Dag gewijd aan bejaardenzorg Agenda voor Haarlem Beide partijen willen minnelijke schikking Belangwekkende uitvoering van barokmuziek Tussenvorm voor Amerikaanse en Europese auto-koplampen Conjunctuur in de VS Asymetrische lichtbundels Geen verblinding van tegenligger met behoud van eigen zicht Ontslag van rechtsver volging voor doodslag Op 28 Juni te Haarlem Prachtig Trioconcert van Vivaldi Beperking van het cadeaustelsel DINSDAG 24 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nationale actie voor rheuma-bestrijding Examens Kort geding over loonconflict haringvisserij Die Haerlemsche Musyckeamer Veestapel van bejaarde boer in beslag genomen Menon hoopvol na bezoek aan Tsjoe En Lai Minister deelt bezwaren der Eerste Kamer niet Effecten- en Geldmarkt v.. Het vooraanzicht van twee auto's, die voor de lichtproeven in Nederland werden ge bezigd. Een speciaal frame draagt de proeflampen. De auto-verlichting is allang een pro bleem, dat een diepgaand onderzoek vergt. Afgezien van het feit, dat velen zich nog steeds afvragen, waarom het volgens hun indruk veel minder verblindende gele licht niet voor de koplampen gebruikt wordt, bestaat ook nog altijd het probleem van de ongelijkheid tussen de Amerikaanse sealed-beam lampen en de lampen van het Europese type, vooral bij het dimmen. Over de vraag betreffende de mate van verblinding van geel en wit licht zijn de lichttechnici kort. Zij hebben de zichtbaar heidsafstanden en de verblinding van bei de soorten licht met elkaar vergeleken door middel van metingen en geen noe menswaardige verschillen gevonden. 'De persoonlijke voorkeur is op dit punt be slissend, behalve voor de Franse automobi listen, wie geel licht van overheidswege is voorgeschreven. Er zijn voorts veel auto mobilisten, die een tegenligger met geel licht prefereren, maar zelf wit licht willen houden. Men zoekt het ook wel in brillen voor bij avond rijdende automobilisten, maar de A.N.W.B. deelde ons mede, dat zij de gevaren van deze hulpmiddelen groter acht dan de voordelen, behalve in het ge val van één type bril met lichtgele glazen, die het effect van wit licht in de ogen van veel mensen omzet in het effect van geel licht. De grootste verblindingskans geeft on getwijfeld de Amerikaanse sealed-beam- lamp, die dan ook bij onze wet verboden is. Zij geeft echter de bestuurder zelf voor delen, welke het gangbare type lamp met het afschermkapje in Europa zeer zeker niet kan opbrengen. De Europese lamp is primair ingesteld op een scherpe, horizon tale licht-donkergrens om verblinding van de tegenligger te voorkomen. Het voordeel van deze goede licht-donkergrens is tevens een vergemakkelijking van de instelling der lantarens. De Amerikaanse lamp berust blijkbaar primair op het principe van een zo groot mogelijke verlichtingssterkte, vooral langs de rechterkant van de weg, waarbij een scherpe licht-donkergrens niet mogelijk is. De automobilist met de Euro pese lampen is tegenover die met de Ame rikaanse in het nadeel. Hij wordt door de sealed-beamlampen sterk verblind en maakt ondertussen deze het behoud van een behoorlijk zicht mogelijk door de scherpe- licht-donkergrens van zijn lam pen. Deze ontmoetingen hebben zich na de oorlog in Europa zeer frequent voorgedaan en die ongewenste toestanden leidden tot een internationale bestudering van het probleem door twee commissies, de Inter national Standard Organisation en de Commission Internationale de l'Eclairage. Het doel was tot een uniform systeem van koplantaarns te komen in het belang van een onbelemmerd internationaal wegver keer. Daarin zouden dan de voordelen van de beide typen moeten worden gecombi neerd. Deze zitten, wat de wegverlichting betreft, in de Sealed-Beam-lamp, waar van de dimbundel op de linkerhelft van de weg ongeveer evenveel licht geeft als de Europese lamp en op de rechterhelft drie keer zoveel. Maar de verblinding is het minst bij de Europese dimbundel: ongeveer 1/3 van de Amerikaanse bundel. Deze combinatie