Tweede Kamer wees „kreupele" huurverhoging af O Chefarine,4 E TOPPUNT- AMUSEMENT DE BESTE SHOW Oplossing voor kabinetscrisis voorshands moeilijk te vinden Betere bestrijding van pijnen en griep! Koningin Juliana opende E 55 >i L Meerderheid van slechts 2 stemmen Blijf meester Demissionnair kabinet aanwezig Complex van meningsverschillen zal formatiepogingen belemmeren Dr. Drees en prof. Beel bij de Koningin BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Poging tot uitstel Vergeefse verdediging Heringa Wathrich Buiten-XJ bij Oranjesluizen is droog WILLY VERVOORT 3 JACKSONS BLACK AND WHITE WAMA'S WILLY ALBERTI CHICO'S JOHNNY KRAAYKAMP WOENSDAG 18 MEI 1955 Van onze parlementaire redacteur) De val van het kabinet-Drees, dat Dins dagmiddag om half zes met 50 tegen 48 stemmen de nederlaag leed door de ver werping van het huurverliogingsontwerp, was voorafgegaan door een vergadering vol spanning. Een spanning zo groot als men bijna nooit in het Nederlandse parlement meemaakt. Het is wel meer gebeurd, dat een ministerie met de kleinst mogelijke meerderheid hetzij zich verslagen zag, het zij nog juist de overwinning behaalde, doch het bijzondere van de gang van zaken van Dinsdagmiddag was, dat zich het beeld bij herhaling wijzigde. Aan het begin van de vergadering be stond de indruk, dat het kabinet niet be reid was ook maar op enig punt nog iets over de brug te komen. Terwijl minister Van de Kieft nog eens in girote trekken uiteenzette waarom het bij een belasting verlaging van 500 mi'lldoen moest blijven, kwam minister Zijlstra de minister-presi dent meetronen naar de ministerskamer Even later keerde dir. Drees in de vergader zaal terug, doch toen verwijderde minister Witte zich. Spoedig daarop echter zaten de ministers weer achter de regeringstafel, waar toen ook minister Mansholt versphe- nen was, die 'vliegensvlug uit Zweden was teruggekeerd. Na de minister van Financiën sprak staatssecretaris dir. Van den Berge. Hij kwam nog met een kleine, echter geenszins onbelangrijk schijnende verrassing, dooi de bereidheid van de regering aan te kon digen om ten behoeve van de huiseigena ren, die geen hogere huur zullen ontvan gen, een afschrijving van 30 in plaats van 10 toe te staan. Reeds ging er bij hen, die huizenhoog opzagen tegen een kabinets crisis op dit ogenblik en met als inzet het probleem der huren en der volkshuisves ting, zonder dat er overigens ten opzichte van de oplossing van die problemen een positieve meerderheidsopvatting voorhan den was, een zucht van verlichting op. Wat later betrokken de gezichten weer, toen het gerucht de ronde deed1, dat weliswaar dr. Schouten (A.R.) thans waarschijnlijk het kabinet zou willen redden, doch er zowel in zijn fractie als in die van de C.H.U. een of meer in verzet blijvende leden aanwezig waren. Men meende echter dat met behulp van de twee tot de Katholieke Nationale Partij behorende leden, die volgens ver wachting, vóór het huurverhogingso.nt.werp zouden stemmen, nog juist de volstrekte meerderheid bereikbaar was. Lang duurde die verwachting niet. Tot bijkans aller ver rassing kwam de heer Weiter verklaren, dat hij en zijn fractiegenoot te overwegen de zakelijke bezwaren hadden. Daarmee ging nog gepaard, dat zij het voor het ge zag van de Kamer ondoenlijk vonden te stemmen voor een kreupel, door niemand feitelijk gewenst wetsvoorstel. Als verwijt aan het adres van het kabinet deed de heer Welter nog uit de doeken, dat reeds bij de kabinetsformatie in 1952 een eventuele huurbelasting mee in het geding was ge weest. Met de K.N.P. en met bovendien prof. Gerbrandy (A.R.) en mr. Schmal (C.H.), die blijkens een korte verklaring, afwijkend van die van hun fractiegenoten, insgelijks tegen waren, was het ontwerp gedoemd tot verwerping. Namens die Pairtij van de Ar beid had mr. Burger verklaard dat zijn fractie om zakelijke redenen genoopt was tegen te stemmen, hetgeen echter aller minst beschouwd moest worden als opzeg ging van het vertrouwen aan minister Witte ADVERTENTIE MARQUISETTE ft ©E 90 breed MARQUISETTE «g- met schulp, 90 breed tï3 JACQUARD A QE OVERGORDIJNSTOF 120 br. PRIMA COCOSTAPIJT Q iC 100 breedO.