Geen politieke grondslag voor aanblijven van het kabinet Er komt tekening in de liquidatie der kwestie-Formosa Weerbericht Mogelijkheid van vervroegde verkiezingen wordt thans groter OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Leger van Diem bereidt zich voor op grote slag tegen Hoa Hao PLAN TOT VREDE Vader dreef kind de dood in Nieuwe gevechten met Binh Xuyen Amerikaanse troepen misschien naar Italië Joegoslavië blijft onafhankelijk" Het woord is aan Activiteit in Engelse havens gehalveerd 69e JAARGANG No 266 DINSDAG 24 MEI 1955 299e JAARGANG No 113 Geen toenadering Evert Vermeer benadrukt leiderschap van dr. Drees Busstaking in Parijs Kamerontbinding de enige uitwegt Honger naar roem Dodelijk verkeersongeluk in Aerdenhout Waarschuwing uit Moskou Belofte aan Amerika Kroesjtsjev en Boelganin Donderdag in Belgrado Spoorwegstaking blijft dreigen Jhr. Tjarda terug van reis door VS en Canada Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Kedactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 1223G. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Koningin heeft Vrijdag dr. W. Drees uitgenodigd, na kennisneming van de over de kabinetscrisis uitgebrachte adviezen en na overleg met het kabinet, te rapporteren over de vraag of de mogelijkheid zou bestaan van aanblijven van het demissionaire kabinet, met uitzicht op overeenstemming met de Staten- Generaal over het verder te volgen huurbeleid. Dr. Drees heeft thans aan de Koningin medegedeeld, dat daarvoor zijns inziens geen voldoende politieke grondslag bestaat. Uit het communiqué blijkt, thans dat inderdaad een poging is gedaan een grond slag te vinden voor het aanblijven van het kabinet op basis van een accoord over het huurbeleid. Echter zonder succes. Dr. Drees is blijkbaar op onverzettelijke tegenstand gestuit. De politieke hemel is zwaar bewolkt en biedt thans niet het minste uitzicht op een spoedige oplossing van de kabinetscrisis, want de woorden in het communiqué: „met uitzicht op overeen stemming met de Staten-Generaal," duiden er op dat dr. Drees ook overleg heeft ge pleegd met de voornaamste leiders van de politieke partijen. Als hij op grond daar van meent dat er geen voldoende politieke grondslag is voor het aanblijven van het kabinet, dan betekent dit dat de politieke machine muurvast is gelopen, dat de op lossing van de kabinetscrisis een lange lijdensgeschiedenis wordt en dat de belas tingverlagingen per 1 Juli zo goed als zeker van de baan zijn. Uit de mislukte poging van dr. Drees blijkt wel dat de politieke partijen niet geneigd zijn tot toenadering. Het zijn uiteraard de K.V.P., A.R. en C.H.U., die niet verder met de P. v. d. A. willen samen werken, omdat anders de schijn zou wor den gewekt, alsof de P. v. d. A. gelijk heeft gehad met de verwerping van het huur- voorstel. Als de belastingverlagingen toch door zouden gaan en de gedeeltelijke huur verhoging niet, dan zou de P. v. d. A. precies datgene hebben bereikt, waarvoor de fractieleider van de P. v. d. A., mr. Burger, in de Tweede Kamer heeft gepleit. Dat zou politieke winst betekenen voor de P. v. d. A. De houding van de rechtse par tijen, die zich in het regeringsblok door de P. v. d. A. in de steek gelaten voelen, is dus wel begrijpelijk. In de kringen van de P. v. d. A. zegt men echter: „Wij moesten blijkbaar eerst door de knieën gaan om voor een huurvoorstel te stemmen, dat niet van een van onze socialistische ministers afkomstig was. Het blijkt nu uit de houding van de politieke leiders van K.V.P., A.R. en C.H.U., dat de P. v. d. A. eerst een politieke nederlaag