VV V-kantoor onder water Besluit Beethovencyclus Noodweer boven Engeland Katwijkse vlootshow gaat niet door Universitaire opleiding tot belastingconsulent „Club van 100" opent het visseizoen Veehouders weigerden TBC-bestrijding bij vee J. W. Henny officier in kroonorde van België Nieuwe brug over de Maas bij Gennep Duitse coaster voor IJmuiden in nood Moedige daad beloond Wegens oplichting zes maanden geëist Nieuwe leden van De Muiderkring Koningin Elisabeth van België ontving MOVEO Bazar op Elswout WOENSDAG 18 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Door het slechte weer Hevig onweer boven Driebergen Schoorsteen omgewaaid Mevrouw Bouman verhoort? Evert Vermeer over de kabinetscrisis Nieuw gebouw vrije universiteit Kerkelijk Nieuws Morgen Zomerdienst NZÏI Nederlands schip aan de grond „Neeltje" en vliegtuig assisteerden de „Gertrud" Examens Haarlemse rechtbank Gerechtshof te Amsterdam sprak Ileemstedenaar vrij Sergeant-vlieger met vliegangst vrijgesproken Het is de schuld van 'de Spoorwegen", zei den de dames van 't V.V.V.-gebouwtje op het Stationsplein gis termiddag, toen zij bezig waren om met behulp van dweilen, bezems en emmers de vloer van het kan toor, die geheel blank stond, watervrij te maken. „Daar de men sen boven bezig zijn met het wegbreken van een muur komt er steeds puin naar beneden en daardoor is de afvoer verstopt geraakt". Van de zijde van de Spoorwegen gaat men echter van het stand punt uit, dat de da mes zelf maar de re genpijp hadden moe ten doorsteken. Erg veel verder kwam men op deze manier dus niet en ondertus sen stroomde het wa ter, na de wolkbreuk, die om een uur of drie boven Haarlem los barstte, door alle reten van het plafond naar beneden. Niet met druppels tegelijk, maar met dikke stra len, die in een oog wenk 'n ware ravage in het kantoor aan richtten. De show van de Katwijkse vissersvloot In Haarlem, die hedenavond zou beginnen, is vanmorgen afgelast wegens de slechte weersomstandigheden. Het was niet moge lijk om de loggers tijdig, veilig naar Haar lem te brengen, mede wegens te lage wa terstand. Bovendien was het ook onmogelijk om op het terrein aan het Noorder Ruitcn- Spaarne voorzieningen voor de aankomst en het voor anker gaan te treffen. De mu ziektent kon niet geplaatst worden en de vlaggen lopen kans vernield te worden. De weersverwachtingen voor Hemelvaartsdag zijn nog steeds verre van gunstig. Niet verder dan W oubrugge Nadat reeds door het slechte weer en de enorme regenval een achterstand was ontstaan in het optuigen van de boten, heeft de storm een einde gemaakt aan alle verwachtingen. Bij Woubrugge kon den de loggers niet verder en vanaf Kat wijk moest het gehele transport stopge zet worden. De schepen zijn namelijk leeg en tengevolge hiervan bij de harde wind vrijwel onbestuurbaar. Zeven Katwijkse schepen zijn er nog in geslaagd het Noorder Buitenspaarne in Haarlem te bereiken, waarbij zij slechts met de grootste moeite de verscheidene bruggen konden passeren. De ongeladen loggers hadden namelijk de neiging dwars te gaan liggen. De twintigduizend folders van de bond van vishandelaren, zullen toch uitgedeeld worden. Aan vierhonderd nummers hier van is voor elk een prijs van vijf nieuwe haringen verbonden. Dit onderdeel van het feestelijk bezoek van de Katwijkse vissers zal dan in ieder geval wel doorgaan. Hagelstenen als duiveneieren Een hevig onweer, gepaard gaande met een zware hagel vad, ontlastte zich Dinsdag omstreeks 5 uur boven de Stichtse Heuvel rug. De hagel veroorzaakte schade aan de bloesem van de fruitbomen, terwijl ook sommige kassen het moesten ontgelden. Op vele plaatsen stonden de wegen, tengevolge van de heftige regenval, geheel blank en hier en daar liepen kelders onder water. In Driebergen vielen op enkele punten van de gemeente hagelstenen ter grootte van duiveneieren, terwijl na de bui alles met een dikke laag hagel was bedekt, zodat het even wit zag of het hartje winter was. Drie uur later had' de riolering de watermassa pas verwerkt. Motorrijders, die midden in de vloed niet verder konden, stapten tot aan hun knieën in het nat. Het op het land