Moeilijke wedstrijden voor Haarlem en EDO, winst voor Stormvogels? Profvoetballer in Engeland wordt als volwaardig werker beschouwd Italiaan Magni leidt nog steeds De opstellingen Sport tijdens het weekeinde RCH in laatste wedstrijd tegen Volendam Dienaar van de mammon Slaaf van zijn club Rechten en plichten nauw omschreven Tussen de profs in Engeland Grote belangstelling voor Grote Prijs der Lage Landen Vier Nederlanders staken de strijd HONKBAL KORFBAL HANDBAL MOTORSPORT Cricket Draw tussen West-Indië en Australië waarschijnlijk Biljarten Om de Nobels-beker Kampioenschap district Haarlem cadre 38/2 Softhalnrogramma CRICKET Volwaardig werker Geen twee heren dienen Cursussen Wennen Ronde van België UTJA Ronde van Italië Snelle tijden tijdens de eerste training Schaken Prins veertiende Wandelsport De Avondvierdaagse in Noordholland ZATERDAG 21 MEI 1955 5 In de KNVB-competitie voor het komende weekeinde staan voor de eerste klassers niet minder dan 37 wedstrijden op het programma. Achttien ver enigingen spelen namelijk zowel Zaterdag als Zondag en daaronder bevindt zich Haarlem, dat Zaterdag Limburgia thuis ontvangt en de volgende dag naar het Zuiden trekt om opnieuw tegen dezelfde tegenstanders in het veld te treden. EDO ontvangt Zondag de prof-club Fortuna op eigen veld, Stormvogels gaat op bezoek bij Roda Sport en VSV tenslotte moet thuis tegen RBC uitkomen. Al met al dus een interessant programma, waaruit de verenigingen uit Haarlem en Omstreken echter niet zonder puntenverlies te voorschijn zullen komen. Vooral niet omdat het einde van de competitie in zicht is en alle clubs - op Brabantia na - zich van een plaats in de hoofd klasse willen verzekeren. Roda Sport ontvangt d'us im afdeliimig A Stormvogels en voor de IJmuidenaren, d'le over een verrassend goed'^finish blijken te beschikken zitten in deze wedstrijd zeer zeker goede mogelijkheden voor de zege. Indien de kustpLaa'usbew omérs echter over het verlies van De Graaf en Van der Meer kunnen heenkomen. EDO, dat nu van de geldzorgen is be vrijd, zal ongetwijfeld in afdeling B voor een groot aantal toeschouwers de strijd aanbinden tegen de profs uit Geleen en hoewel wij voor de capaciteiten van de EDO-voorhoede alle respect hebben, ge loven wij toch niet, dat de Haarlemmers erg veel verder komen dan een gelijkspel, hetgeen overigens een prima prestatie zou betekenen. De standen luiden niu nog: Holl. Sport 19 33 Willem II N. A'. C. M. V. V. Amsterdam Excelsior Longa Roda Sport Emma Stormvogels Leeuwarden Zwolse Boys D. O..S. Veendam Go Ahead 20 20 20 20 19 19 17 18 19 20 19 19 19 31 24 23 21 19 19 18 16 16 14 13 11 10 Fortuna E. D. O. Sparta A. D. O. S. V. V. Heerenvecn Rigtersbleek D. W. S. Sittardia Elinkwijk Heracles W agendngen Brabantia 17 19 20 20 18 19 19 19 18 18 18 18 18 19 Haarlem treft het in afdeling C wel bij zonder slecht, dat het tegen een in topvorm spelend Limburgia, dat thans de eerste plaats in afdeling C bezet, maar liefst tweernaai moet uitkomen en wij geloven dan ook niet dat de roodbroeken Maandag met bijzonder veel plezier op het week einde zullen terugzien. In Haarlem kan het misschien net een gelijkspel worden, maai de reis naar Limburgia zal waarschijnlijk wel tevergeefs zijn. In afdeling D tenslotte krijgt VSV het wisselvallige RBC op bezoek. Een gelijk spel lijkt ons het beste resultaat. Limburgiq 18 27 V. V. V. 17 27 P. S. V. 19 27 Eindhoven 17 25 Rapid 19 26 Ajax 19 24 G. V. A. V. 18 24 Enschedé 20 23 Alkma ar 20 23 D. F. C. 19 21 E. B. O. H. 19 20 Graafschap 19 21 N. O. A. D. 20 20 R. B. C. 20 21 Feijenoord 18 18 H. V. C. 19 19 Vitesse 19 18 Volewijckers 20 -18 Haarlem 18 17 B. V. V. 18 17 Ensch. Boys 20 15 V. S. V. 19 14 Blauw Wit 18 12 Be Quick 18 12 N. E. C. 20 12 A.G.O.V.V. 19 11 Hermes DVS 20 7 Xerxes 18 9 In de tweede klasse gaat HFC Zaterdag al naar Amsterdam om daar Zeeburgia te ontmoeten. De Haarlemmers zullen het on getwijfeld moeilijk krijgen. RCH ontvangt Zondag Volendam. Een wedstrijd, die van