©» Idem 70 breed SoBO SALONKARPET =75 WILTON, 180 x 120 97, *9 MODERN BOUCLé KARPET 180x115 WOL MOQUETTE W® "yg TAFELKLEED ^©o# LINOFELT, 200 breed J g® v.d. Ned. Linoleumfabriek KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11191 ADVERTENTIE Op grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan.wanneerandere middelen falen.— r/ TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM -TEL, 717162 ENGELSE SUEDE JASJES (en dius nog minder aan het kabinet in zijm geheel) en dat drie leden zich zouden verwijderen en dus van stemming onthou den. Ofschoon het heette, dat inderdaad enige tot die groep behorende afgevaar digden hiertoe wel geneigd waren, gebeur de dit niet. En zo kwam het dan tot het reeds vermelde resultaat. Vroeg in de middag had mr. Burger (P.v.d.A.) een poging ondernomen om de stemming over de huurverhogingswet te laten uitstellen, ten einde alsnog dit ont werp in onderling vertrouwelijk beraad te betrekken, dat moest dienen om gezamen lijk naar een aanvaardbare oplossing van huur- en woningbouwproblemen te zoeken. Dan konden de ontwerpen inzake belas tingverlaging eerst behandeld worden en zou meteen „ontkoppeling" (opheffing dus van het aan elkaar koppelen dier ontwer pen èn het huurverhogingsvoorstel) be reikt worden. Een voordeel hiervan zou zijn, dat de Kamer zich niet genoopt zou zien óf een crisis te veroorzaken óf een al tc kreupel, haar onwelgevallig huuront- werp te aanvaarden. Een prachtidee, vond mr. Oud (V.V.D.), maar hoe denkt de re gering hierover? Dat wilde dr. S c h o u- len (A.R.) eveneens weten, doch hij gaf al terstond te kennen voor een dergelijke aanhouding van het huurontwerp weinig te voelen, aangezien het te voeren beraad zeker niet op korte termijn, gelijk mr. Bur ger had beweerd en voorgestaan, een op lossing zou opleveren. Minister-president dr. D r e e s wees het denkbeeld-Burger van de hand. De ontkop peling was juist niet hetgeen het kabinet wenste en juist achtte. Bij aanhouding van het huurvoorstel zou de kwestie van de belastingverlaging, waarin toch immers de compensatie voor de beperkte huurver hoging zat, herzien moeten worden, Voorts zou het dan te voeren beraad onder veel te zware politieke druk komen te staan. Kort om, men zou bij aanvaarding van het voor- stel-Burger noch met de belastingverlaging noch met de h uurkwestie verder komen. Op een nadere vraag van de voorzitter verklaarde dr. Drees nog, dat als mr. Bur ger zijm zin kreeg, de regering zou verzoe ken de beraadslagingen over de belasting verlaging te schorsen. Na deze uiteenzettingen trok de aanvoer der van de fractie van de P. v. d. A. zijn motie in. Tevoren had minister Witte, na zijn ambtgenoot Van de Kieft en na de staats secretaris, met heel wat meer kracht dan vorig week het „kreupele" wetsontwerp verdedigd. Hij zocht het nu vooral in ken schetsing van de positieve voordelen daar van en legde sterk de nadruk op de nood zaak dit ontwerp te zien binnen het kader van de lonen- en prijzenpolitiek. Komt er een algemene huurverhoging, dan moet er ook een loonronde komen. Dit kan echter niet. Andere compensaties (150 millioen meer halen uit verdere verlaging van de omzetbelasitng) is binnen de 500 millioen belastingverlaging evenmin mogelijk. En dus laat de werkelijkheid zien, dat algemene huurverhoging niet kan, terwijl daarentegen een beperkte huurverhoging als nu 'aanhangig wel bereikbaar is, het geen toch zeker in het belang van de volks huisvesting zal zijn. Beter dit voorstel dan niets, was daarom de leuze. Tot de positieve voordelen van het ontwerp mocht men rekenen, dat de huiseigenaren een groter aandeel in de volkswelvaart krijgen dan hun tot dusverre was gegeven, dat door deze maatregel betere zorg voor het onder houd der huizen te verwachten valt, dat de huiseigenaren aldus gelegenheid krijgen het nodige voor vernieuwing op zij te leg gen, dat de staat meer wordt teruggeplaatst in zijn positie van aanvullende hulp ten aanzien der volkshuisvesting. En bovenal zou men in niet onbelangrijke mate, naai de minister nog met cijfers aantoonde, een einde kunnen maken aan de permanente druk, die de oude lage huren op het peil der woningen uitoefenen, juist ook op het peil van nieuw te bouwen woningen. Al met al is in het belang van verbetering dei- volkshuisvesting verhoging van de huur van oude woningen gewenst. Het wets ontwerp zou mèt de reeds aangekondigde verhoging van de subsidie voor woningwet woningen bijdragen tot noodzakelijke ver mindering van druk op het woningpeil. Zou er niet door de Kamer aan deze overigens allerminst volmaakte oplossing worden meegewerkt, dan zou voor het feit, dat er helemaal niets gaat gebeuren, niet de regering in haar tegenwoordige samenstel ling verantwoordelijk zijn, maar het ver deelde Nederlandse volk. Dan zal er een kabinet van andere samenstelling moeten komen, verklaarde minister Witte. Hierna zette minister Drees uiteen, dat het na aanneming van dit voorstel te voe ren verdere vertrouwvol overleg de eigen verantwoordelijkheid van de regering helemaal niet behoeft aan te tasten. Mocht het ontwerp aanvaard worden met de stemmen van de socialisten tegen, dan zou dat voor het kabinet geen reden zijn, ook niet voor de socialistische ministers, heen te gaan. Of de Partij van de Arbeid in dat geval het vertrouwen van haar kant wilde opzeggen, was een geheel andere zaak. Deed zij dat niet, dan was er verder geen moeilijkheid. De minister-president merkte ook nog op, dat als een regeringspartij niet eens tegen een of ander regeringsvoorstel zou mogen stemmen zonder dat zulks ter stond een crisis zou veroorzaken, dat nu juist een verdere beknotting van de be voegdheid van de volksvertegenwoordiging zou betekenen. Dr. Drees kondigde aan, dat indien het kabinet demissionair zou worden, het de belastingverlagingen zeker niet zou kunnen noch willen beschouwen als te behoren tot de zogenaamd lopende zaken, die een demissionair bewind kan afdoen. Tenslotte zou. daarvan was de minister-president overtuigd, de belasting verlaging dan wel onder een volgend kabi net doorgang vinden, maar ingeval hij en zijn mede-ministers nu een nederlaag zou den lijden, verwachtte hij een niet onaan zienlijke vertraging van het ingaan der belastingverlaging. De ministerpresident besloot zijn betoog met behandeling van de vraag of het aan zien van de Kamer wel gedoogde het huur ontwerp aan te nemen. Zijn antwoord op die vraag luidde volstrekt bevestigend. Zeker, een Kamer mag zich niet de eis ge steld zien, en dus ook niet daarvoor wijken, om politieke redenen te stemmen voor iets, dat zij principieel verwerpelijk oordeelt. Dit geval deed zich hier echter niet voor. Immers, bijkans iedereen zou deze voor stellen aanvaarden als er maar iets