gerekend. Men acht het wel een veeg teken, dat minister Mansholt zijn reis door de Scandina vische landen, die tot 27 Mei zou duren, heeft onderbroken en naar Den Haag is teruggekeerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Ernst Hohenemser: Er zijn mensen die men niet doel treffender bespotten kan dan door hen ernstig te nemen. Vierduizend kilometer had deze auto van een onderneming uit Veisen gereden toen hij Maandag op de rijksweg Rotterdam-Delft tegen een militaire axito opreed, die slipte, De wagen werd letterlijk gekraakt, maar de chauffeur kwam er nochtans met enige onbetekenende verwondingen af. De Tweede Kamer telt 100 zetels. De KVP met 30 zetels en de CHU met 9 ze tels zijn tenslotte bereid de gedeeltelijke huurverhoging te aanvaarden. Als de twee leden van de KNP ook voor stemmen, waartoe zij wel geneigd schijnen, dan zijn er pas 41 van de 100 leden, die het huur- voorstel steunen. Omdat de PvdA (30 ze tels), de VVD (9 zetels) en de communis ten hebben verklaard te zullen tegenstem men en de twee staatkundig Gereformeer de leden dat waarschijnlijk ook zullen doen, omdat zij geen reden hebben een ka binet op de been te houden, waarop zij .steeds critiek oefenen, hangt de beslissing over het huurvoorstel voornamelijk af van de 12 leden van de AR partij, die het aan tal voorstemmers zouden kunnen brengen van 41 op 53. Vrijdag heeft de heer Chr. van den Heu vel (AR) verklaard dat dat voorstemmen een „schier niet te volbrengen krachttoer is". De Anti-Revolutionnaire fractieleider dr. Schouten zei dat hij Vrijdag tegen zou hebben gestemd, doch zich nog wilde be raden na een nadere uiteenzetting van de regering, waaruit zou moeten blijken dat geen politieke redenen, maar zakelijke overwegingen tot de „kreupele" huurver hoging" hebben geleid. Vanmiddag zal blij ken tot welk standpunt de AR-afgevaar- digden hebben besloten. Als er enkele AR- leden tegenstemmen is er al grote kans dat het huurvoorstel wordt verworpen. Het is ook zeer wel mogelijk dat een en kel lid of enkele leden (ook van de PvdA) anders stemmen dan de rest van hun frac tie. Dat alles maakt de toestand ondoor zichtig en doet voor ieder lid individueel de verantwoordelijkheid zwaarder druk ken. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de algemene beraadslagingen over de wets ontwerpen tot belastingverlaging en tot wijziging van de huurwet voortgezet. Vrij dag zijn de replieken van de zijde dei- Kamer gehouden. Thans komen de minis ters weer aan het woord. Achter de rege ringstafel hebben plaats genomen de mi nister-president, de heer Drees en de mi nisters Beel, Witte en Van de Kieft, en staatssecretaris Van den Berge en minis ter Zijlstra. De tribunes zijn geheel bezet. De minister van Financiën, de heer Van deKieft verklaart er zich van bewust te zijn dat de debatten over de belastingvoor stellen overschaduwd worden door diie over het huurvraagstuk en door de politieke situatie, die daardoor is ontstaan. Hij zal zich daarom bekorten. Ais de belasting voorstellen toch voortgang kunnen hebben, zal er alle gelegenheid zijn er nog opmer kingen over te maken. Wat betreft het totaai der verlagingen betoogde spreker nader, dat de ramingen, waarvan sommige leden veronderstelden, dat ze niet precies waren, juist zijn. De motie-Hofstra gaat in tegen de be doeling der regering. Naar het oordeel der regering is thans een verlaging van alle percentages noodzakelijk. De motie wordt ernstig ontraden. De motie-Hofstra houdt in, dat een nieu we tabel voor de inkomstenbelasting zou moeten worden samengesteld, welke het totaalbedrag van