geen enkele waarde is geworden en het zou wel eens kunnen dat de Volendammers1 een a-edelijk resultaat behalen. Voor de aanvang van de wedstrijd, die als gewoonliik op half drie is gesteld, wordt de kampioensploeg van de Racing gehul digd. Onder meer door net bestuur van de Haarlemse Voetbalbond. Voor de verenigingen in de lagere klas sen staan onder meer op het programma: District I, derde klasse A: VVBGVO; derde klasse B: SchotenWijk aan Zee; vierde klasse D: Onze GezellenKBV, DIO St. Pancratius vierde klasse E: DCO OFC, HEDWNAS en DJKBloemendaal. District II: derde klasse A: HillegomLFC, RipperdaArchipel; vierde klasse A: To- negid'oTHB en LisseMeerburg. Nu reedis een drietal competitieweken zijn verlopen blijkt de competitie 1955 van de K.N.H.K. bijzonder verrassend te blijven. Slechts het negental van de Haarlemse Honkbal Club, ieder seizoen overigens can- didaat voor de kampioenstitel, is er in ge slaagd na de gespeelde wedstrijden zonder puntenverlies te blijven. Het ziet er naar uit dat er ook deze week niet veel wijziging zal komen in de rang schikking der negentallen in de eerste klas se A en B, hoewel ook nu weer enige plaat selijke ontmoetingen verrassingen kunnen brengen. Natuurlijk vraagt in de eerste klasse A de belangrijke plaatselijke ontmoeting tus sen de negentallen van Schoten en HHC, welke wedstrijd Zaterdagmiddag om 4 uur op het terrein van TYBB aan de Schalk- wijkerweg in Haarlem-Oost zal worden gespeeld, de meeste aandacht. Gezien de prestaties van Schoten in deze competitie is men reeds direct geneigd een zege vau HHC te voorspellen. Hoewel wij ook in derdaad in een zege van de HHC'ers ge loven, zal dit zeker niet zonder strijd ge beuren. Na deze wedstrijd willen wij de aan dacht vestigen op de belangrijke ontmoe ting in de eerste klasse B tussen EDO en oud-landskampioen OWO uit Amsterdam, welke wedstrijd eveneens Zaterdagmiddag om 4 uur wordt gespeeld op het EDO-ter- rein. De Amsterdammers hebben momen teel in deze klasse de leiding, terwijl EDO door een onverwachte nederlaag tegen HFC „Haarlem" iets achterop raakte. Helaas zullen de EDO'ers nog niet over hun voet ballende leden kunnen beschikken, doch gezien de prestaties van de jeugdige in vallers, kan het Amsterdamse OWO in elk geval op een warme ontvangst bij Van Leuven c.s. rekenen. Het zo verrassend begonnen HFC „Haar lem" ontvangt Zaterdagmiddag Kennemer- land en heeft, een uitstekende kans weder om op beide punten beslag te leggen, hoe wel het Bloemendaalse negental toch zeker niet onderschat moet worden. Deze wed strijd zal reeds om 3 uur aanvangen op het terrein van „Haarlem" aan de Planeten- laan te Haarlem-Noord. Ook voor landskampioen EHS is weer een thuiswedstrijd vastgesteld. De ploeg van Vrenegoor ontvangt namelijk Zater dagmiddag om half vier op het terrein aan de Kleverparkweg het Amsterdamse DEC. TYBB zit nog steeds in het hoekje van de harde klappen en heeft reeds een drie tal grote nederlagen moeten incasseren. Zaterdag trekt het team naar Amsterdam om Blauw Wit te bekampen, wolk negen tal eveneens puntloos onderaan bengelt, zodat voorlopig wordt uitgemaakt welke vereniging de onderste plaats blijft bezet ten. Wij vrezen voor de Haarlemmers he laas het ergste en een verdeling der punten achten wij reeds een eervol resultaat. Voor Zondag is slechts één enkele eerste klasse ontmoeting vastgesteld, namelijk HCK tegen het wisselvallige ABC uit Am sterdam. Indien de HCK'érs het veld be hoorlijk dicht weten te houden, geven wij de Kinheimers zeker de beste kansen. Deze ontmoeting zal Zondagmiddag om half drie worden gespeeld op het HCK-terrein in Overveen achter het Kenneme'r lyceum. De Amsterdamse aangelegenheid tussen TIW en Ajax is een open strijd. De overgangsklassers in de A-afe'-eung hebben deze week zeker de beste papieren. Leider RCH ontvangt Zaterdagmiddag im het Heemsteedse sportpark het Utrechtse UW en zal zeker gaan winnen, terwijl de HHC-reserves tegen de Spartaan ook on getwijfeld goede