Agenda voor Haarlem Straatbelasting voorgesteld op advies van Gedeputeerden Kort en bondig 1 B. en TV. geven voorkeur aan terrein tussen Corodex en spoorbaan Lisse TAXI 1 8< )0 0 Sanering Zandvoortse financiën Betere verlichting in Zandvoort Heemstede Haarlemmerliede Contact-commissie Natuurbescherming is in hoge mate verontrust Bennebroek Bloemendaal Spoórwegwerkers floten kogels om de oren Kill J HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De plaats van de Zandvoortse rioolwaterzuiveringsinstallatie Fotoclub „De Bollenstreek'' Subsidieverhoging openbare leeszaal Meubilair voor school Herenstraat Weg bij bos te Vogelenzang De verzorging van kamerplanten W. Caspers overleden Haarlemse jongens speelden met gevonden stengun Scheepvaart WOENSDAG 18 MEI 1955 In het uitbreidingsplan der gemeente Zandvoort is, zoals bekend, een terrein, grenzend aan het Industrieterrein in plan boord, bestemd voor de bouw van een rioolwater-zuiveringsinstallatie. Daar dit uitbreidingsplan reeds in 1949 werd vast gesteld, hebben B. en W. aan de directeur van publieke werken gevraagd, of deze plaats, gelet op de voortschrijdende bebou wing, nog wel de juste moet worden ge acht. In een lijvig rapport, dat thans voor de raadsleden ter '.nzage is gelegd, heeft de directeur van P. 'W. een viertal oplossingen voor dit vraagstuk uitgewerkt. In schema A wordt door hem de oor spronkelijke plaats tussen Corodex en spoorbaan, gehandhaafd. Aan de Noordzijde werden vijvers geprojecteerd voor de af voer van het gezuiverde water in de bo dem. Door omzoming van deze vijvers^met groeo-aanplant en hoog geboomte, kan dan een, aantrekkelijk geheel ontstaan. Een der gelijke „groengordel" zou óók tussen zui- ■yërings-installatie en spoorbaan kunnen ■worden aangebracht. Gedacht wordt ver der aan uitbreiding van het industrieterrein in Noordelijke richting en het ontwerpen van een woonwijk waarin totaal pl.m. 900 woningen kunnen worden gebouwd, aan de West- en Noordzijde. De terreinen ten Oos ten zijn eigendom van de Kennemer Golf club en het moet zéér onwaarschijnlijk worden geacht, dat daarop ooit gebouwd wordt. Voor het handhaven van de zuive ringsinstallatie op deze plaats pleiten ver schillende omstandigheden n.l. dat deze bouw aldaar geheel in overeenstemming is met het uitbreidingsplan, toevoerleidingen piet afzonderlijk lang en daardoor duur zullen worden, terwijl deze gemakkelijk in de groenstrook langs de spoorbaan kunnen worden ondergebracht. Bovendien ligt de installatie in dit plan voldoende afge schermd door een gordel van lichte in dustrieën. Een andere mogelijkheid is de plaatsing benoorden de betonnen tankmuur, in de bezettingstijd door de Duitsers aangelegd en ongeveer een kilometer verder van het dorp verwijderd. Hier werd in het uitbrei dingsplan industrieterrein geprojecteerd en ten Westen en Noorden woonwijken voor pl.m. 1200 woningen. Een groot be zwaar is echter bij dit plan, de véél grotere afstand van de hoofdriolen, terwijl aan- voerkabels voor gas en electriciteit onge veer een kilometer verder zullen moeten worden doorgetrokken, hetgeen aan meer dere kosten pl.m. 300.000.zou bedragen dan het eerste schema. Ook zou dan een behoorlijke toevoerweg moeten worden aangelegd. Midden in circuit Een derde oplossing ziet de directeur van P. W. in plaatsing van de installatie midden in het circuit-terrein. De extra kosten voor aanleg en toevoerleidingen en kabels zul len echter nog méér bedragen dan de extra kosten aan het tweede plan verbonden. Het enige voordeel, dat een anders nimmer voor woningbouw beschikbaar zijnd terrein zou kunnen worden gebruikt, weegt boven dien niet op tegen het nadeel, dat een der gelijke inrichting in een recreatiegebied niet past en vrij zeker veel afbreuk zal doen aan het circuitbezoek. In het laatste plan is de .installatie, even als in het tweede, benoorden de tankmuur geprojecteerd. Ten Noorden van het hui dige industrieterrein is wederom een ver groting van dit terrein geprojecteerd, ten einde de aldaar gedachte woonwijk zoveel mogelijk van de twee bestaande fabrieken (Corodex en verffabriek) verwijderd te houden. Voorts werd in dit plan de uit breiding van de begraafplaats meer Noord waarts gezien cn is het in het eerste plan bestemde terrein voor. de installa tie gedacht als uitloper van een woonwijk, plaats bie dend voor pl.m. 1100 woningen. Echter ook hier