staande gewas liep eveneens schade op. Tengevolge van de zware Zuid-W.ester storm is hedenmorgen om kwart voor acht de circa 30 meter hoge schoorsteen van de steenfabriek van de heer J. A. Scholten op de Kuiperberg te Ootmarsum omgewaaid. De schoe deen vertoonde de laatste tijd een geringe helling en is blijkbaar vannacht zodanig ontzet, dat hij thans het evenwicht heeft verloren. De schoorsteen brak op een hoogte van tien meter boven de grond af. Een stuk van circa twintig meter stortte in de volle lengte op een deel van de gebou wen van de steenfabriek. Twee arbeiders, die buiten bezig waren met silenen laden, waarschuwden door geroep drie mede arbeiders, die zich in de gebouwen bevon den. Zij konden zich allen tijdig in veilig heid stellen. Een gedeelte van de fabriek is ernstig beschadigd. Nadat gebleken is dat er alleszins vol doende belangstelling bestaat voor een be lastingconsulentopleiding, stellen B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad voor, thans definitief een dergelijke opleiding aan de universiteit te vei-binden. In de eerste plaats worden toegelaten zij, die het doctoraal examen in de rechtsge leerdheid hebben afgelegd; in de tweede plaats worden toegelaten, diegenen, die doctoraal examen in de economische weten schappen hebben afgelegd. Het examen voor belastingconsulent om vat voor doctorandi in de rechtsgeleerd heid: belastingrecht, de leer der openbare financiën en bedrijfshiiishoudkunde; voor doctorandi in de economische wetenschap pen: belastingrecht, privaatrecht, de leer der openbax-e financiën en bcdrijfshuishoud- kunde. De vakopleiding zal twee jaar du- Met een gi-oot hengelconcours in de vij ver van Thilips hengelsportvereniging in Meerveldhoven tussen een sterk team uit de ,,elub van 100" en een ploeg sportvissex-s uit de dagblad-journalistiek wordt tweede Pinkstexvlag het hengelseizoen 1955 ge opend. De inzet van dit concours is een wisselbcker, die de dii-ectie van een dag blad voor dit sportvissersfestijn ter be schikking heeft gesteld. De chef d'équipe van de befaamde „Club van 100" is de Amsterdamse hengelsport- deskundige Ko van Hoox-n. In de ploeg van de Club van 100 vissen diverse artisten mee. Een bijzondere gast is Sir Edgar Vaughan, de consul-generaal van Groot- Brittannië. De ploeg sportvissers uit de dagblad journalistiek, die uit vertegenwoordigers vap bijna alle landelijke dagbladen en ver schillende provinciale en plaatselijke bladen bestaat, zal onder leiding staan van Kick Geudeker. Ploegleider Geudeker heeft al uitgebloeide schriftelijke instructies aan al zijn teamgenoten gegeven met welke lijn dikten, aas en hengels gevist moet worden. De ploeg, die de grootste totale lengte op haalt, is winnaar. Om ook het belang van een goede visstand in Nederland te propa geren, zal alle gevangen karper (na me ting) onmiddellijk worden teruggezet. De meex-voudige economische kamer van de Zutphense rechtbank heeft een aantal strafzaken behandeld tegen veehoudei-es, die weigerden zich aan te sluiten bij de gezondheidsdienst voor dieren in de pro vincie Gelderland, voor de TBC-bestrijding onder het rundvee. De ex-ven V. te Eefde bleven weigex-en te tekenen, hoewel de Hoge Raad arrest ge wezen had in hun zaak. Het gevolg was dat er opnieuw proces-verbaal werd opge maakt. Daarbij werden 31 koeien in beslag genomen. De officier van Justitie eiste nu tegen elk van de drie erven een boete van 150.maar bovendien verbeurdverkla ring van de in beslag genomen veestapel, echter met teruggave van de opbrengst daaxwan. De veehandelaar A. uit Apeldoorn hoor de 150.boete tegen zich eisen, want ook handelax-en worden als veehoudex-s be schouwd. Tegen de landbouwer H. uit Uddel en diens zuster werd 125 boete ge ëist. Zij wilden zich wel bij de dienst aan sluiten, maar ze wilden er geen handteke ning voor zetten. Uitspx-aak volgt over 14 dagen. Tijdens een Dinsdag in het Kurhaus té Scheveningen gehouden bijeenkomst van directeuren, hoofdredacteuren, redacteu ren-buitenland en buitenlandse correspon denten van de vereniging „De Grote Pro vinciale Dagbladen", heeft de heer L. Cou- vreur, zaakgelastigde