winstkansen hebben. De B-klasse geeft Zaterdag de ontmoe ting Rooswijk (Beverwijk) tegen Sport club Haarlem. Hoewel de Rooswijlksrs zeker geen gemakkelijk slachtoffer zijn, geloven wij toch niet dat de Sportclub zich door Wedemeyer c.s. zal laten verrassen. Schoten 2 gaat de reis naar Rotterdam ondernemen en heeft tegen RFC wel een klein winstkansje. Zondag wordt in Antwerpen de landen- wedstrijd BelgiëNederland gespeeld. Vroeger stond een Nederlandse zege reeds bij voorbaat vast, doch de resultaten van de laatste jaren hebben bewezen, dat daar in grote verandering is gekomen. De Ne derlanders zullen heel goed moeten spelen om de Belgen de baas te blijven. Vorige seizoen werd in Den Haag door de Ne derlanders met zes-twee gewonnen, doch in Antwerpen verloren onze landgenoten met 7-6. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Nederland: aanval: dames A. Baas (HKV), L. in 't Veld (Deetos); heren G. Bos (HKV) A. Zwaanswijk (HKV); midtiien: dames: D. Woudstra-Scnenk (Blauw Wit), B. v. d. Berg (Het Zuiden); heren R. Munnikes (Luto), KI. Mulder (Ons Eibernest); ver dediging: dames: H. Merk-Schuiten (Het Zuiden), C. Helder-Vlietman (Blauw Wit); heren H. Helder (Blauw Wit), C. de Voos W esterkwartier België: aanval: dames L. Adriaenssens (Voorwaarts), J. Schram (Mercurius); heren: P. Schepens (Voorwaarts), C. Core- mans (Mercurius); midden: F. Flamamd (Voorwaarts) M. van Hoven (Mercurius); heren P. Vecdonck (Meeuwen), J. de Ray- mackers (Scaldis): verdediging: dames C. Ooms (Espero), F. Broekhove (Espero); heren F. Bal (Espero), P. Roth (Meeuwen). De keuze-commissie van de K.N.K.B. heeft deze keer niet minder dan zeven spe lers (sters) uit Zuid-Hoiland opgesteld;.zij verwacht veel van de jeugdige spelers Bos- Zwaanswijk, die vooral in de wedstrijd NoordZuid goed aanvalsspel lieten zien. Tegenover deze aanval heeft Beligië een zeer geroutineerde verdediging opgesteld met aan het hoofd Roth. Indien de Neder landse aanval het tempo aangeeft moet zij in staat geacht worden die Belgische ver dediging te passeren. De stand is: Nederland 40 33 4 3 240—107 70 België 40 3 4 33 107—240 10 K.N.K.B.-competitie Nog steeds is in de tweede klasse B geen beslissing omtrent de laatste plaats ge vallen zodat elke wedtriid voor de degra- da.tiecandidaten nog van belang is. Haarlem taak: het gaat op bezoek bij de ka-mpioens an dere candidaten, t.w. DDV en ZKV. ont moeten elkaar in Amsterdam. Verder worden er nog enkele restanten in de tweede klasse gespeeld, zoals DED Animo Ready, SVKAurora en Amster dam-Zuid'Oosterkwartier, die van onder geschikt belang zijn. In de c'erde klasse is de wedstrijd OKV Nieuw Flora van veel belang: mochten de gasten verliezen, dari is degradatie voor Nieuw Flora practisch een feit. Ook Sport Vereent wacht een lastige taak: het gaat op bezeok bij de kampioens pretendent Fortuna. Tenslotte zijn nog vastgesteld ZKV 3 Haarlem 2 en Koog Zaandijk 3Water vliet 2. Zondag staan ons enkele belangrijke be slissingen te wachten. In de afdeling Haar lem spelen Rapiditas en HOC de laatste fase van de eerste klas dames.' De beide team staan gelijk met zeventien punten uit tien wedstrijden en in deze extra wedstrijd moet dus de beslissing vallen. We geven de ploegen evenveel kans, want de krachten ontlopen elkaar maar zeer weinig. De wed strijd begint om 12 uur op het THB-terrein in Aerdenhout. In de 2e klas heren kan Zandvoortmeeu- wen 2 zich kampioen noemen als het zelf wint van de Blinkert 2, waarop alle kans is. Of als de kanaries mochten verliezen, kan een verlies van IJmond 2 het nog de titel brengen. In de 2e klas dames wordt om de beker <xcco^xocccccccccco»okc<x>oocccccocccooooccccc<x>o<>ccc< De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem, die vandaag en/of mor gen in het veld komen, zijn als volgt samengesteld: HAARLEM: doel: Snijders; achter: Laan en Kuys; midden: Kors, De Voogd en Schilpzand; voor: Jacob. Kamperveen, De Groot, Roozen en Groeneveld. E.D.O.: doel v. d. Berg; achter: Berends en Bax; midden: Plaisier, Koning en 8 Vervoort; voor: Roodselaar, Spiers, o 6 Mul, Snijders en L. Kops. 3 H.F.C.: doel: Van d r Lee; achter: Dek- 3 ker en Wijkhuizen; midden: Flack. ij Molijn, De Nijs; voor v. d. Heyden. 