gelden dezelfde bezwaren van de daaraan verbonden hoge kosten, omdat het terrein te ver wegligt. De dan in een punt uitlopende woonwijk langs de spoorbaan en achter de huidige fabrieken, achten B. en W. stedebouwkundig niet verantwoord, terwijl deze weningen bovendien zeer on gunstig zouden komen te liggen onder de heersende windrichting n.l. tussen de fa brieken en de installatie in. B. en W. van Zandvoort komen tenslotte met de directeur van Publieke Werken tot de slotconclusie, dat het eerste schema zo wel uit stedebouwkundig oogpunt als be zien uit de gezichtshoek van commerciële grondexploitatie, de voorkeur verdient. Daar voor de verwezenlijking van dit plan een ondergeschikte wijziging van het uitbreidingsplan noodzakelijk is en om de bouw van deze rioolwater-zuiverings installatie niet onnodig te doen stagneren, achten B. en W. het dienstig, dat de raad van Zandvoort in dit opzicht reeds nu zijn standpunt bepaalt. B. en W. vragen daarom de raadsleden, zich in beginsel uit te spreken voor de bouw van deze inrichting op de terreinen, die in het eerste schema nader werden uit eengezet. Dinsdagavond hield de fotoclub „De Bol lenstreek" te Lisse in de zaal van het La boratorium een leerzame avond met het bekijken van de foto's, welke door de le den der club gemaakt zijn en waarop dooi de heer W. Heijbroek commentaar werd geleverd. Er werd medegedeeld dat een club wedstrijd zal worden gehouden met foto's over Keukenhof, waaraan prijzen zijn verbonden van f 10.f 5.en f 3. voor de orgineelste foto wordt een prijs van f 5. uitgeloofd. 15 Juli is de sluitings datum. De heer Heijbroek hield hierna een in leiding over zijn ervaringen in het maken van kleurenfoto's, waarna een prachtige collectie foto's in kleuren op het witte doek werd geprojecteerd. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt op Hemelvaarts dag waargenomen door dr. A. J. Duijmaer van Twist, Herenweg 395, tel. 3453. ADVERTENTIE B. en W. van Zandvoort vragen de raads leden met instemmende adviezen van de raadscommissies voor financiën en sociale zaken de voor 1955 vastgestelde subsidie van f 1.000 tot f 2.500 te verhogen voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Zandvoort, zulks naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van genoemde vereniging, benodigd voor uitbreiding van de uitleenbibliotheek. Het bestuur heeft een verzoek ingediend bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, cm in aanmerking te mogen komen voor een rijkssubsidie, welke rijkssubsidie slechts verkregen kan worden indien het gemeentelijk subsidie met een inwonertal als dat der gemeente Zandvoort daarmede in overeenstemming is ten aanzien van een algemene openbare uitleen'bi'oliotheek. De omvang van het huidige boekenbezit is echter thans nog niet zó groot, dat hiervan kan gesproken worden en om dit nu mogelijk te maken, werd de subsidie-verhoging aangevraagd. Bovendien zal de vereniging bij toeken ning dit jaar, ook voor het verlenen van rijkswege van een zgn. „oprichtings-sub- sidie" in aanmerking kunnen kernen. Wat de huisvesting der bibliotheek be treft, welke momenteel onvoldoende is, daarop hopen B. en W. binnenkort nader terug te komen. WOENSDAG 18 MEI Wijkgebouw Nieuwe Gracht 90: Algemene ledenvergadering „Het Witte Kruis", 8.30 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 8 uur. Palace: „Ich tanze mit Dir in den Himmel hinein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een dag om nooit te verge ten'', alle leeft., 7 en 9.15 uur. ltoxy: „Drum beat", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Hongaarse jkapsodie", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Rem brandt: „A star is born", 14 jaar, 8 uur. Frans «als: „Leven in de brouwerij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Grote parade 1915", alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 19 MEI Stadsschouwburg: „Wachten op Godot". Theater, 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond, 8 uur. Palace: „Ich tanze mit Dir in den Himmel hinein", 14 jaar. 2. 4.15 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 915 uur. Studio: „Een dag om nooit te vergeten", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. «oxy: „Drum beat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is born", 14 jaar. 1.30. 4.45 en 8 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij", alle leeft.. 