is te verkrijgen door uit te gaan van een normale Europese lamp, waai'bij de gloeidraad, waarmee de dimbundel wordt verkregen, in een af- schermkastje is geplaatst. Door nu een deel van dit kapje weg te nemen, kan een grotere wegverlichting langs de rechter kant van de weg worden verkregen. Een gedeelte van de onderste helft van de re- DINSDAG 24 MEI Minerva Theater: „Potasch en Perle- moer.in textiel", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Concertgebouw: Trio Hes- merg, 8 uur. Concertgebouw: Dreft-huis- vrouwen-avond, 8 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the water front", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauer- bruch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Manne quins naar Rio", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Colditz Story", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „Ballet der lage Lan den", 8 uur. Concertgebouw: Dreft-huis- vrouwen-avond, 8 uur. Minerva: „From here to eternity", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Teo dora", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Colditz Story". 14 jaar. 2.30, 7_en 9.15 uur. Luxor: „Malaga". 18 iaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. flector ontvangt dan rechtstreeks licht van de gloeidraad en dit licht wordt vervol gens ongeveer horizontaal en naar rechts uitgestraald. De rechterzijde van het kapje blijft ge handhaafd en daardoor is de licht-donker grens in de linkerhelft van de bundel be houden. Bovendien wordt de lichtsterkte boven de horizontaal in de linkerhelft van de bundel niet vergroot, zodat de geringe verblinding in verhouding tot de sealed- beam-lamp behouden bleef. Voorwaarde voor het nagestreefde effect is een ge schikte constructie van het koplampglas. Voor het bereiken van een asymmetrisch bundlepatroon moet er dan ook voor ge zorgd worden, dat het gedeelte van het koplampglas, waar het in bovenwaartse richting naar rechts uitgestraalde licht door uittreedt, vrijwel geen horizontale spreiding veroorzaakt. Met lampen van deze constructie en de laatste uitvoering van de sealed-beam lampen zijn vergelijkende zichtbaarheids- proeven genomen op een rechte weg bij helder.droog weer. Er werden niet minder dan tienduizend waarnemingen verricht, waarbij technici beide typen met elkaar konden vergelijken. Langs de rechterberm bleek de zichtbaarheid van de beide met elkaar vergeleken lantaarns gelijkwaar dig en de nieuwe lamp bleek voorts over het midden van de weg en langs de linker berm een aanzienlijk gunstiger zicht te geven. Daar kwam dan nog bij, dat op de rechte weg minder dan de helft van de ver blinding van de Amerikaanse lampen werd geconstateerd. De proefnemingen, die in verschillende landen werden verricht en in Nederland door lichttechnici van Philips, hebben een intensieve uitwisseling van ervaringen met zich meegebracht. Voordat tot een produc tie volgens .dit nieuwe, deugdelijk gebleken systeem wordt overgegaan, zal er echter nog veel overleg moeten geschieden, onder meer tussen de fabrikanten van de lampen en van de reflectoren. Verder is dan uiter aard nog een goedkeuring van de regerin gen nodig. Juist waar de hele aanpak van de zaak internationaal is, zal het nog wel enige tijd duren voordat de automobilisten zich van dit nieuwe type koplampen kun nen bedienen. De rechtbank te Maastricht heeft de 22- jarige mijnwerker A. van V. uit Heerlen, die verdacht werd van het plegen van doodslag op de 40-jarige handelaar Paul T. conform de eis van de officier van Justi tie, ontslagen van rechtsvervolging en hem voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regering met een proeftijd van drie jaar. Verdachte had in de late avond van 1 Sep tember in zijn pension aan de Heerenweg te Heerlen-Versilienbosch zijn medepen sionbewoner T. met een scherp hakmes een groot aantal slagen op hoofd, rug en schouders toegebracht. De getroffene stierf vrijwel onmiddellijk. Bij de behandeling van de rechtszaak