3 Luif, Moolenaar, Bijleveld en Winter. g R.C.H.: doel: Van der Voort; achter, v. a. 3 Brink en Jansen; midden: De Jong, De; 8 Vos en Hoogendoérn; vcor: Koster, g Kruyer, v, Braam, Biesbrouck, Honout KENNEMERS: doel: Groot; achter: Le- 8 jeune en Van L"in; midden: Brethou- o wer, Schaaner, Six. voor: Van Luit Kops, Van Soest, Mosk, Groen. »xxxxxx>ooooocicocooooooococococcoc<«cc)ocx>3ccoaxxccccco nog gespeeld Zand'voortmeeuwenRapidi tas 2, dat b'j winst voor de thuisclub be tekent 'n beslissingswedstrijd tussen Zand- voortmeeuwen en Foreters 2. En daar zal het wel op uitdraaien. In het district West A gaan de Concordia - dames een zware dag tegemoet, 's Morgens igaan ze naar Niloc in Amsterdam met een geringe kans op winst en 's middags wordt met het Concordia-herenteam de reis naar het Utrechtse Attila ondernomen. Voor de Haarlemse dames achten wij de kans op succes ondanks de twee wedstrijden rede lijk gunstig en voor de heren zelfs zeer gunstig. In 2 B gaan de IJmond-heren de beslis sende slag tegemoet. Zelf ontvangen de Velsenaren met een klein kansje op succes het Amsterdamse Catchers, terwijl AVA uit Alkmaar als hekkesluiter bij Vriend schap op bezoek moet. Voor AVA voor spellen wij zo gezien een nederlaag, maar een kat in het nauw maakt dikwijls rare •sprongen. IJmond zal er, met maar twee puntjes meer dan AVA, d'am ock goed aan doen het zekere voor het onzekere te ne men door Catchers tenminste een punt af handig te maken. De IJmond-dames spelen thuis tegen AVA, welke wedstrijd een kleine kans inhoudt op succes. Verliest IJmond en zou Vrone van Lijnden winnen, dan wordt degradatie voor de groen-wit- ten een feit. Zondagmiddag worden er in Zandvoort internationale motorraces gehouden. Het programma begint om 1 uur, wanneer de rijders in de 125 cc klasse aan de start komen. Vervolgens wordt om kwart voor twee de eerste manche gereden in de zijepanklasse. Daarnti is de 350 cc klasse aan de beurt, weer de zijspannen (3.05 uur) en omstreeks half vier c'e 250 cc klasse. De laatste twee wedstrijden van het pro gramma zijn de finale van de zijspannen om half vijf en die grote strijd tussen de rijders in de 500 cc klasse. Het pro* Alhoewel de Australiërs een eerste innings-voorsprong van 158 runs hadden verkregen (668 tegen 510) noopten zij hun tegenstanders in de vierde testmatch tegen West-Indië niet tot de follow on op de vijfde dag. Zij gingen zelf aan bat en verloren in de tweede innings 8 wickets voor 184 runs. Met nog 1 dag te spelen leidden zij derhalve met 342 runs en 2 wickets in handen. De positie is nu zo dat oen draw in de lijn van de verwachtingen ligt. Gisteravond werden de nederlaagwedstrij den van de B.C. „Hof van Holland" voort gezet met he' 2e team van de B.V. „OVS" uit Haarlem. De vorige stand was 66, maar deze avond was de uitslag 10—2 voor Hof van Holland, waardoor de totaal stand nu op 168 voor Hof van Holland komt. Uitslagen van de Vrijdagavond gespeelde wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem cadre 38/2 1ste klasse, gespeeld in café-rest. „Die Raeckse", luiden: Lamers 2 250 16 21.87 66 Lunenburg 0 234 16 14.62 56 Steffers 2 350 29 13t06 62 Dickmann 0 326 29 11.24 81 Aeema 0 254 25 10.16 55 Doves 2 350 25 14.00 110 Steffers 2 250 22 15 op 50 Lunenburg 0 214 22 9.72 39 De wedstriiden worden hedewpidd»" en -avond voortgezet alsmede Zondagmiddag 2 uur, 4 uur en 0 uur 's avonds. Het softballprogramma voor de komende week luidt: Eerste klasse: 23 Mm: SC HaarlemEDO: vVGA (^•dami_H'"K: 24 Mei: Schoten— pinonjpc- r Mei: HFC. 00 Mm: Pin/1"'os 2Oaf- "hprq 1; OVO 2— ur,K 2." OWO 12" c;r Haarlprr. WK 3" 1—TVRR 1; 26 Moi: Pinguins 2—TIW 1; 27 Mei: DEC 1—OWO 1. gramma is omstreeks kwart voor zes af gewerkt. Voor de eerste klasse