Panda en de Meester-Klokkenmaker Pantserauto ontsnapte na hevig vuurgevecht AKU-concern handhaaft zich bij wisselend getij Een vertrouwd verhuisbedrijf? Fa F. DAMIAANS ZN Wereldnieuws Snelle opkomst van de kunststofindustrie De radio geeft Woensdag Vliegtuigwrak bij Schiermonnikoog Motorrijder overreden Gasontploffing op de KW 36 kostte een mensenleven Vraclitwagen reed tegen trolleymasten Douaniers slaags met smokkelaars och ió het zo Obelisk 2 Tragisch ongeval in Utrecht Internationaal congres over verbrandingsmotoren Examens Bevoegdheid van de schipper voor zes maanden ingetrokken Samenstelling „Scapino" in volgend seizoen Ambtenarensalarissen in België hoger dan in Nederland Kerkelijk Nieuws Koe vestigt record (Noordzee-) Kanaal zwemmen Belastingverhoging in België? DINSDAG 24 MEI 1955 (Van onze financiële medewerker) De ontwikkeling van het A.K.U.-con- cern bewijst hoezeer het bedrijfsleven, met name de industrie, zich moet aanpassen bij de nieuwe vindingen en toepassingen van de technische en chemische weten schap en bij de veranderde en veranderen de gebpuiksgiewoonten van het publiek. De voortdurende wisseling van het getij noopt tot het verzetten van de bakens en d'e A.K.U. heeft hierin blijkens de resultaten van de laatste jaren geen ongelukkige hand gehad. Het is nog niet zo lang geleden, dat de zijde, de katoen en de wol hun domine rende plaats op de textielmarkt aan de kunstzijde hebben moeten afstaan. De rayon-textiel maakte een grote opgang, maar heeft op haar beurt weer ernstige mededinging ondervonden van de synthe tische textielproducten (nylon, enkalon, perion, e.d.). De tot het A.K.U.-concern behorende fabrieken in birnn - en buiten land hebben aan deze nier ont wikke lingen, die in de toekomst van steeds gro ter belang zullen word'en, actief deelge nomen. De A.K.U. heeft enige jaren geleden de Enkalon N.V. opgericht, welke haar fa briekscomplex in Emmen heeft. Daar wordt de grondstof voor de kunststoffen-industrie gemaakt, welke in steeds toenemende om vang toepassing vindt. Hoewel de productie van viscose-textiel- garens nog allesbehalve een verloren zaak is en de afzet van de voor de textiel-in- dustrie bestemde rayon in hoeveelheid on geveer gelijk bleef aan die van 1953, is de verkoop van bandenrayon en enkalongaren belangrijk vergroot. Zo is de omzet van rayon-texbieigarens bij de A.K.U. van 61 pet. in 1948 tot 40 pet. in 1953 en 36 pet. in 1954 teruggegaan, die van enkalon-garen en -vezel van 5 pet. in 1952 tot 14 pet. in 1953 en tot 19 pet. in 1954 gestegen. Hieruit blijkt, dat de Enkalonfabrieken, waarin thans rond' 51 millioen is geïn vesteerd, voor de A.K.U. geleidelijk aan betekenis winnen. Dat ondanks de alge mene kostenstijging de doorgaans slappe markt voor textiel en de daling der ver koopprijzen in- 1954 nagenoeg eenzelfde resultaat kon worden behaald als in 1953 (na afschrijvingen rond 37 millioen) zal dan ook voor geen gering deel aan de productie van grondstof voor de kunst stoffen-industrie moetën worden toege schreven. Uitgebreide toepassing van Akulon De grondstof Akuion wordt toegepast in de transportindustrie, in de textielindustrie, in de electro-technische industrie, in de medische en tandheelkundige industrie en de bouw- en meubelindustrie. Veel huis houdelijke artikelen worden van Akulon gemaakt. Dit betekent voor het A.K.U.