moet leiden, voordat de kabinetscrisis kan worden opgelost." In de kringen van de V.V.D. die tegen de gedeeltelijke huurverhoging stemde heeft men er zich aan geërgerd dat de fractieleider van de K.V.P., prof. Romme, in zijn radiorede van Zaterdagavond heeft gezegd dat het gevolg van de kabinets crisis zal zijn dat de definitieve ouderdoms- verzekering nu later in werking zal treden. Hij merkte op dat het de bedoeling was geweest de definitieve ouderdomsvoor ziening in werking te doen treden op 1 Juli 1956, maar dat het nu wel 1 Januari 1957 zal worden. Van regeringszijde is echter reeds vóór het uitbreken van de kabinetscrisis meege deeld dat de definitieve ouderdomsvoor- ,Enig verschil van inzicht in PvdA De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Evert Vermeer, die Maandagavond met de partijsecretaris, de heer E. F. AJbrecht, in Leiden een bijeenkomst bij woonde die aldaar was belegd voor hen die het partijcongres 1955 hadden voorbe reid, gaf als zijn mening te kennen, dat in de huidige kabinetscrisis één ding sterk naar voren treedt: van sommige zijden wil men in de socialistische beweging een splitsing bewerkstelligen. De heer Evert Vermeer zei, dat deze veronderstelling op louter suggesties berust. Men moet in dit opzicht, aldus de heer Vermeer, geen illusies koesteren, want tussen de socialistische ministers van het duidige demissionaire kabinet en de ver tegenwoordigers van het democratisch socialisme heerst slechts „enig verschil van inzicht." Mocht dit al leiden tot verkiezingen, dan is de heer Vermeer er stellig van overtuigd dat de socialistische beweging de strijd zal ingaan onder aanvoerderschap van Drees. De heer Vermeer, die het van belang achtte, dat er geen langdurige kabinets crisis komt, was van oordeel dat het huidige kabinet gelegenheid moet krijgen zijn werk voort te zetten. „Het woord," aldus spreker, „is op dit moment niet aan ons, doch aan Romme, de leider van de partij, waarvan minister Witte deel uitmaakt. Slaagt deze partij er niet in een woord van oplossing te spreken,dan ligt de verantwoordelijkheid niet bij ons doch bij haar." De Parijse busemployés zullen Woens dag, 25 Mei, een staking van 24 uur hou den. Zij eisen hogere lonen. ziening niet eerder dan 1 Januari 1957 zal kunnen ingaan en dat daarom de noodwet ouderdomsvoorziening tot die datum moet worden verlengd. Daarom meent men dat prof. Romme nu al verkiezingspropaganda voert en dat hij aanstuurt op vervroegde verkiezingen. Naar aanleiding van de stijging van het ledental van de K.V.P. tot 464.000 heeft prof. Romme drie dagen voor het begin van het belasting- en huurdebat geschreven: „Een mens zou bijna in de verleiding komen nu maar meteen naar verkiezingen te koersen, dan gaat alles in één moeite door. Maar ook voor die verleiding ben ik te oud." De nieuwe voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Vermeer, heeft op de radiorede van prof. Romme al geantwoord: „Als prof. Romme inderdaad een crisis wil, dan is die daarmede thans werkelijk begonnen." Inderdaad worden thans vervroegde ver kiezingen waarschijnlijker, omdat K.V.P. en P. v. d. A. het samen niet meer eens kun nen worden. Alvorens de belangrijke be slissing inzake de vervroegde verkiezingen te nemen zouden echter eerst nog de uiter ste pogingen moeten worden ondernomen om aan te tonen dat de politieke situatie inderdaad onoplosbaar is. Dan denkt men aan een formatie-opdracht aan mr. Burger, als fractieleider van de grootste partij, die tegen het huurvoorstel heeft gestemd Als iedere poging tot kabinetsformatie mislukt, krijgt