van de cricket competitie zijn voor morgen vijf wedstrij den va9tgestéld. Haarlem, dat haar tweede wedstrijd al speelt, bindt in Amstelveen de 9trijd aan tegen VRA. Verder worden ge speeld: KampongPW, Quick (H)ACC, Quick (N)—HCC I en VW-HCC II. In de tweede klasse E wordt de wedstrijd CVHWWV II gespeeld. IEMAND HEEFT mij eens gezegd en zijn mening was niet bepaald die van een enkeling dat hij een voetballer, die zijn sport vroeger uitsluitend als lief hebberij beschouwde en er nu plotselin geld voor accepteerde, een slappeling vond een willoos dienaar van de mammon, kortom een man die geen knip voor de neus waard was en zeker geen sportsman meer tnocht helen. Een be grijpelijke mening overigens van iemand die zelf voetbal voor zijn plezier speel de en zich voor die liefhebberij in veel gevallen zelfs niet geringe opofferingen van velerlei aard getroostte. Maar zal dat standpunt samengevat met de uit roep „Bah, een voetballer voor geld is een slaaf van zijn club" - ook stand kunnen houden als men wal meer aan het idee van hel betaalde voetbal gewend is geraakt; als de eerste kinderziekten van het semi-professionalisme blijvend genezen zijn? Ik geloof van niet. In Engeland heb ik zeer velen naar hun mening gevraagd over de betaalde voet baller. Over de speler dius, die van voetbal zijn beroep heeft gemaakt of er wat geld bij verdient als semi-professional. In de meeste gevallen zowel bij managers, als toeschouwers of de speler zelf lokte die vraag naar eon mening een wedervraag uit. „Waarom," zo vroeg men, veelal ten zeerste verwonderd, „zou iemand niet be roepsvoetballer zijn en wel treinconduc teur, mijnwerker of ambtenaar?" „Is een kantoorbediende," amtwoorGG? een mana ger „soms niet een ondergeschikte een 9laaf zou men hot willen noemen van zijn onmiddelijke chef of directeur. Heeft hij zich niet te houden aan de op drachten van zijn principalen en de regels van het maatschappelijk spel?" Waarmede wel bewezen is dat de pu- bleike opinie al niet eens meer denkt aan iets oneerbaars als het gaat over het ver dienen van geld aan de sport. In Engeland is er al haast beroepsspel zolnag er voet bal gespeeld wordt de Football Associa tion werd al in 1863 opgericht en er is geen brave sportziel meer die er zich niet mee kan verenigen. Men kan boekhouden, men kan een huis bouwen, een administra tie voeren of waar men ook maar plezier of arbeidsvreugde in kan scheppen, maar men kan even goed lichamelijke kwalitei ten ontwikkelen en voetbal gaan speien. Of men er geld voor vraagt moet men zelf weten, zo is de mening. Een beroepsvoetbaiiler wordt in Enge land dan ook niet alleen zonder meer ge accepteerd als een zeer volwaardig werker, die een belangrijke taak heeft in de recrea tie van de werkende massa, maar hij heeft al zelfs een sport bereikt op de maat schappelijke ladder, die hem tot tevreden heid kan stemmen. Ook financieel. Voor de betaling van spelers zijn ver schillende mogelijkheden. In de meeste ge vallen ka-ij gen de spelers in het eerste elf tal van een eersteklasser het maximum van vijftien pond sterling per week. Voor het winnen van een wedstrijd komt daar dan nog twee pond per week bij of één pond voor een gelijk spel. Hij heeft daar bij contract recht op. Bij de financieel minder sterke clubs vooral in de minor leagues wordt min der betaald, waarbij een speler bij voor beeld acht pond per week krijgt voor zijn spel, maar daarbij een baantje krijgt aan geboden, d'ie hem zeven pond per week gegarandeerd oplevert. Ook is er een mogelijkheid om een speler tien pond per week aan te bieden met eep gegarandeerd minimum van 350 pond per seizoen. Uiter aard wordt dan de mogelijkheid open ge laten dat do speler op een andere wijze dan het spelen van voetbal in zijn bestaan kan voorzien zonder dat de club het hem verbiedt. Deze laatste mogelijkheden worden uiter aard alleen toegepast, indien de financiële positie van de club dit noodzakelijk maakt. Beroepsvoetballer zijn, zo verzekerde mij de