was gebleken dat T. de dader herhaaldelijk had lastig gevallen en deze ook die avond ernstig had bedreigd. In deze zaak was een psychiatrisch rappor* uitgebracht door pro fessor dr. m.r. P. A. IT. Baan uit Utrecht, die op grond van zijn onderzoekingen tot ontoerekenbaarheid van de verdachte had geconcludeerd. De officier van Justitie had ontslag van rechtsvervolging met onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering gevraagd. Wij hebben Zaterdag melding gemaakt van de actie van het Nationaal Rheuma- Fonds door middel van „verrassingscou verts," welke thans in het gehele land ver krijgbaar zijn. Zij moeten pas op 9 Augus tus geopend worden tijdens een radio-uit zending van de gezamelijke omroepvereni gingen, waarin de 5456 prijswinnaars be kend gemaakt worden. De prijzen ver tegenwoordigen een waarde van 225.000 (niet van ƒ25.000 zoals wij Zaterdag abusievelijk mededeelden). Nijmegen. Doctoraal examen sociale weten schappen: F. J. C. M. Rath (Veghel) en J. M. L. Jonker (Sittard). Candidaatsexamen rechten: M. Moszkowitz, Maastricht; L. W. Dingelstad, Hoensbroek; Th. Vei-meulen, Eindhoven; J. H. H. Vrehen, Den Bosch en mej. M. L. Th. Smooi', Nijmegen. Op Dinsdag 28 Juni vindt in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem de algemene vergadering plaats van leiders van openbare diensten en instellingen voor sociale zorg. Op die bijeenkomst zal een viertal prae- adviezen worden behandeld welke alle be trekking hebben op de bejaardenzorg. De heer E. Sonnega, hoofdambtenaar voor sociale arbeid, afdelingschef bij de gemeentelijke dienst voor sociale belan gen te 's-Gravenhage, houdt een inleiding over de ontwikkeling van de bejaarden zorg in verband met het maatschappelijk werk der burgerlijke overheid. Na een his torisch overzicht behandelt de heer Sonne ga enige belangrijke facetten van het be jaarden probleem, zoals economische en financiële factoren, de ondersteuning en de onderhoudsplicht, om vervolgens over te gaan tot de verschillende vormen van hulpverlening aan bejaarden - inzonder heid de bouw van tehuizen voor bejaarden, de aanpassing van oude gebouwen aan moderne begrippen over bejaardenzorg en de tendenz tot opneming van ouden van dagen daarin op hogere leeftijd. Tenslotte maakt de inleider nog een aantal opmer kingen over de tijdsbesteding, de ontspan ning, de zakgelden, de kledingverstrekking aan personen in inrichtingen en het perso neel in de verzorgingsinrichtingen. Beziet de heer Sonnega al deze vraag stukken uit het oogpunt van het bestuur van een grote stad, de heren J. J. M. Truyens en C. M. Verhagen, directeuren, het volgende inleiderspaar, behandelen het zelfde onderwerp gezien in het licht van de verhoudingen in kleinere gemeenten. Hoewel er geen wezenlijk onderscheid in de probleemstelling is, gaan deze inleiders dieper in op de aspecten van tijdsbesteding - vooral ook van de mogelijkheden van het verrichten van zinrijke arbeid door'be jaarden - en van algemene verzorging. Ir. D. S. Visser, hoofdingenieur-directeur van wederopbouw en volkshuisvesting in Friesland, heeft het over de huisvesting der bejaarden, waarbij achtereenvolgens de huisvesting in kleine normale woningen al of niet nabij een pensiontehuis, pension- Voor de president van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, mr. J. van Vol lenhoven, heeft Maandag een kort geding gediend, dat aanhangig was gemaakt door de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij te Den Haag tegen de Cen trale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf te Rotterdam. Zoals bekend is hebben de vissers, aangesloten bij deze bond, Vrijdagavond besloten ondanks de be slissing van het College van Rijksbemiddelaars, hun actie om niet te graaien en te monsteren voort te zetten. De werkgevers vroegen de president de Centrale Bond te gelasten om aan zijn leden, voorzover in dienst van leden van eiseres, aan te zeggen het werk te hervatten en gedaagde te verbieden om enige staking verder