bij de Belgische am bassade te Den Haag, medegedeeld, dat het Z.M. koning Boudewijn van België behaagd heeft de voorzitter dezer vereniging, de heer J. W. Henny, te Leiden, te onderschei den als officier in de Kroonorde van Bel gië. Deze onderscheiding wex-d de heer Hen ny in het bijzonder verleend als erkente lijkheidsbetuiging van de Belgische rege ring voor het naarstig streven van hem en de tien bij genoemde vex-eniging aangeslo ten dagbladen om de Benelux-gedachte verder uit te dragen en te stimuleren. In de heer J. W. Henny, die tevens voor zitter is van de Nedexdandse Dagbladpers 1945, wex-d eveneens de gehele Nederland se pers geëerd voor de bevorderirxg in haar kolommen der Benelux-idee. Mevrouw Bouman is Woensdagochtend op het parket te Djakarta gehoox-d over het vertrek van haar echtgenoot naar Neder land. Haar was Dinsdagochtend door een ambtenaar van het parket aangezegd, dat zij Woensdag om 9 uur ten parkette moest verschijnen. De ondei'vraging werd uitge voerd door de Djaksa's meesters Loa Wan Leng, Datuk Pamuntjak en Siahaan. Intussen heeft het hoofd van de immi gratiedienst te Medan, Sonoko Tx-imurti, vex-klaard, dat een aldaar ingesteld onder zoek nog niet heeft vastgesteld, of mr. Bou man Medan heeft aangedaan op zijn reis van Indonesië naar Nederland. Men vond althans van een legaa, verblijf van Bou man in Medan geen aanwijzingen. Op de lijsten van buitenlandse gasten in de Me- danse hotels kwam de naam van mr. Bou man niet voor. De gewesten Noord-Limburg en Oost- Brabant hebben een vaste oeververbinding over de Maas gekregen, een brug tussen Gennep en Oeffelt. Bij de opening bracht de Commissaris der Koningin in de provin cie Limburg dank aan alle instanties, die aan de uitvoering van de brug medewer king hebben verleend. De Commisaris der Koningin in de pro vincie Noox-d-Brabant memox-eerde daarna de wensen, die omtrent verkeersontsluiting in Nooi'd-Brabant leven en gaf een verkla ring van de aanvankelijke aarzeling in Noord-Brabant om aan dit brugplan steun te vex-lenen. Na de inleidingen hebben zowel de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant als zijn ambtgenoot van Limburg de slag boom doox-gezaagd en speelde de Gelderse hax-monie het Wilhelmus. De autoriteiten maakten vervolgens een wandeling over de brug en werden daarna in Oeffelts nieuwe gemeentehuis ontvangen. In Bellevue te Amsterdam heeft partij voorzitter Evert Vermeer vanochtend in een rede, waarmede hij het Onderwijs- congres van de Partij van de Arbeid open de, enige woorden gesproken over de kabinetscrisis, waax'aan volgens hem ern stige x-edenen ten grondslag lagen. De Partij van de Arbeid-fractie kon de voorstellen tot verhoging van een deel der huren niet aanvaai'den, want daarbij zou volgens spreker een niet onbelangrijk deel van ons volk huurverhoging worden opge legd zonder compensatie. De heer Vei-xneer achtte dit bij de huidige welvaart onver- dragelijk. „Wij wensen een duidelijk huux-beleid van de regex-ing," zo ging hij voort. „In het verworpen voorstel was geen duidelijke beleidslijn te onderkennen. Het spijt ons, dat de laatste poging om daartoe te komen gisteren is mislukt. De motie van Burger in het laatste stadium ingediend, was bedoeld om de kansen te scheppen voor een duidelijk beleid. Wij wilden dit ontwerp betrekken in wat men noemt een vertrouw- vol beraad over de gehele huurpolitiek." Het speet spreker, dat deze motie niet door de Kamer was aanvaard. „Onze partij is en blijft tot samenwer king bereid," zei hij. „Men bedenke echter wel, dat dit slechts mogelijk is bij een beleid, dat zich ten doel stelt een recht vaardige verdeling van de gestegen wel vaart. Het program van het thans afge treden kabinet was daarop ingesteld en dat houde men in de komende dagen goed in het oog. Eén ding is in de afgelopen weken bij de debatten duidelijk gebleken: de opinie, dat de sociale en culturele activiteiten overal onze aandacht opeisen is algemeen en wij zullen als socialistische partij goed in het oog moeten houden, dat de besprekingen in de komende dagen niet uitsluitend en alleen gaan over vraagstukken van