meer zou gebeuren, zij het dan dat men het over wat en hoe er iets meer moet gebeuren onderling niet eens is. Bij verwerping ge beurt er niets en dan komt er oo'k niets tot stand aan compensatie voor de duurdere woningen. De Kamer diende een en ander tegen elkaar af te wegen en er aan haar aanzien niets worden geschaad, als zij, na beraad, het wetsontwerp tenslotte zou aan vaarden. Drie kwartier schorsen bleek voldoende voor binnenskamers beraad van de ver schillende fracties. Het resultaat van dat beraad is bekend. Slechts enkele punten dienen nog even te worden aangestipt. De heer Hofstra (P. v. d. A.) uitte zakelijke kritiek op de verrassende verho ging van de afschrijving. Het amendement- Van Leeuwen om 10 percent huurverho ging over de hele linie in te voeren zonder enige compensatie aldus de bedoeling van de voorsteller, dat om die reden voor dr. Schouten en bijkans diens gehele fractie onaantrekkelijk was geworden, werd ver worpen. Mèt de WD stemden dan ook slechts enkele Anti-Revolutionnairen en twee Christelijk-Historischen voor, zodat ook van het vraagstuk der huren en d'at het door de regering onaanvaardbaar ver klaarde amendement met 81 tegen 17 stem men afgewezen werd. Prof. Romme (KVP) liet in zijn korte verklaring vóór de eindstemming over het huurverhogingsontwerp, ter kenschetsing van de reden waarom zijn fractie uiteinde lijk bereid was ondanks haar ernstig© be zwaren haar stem aan dit ontwerp te geven., de leuze horen: „Beter kreupel dan lam." Nauwelijks had de voorzitter het resul taat van de stemming meegedeeld, of de minister-president vroeg schorsing van de beraadslagingen over de verdere op de agenda staande ontwerpen, waarna de voorzitter de zeer bewogen vergadering sloot. Buitengewoon groot was de belang stelling op de tribunes geweest en even eens in de loges, waar heel wat buitenland se diplomaten dit merkwaardige schouw spel meemaakten. ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Koker 80 cl. Dubb. koker 1.50. WAT MijnhaRPT MAAKT ISGOED ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Van half acht vanochtend wordt in de Oranjesluizen Oostelijk van Amsterdam niet meer geschut. Reeds te kwart over zes was tengevolge van de hevige Westelijke wind de water stand niet meer normaal. Hij was toen 1.20 m minus N.A.P., te 7.2-5 was de stand 1.47 m en té 11 uur was hij zelfs ©ed'aailid tot 1.98 m minus N.A.P. Sedert dat tijdstip staat het Buiten-IJ nabij de sluizen droog. Koningin Juliana, vergezeld van prins Bernhard, heeft vanmorgen de nationale manifestatie van Nederlands energie „E 55" officieel geopend. Rotterdam had zich voor deze bijzondere dag in feestgewaad gestoken. Vooral in de binnenstad wapperden honderden vlaggen, allerwege werd oranje gedragen, grote mensen massa's bewogen zich door het stadscentrum of dromden samen langs de route of bij het tentoonstellingsterrein. Vele étalage's van winkels en warenhuizen ston den reeds in het teken van de „E 55", die millioenen bezoekers verwacht. Omstreeks kwart over tien vanmorgen werden de Koningin en prins Bernhard in het stadhuis op de Coolsingel officieel door het gemeentebestuur verwelkomd. Spoedig namen de Koningin en de Prins plaats in een calèche, bespannen met zes paarden. Begeleid door een escorte van twee groepen rijkspolitie te paard, elk van 24 ruiters in ceremonieel tenue en voorafgegaan en gesloten door ruiters van de bereden brigade, reed de stoet met de vorstelijke personen door de nieuwopgebouwde binnenstad naar de terreinen van de „E 55'Overal langs de route stonden Rotterdamse schoolkinderen te juichen en te zwaaien. In de stoet bevond zich