te organiseren en zijn leden, die blijven of gaan staken, te steunen. Verder werd gevraagd gedaagde te veroordelen tot betaling van een dwangsom van f 100.000,voor elke dag waarop hij in gebreke blijft het gevorderde bevel en/of het verbod aan zijn leden te geven. Nadat mr. C. R. G. Wijckerheld Bisdom uit Den Haag de dagvaarding had toege licht en mr. R. J. Polak uit Amsterdam de zienswijze van de Centrale Bond had uit eengezet, vroeg de president beide partijen of een schikking in der minne niet. moge lijk was. De partijen moeten in de toekomst weer samenwerken en een vonnis noemde de president „een tweesnijdend zwaard". De partijen gingen op deze suggestie in en de zaak werd daarna, indien nodig, aange houden tot Woensdagmiddag a.s. 3 uur. Vloot bleef thuis LTit de IJmuidense Vissershaven is giste ren geen enkele haringvleetlogger van de „Die Haarlemsche Musyckeamer" voerde onder leiding van André Kaart Maandag avond in de tuinzaal van het Concertge bouw te Haarlem een barokprogramma met muziek van Geminiani, Bach, Rameau, Telemann en Vivaldi uit. Daar zou ook nog de naam van Jan Bresser bij vermeld kun nen worden als componist van een uitvoe rige cadens bij het concert voor drie violen in F van Vivaldi, maar dat mocht geen zuivere barokmuziek heten, al was zij er op afgestemd. Als zelfstandige orkestwerken hoorden wij een mooi concerto grosso van Gemi niani en een aardige maar niet hoogstre vende suite van Telemann, geschreven in zijn laatste levensjaar hij werd 36. Beide werken werden, op een kleine ontsporing na, bijzonder verdienstelijk vertolkt. Zeer te prijzen was in het concerto grosso het aandeel van het concertino. Het Adagio was opmerkelijk fraai van klank. De direc tie van André Kaart begint zich gunstig te ontwikkelen; zijn aanduidingen worden concreter en zijn houding rustiger en beter beheerst. Uitaraard wordt dit merkbaar aan samenspel en klankgehalte. Het programma was rijk aan solistische prestaties. De sopraan Anna van 't Oever vertolkte de solo-cantate „Le berger fidéle" van Rameau, een stuk waarvan de char merende kwaliteiten voor zover het die bezit moeilijk voor de dag kwamen, om dat de kunst van deze zangeres niet op de klankeigenaardigheden van het Frans en evenmin op het sentiment van deze stijl is ingesteld. Het was allemaal zeer correct en zuiver, met vlotte vocalisering, maar zon der de geest die iin „le pays du tenidre" dient te regeren. Ik vermoed dat deze zan geres in het Italiaanse genre heel wat meer bevredigende resultaten bereiken kan met haar sterke en vrij scherpe stem. Gertrude Maclaine speelde met techni sche beheersing het graag gehoorde Cem balo-concert in d van Bach, waarvan het Adagio in diens cantate „Wir miissen d'urch viel Trübsal" een zo bijzondere betekenis krijgt, die het stuk, als onderdeel van het Concert, blijft aankleven. Het slot-Allegro kreeg een sterk relief door de stevige be geleiding van het orkest. Van bijzondere betekenis werd het con cert door de uitvoering van het zelden ge speelde Concert voor drie violen en strijk orkest van Vivaldi, met Jan Bresser, Jan Keesen en André van Aalst als solisten. Het was een verrassende belevenis met deze uitzonderlijke compositie kennis te maken, die bovendien in een meesterlijke inter pretatie door het solistisch drietal en een voortreffelijke begeleiding door het orkest haar voorname betekenis openbaarde. Het slotdeel, met de effectrijke driestemmige cadens die Bresser er bij schreef, werd wegens het grote succes gebisseerd. Het speet mij, dat we ook niet het verrukke lijke Andante herhaald kregen. Op een be scheiden continuo musiceren daar de drie solisten ieder op eigen wijze: cantabile, pizzicato en arpeggio. De indruk daarvan is wel iets heel bijzonders. Vivaldi, de roodharige abbé, die van zijn priesterlijke functies ontheven werd, om dat het wel eens voorkwam, dat hij een dienst onderbrak om zijn muzikale inge vingen op te schrijven en ook omdat men meende dat hij verstandelijk niet