- concern een verbreding van de bedrijfs- basis, waardoor het in minder sterke mate dan voorheen van de wereld con junctuur afhankelijk wordt, ook al blijft het bedrijf uiteraard voor die conjunctuur gevoelig. Het heeft voorts te rekenen met de op nieuw opkomende concurrentie van Japan, zowel als met de veranderende en vereen voudigde kleedgewoonten, de woningnood en dergelijke verschijnselen, welke echter ook in het afgelopen jaar het behalen van een bevredigend financieel resultaat niet hebben verhinderd. De A.K.U. volgt in zoverre een conser vatieve politiek dat van de winst slechts een betrekkelijk klein deel wordt uitge keerd en het leeuwenaandeel in het bedrijf blijft. In 1954 was dat 70 pet., een bedrag van 32 millioen, ongeacht de afschrijvin gen, welke 19.2 millioen hebben bedra gen. De open rseerves op de balans bedragen 155 millioen, ongeveer 150 pet. van het ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 KALFSLEDEREN JASSEN ƒ195.- j HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor- dendienst. 11.00 Platen. 11.15 Dossier 333, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. Middag- pauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusements muziek. 13.40 Platen. 14.00 Bondsdag. 14.45 Platen. 15.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Platen. 18.25 Viola da gamba en combalo. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisa tie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Pianorecital. 20.58 Platen. 21.15 Pijlen voor de Ruiter, klankbeeld. 21.55 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Metropole-orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: De internationale aspecten van het Holland Festival. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Lichte mu ziek. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 BBC Symphonisch orkest en -koor. 21.00 Bouwmeester Solness, hoorspel. 22.30 Ham mondorgel. 22.45 Engelse verkiezingen. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. 23.45 —24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 17.0017.30 Voor de jeugd. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Om- roep-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.00 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Fluit en piano. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Fluit en piano. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Chan sons. 20.00 Orkestconcert. 22.30 Nieuws. 22.45 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen, (Oo 224 en 76 m.). kapitaal. Voorts schuilt in de activa en in de deelnemingen een zeer belangrijke stille reserve. Men denke slechts aan de DM 69 millioen aandelen Verein. Glanzstof A.G., wellke geheel zijn afgeschreven en die op de Berlijnse beurs met meer dan 200 pet. word e n ge no teer d Het dividend van 12 pet. plus 3 pet. be lastingvrij uit de agio-reserve is dan ook ruim verdiend en daar er thans van die agio-reserve nog 10 millioen over is, kan deze extra-uitkering, als de resultaten van de komende jaren niet tegenvallen, nog enkele malen worden herhaald. Ook bij de A.K.U. ziet men het verschijn sel dat grote kapitaalsuitgaven moeten worden gedaan om door kwaliteitsverbete ring de positie op de wereldmarkten te handhaven. Deze kapitaalsuitgaven zijn niet aanstonds even rendabel als die van vroegere jaren, maar als defensieve maat regel kunnen ze niet worden gemist. Dat desondanks en in weerwil van een gelei delijke verkleining van de winstmarges het A.K.U.-concern zijn positie zowel ten aanzien van de tex ti ei - industrie als met betrekking tot de kunststoffenind'ustrie kan handhaven en versterken, duidt op een beleid, dat ook voor de toekomst het ver trouwen van aandeelhouders verdient. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155, na 6 uur 22279 Het Deense stoomschip „Klinsholm" heeft op circa 9 zeemijl Noord-West van Schiermonnikoog een wrak van een vlieg tuig waargenomen. De vleugel is gebro ken. Het vliegtuig is wit geschilderd en het heeft een rood vierkant op het einde van de vleugel. De reddingsboot Insulinde van Oostma- horn is uitgevaren en een Catalina-vlieg- boot van de reddings- en opsporingsdienst van de marine is opgestegen van Valken burg om eventueel hulp te kunnen bie den. Het wrak is gesignaleerd op 53. 