- 1 FRIDOR BOLERO Interessant betoog van D. H. Schmüll voor Haarlemse Sportraad mr FRIDOR F. C. Hulpers Kerkdiensten PETROLE HAHN Natuurschoon bij „Vinkenbaan" aan Zomerzorgerlaan in gevaar Waarheen met de hedendaagse sport ^Brieven aan de redactie WOENSDAG IS MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f A 55 C. A. BR05ENS Leerlingen-uitvoering in gebouw St. Bavo Burgerlijke Stand ^SSEU... Faillissementen Plaatsen noodlokalen te Bloemendaal G. J. Poot kwart eeuw werkzaam bij Seijffert Om de Nobels-beker Raadslid Willemse stelt vragen aan B. en W. SHERRY DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Ds. Vrieze uit Heemstede naar Canada beroepen Nu reeds 2 millioen bijeen, maar 5 millioen nodig Afscheid bij Belastingen I3r. Elzinga over „Het wonder 1945-'55" Water- en stormschade in Bloemendaal Voorschotten gestegen met 150 millioen Duits militair werd onopvallend „Nederlander" Op uitnodiging van de Haarlemse Sport- woordiging, groepen dms met een geves- raad sprak de heer D. H. Schmüll, verbon den aan het Nederlands Instituut voor het Buitenland in Niienrode, Dinsdagavond in Brinkmann over het onderwerp „Waarheen met de hedendaagse sport?" In een bijzonder goed gefundeerd betoog zette de heer Schmüll uiteen, dat ook baron de Coubertin reeds te maken had met deze vraag, die dus geenszins nieuw te noemen is. Deze Fransman zag ook 't gevaar van de verzakelijking van de sport en riep daar om de Olympische Spelen in het leven, niet wetende, dat ruim vijftig jaar later deze Spelen ook reeds vertroebeld zouden wor den door de commerciële belangen, die er op het spel zouden komen te staan. Het is, aldus spreker, niet toevallig, dat de sport vooral in Nederland op het ogen blik in het middelpunt van de belangstel ling van de grote massa staat, omdat deze interesse staat of valt met de prestaties van het Nederlands elftal. Men dient daar bij echter niet te vergeten dat in ons land veertig takken van sport beoefend worden en men is dus volkomen op de verkeerde weg om de toestand in de K.N.V.B. gelijk te stellen met de situatie in de gehele Ne derlandse sportwereld. Het Nederlands gesprekcentrum, dat reeds een jaar met de bestudering van het onderwerp betreffende de sport in onze samenleving bezig is, is onder meer tot de overtuiging gekomen, dat ook de sport steunt op de zuilen in onze volks vertegen - ADVERTENTIE De Fridor biedt zoveel meer be sparing. zoveel meer mogelijkheden en zoveel meer plezier dan welke andere naaimachine ook Bovendien ontvangt U voor Uw dochtertje een kindernaaimachinccadeau, wan neer U in de periode van 16 Mei tot 15 Juni een Fridor koopt. T uT //y//f per week huur /Z/z/a /gen in 2 jaar Uw eigendom zz Compleet ilecbtt f 395.- Lr/re uitvoering met koffer f 445.-^/ NAAIMACHINES Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 HET NAAIMACHINEHUIS B. SCHAAP Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. 12921 Breestraat 35 - Beverwijk - Tel. 4193 Ged. Gracht 26 - Zaandam - Tel. 4537 NAAIMACHINEHANDEL GEN. CRQNJéSTRAAT 148 - HAARLEM Tel. 18558 - na 6 uur 14542 DONDERDAG 19 MEI 1955. (Hemelvaartsdag.) HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. W. M. van Asperen. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel Voorhelmstr. 3. Geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 9: Ds. W. Spliethoff. Korte dienst. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. D. J. Roos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10.30: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned., 4.30: Dhr. Kamp. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Pinkster gemeente, N.we Kruisstraat 14. 10: Samen komst. Dhr. E. Schuurman. Apostolische Ge meente, Jacobijnestraat 15. 10: Godsdienst oefening. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. Spaarnrijkstr. 10: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Flo- resstraat. 