normaal was deae componist die voor Bach van zoveel betekenis geweest is (deze.bewerk te onder meer zijn concert voor vier violen voor vier klavieren) was beslist een groot genie en een baanbreker. Eens te meer kregen wij daarvan de bevestiging door dit kostelijke trio-concert. JOS. DE KLERK. De rijkspolitie te Eibergen heeft de vee stapel van de 71-jarige alleenwonende vee houder J. F. in beslag genomen. De dieren, twaalf koeien, twee paarden, en enige schapen, verkeerden in deerniswekkende toestand en waren ernstig ondervoed. De politie had een onderzoek in de boerderij ingesteld, nadat twee koeien van F., die in een weide liepen, waren gestorven, waar schijnlijk ten gevolge van onvoldoende ver zorging. F. bleek lichamelijk niet meer in slaat te zijn voor de dieren te zorgen. Voorlopig hebben buurtbewoners zich over het vee ontfermd. bij de eerste groep behorende 38 schepen naar zee gegaan. De vijfendertig Katwjjkse loggers, de SCH 7 en de IJM 74 en 75 zijn om 5 uur blijven liggen aan de Tegeltjes- markt en de Zuidzij, daar geen enkele op varende van deze vloot uit Katwijk en Scheveningen had gemonsterd en raar IJmuiden was komen reizen. In de voormiddag wees alles er al op, dat IJmuiden geen loggervloot naar zee zou zien gaan. De Waterschout te Katwijk had om 2 uur 's middags nog geen enkele ge gadigde op bezoek gehad om de handteke ning te plaatsen, van Katwijk kwamen geen tientallen bussen met volk naar IJmuiden en de gezellige drukte van het bevoorraden der schepen bleef helaas ach terwege. Alleen de melkinrichting Velser stelt zich elke dag al de vraag: wanneer" Want de eerste groep loggers, die ter zoute haring uitvaart, heeft atïeen al een slor dige twintigduizend liter flessen melk nodig. De motoren op sommige schepen hebben gistermiddag wel gedraaid, wat slechts een teken was van de aanwezigheid der mon teurs van verschillende fabrieken. Hier en daar was de schipper op een logger present en verrichtte een enkele opvarende enig werk. Een bus met ongeveer twintig Kat- wijkers ging omstreeks 5 uur huiswaarts. Chr. bona: monsteren en varen De Christelijke Bedrijfsgroepen-Centrale heeft Maandag in Den Haag vergaderd met de vakgroepbesturen en vertrouwensman nen van de vissers uit Scheveningen, Kat wijk. Vlaardingen, Noordwijk en IJmuiden. De vergadering stelde de volgende uit spraak vast: „Nu het College van Rijks bemiddelaars uitspraak heeft gedaan in zake het graailoon en het garantieloon, is elke dag langer staken spelen met de be langen van de vissers. De vergadering doet een beroep op alle vissers die verhinderd werden aan het werk te blijven, nu de arbeid weer te hervatten en zich voor monstering beschikbaar te stellen". HONGKONG (United Press) Krisjna Menon, afgevaardigde van India bij de UNO en bijzonder vertegenwoordiger van premier Nehroe, heeft op een persconfe rentie in Hongkong gezegd, dat de wereld binnenkort de resultaten van zijn geheime besprekingen met premier Tsjoe En Lai van communistisch China zal horen. Hoewel hij geen enkele concrete verkla ring wilde afleggen over zijn besprekingen met Tsjoe, zeide hij: „Het bezoek is nuttig geweest; wij kunnen met hoop toekomstige pogingen om de spanning tussen de Ver enigde Staten en communistisch China te verminderen tegemoet zien." Zaterdag voltooide hij zijn besprekingen in Peking en hij zal nu rapport over deze besprekingen uitbrengen aan premier Nehroe. Hij zeide, dat er op het ogenblik geen voorbereidingen waren getroffen voor verdere conferenties, maar dat deze onge twijfeld zullen volgen. Algemeen wordt aangenomen, dat Menon alle aspecten van de Amerikaans-Chinese spanningen inzake Formosa heeft bespro ken, tehuizen met daarbij kleine woningen, ver pleegtehuizen, tehuizen voor geestelijk hulpbehoevenden en tehuizen voor moeilijk plaatsbaren worden besproken. De laatste inleider is de arts B. Wartena, geneeskundig inspecteur voor de volksge zondheid in de provincie Friesland, over de medische aspecten van de bejaarden