ook de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Rotterdam beleefde haar belangrijkste dag sedert 1945. ADVERTENTIE Eén behandeling met liiifola schenkt Uw kapsel de kleur en glans van het haar van "sweet seventeen"! Dit is het hidola vignet. Vraag Uw rr kapper advies, V' hij is de vakman. In de nabijheid van het Erasmiaans gymnasium was voor deze gelegenheid een tent opgesteld, waarin ongeveer 2000 genodigden de komst van Koningin en Prins afwachtten. Onder hen merkten wij op verscheidene leden van het corps di plomatique, het Nederlandse demissionaire kabinet en de staatssecretarissen, de voor zitters van de Eerste en de Tweede Kamer, vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen, de commissarissen der Koningin van alle provincies, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, de rectores- magnifici van de Nederlandse universi teiten en hogescholen, de directeur van de Nederlandse Bank. Terwijl de Koningin en Prins Bern hard zich met hun gevolg naar de tent begaven, bracht de marinierskapel van de Koninklijke Marine onder leiding van Gijsbert Nieuwland het Wilhelmus ten ge hore. Onder het baldakijn bij de ingang van de tent werd het vorstelijk paar ont vangen door het dagelijks bestuur van de E 55, ir. J. W. Ernste, mr. K. P. van der Mandele, J. Meertens, C. F. B'reedveld, D. Hoogendijk, ir. J. A. C. Tillema en de organisator Jac. Kleiboer, vergezeld van hun dames. Voorts waren ter begroeting aanwezig de demissionaire minister-pre sident dr. W. Drees, de commissaris dei- Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, en mr. H. Vlug, voor zitter van de commissie van ontvangsten, vergezeld van hun dames. Nadat allen hadden plaats genomen sprak ir. J. W. Ernste, de algemeen voor zitter van de E 55, de openingsrede uit. Hij zei onder andere, dat alle factoren die hebben bijgedragen tot Nederlands her stel samengevat kunnen worden onder het ene woord „Energie" en dat daarom de nationale manifestatie van de herstel krachten de naam E 55 heeft gekregen. Openingsplechtigheid Toen Koningin Juliana na deze ope ningsrede met een kleine handbeweging de handle omhaalde, waardoor het kleuri ge energieteken in beweging kwam, was de E 55 officieel geopend. Onmiddellijk daarna zette het Westkappelse vrouwen koor, dat gekleed was in traditionele kle derdracht, het lied „Holland is een heer lijk land" in. Om ongeveer vijf minuten voor half twaalf begaf het gezelschap zich naar het in de nabijheid gelegen Elfprovinciën- plein. Daar begroette de Koningin de 24 J jongens en meisjes kinderen die op 5 i Mei 1945 zijn geboren die bij de hoge j vlaggemasten stonden opgesteld. Zodra de I marinierskapel de tonen van het vlagge- lied „O Schitt'rende Kleuren" liet klinken, I gingen langzaam de Nederlandse drie kleur en de elf provincievlaggen omhoog. Rondgang Vervolgens begaf de koningin zich naar het paviljoen van de telecommunicatie. Langs de inzending van de electriciteit kwam zij op het buitenterrein, waar zij vanaf een verhoging een overzicht kreeg van de expositie der steenkolenmijnen, de Ned. Aardolie Maatschappij en de zoutwin ning. Via de verhoogde loopbrug dwars door het paviljoen der Nederlandse Spoor wegen ging het gezelschap onder de water tunnel door naar de energiehal, waar de koningin zich liet voorlichten over de ex positie van de havens, de Rijn- en Zeevaart, de scheepsbouw en de inzending „Land uit Water". Natuurlijk trok vooral het Nationale Pa viljoen, waarin het herstel van Nederland wordt uitgebeeld, bijzonder de aandacht. Om kwart over een namen koningin Ju liana en prins Bernhard afscheid van de E 55. Terwijl het