34 Noord en 5. 57 Oost. Later is gebleken dat het wrak het over blijfsel is van een zogenaamd doelvlieg- tuig, dat voor schietoefeningen werd ge bruikt. Op de Oudenoord te Utrecht is de zes en twintigjarige monteur A. J. van M. uit Bunnik door een zandauto overreden en gedood. De uit Driebergen afkomstige 31- jarige chauffeur C. L. van de zandauto zou even tevoren op het kruispunt aan de Weerdsingel geen voorrang gegeven heb ben aan de motorrijder, die van rechts kwam. Een wielrijder die daarvan getuige was geweest haalde de auto aan de rech terzijde in en begon terwijl auto en fiets langzaam reden, een twistgesprek met de chauffeur. De motorrijder reed inmiddels links van de auto en trachtte de chauffeur tot stoppen te dwingen door zich voor de auto te begeven. Dit werd echter niet bemerkt door de chauffeur, die nog druk in gesprek was met de wielrijder. Hij reed daardoor met zijn auto over de motorrijder heen. Later in de middag is het slachtoffer in het stads- en academisch ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft Maandag in de Ridderzaal te 's Gravenhage het derde internationale congres over verbrandings motoren geopend. In een toespraak wijdde hij uit over het geweldige belang, dat de dieselmotor heeft voor het verkeer, zowel te water als over land. Voorts zei hij, dat het hem bijzonder verheugde, dat dit con gres niet louter en alleen technische aspec ten heeft, docht dat men zich wel degelijk beraadt over de menselijke aspecten, die in de techniek tot gelding komen. Leiden. Geslaagd voor het candidaats- exarpen theologie J. A. Hoogervorst te Leiden. De Raad voor de Scheepvaart heeft de bevoegdheid van schipper N. van D. van de „Stern" KW 36 ingetrokken, voor de tijd van zes maanden. Tegen de schipper was door de inspec teur-generaal voor de scheepvaart een klacht ingediend naar aanleiding van een ontploffing aan boord van zijn schip op 6 Februari van dit jaar, waarbij de 20-jarige matroos J. Klinkenberg om het leven kwam. De „Stern" lag die Zondagmiddag in de haven van Ostende. Klinkenberg had thee gezet voor de overige leden van de beman ning, die in de kooi lagen. Plotseling hoor de men een ontploffing in het magazijn en toen de schipper ging kijken vond hij het ontzielde lichaam van de matroos. Hoe de ontploffing tot stand is gekomen is een vraag, die wel nooit opgelost zal worden. In het magazijn stond een reserve- fles met butagas, die met toestemming van de schipper werd gebruikt voor een gas kacheltje. De fles was met een gasslang op het kacheltje aangesloten. Waarschijnlijk is ergens een lek ontstaan. Schipper Van D. verklaarde tijdens de zitting, dat de verlichting in het magazijn kapot was, zodat de matroos waarschijnlijk een lucifer heeft aangestoken. De voorzitter van de raad, mr. A. Dirk zwager, vroeg de schipper of hij bekend was met de voorschriften, die door de Scheepvaartinspectie zijn uitgevaardigd in zake het aan boord hebben van butagas. Het antwoord luidde ontkennend. „Mijn boekhouder ik ben zelf reder heeft die voorschriften wel ontvangen, maar ik heb ze nooit gezien," aldus schipper Van D., die voorts mededeelde, dat hij nooit in het magazijn kwam. De bemanning had er bij hem op aangedrongen het kacheltje in het magazijn te mogen gebruiken omdat het zo koud was en men anders niet kon werken. Toen de schipper voorts zei, dat de ma troos geen opdracht had gehad om naar het magazijn te gaan, merkte een der leden van de raad op, dat de schipper zich niet voort durend achter anderen moet verschuilen. „U had moeten weten, dat u de fles buta gas niet benedendeks in een afgesloten ruimte mocht hebben." De inspecteur-generaal sprak van „ver regaande zorgeloosheid," „zeer ernstige verantwoordelijkheid door