zorg in verband met het maatschappelijk werk der burgerlijke overheid. Deze des kundige deelt zijn stof in in curatieve, prae- ventieve en positieve bejaardenzorg. Onder curatieve bejaardenzorg wordt de geriatrie, de bejaardengeneeskunde, ver staan, die tot nu toe is achtergebleven bij de geneeskundige verzorging van jongeren. De voornaamste reden, aldus dokter War tena, is gelegen in de mening, dat aan de ziekten van de oude dag niet zo veel be hoeft te worden gedaan. Deze mening is uit een menselijk-sociaal oogpunt bezien afkeurenswaardig, omdat daardoor de oudere mens ernstig wordt miskend. Een bejaarde is niet slechts een niet-meer-jong individu, maar iemand met belangrijke positieve eigenschappen. Vervolgens belicht dokter Wartena het belang van de revalidatie en de behande ling van chronisch-zieken, waarbij hij stelt, dat er meer ziekenhuisbedden moeten ko men, de huidige wachttijd bij het bestaan de beddentekort is in het nadeel van de chronische patiënt. Men kan op verschil lende manieren hierin voorzien: door het bouwen van speciale geriatrische zieken huizen of het toevoegen van geriatrische afdelingen aan bestaande ziekenhuizen, dan wel vergroting van het aantal bedden in de bestaande ziekenhuizen, zodat de be jaarde temidden van de andere patiënten wordt verpleegd. De inleider behandelt verder uitvoerig de Engelse opvatting, dat de verschillende instellingen, die ten dienste van de chroni sche zieken staan een geriatrische eenheid moeten vormen, opdat eenheid in behande ling kan worden gewaarborgd. Hij besluit dit deel van zijn inleiding met de noodzaak van een periodiek onder zoek van bejaarden te betogen. Onder het hoofd „praeventieve bejaardenzorg" be spreekt dokter Wartena vervolgens de huisvesting, de kleding en vooral de voe ding van de bejaarden, waarna hij een paar opmerkingen maakt over de zeer veel voorkomende geestesafwijkingen. onder meer veroorzaakt door vereenzaming, het gevoel van overbodig te zijn en geen toe komst meer te hebben, hetgeen een ver mindering van levensvreugde tót gevolg heeft. Als tegenmiddelen noemt de inlei der arbeid en bezigheid, waarbij intussen leiding niet ontbeerd kan worden, terwijl ontspanning en gezelligheid ook van be lang zijn. De heer Wartena besluit zijn inleiding met aan te geven hoe de overheid op al deze gebieden een taak heeft, opdat ge sproken zal kunnen worden van een posi tieve bejaardenzorg. Al deze inleidingen zijn door de Vereni ging van leiders van openbare diensten en instellingen voor sociale zorg in druk uitgegeven. De minister en de staatssecretaris van Economische Zaken hebben geantwoord op de opmerkingen uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel. In hun Memorie van Ant woord zeggen zij, dat zij, na bepaalde mededelingsvormen getoetst te hebben aan het begrip normale en gezonde concurren tie, tot de conclusie zijn gekomen dat som mige van die vormen uit een oogpunt van algemeen belang aanvaardbaar, andere daarentegen niet aanvaardbaar zijn. Door artikelen ten geschenke te geven, welke niet tot het normale assortiment van zijn zaak behoren, beconcurreert de winkelier andere détaillisten, die daartegen veelal geen passend verweermiddel hebben. Hier in ligt het onordelijke element. Men kan zeggen, dat het thans aanhangige wetsont werp in zeker opzicht een sluitstuk is op de Vestigingswet Bedrijven 1954. Het staat voor de regering niet vast, dat de industrie in haar geheel tegen dit wets ontwerp is en dat aan tal van middelgrote en kleine ondernemingen een zeer waarde vol concurrentiemiddel wordt onthouden in de strijd tegen de grote. De minister en de staatssecretaris menen, dat weliswaar het wetsontwerp een beper king van de reclame-mogelijkheid mede brengt, doch dat de diverse mogelijkheden tot het geven van geschenken, welke het door zijn beperkte strekking openlaat, juist voor de middelgrote en kleine ondernemin gen van belang zijn. Hoewel het wetsontwerp voor de ene ondernemer wel eens een grotere