fanfarekorps van de Steenkolen Handelsvereniging zijn feeste lijke klanken deed horen, werd de „Prinses- seplaat" betreden, waarmee de hoge gasten een tocht door de Rotterdamse havens gin gen maken. ADVERTENTIE van morgen, Hemelvaartsdag, 8 uur Concertgebouw en vele anderen. van dit seizoen BESPREEKT VOORAL (Van onze parlementaire redacteur) Welbeschouwd is de Koningin met haar allereerste raadplegingen in verband met de kabinetscrisis reeds begonnen. Zij heeft gisteravond op Soestdijk tegelijkertijd met de minister-president dr. Drees ook de vroegere voorzitter van de ministerraad, minister Beel ontvangen. Voor het aanbie den van het ontslag van het kabinet zou alleen de komst van de eerstgenoemde ge boden zijn geweest. Zeker, prof. Beel is een belangrijk lid van het kabinet, xnaar bet is tenslotte toch met hem niet zo ge steld als indertijd m 1946, toen het kabinet- Schermerhorn-Drees werkelijk door deze twee figuren was samengesteld. Iets der gelijks is in 1952 niet gebeurd. Nu toch prof. Beel tegelijk met dr. Drees bij de Koningin werd ontboden, zou dit kunnen zijn omdat wellicht het staatshoofd er prijs op heeft gesteld zich onverwijld, nadat het kennis had gekregen van het ontstaan van de crisis, enigermate nader te oriënteren met betrekking tot de wel zeer ingewikkel de toestand die is ontstaan. Nic-mand beter dan minister Beel zou hiertoe een steentje kunnen bijdragen, aan gezien hij in het bijzonder ook in de aan gelegenheid, welke tenslotte is uitgelopen op de val van het kabinet, een zeer be langrijke rol heeft gespeeld. Ter vermij ding van misverstand: deze val was niet een gevolg van de rol van minister Beel! Veeleer bestaat er. als ik wel ben ingelicht, aanleiding om er van uit te gaan, dal deze tesamen met de minister-president het uiterste heeft gedaan, te trachten een crisis te voorkomen. Ongetwijfeld hebben deze twee binnen het kabinet het succes wéten te boeken van een voor het ministerie in zijn geheel alleszins aanvaardbaar compro mis. Wanneer men zich nu afvraagt, wat er zal gaan gebeuren is er reeds onmiddellijk op een vraag, die mogelijk bij sommigen gerezen is, al een antwoord te geven. Ik denk hier aan het feit dat in verschillende kringen reeds vóór de stemming van gis termiddag en zeker ook daarna de moge lijkheid van Kamerontbinding is geopperd. Maar uit het feit dat het kabinet aan de Koningin ontslag heeft gevraagd is duide lijk gebleken, dat dit kabinet op dit mo ment aan de Koningin niet het advies heeft gegeven noch heeft willen geven, tot ont binding' van de Tweede Kamer over te gaan. Dit is mijns inziens ook volkomen begrij pelijk. De kiezers zouden wel heel moeilijk kunnen begrijpen, waarom het precies zou gaan en bovendien moet men niet ver geten juist een van de grootste moeilijk heden tevens in deze crisis dat ook verre van duidelijk is wat de Kamer in meerderheid wèl wiL Men zou kunnen zeggen dat in het negatieve aan den dag is getreden, dat het niet meer gaat tussen Kamer en kabinet en dat het daarom een laatste redmiddel zou zijn om de verkie zingen een jaar te vervroegen. Dan ver geet men echter dat in het algemeen in Nederland een Kamerontbinding, anders dan in Engeland-, niet het middel is om de normale zittingsduur van een Kamer en het kabinet min of meer aanmerkelijk te bekorten. Wanneer men zou zeggen: het kabinet is levensmoe geworden, zou men de plank ook volkomen mis slaan. Het staat wel vast, zo durf ik zeggen, vooral nadat ik dienomtrent een en ander heb gehoord van een der kopstukken uit het kabinet, dat van enige politieke levens moeheid van de tegenwoordige ploeg geen sprake is en evenmin