prof. Romme tenslotte toch vervroeg de verkiezingen, zonder dat hij er op heeft aangedi-ongen. Omtrent vervroegde verkiezingen bepaalt de Grondwet, dat deze moeten worden uit geschreven binnen 40 dagen na ontbinding van de Kamer. Er bestaat dus kans dat de verkiezingen midden in de vacantie vallen. Om dat te voorkomen zou men de Kamer ontbinding kunnen uitstellen tot een tijd stip waardoor de verkiezingen in Septem ber kunnen worden gehouden. Als de zaken zo lopen komt er natuurlijk niets van de belastingverlagingen per 1 Juli. Met zekerheid valt nog niets te zeggen. Men is thans in afwachting of de Koningin eerst weer de leiders van de politieke par tijen zal raadplegen of direct een formatie- opdracht zal geven, omdat zij de diverse meningen al wist. Onze parlementaire redacteur voegt hieraan toe: Nu sinds gistermiddag minister-presi dent dr. Drees ten paleize Soestdijik door de Koningin ontvangen was en haar heeft medegedeeld dat hij politiek niet de moge lijkheid zag in elk geval zo mag men aannemen niet op dit moment het huidige kabinet te doem aanblijven, ver neemt men tot dusverrefiiets omtrent een kabinetsformateur of informateur en even min over al dan niet door de Koningin ge raadpleegde personen. Denkbaar is dat bij voorbeeld de Koningin nog eens de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, zou raadplegen, bij voorbeeld om zijn oordeel te vernemen over het vraagstuk van een eventuele Kamerontbinding, als ook om te vernemen of hij een advies zou kunnen geven over de vraag wie onder do gegeven omstandigheden aangezocht zou kunnen worden om zoal niet een f onna tie te ondernemen, dan althans het terrein verder eens te onderzoeken als informa teur. Hierbij zou bijvoorbeeld de gedachte kunnen uitgaan naar minister Beel. Geleidelijk verneemt men in Den Haag in politieke kringen meer en meer opvat tingen waaruit men kan afleiden dat men in meer dan één parlementaire groep ern stig rekening gaat houden met de nood zaak van Kamerontbinding als enige uit weg. Het is dus de vraag of, als in overwegen de mate de meningen daarnaar zouden uit gaan, dan een kabinet zonder socialisten de verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor een advies tot Kamerontbinding, in dien namelijk het tegenwoordige kabinet hiertoe geen mogelijkheid zou zien, name lijk geen mogelijkheid een dergelijke ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Men verwacht, dat Krisjna Menon, de Indische vertegenwoordiger bij de UNO, die juist besprekingen met premier Tsjoe En Lai van Communistisch China heeft gevoerd, in het begin van de volgende maand naar Washington gaat. Menon heeft in Peking bijzonderheden gevraagd over het aanbod van Tsjoe En Lai om directe onderhandelingen met Amerika te voeren. Volgens niet-officiële berichten te Washington is te Peking een „plan-Menon" voorgelegd voor het tot stand brengen van een samenkomst van Amerikaanse en Chinese leiders Het plan zou het volgende behelzen: Terugtrekking van nationalistisch-Chi- nese troepen van de eilanden voor het Chinese vasteland en het opgeven van de nationalistische plannen om het vasteland binnen te vallen. De communisten zouden afzien van het gebruik van geweld en een bewijs van hun vreedzame bedoelingen geven, zoals de vrijlating van de als spi onnen gevangen gehouden Amerikaanse vliegers en tenslotte: Een bijeenkomst Op Tweede Pinksterdag zullen op de Ilsy te Ypenburg ook een aantal RAF-piloten met hun straaljagers een demonstratie geven. Met hun supersonische Hawker Hunters zijn zij op het ogenblik druk aan het trainen. Men ziet hen hier