10: Ds. J. C. Maris. HEEMSTÉDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieu- wenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch, 10: Dhr. J. de Vries. Geref. Kerk. Koediefslaan 9: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 141. 10.30: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 8.30 en 10: Ds. II. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 9.30: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. R. van der Mast. Vrij Kath. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis.. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. Brouwer. HOOFDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel. 10: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vi caris L. C. Baljé Geref. Kerk. 10: Ds. Hoornstra. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- boer.. Geref. Kerk 10: Ds. K. Schouten. Ger. Kerk, art. 31. 10: Dienst. Geref. Gem. 10: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 9: Ds. J. P. Geels, van Haarlem, tigcle levensopvatting, die echter de laatste tijd ook op financieel gebied hoe langer hoe meer steun gaan geven aan de sport. Sprekende over het professionalisme en amateurisme, sprak de heer Schmüll ais zijn mening uit, dat het geven van een kleine premie aan bijvoorbeeld voetballers niet als een zonde gezien moet worden. De grenzen vervagen echter. Via aandeelhou ders, dividenden en een groot concern komt men bij de bestuursleden, die op de tribune van hun zaak de prestaties van de werk nemer volgen en meer aan zichzelf denken dan bijvoorbeeld aan het jeugdwerk, de noodlijdende takken van sport en een fonds voor behoeftige sportmensen. Ook de combinatie van de professional, die arbeid verricht al dan niet met ar beidsvreugde en de amateur, die uit sluitend voor zijn genoegen speelt, is, al dus spreker, niet bijzonder wenselijk en hij vroeg zich tenslotte dan ook af, waar om het N.O.C., als overkoepelend lichaam, nog geen enkel woord over deze kwestie heeft gesproken en zich verre houdt van het onderling overleg. Historisch verhaal Na de pauze deed de heer Schmüll het naar zijn zeggen historische en daarom wellicht weerzinwekkende verhaal over de voorbereidingen van twee Amerikaanse rugby-ploegen, dóe zich voorbereiden op een belangrijke wedstrijd. De spelers doen dit, vijf maanden lang, met behulp van doktoren, psychologen, trainers, sub-trainers en hun assistenten, diëtisten, coaches, sub-coaches en wat dies meer zij. Dag in dag uit wordt er urenlang ge oefend volgens een speciaal schema en tij dens de training op het veld lopen de spe lers rond met ontvangtoestellen in hun val helm met behulp waarvan zij de aanwij zingen van hun leiders dienen uit te voeren. Toch komen er altijd honderdduizenden toeschouwers naar een dergelijke wedstrijd kijken en dit was voor de heer Schmüll aanleiding om te verklaren, dat in de toe komst de oude waarden ook in de sport wereld zullen worden herzien en dat de hedendaagse sport alleen nog als spel zal dienen voor de niet-intelligenten en als folklore. De oorzaak van deze verwording ligt dan ook, aldus spreker, dieper. Men moet haar zoeken in de tegenwoordige cultuur, die zich reeds meer en meer gaat richten op de mechanisatie. Totdat er in de verre toe komst iemand beu zal worden van alle technische hulpmiddelen en weer zal terug keren tot de sport en het spel in de oer vorm. Nadat de aanwezigen de gelegenheid hadden gekregen om enkele vragen te stel len, sloot de heer D. Beets deze in alle op zichten boeiende bijeenkomst. De traditionele voorjaars-uitvoering van de leerlingen van mejuffrouw Cor Teves had dezer dagen in het gebouw Sint Bavo te Haarlem plaats, ditkeer echter gecom bineerd met een optreden van een ballet groep van Henny Mej'ers, die zich voor het ontwerpen der costumes de medewer king verzekerd had van Jan van Hemert en voor de muzikale begeleiding van die van de pianist Bob van de Put. Cor Teves houdt het bij het kinderlied, de volksdans, het speelliedje en het decla matiestukje. Wat haar leerlingen doen heeft doorgaans geen pretentie: het dient zonder meer om