sociaal- economisch beleid, maar dat de culturele en onderwijsvragen nadrukkelijk daarin worden betrokken. Bij die rechtvaardige vex-deling. dienen de zaken van onderwijs en cultuur in de eerste rij te staan." B. en W. van Amsterdam stellen aan de gemeenteraad voor aan de vex-eniging voor hoger onderwijs op Gerefox-meerde grond slag „Vrije Universiteit"', in de kosten van de bouw te Amsterdam van een nieuw univex-siteitscomnlex een bijdrage van f 500.000 te verlenen. De vex-dere uitbouw van de universiteit wordt in hoofdzaak mogelijk gemaakt door een verruiming van het rijkssubsidie, waarnaast ook uit particuliere bx-on zeer aanzienlijke middelen worden aangetrok ken. De uitbouw van de universiteit en het toenemende aantal studenten maken de bouw van een nieuw universiteitscomplex, dat in Amsterdam-Zuid zal verrijzen, no dig. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gietex-veen A. W. Lende- rink, cand. te Almelo; te Rijssen H. Har- kema te Zeist. Aangenomen naar Berkel-Rodenrijs (toez.) G. v. Nooi'dennen, oud zendings- pred., thans hulppx-ediker te Hillegersberg. Bedankt voor Kampen J. v. d. Velden te De Bilt. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Eefde A. A. Bos, cand. te Middelburg, die bedankte voor een sooi-tgelijke benoeming naar Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Hemelum S. v. d. Veen, cand. te Groningen; te Iiijken J. Boonstra, cand. te Arnhem; te -Molenaarsgraaf Brandwijk G. Ringnalda, cand. te Ermelo; te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bi-uyn) G. Meynen te Hilvei-sum. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Meppel J. M. Zinkstok, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela L. Floor Jr. te Opperdoes. Wijzigingen in stadsnet Morgen gaat de zomerdienstregeling van de N.Z.H. in. Zoals wij reeds berichtten, zal lijn 1 in Haarlem-Noord de Rijksstx-aatweg volgen tot de Muiderslotweg en via die weg het eindpunt aan de Vondelweg bereiken, ten gerieve van de bewonex-s van de nieuwe complexen van „Patrimonium" en „St. Bavo (Noord)". De frequentie wordt in de middaguren en op Zaterdag- en Zondagavonden tot een zes-minutendienst opgevoex-d. Op lijn 5 gaan de bussen op dezelfde tij den om de 7 a 8 in plaats van om de tien minuten rijden. De bewoners van Bennebroek en De Glip kunnen op de foi-ensenui-en gaan profi teren van een kwartiex-dienst via Glipper- weg en Heemsteedse Dx-eef naar Haarlem. De zomerlijn Heemstede (Valkenbux-ger- plein)Heemsteedse DreefLanckhorst- laanZandvoortse laanAex-denhout BentveldZandvoort start morgen, He melvaartsdag, om 7.15 van het Valkenbur gerplein en een half uur later van Zand voort. Er wordt tot 22.15 (Heemstede), 22.45 (Zandvoort) een uurdienst gereden. Tot 4 Juli rijdt de lijn alleen op Zon- en feestdagen, daarna dagelijks. Hoe beknopt de Beethovencyclus dit keer met zijn drie avonden dan ook was, het vioolconcert mocht er niet in ontbre ken; het is altijd een der hoogtepunten ge weest van het concertleven, gewijd aan de Beethovencultus, en het zal dit zowel om zijn zuivere muzikale waaxxle als om zijn virtuoze allure wel blijven. Aan een zo lang succesrijk leven van dit geesteskind heeft Beethoven blijkbaar niet durven ge loven; want, toen hij ondervond dat het publiek er niet warm voor liep en de meeste violisten het stuk voor onspeelbaar hielden, heeft hij het omgewerkt tot Pia noconcert en in deze vorm ook laten drukken. Vergeefse moeite om iets te redden dat op den duur zichzelf zou red den. Als pianowerk is het nu vei-geten, doch als vioolcompositie verwierf het de eretitel van het „Concert der concerten". Het Noordhollands Philharmonisch Or kest had de vermaarde violist Ricardo Odnoposoff voor de vertolking van de solopartij geëngageerd. Deze, in Argentinië geboren virtuoos is leerling van Flcsch geweest. Hij verwierf de hoogste onder scheiding op internationale concoursen te Wenen en te Bi-ussel en behoort tot de favorieten op de grote podia in de Oude en de Nieuwe wereld. Een groot-violist is hij voorzeker. Toch duurde het enige tijd eer ik daarvan de overtuiging kreeg. Het kwam mij voor dat Odnoposoff