2, 430. 7 en D.15 uur. Minerva: „Grote parade 1915", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden een voorstel doen toekomen, overeenkomstig het advies van de finan ciële commissie, gerekend van 1 Januari j.l. af, een straatbelasting in te voeren naar een tarief van 3 van de onge bouwde eigendommen en liet percentage van de straatbelasting voor gebouwde eigendommen te verhogen van 6 tot 10. De gemeentesecretaris heeft zich bereid verklaard, binnenkort tijdens een infor mele bijeenkomst van de raad over dit be langrijke aspect van het gemeentelijke be stuursbeleid een toelichtende beschouwing te houden. In hun toelichting merken B. en W. op, dat Gedeputeerde Staten aan het college hebben bericht, te zijn teruggekomen op het raadsbesluit van 5 October van het vorige jaar waarbij de raad besloot niet tot invoering van cïeze belastingen over te gaan wegens een te geringe opbrengst als factor in het geheel van maatregelen tot opheffing yan het begrotingstekort. Even min achtte de raad toen de tijd rijp, tot invoering van riolerings- en reinigings rechten. Gedeputeerde Staten berichtten thans, dat zij de minister van Binnenlandse Za ken hebben geadviseerd de Algemene uit kering uit het gemeentefonds voor Zand voort te verhogen met drie gulden per in woner voor 1954 en acht gulden per in woner voor 1955 en volgende jaren. Zulks echter onder de nadrukkelijke conditie, dat alsnog zullen worden inge voerd een straatbelasting van 3 voor de ongebouwde- eigendommen (opbrengst pl.m. i 300.een reinigingsrecht van gemiddeld f I per inwoner, dus totaal pl.m. f 12.000, opbrengende, een riool belasting a f 10 per aansluiting, hetgeen neerkom L op ven opbrengst van 2800 x f 10,is f 23.000.In votaal moeten derhalve de gemeentelijke inkomsten worden opgevoerd, tot f -40.300,--. B. en W. ontveinzen zich niet, dat de geëiste heffing een ernstige zaak is, doch deze eis wordt aan alle (talrijke ge meenten gesteld, welke een subjectieve verhoging der algemene uitkering uit het gemeentefonds ontvangen. Afwijzing van deze belastingverhoging zou tengevolge hebben, dat de gemeentebegroting een be langrijk ongedekt tekort zou blijven ver tonen, waarvoor geen dekkingsmiddelen aanwezig zouden zijn. Een voor het crediet en het aanzien van Zandvoort hoogst be denkelijke situatie, welke het hoger gezag tot ingrijpende maatregelen zou nopen. Het onaangename van de beslissing wordt volgens B. en W. óók aanmerkelijk ver zacht door de wetenschap, dat hierdoor bovendien elk jaar belangrijke bedragen door de verhoogde uitkering in de gemeen tekas zullen vloeien, nl. over 1954 f 44.100 en over 1955 f 123.000. In 1956 en volgende jaren wordt deze uitkering door toename van het aantal inwoners en te verwachten verhoging van het uitkeringspercentage nog belangrijk hoger. Na tot de conclusie te zijn gekomen, dat invoering van deze belastingen naar het oordeel van B. en W. onvermijdelijk is. vraagt het college zich af, op welke wij ze dit zal moeten geschieden en komt dan na een uitvoerige uiteenzetting tot de overtuiging, dat het wettelijk alleszins mogelijk en ook het eenvoudigst is, de reinigingsrechten in de straatbelasting te incorperen, hetzelfde geldt óók voor de rioolbelasting. De straatbelasting op de gebouwde eigendommen brengt bij het huidige per centage van 6 rond 60 mille op, waar voor riool belasting en reinigingsrechten tezamen een bedrag van rond 40 mille wordt gevraagd, zal dus het percentage van de straatbelasting moeten worden verhoogd van 6 tot 10, terwijl de invoe ring van een straatbelasting van 3 op ongebouwde eigendommen door een een^ voudige aanvulling van de verordening op de heffing kan geschieden. Op billijkheidsgronden zullen B. en W. naar zij mededelen bij Gedeputeer de Staten bepleiten, dat met de invoering van een en ander met ingang van het jaar 1955 genoegen zal worden genomen. B. en W. van Zandvoort vragen aan de raad goedkeuring voor een crediet van f 6650 om het meubilair van de W. H. Su- ringarschool, dat zéér sterk verouderd is, te vernieuwe en aan te vullen. Tevens is de wenselijkheid gebleken, om op het speel terrein van deze school aan de Herenstraat een klimtoren te plaatsen en het school gebouw van een gevelopschrift te voorzien. De schoolopziener voor het kleuteronder wijs heeft zijn goedkeuring aan deze voor zieningen gehecht. JAARVERGADERING ZANDVOORT- MEEUWEN