de belastingverlaging on gewijzigd laat, maar een tegemoetkoming inhoudt aan de middengroepen. Staatssecretaris Van den Berge ver klaart zich eveneens te willen beperken. Hij meent, dat men ook wel wat moet let ten op de belangen der huiseigenaren. De regering heeft zich afgevraagd of het af schrijvingspercentage zou zijn te discri mineren. Dat zou alleen mogelijk zijn wan neer men Huurwet en belastingvoorstellen gezamenlijk zou bezien. De regering denkt aan een percentage van afschrijving voor de huizen waarvan de huren niet verhoogd worden, van tien tot dertig. (De vergadering duurt voort). PARIJS (United Press) Premier Ed gar Faure van Frankrijk heeft vandaag zijn voornaamste ministers en militaire adviseurs ontboden voor een spoedconfe rentie over de nieuwe golf van terreur in de Noord-Afrikaanse gebiedsdelen van Frankrijk, waarbij in de afgelopen twee dagen niet minder dan 25 personen door terroristen gedood werden, terwijl 16 per sonen gewond werden. Naar uit Algiers bericht wordt, hebben de hevigste gevechten zich voorgedaan in en rond het dorp Ain-Naga in het Aures- gebergte. De inderhaast belegde conferentie wijst erop, dat de Franse regering Noord-Afrika voorlopig als haar grootste probleem be schouwt, dat dan ook boven alle andere prioriteit zal krijgen. De besprekingen zouden hoofdzakelijk over Algerije gehandeld hebben, niet al leen omdat hier de meeste doden zijn ge vallen en de hevigste gevechten hebben plaats gevonden, maar vooral ook omdat Algerije volgens de wet deel uitmaakt van het Franse moederland. Daardoor worden terroristische activiteiten in Algerije in Parijs ernstiger opgenomen dan soortge lijke uitbarstingen in Tunesië of Marokko. Juridische nasleep Tritan-ramp Mevrouw Elsbeth M. Schultz heeft Maandag bij het federale gerechtshof te Brooklyn een eis tot schadevergoeding voor een bedrag van 500.000 dollar inge diend wegens het verlies van haar echt genoot bij het verongelukken in Septem ber van het vorige jaar in de buurt van het vliegveld Shannon van het KLM- vliegtuig „Triton". De eis is gericht tegen de KLM, de Sabena en de Lockheed-fa- brieken, waar het verongelukte toestel is vervaardigd. Mevrouw Schultz heeft de vordering ingesteld mede namens haar dochter Helen en de moeder van haar echtgenoot. KESTON (Kent), (Reuter/United Press) Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag in een verkiezingsrede, enkele uren na zijn terugkeer uit Wenen, verklaard, dat het doel van de voorgestelde vier-mogendhe- denbesprekingen is, de wereldsituatie te bespreken, haar te ontleden en organisa ties in het leven te roepen, die zich met elk afzonderlijk internationaal vraagstuk in verschillende landen van de wereld zul len bezig houden. „Of de moeilijkheid nu in Europa of in het Verre Oosten zit, wij hopen een stelsel voor onderhandelingen te scheppen waardoor wij stap voor stap verder kunnen gaan". Ook de kwestie- Formosa zou zeker aan de orde komen, al dus MacMillan. Oud-premier sir Winston Churchill heeft in een gisteravond in zijn kiesdistrict Woodford gehouden rede gezegd dat er mogelijk sprake is van een „New Look" in de politiek van de Sovjet-Unie, hetgeen hij „buitengewoon nuttig" achtte bij het ijveren voor de vrede. Churchill toonde zich verheugd dat schikkingen zijn getroffen voor een bijeen komst van de grote vier op hoog niveau en in het bijzonder deed het hem genoe gen dat president Eisenhower uiteindelijk zijn bereidheid om daaraan deel te nemen tot uitdrukking had gebracht. „Ontwapening en ontspanning in de koude oorlog zijn binnen ons bereik", zei Churchill, „en misschien