moeilijk op dreef kon komen, doch eenmaal op tem peratuur was zijn beheerste interpretatie er een van ongemene schoonheid, tech nisch en muzikaal. Zijn grote cadans was op zichzelf een overtuigende waai-demeter, maar wat hij verder te horen gaf in het Larghetto en in het Rondo deed voor die sublieme prestatie niet onder. Het bleek een sterk geladen spel dat zich de weelde kon vex-ooidoven van een rustig tempo, Engeland en de Britse kust werden gis teren en in de afgelopen nacht door waar noodweer geteisterd. Een dikke laag sneeuw viel in Warwickshire, Dorset en Devon, een sneeuwstox-m joeg over Noorcl- Staffordshire en Sheffield. Het kwik daalde in Sheffield tot even boven het vriespunt. De laagste temperatuur die men half Mei daar ooit meegemaakt heeft. Vier hoofdwegen in de Midlands wei-den totaal onbegaanbaar tengevolge van de sneeuwval. In sommige delen van de Mid lands kreeg men een mengsel van sneeuw, hagel en regen. In het Westen van Engeland steeg het water in de rivieren Exe en Barle tot zes voet boven het normale zomerpeil. De Bathern trad bij Bampton buiten de oevers, laag gelegen tuinen en velden kwamen daar onder water te staan. In de dorpen Rhymney en Fochriw in Zuid-Wales '/iel het electrisch licht uit tengevolge van een sneeuwstorm. Het 14.106 ton metende Britse troepen schip „Empire Trooper" geraakte op drift toen het door twee sleepboten werd ge trokken, doordat de kabels braken. De „Empire Trooper" die op weg was van Southampton naar ïnvex-kei thing met eer- kleine bemanning wierp het anker uit op enige afstand van de Goodwin-Sands. Het 309 ton metende Nederlandse schip ..Urmajo" uit Rotterdam liep bij de Noor delijke Goodwin-Sands aan de grond. De reddingboot uit Ramsgate voer ter assis tentie uit. Zij was niet in staat langszij te komen en bleef dicht in de buurt. De „Ur majo" is eigendom van de kustvaartrede rij H. K. van der Meer te Rotterdam en in beheer bij J. Vermaas' Scheepvaart Re- drijf te Rotterdam. De reddingboot van Ramsgate heeft later de „Urmajo"-be- manning aan boord genomen. Op drie mijl afstand van de plek waar het Goodwin-lichtschip enige maanden ge leden zonk, bevindt zich een kleine Duitse coaster de Annie Schaa" in nood. Het Britse schip „Bedford" bevindt zich in de nabijheid van de kustvaarder. De laatste berichten melden dat de „Annie Schaa" zou zijn losgekomen. De IJmuidense kustwacht nam vanmor gen om kwart over negen op twee mijl van de Noorderpier en dwars van Wijk aan Zee een coaster waai-, die de noodvlag had ge hesen, ten teken dat hij in nood verkeerde. De reddingboot Neeltje Jacoba vertrok om half tien ter assistentie. De coaster bleek de Duitse kustvaarder „Gertrud" uit Hamburg te zijn. Het schip wex-d inmiddels op het radarscherm van de kustwachtpost ge volgd: het dreef pal de Noox-d in, maar bleef op gelijke afstand van de kust. Om tien uur was de afstand van de Noorder pier ongeveer 9 kilometer. De reddingboot zette echter door, al kon men het schip na drie kwartier stomen nog steeds niet zien. Door de opsporings- en reddingsdienst van het vliegveld Valkenbux-g werd om kwart over tien een Catalina-vliegboot uitge stuurd om naar het schip te zoeken en de Neeltje te assisteren. Om half elf stelde de Catalina zich via de x-adio in verbinding met de i-eddingboot, die de „Gertrud" in middels had gevonden. Stuurman Cor Ko per merkte daarna op: „Het gaat steken heen er lijkt ons nu niets in de weg en we liggen bij hem". Er bleek toen niets meer aan de hand te zijn. De kapitein van de „Gertrud" deelde mondeling aan de schipper van de Neeltje mee, dat hij geen vei-dex-e hulp nodig had. Vorig jaar op een Zondag in Juli redde de jeugdige P. Koole te Schipluiden, nadat hij gekleed te water was gesprongen, de vierjarige Leo de Wit aldaar van de ver drinkingsdood. Als dank voor deze daad kon burgemeester F. R. M. Meltzer hem, namens het Cai-negie-heldenfonds, ten ge meentehuize een polshox-loge en een bedrag in geld uitreiken. De kleine Leo was met zijn ouders bij de plechtigheid aanwezig en beloonde zijn redder met een doos siga retten. Amsterdam. Gemeente Univex-siteit. Can- didaatsexamen