tijdens een looping the loop. van vijf landen: twee aangewezen door China twee door de V.S en tenslotte India. De plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken van de V.S., Herbert Hoover jr., heeft Maandag verklaard, dat de Verenigde Staten met instemming de verklaring begroeten van premier Tsjoe En Lai van communistisch China dat „zijn regering mogelijk bereid zal zijn af te zien van oorlog en een vreedzame afwikkeling van de kwestie-Formosa te aanvaarden". Hoover verklaarde op een bijeenkomst van de „World Affairs Council" van Los Angeles in het aanbod van de Chinese premier tot directe besprekingen met de Verenigde Staten een aanwijzing te zfen van een verandering van taktiek. „Wij hopen dat de Chinese communisten thans in een stemming zijn, waarin het mogelijk zal zijn de spanningen in het Verre Oosten te doen afnemen", zo verklaarde Hoover. De Chinese ambassadeur in de V.S., Wel lington Koo, heeft gezegd, dat een wapen stilstand in de Straat van Formosa moge lijk zou zijn wanneer de communisten op hielden met schieten. „Tot dusverre zijn het steeds de Chinese communisten ge weest die hun aggressie voortzetten", al dus beweerde de ambassadeur voor de Amerikaanse televisie. Dit is de eerste maal dat een officiële autoriteit van de regering op Formosa het sluiten van een wapenstilstand in de Straat van Formosa als mogelijkheid noemt; tot dusverre heeft de regering te Taipeh steeds iedere vorm van een vreed zame oplossing van de hand gewezen. De Amerikaanse zwemleraar Russell Tongay, die op 12 Mei tot tien jaar dwang arbeid werd veroordeeld wegens het ver oorzaken van de dood van zijn destijds vijfjarig dochtertje Kathy door haar van een 10 meter hoge duiktoren te laten sprin gen, heeft in een open brief aan de „Miami Daily News" en de „Miami Herald" toege geven, dat hij schuldig is aan de dood van zijn dochtertje; maar hij achtte de maat schappij hieraan mede-schuldig. „Ik ge loof, dat de maatschappij, waarin ik leef, gelijkelijk verantwoordelijk is voor het aanmoedigen en exploiteren van de zwem- talenten van mijn kinderen", aldus Tongay. Tongay, een 39-jarig voormalig lid van de Amerikaanse kustwacht, had enige ja ren geleden zijn dochtertje en zoontje op geleid tot volmaakte zwemsterren op een leeftijd, dat andere kinderen nauwelijks aan „pootje baden" toe zijn. De „Aquatots" waren destijds een be roemdheid en Tongay wilde zijn kinderen zelfs het Kanaal laten overzwemmen. Ook traden zij op in een film met de zwemster Esther Williams. Na het overlijden van zijn dochtertje bleek echter, dat Tongay Kathy gedwongen had van de toren te springen en dat hij te voren zijn kinderen dikwijls mishandeld had, wanneer zij bang waren en bepaalde dingen, die hun vader hen opdroeg, niet wilden doen. Een militair muziekcorps uit Trans-Jordanië brengt momenteel een bezoek aan Londen. Het corps, waarvan men hier de „voorhoede" ziet, trok veel belangstelling. SAIGON (United Press en Reuter) Het nationale leger dat loyaal is aan pre mier Diem, bereidt zich voor op een grote slag tegen de troepen van de opstandige Hoa Ilao-secte, die zich genesteld hebben in grote delen van Westelijk Indochina, De opperbevelhebber van de Hoa Hao- strijdkrachten, generaal Trail Van Soai, heeft ongeveer 40.000 man onder zijn be vel, die volgens de berichten uitstekend geoefend en uitgerust zijn. Tran Van Soai schijnt zich te hebben voorbereid op een langdurige strijd. Door het gehele gebied, waar zijn troepen nu nog heer en meester zijn, heeft hij geheime voedselvoorraden, hoofdzakelijk rijst, laten aanleggen. Terwijl