vermaarde oud-speler van het Engelse elftal en succesvol manager van Charlton Athletic, Jimmy Seed, is een alleszins mooi, maar serieus beroep. Het vraagt een mans gehele persoonlijkheid en inzet van alle krachten. Daarom zal hij in principe dan ook alleen maar voetbal mogen spelen. Een beroepsvoetballer kan nu eenmaal geen twee heren dienen. Wil hij lichamelijk fit zijn en wi'l hij zich volkomen kunnen concentreren op zijn spel, dan zal hij nie mand en niets anders kunnen dienen. Semi- professional s, die men vooral nog aantreft in de financieel minder sterke en lager geklasseerde clubs, leveren in veel geval len een gevaar op voor de teamgeest. Zij missen de band met de anderen, die zich de gehele dag kunnen inzetten en zij mis- i sen de lichamelijke fitheid en concentratie, omdat zij nog „een andere heer" d'ienen. Charlton, dat niet tot de financieel wel varende clubs kan worden gerekend, heeft dan ook alleen 34 full-time professionals telkens voor één jaar onder contract. Spelers, van wie men bij contract kan eisen dat zij de hun gegeven instructies door manager, trainer of we'ke principaal dan ook, zullen opvolgen, Gat zij al het mogelijke zullen doen om lichamelijk en geestelijk in de beste conditie te zijn, dat zij de reglementen van de F. A. zuilen na komen en dat zij geen ander werk zullen aannemen of ergens anders zullen gaan wonen dan met toestemming van de direc tors van de club. Het zijn zijn plichten. Maar zijn dne in wezen wel anders f'an die van welke wer kende man ook? Voldoet de speler in zijn club, dan krijgt hij hij heeft er geen recht op buiten de genoemde gegaran deerde beloningen bovendien een toelage van 750 pond sterling per periode van vijf jaar. Of wel 150 pond 1500) per jaar. Daarenboven is er sinds enige jaren een fonds de club betaalt er 4'/s percent aan, de F.A. eveneens dat hem op 35-jarige leeftijd een uitkering gerendeerd van negen percent van het totaal door hem verdiende als beroepsvoetballer. Dat be tekent voor velen dat zij belastingvrij! omstreeks 1500 pond sterling 15.000) in handen krijgen. En wat doen zij met alit appeltje voor de dorst? Velen blijven in het vak en wor den coach of trainer bij een van de zes duizend clubs va.n de Football Association of worden coach op een van de vele dui zenden scholen. Voor hen is er nog geen dorst en blijft het appeltje dus. Weer anderen, die tijdens de jaren dat zij beroeps'voetballers waren, door de bond georganiseerde cursussen volgden voor wat voor beroepen daar ook nemen het geld wél op. Zij vestigen zich als winkelier, zij kopen zich ergens in of beginnen een eigen zaak. Ondanks het feit dat van de cursus sen door ongeveer slechts vijf percent van de voetballers gebruik wordt gemaakt velen behoeven geen specialisatie, omdat zij een redelijke schoolopleiding genoten is het aantal voetballers dat na afscheid van het actieve voetbal financieel moet in krimpen, betrekkelijk gering. Te meer, om dat ér steeds meer voor de beroepsvoet ballers wordt gedaan en hen doorlopend voor ogen wordt gehouden dat eens het einde daar is. En is zo bezien het beroepsvoetbal 'nu niet een vak, dat even eervol is als welk erkend beroep ook? De beroepsvoetballer is even veel of even weinig, zo men wil slaaf als welke werknemer in welk beroep dan ook. Alleen de zuivere ethicus zal het nog wat jaren vreemd blijven vin den dat voetbal en geld verdienen samen kunnen gaan. Zij zullen dian echter met de vinger niet alleen mogen wijzen naar de geld verdienende voetballer, maar ook al klinkt dat nog wat raar in de oren C<XCO(XOOOCO(XXXXXXX>QCOCCOCOCC<>XXXDOCOOOCOCOOOCrccCOOCC< De in voetbal belangstellende massa in Nederland staat nog ivat argwanend en vreemd tegenover het betaalde voetbal. 