politieke en sociale weten schappen (sectie A): F. Sibrandi en voor het eandidaatsexamen paedagogiek Sikun Px-i- badi, Amstex-dam. hetwelk aan de klank de kans. van zijn volle intensiteit geeft, de doorzichtigheid van de compositie bevordert en laat mer ken dat de interpreet er met zijn hart bij is. Brillant wordt het vanzelf wel als de vertolking maar technisch gaaf is. Als waardig discipel van Car! Flesch, die wij zo vaak in de Haarlemse Concertzaal hoor den met het Beethoven-Concert, heeft Ri cardo Odnoposoff zich als een meester- violist gemanifesteerd. Het kostte Verhey weinig moeite om met deze solist te musiceren en de sfeer te treffen van zijn opvatting. De avond werd besloten met de Vijfde Symphonie, die, met laaiend tempex-ament vertolkt, haar gewone uitwerking niet miste. JOS DE KLERK Zes maanden gevangenisstraf met on- voorwaaixielijke terbeschikkingstelling van de regex-ing heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dir. R. W. H. Pitlo hedenmorgen geëist tegen de 25- jarige Haarlemse kantoorbediende W. de G., gedetineerd in het Huis van Bewaring, due wegens oplichting terechtstond. Als getuige in deze zaak trad op mevrouw H. van R? uit IJmuiden, die verklaarde, in de loop van het vorige jaar herhaaldelijk bezoek van De G. te hebben gehad. Haar man, die tot taak heeft, bezoekers in de Ruïne van Brederode x-ond te leiden, was ziek, zodat zij dit werk had overgenomen. De G. had tijdens zijn bezoeken aan de ruïne wel eens een veertienjarig jongetje meegebracht en op zekere dag had hij de rondileidster verteld, dat de jongen een schoolreisje zou gaan maken, maar .dat de 17.50 die daarvoor nodig waren, zoek wax-en geraakt, zodat het reisje waarschijn lijk iin duigen zou vallen. De getuige had toen zozeer medelijden gekregen, dat zij r.iet alleen de 17.50 gaf, maar er boven dien nog een rijksdaalder bijdeed. Een andere keer had De G. haar verteld, dat hij xn handen van een woekeraar was geraakt, aan wie hij wekelijks 4 rente moest afdragen. Indiien hij nu vijftig gul den van haar zou kunnen krijgen, dan zou hij van deze woekeraar verlost kunnen worden. En ook dit keer had hij inderdaad geld van haar kunnen loskrijgen, aange zien zij dacht, dat alle verhalen op waar heid berustten. De G. gaf voor de rechtbank toe, alles te hebben gelogen; het geld zou hij ten bate van het jongetje hebben besteed. De officier noemde de zaak een treurig en hopeloos geval. Verdachte heeft reeds elf veroordelingen achter de rug, waarvan drie wegens oplichting. Mr. O. H. van Wijk, de raadsman van verdachte, was er van overtuigd, dat zijn cliënt niet iemand is, die welbétvust zijn slachtoffers kiest; verdachte is veeleer een fantast. Hij heeft een rancuneuze instelling; alvvat hij x-eeds in het leven heeft gemist, tracht hij terug te krijgen in zijn fantasie. Mr. Van Wijk achtte een nader onderzoek of verdachte nu wel onvoorwaardelijk ter beschikking moet worden gesteld, nood zakelijk. De rechtbank zal op 31 Mei om 19 uur uitspraak doen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen behandeld een zaak tegen de Heemsteedse exnediteur J. G. N., die vorig jaar door de Economische politierechter te Haarlem tot drie geldboete's van f 75 was veroordeeld wegens overtreding van de Wet Autovervoer Goederen (W.A.G.), het hof lxeeft onmiddellijk uitspraak ge daan en de expediteur vrijgesproken. Het betx-of hier de zaak die reeds door de Hoge Raad was behandeld. In het ar- rest van 22 Maart had hij het vonnis van de Haarlemse Economische politiex-echter vernietigd en de zaak ter verdere afdoe ning naar het gerechtshof te Amsterdam verwezen. De Heemstedenaar was ten laste gelegd, dat hij niet had zorg gedra gen, dat de vereiste vergunningsbewijzen aanwezig waren in de vrachtauto's waar- zand vei-voex-d werd. De Hoge Raad had in het arx-est overwogen dat ten aanzien van vergunningsbewijzen nimmer de eis is gesteld, dat zij het laadver mogen moeten vermelden, zodat in dien het niettemin toch is geschied een overschi-ijding van het vermelde laadver mogen de geldingskracht van de vergun ning niet zal kunnen aantasten. Het laad- vex-mogen