premier Diem elk ogenblik het bevel kan geven voor het inzetten van een groot offensief tegen de Hoa Hao-troepen, zijn er ten Zuid-Oosten van Saigon he vige gevechten uitgebroken tussen een heden van het nationale leger en strijd krachten van de andere opstandige secte de Binh Xuyen welke door generaal Le Van Vien hergegroepeerd zijn nadat zij in het begin van deze maand in bloedige ge vechten in Saigon een zware nederlaag te incasseren hadden gekregen tegen het na tionale leger. Volgens de berichten zouden aan beide zijden veel doden gevallen zijn. Het is mo gelijk, dat de hernieuwde strijd tegen de Binh Xuyen, premier Diem zal nopen om zijn offensief tegen de Hoa Hao uit te stellen Hierdoor kan het Hoa Hao-leger zijn posities echter steeds meer consoli deren. Maandag hebben Hoa Hao-een- heden zelfs een munitieconvooi van het nationale leger weten buit te maken. Bo vendien lijdt het geen twijfel dat de Binh Xuyen, zodra zij er kans toe ziet, haar strijdkrachten met die van de Hoa Hao zal verenigen in een gezamenlijke poging om Diem te verjagen. Intussen wordt in Parijs in kringen in nauw contact met de Franse regering ver nomen dat Frankrijk in principe heeft in gestemd met 'n bijeenkomst van vertegen woordigers van Frankrijk. Engeland, de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam ter bespreking van de toestand in Indochina, zoals is voorgesteld door de premier van Zuid-Vietnam. Londen negeert telegram revolutionnaire comité LONDEN (AFP) Sir Anthony Eden, de Britse premier, heeft een telegram ont vangen van het Zuid-Vietnkmese revo lutionnaire comité, waarin het besluit van het comité, om het staatshoofd Bao Dai af te zetten wordt medegedeeld, aldus is op het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken vernomen. In Britse kringen is verklaard, dat men dit telegram naast zich neer zal leggen. Volgens de Britse regering, die Bao Dai erkent als staatshoofd van Zuid-Vietnam, heeft het revolutionnaire comité geen en kele juridische basis en bezitten derhalve de verklaringen van dit comité geen gel digheid. De Zuid-Vietnamese regering heeft per vliegtuig versterkingen gezonden naar het Westen van Cochinchina, zulks in verband Mr. E. H. Halbertsma het slachtoffer Maandagavond omstreeks kwart over zes Is bij een verkeersongeluk te Aerdenhout in de ouderdom van 51 jaar overleden mr. E. H. Halbertsma, commissionnair in ef fecten. Hij was firmant Aan de oude Am sterdamse effectenfirma Nachenius en Zoon te Amsterdam, was lid van liet be stuur van dc Vereniging voor de Effecten handel en had zitting in enkele commissies van deze vereniging. Het ongeluk Is gebeurd op de hoek van de Boekenrodeweg en de Zonnebloemlaan te Aerdenhout. Uit de richting Vogelenzang naderde een autobus van de NZH. De be stuurder reed, komende van de Boekenro deweg, de Zonnebloemlaan op. Door de gladheid van de weg slipte de autobus en de bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt. De wagen week naar links uit en botste tegen een auto. die rechts van de weg in tegenovergestelde richting reed. In deze auto zat mr. Halbertsma; de bus bot ste tegen de linkerzijde en de heer Halbert sma werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Marine-hospitaal overgebracht. met berichten over voorbereidingen van een guerilla-oorlog die Hoa Hao-troepen zouden treffen, aldus verneemt Reuter in Parijs. AFP meldt, dat een bom is geworpen in het kantoor van een kapitein-leider, van een kaderschool te Cantho ten Zuid-Oos ten van Saigon, waardoor één persoon werd gedood en zeven gewond. In de stad vielen tien slachtoffers als gevolg van het werpen van nandgranaten door onbekend gebleven terroristen. WASHINGTON (Un. Press; Het Ame rikaanse comité van stafchefs overweegt op het ogenblik of het aanbeveling zou ver dienen Amerikaanse strijdkrachten in Italië te stationneren nadat het Oostenrijkse vre desverdrag zal zijn ondertekend. Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de „Prawda", heeft vandaag gewaarschuwd, dat het station neren van Amerikaanse troepen in Italië „ernstige gevolgen" kan hebben. „Volgens persberichten", aldus de „Praw da", ,zijn de Verenigde Staten van plan om de troepen,die zij uit Oostenrijk zullen terug trekken, naar Italië over te brengen, om zodoende een bruggehoofd in Noord-Italië te vestigen." Het lijdt geen twijfel, dat een dergelijke maatregel het gevaar zal doen toenemen, dat Italië verwikkeld raakt in militaire avonturen, welke zwanger gaan van ernstige gevolgen," aldus het artikel in het blad, dat door radio-Moskou werd uitgezonden. Het blad vervolgde, dat er nu „een nieu we dreiging boven Italië" hangt en schrijft, dat de Russisch-Italiaanse betrekkingen in de afgelopen jaren moeilijk bevredigend genoemd konden worden. Het weet deze onbevredigende gang van zaken geheel aan de Italiaanse machtheb bers, die niet. tegemoet wilden komen aan de nimmer aflatende wens van de Sovjet- Unie om de betrekkingen met alle landen te verbeteren en zodoende de internatio nale spanning te verminderen. 55 WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag meegedeeld dat Joegoslavië de Verenigde Staten heeft verzekerd zijn politiek van „krachtige onafhankelijkheid" te zullen handhaven. In een communiqué, waarin dit werd meegedeeld, werd verder gezegd, dat deze verzekering werd gegeven gedurende een onderhoud tussen de minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, en de ambassadeur van Joegoslavië in de Ver enigde Staten, Leo Mates. Joegoslavië zal gedurende de aanstaande besprekingen met Rusland niet instemmen een bufferstaat te worden of een onder deel van een neutrale strook. Joegoslavië heeft altijd geweigerd en zal altijd wei geren zich aan te sluiten bij blokken, waar van het bestaan wordt beschouwd als te genstrijdig aan zijn politiek van actief naast elkaar bestaan. BELGRADO (Reuter). - Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado is Maandag vernomen, dat de Sovjet-Russische leiders Kroesjtsjev en Boelganin Donderdag in Belgrado zullen aankomen voor een bezoek aan Joegoslavië van zeven tot acht dagen. De Russische delegatie zou behalve Bel grado ook andere plaatsen in Joegoslavië bezoeken. President Tito van Joegoslavië heeft met de voorzitter van de West-Duitse Bonds dag, Gerstenmaier, gesproken over de toe komst van Duitsland in het licht van de aanstaande conferentie met de Russische leiders. Gerstenmaier leidde een West-Duitse parlementaire delegatie, die Maandag, na een verblijf van een week in Joegoslavië, naar huis is teruggekeerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S M u 11 a t u 1 i 't Is een treurig verschijnsel dat het woord „origineel" een lof spraak is. (Van onze correspondent in Londen) In Londen en de vier andere havens, waar door 18.000 man gestaakt wordt, ligt het werk thans voor de helft stil. Het Iaden en lossen van 83 schepen is volkomen stop gezet. Op 88 schepen wordt nog gedeelte lijk gewerkt, terwijl normale activiteit heerst aan boord van 102 schepen, dank zij het feit dat de meeste leden van de transportarbeiders-unie gewoon doorwer ken. Slechts een klein deel ongeveer 1700 man heeft zich solidair met de stakers verklaard. In