De jaarlijkse ledenvergadering van de Zandvoortse voetbalvereniging „Zandvoort- meeuwen" is bepaald op Maandag 6 Juni en zal worden gehouden in hótel Keur aan de Zeestraat. Het batig saldo van de begroting wordt op f 9.700,geraamd. B. en W. besluiten, met er op te wij zen, dat hier gesproken kan worden van een sanering der gemeentelijke finan ciën, dat aan het vraagstuk der vergoe ding voor politiekosten de scherpte gro tendeels wordt ontnomen, dat de uitein delijke financiering van de wederopbouw met enige gerustheid kan worden tege moet gezien en het vraagstuk van het ver- zorgingspeil der gemeente in verband met de financiële perspectieven aan de orde is gesteld. B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden een voorstel doen toekomen om een crediet van f 168.000 beschikbaar te stellen, benodigd voor een betere ver lichting van Zandvoorts dorpskern. Het college meent, dat het grotere ge rief voor bewoners en bezoekers en de vergroting van de verkeersveiligheid ten volle deze uitgave verantwoord maken, een gevoelen, dat door de commissies van bijstand wordt gedeeld. Bij de besprekin gen van het plan in de raadscommissie- vergaderingen bleek men echter algemeen van oordeel te zijn, dat de verbetering van de verlichting der Zandvoortselaan met het oog op de financiële positie der ge meente, tot een later tijdstip diende te worden uitgesteld. Verbetering van de verlichting van de dorpskern werd echter op korte termijn noodzakelijk geacht en niet alleen de hoofdstraten, doch ook de minder drukke zijstraten. Door de dienst van Publieke Werken werd een geheel nieuw plan voor deze verlichting ontwor pen. De' omvang ervan bepaalt zich tot: a. Dr. Gerkestraat, Zandvoortselaan (bebouwde gedeelte), Haarlemmerstraat, Hoge weg, Grote Krocht, Oranjestraat, Raadhuisplein, Kerkplein, Kerkstraat, Hal testraat, Zeestraat en Stationsplein. b. Marn.v. St. Aldegondestraat, Bredero- destraat, Zuiderstraat, Paradijsweg, Duin straat, Schelpenplein, Tramstraat, School straat, Willemstraat, Kanaalweg, Ooster straat, Koningstraat, van Ostadestraat, Jan Steenstraat, Hobbernastraat, l'Amis- straat, Hulsmanstraat, Diaconiehuisdwars straat, Nieuwstraat. Swaluëstraat, Pak- veldstraat, Prinsenhofstraat, Brugstraat, Stationsstraat, van Speijkstraat en van Kinsbergenstraat. c. Kostverlorenstraat en Koninginneweg. De verbetering van de verlichting in deze straten kan worden aangemerkt als „Urgentie I". Door de uitvoering van dit plan wordt tezamen met de reeds be staande kwik-verlichting langs de kust, een aaneensluitend geheel van goed ver lichte hoofd- en verbindingswegen verkre gen. Daarnaast omvat het plan als „Ur gentie II" die wegen, welke worden om sloten door de genoemde straten en wegen. De gloeilampenverlichting zal worden vervangen door fluorescentieverlichting (buislampen). Voor de belangrijkste verkeerswegen in de bebouwde kom wordt een lichtpunt hoogte van zeven meter aangehouden en er worden armaturen van 4 x 20 watt buis lampen aangebracht. Alleen de Hogeweg zal een lichtpunthoogte van acht meter krijgen, de overige straten hoogten van vijf of zes meter en armaturen met één- of tweemaal 20 watt buislampen. Om de be langrijkste kruispunten extra te verlichten zullen hier vier-armige lichtmasten wor den geplaatst, waarbij elke arm zal wor den voorzien van een armatuur met vier buislampen. Voor een goed en afdoend onderhoud van deze nieuwe verlichting is het bo vendien noodzakelijk, dat de dienst van Publieke Werken de beschikking krijgt over een „lichtmastladder", gemonteerd op een motorcarrier, zoals die in vele klei ne gemeenten in gebruik is. De aanschaf- fingskosten van f 3000,werden in het gevraagde crediet reeds opgenomen. Tenslotte zal deze nieuwe verlichting van de gemeente aan meer exploitatie kosten ruim f 22.000,vragen. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag) worden te Heemstede waargenomen door dr. K. L. Kout, Johan de Witlaan 23, telefoon 38411 en dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9. tel. 38103. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jacob de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Inlto, z. van H. van Beijeren en E. Leemhuis. GETROUWD: N. Homan en J. C. Th. Meegdes. OVERLEDEN: H. Joorse, 49 jaar, echtge noot van H. Burghardt. De contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming is in hoge mate verontrust door de nieuwe ontwikkeling, die bekend is geworden door de plannen om een provinciale weg ten zuid-westen van Haarlem aan te leggen, waarvoor liet tracé zou worden gekozen dwars door het landgoed Huis te Vogelenzang en dan ver der noord-oostwaarts op de grens van de duinen cn de Vogelenzangse polder in de richting Aerdenhout, aldus schrijft de com missie in een brief aan het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland. „Na verkregen informaties en onderzoek ter plaatse is het de commissie duidelijk geworden, dat het bedoelde tracé zou die nen als een alternatief voor het tracé voor een nieuwe provinciale weg, dat in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemer- land was geprojecteerd, direct ten westen van de spoorlijn Leiden-Haarlem", aldus de commissie. Voorts herinnert de commissie er aan, dat in het ontwerp-streekplan een pleidooi wordt gevoerd voor het tracé langs de spoorlijn en wel met de volgende woorden: „Voor het zuidelijk deel (bezuiden de Zanvoortselaan) is een tracé bewesten de spoorlijn het meest doelmatig, daar dan noch woonwijken, noch natuurschoon en slechts een minimum aan kostbare bollen- grond, die hier niet eens bijzonder goed is, behoeven te worden versneden, zo min mogelijk wegkruisingen ontstaan, kost bare kunstwerken tot een minimum wor de beperkt cn een goed tracé wordt ver kregen". Een tracé meer naar het Westen, dat het landgoed Huis te Vogelenzang zou door kruisen, betekent een bijzonder ernstige aantasting van dit zware binnenduinbos, dat zowel uit natuurwetenschappelijk oog punt als uit recreatief oogpunt van groot belang is, Dit landgoed vormt, met het belendende deel van de Amsterdamse Wa terleidingduinen en het ten Noorden er van gelegen randgebied van de Vogelen- Voor de leden van de afdeling Benne broek en omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond de heer W. R. ten Hark uit Hillegom een zeer boeiende lezing welke door de heer W. Jansen met een aantal zeer mooie kleurendia's, welke door de vereni ging „De Nederlandse bloemisterij" ter be schikking waren gesteld, werd opgeluisterd. De spreker merkte onder meer op, dat over het algemeen de kamerplanten teveel in het zonlicht worden gezet: slc-chts enkele, soor ten zijn daarop gesteld. Het gevolg is, dat zij uitdrogen en daarbij komt nog- dat de planten over net algemeen te weinig water krijgen cn ook te weinig worden verfrist. Helemaal verkeerd is het om te doen zoals een dame onlangs deed die de bladeren van haar Ficus insmeerde met een kwastje sla olie inplaats van de bladeren af te sponsen n>.et lauw water. Dat deze plant geen lang leven beschoren was, begrijpt iedereen. Een andere dame ging haar planten behandelen met boenwas en ook dat is niet aan te be velen. want dan bereikt men precies het zelfde resultaat. Veel beter is het, regelmatig de bladeren zowel van boven als van onderen af te nemen met een in niet te koud water gedoopte spons. De plant ademt toch in hoofdzaak door de bladeren, die niet anders zijn dan huidmondjes, welke de koolzuur uit de lucht halen en weer zuurstof uitademen. Ook de centrale verwarming kan voor de kamerplanten funest zijn. wanneer zij te dicht bij de radiatoren staan. Aanbeveling verdient het. om, wanneer men daaraan niet kan ontkomen, de planten in een sier- pot te zetten omdat deze geen warmte gelei den en de gewone bloempotten, die poreus zijn, dit wel doen. Men zal er verder goed aan doen, aan de radiatoren bakjes met wa ter te hangen, zodat er voldoende vochtigheid in de kamer is, hetgeen ook voor de mensen goed is. Achtereenvolgens behandelde de spreker daarna een groot aantal kamerplanten en gaf daarbij aan op welke wijze deze verzorgd moeten worden om er de beste resultaten mee te krijgen. Zowel tal van bekende als vrijwel onbekende soorten passeerden, kwa men ook op het witte doek en daar zag men niet alleen de resultaten van een goede maar ook van een verkeerde behandeling. Een verloting van een groot aantal kamer- nlanten had tot resultaat dat alle aanwezigen met een jong plantje naar huis keerden. ZONDAGSDIENST Op Hemelvaartsdag wordt de Zondags dienst voor artsen waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34. tel. K 2502430. In de ouderdom van 73 jaar is Dinsdag morgen in zijn woning in Overveen plotse ling overleden de heer W. Caspers. Gedu rende ongeveer veertig jaar wijdde hij zijn be9te krachten aan de administratie van de Koninklijke Nederlandse Stoomvaart Maat schappij. Nadien bood hij de Hervormde gemeente Overveen de helpende hand als daarom werd gewaagd. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag 20 Mei om twee uur op de Al gemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal. zangse polder, een eiland van rust in een steeds drukker wordende omgeving. Bij het zich voortdurend uitbreiden van de bevolking in de randstad Holland moet worden verwacht, dat de betekenis van dit landschappelijk nog bijzonder gave re creatiegebied sterk zal toenemen. Het is duidelijk dat een grote verkeersweg dwars door dit gebied een onherstelbare schade toebrengt aan de recreatiemogelijkheden en het gave karakter van dit gebied, waar duinen, binnenbos en polder aan elkaar grenzen, volledig teloor zal doen gaan. De commissie wil niet nalaten uit te spreken aldus de brief dat zij het van het grootste belang acht, dat de nor male planologische afweging van belangen voor een dergelijk diep ingrijpend project gewaarborgd wordt, bij welke afweging van belangen de landschappelijke, weten schappelijke en recreatieve betekenis van het landgoed Huis te Vogelenzang en om geving naar haar mening zwaar zal moe ten wegen. De commissie spreekt gaarne de hoop uit, dat Gedeputeerde Staten met haar van oordeel zullen zijn, dat deze laatste rest van het gave binnenduinlandschap on geschonden behouden moet blijven. Dinsdagmiddag om drie uur waren twee spoorwegarbeiders in een als werkplaats ingerichte wagon aan de Garenkokerskade in Haarlem aan het werk toen zij drie schoten vlak langs zich heen hoorden en voelden suizen. Uiteraard gingen zij direct op onderzoek uit en ontdekten, dat een raam een kogelgat vertoonde en dat een jas eveneens doorboord was. Zij waar schuwden de politie en deze kon uit de vorm' van de gaten uitmaken, dat de scho ten moesten zijn gelost uit een perceel in de Duvenvoordestraat. In het betreffende huis vertelde de hoofdbewoonster, dat haar zoontje, de der tienjarige Jan V., tezamen met zijn elfjarige vriendje Peter S. juist het huis hadden ver laten. Toen deze jongens waren opgespoord bekenden zij, dat zij inderdaad drie schoten hadden afgevuurd en wel uit een stengun, die Peter in de kelder van zijn vader had gevonden. Deze was namelijk gedurende de bezettingsjaren bij de illegaliteit depót houder van vuurwapens en had, toen hij. na de oorlog deze wapens inleverde een stengun met patronen vergeten. Zijn zoon tje was eerst, toen zijn ouders niet thuis waren, met dit wapen gaan oefenen en had toen uit het raam bij zijn vriendje thuis in het wilde weg enkele schoten gelost, die toevallig de spoorwagon geraakt hadden Uiteraard is de stengun in beslag geno men en bovendien is tegen de vader van Peter S., wegens overtreding van de vuur- wapenwet proces-verbaal opgemaakt. Alwaki, pass. 17 Gibraltar n. Marseille. Amstelbrug, 17 v. Suez n. Koewait. Amsteidicp, 16 te Palembang. Arendskerk. 17 v. Rotterdam n. Genua. Aardijk, 16 v. New Orleans n. Havana. Agatha, 17 te Tj. Priok. Alblasserdijk, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Annenkerk, 17 te Rotterdam. Argos, 16 v. Algiers n. Tel Aviv. Alchiba, pass. 17 Fernando Noronha. 18 te Rec'fe Alhena, 17 190 m. W.ZW. Kp. St. Vineent. Amstellar.d. pass. 17 Ouessant n. Santos. Antonia. 17 v. Pladiu n. T.iilatjap. Aagtekerk, 15 te Melbourne. Aalsdijk. 18 te Rotterdam. Aimkerk, 17 v. Mombasa n. Aden. Alphacca, 17 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Alphard, 18 te Santos. Aindra, pass. naoht 17-18 Perim n. Abadan. Artemis. 18 te N»w York. Averdiik, 18 te Rotterdam. Axeldiik, 18 te New York. Alamak, 18 te Amsterdam. Aibireo, 17 v. Buenos Aires n. Santos. Alnati. verm. 18 v. Recife n. Antwerpen. Askepot, 15 v. Lissabon n. Montreal. R°r,nekom. 16 v. Manta n. Cristobal. Bawean, 17 v. Sineanore n. Madras. Rintang. 18 te Sandakan. Blitar. 17 v. Karachi n. Bombay. Boskoop. 17 360 m. W.ZW. Lands End. Beninkust. 18 te Freetown. Bonaire. 17 780 m. Z.ZW. Azoren. Cistula, 17 v. Spezia n. Piraeus. Cinulia, 10 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Clavella. 13 te Kell'nghoime. Cottica lfi 840 m. ZW Fayal. Caltex Nederland, n Ouessant geoass n. Sidio Celebes. pass. 17 Sabang n. Colombo. Caltex Delft. pass. 17 Lissabon n. Rotterdam. Castor, 18 te Trinidad. Cottica, 17 520 m. ZW. Fayal. Drente, 17 v Port Said n. Belawan. Du'vendrecht. 