kunnen wij ze spoedig vatten". Het was Churchill's eerste openbare re devoering sedert hij op 5 April Downing- street voorgoed verliet. In de loop van zijn toespraak gaf Chur chill als zijn mening te kennen dat het Westen geen poging moet doen om een kruistocht te beginnen voor het uitroeien van het Russische communisme. „Ik ben mijn leven lang een tegenstan der geweest van het communisme, dat ik, daarvan ben ik overtuigd, als een bedrie- gelijke filosofie zie, maar dit is een inter ne aangelegenheid die het Russische volk zelf moet regelen", zei hij. Na-praten De Russische minister van Buitenland se Zaken Molotov vertrekt vandaag uit Wenen naar Moskou om met premier Boelganin te praten over tijd en plaats van de conferentie „op hoog niveau" die op initiatief van de Westelijken zal wor den gehouden en waarvoor hij een uitno diging heeft aanvaard. Binnen acht of tien dagen wordt een officieel antwoord van de Sovjet-Unie verwacht inzake de conferentie van staatshoofden, die waar schijnlijk in Juli of Augustus zal plaats vinden. Molotov heeft Maandag-avond laat in het hotel Sacher een gesprek gehad met kanselier Julius Raab. Daarbij waren te vens aanwezig vice-kanselier Adolf Schaerf, minister van Buitenlandse Zaken Leopold Figl, de Russische ambassadeur I. I. Ilvitsjev en de vier Oostenrijkse am bassadeurs bij de bezettende mogendhe den. De kanselier trad als gastheer op. Volgens een zegsman van de Oosten rijkse regering betrof het hier zuiver een „gezellige bijeenkomst". Het gezelschap, in totaal ongeveer veertig Russen en Oosten rijkers omvattend, dronk wijn en proefde de vermaarde „Sachertorte". Molotov vroeg om twee flessen Oostenrijkse wijn die hij mee naar huis wilde nemen. Tevoren had Molotov een uitvoering van Verdi's „Troubadour" in de staatsopera bijgewoond. Toen hij in gezelschap van minister Figl en zijn echtgenote de spe ciale loge betrad, werd hij minuten lang door het publiek toegejuicht. Molotov dankte buigend voor het applaus en wuif de naar het publiek. De directie van de staatsopera deelde mede, dat de „Trouba dour" op het laatste ogenblik op het pro gramma was gezet, om dat de Russische minister hierom had gevraagd. Gedurende de gehele voorstelling waren leden van de Russische lijfwacht en man schappen van de Oostenrijkse veiligheids politie in de zaal aanwezig. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •gl go xf 5 o f? n c si SS O C Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice i Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Ajaccio Mallorca Rome zwaar bew. licht bew. licht bew. motregen regen motregen zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen regen geheel bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt ZZO O O ONO ZZW ZZW 6 windstil ZZW 10 WNW 2 ZW 6 ZZO 2 windstil Z ZZW ONO windstil Z 3 13 0 11 5 10 - 12 11 14 14 12 7 15 6 22 1 19 0 21 0 18 0 15 1 20 0 14 0,1 14 6 14 4 15 0,1 16 0 21 0 25 0 Neerslag laatste 24 uur. CCCOMCCCOCOOXXODCC&XCCCCCCXX^ -.T-OCCCCO cccccccccoxccc KOUDE KEERT TERUG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met vooral aanvan kelijk enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matige tot krach tige en wellicht tijdelijk harde wind, ruimend naar West tot Noord-West. Lagere middagtemperaturen. 18 Mei Zon op 4.45 uur, onder 20.32 uur. Maan op 2.37 uur. onder 16.24 uur. Maanstanden 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 Mei Hoog water: 11.37 en uur. Laag water: 6.45 en 19.36 uur. CO»COO»:COOO^CC.OCCCCCCCODOCOXXX>cococodxcccccccocc<-O

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1