Londen draagt de stopzetting van het werk het karakter van een sympathiestaking omdat daar immers reeds aan de verlangens van de laders om als vakbond erkend te worden is voldaan, zulks in tegenstelling met de andere havens waar dit niet het geval is. Er waren gisteren aanwijzingen dat het bestuur van de ladersbond bereid zou zijn tot besprekingen, welke tot het einde van de staking zouden kunnen leiden. Vandaag zullen stakers-gedelegeerden van de vijf havens in Londen vergaderen. Zoals reeds gemeld heerst er verdeeld heid in het bestuur over de staking. Een bestuurslid dat de vrede in het haven bedrijf hersteld wilde zien. werd gedwon gen af te treden. Hij verklaarde dat de stakers niets kunnen bereiken. Volgens de transportarbeiders-unie is de staking mis lukt. Wat de gevolgen van de staking be treft, moet worden vastgesteld dat zij zich in Londen meer hebben doen gevoelen dan ergens anders. Vooral voedselschepen zijn getroffen. Het stemt in elk geval tot vol doening dat driekwart van de haven arbeiders aan het werk is gebleven. Intussen spant men achter de schermen alle krachten in om de dreigende machi nistenstaking bij de spoorwegen, welke tegen Zaterdag-middernacht is afgekon digd, te voorkomen. De minister van Ar beid, Monckton, zal vandaag de leiders van het locomotiefpersoneel ontvangen. De na tionale unie van spoorwegpersoneel waar bij slechts een kwart van de machinisten en stokers is aangesloten, heeft haar leden bevolen aan het werk te blijven en de actie van de bond van locomotiefpersoneel fel veroordeeld. Ook het Britse verbond van vakverenigingen doet zijn uiterste best om een conflict te voorkomen. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, die aan het hoofd van een groep van 18 vertegenwoordigers der NATO-landen een bezoek heeft gebracht aan Amerikaan se en Canadese verdedigingsinstallaties, heeft voordat de groep per gecharterd vliegtuig van Montreal naar Parijs terug keerde. tegenover de pers verklaard, dat men zeer onder de indruk was gekomen van de maatregelen, welke de Verenigde Staten en Canada voor de verdediging van het Amerikaanse continent hebben geno men. Jhr. Tjarda zei, dat uit dit tweedaags bezoek was gebleken, dat Noord-Amerika op dit gebied „een schitterend voorbeeld" voor Europa heeft gesteld. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c 1 toestand ^5 'e o o F i t o Zx E S 25 Stockholm onbewolkt N 6 20 1 Oslo half bew. N 2 11 0 Kopenhagen onbewolkt NNW 4 11 0 Amsterdam motregen WNW 2 14 0,3 Londen zwaar bew. NNO 2 18 0 Luxemburg licht bew. NNO 2 15 0 Parijs onbewolkt windstil 17 0 Bordeaux licht bew. O 5 24 0 Grenoble onbewolkt windstil 21 0 Nice half bew. NW 3 21 0 Genève onbewolkt windstil 18 0 Zürich onbewolkt windstil 17 0 Locarno zwaar bew. windstil 20 0 Berlijn motregen NW 4 13 2 Frankfort zwaar bew. windstil 17 0 Miinchen licht bew. windstil 14 0 Wenen licht bew. windstil 13 0 Innsbruck licht bew. windstil 18 0 Rome zwaar bew. ONO 4 23 0 Ajaccio half bew. ONO 4 24 0 Mallorca zwaar bew. ONO 4 17 0 Neerslag laatste 24 uur. OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met opkla ringen, maar vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Hogere temperatu ren overdag. 25 Mei Zon op 4.36 uur, onder 20.42 uur. Maan op 8.18 uur. onder Maanstanden 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Mei Hoog water: 5.09 en 17.40 uur. Laag water: 0.51 en 13.17 uur. Woensdag 25 Mei Hoog water: 5.59 en 18.30 uur. Laag water: 1.37 en 14.04 uur. XCO^<XXXX>:>DCCCCOKXCCOCCCCCOOC<XXX>:

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1