18 Rotterdam verw. Dalerdijk. 16 te San Francisco. Dorestad, 17 v. Port Said n. Mena el Ahmadi. Eemdijk, 16 v. Galveston n. T.e Havre. F,na, 16 v. Rotterdam n. Stockholm. Esso Amsterdam. 17 v. Sidon n. Antwerpen. F.sso Den Haag. pass. 16 Gibraltar n. Antwerpen Enoeano, 18 v. Genua n. Port Said. Farmsum, pass. 17 Kp. Finisterre n. Port Saki. Friesland KRL)17 v. New York n. Beiroet. Friesland 16 v. Kopenhaeen n. Methil. Gadila, 17 v. Rotterdam te Oslo. Gooiland. 17 v. Bahla n. Santos. Groote Beer. 17 350 m. ZO. Kp. Race. Hecuba, 16 v. Baltimore n. Port au Prince. Hestia. pass. 16 ten W. van Flores n. Guarrta Hilversum, 17 te Port Said verwacht. Haarlem, 17 v. Antw. en Bremen. Hermes, 18 te San .Tuan. Hathor, pass. 18 v. Lissabon n. Oran. Hersilia, pas. 17 Barbados n. Rotterdam. Te Veendam zullen herdenkingsfeesten worden gehouden in de week van 28 Mei tot en met 4 Juni, omdat driehonderd jaar ge leden voor het eerst de stad Veendam werd vermeld. Reeds voor 1655 bevond zich ter plaatse een nederzetting, die 'ontstond bij 't ontginnen van deze omgeving, maar van deze nederzetting is niets naders bekend. HAARLEM EN OMGEVING In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen Ziekenverpleging Diploma-A de verpleegsters: W. J. Brom- bacher, M. T. J. Buurman. D. de Goeij, M. J. van Heivoort, H. A. Hoogvliet, A. A. Hop man, A, Kasten, E. M. Niemöller, H. Riet berg en P. A. von Winckelmann. B. en W. van Haarlem hebben het ma ken van grind- en rioleringswerken in het industrie-terrein in de Waarderpolder ge gund aan de laagste inschrijvers de heren Verheul en Brouwer; ingeschreven was voor f439.575. Hedenavond zal de muziekvereniging „Sursum" met medewerking van het koor Zanggenot" een concert geven, waarin werken worden ten gehore gebracht van J. Chaillet, G. Boedijn, G. F. Handel en Sousa. ■llliL f Us In allerijl moesten vanmiddag op het Zandvoortse strand de tenthuisjes, voor zover dat nog mogelijk bleek, in veiligheid worden gebracht. Op de voorpagina treft men over de catastrofe, die vele bewoners van het tentenkamp heeft getroffen, xiitvoerige bijzonderheden aan. Ittersum, 18 v. Antwerpen n. Hamburg, jupitei, 16 te Genua. jagersfontein, 17 480 m. N.NO. St. Helena. Jon. v. Oidenbamevelt, 17 80 m. O. ten Z. MaUa Kateiysia, pass. 17 Kp. Fi-nisterre n. Mena el Kota Agoeng, pass. 18 Ouessant n. Rotterdam. Leuvekerk, 17 te Marseille. Lekkerkei k, 13 te Gh<ttagong. Lemserkerk, 17 v. Suez n. Bahrein. Loenerkerk, 19 Madras verwach. Loosdreoht. 13 te Bahrein. Maasland, 18 te Las Palmas. Malea, 18 te Madras. Mapia, 17 v. Tj. Priok n. Semarang. Mataram, 17 80 m. NO. Oran n. Hallfax. Molenkerk, 17 v. Hongkong n. Shanghai. Myoma, 18 te Port Elizabeth. Muiderkerk. 16 v. Takubar n. Shanghai. Mijdrecht pass. 17 Mona eil. n. N|w Y0™:' Nieuw Amsterdam, 16 130 m. ZO. Sable eil Noordam, 17 560 m. N. Fayal. Ouwerkerk, 17 te Singapore. Oranje. 17 570 m. W. Minikoy. Oostkerk, 17 v. Alexandrlë n. Genua. Oranjestad, 17 v. Madeira n. Trinidad. Phrontis, 14 te TJ. Priok. Poseidon, 17 v. Port au Prince n. Houston. Polydorus, 13 te Boston. Pendrecht, 18 te Banlas. Pieter S. 17 v. Amsterdam n. Swansea. Prins Willem III, 19 Montreal verwacht. Prins Willem II, 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Raki, 17 te Singapore. Riouw, 17 te Cochin. Rijnkerk. 18. te Mombasa. Rempang, 18 v. Genua n. Port Said. Saïawati, 13 te San Francisco. Sarangan, 13 te Portland Oreg. Sarpedon, 17 te New York. Sloterdijk, 16 v. Djeddah n. Singapore. Scad Maassluis, 16 v Vlaardingen n. Narvik. Scherpendrecht. 17 te Rio Grande do Sul. Sheratan, 16 v. Port Said n. Philadelphia. Sibajak, pass. 17 Gibraltar n. Port Said. Soestdijk, pass. 16 Bermuda n. New York. Stad Maastricht. 16 v. Gibraltar n. Emden. Straat Mozambique, 15 v. Buenos Aires n. Wai- vlsbaai. Sraat Soenda, 1,7 te Kaapstad. Sommelsdijk, 16 v. Djibouti n. Port Said. Stentor, 18 te Amsterdam. Tabinta, 17 te Baltimore. Tjimenteng, 11 te Itajai. Tjipanas, 13 v. Mauritius n. Belawan. Talisse, 18 te Marseille. Tamo, 17 v. Rio de Janeiro n. Santos. Telamon, 18 te Curasao. Ternate, pass. 17 Dover n. Hamburg. Trompenberg, 17 v. Mobile n. Savana. Tibia, pass. 18 Ceylon n. Shclihaven. Trajanus. 17 v. Hamburg te Amsterdam. Van Noort, 15 te Sydney. Waterman. 17 te Rotterdam. Willemstad, 16 v. Port of Spain n. Grenada. Westertoren. 