van een gebrek aan harmonie tussen de ministers onderling. Soortgelijke leemtes, als zich in 1933 in het kabinet-Ruys De Beerenbrouck hebben voorgedaan dat, nadat het op een zeer ondergeschikte aangelegenheid een neder laag had geleden, terstond aan de Koningin Kamerontbinding wilde adviseren, ont breekt onder de huidige omstandigheden ten enenmale. Vandaag is de Koningin in Rotterdam Voor de opening van de tentoonstelling E-55. Dit behoeft echter geen beletsel te vormen om verschillende figuren, die hier voor in aanmerking komen, zoals ambts halve de voorzitters van de beide Kamers, te raadplegen cn mogelijk nog een enkele andere nadien. Hieromtrent staat echter nog niets vast. Volgens de bekende regel, dat wie brok ken maakt, het gelag moet betalen, zouden er redenen kunnen bestaan, om in de eerste plaats als zodanig te beschouwen mr. Bur ger, de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie. Immers, doordat de mèt de K.V.P. sterk ste regeringspartij, als één man tegen het huurverhogingsontwerp heeft gestemd, is de crisis ontstaan. Men kan echter ook van een andere gedachtengang uitgaan, name lijk deze, dat uit de oppositie degene, die daar de leiding had genomen, te weten mr. Oud (V.V.D.) geroepen zou kunnen worden om een kabinet te formeren. Indien mr. Burger de opdracht zou krijgen tot een kabinetsformatie, ligt het voor de hand dat gaan of nu niet het ogenblik is aangebro ken voor het juist door hem zo vurig ge wenste binnenskamerse beraad, waarin hij mede de Huurverhogingswet had willen betrekken. Hij ging er gister nog van uit, dat men langs die weg op korte termijn tot een zo bevredigend mogelijke oplossing, der volkshuisvesting, zou komen. Namelijk op die manier, dat er een zo groot moge lijke vreedzame samenwerking tussen ver schillende groepen omtrent die aangelegen heid zou worden geschapen. Naar ik echter uit verschillende politieke kringen verneem acht men het ten enen male uitgesloten, dat een dergelijk beraad binnen een paar maanden tijd werkelijk tot een oplossing zou leiden en daarmee zou het dus meteen veroordeeld zijn, omdat het de huidige crisis te lang zou rekken. Als mr. Oud aan bod zou komen, zou deze eigenlijk terstond moeten zeggen, dat men hém niet moet hebben, aangezien vol gens zijn bewering het hele „oude stel" zou kunnen moeten terugkomen om tegen over de Kamer te verklaren, dat het zich vergist had met de houding, die het had aangenomen. Zo ligt het, naar het mij wil voorkomen, toch werkelijk ook niet. De genen, die deel uitmaken van het kabinet- Drees, zijn waarlijk geen „wilde jongens", die zo spelenderwijs maar eens een fout hebben begaan, welke met één armslag weer is goed te maken. Hier en daar hoort men ook wel verlui den, dat er in de Kamer toch een vrij grote meerderheid was, die het eens kon worden over de gedachte, om thans tot tien percent huurverhoging over de gehele lijn over te gaan, dus huurverhoging voor alle voor oorlogse woningen. In dat verband wordt er dan gewezen op de K.V.P., de C.H., de A.R. en de V.V.D. Het zou in de eerste plaats direct al voor de K.V.P. een over wegend bezwaar tegen een dergelijke com binatie kunnen zijn, dat dit een uitgespro ken anti-socialistisch blok zou worden en in K.V.P.