het niet toe passen van de voorschriften" en „misdra ging" en verzocht de raad de bevoegdheid van de schipper in te trekken voor de tijd van een jaar. De raad besloot de bevoegd heid van de schipper voor de tijd van zes maanden in te trekken. Op het paleis Soestdijk heeft Koningin Juliana Maandagochtend een delegatie ontvangen van de General Federation of ivomen's Clubs" uit de Verenigde Staten. De dames zijn op doorreis naar Genève, waar een internationale conventie van vrouwenclubs wordt gehouden. In een vrolijke stemming poseert Hare Majesteit met de bereisde dames op het bordes van het paleis Soestdijk. Een uit de richting Huissen komende vrachtwagen van de fa. P. uit Rotterdam is Maandag op de Huissenscstraat in Arn hem-Zuid tegen een paar trolleymasten ge botst, waardoor de onder stroom staande bovenleiding op straat terecht kwam. De vrachtwagen vlo^; in brand. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Over de oorzaak van het ongeval staat nog niets vast. Het trolleybusverkeer had vertraging. Het Scapino-BaMet zal ook in het seizoen 1955-1956 onder leiding van mevrouw Hans Snoek staan. BaUetmeester is wederom Jean Rebel en als muzikale leider blijft Luctor Ponse fungeren. Peter Brandema treedt als tekstspreker op. Het tableau de la troupe wordt door Jean Rebel, Nico Kemmers Aart Brouwer, Leo Jansen, Jenny Simonis, Lilian Luley, Rouki Aronds, A tie van der Toorn, Jeannette Miranda, Maria van Emmichaven, Mia van der Eerden en Herma Koster gevormd. Aan het ensemble is tevens verbonden Framcina Chkliar, thaps soliste bij de opera van Luik. Te Rijkevorscl (bij Antwerpen) is het in de nacht van Zaterdag op Zondag in Chi- cago-stijl tot een treffen gekomen tussen smokkelaars en douaniers, waarbij grote schade aan particulier eigendom is veroor zaakt en waarbij de Nederlandse douane beambten, tezamen met hun Belgische col lega's, ternauwernood aan de dood zijn ontsnapt. De Nederlandse douanebeambten hadden reeds lange tijd van de omgeving van Til burg uit over Nederlands grondgebied een vermoedelijk Belgische smokkelauto ach tervolgd en deze duchtig beschoten. De wagen moet echter zwaar gepantserd zijn geweest want de beschieting had geen en kel resultaat. Op zeker ogenblik reed d>e smokkelwagen over de grens. De Neder landse diouaniers namen enkele Belgische douaniers op en de achtervolging werd toen Volgens een vergelijkende studie door een bijzondere commissie van de Nationale Bank van België, bedraagt het aantal amb tenaren dat in België werkzaam is 52.225, in Nederland 60.283. Het aantal gemeenten in België bedraagt 2600, in Nederland 1000. Dezelfde commissie heeft berekend dat een Belgische commies 70 percent meer salaris ontvangt dan zijn Nederlandse collega, een Belgische steno-typiste zelfs 120 percent meer dan eèn Nederlandse. Het salaris der secretarissen-generaal bij de ministeries in Nederland is 75 percent lager dan dat der Belgische collega's. Bij deze cijfers moet men er echter rekening mee houden dat de kosten van levensonder houd in België 20 tot 25 percent hoger zijn dan in Nederland. Vóór de oorlog was de toestand zo, aldus heet het verder in deze studie, dat het personeel der Nederlandse ministeries een hoger salaris had dan het Belgische. Een Nederlandse commies ont ving toen 35 percent meer dan zijn Belgi sche collega, een secretaris-generaal 50 percent. op Belgisch grondgebied hardnekkig voort gezet. De dolle rit ging over Zondereigen naar Fdjckevorsel waarbij voortdurend op de smokkelauto werd geschoten. Plotseling richtte de gepantserde auto zich naar de douane-auto en verpletterde deze letterlijk. De douanebeambten die snel waren uitge stapt, konden zich maar op het nippertje in veiligheid brengen. Bij zijn gevaarlijke manoeuvre had de chauffeur blijkbaar de controle