een gezellige sféer te scheppen waarin de jeugd zich aangenaam amuseert. Denk eens aan wat zo'n ver kleedpartij bij een geïmproviseerd spelle tje op een eenvoudig deuntje zeggen wil, wat een plezier dp kinderen beleven aan een speelliedje van Daleroze en wat een simpele reidans voor hen betekent. Het is en blijft spel en als zodanig een natuurlijke reactie van het kind-zijn. Mejuffrouw Te ves is dan de gezellige tante, die vrolijke wijsjes op de piano speelt en de volksdans- leider A. Broman de vormgever van het dansspel. Het wil ook niet eens meer zijn dan volksdans, zoals in een Menuet op mu ziek van Mozart, waarmee een goedmoe dig meisje voor drie peuters werd betaald. Maar als Eefje de Vries gaat declameren weet men zich direct geconfronteerd met een talentje, dat de kinderschoenen ont groeid is! Het dansen van de jeugdige discipelen van Henny Meyers heeft wel pretenties, en mocht inderdaad gezien worden. Zeer te waarderen waren de solodans van het kleinste zwaantje alsook de groepsdansen in „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikofsky. De karakteristieke balletoefe ning op muziek uit ..Mignon" mocht een loffelijke prestatie heten en de kleurige ensembles waarmee het programma ein- digd, genoten terecht'veel bijval. JOS. DE KLERK. HAARLEM. 17 Mei 1955 ONDERTROUWD: 17 Mei, J. Koorn en R. Germeraad; J. C. Daniëls en C. W. M. Mathot; N. A. van Lieshout en W. A. Th. van den Tooren. GEHUWD- 17 Mei H. Beeks en J. G. Rosie; J. W. Erbrink en W. van Oostende; A.C. H. M. Martens en A. M. Kuijl: J. W. van Klave ren en F. Klaassen; C. J. van Holstem en A. E. de Vries. n BEVALLEN van een zoon: lo Mei, M. L. W. van Roessel—van Blokland, 2 z.; M. TroostHartjes veld; 17 Mei, A.' C. van dei- HorstBuwalda. BEVALLEN van een dochter: 15 Mei, In. van SteenJasners: 16 Mei, L. M. J. van FraeijenhoveMichels: M. G. Steeman—de Gooijer; P. E. Bindels—Waleveld; 17 Mei, C. M. HagenRoman; J. M. H. Opdam Sieraad. OVERLEDEN: 15 Mei, D. A. van Kaat- hoven, 79 j.. Grote Houtstraat; M. Dreijer— van Loon, 63 j., Sillemstraat; 16 Mei, M. Meijer, 61 j., Vredenrijkstraat. ADVERTENTIE moet het haar gezond, zacht en glanzend zijn - gemakkelijk te kappen. Péirole Hahn is de vol maakte wetenschappelijke lotion voor Uw haarverzorging. Péirole Hahn verdrijft hoofdroos, stopt haaruitval en is onmisbaar voor de moderne coiffure. Zij vet niet en is aangenaam van geur. iegen haaruitval en hoofdroos IMPORT. FIRMA A. MAAS. AMSTERDAM De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 17 Mei 1955 in staat van faillissement verklaard: H. Gruijs, koopman, wonende te Zaandijk, Guisweg' no. 9. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Aten te Zaandam. Wegens gebrek aan baten is op Dinsdag 17 Mei 1955 opgeheven het faillissement van: H. J. van Duuren, koopman te Haar lem, Van Zeggelenplein 88. Rechter-Com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. J. Fibbe te Haarlem. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 17 Mei 1955 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 10 Mei 1955 waarbij J. den Breejen, zand- en grindhandelaar te Hoofd dorp, gem. Haarlemmermeer, Bennebroe- kerdijk 210 in staat van faillissement was verklaard met benoeming van mr. H. Pe ters te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden van ae enige uitdelingslijst is op 13 Mei 1955 ge ëindigd het faillissement van: G. van Amersfoort te Heemskerk, Maerelaan 28 en handelende aldaar onder de naam Amersfoort's Warenhuis. Rechter-Commis saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Op Hemelvaartsdag zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer G. J. Post als dertien-jarige jongen in dienst trad bij de firma J. Seyffert-looddndustrie te Haarlem. Daar de heer Post zijn vak snel en goed leerde verstaan werd hij vrij spoedig bevor derd van leerling tot vakman. Reeds op zesentwintig-jarige leeftijd was hij baas van de fabrieksafdeling en dat bleef hij ook ge durende de oorlogsjaren al werd toen het