drukt niet de maximum toelaat bare belading uit. doch duidt niet anders aan dan dat deel van de totale ter be schikking staande vervoerscapaciteiten, waarvoor de vergunning is verleend, aldus het arrest van de Hoge Raad. Bij de behandeling van de zaak van he denmorgen voor het gex-echtshof te Am sterdam merkte de pi'ocux-eur-generaal op. dat er na het ai-rest van de Hoge Raad weinig is op te merken. De Haarlemse politierechter heeft een onjuiste beslissing l genomen. Daar het tenlaste gelegde niet bewezen is vroeg spreker vrijspraak voor de drie feiten. Mr. C. F. M. van Koppen gaf een uit eenzetting van het laadvermogen en hel werkelijke gewicht van vrachtauto's en concludeex-de tot vrijspraak. Het gex-echtshof deed onmiddellijk uit spraak en spi-ak de Heemstedenaar vrij. Het cultureel genootschap „De Muider- kring" verleden jaar opgericht heeft Zatex-dag in de i-iriderzaal van het Muider- slot zijn tweede plenaire zitting gehouden, die aan „Hamlet" van Shakespeare gewijd was. Voorzitter-slotvoogd Ten Koot rele veerde in zijn welkomstwoord de onder scheidingen en huldigingen, die de leden I van de zeven afdelingen der kring in de j loop van 1954 en het begin van dit jaar ten I deel waren gevallen en deelde mede, dat tot nieuwe leden van de afdeling dichters en prozaïsten Hella, S. Haasse, Guillaume van der Graft en Adrian van der Veen zijn be- noemd. Hij gewaagde van de eer, die dit lidmaatschap betekent en moi-kte hierbij op, dat het bestuur tientallen aanvragen heeft gekregen. Het aantal is echter op 49 vastgesteld en de benoeming geschiedt op voordracht. Het daarna volgende litteraire deel der zitting werd door Johan de Moester gepre sideerd. De dichter Gabriel Smit hield een vooi-di-a<;ht over Hamlet, waarna het gezel schap zich verenigde aan het banket in de keldex-gewelven. In de met kaarsen verlich te ridderzaal dx-oeg Paul Steenbex-gen des avonds uit Hamlet voor, ingeleid door cla- veciinbelspel van Hans Brandts Buys. Een gezelschap van 50 Nederlandse, 64 Franse en 10 Luxembux-gse oorlogsinvali den is Dinsdagmorgen op het kasteel van Stuyvenbex-g bij B.ussel ontvangen door koningin Elisabeth van België. De Nederlanders waren Dinsdagmox-gen onder leiding van generaal-majoor b.d. W. J Rijkens, voorzitter van de M.O.V.E.O. van Maastricht naar België vertrokken voor een driedaags bezoek als gasten van de „Oeuvre Royale des Automobiles pour Invalides de Gnex-re." Bij de grens te Eys- den werden zij ontvangen door hun gast- hei-en, die met hen naar Luik reden, waar zij hun Franse en Luxemburgse vrienden ontmoetten. In Luik legde generaal-majoor Rijkens in het „Enclos des Fusilles," de plaats in de citadel waar de Duitsers hun slachtoffers tex-echt stelden, kx-ansen bij drie monumenten. De Nederlandse invali den reizen onder auspiciën van de stichting MOVEO (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsinvaliden). Op kasteel Stu.yvenberg overhandigde genei-aal Rijkens aan koningin Elisabeth het insigne van de MOVEO. Zij spelde het onmiddellijk op haar robe en onderhield, zich geruime tijd met de Nederlandse en de andere delegaties. Het gezelschap ging hierna naar het terras, waar de auto's met de invaliden langs reden en waar de koningin velen persoonlijk in de auto kwam begroeten. Tijdens de receptie op de Nederlandse ambassade heeft bax-on Van Harinxma thoe Slooten aan de eerste president van het „Oeuvre Royale des Automobiles pour In valides de Guerre" (de Belgische zuster organisatie van de Nederlandse MOVEO) de heer B. Corthals, de onderscheiding van commandeur in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Profis, president van deze organisatie ontving de vex-sierselen van officier in deze orde. De voorzitter van de Nederlandse MOVEO generaal Rijkens, overhandigde op deze receptie als blijk van erkentelijkheid aan baron Van Harinxma thoe Slooten het gouden insigne van de MOVEO. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vanmorgen de 23-jarige J. van de L. uit Eindhoven conform de eis vrijgesproken van het hem tenlastegelegde feit, dat hij als sex-geantvlieger had geweigerd een vlucht te maken, omdat hij was gegrepen door een onoverwinnelijke angst voor vlie gen. De krijgsraad had Van de L. even eens vrijgespx-oken omdat deze, evenals het hof, overmacht had aangenomen. De auditeur-militair, die een maand ge vangenisstraf had geëist, had beroep aan getekend. Koortsachtig is er de laatste weken door jong en oud in Aei'denhout geknutseld en gehandwex-kt, enthousiast zijn boeken, an tiquiteiten en levensmiddelen ingezameld. De resultaten van deze activiteit, bij el kaar liefst tweeduizend stuks, zullen op 3 en 4 Juni de schilderachtige stallen van het buiten „Elswout" vullen. Er wordt dan een bazar gehouden met het doel een flink bedrag bijeen te krijgen voor een orgel in de nieuw te bouwen Hervormde kerk aan de Leeuwex-ikanlaan te Aerdenhout. Met spanning wachten de ox-ganisatrices af hoeveel van de benodigde f 20.000 de ba zar zal opleveren. Ondernemende Aerdenhoutse dames hebben een comité gevormd en gisteren wei-dén ons op een persconferentie de plan nen voox-gelegd. Wij kregen al een en ander te zien van wat er od de bazar zal worden verkocht en kunnen u verzekeren, dat het er zijn mag: lieve smockjurkjes, raffia tassen, pannelappen, gemaakt van stalen van een fabriek, prachtig gebor- duux-de kleedjes van kaasdoek, originele theemutsen, vex-vaardig van Zwitserse zak doekjes of als lappendeken in elkaar ge zet, eierwarmers in de vorm van tulpjes, schoenenzakken en beklede mappen. Meis jes van een jaar of twaalf hadden leuke slabbetjes geborduurd, een dame van 86 leverde haar aandeel door het beschilde ren en beplakken van trommels en bussen, een andere oude dame had glazen doosjes en potjes, bestemd voor babypoeder, be schilderd met i"ode roosjes en zo was er heel wat meer dat op hoog peil stond. Er werden ons ook mooie ingelijste platen, oud tin en andex-e antiquiteiten getoond. De koeien van „Elswout" lopen nu in de wei en over enkele weken zal de fraaie oude stal met zijn houten lambrizering zijn ömgetovei'd in een bazar met een gx-o- te verscheidenheid aan stands. „Wij re kenen in koeien," zei ons een van de co mitéleden. „Bij het indelen van de ruimte vragen wij elkaar: hoeveel koeien heb jij nodig? Dat wil dan zeggen: welke breedte moeten we voor jou reserveren?" Er staat daar op Elswout nog veel meer te gebeuren. Terwijl de moeders winkelen in de bazar, kunnen de kleintjes >n een crèche worden ondex-gebx-acht. Hiervoor wordt een overdekte hooimijt ingericht. Voor de kinderen komen er allerlei attrac ties, zoals ponywagen rijden, poppenkast, ping-pong-lafels, een grabbelton en een schiettent. Een met stallantaax-ns vex-lichte thee- schenkerij wordt onderdak gebi-acht in de bietenschuur, waar o.a. Vrijdagavond om 20.30 uur het Utrechtse Studentencabaret zal optreden. Zaterdag speelt er het Hon gaarse orkest van Bela Bup. Die avond zullen er bepaalde grote stukken Ameri kaans worden vex-kocht. Ovex-dag, wanneer dit „etablissement,, gesloten is, kunnen dorstigen ook terecht in een theeschenkerij, die, gevestigd wox-dt in een stroschuur, een wat weidse naam voor een dak op palen. In het park, da' andex-s niet voor het publiek toegankelijk is, zullen tijdens de bazar driemaal per dag rondleidingen wox-den gehouden. Er zal dus volop ge legenheid zijn van de fraaie natuur te ge nieten. De openingstijden van de bazar zijn: Vrijdag 3 Juni van 11 tot 18 en van 19.30 tot 23 uur; Zaterdag 4 Juni van 10 tot 18 en van 19.30 tot 23 uur. De modelboei-derij Elswout is tien minuten gaans van het het eindpunt van buslijn 4. Zaterdagmor gen 11 uuur kunnen zij, die niet fietsen, wellicht een plaatsje bemachtigen in au to's die vertx-ekken van de tramhalte Aer- denhout-Bentveld, hotel Roosendaal te Overveen en de Hervormde kex-k te Bloe- mendaal. Jiddu Krishnamurti, de geestelijke leraar uit India, die in de jaren 1920 tot 1930 in het middelpunt van de belangstelling stond, en thans cii-ca zestig jaar oud is, heeft Dinsdagavond de eex-ste van zijn vijf in de Engelse taal uitgespx-oken openbare toespraken in Bellevue te Amsterdam ge houden voor circa 1500 belangstellenden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7