over' het stuur verloren want hij reed op de markt van Rijckevorsel het huis binnen van de heer Langenberg. De zware auto reed bijna tot in de keuken en ver pletterde in de winkel naaimachines, ra- aio's, wasmachines en alle meubilair. De pantserauto reed echter kalm achteruit het huis weer uit en slaagde erin weer te ont snappen. Dit gebeurde onder een hagel van kogels die evenwel door de sterke pantse- sing geen enkel resultaat hadden. Ook de smokkelaars lieten zich niet onbetuigd,doch later bleek, dat zij het vooral op de ban den van de achtervolgende douane-auto hadden gemunt. Vermoed wordt, dat de smokkelauto jenever vervoerde. Geref. Kerken Aangenomen naar Oudehorne G. Ring- nalda, cand. te Ermelo, die bedankte voor Moerdijk en Molenaarsgraaf-Brandwijk. Beroepen te Berkel-Rodenrijs J. Wil schut te Genderen (N.Br.); te Oudemirdum A. IJkema, cand. te Haarlem. Bedankt voor Oosterend (Texel) C. Bril man te Oosternijkerk (Fr.); voor Oude Bildtzijl M. D. Geleijnse te Winsum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer) J. H. Velema te Zwolle. Bedankt voor Apeldoorn (vac. P. M. Jonker) W. Heerma te Groningen. Bedankt voor Smithville (Ontario, Ca nada) (Old Chr. Ref. Church) J. Keiming te Barendrecht. Evang. Luth. Kerk Benoemd tot hulppred. te Groede J. Hap- pé; cand. te Amsterdam. Doopsgez. Broederschap Drietal te 's-Gravenhage (vac. J. E. Tui- ninga) J. Nooter te Akkrum, D. Richards te Bussum en D. E. W. Siccama te Rotter dam. 26. De slee had Panda bijna ingehaald, toen hij met een krampachtige sprong een lak kon grijpen, waar hij zich zwaaiend aan ophees. „Oef! Dat was op het nipper tje!", hijgde hij, toen de slee onder hem voortdenderde. Hij blies wat uit en keek om, of hij de klokkenmaker al zag aan komen. „Ik zal hier maar op hem wachten", dacht hij, „want hij zal wel een heel eind zijn achter geraakt". Maar opeensBOM! Daar viel de klokkenmaker uit de lucht! „Donderweder, dat was ene zeer steile helling!", mompelde de bijziende meester, die blijkbaar niet eens in de gaten had, dat hij zoeven in een afgrond was gestapt. „Waar komt u opeens vandaan?!", riep Panda verbaasd. „Wat? Hoe? Wie roept daar?", vroeg de klokkenmaker, zich naar Panda wendend. Hij zette een extra bril op en tuurde knipperend in Panda's snuitje „Ah! Der Panda! U zocht ik! Vertel mij kleiner: Waar zijn mijne vopoen?!" Een koe van de landbouwer C. Stolwijk van de Noorderweg in de grote IJpolder te Amsterdam, is heen en terug het Nooi"d- zeekanaal overgezwommen. Het dier stond op ongeveer duizend meter van het kanaal aan een touw op het land en voelde zich vermoedelijk op de boei-derij wat eenzaam. Zij rukte zich los ,ging aan de loop en stak de drukke Velserweg over. Vervolgens beklom ze de dijk en liet zich aan de andere kant in het kanaal zakken. Druipend en wel kwam het dier op Zaandams gebied waar de land bouwer J. Nugteren haar in zijn land zag lopen. Hij bracht de koe naaf de stal en en wachtte op de eigenaar. Na enige uren zoeken in de grote IJpol der kwamen drie zoons van de heer Stol wijk naar Zaandam om het dier terug te halen. De moeilijkheid was hoe de koe weer naar de overkant van het kanaal te krijgen. Men charterde een roeiboot. Met de zwemmende koe achter het bootje aan een touw werd de terugtocht aanvaard, waarbij de twee mannen aan de riemen de grootste moeite hadden de snel zwemmen de koe voor te blijven. BRUSSEL (ANP) De „Nation Beige" weet te melden dat de regering besloten heeft de belastingen te verhogen. Het zal hier vooral gaan om een verhoging van de omzetbelasting van 4,5 tot 5 procent, een verhoging van de grondbelasting en een aanpassing der registratie rechten. De ver hoogde omzetbelasting zou per jaar fr 2 milliard opleveren, de verhoogde grondbelasting fr 500 millioen. De benzine belasting