aantal personeelsleden zeer sterk ingekrom pen. Na de oorlog heeft hij als chef met her nieuwde energie meegeholpen de fabricage weer op gang te helpen en uit te breiden. Voor zijn trouw aan de firma en de door hem betoonde energie zal hij op Zaterdag 21 Mei door de directie gehuldigd worden, terwijl ook het fabriekspersoneel zijn actieve en humane chef een waardige huldiging zal bereiden. Gisteravond zijn de biljartwedstrijden om de Nobels-beker wederom voortgezet. Dit maal met de wedstrijd van Hof van Holland tegen het eerste team van de B.C. „Rem brandt" uit Amsterdam. Onder grote span ning werd het gelijk. Woensdagavond komt het tweede team van „Rembrandt" in Haarlem. Bedrag ineens voor zcerksters De heer J. Willemse, P.v.d.A.-raadslid in Haarlem, heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot het college van B. en W. Is het juist, dat de werksters en jeugdi ge ambtenaren en beambten in gemeente dienst vallen buiten de rijksregeling, volgens welke aan het overheidspersoneel over het tijdvak 1 Januari 1955 tot 1 Juli 1955 eer. bedrag in eens wordt uitgekeerd Zo ja, is uw college dan bereid te bevor deren, dat ook deze mensen een bedrag ontvangen overeenkomstig dat van de an dere werknemers in overheidsdienst? In de Vrijdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal komen twee voorstellen van B. en W. aan de orde. waarvoor de bewoners grote belangstelling hebben. Zal de raad eindelijk een beslissing kunnen nemen, die het bouwen van een raadhuis inluidt? Het andere voorstel be treft het plaatsen van acht houten lokalen op het gedeelte van het sportterrein aan de Zomerzorgerlaan voor de duur van twee jaar en uiterlijk tot 1 September 1957. Over het laatste voorstel zijn de gemoe deren in beroering gekomen en het is lange tijd geleden, dat de Bloemendaalse ge meenteraad zoveel bezwaarschriften heeft ontvangen als thans. Vele instanties heb ben de gemeenteraad in overweging ge geven het natuurschoon intact te houden in de omgeving van „De Vinikebaan". De serie brieven begon al een maand geleden, toen de heer C. de Jong, vice- voorzitter van B.M.H.C., namens deze hockeyclub, B.D.H.C. en H.B.S., de aan dacht van de raad vestigde op het tekort aan sportvelden. De raad nam op 21 April echiter nog geen beslissing. Er waren diverse plaatsen genoemd en B. en W. kregen ge legenheid een nader onderzoek in te stel len. Dit onderzoek heeft evenwel bij de meerderheid van het college geen verande ring in het oude voorstel gebracht. Zij be veelt de Zomerzorgerlaan opnieuw aan. Inmiddels zijn enige instanties in de ge meente in actie gekomen en zij hebben de raad verzocht het natuurschoon van de Vinkebaan niet op te offeren. De omwo nenden van het sportveldencomplex schre- ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOM INO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Ds. M. Vrieze, Gereformeerd predikant te Heemstede, heeft een beroep ontvangen van de Gereformeerde Kerk van Oshawa in de Canadese staat Ontario. De Gereformeerde kerken (artikel 31) van Heemstede hebben in de vacature-ds. Vrieze beroepen ds. C. P. Plooy te Driesum. Op het ogenblik staan de noodlokalen (van één er van geven we een afbeelding) nog bij de Hartenlustschool. Zij dienen elders in de gemeente geplaatst te worden en B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor een gedeelte van het sportveld aan de Zomerzorgerlaan daarvoor te bestemmen. Vijf lokalen komen evenwijdig aan de laan en drie aan de Westelijke zijde, als het voorstel van B. en W. aanvaard wordt. Achter de vijf lokalen is de rijwielstalling gedacht. ven op 11 Mei toen nog niet bekend was, dat B. en W. hun voorstel zouden handhaven dat zij, hoewel enigszins op gelucht door de reacties in de gemeente raad, misschien en hopenlijk ten onrechte, nog niet gerust zijn, dat de plaatsing van de houten noodschool niet zal geschieden op het sportveld. Zij schrijven, dat zij het zeer ernstig zouden betreuren indien toch tot vernieling van de