13 te Abadan. Wonorato, 17 v. Colombo n. Aden. Wonosobo. 17 v. Soerabaja n. Makassar. Westerdam, 17 330 m. Z. ten O. Kp. Race. Willem Ruys. 17 v. Port Said n. Napels. IJsel, 18 v. Amsterdam te Hamburg. Zuiderkruis, 17 420 m. ZW. Tahiti. KLEINE VAART Atlas, 16 v. Odense n. Gothenburg. Albatros, pass. 17 Vlissingen. Angeja. pass. 17 Vlissingen n. Londen. Adm. Courbet, 17 v. Corsica te Londen. Adm. De Ruyter, 19 v. Stettin te Gustafsbe'g verwacht. Adm. Nelson, 17 v. Kragero n. Runcom.. Aeneas, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Afiena, 16 v. Boston n. Londen. Amigo. 17 v. Stockholm te Par verw. Anna b, 17 v. Milos n. Liverpool. Ary Schcffer, 18 v. R'c'.am te Liverpool verw. Auriga. 17 v. Selzete te Gent. A rn oudspol der, 19 v. Vianna te Rotterdam^ verw. Aardenburgh, 17 v. Antw te Rotterdam. Barracuda, verm. 17 v. Skoghall n. Rotterdam Berkelstroom, 16 v. Amsterdam n. IJmuiden. Bernard John, 21 v. Grandia te Rotterdam verw. Bestevaer, 16 v. I-Iansweert te Boston. Bree Helle, verm. 17 v. Rotterdam n. Londer Corsica 16 v. Middlesbro te Rotterdam. Corrie b, 17 v. Fawley n. Aalborg. Draco, 16 te Triest n. Rijeka. Dent, 17 v. Aalborg te Rotterdam verw. Deo Favente, 17 v. Gdynia te Amsterdam. Dora. 17 v. Amal te Amsterdam. Duiveland, 17 v. Rotterdam n. Sunderland. Erasmus, 17 v. Boulogne te Antwerpen. Eagle, pass. 17 Vlissingen n. Garston. Fiducia, 17 v. Boston n. Maassluis. Frans Bohmer, 17 te Rouaan. Geeststroom, 16 te Maassluis. Gre, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Gaasterland. 16 v. Leith n. Grangemouth. Grebbestroom, 16 v. Liverpool te Amsterdam. Hoe VinceSf verm. 17-18 v. Grimsby n. R'dam- Hcogezand. pass. 16 Vlissingen n. Eitreheim. Hydra, pass. 16 Vlissingen n. Duinkerken. Haaksbergen. 17 v. Rochefort n. Requejada. Heuriëtte, 16 v. Antweipen te Vlissingen. Hontestroom, 16 v. Amsterdam n. Londen. Harold, 17 v. Cuxhaven n. Vlaardingen. Heemraadsingel, verm. 17 v. Rotterdam n. St. Nazaire. Hast V. 17 v. Dover te Rotterdam. Ilias, 16 te Malaga n. Amsterdam. Ida D, IB v. Portsmouth n. Duinkerken. Ingeborg, 18 v. Londen te Helsinki verwacht. Jaba. 16 v. Stockholm n. Duinkerken. Jokurma, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Koningshaven, 17 v. Casablanca te Oran. Lijnbaansgracht, 17 v. Londen te Rotterdam. Leonard, 16 v. Amsterdam n. Skutskar. Larix, 14 Klei gepass. n. Helsinki. Marne, 16 v. Rouaan te Parijs. Meuse. 16 v. Rotterdam te Aberdeen. Maasym N. 16 te Rio Grande do Sul. Merwehaven, verm. 17 v. Duinkerken n. Casa blanca. Merak N, 17 te Rotterdam. Neeltje b. 17 v. Garston n. Souse. Nieuwland, 16 v. Grangemouth n. R'dam. Nijentourgh, pass. 16 Kiel n. Stockholm. Nassauhaven, 18 te Rotterdam verwacht. Nieuwehaven. 17 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Niobe. 17 v. Kotka te Amsterdam. Oosterburgh, pass. 16 Brunsbiittel n. Rotterdam Pascholl. 17 v. Skutskar te Rotterdam. Pavo, 16 v. Rur.dvik n. Domsio. Prudentia. 16 Soderteije te Zaandam. Phidias. 17 te Amsterdam. Ponza, 14 te Gefle. Pavo, 16 v. Rundvik n .Domsjo. Roelf, 16 v. Odense te Amsterdam. Rema, 19 v. Liverpool te Rotterdam verw. Rose Marie, 17 v. Antwerpen te Kopenhagen Rijnhaven, 17-18 v. Casablanca te Limerick verw Spirit, 17 v. Boston te Grimsby. Sporots, 1 6v. Amsterdam n. IJmuiden. Steady, pass. 17 Vlissingen n. Stockholm. Schippersgracht. 16 v Helsinki n. Pernoviken. Strabo, 16 v. Gibraltar te Barcelona. Schokland, 16 v. Norrtalje te Amsterdam. Setas, 16 v. Bordeaux te Aarhus. Stella Maris, 18 v. Rotterdam te Oskarshamn verwacht. Soemba, pass. 17 Vlissingen n. Avonmouth. Strijpe, 17 v. Rotterdam te Plymouth. Sambre, 17 v. Parijs te Rotterdam. Tyro, 16 v. Napels n. Bastia. Tilly, 16 v. Sarpedon n. Otterbacken. Vanessa, 16 v. Caon te Vlaardingen. Vivo, 17 v. Rochester te Rotterdam verw. Vrouwepolder, 17 v. Lissabon te Antwerpen. Wickenburg, 16 v. Duinkerken n. Londen. West-polder, 19 v. Lissabon te Antw. verw. Westersingel, 17 te Rotterdam. Zwaantiena, 17 te Zaandam. SLEEPVAART Blankenburgh. 15 te Leningrad. Hudson. 16 te Rotterdam. Loire. 16 50 m. ZO. Runsal Jebel met ponton Noordholland. 16 150 m. NO. Barbados. Noordzee. 16 235 m w. Kreta met drie bakken Thames, 16 150 m. NW. Socotra met zuiger. Rode Zee en Witte Zee, 16 230 m. Anderhaif- graadskanaal. Zwarte Zee,16 330 m. NW. Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13