zal echter niet worden verhoogd. Volgens het liberale blad „La Dernière Heure" moet de regering een budgetair tekort van fr 5 milliard aanzuiveren. De helft hiervan zal worden gedekt door ge noemde belastingen, de andere helft door bezuinigingen op de onderscheidene be grotingen. ADVERTENTIE zonder Bayer- kruis Het Bayer-kruis is de beste waarborg voor de betrouw baarheid van ASPIRIN. ASPIRIN is doeltreffend bij hoofdpijn, verkoudheid, griep en reumatiek Monsterlijk. Sinds de tweede wereldoorlog zijn in West-Duitsland 50.000 mensen, ongeveer de bevolking van een middel grote stad, het slachtoffer geworden van verkeersongelukken. Alle cijfers werden overtroffen in 1954, toen 11.565 mensen gedood werden bij ver keersongevallen. In October 1954 von den 1.230 mensen in verkeersongevallen de dood. Nova. Prof. dr. Hans Haffner van het ob servatorium in Hamburg heeft aan het firmament een „super-nova", een nieu we reuzen-ster, ontdekt waarvan de lichtkracht zich snel uitbreidt. De super-nova beweegt zich volgens deze astronoom aan de Zuidelijke horizon in de „slangen"-groep op ongeveer drie millioen lichtjaren afstand van de aar de. Een lichtjaar staat gelijk met een afstand van tien billioen kilometer. De super-novae ontstaan meestal door een interne of externe catastrofe, waardoor een aanvankelijk donkere ster licht wordt. In het verleden hebben zich slechts twee soortgelijke gevallen waar neembaar voorgedaan in het Melkweg stelsel een werd in 1054 geobser veerd door Chinese astronomen in de groep van de Stier, het andere in 1572 door Europese astronomen in de groep cassiopeia. Zonder werk. Het bureau voor arbeids- statistieken te Washington heeft bekend gemaakt, dat er in April in de Ver enigde Staten 2.962.000 werklozen wa ren bij een totale beroepsbevolking van 64.647.000 mannen en vrouwen. Dit be tekent, dat de werkloosheid, die in het begin van dit jaar met een totaal van ruim 3.3 millioen het hoogste peil se dert 1950 had bereikt, aan het vermin deren is. Geld. De Londense rechtbank heeft de firma British Light Steel Pressings Limited veroordeeld tot betaling van 170.000 gulden, opdat de 20-jarige vroegere manicure Pauline Margaret Pitcher, die drie jaar geleden door een vrachtauto van genoemde firma is aan gereden, verder verpleegd kan wor den. De advocaat van het slachtoffer vertelde dat zij tot haar dood en de doktoren geven haar een levens kans van nog 12 jaar verpleegd moet worden. Na de aanrijding is zij vier maanden buiten bewustzijn ge weest. Zij is geheel verlamd en van haar zintuigen beschikt zij alleen nog over het gehoor. De enige levensvreug de die zij nog heeft is naar de radio te luisteren of voorgelezen te worden. Grondslagen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft Maandag te Parijs een vergadering van de raadgevende commissie der atoom energie geopend. Men zal hier de grondslagen leggen voor een komende internationale bijeenkomst over het vreedzame gebruik van de atoom energie, welke van 8 tot 20 Augustus te Genève zal worden gehouden. Het initiatief tot zulk een bijeenkomst ging uit van president Eisenhower in zijn rede van December 1953 voor de Alge mene Vergadering van de UNO. 51 lan den zullen de Geneefse conferentie bij wonen. Methode. Een Japanse geleei'de, Tsu-neji Rikitake, meent, dat hij een methode gevonden heeft om vulkanische uitbar stingen twee maanden voor zij plaats vinden te voorspellen. De methode van Rikitake, die verbonden is aan het seis mologisch laboratorium van de univer siteit van Tokio, berust op magnetische veranderingen in het basaltgesteente van vulkanen. Hij zegt proefondervin delijk bewezen te hebben, dat zich on- gever twee maanden voor een uitbar sting veranderingen voordoen in het magnetisch veld van dit gesteente, dat in vrijwel alle