sportvelden en daar mee van de prachtige natuur in deze om geving zou worden besloten. Immers hier geldt wel in optima forma: „Er is niets permanenter dan iets tijdelijks." De om wonenden vrezen, dat met plaatsing van de noodschool ook verdere bebouwing, gezien de grote schaarste aan bouwgrond, niet zal worden gestuit. Het bestuur van de Woningbouwvereni- De laatste '40-45 inzamelingsactie De grote slotinzamelingsactie van de Stichting 19401945 heeft tot heden aan rechtstreekse giften, afrekeningen van plaatselijke afdelingen en toezeggingen van provinciale- en gemeentebesturen reeds 2 millioen gulden opgebracht. Daarbij be vindt zich een bedrag van rond 360.000, toegezegd door 6 der 11 provinciale en 513 der 1014 gemeentebesturen van ons land. Van de overige provinciale en gemeentebe sturen is nog geen toezegging ontvangen. In vele gemeenteraden staat het verzoek van de stichting echter op de agenda der eerstvolgende raadsvergadering. De actie, waarmee men 5 millioen gulden hoopt te verkrijgen, is nog niet ten einde. Vele verenigingen en instellingen zullen nog over het verzoek van de stichting een beslissing moeten nemen. ging „Bos en Duin" vertrouwt blijkens een brief aan de gemeenteraad dat er aan zal worden meegewerkt, dat er niet onnodig natuurschoon vernietigd wordt. Ais suggestie voor een andere plaats noemt het bestuur de voormalige vuilnisstort plaats aan de Van Wickevoort Crommelin- laan. De ruimte is daar voldoende aan wezig en vroeger heeft het bestuur der Christelijke lagere school verzocht een nieuwe permanente school op de hoek van de Laan van Boreel en de Van Wickevoort Crommelinlaan te mogen bouwen. De sportraad van Bloemendaal heeft de aandacht op het tekort aan sportterreinen gevestigd en in kringen van vreemdelin genverkeer wordt het betreurd, als dat ge deelte van de Vinkebaan voor de school opgeofferd moet worden. Met spanning wordt het besluit afge wacht. Tijdens een bezoek aan het sport veld op Dinsdagmiddag regende het hard. Van de duinen stroomde veel water naar beneden en het riool dat door het sport terrein loopt, had heel wat te vera'uren. Als het voorstel van B. en W. aanvaard wordt, worden de lokalen boven het riool geplaatst en wordt het gebouw hierop aan gesloten dan kunnen er moeilijkheden ont staan. Door de regen was het rustig in de om geving. De terreinknecht van het sportveld had in zijn gebouw werk te verrichten. Kinderen waren er niet, omdat het weer te slecht was. Als de gebouwen er staan en de ramen staan open, dam zal het vro lijke geluid van de spelende kinderen te horen zijn. Ook is het niet uitgesloten, dat het geluid van autobussen tot de lokalen zal doordringen. Voor het bestuur der Christelijke lagere school is het besluit van groot belang, om dat het al geruime tijd dringend behoefte aan ruimte heeft. De raadsleden staan dius Vrijdag voor een belangrijke beslissing. ADVERTENTIE Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zal de heer A. Jansen, commies-chef de bureau, ten kantore van Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem, op Maandag 23 Mei de Rijksbelastingdienst gaan verlaten. Op deze dag zal om 15.30 uur ten kantore van de Ontvanger, Kenaupark 23, gelegen heid zijn om van de heer Jansen, die meer dan 50 jaar in Rijksdienst was, afscheid te nemen. Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik maken. De Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs heeft het cursusjaar 1954'55 besloten met een avond, waarop dr. Elzin ga, rector, het woord voerde over „Het Wonder 19451955". De spreker gaf een summier overzicht van de begin- en eind toestand van die periode en stelde toen de vraag, welke krachten tot dit geweldig slotresultaat hebben geleid. Liever dan die uitsluitend te vinden in productiviteits- factoren als rationalisatie, mechanisatie, industrialisatie, Marshall-hulp e.d., wees dr. Elzinga de grote kracht aan, die de ge noemde krachten overkoepelt en leidt; de geestesgesteldheid van het volk. „Jan Salie is