beperking van zijn reclamemogelijkheid kan mede brengen dan voor de andere, biedt het ook voor ondernemers, welke slechts een of meer producten vervaardigen of verhan delen, ruimschoots mogelijkheid tot het voeren van cadeau-acties, welke binnen ae grenzen van aanvaardbaar te achten con currentie blijven. De regering deelt niet de mening, dat het wetsontwerp de ordeningsgedachte in ge vaar brengt. Het doet de economische orde ning niet ontaarden in bemoeizucht en be- dillerij. Het laat een grote mate van vrij heid aan het bedrijfsleven. De persoonlijke verantwoordelijkheid van de consument wordt zeker niet aangetast. Het wetsont werp laat alle kleinigheden van geringe waarde vrij en bovendien de consumptie- verwante reclame-artikelen, ongeacht de waarde. Deze uitzonderingen zijn gebaseerd op de bestaande praktijk. Een nog verder gaande vrijstelling zou de wet haar doel doen missen. Het wetsontwerp beoogt geen bescher ming of bevoogding van de huisvrouw. Voor zover het bijdraagt tot een grotere prijsconcurrentie zal het de consument beter in staat stellen de verschillende prij zen van overeenkomstige artikelen met elkaar te vergelijken. Van de eis dat een onuitwisbaar kenmerk aan het cadea\i een duidelijk reclamekarakter geeft, kan geen dispensatie worden verleend, aangezien daardoor de doelstelling van de wet zelf zou worden aangetast. Het kortingstelsel wordt niet door het wetsontwerp bestreken. Het is niet het ergste dat er in een be paalde situatie gevaren zijn, maar dat ze niet worden onderkend. En hoezeer ook van aller kant zowel in ons land als in de Verenigde Staten op allerlei welvaarts symptomen wordt gewezen, anderzijds blijkt men tóch ook een open oog te hebben voor de gevaren, welke aan een welvaartsperiode, als die we thans bele ven, zijn verbonden. En dat de effecten beurzen, in weerwil van de nog altijd gun stige berichten over de wereldconjunctuur, de pas inhouden, of, zoals deze week in New-York en Amsterdam het geval was, een paar passen terug gaan, moet dan ook eerder als een geruststellend, dan als een verontrustend verschijnsel worden aan gemerkt. Men heeft er in het verleden de bittere gevolgen van gezien als de beurzen zich aan een ongebreideld optimisme over geven en de speculatieve affaires over de serieuze transacties domineren en het is daarom toe te juichen dat pogingen wor den gedaan om een herhaling daarvan te voorkomen. In dit licht moet men vooral de jongste koersdaling van de New Yorkse effecten beurs zien. Het is wel zeker dat het Amerikaanse bedrijfsleven een uitermate gunstig eerste kwartaal achter de rug heeft. De auto mobiel-, de staal- en de bouwnijverheid hebben nieuwe hoogtepunten bereikt en zelfs de zwakkere industrieën, als de tex tielnijverheid en de steenkoolindustrie hebben tot. dusver hun aandeel in de voorspoed gehad. De bruto-nationale pro ductie-marktwaarde van goederen en diensten steeg op jaarbasis van S 362 milliard voor 1954 in het eerste kwartaal van 1955 tot 370 milliard en het per soonlijk inkomen van de Amerikaanse be volking was op jaarbasis 7f2 milliard groter dan in het vorig jaar. En nog altijd houdt de bedrijfsexpansie aan. In de auto mobielindustrie, een graadmeter voor de Amerikaans eeconomie, blijven de pro ductie- en verkoopcijfers stijgen. De Ge neral Motors behaalde in het eerste kwar taal een omzet van ruim S 3 milliard, dat is 700 millioen meer dan in het eerste kwartaal van 1954 en S 200 millioen meer dan in het beste kwartaal, dat de mpij tot dusver kende, nl. het tweede van 1953. De Chrysler verdiende in de eerste drie maanden van het lopende jaar ca. drie maal zoveel als in dezelfde periode van 1954 en zij heeft haar aandeel in de totale productie, welke van ca. 20 pet. tot 12 pet. in 19.54 was gedaald, weer tot 19 pet. kun nen verhogen. In overeenstemming met de productiestijging in de automobielindu strie, hebben ook de staalondernemingen volop werk, zodat de geboekte orders de capaciteit overtreffen. Geen wonder