vulkanen ter wereld ge vonden wordt. Herinnering. Radio-Moskou heeft bericht, dat een documentair filmpje over de eerste ontmoeting van Russische en Amerikaanse soldaten na de doorbraak van de Russische strijdkrachten bij de Elbe in 1945 en over het bezoek, dat negen Amerikaanse veteranen uit de tweede wereldoorlog onlangs ter gele genheid van dit feit aan Moskou brach ten, nu in de bioscopen van de Russi sche hoofdstad draait. Het filmpje ein digt met een verklaring, welke de Ame rikaanse oudstrijder Joseph Polowsky bij het afscheid op het vliegveld afleg de en waarin hij o.a. zei: „Wij nemen met ons mee de herinnering aan de grootse ontvangst, welke de Sovjet veteranen in Moskou ons bereid heb ben. Een deel van onze harten blijft hier". k.. EEN ZIEKELIJK jongetje dat op bepaal de tijden van de dag moest rusten, wist haarfijn te vertellen wanneer het half vier was en de gedwongen rust kon worden be ëindigd. Hoewel hij niet op de klok kon kijken, ging zijn kennis van de tijd toch zó ver dat zijn moeder hem soms vroeg hoe laat het ongeveer kon zijn. Dit leek myste rieus, maar op een goede dag vertrouwde hij me het geheim van zijn kennis toe. Hij bleek een bij kans vergeten wetenschap in toepassing te hebben gebracht, want hij las de tijd af naar de schaduwen die bepaalde bed- despijlen op zijn kussen wierpen, waarmee de tijd- aflezing uit de dageraad van onze beschaving in ere werd hersteld. Het eerste instrument dat diende om de tijd af te lezen, is ongetwijfeld een staaf geweest, die verticaal in de grond werd gezet, zodat uit de richting van de scha duw kon blijken in welk deel van de dag men was beland. Misschien ook heeft de mens zelf het eerst als „staaf" gediend. Dit is uiteraard een grove manier om de tijd te bepalen, want de richting van de scha duwen vóór en na het middaguur zijn even eens afhankelijk van de seizoenen. Om 6 uur 's avonds kan de zon in het zomersei zoen in dezelfde richting staan als om 3 uur in de winter. De lengte van beide scha- dvwen verschilt dan weliswaar aanmerke lijk (omdat de zon in de winter veel lager staat), maar doordat dezelfde schaduw- richting wordt aangegeven, zou men toch lelijk in de war kunnen raken. De mens in de oudheid kon dus niet volstaan met het waarnemen van de richting van de schaduw, maar diende eveneens te letten op de schaduwlengte, zodat de simpele stok in de grond moest worden vervangen door een monument, waarvan de lengte con stant was. Aldus moeten de obelisken zijn ontstaan, de vierkante, naar boven toe dunner wordende zuilen, bekroond door een pyramidevormige spits, die bij de Egyptische zonnetempels werden opge richt. De oorspronkelijke be tekenis der obelisken is waar schijnlijk niet enkelvoudig ge weest, maar de tijdaanwijzing was in ieder geval één van hun belangrijke functies. Een dergelijke staaf die aZs zonnewijzer dienst deed, werd gnomon genoemd. Voor ruwe tijdaflezing waren zij zeer zeker goed bruikbaar, maar zij hadden het bezwaar dat de schaduw van de top altijd onscherp is tengevolge van de schijnbare middellijn van de zon. Vandaar dat de Egyptenaren de top puntvormig lieten eindigen. Een nog grotere verbetering bestond echter in het aanbrengen van een kleine opening op de top van de staaf, waardoor een kleine lichtvlekje op de grond werd geworpen, waardoor de aflezing veel scherper werd. Maar nog ingenieuzer was de uitvinding der Chaldeeërs, die de schaduwwerpende staaf loodrecht plaatsen op het equatoriaal- vlak, inplaats van loodrecht op de grond. We zullen ons hierin niet verder verdie pen, maar een ieder voelt dat op dit mo ment de werkelijke zonnewijzer werd ge boren. Er zijn echter nog vele andere manieren waarop de tijd kan worden gemeten. Daarover morgen. H. PéTILLOJfc

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2