dood, Jan Kordaat heeft grote din gen gedaan", zei de spreker. Na de oorlog heeft een scheppende geest zich van het volk meester gemaakt en die creatieve kracht heeft ons uit de statische toestand van gezapige vooruitgang gehaald van vóór de oorlog. „Wij leven als mensen in de ontwikkelingsstroom van geheimnissen van een ver verleden naar een onzekere toekomst: in die stroom is versnelling mo- geliik, maar ook stilstand". Spreker zag de creatieve volksmentali teit als grootste voorwaarde voor een stroomversnelling en die geest dient een volk vaardig over zich te houden. Dat kan door volksopvoeding vooral geschie den, en zo kan onderwijs als belang rijkste onderdeel van die opvoeding een economisch middel genoemd worden, ook al is die opvoeding niet voornamelijk op dat „economisch-middel-zijn" gericht. In dat onderwijs zag spreker het belang van de Academie, ook al is zij maar een ader tje in het grote levende lichaam. Zo draagt de Academie haar steentje bij aan de voor uitgang. Er is een groot streven naar onderwijs vernieuwing, zei de spreker, te veel is steeds gelet op de dode krachten, het me chanische aspect. Hij besloot met te bena drukken, dat de Academie zich niet wil bepalen tot het traditionele onderwijs, maar voeling wil houden met het leven, deel wil zijn van die vernieuwing in de creatieve gerichtheid, die in de afgelopen 10 jaren het wonder van het herstel be werkstelligde. De avond werd bijgewoond door cursis ten en oud-cursisten, en leden van bestuur en curatorium. De hevige regenval van Dinsdagmiddag heeft ook in de gemeente Bloemendaal op enkele plaatsen geleid tot het vol lopen van kelderruimten en garages. In Bloemendaal waren het vooral de laag gelegen punten, zoals onder meer de Noorder- en Zuider Sta tionsweg, waar een deel van de straat door het water onbegaanbaar was. Bovendien konden de riolen door de aanhoudende regenval van de laatste dagen de enorme watermassa's maar geleidelijk aan ver werken. De storm heeft in deze gemeente geen kans gehad slachtoffers te maken. De bomen houden zich stevig staande en behalve wat afgewaaide takken zijn er van ontwortelde bomen, die al dan niet het verkeer belem merden, geen berichten binnen gekomen tot vanmorgen tien uur. Weekstaat Nederlandse Bank De verkorte balams van de Nederlandsche Bank per 16 Mei draagt duidelijk de ken tekenen van de voortdurende spanning op de geldmarkt. Daggeld is in de afgelopen week nog schaarser geworden, waarcloor Vrijdag de rente is verhoogd tot 1 percent. Een verruiming van de geldmarkt door te- rugvloeiïng van de bankbiljetten kon slechts in beperkte mate plaats vinden, daar de chartale geldhoeveelhcid met slechts f 30 millioen verminderde tot f 3.581 millioen, oen hoog cijfer op het midden van de maand. De handelsbanken zagen zich dan ook gedwongen bij de centrale bank aan te kloppen om het gemiddelde van hun ver plicht aan te houden renteloos tegoed aan te vullen. De post voorschotten in rekening courant, waardoor jaarlijks 3 percent rente moet worden vergoed, is met f 156 millioen vermeerderd tot het vrij excessieve bedrag van f 254 millioen. Het tegoed van de ban ken is met een gelijk bedrag gestegen tot f 660 millioen. Het rijk wist zijn tegoed met f 40 mil lioen verder te versterken tot f 777 milli oen. De goudvoorraad, die vlak voor Pasen met f 8 millioen was aangevuld tot f 3.030 millioen, is in de afgelopen week met een zelfde bedrag vermeerderd tot f 3.038 mil lioen. De netto deviezenreserve bleef onver anderd op f 1.585 millioen. Dubbelleven van vertegenwoordiger De Maastrichtse rechtbank heeft Dins dag de 35-jarige vertegenwoordiger P. R. te Maastricht veroordeeld tot f 150 boete, wegens het aannemen van een valse na tionaliteit en het sedert 1945 dragen van een valse naam en het dóen van aangiften, voor officiële stukken, onder die naam. De man. die van Duitse nationaliteit was en tot 1945 in Duitse militaire dienst was ge weest. heeft sindsdien te Maastricht ge woond en zich daar als Nederlander voor gedaan. Het O. M., waargenomen door mr. C. Nuis, had drie maanden gevangenisstraf geëist. Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank bleek, dat verdachte politiek niet „fout" was geweest. Als toneelspeler van beroep had hij tussen 1940 en 1945 voor de Duitse troepen gewerkt in front theaters. Toen hij in 1945 bij de inval der Russen in Tsjechoslowakije met een Ne derlandse armband om had kunnen ont snappen, was hij in Duitsland bij de Ame rikaanse bezettingstroepen terecht geko men. Daar had hij in een rondreizend ca baret gewerkt, totdat de Amerikanen hem als „Nederlander" naar ons land lieten gaan. In Maastricht heeft P. H- als ver tegenwoordiger van een grote firma sinds, dien een werkzaam en rustig leven geleid. In 1948 was de man in Maastricht ge trouwd. in 1950 had hij de genoorte van een kind aangegeven, en daarbij een ge fingeerde naam opgegeven, welke hij op zijn na 1945 verkregen papieren vermeld had staan. K. hacl zich begin van dit jaar, toen de relaties tussen Nederland en Duitsland sterk verbeterd waren, bij de officier van Justitie gemeld en aan deze zijn dubbelleven onthuld. (Verkort weergegeven) Garantie voor EDO. Beleefd verzoek ik u enige plaatsruimte, waarbij ik voorop stel, dat ik zelf niet voetbal, geen ldd en ook geen donateur, noch supporter van EDO ben. De voetbal vereniging EDO heeft aan de gemeente Haarlem gevraagd ten behoeve van haar een garantie van 10.000 te verstrekken, waarna B. en W. het dage lijks bestuur van de Haarlemse Sportraad om advies hebben gevraagd. Het uitge brachte advies behelst voornamelijk een uitvoerige veroordeling van het betaald voetbal als zodanig door die meerderheid van het dagelijks bestuur van die Sport raad. Om de nadelen van betaald voetbal te leren kennen, was het ad-vies van de Sport raad volkomen overbodig. Dat de meerder heid van het dagelijks bestuur van de Sportraad vóór het zuivere amateurisme is, is gezien haar samenstelling, geens-zins te verwonderen.Doch ook bij v. de voetbal vereniging Haarlem, dóe het amateurisme voorstaat, is desond-anks tot het betaald voetbal overgegaan. En als het dagelijks bestuur van de Sportraad eens naar het buitenland gekeken zou hebben, d-an zou hem blijken, dat bijna overal de voetbal sport het zuiver amateurisme heeft ver laten; een uitzondering vormt Denemar ken. Indien B. en W. het al gewenst achtten', een advies bij de Sportraad in te winnen, dan zou de Sportraad er van hebben moe ten uitgaan,dat EDO noodgedwongen semi- prof-club is geworden. In het uitgebrachte advies zijai m.i. enkele aspecten niet of onvoldoende belicht. 1. EDO vraagt geen subsidie, doch een garantie met weinig risico. De meerderheid van het dagelijks bestuur van de Sportraad zegt, dat de financiële positie van EDO uiterst zwak is. Als ik nu lees, dat men kans heeft gezien zelf over 42.000 de beschikking te krijgen, dan noem ik dit een respectabel bedrag. 2. De gemeente verstrekt wel garanties ten behoeve van de industrie; ligt het dan niet mede op haar weg ervoor te zorgen dat de arbeidende bevolking in staat wordt gesteld de zo noodzakelijke sport te be oefenen en is het dan niet eenmaal zo (men kan dat betreuren of niet) dat voetbal bij de sporten in het eerste gelid staat. Deze mogelijkheid is er voor c.a. 500 leden van EDO als er slechts een twintigtal betaald worden, omdat deze kleine groep het geld binnen brengt. Het zo belangrijke jeugd werk kost immers altijd geld. 3. Indien EDO in de hoofdklasse ge plaatst wordt (en de kans is niet ongun stig) komen hier de sterkste clubs, waar door mede velen van bulten de stad. de wedstrijden zullen bezoaten. 4. Laat men tenslotte in het oog hou den, dat de gemeente in elk geval via de vermakelijkheidsbelasting profiteert van een behoorlijk bezoek aan de voetbalwed strijden van EDO, zodat m.i., ook van de financiële zijde gezien, het verlenen van de gevraagde garantie ten volle verant woord is. N.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6