dan ook dat de nieuwe investeringen toenemen en de bedragen, welke daarvoor worden geraamd, voortdurend worden verhoogd en thans voor 1955 op 27 milliard worden aangenomen. Zo zou men kunnen voortgaan om aan te tonen, dat het Amerikaanse bedrijfsle ven zich nog steeds in een periode van opgang bevindt, hetgeen trouwens ook uit komt in de hogere dividenden, welke wor den uitgekeerd. En toch en toch ligt de New Yorkse effectenbeurs reeds enige tijd flauw en is ook deze week het koerspeil niet onge voelig gedaald. Het indexcijfer voor In- dustrieële aandelen, dat zich in 1954 tus sen 279.87 en 404.39 bewoog, bereikte op 20 April jl. zijn hoogtepunt met 428.62 en bedraagt terwijl wij dit schrijven 414.12 nadat eerder een cijfer van 388.20 is voor gekomen. Dat van de spoorwegaandelen is van 161.31 tot 154.45 teruggegaan en al is deze daling procentsgewijs nog niet zo belangrijk, ze staat toch wel in scherpe tegenstelling met de cijfers, welke van het bedrijfsleven worden gerapporteerd. De oorzaak hiervan zal men moeten zoe ken in de maatregelen, welke worden ge nomen om de credietstroom, welke zon der twijfel speculatieve elementen bevat, in te dammen. Reeds in het begin van dit jaar werd het dekkingspercentage voor niet-contante affaires op de New Yorkse beurs van 50 tot 60 pet. verhoogd en on langs heeft men het op 70 pet gebracht. Voorts hebben de Federal Reserve ban ken het disconto, dat sedert April 1954 l'/2 Pet. bedroeg, tot pet. verhoogd, nadat de credietverstrekking, welke gedu rende het grootste deel van 1954 ca. S 200 millioen per dag beliep, tot S 520 millioen per dag was gestegen. Ook het bedrag van de makelaarscredieten en de credieten voor het kopen van aandelen en obliga ties was een paar weken geleden bijna tweemaal zo groot als einde 1954 en het is dus begrijpelijk, dat men van hoger hand pogingen doet om een ongezonde cre- dietexpansie te verhinderen. Goedkoop geld stimuleert de productie en de werkgelegenheid, maar kan ook de stijgende prijzenspiraal in werking zetten en tot inflatie en economische ontwrich ting leiden. Wordt het geld schaarser en is de rentevoet hoger, dan neemt de pro ductie doorgaans af en de overheid, die ook in de V.S. de monetaire politiek leidt, kan dus door haar credietpolitiek de gang van het economisch leven beïnvloeden. In de V.S. is er een „Open Market'Commit tee", dat zeggenschap heeft over uitbrei ding of inkrimping van het obligatiebezit der 12 federale reservebanken. Is deze commissie van oordeel, dat de credieten moeten worden verruimd, dan laat deze de banken staatspapier kopen, waardoor hun tegoed bij de federale banken (welke ongeveer de functie vervullen van de cir culatiebank bij ons) stijgt, zodat de ge wone banken dus meer credieten kunnen verstrekken. Tegenover deze „druk op het gaspedaal", staat de „druk op de rem", als de federale banken staatspapier gaan ver kopen, waardoor het tegoed van de banken daalt en de credieten worden beperkt. Welnu, de laatste tijd zijn de federale banken tot verkoop van staatspapier over gegaan en dit, zowel als de verhoging van het disconto en van het dekkingspercenta ge voor beursaffaires, heeft op de New Yorkse beurs tot verkopen en koersdaling geleid. Mogelijk dat ook de politieke draai van de Sovjetrepubliek van invloed is, want met name de vliegtuigaandelen hebben hun tol aan de baisse moeten betalen. Daar ook de Amerikaanse aankopen van internationale fondsen op de Amster damse beurs zijn opgehouden, of sterk verminderd, ondergaat deze in dubbele mate de weerslag van wat in de V.S. ge beurt, zodat ook hier het koerspeil is ge daald, al zijn de koersverliezen in verhou ding tot de koersstijging, welke er aan is voorafgegaan, nog betrekkelijk gering. Het is bij dit alles een geruststelling dat er geen tekenen zijn, welke op een spoe dige terugslag van de conjunctuur wijzen. En dat men wat voorzichtiger wordt, kan ook d6 beur? slechts deugd doen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7