3 Hetgeen alleszins begrijpelijk is in een8 land, waar van de eerste trap tegen een? voetbal af geld verre bleef en zich alleen de laatste jaren allerlei excessen voor deden. Onze sportredacteur, E. Koning heeft daarom zijn licht opgestoken in Enge land, dat al sinds vele tientallen jaren betaalde voetballers heeft, waar profes sionals en amateurs vredig naast elkaar kunnen leven en waar de betaalde voet baller zich een alleszins waardige plaats heeft veroverd in het maatschappelijk leven. De eerste bijdrage over het leven van de profs en hun vooruitzichten, die zullen worden gevolgd door artikelen over andere verschillen in het voetbal- bestel in Nederland en Engeland, druk ken wij hierbij af. XX>CCCOCCOCX<XXXX>OOOOCOOOOCCOOtXXXX300COC>9COOC<»OOCOOOCXXI naar de acterende, musicerende, of schrij vende mensen, die toch ook hun specifieke talenten aanwenden ieder op hun eigen niveau om andere werkenden het leven te veraangenomen. Geld verdienen met voetbal oneervol? een beroepsvoetballer een slaaf? Ik heb in Engeland weinig begrip gevonden bij deze vragen. Ook bij een amateur In hart en nieren. „Ik heb andere ambities", zei deze, „en ik kan mii op een ander terrein laten gelden, maar zou ik ooit een succes vol speler zijn geweest en zou ik zo van het spel hebben gehouden dat ik het tot mijn dagtaak zou willen hebben maken, ik zou niet weten waarom ik het zou heb ben moeten laten". En voor ons, de Nederlandse voetbal liefhebbers? Een kwestie van wennen. Net zoals aan alle andere nieuwigheden. Bij de één duurt het alleen langer dan bij de ander! E. KONING. Voor de grote prijs der lage landen, die Zondag 10 Juli op Duindigt wordt gehouden, zijn buiten een aantal Nederlandse cracks, onder wie de Nederlandse Kampioen „Mac Kinley", „Quick Hollandia G" en „Over Again" eveneens alle door Nederlanders uit het buitenland geïmporteerde paarden in geschreven. Hieronder zijn de Franse hengsten „Double Six M" Forges. „Brin d' Amour 4" en ,.d' Israel B". Laatstgenoemd paard zal door Kruithof worden gereden. Uit Duitsland werd ingeschreven de derby winnaar ..Vielliebchen" en „Blucher", die enige weken geleden in de fraaie tijd van 1.21.3 de eerste klassieke course om de Ham- monia-prijs in Hamburg won. Wielliebchen is in training en wordt gereden door Walter Heitmanm, een der beste rijders in Europa. De Belgische kampioen „Remi Bals" schreef in met „Iris Volo" en „Imbattable Williams". Victor Proosten uit Luik komt met „Hyde Park" en Insuline". De winnares van de „Grand Prix „d'Hiver" in België ..Ifille" komt eveneens. Frankrijk wordt ver tegenwoordigd door trainer Dufetelle met ..Ga O B en Danube 3". Marcel Vercruysse, die in Franakrijk tot de toprijders behoort, zal met „Etinceile de lande" starten. Daar de aanmeldingstermijn tot 1 Juni open is wordt nog een aantal inschrijvingen verwacht, n.l. die van „Cancannière" de twee-voudige winnaar van de prix d' Ame- rique. Ook P Ceran Maillard zal enige paar den inschrijven, evenals de wereldkampioen Charlie Mills. Een groep professionals en oud-professionals tijdens een anatomische les. Het is een onderdeel van hun cursus voor coach, die ieder jaar voor hen gehouden wordt Na het behalen van het diploma kunnen zij hun diensten aanbieden bij profclubs of op scholen. Er zijn tientallen cursussen in Engeland voor spelers, die nog beroeps voetballer zijn of binnen afzienbare tijd met voetballen op zullen houden. De tweede étappe van^de Ronde van Bel gië, van Stavelot naar Florenville over 234 km. hebben vier Nederlandse renners, Jan Nolten, Van Dongen, Van Osta en De Boer de strijd gestaakt. De drie overgebleven landgenoten W'im van Est, Gielissen en Hin- sen daarentegen hebben zich voortdurend bij de verschillende uitlooppogingen ge weerd. De uitslag van de tweede étapoe luidt: 1. Ernzer (Lux.) 6 uur 28 min. 14 sec.