-kringen maakt men er geen ge heim van dat men daar allerminst op ge steld is. Ten einde zelfs de schijn van een dergelijk blok te vermijden zou men het dus zonder de V.V.D. moeten doen. Daar bij komt echter nog een geheel andere moeilijkheid, namelijk dat men het wèl eens is over een tien-percents verhoging over de gehele linie, maar dat onmiddellijk de moeilijkheid ontstaat in verband met de vraag of er dan compensaties nodig zijn, in het bijzonder voor de arbeidende klasse, voor wie een dergelijke verhoging van de huren feitelijk niet te dragen zou wezen. En als dan door sommigen de leuze wordt aangeheven, dat een uitermate bescheiden loonsverhoging een oplossing zou bieden, staan hier direct anderen, in het bijzonder de anti-revolutionnairen, in deze voorge gaan door minister Zijlstra, tegenover, die hij er naar zal streven om eerst eens na te zulks economisch eenvoudig onverantwoord achten. Als men bovendien dan nog be denkt, dat in het totaal de drie hier ge noemde groepen 51 leden tellen en dat zich daaronder, zoals nog gisteren bleek, ook nog wel afwijkingen kunnen voordoen, is het wel duidelijk dat ook in zulk een sa mengaan niet bepaald een aantrekkelijke grondslag te zien valt voor de vorming van een kabinet. Denkbaar ware, dat men tenslotte tot de conclusie zou kunnen komen, dat een ge heel andere ploeg zou moeten aantreden, een extra-parlementair- of een zakenkabi net, dat dan tot taak zou hebben de belas tingverlaging, waarover inderdaad een grote meerderheid het eens is, ten spoedig ste verder binnen te halen om vervolgens behoudens afdoening van de meest drin gende lopende zaken de ontbinding van de Tweede Kamer voor zijn verantwoordelijk heid te nemen. Daarbij blijft dan nog altijd de moeilijkheid, dat in geval van ontbin ding en nieuwe verkiezingen aan het ge hele kiezerscorps de vraag over de huren en de volkshuisvesting allerminst duidelijk zal zijn geworden. Men zou zich ook in theorie kunnen voorstellen dat, na een helaas dan waar schijnlijk vrij lange crisis en tal van ver geefse pogingen om de kabinetscrisis op te lossen, het kabinet-Drees tot de slotsom zou komen, dat dan inmiddels door zulk een loop van zaken de omstandigheden der mate gewijzigd zouden zijn, dat dit kabinet het verantwoord zou achten om aan te blij ven en zelf ten spoedigste aan het Staats hoofd ontbinding van de Kamer voor te stellen. Hiermee kom ik echter op een paar andere aspecten, die de crisis heeft. In de eerste plaats is het voor de socialisten in de gegeven omstandigheden buitengewoon onaantrekkelijk om thans spoedig tot de kiezers te gaan en vandaar dat men in die kring niets goeds hoort over de gedachte van Kamerontbinding. Daarbij komt dat de verhoudingen binnen de Partij van de Ar beid, en waarschijnlijk in het bijzonder wel door de jongste gebeurtenissen, er niet be ter, noch duidelijker op zijn geworden. Reeds bestond er tussen minister Drees en een deel van zijn partij een zekere afstand doordat er nogal waren en zijn in de P. v. d. A. die langzamerhand in het bijzonder aan de minister-president verweten, dat hij een te behoudende politiek volgde, al thans te dikwijls bereid was om voor de wensen van de niet-socialistische bondge noten te zwichten. In dat verband is trou wens al de naam van minister Mansholt genoemd als de mogelijke „troonopvolger". Welke rol minister Mansholt in de nu ont stane crisis heeft gespeeld is tot nu toe niet bepaald duidelijk. Hij is onverwijld van zijn reis door Scandinavië teruggekeerd, doch de vraag kan gesteld worden, of hij nog getracht heeft de fractie van de P. v. d. A., op het laatste ogenblik, van tegen stemmen af te houden. Het zou wel eens kunnen zijn, dat men binnen de P. v. d. A., ook binnen de fractie van de P. v. d. A„ achteraf enigszins spijt heeft van de aangenomen houding. Want als men alles met elkaar eens bekijkt, dan is het zeker niet goed te zien, welk voor deel de P. v. d. A. kan trekken uit de nu ontstane toestand.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5