- (met bonificatie 6.27.44); 2. Gielen (B.) z. t. (met bonificatie 6.27.2°); 3. Van Genechten (B.) z. t.; 4. Cerami (B 6.28.15); 5. Mertens (B.) z. t.: 14. Van Est (Ned.) z. t.: 30. Gielis sen (Ned.) z. t.; 54. Hinsen (Ned.) 6.40.51. Algemeen klassement na twee étappes: 1. Ernzer (Lux13.07.31; 2. Vanitsen (B.) 13.07.32; 3. Gielen (B.) 13.07.46; 4. Wim van Est (Ned.) 13.07.47; 5. Van Genechten (B.) 13.08.01; 34. Gielissen (Ned.) 13.15.56; 42. Hinsen (Ned.) 13.20.38. Wim van Est, die een groep renners ex aequo binnenkwam, maakte de beste tijd van de Nederlandse deelnemers, n.l. 6.28.15. In het algemeen klassement neemt Van Est de vierde niaats in met 13.07.47. Gielissen is 33ste met 13.15.56; Hinsen 54ste met 13.20.38. De zevende étappe van de Ronde van Italië, van Genua naar Viareggio over 164 km., is gewonnen door de Italiaan Corrieri in de tijd van 4 uur 19 min. en 54 sec., het geen een gemiddelde van 37.860 km. per uur betekende. De verdere uitslag luidt: 2. Magni (It) z. t.: 3. Albani (It.) z. t.; 4. Koblet (Zwits.) 7.. t.5 Beneditti (It.) z. t.; 6. Conterno (It.) z. t.: 7. Copoi (It.) z. t.; 8. Sartini (It.) z. t.; 9. Filippi (It.) z. t.; 10 Van Kerkhoven (Belg.) z. t.: 11. Dall 'Aeata (It.) z. t. 12. Bertoglio (It.) z. t.; 13. Meili (Zwits.) z. t.; 14. Keteleer (Belg.) z. t. 15. ex aequo o.a. Astrua (It.). Clerici (Zw.), Fornara (It.), Géminiani <Fr.) Maenen (Ned.) Mnser (It.), ,7horting (Ned). Van Breenen (Ned.) en Wagtmans (Ned.) allen in dezelfde tijd als Corrieri; 92. Roks (Ned.) 4.25.56- 93. De Groot (Ned.) z. t.; 96. Van Oers (Ned.) 4.36.11. Het algemeen klassement na de zevende étappe luidt: 1. Magni (It.) 28.08 40: 2. Clerici (Zw.) 28.08.48; 3 Monti (It.) 2808.49: 4. Gé miniani (Fr.) 28.08.56; 5. en 6. N^ncini (It.) on Conni (It.) 28.09.11: 7 Mnser (It.) 28.09.16; 8. 9. en 10. Wagtmans (Ned.). Van Breenen (Ned.) en Voorting (Ned.) 28.09.28; 51. De r-root (Ned.) 28.25.57: 60. Roks (Ned.) ■*8.28.26: 92. Maenen (Ned.) 29.13.05; 96. Van Oen (Ned.) 29.44.54. Het ploegenklassement der buitenlanders na de zevende étanoe: 1. Zwitserland 284 punten; 2. Frankrijk 330 pnt.; 3. Nederland 358 pnt.; 4. Spanje 413 pnt.; 5. België 588 pnt. Op circuit in Zandvoort Op de eerste trainingsmiddag vo».. de internationale motorwedstrijden op Zondag 22 Mei. zijn op het Zandvoortse circuit snelle tijden gemaakt. In de 125 cc. klasse boekte de Tsjech Bartos op een C.Z. een tijd van 2.10 4 (115.76 km.). De snelste Nederlander was Du Pont die 2.21 (107.05 km.) liet no teren. In de 250 cc. kla^e belooft het span nend te worden, daar de tiiden van ver schillende rijders dicht hij elkaar liggen. De Duitser Stein op N S.TT. noteerde 2.01.4, (124.13 km.) gevolgd door ziin landgenoot Brand, e'-<meens on N E TT. in 2 04 (121,73 km.), en Klager on N.N. in 2.04.8 (120.96 km).. De snelste ronde in de 350 cc. klasse was iets lager dan in de 250 cc. De Brit Houseley op A.J.S. noleerde 2.01 6 (124,35 km.), waar na onze landgenoot Simons op een A.J.S. vo'^de met. 2.03 (122.72 km.). Kniinenhurg met zün Matchless was favo riet en stelde niet teleur. In de halve liters klasse boekte hij de snelste ronde in 1.56.8 (129.23 km.). De Australiër McAlnine was on ziin Norfolk 0,2 seconde langzamer (i20 01 km.). Onze landgenoot Rozenburg op B.MW. boektp 1.57 2 (128.8 km.) en Bakker on Norton 1.57.6 025 5 km). Tri de ziisoan- kiasse noteerde de Brit Harries de snelste ronde in 2.07.6 (118,5 km.). Prins (Nederland) staat na de' tiende ron de van de internationale schaakwedstrijden in Hamburg op de 14e plaats met 3 punten en een afgebroken partij. Ziin nartij te""n Kieninger werd onnieuw afgebroken. Het was een partij uit de negende ronde. In Noordholland zal dit jaar de twaalfde Avondvierdaagse van de NWB weer in 14 plaatsen worden gehouden: Aalsmeer. Alk maar, Amsterdam. Beverwijk/Umuiden, Enkhuizen, Haarlem, Hoogwoud, Hoorn, Kolhorn, Pui-merend, Weesp, Wieringerwerf en Zaandam. In deze plaatsen zullen de deel nemers op 15, 16, 17 en 18 Juni. zowel jong als oud, er weer op uit trekken. Alleen Zaan dam zal door onvoorziene omstandigheden dit wandelfce9l vieren op 22. 23, 24 en 25 Juni Het aantal deelnemers aan de door de NWB georganiseerde Avondvierdaagse in geheel Ned'-riand zal dit jaar de 40.000 pas seren. Noordholland levert daarbij weer een zeer groot deel: 11.000 wandelaars.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7